Van Zon rekende niet op eis van hoge boete 7 Ml £eidóc6otncwit _Man bij aanhouding in schouder geschoten Medici jnverbruik kan verminderen 0rilInvoering van tj Jeugdwerkplan ^afhankelijk Wvan gemeenten VOOR AANNEMEN STEEKPENNINGEN EN VALSHEID IN GESCHRIFTE Oogchirurgen zoeken vroegere ontdekking grijze en groene staar Pitbull-terriër bijt drie mensen Klompenindustrie luidt noodklok over zieke voeten Eerst aandacht voor slachtoffers, dan pas alternatieve straffen Kamer snoeit fors in aantal commissies (icuterscHiLCfea is. hebt Een op drie kankerpatiënten zoekt alternatief genezing iBU SPEURTOCHT NAAR COCAÏNE !.aJ AMSTERDAM Bij een actie van de afdeling sai/erdovende middelen en het arrestatieteam 2Qi/an de Amsterdamse politie is gisteren een V( man uit Zaandam door een politiekogel in zijn a t «houwer gewond geraakt. De rijksrecherche >nderzoekt hoe het wapen van de politieman ïcon afgaan. De narcoticabrigade had de tip gekregen dat twee vrouwen met een vliegtuig uit Curasao op Schiphol hafeouden aankomen met vijf kilo cocaïne in hun bezit. re%ij aankomst van het vliegtuig hhvaren agenten van de narcoti- aanwezig. Er kwa- irtjmen inderdaad twee vrouwen Njuit het toestel die overeenkwa- .^men met het signalement dat J^de politie van hen had. De 1 Sjtwee vrouwen werden niet on- ?nt)middellijk aangehouden omdat ro^de politie eerst wilde proberen n 4de gehele cocaïnelijn op te rol len. De twee vrouwen werden (afgehaald door een groep Imensen. Deze splitste zich la- ijtater op in verschillende kleine er]groepjes die verschillende jikanten opgingen en alle door jde politie werden gevolgd. PSfÉén van de groepjes ging naar naar de woning van aajde door de politiekogel geraak- man. Toen deze enige tijd nadien zijn woning verliet, werd hij door agenten gevolgd. In de hoofdstad werd de man srlfaangehouden. In de auto vond Ünide politie wel een bedrag van anjl0.000 gulden aan geld, maar ^geen cocaïne. Op die plek is 9ook de politierevolver afge- igaan. In het huis in Zaandam orjvond de politie later een vuur- maar opnieuw geen co- zigcaïne. Ook bij familie van de ie(>man werd een vuurwapen ge vonden. Hotel vier dagen dicht wegens virus OOTMARSUM Hotel 't Bosch in Ootmarsum is vandaag voor vier dagen dicht gegaan in ver band met een onschuldige maar vervelende en besmettelijke vi rusinfectie. Ruim 40 gasten van het hotel zijn de afgelopen dagen besmet door dit virus, waarvan de herkomst nog onbekend is. Gisteren waren nog tien mensen ziek. Met name oudere gasten van het hotel zijn één dag be hoorlijk ziek geweest. Ze hadden last van misselijkheid, overgeven en diarrhee. Vast staat dat de vi rus-infectie niet door het eten in het hotel is ontstaan. Financiën stelt berekening van gasinkomsten bij DEN HAAG De oveflieid zal in 1987 volgens de jongste berekeningen van Financiën ongeveer 8,6 miljard gulden binnenkrijgen uit de verkoop van aardgas. Dat is 1,8 miljard gulden minder dan waarop tot nu toe gerekend was. Dit wordt veroorzaakt door de daling van de olieprijzen en de dollarkoers. Dit jaar hoopt de overheid nog voor 21,9 miljard aan gas te verkopen. Minister Ruding schrijft de Kamer dat er voor 1987 gerekend wordt op een olieprijs van zestien dollar per vat van 159 liter en een dollarkoers van gemiddeld f 2,40. Tot voor enkele maanden rekende de overheid nog op een olieprijs van 20 dollar en een dollarkoers van 2,70. Er zijn zoals bekend al accijnsverhogingen aangekondigd om te voorkomen dat het financie ringstekort oploopt. Daarnaast is besloten om van buitenlandse afnemers van aardgas een snellere beta ling te eisen. DEN HAAG Het medicijngebruik in ons land kan met enkele procenten per jaar dalen zonder dat de gezondheidszorg daar nadeel van onder vindt. Staatssecretaris Dees zegt dit in antwoord op vragen van het kamerlid Van Es (PSP). Hij baseert zich hierbij op schattingen van de Vere niging van Nederlandse ziekenfondsen. Van Es stelde haar vragen naar aanleiding van een ex periment in Hoogeveen, waar een samenwer king tussen artsen en apothekers ertoe leidde dat dertien procent minder medicijnen werden geslikt. Dees is het ermee eens dat een beper king van het aantal voor te schrijven medicij nen en een uniformering van de te geven mid delen tot kostenbesparing leidt zonder dat de kwaliteit van de hulp wordt aangetast. r ^DEN HAAG Het jeugdplan van het kabinet, dat alle werk loze jongeren tot 21 jaar aan eQeen baan of stageplaats moet .helpen, hoeft niet per se over- lcJal in het land gelijktijdig van Pe'kracht te worden. Premier inj|Lubbers zei dit gisteren na het 4 kabinetsberaad. Het kabinet voert momenteel informeel ^overleg met de gemeenten over de vraag of die in vol- l^doende mate banen en leer- plaatsen voor jongeren kun- nen realiseren. Pas als daar- ji over zekerheid is, kan het plan ingaan, te beginnen bij ge- meenten die voor voldoende jeugdwerkgelegenheid kunnen v. zorgen. "I Lubbers merkte op dat in het informele overleg dat een ka- kabinetsdelegatie donderdag had met de vakbeweging is afge sproken dat minister De Ko- ning (sociale zaken) de contou- 2/1. ren van het jeugdplan nog V6 eens op papier zal zetten „om ,a! misverstanden uit te sluiten". h»J pp[ WD wil af van voorrechten po voor kerken /en DEN HAAG De VVD wil itrï af van de bijzondere voorrech- eei ten, die kerkgenootschappen el<f in ons land nog genieten. De ee.' vrijstelling van dienstplicht Ft voor kerkelijke bedienaren en 'oc de vrijstelling van de onroe- q rend-goedbelasting voor kerk- gebouwen moeten, zo meent de VVD, worden afgeschaft. Maandag zal in de commissie vergadering over het in 1984 sekten-rapport de ,ul VVD'er Wiebenga vragen om beëindiging van de subisiere- geling voor moskeeën, ook als zij tevens fungeren als sociale- ie® welzijnsinstellingen. De VVD- fractie keert zich ook tegen di recte subsidiëring van bij mi voorbeeld kerkgebouwen. en> Sr! Ski-aerobic inzet lel1 kort geding tegen NSV •ge e: DEN HAAG Oprichter 2 Toon Vollering van Ski-Aero- bic Center Nederland heeft zijn advocaat mr. Van der Groen opdracht gegeven aan- staande maandag bij de Haagse 0 rechtbank een kort geding aanhangig te maken tegen de 0 Nederlandse Ski Vereniging (NSV). De Haagse gymleraar 0 heeft de naam van de trai- 0 ningssport ski-aerobic enkele q jaren geleden wettelijk laten ti beschermen. Vollering eist van de NSV dat deze de zijns inziens onrechtmatige oproe- pen aan skiërs aan ski-aerobic 0 gymnastieklessen deel te ne- 0 men bij de NSV-regioclubs 5 stopzet en rectificaties plaatst. MAASTRICHT Behal ve een gevangenisstraf van twee en een half jaar heeft de officier van justi tie in Maastricht mr. H. Laumen een hoge boete geëist tegen ir. J. van Zon, een van de hoofdverdach ten in de ABP-affaire. Het gaat bij de boete om een bedrag van 100.000 gulden en daarnaast om de af dracht aan de staat van 667.000 gulden, die Van Zon als smeergelden zou hebben opgestreken. De officier acht bewezen dat Van Zon zich heeft schuldig gemaakt aan het aannemen van giften, ook door zijn vriend Masson, de geschorste directeur beleggingen van het pensioenfonds, en aan het me- deplegen van valsheid in ge schrifte en het gebruik maken van valse schrifturen. In een commentaar op de eis van de officier zei Van Zon alleen maar: „Van een kale kikker kun je geen veren plukken", 's Morgens had hij gezegd te rekenen op een straf van twee Aan het begin van zijn requisi toir dat negentig pagina's tel de, gaf Laumen een beeld van de gigantische omvang van de ABP-affaire die medio 1983 begon. .Sindsdien zijn 8.460 mandagen besteed aan het on derzoek. Het opsporingsteam bestond minimaai uit vijf men sen en maximaal uit achttien meansen. Nu werken nog elf mensen aan het onderzoek. In De officier van justitie in Maastricht, mr. Laumen, leest zijn 90 pagina's tellend requisitoir tegen Van Zon voor. totaal werden 318 personen verhoord en deze legden 762 verklaringen af. Het dossier telt inmiddels ruim 96.000 bladzijden aldus Laumen. Gedeformeerd „Ik heb weinig woorden voor dit soort feiten. Mijn grootste grieven gaan uit naar Masson, een man met grote capacitei ten die zo gedeformeerd heeft gehandeld. Van Zon is een bij zonder handig zakenman die gebruik maakte van de zwak ke plekken van anderen. Door hem is het ABP in opspraak gekomen op een wijze die het fonds nog lang zal heugen en het is kennelijk nog lang niet afgelopen", aldus de officier. Het belangrijkste punt waar van Van Zon verdacht wordt is het aannemen van smeer gelden samen met zijn vriend Masson. Masson schond met het aannemen van smeergel den zijn ambtsplicht. Dit aan nemen van steekpenningen noemt Laumen de „Jersey connection". Via z.g. brieven- busmaatschappeijen op het Britse Kanaaleiland Jersey vonden de transacties plaats. Van 1 februari '83 tot en met januari '84 had Van Zon met Masson giften van in totaal ruim één miljoen gulden aan genomen van het Haarlemse bouwbedrijf Nelissen. In ruil daarvoor zou Masson bevorde ren dat Nelissen bouwop drachten van het ABP ver wierf en onroerend goed aan het pensioenfonds zou kunnen verkopen. Daarvoor werd op zettelijk onjuiste informatie verstrekt aan de centrale be- leggingsraad over onder meer twee kantoorgebouwen in Den Haag en het project stadscen trum Nieuwegein. Bemiddelaar Masson zou bij tal van projec ten zijn vriend Van Zon heb ben tussengeschoven als be middelaar, waardoor de prij zen hoger zijn uitgevallen dan zonder die bemiddeling het ge val zou zijn geweest. Voor zijn bemiddeling kreeg Van Zon ruim één miljoen gulden waar van hij een paar ton doorsluis de naar Masson. Van Zon en Masson hebben daarover ver klaard dat het de normaalste zaak van de wereld is dat der gelijke bedragen bij bemidde ling in onroerend goed worden betaald. Het geld dat Van Zon aan Masson had gegeven zou vol gens de twee gezien moeten worden als een lening. Met dat geld wilde Masson als hij bij het ABP in de vut zou zijn ge gaan een financieringsbemid delingsbureau beginnen. Volgens de officier van justitie is er geen sprake van lenin gen. „Maar zelfs al waren het wel leningen dan nog mocht Masson als ambtenaar geen giften aannemen. Waarvoor de giften bestemd zijn maakt vol gens de officier voor de straf baarheid van het misdrijf niets uit. Over Van Zon en Masson zei Laumen verder dat deze er niet voor terugdeinzen elkaar met leugenachtige verklarin gen te dekken. De bemiddeling door Van Zon was volgens de officier van justitie volstrekt overbodig. Veel van de 22 getuigen, opge roepen door de officier, ver klaarden hetzelfde. Om ervoor te zorgen dat de centrale be- leggingsraad van het ABP, die formeel de beleggingen van Masson moest goedkeuren, ak koord ging met de projecten aangedragen door Van Zon, werd door Masson aan die cen trale beleggingsraad onjuiste informatie over de projecten gemeld, aldus Laumen. Over het bouwbedrijf Nelissen zei de officier vrijdag nog dat dit bedrijf geen enkele blaam treft, omdat het niet afwist van de bestemming van het geld dat aan Van Zon voor zijn „bemiddeling" betaald werd. Ontkenning Van Zon heeft altijd alle ten laste gelegde feiten ontkend. Volgens hem fungeerde hij slechts als oliekan die ervoor moest zorgen dat de zaken rond de onroerend-goedprojec- ten gesmeerd verliepen. Ook Masson ontkent nog steeds strafbare feiten te hebben ge pleegd. Bovendien heeft hij volgens de officier het onder zoek in deze zaak tot het uiter ste tegengewerkt. Eind okto ber staat Masson terecht. Voorlopig is daarmee dit mon sterproces nog niet afgelopen. Verwacht wordt dat het proces van Masson ook enkele weken in beslag zal nemen, maar er zijn nog 28 andere verdachten in de ABP-affaire die allemaal minder grote strafbare feiten zouden hebben gepleegd. Laumen zei gisteren dat het mogelijk is dat er nieuwe strafbare feiten tegen Van Zon aan het licht zullen komen. Het openbaar ministerie zal dan niet aarzelen deze Van Zon opnieuw ten laste te leg gen, aldus Laumen. Dinsdag houdt advocaat mr. Duynstee zijn pleidooi. Twee weken la ter doet de rechtbank in Maas tricht uitspraak. AMSTERDAM Oogart sen uit binnen- en buiten land zijn vandaag op drie congressen in Amsterdam begonnen te overleggen hoe technieken voor oogo peraties op elkaar kunnen worden afgestemd. Ook zullen de ontwikkélingen op het gebied van de vroegere ontdekking van de ziekte worden bespro ken. Centraal daarbij staan oogaandoeningen als cataract (grijze staar) en glaucoom (groene staar). Grijze staar is een op hoge leeftijd zeer vaak voorkomen de oogziekte. De behandeling bestaat meestal uit het verwij deren van de ooglens die dan wordt vervangen door een kunstlens. Alleen in Neder land worden jaarlijks al zo'n 10.000 van deze operaties uit gevoerd met zeer hoge succes percentages. Op het gebied van lensoperaties heeft Neder land van oudsher een leidende rol gespeeld. Ook de andere vorm van staar, het glaucoom of groene staar die onder meer het ge volg is van verhoogde oogdruk boven de veertig jaar, komt zeer vaak voor. In ons land lij den er naar schatting 75.000 mensen aan. Glaucoom wordt veelal in het laatste stadium ontdekt. Hierdoor is een doel treffende behandeling met medicamenten moeilijk gewor den. Chirurgisch ingrijpen is dan een laatste middel om de ziekte tot staan te brengen. Op de drie congressen in Amster dam wordt onder meer gespro ken over de mogelijkheid glaucoom in een vroeg stadi um te herkennen. De behan- delingskosten vormen hoog stens een kwart van de kosten die invaliditeit door glaucoom met zich meebrengt. GRONINGEN Een 47-jarige vrouw uit Groningen heeft gis teren ernstige verwondingen over haar hele lichaam opgelopen toen zij werd gebeten door een pitbull-terriër van haar dochter. De vrouw liet de hond uit en deze viel haar zonder enige aanlei ding aan. De 15-jarige zoon van de vrouw en een toegesnelde voorbijganger werden eveneens gebeten. De inmiddels gealar meerde politie doodde de hond met een gericht schot. De vrouw moest worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in haar woonplaats. Prins Claus en commissaris van. de konin gin Patijn hef fen aan de Maaskade in Rotterdam het glas op het vernieuwde Museum voor Volkenkunde. De prins ver richtte de he ropening van het museum waar sinds vandaag de tentoonstelling In het spoor van de Liefde over de oude handels betrekkingen met Japan is te bezichti gen. DRUNEN In de jaren zestig was het in „groene"- en bio- dynamische kringen bon ton op klompen te lopen. Maar tot grote teleurstelling van de nationale klompenindustrie is dat tijdperk definitief afgesloten. De malaise heeft hard toege slagen: van de 1500 bedrijven die er na de Tweede Wereld oorlog nog waren, zijn er nu nog 50 over. Toch is de klompe nindustrie overtuigd van de heilzame uitwerking die de houten schoen kan hebben, met name op de kindervoet. Zo zou het lopen op klompen wel eens erg goed kunnen zijn tegen zweetvoeten. Tachtig procent van de Nederlanders loopt op zieke voeten, zegt de Nederlandse Vereniging van Klompenfabrikanten. Veel onderdanen vertonen kleine of ernstige afwijkingen, veelal het gevolg van het dragen van ondeugdelijk schoeisel. Met afschuw constateert de vereniging dat „onderhand en kele miljoenen Nederlanders lopen op linnen sportschoen- tjes, goedkope slecht ventilerende rubber of kunststof gym pies, die geen enkele steun aan de voet geven". Om onherstelbaar voetletsel te voorkomen zouden ouders hun kinderen enkele uren per dag op klompen moeten laten lopen, als gezonde „voettraining", zo vinden de klompenma kers. Op 3, 4 en 5 oktober wordt in St. Oedenrode de Natio nale Klompenbeurs gehouden, waarop de vereniging aan dacht vraagt voor het voetenprobleem. De klompenindustrie brengt zwaar geschut in stelling. „Er wordt de laatste maanden moord en brand geschreeuwd over enkele duizenden gevallen van aids in Nederland. En misschien terecht. Even zo goed als de kankerbestrijding alle aandacht verdient", zegt de Nederlandse Vereniging van Klompenfabrikanten. Zij voegt daar in één adem aan toe dat over miljoenen zieke voeten ook best eens de nood klok mag worden geluid. Als eerste stap op weg naar een klompenrijker Nederland deelt de vereniging op de Nationale Klompenbeurs gratis klompjes uit aan een plaatselijke kleuterklas. AMSTERDAM De Tweede Kamer zou het wetsontwerp over dienst verlening als alternatieve sanctie pas in behandeling moeten nemen als er een betere regeling tot stand is gekomen voor de be handeling van slachtoffers van misdrijven. „Er is te veel aandacht voor dienst- verleningsstraf, werken voor de gemeenschap, ter wijl er voor slachtoffers niets gedaan wordt". Dit zei dr. J.J.M. van Dijk, hoofd van het Wetenschappe lijk Onderzoeks- en Documen tatiecentrum van Justitie (WODC) en voorzitter van de Vereniging Landelijk Overleg Slachtofferhulp (LOS) gisteren in zijn inleiding op de tweede dag van het congres over 100 jaar strafrecht in Nederland. Veranderingen in het tege- moettreden van slachtoffers moeten volgens Van Dijk wor den gezocht in uitbreiding van service-verlening door politie en justitie en niet in uitbrei ding van de rechten van slachtoffers in het strafproces tegen de dader. Politie en jus titie moeten dan wel de circu laire over de opvang van slachtoffers naar letter en geest uitvoeren, aldus Van Dijk. En daaraan schort het nog flink. Van Dijk vreest dat het „met de circulaire niet goed zal gaan". Hij voorziet dat er een wettelijk voorschrift moet ko men waarin duidelijk staat hoe politie en justitie slachtoffers moeten opvangen en hoe ze ze moeten inlichten over de ver dere gang van zaken met be trekking tot hun strafklacht. Hij meldde dat de Vereniging Landelijk Overleg Slachtoffer hulp bezig is een zwartboek op te stellen. Van Dijk deed ook een beroep op de Nationale Ombudsman om attent te zijn op klachten van slachtoffers van misdrijven over hun be handeling door politie en justi tie. Uit onderzoek van het WODC in het arrondissement Den Haag is gebleken dat de mees te slachtoffers nog relatief gunstig oordelen over de poli tie. Veel negatiever is hun oor deel over het openbaar minis terie: 65 procent van de onder vraagde slachtoffers van mis handeling vindt dat justitie aan hun zaak onvoldoende aandacht heeft besteed. Zij toonden zich er met name ver ontwaardigd over dat ze van de officier die hun zaak had behandeld taal noch teken hadden gehoord. Volgens Van Dijk zijn politie en justitie het best in staat slachtoffers duidelijk te maken dat de in de strafwet veran kerde grondbeginselen nog steeds worden hooggehouden. Zo kan het geschokte vertrou wen van het slachtoffer in de sociale orde enigszins worden hersteld, aldus Van Dijk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vier grote partijen in de Tweede Kamer willen een groot aantal bijzondere kamercom missies, die zijn ingesteld voor een bepaalde nota of een bepaald wetsvoorstel, laten verdwijnen. Er bestaan vergevorderde plannen de bestaande 47 bijzondere commissies terug te brengen tot vijf. Naast de bijzonde re commissies kent de Kamer nog 34 vaste commissies. Onder de bijzondere kamercommissies die moeten verdwijnen zijn ondermeer de commissie spreiding rijksdiensten en de com missie die zich bezighield met de nota situering van nieuwe ter reinen voor militaire doeleinden. De taken worden overgeno men door bestaande vaste kamercommissies. De bijzondere commissie voor het initiatief wetsvoorstel Roet hof-Wessel (PvdA/D'66) inzake afbreking van zwangerschap zal verdwijnen als dit wetsontwerp wordt ingetrokken. Hetzelfde lot hangt de commissie sekten boven het hoofd als het rapport van deze commissie maandag is besproken met de regering. Wel blijven bestaan de commisies die zich bezighouden met de groe ne structuurschema's en de Waddenzee. FRIEMELS 7ft/]r< 2vAötMie t \AAto&ffO&* nmn ^£WW7£SCHICCÖl£V tsfe1 Tl< *66 DAT/WU60P 1/RlÊNOöJlK [Af6£SLMeS- MIEN SCMMtKi ztcHieiF NAHEvjK Al evee BREDA Ongeveer een der de van de kankerpatiënten houdt zich naast de reguliere behandeling in het ziekenhuis of in de polikliniek op een of andere wijze bezig met alter natieve geneeswijzen. Dit is meer dan de behandelende artsen hadden verwacht. De meesten zoeken hun toevlucht tot een gedeeltelijk Moermandieet. Daarnaast maakt men gebruik van ho meopathische middelen, acu punctuur, paragnosten en kruiden. Het gaat om veelal jongere en hoger opgeleide pa tiënten, en ook vaker om vrouwen dan mannen. Dit blijkt uit een nog lopend onderzoek van de Universiteit van Amsterdam en het Antho- nie van Leeuwenhoekzieke- nuis in de hoofdstad, dat wordt uitgevoerd met financiële steun van het Koningin Wil- helminafonds. Op een sympo sium voor alternatieve genees wijzen voor kanker in Breda werden gisteren de voorlopige resultaten van het onderzoek bekendgemaakt. In tegenstelling tot wat de on derzoekers op grond van eer der onderzoek hadden ver wacht, blijken de meeste kan kerpatiënten een alternatieve geneeswijze niet te hebben ge kozen als laatste redmiddel. De gebruikers zeggen vaak een alternatieve behandeling te volgen wegens de vermeen de verhoging van de weer stand. Zij doen dit op aanraden van familie of vrienden. De registratie van alternatieve geneeswijzen in de behande lingscentra blijkt onvolledig te zijn. Veel meer patiënten dan uit de ziekenhuisadministratie naar voren komt zeggen dat zij hun specialist op de hoogte hebben gebracht van het vol gen van een alternatieve be handeling.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3