„Kapers schoten in het wilde weg" ■vf a U houdt Oorzaak brand in Noors hotel nog onbekend Opnieuw schotenwisseling in uitgestorven Albina Eerste geslaagde lancering VS na Challenger-ramp CeicbeSomcwtt Sovjet-deserteur in kamp opgesloten Soweto begraaft doden in stilte I* >1. Paniek in Filipijnen na bericht over radioactieve melk VEEL GEWONDEN BU „BEDRIJFSONGEVAL" OP VLIEGBASIS VS ^ÉSS ~v$A«i3 ^BUITENLAND" ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1986 PAGINA 5 Grote overstromingen n noorden van Mexico 10NTERREY Zware regenval in loord-Mexieo, een gebied dat normaal eken merkt wordt door grote droogte, eeft gezorgd voor overstromingen in e stad Monterrey. Het water heeft ze er vijfhonderd personen dakloos ge naakt en aan vier mensen, allen Mexi- anen, net leven gekost. Volgens inwo- ers van de stad stond het water 1,2 me- ?r hoog in de straten. Functionarissen an het Rode Kruis noemden de situatie eer ernstig. In Monterrey was lange jd zo weinig regen gevallen, dat armen e afgelopen jaren hutten hadden opge- •okken op de bodem en langs de oevers an enkele afwateringskanalen. Deze ptrekjes vielen als eerste ten prooi aan et stijgende water. „Irak gebruikt weer chemische wapens" TEHERAN Iran heeft Irak opnieuw beschuldigd van het gebruik van chemische wa pens in de Golfoorlog. Volgens het officiële Iraanse persbu reau Irna is aan het noordelij ke front één soldaat om het le ven gekomen door gifgas. Ze ven militairen werden ge wond, aldus Irna. Twee projec tielen met oorlogsgas werden afgevuurd op Iraanse stellin gen in Haj Omran, een ber gachtig gebied in het noord oosten van Irak waar Iran eer der. deze week een offensief inzette. Aan de haal met dinosa urussporen AUSTIN Honderdmiljoen jaar hebben de sporen van een dinosaurus weer en wind ge trotseerd in Cub Creek in Texas, maar de mens komt met een betonzaag en haalt deze historische zeer waardevolle herinnering aan eerdere aardbewoners weg. Charles Morton die als schooljongen in 1959 de voetsporen ont dekte, noemde het erger dan een diefstal van elk ander waardevol materiaal. De afdrukken hadden een afmeting van 35 centimeter en stonden ongeveer anderhalve meter van el kaar. Wat nog rest zijn drie groten gaten die zijn uitgehakt in het leisteen. Volgens de eige naar van de grond moeten de voetspooraf- drukken wel 200 kilo hebben gewogen. Van de dieven ontbreekt elk spoor. Oostduitsers zwemmen naar het Westen BERLIJN Bij twee gelegen heden zijn deze week vijf Oost duitsers zwemmend naar het Westen gevlucht. In de buurt van Liibeck zwom in de nacht van donderdag op vrijdag een familie van vier personen naar de Bondsrepubliek. In Berlijn is een Oostduitser er in geslaagd de Sakrower See over te zwem men. De man was vanuit Pots dam, ten westen van Berlijn, het 500 meter brede meer over gezwommen en passeerde onge deerd de zogeheten Doden- strook, een hekwerk in het wa ter, dat met mijnen is afgezet. MUNCHEN Een Sovjet-soldaat, die uit het Sovjet-le ger in Afghanistan deserteerde en vorig jaar vrijwillig terugkeerde naar de Sovjet-Unie, is tot twaalf jaar strafkamp veroordeeld. Dit heeft het in München uitge geven blad „USSR Newsbrief" gemeld. Volgens het blad werd de 22-jarige Nikolaj Rizjkov eind 1985 door een krijgsraad wegens hoogverraad tot twaalf jaar kamp veroordeeld en zit hij sindsdien in een werkkamp voor politieke gevangenen in Mordovië. Rizjkov deser teerde in 1983 uit zijn eenheid in Afghanistan en liep over naar de Afghaanse guerrillastrijders. Later ver trok hij naar de VS, waar hij in 1984 te kennen gaf dat hij naar zijn land wilde terugkeren. De toenmalige am bassadeur van de Sovjet-Unie in Washington, Dobry- nin, gaf hem persoonlijk de verzekering dat hij bij te rugkeer in de Sovjet-Unie niets te vrezen had. JOHANNESBURG Inwoners van Soweto hebben gisteren zeker negen van de meer dan twintig doden begra ven, die tien dagen geleden door politie kogels werden gedood. De veiligheids troepen hielden zich afzijdig terwijl de slachtoffers in afzonderlijke korte plechtigheden ter aarde werden besteld. Een dag eerder was Soweto nog het to neel van gewelddadigheden, die uitbra ken toen de politie een gemeenschappe lijke begrafenis van de slachtoffers wil de voorkomen. Het Johannesburgse dagblad „Business day" meldde gisteren dat daarbij acht doden zijn gevallen. ENORME PANIEK EN VERWARRING BU AFLOOP GIJZELING (Vervolg van de voorpagina) Het einde t,r-van de kaping van het ^PanAm-toestel kwam gis teravond, toen plotseling de lichten in het toestel uitgingen, nadat de brandstof van de genera toren was opgeraakt. De Pakistaanse autoriteiten hadden dat verwacht en ipgaven de commando's, die "hop het vliegveld stonden Sjopgesteld, opdracht het _toestel dichter te naderen, een officiële woord- Nadat de kapers op de militairen hadden E;eschoten, werd het toe- tel bestormd, politiefunctionarissen op de luchthaven zeiden echter dat er helemaal geen sprake was van een bestorming. Een poli- tiedelegatie liep naar het toe stel om met de kapers te on derhandelen toen het licht uit viel. Daarop raakten de kapers in paniek, gooiden handgrana ten naar de politie en tussen de passagiers, waarna zij in het iwilde weg op hun gijzelaars begonnen te schieten. Pas op dat moment kwamen de com mando's in actie, aldus de poli tiefunctionarissen. Terwijl doodsbange en gewon de passagiers uit het toestel vluchtten, werden twee kapers doodgeschoten. De andere twee werden overmeesterd. Een van hen riep dat hij een Palestijnse commando was. „Ik kom uit Libanon. Ik ben een Palestijn". De passagiers hadden geen idee waarom de kapers plotseling het vuur openden. „Ze begonnen in het wilde weg te schieten. Er huil den kinderen. Het was een ho locaust in het toestel", aldus een van de passagiers. De kaping van het Ameri kaanse toestel begon in de nacht van donderdag op vrij dag. Vier als bewakers verkle de personen, die stenguns droegen, drongen het vliegtuig binnen. De Amerikaanse cock pitbemanning van drie perso nen wist tijdig de machine te verlaten met behulp van nood- kabels die zichzelf afrollen. Volgens de PanAm-leiding hebben zij daartoe opdracht. 'In de VS is nu de discussie op gelaaid of een gezagvoerder zijn passagiers aan hun lot mag overlaten. „Zij waren van me- Een Pakistaanse militair drapeert een doek over het lichaam van een jongetje, een van van zeker vijftien passagiers die door de kapers werden doodgeschgoten. ning dat zij het toestel daar mee onbruikbaar maakten. Naar hun mening waren de passagiers beter af zonder be manning", aldus een woord voerder van PanAm. Een Amerikaanse passagier werd bij de aanval dodelijk verwond. Zijn lichaam werd uit het toestel op het platform gegooid. Verder raakten drie personeelsleden van de lucht haven gewond. Aan boord van het gekaapte vliegtuig bevonden zich 345 passagiers 195 Indiërs, 45 Amerikanen, zestien Italianen, zes Canadezen en zeker drie Westduitsers, negen kinde ren en dertien beman ningsleden. Een Amerikaanse overlevende vertelde dat de kapers aan vankelijk heel vijandig waren geweest. Maar naarmate de dag vorderde, veranderde hun houding van heel ruw tot heel aardig. Meteen nadat de ka pers controle over het vlieg tuig hadden genomen ging een van hen met een zak rond om de paspoorten van de passa giers op te halen. Zij hadden echter niet geprobeerd de pas sagiers naar nationaliteit of op enige andere manier van el kaar te scheiden, aldus de pas sagier. De kapers, die eerst dreigden elke tien minuten een passa gier te doden als niet snel een nieuwe cockpitbemanning zou aantreden om de Boeing-747 naar Cyprus te vliegen, beslo ten vervolgens te wachten. Zij beloofden de vrouwen, de kin deren en een deel van de man nen vrij te laten, zodra die nieuwe bemanning zou aantre den. Maar zij dreigden gijze laars te doden als geprobeerd zou worden het vliegtuig met geweld te bevrijden. Overigens had de regering van Cyprus te verstaan gegeven dat het gekaapte toestel op dit eiland niet welkom was. De kapers wilden naar Cyprys om enige „vrienden" te bevrijden. Daarentegen liet het Iraanse persbureau IRNA weten dat het vliegtuig in Iran mocht landen. Onder de mannen, wier vrijla ting door de kapers worden geëist, waren wellicht de drie daders van de moord op drie Israëliërs aan boord van een jacht op 25 september 1985. Zij werden eind 1985 door een Cyprische rechtbank tot le venslang veroordeeld. Israël heeft die moord vergolden met een luchtaanval op het hoofd kwartier van de PLO bij Tu- Gasten van het brandende hotel werden door reddingsploegen met helikopters uit hun benarde posities bevrijd. Op de foto wordt een van de gasten in de riemen gehe sen. waarna hij veilig uit het venster werd getild. OSLO De Noorse poli tie is een uitgebreid .on derzoek begonnen naar de oorzaak van de brand in hotel Caledonian in Kris- tiansand, waarbij gister morgen veertien mensen (elf Noren en drie Zwe den) om het leven zijn ge komen. Meer dan vijftig personen liepen verwon dingen op, van wie er ne gentien slecht aan toe zijn. De brand is begonnen in de foyer van het in 1969 geopen de, 205 kamers tellende hotel, waar op dat moment 135 gas ten logeerden. Het vuur ver spreidde zich snel over de eer ste verdiepingen, waardoor veel vluchtwegen naar bene den waren afgesloten. Met he likopters en ladders werden mensen uit hun kamer of van het dak van het tien verdie pingen tellende hotel gered. Circa 200 brandweermannen, soldaten, agenten en leden van de burgerbescherming hielpen bij de reddinsgwerkzaamhe- den. Na zes uur had de brand weer het vuur onder controle. Vooral de eerste drie verdie pingen van het gebouw heb ben zware schadie opgelopem. Het reddingswerk werd be moeilijkt door de ernstige rookontwikkeling. Eén per soon kwam om het leven door een noodsprong uit het ven ster. DEN HAAG/PARAMA RIBO Het Jungle Com mando van de Surinaamse ex-militair Ronnie Bruns- wijk is gisteren opnieuw actief geweest in de in middels vrijwel uitgestor ven plaats Albina. De Na tionale Voorlichtings dienst (NVD) berichtte dat militaire posten wer den aangevallen, maar ooggetuigen meldden dat niet speciaal op militaire doelen is geschoten. Volgens de NVD begon de schotenwisseling tegen acht uur 's morgens (Surinaamse tijd) en duurde zij ongeveer een half uur. De aanvallen op militaire posten werden afge slagen door het leger, dat is begonnen met het zuiveren van het gebied, aldus de NVD. Over eventuele slachtoffers is niets bekend. De schotenwisseling, die vol gens de zegslieden anderhalf uur duurde, deed zich voor aan de rand van Albina in de buurt van de weg naar Para maribo. Personen, die uit Albi na naar de hoofdstad wilden, werden door militairen uit veiligheidsoverwegingen te gengehouden. De indruk be staat dat de mannen van Brunswijk zich hebben ver schanst langs de weg naar Pa ramaribo. Albina zelf is intussen zo goed als verlaten. Op straat zijn vrijwel alleen militairen te zien. Politie en douane zijn verdwenen en de patiënten zijn uit het plaatselijke zieken huis geëvacueerd. De toestand wordt erg gespannen ge noemd. Na de hevige vuurge vechten van afgelopen woens dag zijn op talrijke plaatsen kogelgaten te zien. Sommige woningen vertonen sporen van plundering en overhaaste vlucht. SMIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 37) De heer Egerick van Ysselsteyn van Welle- monde kwam uit liggende positie omhoog en nam aarzelend een halfzittende houding aan. „Parbleu...," steunde hij. „Dat is voor het eerst mijns levens dat ik tegen de grond gebokst werd. En dat nog wel door een manneke, dat nauwelijks drie turven hóóg is. Mijn complimen ten, waarde opponnent, Ge zijt een beter bok ser dan ik. En ge hebt een rechtse om van te griezelen." Triomfantelijk lachend stond Ka- reltje Knetter bij zijn slachtoffer en hij zei: „Ik herhaal het nogmaals, meneer Ezelstein. Je hebt me ten onrechte voor prolleke uitgeschol den en onverdiend neergeslagen. Dat moest ge wroken worden. Begrijp je wel, Ezelstein?" „Pardon," kreunde de edelman. Ysselsteyn is de naam, Ysselsteyn van Wellemonde..." En dit hele tafereeltje was natuurlijk scherp waar genomen door de heer Opopol Istietof. „Alle- menski!" riep hij uit. „Een kampioenschaatsert en nou weer een kampioenboksert! Daar moet op gedronken worden, hi ha hol!" Na het sla ken van deze nationale, barreberische strijd kreet frommelde hij een fles uit zijn zak te voor schijn. Een fles met die koppige, barreberische drank, kokalodka geheten. Vervolgens gaf hij een spontane uitvoering van een groot aantal wilde en hartstochtelijke danspassen. En toen vhij zijns inziens voldoende dynamische lichaamsoefeningen had uitgevoerd, ontkurkte hij de fles kokalodka om de inhoud ervan snel en bekwaam door zijn geoefende slokdarm te laten glijden.... Vredesoverleg met moslims op Filipijnen JOLO De Filipijnse presi dent Corazon Aquino is met de onlangs uit ballingschap terug gekeerde islamitische verzets leider Nur Misuari overeenge komen, onderhandelingen te voeren over beëindiging van de veertien jaar oude opstand in het zuiden" van het land. Masuari's Moro-front leidt de islamitische opstand in een tiental provincies op het zuide lijke Mindanao, het tweede eiland van de Filipijnen, en op de Solo-archipel. Bij gevechten tussen opstandige moslims en regeringsmilitairen zijn al ze ker 50.000 mensen om het le ven gekomen, maar de afgelo pen jaren werd nog slechts sporadisch strijd geleverd. Het komende vredesoverleg zal naar verwachting draaien om mogelijke autonomie voor Filipijnse moslims, die onge veer tien procent uitmaken van de overwegend christelij ke: bevolking. MANILA Het Filipijnse regeringsbureau voor kernenergie is gisteren overstelpt met telefoontjes van verontruste moeders, nadat de regering de verkoop had verboden van melkpoeder en gesteriliseerde melk uit Nederland, omdat daarin te hoge stra lingsniveaus werden gemeten. Emerenciana Duran, hoofdradiologe van het bureau, zei dat ie dereen gerustgesteld werd, omdat het verbod niet noodzakelij kerwijs betekent dat de produkten schadelijk zijn voor de ge zondheid. Het Filipijnse ministerie van volksgezondheid ver bood de verkoop van Birch Tree melkpoeder, een produkt van Campina, en Dutch Lady gesteriliseerde melk van de Coöpera tieve Condensfabriek Friesland. Een woordvoerster van de Dai ly Harvest Corporation, de plaatselijke importeur van Dutch Lady, zei dat een lading van 216.000 blikken melk in opdracht van de regering is opgeslagen. Zij zei dat het bedrijf de regering heeft gevraagd de zaak nogmaals te onderzoeken. Woordvoer ders van beide Nederlandse bedrijven en het Nederlandse mi nisterie van landbouw zeiden dat de produkten voldoen aan de Nederlandse voorschriften, maar dat de Filipijnse regering strakkere normen voor straling in voedsel hanteert dan de meeste Europese landen. CAPE CANAVERAL De Verenigde Staten heb ben gisteren in het kader van het (SDI-)onderzoek naar een defensiesysteem in de ruimte een onbe mande raket gelanceerd. Het was de eerste geslaag de lancering sinds de ramp met het ruimteveer Challenger in januari. De start van de raket vanaf de luchtmachtbasis Cape Canave ral in Florida werd recht streeks door de Amerikaanse tv uitgezonden. Anderhalf uur later werd een tweede raket gelanceerd van een proefter- rein in de staat New Mexico. Een woordvoerder van het ruimtevaartbureau NASA noemde de geslaagde lancering van de Delta-raket een be langrijke „opsteker" voor het Amerikaanse ruimtevaartpro gramma. Sinds het ontploffen van het ruimteveer Challenger op 28 januari, waarbij alle zeven be manningsleden om het leven kwamen, werd de NASA ach tervolgd door tegenslagen. In april ontplofte een Titan- draagraket kort na de lance ring en in mei mislukte een poging om een Delta-raket in een baan om de aarde te bren gen. Bovendien mislukten dit jaar nog de lanceringen van twee Aries-raketten en een proefvlucht van een Minute- man-raket. De lancering van de raketten maakt volgens experts deel uit van een SDI-experiment. Vol gens defensie-deskundigen zijn bij het experiment twee „satelliet-achtige objecten" in De succesvolle lancering van een Delta-raket leidde tot op luchting bij de NASA. een baan om de aarde ge bracht en zal de ene satelliet een poging doen de andere op te sporen, te achtervolgen en mogelijk buiten gevecht te stellen. De proef wordt door experts omschreven als het meest am bitieuze SDI-experiment dat ii de VS tot nog toe hebben ge houden. Vorig jaar werd bij c een andere SDI-proef vanaf de aarde een laserstraal gericht- op een reflecterend paneel dat op de romp van een ruimte veer was gemonteerd. De proef had tot doel de mogelijk heid te onderzoeken raketten in de ruimte te onderschep^, pen. WEST-BERLIJN Bij de ontploffing van een papiervernieti ger in een radarstation van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Berlijn zijn gisteren 33 mensen gewond geraakt. Dat heb ben Amerikaanse militaire autoriteiten bekendgemaakt. Volgens woordvoerder Tom Homan gebeurde het ongeluk toen explosie- vendeskundigen van de Amerikaanse luchtmacht in de open lucht een demonstratie gaven van het vernietigen van geheime documenten met een M-4 papiervernietiger. De M-4 doet het zelfde als een gewone papiervernietiger, maar beschikt boven dien over een ingebouwd explosief apparaat. Het gaat bij de ge wonden vooral om arm- en beenbreuken en snijwonden als ge volg van rondvliegend glas. Homan zei dat de ontploffing een bedrijfsongeval was en dat elke „terroristische betrokkenheid of sabotage" is uitgesloten. ,X)i 0 et deze fantastische, stevige klanteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd; deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Staar als dank de kranteparaplo aan: Saam:Vooi Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CcidócSoumnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5