Vakantiefraude loont niet Sovjet-juristen willen bezem door rechtsstelsel halen Schril contrast tussen echt vakantieleed en oplichterij Veel haken en ogen aan wet op onbetaalde arbeid BINNENLAND CeidócSoiruint ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1986 PAGINA I Ongelooflijk pech-record Over het record pech-op-één-dag vullen de heren Rengers, Buts en Ameerun vap De Eu- ropeesche elkaar moeiteloos aan: „Één van onze cliënten gaat met zijn gezin naar een wildpark. Daar mag ie niet filmen, maar hij doet het toch. Als de olifant plotseling zijn slurf de auto insteekt, draait de man in paniek het raampje dicht. Slurf ertussen, waarna de olifant tegen de wagen trapt. Het gezin gaat vervolgs in het park een hapje eten om van de schrik te bekomen. Vader vergeet na een be zoek aan de toilet de rits van zijn broek dicht te doen. Moeder maakt hem er aan tafel op at tent. Een klein stukje tafelkleed wordt tijdens het sluiten meegenomen, wijn en eten over de vloer. Vader rijdt daarna bij de verlaten van het park door rood licht en wordt aangehou den. De agent verdenkt hem ervan gedronken te hebben: het verhaal met de olifant klinkt hem ongeloofwaardig in de oren. Al ruziënd vertrekt het gezelschap naar het dichtstbijzijn de politiebureau". En De Europeesche keerde uit. Dan kan het haast geen fraude geweest zijn. AMSTERDAM Ook één van de belangrijkste pijlers onder onze samen leving, de eerlijkheid, is aan betonrot onderhevig. Die blijkt na het doorne men van een serie verze keringsdossiers van „De Europeesche", Nederlands grootste verzekeraar wat betreft georganiseerde reizen naar het buiten land. Toch doet de verze keringsmaatschappij er al les aan de vakantie-fraude niet tot hét succesnummer op feestjes en partijen te laten uitgroeien. Misdaad loont niet, er zijn veel eer lijke landgenoten en gea vanceerde apparatuur brengt heel veel aan het licht. Bovendien mogen de goeden niet onder de slechten lijden. Per jaar komen er bij De Europee sche ruim 100.000 vakan tieschades binnen. „Slechts" 1 procent daar van, oftewel 1000 geval len, belandt in het fraude dossier. De Europeesche kent jaarlijks twee pieken in het schadebe- stand: na de winter- en na de zomervakantie. De maanden juli, augustus en september staan garant voor de grootste hausse. De heer J. Rengers, hoofd commerciële afdeling reisverzekeringen, benadrukt op het hoofdkantoor in Am sterdam dat ten opzichte van vorig jaar sprake is van een enkele procenten toename. ,,Dat aantal is gerelateerd aan de toegenomen verkoop van verzekeringen. In de media circuleerden berichten over een toename van twintig pro cent, maar dat is niet juist". De stijging wordt door Rengers toegeschreven aan één van de nieuwste trends op reisgebied. „De rustige vakantie is omge zet in een doe-vakantie. Klim men, paardrijden, waterskiën. Dat brengt verhoogde risico's met zich mee'. De tendens van vorig jaar, veel diefstallen uit auto's, heeft zich voortgezet. De heer R.F. Ameerun, adviseur rege ling reisschade: „Het is de ge makkelijkste manier om aan geld te komen. Vakantiegan gers gaan heel vaak onzorg vuldig met hun spullen om. Ie dereen roept: ach, mij gebeurt het niet, maar het gebeurt je wél. Dan zeggen ze: we reizen zorgeloos omdat we verzekerd zijn. Maar als je aan het begin van de vakantie de hele reute- meteut kwijt raakt, ben je echt niet vrolijk". Deze caravan en inhoud zijn door derden vernield: echt vakantieleed. Zonnebrillen auto's. De lijst lijkt onuitputte lijk: parelsnoeren, oorbellen, contactlenzen, scheerappara- ten, fototoestellen, radio's, cas setterecorders. toupets, kleding en zonnebrillen. De heer W.C.L. Buts. hoofd afdeling reisschade: „En wat denk je van die grote flessen alcohol uit zuidelijke landen? Dat gaat lang niet altijd goed in de kof fer. Ook nail-remover, dat spul waarmee nagellak wordt verwijderd, is een bijzonder venijnig goedje. Als dat in je kleren terecht komt". Toch spannen de zonnebrillen moeiteloos de kroon. Buts: „Maar de indianenverhalen over een groter aantal aangif ten dan een fabriek in een jaar kan produceren, die met name over Polaroid de ronde doen, zijn lariekoek. De duurdere merken zijn wel in opmars. Ray-Ban en Porsche-Carrera, die doen het op het ogenblik erg goed". Ameerun vult het betoog van zijn collega droog komisch aan: „Het lijkt wel of heel Nederland in de vakantie een bril naast zich neerlegt, waarna een ander er op gaat zitten. Maar we hebben nog nooit een claim binnen gekre gen van iemand die glas in zijn billen had". Daarmee zijn we beland bij een voor sommigen aantrek kelijk onderwerp: het terug verdienen van een gedeelte van de vakantie, kortweg fraude. Het drietal heren van De Europeesche weet er wel raad mee. Buts: „Het lijkt voor sommigen een sport, die het tillen van de belasting naar het tweede plan heeft verdrongen. We moeten de fraudegevallen echter abso luut niet overdrijven". Ameer un: „Veel mensen worden ge pakt. Dat verhaal hoor je niet op een verjaardagsfeestje'. Buts: „Laat niemand denken dat wij elke zonnebril-schade zo maar accepteren. We vra gen nota's op en controleren bijvoorbeeld of andere glazen zijn ingezet. Fraudeurs plegen een delict. Wij doen altijd aan gifte bij de politie en daar zijn de mensen toch huiverig voor". Rengers: „Er is ons alles aan gelegen die fraudegeval len te beperken. De premie moet betaalbaar blijven". Infrarood Vervolgens begint de hepr Ameerun aan een voorstelling die in geen enkel theater zou misstaan. Zijn inleiding: „Het geknoei in nota's behoort tot één van de geliefdste metho des. Het Nederlandse cijfer- stelsel leent zich er goed voor. Van een 1 kan een 2, 4 of 7 ge maakt worden, van een 3 een 8 en ga zo maar door. Nog ge makkelijker is het toevoegen van cijfers". Voor het oog ontrollen zich nota's die door middel van met infrarood-apparatuur gemaak te foto's twee getallen prijs ge ven: het originele en de vrij wel altijd lichtere toegevoegde waarde. Filmcamera's worden zo maar duizend gulden duur der, fototoestellen bereiken astronomische waarden en een ballpoint van 75 gulden wordt een Dupont-aansteker van 1075 gulden. Daarbij is veron dersteld dat zelfs het woord Dupont, over het woord ball point geschreven, niet opvalt. Een zeer fraai voorbeeld is een nota uit Frankrijk, met een ui teraard weer drastisch toege nomen bedrag, waarbij de fraudeur, kennelijk het Frans niet machtig, het voluit ge schreven bedrag onderaan de nota heeft laten staan. Ameerun: „Het is onvoorstel baar. De mensen denken zelfs dat wij niet op de hoogte zijn van de gangbare prijzen en de btw-bedragen in het buiten land". Echt verontwaardigd worden de heren als we de grotere fraudes onder de loep nemen. Ameerun: „Dan komen we te recht bij fictieve medische no ta's. Mensen- die rekeningen laten zien waar duizenden en duizenden guldens op staan, met schitterende termen. Meestal heeft het „ziektege val" zich in verre landen afge speeld. Maar ook daar hebben we onze agenten zitten. Er zijn gevallen bekend van drukke- rijtjes die zich hadden gespe cialiseerd in het vervaardigen van valse medische rekenin gen". Een tweede grove fraude is diefstal van bonboekjes. Ken merkend .voor dergelijke po gingen zijn dë hoge bedragen die de aspirant-fraudeur dan in al zijn enthousiasme op voert. Bovendien wordt, bij het vermoeden van deze truc, gevraagd naar het garantiebe wijs. Behalve aangifte bij de politie, geavanceerde infrarood-appa ratuur, agenten in alle hoeken van de wereld en geroutineerd personeel beschikken verzeke raars over nog één machtsmid del: het Centraal Informatie Systeem. In die databank zijn alle schadegevallen opgesla gen. Buts: „Mensen die daar jaarlijks in voorkomen, kun nen rekenen op onze warme belangstelling". Echt leed In schril contrast tot de frau des staat het echte vakantie leed. Van de koffers die zelf op reis gaan, de ongelukken en de ziektes tot de woedende man die zijn vrouw, zonder bagage, in Griekenland ach terlaat en naar huis rijdt. Ameerun: „En dan zijn er ge lukkig ook nog gevallen die worden gekenmerkt door een ontroerende eerlijkheid. We keerden vorig jaar een schade loosstelling van 250 gulden uit. Later werd het verloren gega- ne voorwerp gevonden en kre gen wij het bedrag keurig te ruggestort. De heer Rengers vindt een stringente strijd tegen de frau de een absolute voorwaarde voor betaalbare premies. Con sumenten-organisaties hebben de verzekeraars toch al op de korrel, omdat lopende verze keringen v,aak al veel risico's en kosten zouden dekken. Dergelijke kritiek op zoge naamde dubbele dekkingen wordt in het hoofdkantoor van De Europeesche met kracht ontzenuwd. Het trio verzeke raars trekt nog éénmaal ten strijde. Rengers: „Als je in een Amerikaans ziekenhuis ligt, mag je je faillissement wel aanvragen. Daar kunnen reke ningen gemakkelijk oplopen tot 100.000 gulden. In een land als Spanje dekt het zieken fonds 75 procent. Maar „zie kenfonds-ziekenhuizen" geven amper verzorging. Dat doet de familie. Lig je in een particu lier ziekenhuis, dan krijg je nul komma nul terug". Buts: „Per jaar vinden 400 transpor ten van stoffelijke overschot ten plaats. Dat kost gemiddeld 15.000 gulden. Onze hulpverle ningsorganisatie SOS-Interna- tional haalt met behulp van een ambulance-vliegtuig per jaar tientallen vakantiegangers terug naar Nederland. Arts, verpleger en apparatuur gaan dan de lucht in. Gemiddelde kosten: 50.000 gulden. Dat zijn soms levensreddende vluch ten". Ameerun: „Onze reisver zekeringen in hun eenvoudig ste vorm beslaan problemen met geld, bagage, medische kosten, transportkosten stoffe lijk overschot en ga zo maar door. Met een premie die per persoon niet meer dan twee gulden per dag bedraagt. Als je dan bedenkt dat we nu al op twee gevallen zijn gestuit van mensen die dachten dat ze verzekerd waren, maar die nergens op terug konden val len!". DEN HAAG Waar schijnlijk heeft een wets voorstel nog nooit zo'n lijdensweg gekend als de WOAU, de Wet Onbe taalde Arbeid Uitke ringsgerechtigden. Heel vreemd, omdat nimmer ook de politiek het met werkgevers en vakbewe ging zo roerend eens is geweest als over de noodzaak van deze wet. Desondanks moet de WOAU nog altijd in het parlement behandeld worden en is de datum van invoering derhalve nog steeds onzeker. Als alles goed gaat zou de wet, aldus een ingewijde, „misschien ergens medio 1987", in werking kun nen treden. Alweer ruim twee jaar gele den bood minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgele genheid) een concept-wets ontwerp aan bij de Sociaal Economische Raad met het doel een einde te maken aan de ongebreidelde wildgroei van onbetaald werk. Binnen twee maanden lag het advies in zijn postvakje. En toen? Toen werd het stil, heel stil. Informeerde iemand bij SoZa of bij de Tweede Kamer naar het definitieve tijdstip van behandeling kreeg hij stee vast ten antwoord: „Wegens tijdgebrek van agenda afge- Was er dan misschien iets met het wetsontwerp aan de hand? In de ogen van werk- lozenverenigingen en ge meentebesturen wel. Zij me nen dat wettelijke regels een vrijwel compleet einde zou den maken aan het werken met behoud van uitkering. Vooral de kritiek van de zij de van CDA-bestuurders loog er niet om: „De wet zal loka le initiatieven om iets voor werklozen te doen de kop in drukken en vervolgens zal iedereen gaan zitten wachten totdat er helemaal niets meer gebeurt". Maar al die kritiek maakte kennelijk weinig in druk op de Haagse politici, zij resulteerde althans niet in een wijziging van de inhoud van het wetsontwerp. Honderdduizend Momenteel verrichten naar schatting meer dan honderd duizend mensen onbetaald werk met behoud van uitke ring. Het is een ontwikkeling die in de jaren zeventig is be gonnen en als gevolg van de stijgende werkloosheid steeds verder in omvang is toegeno men. Aanvankelijk was het een uitkeringsgerechtigde overi gens streng verboden onbe taalde arbeid te verrichten. Hij of zij mocht absoluut geen produktieve arbeid verrich ten of iets wat daar op leek. Een plafond witten of een verstopte afvoer repareren mocht pas na zessen, als de meeste betaald werkenden er hun werktijd hebben opzit ten. Het gevolg: een gedwon gen bestaan achter de gerani ums met als summum van activiteit overdag een cursus pitrietvlechten in het club- of buurthuis. Toen echter de werkloosheid een structureler karakter kreeg en voor veel mensen het enige toekomstperspec tief werd, veranderde de zaak. Veel werklozen kregen schoon genoeg van het thuis rondhangen en hadden na een jaar alle cursussen van het buurthuis wel gezien. Zij wilden zich produktief ma ken, zelfs als daar geen belo ning tegenover stond. Hoe wel de werkloos- en arbeids ongeschiktheidswetten dit verboden, knepen de meeste uitvoeringsorganen een oogje dicht. Bovendien kwam het veel gemeenten, die steeds meer moesten bezuinigen, ook wel goed uit. Met minder mensen moesten zij hetzelfde of meer werk doen. Vrijwilli gers konden mooi de overbe laste werknemers ontlasten. Legalisering Ondertussen hobbelde de wetgever achter deze ont wikkelingen aan. Veel van de huidige regels waarin het werken met behoud van uit kering is vastgelegd, zijn dan ook een legalisering achteraf van in de praktijk gegroeide situaties. Pas in 1982 stuurde de toenmalige staatssecretaris Dales van sociale zaken aan aantal (vrijblijvende) richtlij nen aan de gemeenten waar aan het werken met behoud van uitkering moest voldoen: Het mag geen betaalde ar beid verdringen. Het mag niet leiden tot concurrentievervalsing. Het mag niet leiden tot budgetvervalsing (de organi serende instelling mag er geen vergoeding voor ont vangen). De interpretatie van de voor waarden werd overgelaten aan de uitvoeringsinstanties en dat had tot gevolg dat de wildgroei geen halt werd toe geroepen maar juist sterker Alweer ruim twee jaar gele den bood minister De Koning een concept-wetsontwerp aan bij de Sociaal Economi sche Raad met het doel een einde te maken aan de onge breidelde wildgroei van onbe taald werk. in omvang toenam. In de ja ren daarna werden de richt lijnen wat verder aange scherpt en uiteindelijk in 1984 in een wettelijk kader gegoten: de WOAU. Een af grijselijke afkorting die door iemand weieens smalend de „kreet die een werkloze slaakt als gevolg van de schop onder zijn kont die hij door deze wet zal krijgen", genoemd. De Wet Onbeloonde Arbeid Uitkeringsgerechtigden moet het werken met behoud van uitkering dus een juridische basis geven. De wet gaat uit van de hierboven beschreven voorwaarden. Die voorwaar den moeten worden getoetst door regionale commissies waarin zitting hebben: twee vertegenwoordigers van de gemeente(n), twee van de werkgevers, twee van de vakbonden en één van werk- lozenorganisaties. Elk van deze leden heeft het recht van veto; beslissingen over een project waaraan onbe taald mag worden gewerkt moeten dus unaniem tot standikomen. Personen of or ganisaties die het niet met een goedkeuring van de com missie eens zijn en zich in hun belangen geschaad voe len, kunnen hiertegen in be roep gaan. Rechtspositie De WOAU richt zich op werklozen die al tenminste een jaar bij het arbeidsbureau staan ingeschreven. Zij kun nen één jaar, met mogelijk een verlenging van een jaar, onbetaald bij een (overheids-) instelling werken. Aan dege nen die goedgekeurd onbe taald werk doen, biedt de wet een rechtspositie: zij heb ben dezelfde rechten en plichten als betaalde werkne mers, maar krijgen een uit kering in plaats van loon. De „arbeidsverschaffer" moet dè „arbeidverrichter" een on kostenvergoeding geven en een WA-en een ongevallen verzekering afsluiten. De WOAU moet een tijdelijk karakter krijgen. Ondanks aantallen van 800.000 ar beidsongeschikten en 700.000 werklozen, zien politici, werkgevers en vakbeweging de werkloosheid nog steeds als een tijdelijke kwaal. Wer ken met behoud van uitke ring is hun ogen dan ook een tijdelijk alternatief. Of zoals de FNV het omschrijft: „Werken met behoud van uitkering is slechts een pijn stiller die het lijden vanwege de werkloosheid verzacht. Om de werkloosheid te lijf te gaan zijn echte medicijnen nodig". Minister De Koning is het daar roerend mee eens en om die reden wil hij de WOAU slechts een duur ge ven van drie jaar. Tweeslachtig Dat is dan ook het tweeslachr tige aan het onbetaald wer ken. Feit is dat er een groot tekort aan banen is en dat werklozen graag willen wer ken. Men kan hen dus niet veroordelen tot het met de armen over elkaar zitten. Feit is echter ook dat het bedrijfsleven op allerlei ge bieden wordt beconcurreerd door bijvoorbeeld „klussen- diensten" en „fietsenmakerij- Men kan rustig stellen dat een flink aantal van de wer kenden met behoud van uit kering toch op reguliere ar beidsplaatsen zit. Bovendien moet worden opgelet dat het middel dat wordt gehanteerd, niet erger is dan de kwaal. Dus kan het niet anders dan een tijdelijke noodoplossing zijn en nimmer een alterna tief voor beloonde arbeid en structurele werkgelegenheid. Anders De vraag is of de Wet, die naar men verwacht toch wel ergens in 1987 in werking zal treden, veel zal veranderen voor de huidige onbetaalde werkers. Waarschijnlijk niet. Enerzijds omdat in het me rendeel van de gemeenten onbetaald werk al onderwor pen is aan een toetsing. De angst dat werkgevers en werknemers die principieel tegen onbetaald werk zijn, in de nieuwe toetsingscommis sies alle voorstellen zullen torpederen is niet gegrond. Juist op het plaatselijke ni veau zijn de vertegenwoordi gers van de vakbonden van uit hun dagelijkse betrokken heid met het probleem van de werkloosheid immers vaak geneigd met initiatie ven in te stemmen. Boven dien is iedereen het er over eens dat een v rij willige rspro- ject niet mag leiden*tot het verdwijnen van arbeidsplaat sen elders. Wel zou het kunnen gebeu ren dat projecten die al jaren met succes draaien, door de WOAU om zeep worden ge holpen, bijvoorbeeld omdat zij alsnog beticht worden van concurrentievervalsing. En fin, misschien stelt de Twee de Kamer de behandeling van de wet nog zo lang uit dat er geen wettelijke regels meer nodig zijn, bij gebrek aan werklozen. MARGA RIJERSE MOSKOU Net als zo veel andere moderne in dustriële landen wordt de (benadrukt door de talrijke uitroepen van de voornaamste openbare aanklager om „de idioten af te schieten") en de Sovjet-Unie bestuurd door karikatuur van de Russische een jurist die politicus rechtvaardigheid waardoor de werd. Michaël Gorbatsjov schrijvers Daniël en Sinjavski heeft na zijn rechtenstudie gevangen werden genomen in nooit deelgenomen aan de Jaren zest'g- welig tierende juridische Toch gedijt het beroep van ju- rist. In 1960 studeerden er 25.000 economen en juristen af van de universiteiten en speci alisatie-opleidingen (de twee richtingen worden in de offi ciële statistieken niet gesplitst). In 1970 was dat aantal verdub beld tot 51.000 en in 1984 wa ren er 69.700 afgestudeerden met een diploma rechten of We stellen ons de Sovjet-Unie economie op zak. praktijken in de Sovjet- Unie. De jonge Gorbatsjov was, zo'n veertig jaar te rug, kien genoeg om de ontwikkeling van deze bedrijvigheid te signale niet voor als een land waar ju risten maatschappelijk aanzien Sovjet-Unie wordt rechtsspraak minder vaak toe hebben en waar de wet respect gepast dan in het Westen, hoe- afdwingt. De redenen hiervoor wel de Sovjetinwoners met zijn in de recente geschiedenis veel enthousiasme procederen te vinden, zoals de schijnpro- over civiele zaken, vooral over cessen tegen Stalin's tegen- zaken met betrekking tot huis standers in de dertiger jaren vesting, arbeidsomstandighe den, en familieaangelegenhe den, waarvan scheidingen de meest voorkomende zijn. Vol gens de Nederlandse expert op het gebied van het juridische stelsel in de Sovjet-Unie, Ger van den Berg, werden er in 1980 zo'n drie miljoen civiel rechtelijke processen gevoerd. De lage kosten (vaak gratis) en het gemak waarmee men over rechtsbijstand kan beschikken hebben ertoe geleid dat de be volking op grote schaal ver trouwen stelt in het burgelijk recht, zo stelt Van den Berg. Er is echter ook een enorme belangstelling voor de verrich tingen en het functioneren van het rechtsstelsel. Eén van de meestgelezen tijdschriften in Rusland is „Chelovek I Za- kon" oftewel „Mens en Wet", waarvan er elke maand 10,2 miljoen exemplaren gekocht worden. Een deel van die po pulariteit is ongetwijfeld te danken aan de smedige versla gen van strafrechtelijke on derzoeken en processen, maar aan de andere kant is het blad een uitlaatklep voor progres sieve juristen die de vooruit gang in de rechtsspraak propa geren. De belangrijkste „principek westie" die de juristen aan wil len snijden is dat iedereen die in de Sovjet-Unie ergens van „De ernstigste juridische fou ten worden gemaakt doordat men probeert om de aanklacht te baseren op de schuldbeken tenis van de verdachte en doordat men deze bekentenis klakkeloos aanvaardt. Daaruit voort vloeit een onbereidwil- ligheid of onbekwaamheid om een valse zelfbeschuldiging te beschuldigd wordt onschuldig herkennen", aldus Sukharev is tot het tegendeel bewezen is. in zijn artikel. Dit basisprincipe komt niet voor in de Russische grond wet, maar is het onderwerp van een langdurige campagne die door de markante Sovjet jurist Professor M.S. Strogo- vitsj werd gevoerd. Hij stierf drie jaar geleden, op de voora vond van zijn negentigste ver jaardag, en Zijn boek dat han delt over het „onschuldigheid sprincipe" verscheen postuum. De Russische minister van jus titie A. Sukharev schreef een opmerkelijke en lovende re censie over dit boek in het be langrijkste maatschappijwe- tenschappelijke tijdschrift. Dit is beslist een interessante grove wijze inbreuk maakten op de rechtvaardigheid. Hij noemde gevallen waar mensen hun partij-invloed hadden ge bruikt om aanklachten in te laten trekken en gevallen van bijzonder twijfelachtige ver oordelingen. „Wat is de reden dat sommige kameraden deze onrechtvaardigheden gemak kelijk afdoen als .juridische vergissingen"? ...We zouden dit zonder meer een chroni sche ziekte kunnen noemen: len door de Russische rechts pleging. Alleen willen deze mensen, net als andere juristen over de hele wereld, dat het stelsel verbeterd wordt op hun voor waarden. De krant „Sovjet- Staat en -Wet" organiseerde recentelijk een rondetaf el-dis cussie voor hooggeplaatste ju risten en advocaten. Eén van de aanwezigen, V. Savitski jetmaatschappij vertegenwoor digd: op ministeries, maar ook in de industriële ondernemin gen en fabrieken, in verbanc met de wettelijke procedure:' van handelsovereenkomsten, Dagbladen en tijdschriften hebben juristen in dienst en ex zijn, vooral de laatste tijd, nog al wat advocaten bijgekomen die zich bezighouden met las terlijke aantijgingen. Op het ogenblik geloven de ju- verklaring, omdat er eigenlijk een blinde jacht naar bewijzen in de Russische grondwet staat die in de loop van het vooron- dat niemand uitsluitend ver- derzoek verkregen zijn (en, zo- oordeelt kan worden op grond als dikwijls blijkt, op een on- deed de volgende uitspraak: risten, nu er ook één van hun „De diensten van advocaten zouden veel effectiever zijn als het Kremlin bestuurd, dat de betere tijden aangebroken zijn, van een bekentenis. Pasgele den verscheen er een opzien barend artikel van de hand van Arkadi Vaksberg over de plenaire zitting van het Hoog- rechtmatige manier)". Aan de ene kant ziet men be lastende bekentenissen van verantwoordelijke Sovjetfunc- gerechtshof van de USSR. De tionarissen en experts dat het schrijver uit de meest vernieti- juridische stelsel ernstige bar- gende kritiek op de Russische sten vertoont. Aan de andere justitie die ooit het daglicht heeft gezien. Hij opende met een serie cita- kant betekent het wél dat er eerlijke en bezorgde mensen op invloedrijke posities zitten ten van aanwezigen die op die flink de bezem willen ha- de bevolking wat meer afwist Onder mijn kennissen is een van de mogelijkheden van ad- jonge advocaat die een gedeel' vocaten en hun maatschappe- te van de speech van Gorbats- lijk betekenis, en als hun pres- jov boven zijn bed heeft ge tige niet ondermijnd werd door schrijvers, journalisten en filmers die vaak niet erg ter zake zijn. Zij schilderen een advocaat vaak af als een ge haaide snoever die iedereen achter de tralies wil hebben inplaats van een intelligente en eerlijke vakman". Juristen zijn overal in de Sov-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8