Greg Lemond kan Amerika helemaal fietsgek maken Keuze parkoers WK roept veel vragen op finale Loterij •Said^Qowvcutd' ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1986 PAGINA COLORADO SPRINGS - „Go and do something big!". „Ga en maak er wat moois van". Bob Le mond, makelaar in onroerend goed in Carson City, spreekt deze woor den tot zijn zoon onderaan de vliegtuigtrap. Het is februari 1981 en Gregory James Le Mond, zoals hij eigenlijk heet vanwege zijn j Franse voorouders, vliegt naar j Europa om beroepswielrenner te worden. Hij heeft de high school doorlopen en heeft vage plannen om zich aan de Universiteit van Reno te laten inschrijven voor wat hij „business" noemt. Maar de fiets heeft door alles een streep gehaald. Het joch is opgegroeid aan de Truckee-r- i ivier, midden in hel woestijnachtige ge- bied in de regenschaduw van de Sierra Nevada, de granietketen die Nevada en California van elkaar scheidt. Daar heeft j hij op zijn racefiets in de schaarse vege tatie, langs grillige rotsformaties, over immense vlakten en in de eindeloze stil te rondgezworven en heeft hij in de ca- I nyons een verbond gesloten met zijn j llets. Hij zal nimmer de university betre- I den, hij wordt professional bicycle-racer. Drie maanden eerder zijn Cyrille Gui- mard, de ploegleider en Bernard Hinault thuis in Carson City op bezoek geweest. Gregory James Le Mond ziet Hinault als a big brother. De Fransman vertelt hem urenlang over het leven in het peloton en Hinault klimt vervolgens op de rug i van een paard en tooit zich voor de pers met een stetson, een cowboyhoed, en I draagt een revolver losjes op de heup, zoals ze vroeger in de Far West deden. Hier hebben immers John Wayne, Ja- I mes Stewart, Spencer Tracy, Henry Fon- da en Richard Widmark met een sheriff- -ster op de borst gespeld voor de filmin dustrie van Hollywood jacht gemaakt op veedieven, moordenaars en ander tuig. „Go en do something big!" De vlieg tuigtrap wordt weggehaald, Greg Le mond (de familie is puur verameri- kaanst en de naam wordt thans meestal in één woord geschreven) en zijn vrien din Kathy die haar studie aan de univcr- I siteit heeft afgebroken en met wie hij j overhaast is getrouwd, want anders mocht ze van haar conservatieve ouders I niet mee naar Europa, zoeken een j plaatsje bij het raam. De Boeing kiest j hel luchtruim en Greg Lemond ziet de I Shoshone Mountains, de Timpahute I Range en de Black Rock Desert aan zijn j oog voorbij gaan. Het is dan zeven jaar geleden dat hij op een dag bij Rowan Delia Santa, een fiet senwinkel in Reno, binnenstapte en van zijn vader Bob. zelf een verwoed trim- I mer in de weekends, zijn eerste fiets mocht kopen en daarbij nieuwsgierig i bladerde in Europese wielerblaadjes als j Mirroir du Cyclisme en Velo, die bij Delia Santa achteloos op een tafeltje la- gen. Delia Santa, van Italiaanse afkomst, I had gezegd: „Neem ze maar mee, bekijk ze op je gemak thuis". En zo lag het joch 's avonds in bed te kijken naar mooie i kleurenfoto's van Eddy Merckx, Fran cesco Moser en Roger de Vlaeminck. Zo begon het dus en rijpte het plan (Le mond: „I got hooked on it") om ook ooit een superstar te worden. Een all-A- merican boy, die de honderd jaar oude hegemonie van de Europeanen zou doorbreken. Huisje Chapelle sur Erdre. een week later. Een stil plaatsje in de buurt van Nantes in Bretagne. 44 Rue Marechal le Clerc. Een oud huisje, verveloos, kale betonnen vloer, geen meubels, geen gordijnen, niets om te' koken. Kathy wil het liefst onmiddellijk back home. En Greg slaat het huilen nader dan het lachen. Ze spreken vrijwel geen woord Frans en de auto die hem beloofd was, komt maar niet. Zo sjouwt Greg op zijn racefiets be hang en andere zaken aan uit het dorp en beginnen ze als onhandige studenten het huisje zo goed en zo kwaad mogelijk een beetje lecioaar te maken. De renova tie kost tenslotte 3000 dollar en Greg is door zijn geld heen en moet vader Bob telefoneren om bij te springen. Het eerste seizoen in Europa is niet on verdeeld gunstig. Op 16 mei 1981 be haalt Gregory James Lemond zijn eerste overwinning als professional in de eerste etappe van de ronde van de Oise. In de Dauphiné klimt hij wel mee met de be tere renners naar de toppen van de ber gen. Hij is echter blij als het augustus wordt en hij met zijn Kathy naar huis kan vliegen om deel te nemen aan de Coors Classic, de enige etappewedstrijd van betekenis in de Verenigde Staten, toen gedoteerd met 55.000 dollar aan prijzen en cols tot 4200 meter hoogte. Daar geeft Greg rijles aan de Russische vedetten Soukhoroutchenkov, Zagretdi- nov, Barinov en Kacherin, die- op vijf minuten worden gefietst. Het is zijn eer ste tentamen op weg naar wat hij wil vfordfcn, een superstar. In 1982 wordt zijn ontwikkeling aanvan kelijk geremd door een hardnekkige bronchitis. Als het weer beter wordt, komt Greg erdoor en wint de Tour de l'Avenir, de kleine Ronde van Frankrijk. 1983 brengt de doorbraak: wereldkam pioen in Altenrhein aan het Meer van Konstanz. de eindzege in de Dauphiné na deklassering van Pascal Simon en winnaar van het jaarklassement aller professionals, de Super Prestige. Zijn ga ges schieten als raketten omhoog, in Val kenburg beurt hij op een na-zomeravond 11.000 gulden en Time-magazine weet te melden dat hij dan al 250.000 gulden verdient, net zoveel als „big brother" Hinault. Want een Amerikaanse fiets- kampioen is interessant, al was het al leen maar om het enorme afzetgebied voor industriële produkten in het land waar hij vandaan komt. Kathy zegt dat ze in de lange periode tij dens welke Gregory James door Europa trekt, in Chapelle sur Erdre verpietert. Geen vrienden en mensen op de tv die ze niet verstaat. Daarom besluit Greg te verhuizen naar België. Ze hebben in de States al een eigen huis gekocht, in Sa cramento in Californië. Hij blijft wel of ficieel zijn domicilie houden in Carson City, in Nevada, omdat daar de belastin gen lager zijn. Maar buiten het seizoen van midden oktober tot eind januari wo nen ze nu in Californië. En tijdens het seizoen in Kortrijk, in de Zonnekeer straat, omdat Kortrijk bekabeld is en Kathy daardoor naar de Engelse, televisie kan kijken. Bovendien wonen de An dersons (Phil en Ann) vlak bij in Ware- gem en kunnen ze bij elkaar op bezoek gaan. Er komt een cocker spaniel (Brigit te) in huis en in 1984 raakt Kathy in verwachting van Geoffry, nu twee jaar. Miljoen De verwachtingen die Greg Lemond heeft gewekt zijn inmiddels zo hoog ge stegen, dat onlosmakelijk de terugslag komt. 1984 wordt, zijn derde plaats in de Tour ten spijt, een mislukt seizoen. Hij wint slechts een enkele wedstrijd, een etappe in de Dauphiné, laat dan zijn amandelen operatief verwijderen en zijn verhouding met Cyrille Guimard, de man die hem in Carson City kwam con tracteren, wordt steeds slechter. Greg die vanaf hét begin met dollarte kens in de ogen heeft gekoerst, maakt in het najaar niettemin de slag van zijn le ven. In financieel opzicht heeft het wiel rennen lange tijd stilgestaan. Mannen als Eddy Merckx en Jan Janssen tekenden hun eerste contracten als beroepsrenner voor schamele beloningen van een paar duizend gulden per maand bruto. Maar Greg ontmoet op een gepast moment de Franse industrieel Bernard Tapie en voor het eerst in de geschiedenis tekent een wielrenner een contract dat hem een miljoen gulden per jaar garandeert, plus zes „round-trip plane tickets" per jaar, waarmee hij met zijn gevolg gratis kan vliegen naar waar ook ter wereld. Gigantisch Greg heeft op dat moment nog maar ze ventien wedstrijden gewonnen en afgezet tegen zijn successen is dat een gigantisch bedrag. Tapie heeft dus duidelijk op de toekomst gegokt. Het wordt juli 1986 eer Greg zijn aureool van superstar eindelijk waarmaakt. Hij krijgt daartoe de unieke gelegenheid in de hardste Tour sinds vele jaren, precies geschikt voor iemand die van zichzelf zegt: „I have the type of body that needs work", met andere woorden: hij komt pas echt goed tot zijn recht als de koers dag na dag loodzwaar is en tenslotte in het peloton het atle tisch vermogen van doorslaggevende be tekenis wordt. Zaterdag 26 juli 1986, de dag voor de triomf in de Tour de France, wordt Pier re Salinger, de vroegere perschef van wijlen president John F. Kennedy, met een speciaal vliegtuig overgevlogen uit de Verenigde Staten teneinde Greg Le mond voor de camera's van CBS te in terviewen. In de Tourkaravaan rijden dan al vele auto's van Amerikaanse kranten rond. De Japanse televisie heeft een cameraman, die het hele jaar door gedetacheerd is in Bonn, uit Duitsland weggehaald, omdat Helmuth Kohl toch op vakantie is, ten einde een indringend portret van een uur te maken van Gre gory James. Intussen is hij in eigen land op weg een nationale figuur te worden, nadat CBS elke avond en dikwijls in slow-motion zijn fietstocht door Frankrijk in het „yel low jersey" heeft laten zien met telkens passende muziek uit Aida op de achter grond. Zondag 27 juli 1986, ten slotte. Op de Champs Elyssées vlak bij de Are de Triomph, is 30 jaar nadat Vicente Mi nelli zijn beroemde film „An American in Paris" met in de hoofdrollen Gene Kelly, Oscar Levant en Leslie Karen maakte, een Amerikaan teruggekeerd in Parijs. Vicente Minelli, winnaar van zes Oscars, echtgenoot van Judy Garland en vader van Liza Minelli, heeft het net niet meer mogen meemaken, hij stierf in de nacht van vrijdag op zaterdag, juist voordat Greg Lemond de Champs-Elys- sées bereikte. Eigen versie De Fransen hebben van de beroemde film van Vicente Minelli thans een eigen versie gemaakt. De kranten blokletteren „Un Americain a Paris". Nadat Greg Lemond twee jaar geleden financieel een tot voor kort alleen aan golfers zoals Se- veriano Ballesteros, boksers als Muham mad Ali en tennissterren als Boris Bec ker, Ivan Lendl en Martina Navratilova voorbehouden barriere doorbrak, heeft hij ook sportief grenzen verlegd. De eerste Amerikaan in de gele trui in Parijs, de winnaar van wat Felix Lévi- tan, die 47 ronden van Frankrijk heeft gevolgd, noemde: „Le plus beau de tous", de mooiste-Tour die hij ooit ge zien heeft. Zeker omdat het fietsen daar mee in de Verenigde Staten definitief doorbrak. „Go en do something big!". Zes jaar la ter is aan de opdracht van Bob Lemond voldaan. De gevolgen van wat Grcg on der het oog van „big brother" Hinault aanrichtte zijn nog niet helemaal te overzien. Misschien is het wel zo wat Samuel Abt van the New York Times enige tijd geleden in Parijs vertelde: „Amerika zal misschien niet direct to taal fietsgek worden, maar voor ons Amerikanen zijn een nieuwe held en een nieuwe sport geboren". Woorden, die nog meer cachet krijgen als Greg Le mond er in zou slagen dit weekeinde in eigen land voor de tweede keer in zijn carrière wereldkampioen te worden. Eddie Merckx paste een bijzondere aan pak toe om zijn ploeg Belgische profs vandaag goed voorbereid aan de start van het wereldkampioenschap op de weg in Colorado Springs te krijgen. COLORADO SPRINGS - Het we reldkampioenschap wielrennen op de weg - vandaag komen de profs in actie; morgen de amateurs en de dames - houdt de gemoederen be zig. Sterker: nog nooit in de ge schiedenis van deze tak van sport heeft de keiize van een parkoers voor zoveel opwinding gezorgd. De door velen fel aangevochten beslis sing van de UCI akkoord te gaan met de titelstrijd op ruim tweeduizend meter hoogte, heeft in elk geval veel conse quenties gekregen. Meer dan in het ver leden is het vraagstuk van de voorberei ding aan de orde gekomen. Naarstig is gespeurd naar informatie. Naar ervarin gen, opgedaan tijdens eveneens op „hoogte" gehouden sportevenementen. Hoewel zelfs de meningen van de weten schappers verschillen hebben de meeste bij de UCI aangesloten bonden gekozen voor het vroegtijdig vertrek naar het strijdtoneel, dan wel tijdig naar een om geving te gaan waar het lichaam zich aan de voor „laaglandbewoners" andere om standigheden het beste kan aanpassèn. Het ten minste drie weken op hoog ni veau verblijven is overigens niet de eni ge mogelijkheid. Een andere keuze is kort voor de start van een evenement - gedacht wordt aan drie tot vier da gen - aan te vliegen. Ook volgens dit sy steem moet het in principe mogelijk zijn op grote hoogte toch een goede prestatie te leveren. Wat is echter wijsheid? In Colorado Springs worden de aanwezige weten schappers geconfronteerd met de meest uiteenlopende opvattingen. Veel cou reurs, die een gooi naar de regenboogtrui willen doen, hebben deelgenomen aan de Coors Classic ten einde te wennen aan het beoefenen van sport op grote hoogte. Daarna heeft iedereen het verder op zijn eigen manier ingevuld. Enkele voorbeelden: Lemond en Anderson, twee favorieten, trokken zich hoog in de Copper Mountains terug om daar uren lang te trainen. Pas enkele dagen voor de race zijn zij in een wat lager gelegen Co lorado Springs verschenen. Ook de Ne derlandse afvaardiging heeft voor een soort hoogte-stage gekozen, zij het op een geringere hoogte. Weer anders De Belgen hebben het weer anders ge daan. De onder leiding van Eddie Merckx (profs) en Dirk Baert (amateurs) staande équipe heeft niet kunnen deelne men aan de Coors Classic. Tot ongenoe gen van ,Ludo Peeters, die heeft ge klaagd: „Dat was ook voor ons de ideale voorbereiding geweest. Daar is de toe komstige wereldkampioen aan het werk geweest". Om de geselecteerde Belgische profs toch maar zo goed mogelijk aan de omstan digheden te laten wennen is de formatie al op 18 augustus naar Colorado Springs vertrokken. Wie denkt dat Merckx en Baert een ge zamenlijk programma uitstippelen heeft het mis. Beide coaches hebben in hun carrière ervaring opgedaan met sporten op grote hoogte. Die wordt nu toegepast. Dirk Baert laat zijn amateurs vooral op snelheid werken. Laat hen achter de ploegleiderswagen plaatsnemen en laat ze in de slipstream meegaan. Voorts geeft hij de voorkeur aan korte trainin gen. Eddie Merckx heeft andere ideeën. De voormalige houder van het wereld uurrecord doet de artsen het voorhoofd fronsen. Al vrij snel na aankomst plande hij behoorlijk lange trainingstochten, waarbij niet werd verzuimd de nodige hellingen te beklimmen. Zelfs heeft hij zijn selectie laten rijden op home-trai ners die op de Pikes Peak zijn geplaatst. Een grimmige bergreus, die het panora ma boven Colorado Springs beheerst en die zo'n 4300 meter de lucht insteekt. Voorzichtig En dan te bedenken dat tijdens het twin tigste wereldcongres van de Internatio nale Vereniging voor Sportgeneeskunde (FIMS, Melbourne 1974) is geadviseerd uiterst voorzichtig te zijn bij fysieke in spanning op hoogten boven de 2286 me ter. Wedstrijdsport boven de 3408 meter wordt zelfs levensgevaarlijk geacht in verband met de specifieke kenmerken van het hoogteklimaat die hun invloed hebben op het menselijk organisme. Merckx staat echter niet alleen. De Co- lombianen zijn in eigen land ook hoog de bergen ingetrokken. Wie al deze feiten op een rijtje zet kan niet anders dan onder de indruk komen van de serieuze benadering van dit we reldkampioenschap. Zo op het eerste ge zicht zijn vedetten als Joop Zoetemelk en Sean Kelly, die pas enkele dagen voor de wedstrijd zijn gearriveerd, bij voor baat geklopt. Sean Kelly, die overigens graag de Coors Classic zou hebben gere den, maar van zijn ploegleider kreeg te horen dat er geen geld voor was, acht zich desondanks niet kansloos. Hij houdt zich vast aan de theorie van de korte aanloop. „Bovendien", zo zegt hij, „heb ik nog een groot voordeel. Na de Coors Classic hebben al mijn concurren ten geen competitie meer gehad. Ik heb inmiddèls gereden in de Ronde van Li mousin, de Grote Prijs van Plouay, de Route du Berry en Parijs-Bourges. Mijn dokter geeft me moed. Die zegt dat het op deze manier ook goed kan gaan". PETER VAN PUTTEN hand vrijwel het hele land heeft bevan gen, js mij vanaf het prilste begin van de plannen om de Spelen in 1992 naar Am sterdam te halen vreemd geweest. Voor diegenen onder u die enigszins kort van memorie zijn wil ik in het kort mijn ar gumenten nog wel even noemen. De Spe len kosten te veel, zijn te ingrijpend in het leven van alledag en laten ons met accommodaties zitten die nooit meer op timaal worden gebruikt. Maar misschien wel de belangrijkste reden om tegen te zijn is de mentaliteit van de gemiddelde vaderlandse sportevenementenbezoeker. Die deugt namelijk niet. Om nu niet direct heel sportminnend Ne derland op mijn dak te krijgen zal ik dat laatste bezwaar even verduidelijken. Laat ik vooropstellen dat sport veel mensen boeit. De belangstelling is er wel, maar is niet algemeen. Een op papier aardige voetbalwedstrijd, daar wil de massa nog wel voor warmlopen. Zeker als die op te levisie wordt uitgezonden. Dan is huis aan huis doorgaans op de zender afge stemd. waarop de poppetjes te zien zijn. Voor andere sporten ligt de zaak al een heel stuk minder boeiend. Ik zie onze polders nog niet leeglopen voor hei on derdeel Spaans vlieggewichtboksen of Grieks-Romeins worstelen. Net zo min als ik de stadions zie vollopen voor hand en kruisboogschiéten alsmede kanovaren en schermen. Dat zijn bezigheden, waar voor de doorsnee stedeling de caravan niet laat staan. Om over ae op zijn rust gestelde provinciaal nog maar te zwijgen. Daarbij komt dat die lui, die misschien al interesse zouden hebben voor iets an ders dan voetbal voor een stadionbezoek je de deur uit moeten. En dat is een acti viteit. die bij Nederlanders al geruime tijd in een verdomhoekje zit. Zeker in de wetenschap dal ook alles wat in 1992 Speelt in de huisbioscoop te zien is. En aal is niet alleen veel goedkoper, maar vooral veel gemakkelijker. En aan dat laatste hecht de gemiddelde Nederlander zeer. Thuis heeft hij tenslot te de beste plaats, de herhalingen van de hoogtepunten, het kopje koffie van vrouwlief en de borrel van de buurman binnen oog- en handbereik. Is hij boven dien verlost van eventuele parkeerproble men en bijbehorende bonnen, lange wachttijden in files en voor loketten en zit hij bovenal droog. En ook daarvan houdt onze sportliefhebber. Deze dingen zijn kennelijk ook bekend bij de mensen aie al of niet beroepsmatig bezig zijn om straks in Lausanne de eer ste gouden medaille in de wacht te sle pen. Want wal hebben ze bedacht? Een loterij. Een olympische loterij zelfs. Dat is traditioneel het Nederlandse antwoord op de eeuwigdurende vraag naar geld. De hele televisie staat er bol van. Spelletjes en loterijen om vpor goede en minder goede doelen in te zamelen. Zoals wanneer er ergens ter wereld een ramp gebeurt hel Nederlandse Rode Kruis ook altijd als één der eersten pa raat is. En - daar kun je de klok op ge lijk zetten - dekens stuurt. Een beleid waar de zieltogende vaderlandse textie lindustrie nog immer gerust van kan gaan slapen. Want rampen gebeuren met de regelmaat van de klok en zelfs een voorraad dekens raakt eens uitgeput. Ziedaar in de meest extreme vorm ge stalte gegeven aan het motto ,.De een z'n. dood is de ander z'n brood". Maar terug naar de loterij. Wal stelt hel organisatie-comité zich voor. U pakt uw giro- of bankboekje en schrijft het bedrag van 19,92 gulden uit, dat u vervolgens overmaakt naar de rekening van burge meester Van Thijn van Amsterdam. Dit is een disciminerende handleiding. Dit reglement sluit namelijk deelneming uit van de mensen, die geen rekening hebben - althans niet één waar geld op staat. Nota's heeft deze bevolkingsgroep door gaans in overvloed, maar daarop staat veelal een bedrag dat hoger is dan het van zoveel gevoel voor creativiteit getui gende bedrag van 19,92 gulden. Welk bedrag overigens ook geweld doet aan het huidige betalingsverkeer, waarin tenslotte de cent is uitgebannen. Maar, zal de initiatiefnemerhebben gedacht, een kniesoor die daar op let. Maar hoe moet dat dan met die mensen die bij me neer Van Thijn op de stoep willen gaan betalen? Zijn die met de wettelijk toege stane 19,90 gulden klaar of moeten die drie cent extra overhandigen? Peanuts zult u mogelijk zeggen. Maar mag ik dan wijzen op het volgende. De organisatie heeft nog drie miljoen gulden nodig om straks in Lausanne een mooi plaatje aan de IOC-bonzen te overhandi gen. Dat betekent dat 155.655 mensen een bedrag van 19,92 gulden moeten overmaken. Stel dat de helft geen giro- of bankboekje heeft en handje-contantje wil Dat zijn 77.825 mensen, zeg maar een vol, nieuw olympisch stadion. Die men sen geven Van Thijn dan 19,90 de man, hetgeen een tekort oplevert van 155.655 cent. Oftewel: 1556, 55 gulden. Symbo liek. Symboliek is kennelijk belangrijk voor Amsterdam 1992. Maar om een mislukte actie het bedrijfsleven, dat straks toch zo 'wélvaart bij olympisch Amsterdam, het promotiegeld volledig te laten ophoesten is mislukt mogen Jan Modaal en Tante Truus opdraven. Nou, ik verzeker u: Jan en Truus bekijken het wel. Die gaan in 1992, als ze dan tenminste nog het leven hebben, lekker voor de buis zitten. Of de beelden nou uit Amsterdam komen of Barcelona. Dal zal ze echt worst zijn. BUYS

Leidse Courant | 1986 | | pagina 25