Radboudstichting wil rol levensbeschouwing in wetenschap centraal stellen Qomojtü kerk wereld Bidden voor het eten Duitse Katholiekendagen in teken van de toekomst Acht Mei-beweging behoeft organisatie beroepingen Duitse christenen niet blij met kerstsnoep aan tafel £eidóe brieuen lezers ACHTERGROND CcidóeSomont Bisschop Hunthausen deel van bevoegdheden ontnomen Het Vaticaan heeft de progressieve rooms-katholieke bisschop van Seattle, mgr. Raymond Hunthausen, een deel van diens macht ontnomen. Zijn hulpbis schop Donald Wuerl wordt verantwoor delijk voor onder meer kwesties als ge boortecontrole en homoseksualiteit. Ook verliest hij zijn bevoegdheid inzake priesters die het ambt willen verlaten, de priesteropleiding, de kerkelijke recht bank en de liturgie. Na klachten van conservatieve gelovigen had het Vati caan in 1983 een onderzoek ingesteld naar de opvattingen van Hunthausen. Eind vorig jaar kreeg hij een officiële vermaning van het Vaticaan, dat hem opdroeg „meer waakzaamheid" te be trachten op bovengenoemde terreinen. De bisschop van Seattle aan de Westkust van Amerika weigerde in 1981 een deel van zijn inkomstenbelasting bestemd voor defensie, te betalen uit protest te gen de voorgenomen bouw van een basis voor nucleaire onderzeeërs. Hunthausen wekte de toorn van de conservatieve ge lovigen toen hij in 1983 de kathedraal had afgestaan aan de zogenaamde digni- ty-beweging, die zich verzet tegen het verbod in de RK Kerk op het praktise ren van homoseksuliteit. Als het u welgaat, bedenk dat het u weer slecht kan gaan; en als het u slecht gaat, bedenk dat het u weer wél kan gaan. ..Ik bid niet voor bruinebo- nen". Bekende woorden van Bartje uit het boek van Anne de Vries. Voor Bartje is er niet veel reden om te bidden voor wat hij niet lust en toch moet eten omdat de armoe de hem niets anders kon voorzetten. Zijn opmerking is misschien wel voorat een protest tegen de armoede. ,,Als ik wil bidden voor het eten. krijg ik wel eens op merkingen die me het gevoel geven: ,,Bid jij nog voor het eten. Wij zijn zo geëmanci peerd. Wij doen dat niet meer!" Een uitspraak die ik hoorde van iemand en die ook liet merken dat haar dat kwetste. Ik zat er een paar uur later nog over na te den ken. De tafel waaraan Bartje zat, verschilde nogal met de tafel waaraan ik en velen van u meestal zitten. Niet(meer) ie dereen, maar wel zeer velen kennen welvoorziene tafels Er is vaak meer dan goed voor ons is. Bartje protes teert tegen de armoede. Welvaart beschouw je al heel gauw als vanzelfspre kend. Een wat belerend gezegde zei: „Eerst bidden. We zijn geen varkens". Varkens val len aan en slobberen naar binnen. Zijn mensen die niet bidden als varkens? U hoort het mij niet zeggen. Wel bid den of niet bidden voor het eten zegt nog niet alles. Het een is bij voorbaat nog niet beter als het andere. Het bidden kan gemakkelijk een sleur worden. Een gebeuren zonder inhoud en nadenken. Je moet dus voorzichtig zijn met waardeoordelen. Met die voorzichtigheid in mijn achterhoofd spelen er enkele vragen door mijn achter hoofd. Bartje protesteerde door niet te bidden. Wie iets van de Drentse sociale ge schiedenis kent, weet van de onrechtvaardige verhoudin gen. Het Veenmuseum in Emmen laat daar een leer zaam beeld van zien. Daar mee raakt Bartje de kern van de zaak: zijn bruinebo- nenmaal is niet Gods zaak maar een mensenzaak. Waar onrechtvaardige verhoudin gen bestaan, kan de een aan een rijk gedekte tafel zitten en moet de ander het doen met bruine bonen. De mens aan de rijk gedekte tafel staat in de verleiding om te vinden dat hij recht heeft op die goede maaltijd, want hij heeft er hard voor gewerkt. Dat kan hem er toe brengen om het bidden een achter haalde zaak te vinden of het kan ertoe leiden dat het bid den zonder inhoud wordt. En dan is het misschien eerlijker om maar niet te bidden. Het zou ook kunnen niet elke dag, maar wel soms dat het bidden ons kritisch stemt. Dat het bij ons 't be sef levend houdt dat onze welvaart niet zo vanzelfspre kend is. Dat het dagelijks brood bij zeer velen minder is dan de bruine bonensoep van Bartje. En dat dat alles te maken heeft met onrecht vaardige verhoudingen. Het zou ook kunnen zijn dat het bidden tegelijk uitnodigt tot solidariteit met hen die veel minder hebben. Zo doen sommige gezinnen mee aan de actie „Gast aan tafel". Elke dag gaat er een bedrag in een spaarpotje waarvan de opbrengst gaat naar de Derde Wereld. Dit gebeurt soms in gezinnen waar niet alles in overvloed is. Het gaat niet om wel of niet bidden voor het eten, maar veel meer om onze houding. Daarvan is de vraag: Heeft onze emancipa tie ook oog voor anderen? Er verscheen vorige week een zeer lezenswaardig en leesbaar boek van ds. Jan van Heade, uit Enschede, „Bidden, zonder gebeden", (uitgeverij Ten Have, Baarn) over bidden in deze tijd. MARINUS VAN DEN BERG DEN HAAG De katholie ke Radboudstichting, die in Nederland zeven bijzondere leerstoelen ten behoeve van de katholieke levensbeschou wing aan de rijksuniversitei ten onderhoudt en gedeelte lijk het studentenpastoraat fi nanciert, wil de komende tijd meer aan de weg gaan tim meren. Met. name wil zij de rol van de levensbeschou wing in de ongebreideld voortschrijdende wetenschap centraal stellen. Toen de stichting tachtig jaar geleden werd opgericht, ij verde zij voor een katholieke universiteit. Ook financierde zij een aantal leerstoelen in de thomistische wijsbegeerte aan de rijksuniversiteiten. Uiteindelijk leidden haar in spanningen in 1923 tot de op richting van de Katholieke universiteit in Nijmegen. Sinds in 1969 de bijzondere universiteiten wat betreft fi nanciering op dezelfde wijze worden behandeld als de rijksuniversiteiten, viel een van de voornaamste functie van de Radboudstichting weg. Sindsdien beheert een aparte stichting de universi teit in Nijmegen. De Rad boudstichting met de toen toegevoegde ondertitel: we tenschappelijk onderwijs fonds heeft haar doelstellin gen verlegd naar de financie ring van vormende activitei ten. Wel blijven de leerstoe len aan de rijksuniversiteiten de grootste financiële offers vragen. De thomistische wijs begeerte maakt niet langer deel uit van het aanbod van de hoogleraren. Wel wil men in samenspraak met de stu denten thema's aan de orde stellen die liggen op het grensvlak van wetenschap en levensbeschouwing, waarbij men nadrukkelijk wil aan sluiten op de katholieke tra ditie. Alleen aan de Erasmüs- universiteit in Rotterdam, waar prof. A. Houtepen do- Het oude hoofdgebouw van de Ka- tholieke Uni versiteit van Nijmegen, vrucht van de Radboud stichting. ceert, is nadrukkelijk de rela tie tussen theologie en filoso fie aan de orde. Houtepen probeert met name „de iaën-, titeit van God" vanuit het huidige tijdsbeeld in zijn col leges aan de orde te stellen, aldus prof. J. Nuchelmans, voorzitter van de Raad van Advies van de Radboudstich ting. De belangstelling voor de colleges wordt door de Stich ting niet overmatig groot ge noemd. Toch blijkt er vol gens het stichtingsbestuur wel degelijk een vaste kern van belangstellenden te be staan die aan elke universi teit waar een leerstoel in stand wordt gehouden, enige tientallen studenten omvat. Daarnaast zijn er ook mensen van buiten de universiteit die de colleges volgen. Prof. dr. I.W. van Spiegel, voorzitter van het stichtings bestuur, verklaarde nadruk kelijk dat er tot nu toe nim mer problemen zijn gerezen met het episcopaat bij de aan stelling van bijzondere hoog leraren aan de rijksuniversi teiten. Dat prof. A: Houtepen, een getrouwde priester, des tijds in Nijmegen als hoogle raar aan de theologische fa culteit werd geweigerd, ver klaarde prof. Nuchelmans door te wijzen op de door de bisschoppen aanvaarde regel dat aan ambtsopleidingen geen getrouwde priesters worden aangesteld. Voor de benoeming van Houtepen in Rotterdam twee jaar geleden zijn nimmer moeilijkheden gemaakt, aldus Nuchelmans. Over de katholiciteit van de stichting die vroeger wel als een verlengstuk van de r.k.kerk werd gezien, merkte drs. G.A. van den Heuvel, publiciteitscoördinator, op dat de stichting zich bevindt in „de periferie (buitenkant) van de kerk". De stichting wil bij de subsidiëring van haar vormingsactiviteit de „brede middenweg bewande len met uitsluiting van de ex tremen". Op grond daarvan heeft ze geweigerd gelden beschikbaar te stellen voor het werk van een studenten pastor van het Opus Dei aan de Rijksuniversiteit Limburg in Maastricht. Drs. G. van den Heuvel zei dat de Radboudstichting wil inspringen op de volgens hem overal merkbare be hoefte discussie en bezinning op gang te brengen over de relatie tussen wetenschap en levensbeschouwing. Allerlei technologische ontwikkelin gen, vooral op het terrein van de geneeskunde, maken volgens Van den Heuvel zo'n bezinning des te urgenter. Op een speciaal congres 'Be roepsuitoefening en Levens beschouwing' op 4 oktober aan de Erasmus-universiteit te Rotterdam komen negen sprekers aan het woord om vanuit hun vak of werkkring de wisselwerking of het ge brek daaraan zoals zij die in hun dagelijkse praktijk erva ren, aan de orde te stellen. Volgens prof. Stalpers, die het congres voorzit, is het aan de mens richting en doel van de wetenschap vast te stellen. Informatie over de Radboud stichting en aanmeldingen voor het congres (vóotot 17 september): Aloysiuslaan 2, Vught. Tel. 073 57.90.17. De 89e Duitse Katholiekenda gen, die van 10 tot 14 septem ber in Aken worden gehou den, staan in het teken van de toekomst. Het thema is „Uw Rijk kome" uit het Onze Va der, terwijl de vier dagen af zonderlijk een hiermee sa menhangend thema hebben Het programmaboekje, een pocket van ruim 300 bladzij den, bevat de namen van meer dan 600 personen af komstig uit kerk, politiek, cultuur en wetenschap. Onder hen bevinden zich ruim 100 buitenlandse bisschoppen. Aartsbisschop Simonis van Utrecht, zijn hulpbisschop De Kok en bisschop Gijsen van Roermond zullen elk een eu charistieviering leiden. Secre taris-generaal dr. H.A. van Munster OFM van de Neder landse kerkprovincie werkt mee aan een forum over de Katholieke Kerken in Euro pa. Tot de Nederlandse sprekers behoren onder anderen Euro parlementariër mevr. E. Boot (CDA) en de Nijmeegse hoog leraar dr. J.A. van der Ven. Een „Bibliodrama" van Gene vieve Muller uit Megen en „Körpermeditation" (medite ren met het lichaam) van pa ter Peter van Gooi SJ uit Arnhem maken verder deel uit van de Nederlandse in breng. Een Nederlands aspect is ook de bedevaart naar Maastricht, een van de 20 die vanuit Aken naar plaatsen in Duits land, België en Luxemburg worden gehouden. De Katho liekendagen vallen samen met de zevenjaarlijkse bede vaarten naar Aken, waarvan er tijdens deze vier dagen 40 plaatsvinden. Het is overigens voor het eerst dat bedevaar ten een onderdeel van de Ka tholiekendagen vormen. Na de grote steden Berlijn, Düsseldorf en München ont vangt ditmaal een veel klei nere stad de tweejaarlijkse Katholiekendagen. Bisschop Klaus Hemmerle van Aken zegt daarover: „Wij zullen noodgedwongen dichter bij el kaar komen en in kleinere groepen met elkaar praten. Maar ligt daarin ook niet een kans?" Meer nadruk dan in vorige ja ren is er gelegd op de ontmoe ting. Veel parochies en deke naten in Aken en wijde omge ving zullen daarvoor open staan. Toch blijven de massale mani festaties de meeste aandacht trekken. Net als op de „Kir- chentag" van de Evangelische Kerk treden tijdens de Katho liekendagen politici van naam en faam op: Kanselier Helmut Kohl (CDU) en minister-pre sident Johannes Rau van Noordriinland-Westfalen, de lijsttrekker van de SPD bij de Bondsdagverkiezingen in ja nuari, zullen het woord voe ren tijdens de grote manifes tatie op zaterdag. Verder zijn er massale bijeenkomsten waar de bescherming van het ongeboren leven respectieve lijk Europa centraal staan. Eén politieke groepering is niet uitgenodigd: de Groenen. Die hebben het bij de bis schoppenconferentie verkor ven sinds ze zich dit voorjaar hebben uitgesproken voor op heffing van de wet, waarbij abortus strafbaar wordt ge steld. De conservatieve voor zitter van de Westduitse bis schoppenconferentie, kardi naal Hoeffner, heeft de rooms-katholieken al voorge houden dat ze hun stem niet aan de Groenen kunnen ge ven. De Groenen komen uiteraard wel aan het woord op de tra ditiegetrouwe alternatieve Katholiekendagen, die de Westduitse Basisbeweging („Initiative Kirche von un- ten") in het Kennedypark in Aken organiseert. Zij verwijt de „hiërarchische kerk" een verbond met de politieke en economische machthebbers te hebben gesloten. LEIDSE HOOGLERAR LAEUENDECKER: „De belangrijkste voorwaarde om mensen in beweging te houden is succes. Waar geen resultaten worden behaald loopt de motivatie gevaar: de beweging blijkt uiteindelijk toch niets te bereiken". Deze les geeft prof. Leo Laeyendec- ker, hoogleraar in de sociolo gie aan de rijksuniversiteit Leiden, de Acht Mei-bewe ging in de Rooms-Katholieke Kerk. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen: te Almelo N. Paap, kandi daat te Utrecht: te Everdingen J.A.W. Verhoeven, kandidaat te Amersfoort- ;te De Meern J.R. Smit te Sexbierum; te Raalte G.J. de Jager te Krulnlngen; te Scherpenzeel (Gld), toezegging, H.F. Klok te Rljssen. In een artikel in „De Bazuin", opinieweekblad voor Kerk en Samenleving, verklaart hij dat wie meer democratische verhoudingen wil realiseren geen andere mogelijkheid heeft dan het conflict aan te gaan. De hoogleraar schetst de ge boorte van deze beweging als een protest tegen de autoritai re kerkstructuur. Het impli ceert een streven naar een de mocratische Kerk, waarbin nen ook de leken recht van spreken hebben op grond van hun geestesdoop. De kansen daarop acht hij niet toegeno men. Zo worden in Limburg „de lokale herders gaandeweg vervangen door dienstwillige dienaren met een orthodox autoritaire opleiding", aldus prof. Laeyendecker. Hij ver klaart dat wie binnen de grote kerkgemeenschap wil opere ren, niet om de macht van de bisschoppen heen kan. Die macht kan niet worden gene geerd en dus betekent dat het aangaan van een conflict voor deze beweging. Macht en conflict boezemen onbehagen in, maar zijn zijns inziens toch essentiële aspec ten van het samenleven van mensen. Als men dat erkent is er echter meer nodig dan een leerproces in mentaliteits vorming. Men behoeft ook in zicht in hanteerbare conflict middelen en -strategieën die succes hebben, aldus de hoog leraar. Naar zijn mening zou den die een onderwerp van bezinning moeten ziin. Het oordeel van prof. Laeyen decker luidt dat zonder over eenstemming over doeleinden geen organisatie, levensvat baar is, terwijl men al is het maar een lichte organisatie in elk geval nodig heeft om tot die overeenstemming te gera ken. Tenslotte wijst hij de huiver, die in de basisbeweging en ook de Acht Mei-beweging wordt gevonden tegen het denken in termen van macht, van de hand. Een goede orga nisatie is een effectief macht smiddel, dat niet zonder scha de aan de zaak terzijde kan worden gelaten, aldus prof. Laeyendecker. Het is weer eens wat anders dan een kerststol, maar toch zijn de Westduitse kerkleiders er helemaal niet blij mee: snoep in de vorm van Jozef, Maria, het kindje Jezus en de andere be trokkenen in het kerstverhaal. De fabrikant, een bekend pro ducent van zogeheten „winegums", ziet niet zo veel kwaad in zijn nieuwe vinding. „Vrij normaal in het kerstseizoen", meent hij. De geboorte van Christus wordt altijd al misbruikt voor commerciële doeleinden, zei de woordvoerder van de Duitse bisschoppenconferentie, maar dit snoepgoed spant wel de kroon. Eenzelfde geluid is ook uit protestantse hoek te beluiste ren: „Het is zeker dat deze snoepjes de gevoelens van veel gelo vigen zullen kwetsen." Pimen wil vredesverklaring van bijeenkomst in Assisi Patriarch Pimen, hoofd van de Russisch-Orthodoxe Kerk, hoopt dat de gebedsbijeenkomst volgende maand in Assisi een vredesboodschap zal uitgeven, waarin alle volkeren en rege ringen worden opgeroepen de mensheid te bevrijden van de kernwapens en de militarisering van het heelal. Op 27 oktober vindt er op initiatief van pauis Johannes Paulus 23 een gebeds dienst in Assisi plaats. Pimen zegt dit in een vraaggesprek met „Unita", het dagblad van de communistische parij in Italië. Daarin levert Pimen ook kritiek op een recente encycliek van de paus over de Heilige Geest, die „een negatief oordeel over het marxisme" bevat. Hij pleit voor wegen en methoden zoals paus Johannes 23 die in zijn encycliek „Pacem in Terris" aan wees om toenadering tussen de volkeren te bewerkstelligen. Paprikasoep kip in wijnsaus met andijviesalade en aardappelen roompudding Nodig voor twee personen200 g runderpoelet, 6 dl ko kend water, zout, ui, wortel, peperkorrels, tijm, laurier blad, paar sperziebonen, 1 paprika, tomatenpuree, made ra; 2 kippepoten, zout, peper, paprikapoeder, 25 g boter, teentje knoflook, 1,5 dl warme bouillon (tablet), 1 glas rode wijn, tijm, 2 tomaten; 200 g andijvie, uitje, 1 wortel, wat radijs, 1 lepel rode wijn, 1 lepel azijn, zout, peper, 1 lepel olie, basilicum, olijven; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 4 blaadjes gelatine, 3 dl melk, 30 g suiker, half pakje vanillesuiker, 0,75 dl slagroom, 1 lepel marasquin, blikje vruchten of 0,5 dl slagroom of garneerchocolaatjes. Zet het poelet op met water, zout, ui, wortel en kruiden en laat het twee uren trekken. Zeef de bouillon. Gebruik het vlees maandag in de hachee. Kook stukjes sperziebonen een kwartier in de bouillon. Voeg de kleingesneden paprika toe en maak de soep na nog eens vijf minuten koken af met zout, tomatenpuree en madera. Wrijf de kippepoten in met zout, peper en parikapoeder en bak ze bruin in de boter. Bak op het laatst de hele teen knof look mee. Voeg bouillon, wijn en tijm toe en stoof de kip gaar in vijfenveertig minuten. Stoof de laatste vijf minuten parten tomaat mee en verwijder de knoflook. Meng fijngesneden andijvie en ui met plakjes wortel en ra dijs. En met een sausje van wijn, azijn, zout, peper, olie en basilicum. Garneer de salade met een paar olijven. Maak de pudding vandaag. Los de geweekte gelatine, suiker en vanillesuiker op in de warm gemaakte melk. Voeg aan de lauw geworden massa room en marasquin toe. Doe het mengsel in een natgemaakte vorm zodra het drillig wordt. Zet de pudding koel weg, schud hem morgen uit de vorm en garneer hem met vruchten, room of chocolaatjes. Menutip voor maandag: hachee met rode kool en aardappe len yoghurt met geraspte appel JEANNE end continent Hulpbehoevend continent In Ivoorkust vergaderde deze week de Voedsel- en Lari. bouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) over hf rapport „Afrikaanse landbouw, de komende 25 jaar". Daar[ wordt een somber perspectief geschilderd. In het jaar 20P zal de voedselsituatie ecologisch, economisch en politiek v# strekt onhoudbaar zijn. Afrika moet dan de helft van zijn bf hoef te aan graan meer dan honderd miljoen ton iir porteren. In twee opzichten gaat het fout. De bevolking groeit te ha^ en de landbouw wordt verwaarloosd. Volgens de Werelj] bank zal de bevolking van Afrika bezuiden de Sahara in hh jaar 2000 zijn gegroeid van 470 tot 700 miljoen. In de lanety waar de groei minder groot is, daalt niet het aantal geboorté' maar loopt het aantal sterfgevallen op. In Kenia, waar nf derlandse ontwikkelingswerkers veel tijd en geld in projer ten steken die de bevolking bewust moeten maken van gi boortenregeling en waar de Wereldvrouwenconferentji werd gehouden die hieraan veel aandacht besteedde, groa< de bevolking jaarlijks liefst met drie procent. Dat kunnen voedselproducenten niet bijbenen. De honger is zo concludeert de FAO niet te wijtii aan natuurlijke oorzaken, zoals droogte. De toenemende er(i sie speelt wel een rol. Maar die is voor een niet onbelangrij' deel te wijten aan menselijk handelen: bossen worden opg<j stookt en herbebossing krijgt geen aandacht. Daar zit de ken; van de zaak: de politiek is schuldig. In vrijwel alle Afrikaaïi se landen, met uitzondering van bijvoorbeeld Zuid-Afrikti krijgt de landbouw nauwelijks aandacht. REGERINGEN maken zich druk over de bouw van allerijl prestige objecten, over industrialisatie en stadsuitbreiding maar ze kijken nauwelijks naar de boeren. Terwijl de lanf bouw voor tachtig procent van de werkgelegenheid zörg' vijftig procent van het nationale brutoprodukt oplevert voor negentig procent van de exportinkomsten zorgt, worp gemiddeld niet meer dan tien procent van de begrotingen voof landbouw uitgegeven. De boeren moeten zich maar ziej' te redden, krijgen geen steun bij het ontwikkelen van nieüj we produktiemethoden, bij het aanschaffen van kunstmest ij mechanisatie. Aan een infrastructuur, die het mogelijk moj maken landbouwprodukten naar de steden te brengen, wor<| nauwelijks aandacht besteed. De fao roept de Afrikaanse regeringen op hun politie) drastisch te wijzigen, wil er niet een permanente ramp dre, gen voor het continent. De rijke landen kunnen ook hun bij drage leveren. Niet alleen in de vorm van geld maar mee nog in de vorm van adviezen en studies. Een veel groter det van de ontwikkelingshulp moet aangewend worden voor d: landbouw. De oude Chinese wijsheid, dat men een hongerige beter eel hengel kan geven dan een vis, gaat nog steeds op. Het Ticlj ten van de stroom ontwikkelingsgeld op de zwakke groepei in de Derde Wereld (de verpauperde stedelijke bevolki: helpt de economie van dit soort landen van de wal in sloot. Het boer-zijn moet in aanzien worden hersteld, de t< komst van Afika ligt op het platteland. Maar of de komend 25 jaar voldoende zullen zijn om deze mentale ommekeer tr weeg te brengen in een continent dat nog probeert een eige identiteit, te vinden, is hoogst twijfelachtig. Gevreesd roor worden dat de beelden van uitgemergelde kindertjes nog ji ren onze netvliezen zullen blijven prikkelen. Tl Brieven graag kort en duideli|k geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Wangedrag Ik ben het eens met de inhoud van de kritiek op voorzitter Dé Stoop van FC Den Haag, dat hij zich ten onrechte ver goelijkend opstelt ten opzichte van de zich verbaal misdra gende supporters van zijn club. Echter, ik mis in het hoofdre dactionele commentaar in uw krant van gisteren een belang rijk element. Ik bedoel de niet van emotionele betrokkenheid gespeende houding van burge meester Van Thijn van Am sterdam. Deze laat historisch en persoonlijke motieven m een te grote rol spelen irv zij overigens wel wat laat.gegt ven commentaar op de ..mit dragingen van de Haagse voel balfans. Hoe moet dat nu ml zijn idee om voortaan tenjnjr ste de aanhangers van FC. De Haag niet meer tot Amstetdar. toe te laten? Komt Van Th ij nu verder met plannen op ook junkies, dealers, zakker, rollers, autokrakers en tippt laarsters te weren uit o hoofdstad? Die zijn net zo. mil dadig of misschien wel crim! neler dan de voetbalsüppor ters, die ik overigens bepaal niet hoog heb zitten. Boven dien wéten dealers, autokra: kers e.d. actief te zijn irr ee| crimineel milieu. En dat gelei toch feitelijk niet voor de vee) al jeugdige aanhang van Ff Den Haag. Tenminste voc wat betreft het slaken van a zich verwerpelijke racistisch kreten. Drs. W.P.M. Jansen, DEN HAAG. Wolhen velden, mogelijk wat regen DEN HAAG In de ochtend ligt boven zuid-Denemarken een frontale storing die snel in oostelijke richting wegtrekt. Het bij deze storing behorende wolkengebied komt in de loop van de dag vanuit het noorden langzaam over ons land en is niet org actief. Er zal dan ook niet veel regen uit de bewol king vallen. Na de passage er van krijgen we eveneens uit het noorden opklaringen. De middagtemperatuur wordt on geveer 18 graden bij een mati ge westelijke wind. Zondag zijn er perioden met zon en enkele buien. In het begin van de week wordt het weer wat wisselvallig en komen er met een noordwestelijk stroming buien naar ons land. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië: Wisselend bewolkt en nu en dan buien. Middagtemperatuur 12 tot 16 graden. Benelux: Wisselend bewolkt en vooral maandag enkele bui en. Middagtemperatuur 17 tot 19 graden. West-Duitsland: Wolkenvel den maar overwegend droog. Middagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 20 graden in het zuiden. Engeland, Ierland: Zonnige perioden en maandag een en kele bui. Middagtemperatuii 16 tot 20 graden. Schotland: Half tot zwaar bf wolkt en nu en dan buien Middagtemperatuur omstreek 15 graden. Frankrijk: Droog weer mt zonnige perioden. Middagtem peraturen 20 tot 28 graden. Alpengebied: Droog weer mt zonnige perioden. Middagtenu peratuur omstreeks 23 gradëri. Spanje, Portugal, Italië, Joegc slavische kust: Zonnig .e! droog. Middagtemperatuur 2L tot 32 graden. Weerrapporten 5 september 20 uur. Brussel Dublin Frankfort Malta Las Palmas Beiroet Tel-Aviv

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2