Ccidóe (Soivto/rit Roep om wraak na bloedbad Karachi Jan en Truus De Stopera MEUBELBEURS ZEKER VIJFTIEN PASSAGIERS GEDOOD BIJ AFLOOP KAPING Man moest „even mee" wegens schulden Ministerie had sterk vermoeden van fraude Stoop treedt af als supporters zich blijven misdragen I/.I'IJ.HTIPI KONSUMENTENKIJKDAG CeidóeGou/io/nt Zaterdag 6 september 1986 77e jaargang no. 23597 DAGBLA VOOR ZUID-HO Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoolaredacteur: J.J.Hallewas, Chefredacteur: Wim Buijieweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes!. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. Wolkenvelden en mogelijk wat regen, in de middag van het noorden uit opklaringen. Ook zondag enkele buien. Middagtemperatuur rond 18 graden. Wind westelijk, aan de kust mogelijk enige tijd krach tig, 6. Zon op: 07.00, onder: 20.14; hoog water Schevenin- gen: 05.47 en 18.12; laag water: 01.37 en 13.39. Jagenaar verdacht van noord op echtgenote )EN HAAG Een 35-jarige Hage- laar is door de Haagse politie aange- iouden, op verdenking van moord ip zijn 56-jarige vrouw W.G. Voor- luin. De man had de politie donder- lagavond opgebeld met de medede- ing dat hij bij thuiskomst zijn echt- enote dood op haar bed in hun laapkamer had aangetroffen. Sectie leeft echter uitgewezen dat de rrouw door verstikking om het le ren is gekomen. Volgens de politie vertoonden het lichaam van de vrouw en dat van de man sporen van een handgemeen. Ook de ver- daringen van de verdachte bleken liet te kloppen. Terug na rampvlucht Een verraste Daan Bambacht uit het Gelders Heilouw houdt een op het nest terugkeerde doffer in zijn handen. De vo gel verdween acht jaar gele den bij de rampvlucht van Orléans. Na al die jaren heeft de twaalf jaar oude doffer zijn melker weer ge vonden. Prijzen licht gestegen DEN HAAG De prijzen zijn tussen midden juli en midden augustus gestegen met 0,2 procent. Duurder werden benzines, heren en kinderkleding, schoei sel, dieselolie en huis brandolie. De prijs van kof fie daalde, evenals die van lpg en vers fruit. Het infla tietempo (het gemiddelde over de laatste twaalf maanden) daalde van vori ge maand 1,2 naar deze maand 0,9. Sinds vorig jaar augustus zijn de kosten van levensonderhoud een half procent gedaald. Proces-verbaal wegens afwerpen ballast uit ballon AMSTERDAM De Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen gezagvoerder Henk Brink van de ballon Dutch Viking. Hem wordt verweten de veilig heid in gevaar te hebben gebracht met het naar beneden werpen van ballastzakjes met lo den kogeltjes toen de ballon bij Velsen hoogte verloor. De zakjes sloegen door daken van drie bedrijven heen en richtten daar schade aan. De beslissing werd na een onderzoek van en kele dagen, in nauw overleg met het openbaar ministerie genomen. „We hebben natuurlijk overwogen of we wel tot het bekeuren moes ten overgaan, omdat het om een sportieve prestatie ging. De zaak was in onze ogen echter toch ernstig genoeg", aldus een politiewoord voerder. Driejarige overleeft de voorwas GARDEN GROVE Een driejarig Amerikaans meisje beeft enkele minu ien meegedraaid in bet programma van een wasautomaat. Het kind, dat met een tante naar de wasserette was meegegaan, kroop h een wasmachine •n zat enige tijd ge vangen in het appa raat dat volliep met water en begon te draaien. Door het ingrijpen van een man bleef het avon tuur beperkt tot de voorwas. Hij sloeg bet glas van de deur in met een ha- ler en bevrijdde et kind. Het meisje ep slechts enkele :ch te verwondin gen op. Bob Geldof eredoctor in Gent BRUSSEL De Ierse popzanger Bob Geldof is sinds gisteren eredoctor van de rijksuniver siteit in Gent. Hij kreeg het eredocto raat toegekend naar [aanleiding van zijn 'acties voor honge rend Afrika, zoals Band- en Sport Aid. De jongste eredoc tor in de geschiede nis van de Gentse universiteit toonde zich bijzonder inge nomen met de uni versitaire hulde. Geldof uitte kritiek op de toestand in Zuid-Soedan, waar de grenzen om oor logsredenen geslo ten blijven, zodat tienduizenden hon gerende mensen van hulp zijn ver stoken. Hij hekelde tevens het feit dat „België meer geld spendeert aan de opleiding van Zai- rese militairen dan aan concrete ont wikkelingshulp". KARACHI Zeker vijf tien passagiers en twee kapers zijn om het leven gekomen bij de beëindi ging van de kaping van een Amerikaans vliegtuig, op de luchthaven van de Pakistaanse stad Karachi. Ruim honderd passagiers raakten gewond, van wie velen ernstig. De drie overige kapers zijn door veiligheidsagenten dood geschoten. Over de identi teit van de gedode passa giers was vanmorgen nog niets bekend. In de loop van vandaag zal boven dien meer bekend worden over de toedracht van de bloedige afloop van de kaping, waarover ver scheidene versies de ron de doen. Met name in de Verenigde Staten is woedend gereageerd op deze nieuwe terreurdaad. De woordvoerder van presi dent Reagan, Larry Speakes, liet er geen twijfel over be staan dat de VS de schuldigen zullen straffen. Niet met name genoemde Amerikaanse vei ligheidsfunctionarissen hebben begin deze week al gezegd, dat er voorbereidingen worden getroffen voor een tweede mi litaire strafexpeditie tegen Li bië, indien duidelijk zou blij ken dat Tripoli achter nieuwe terreuracties tegen Ameri kaanse doelen zit. Maar volgens Larry Speakes beschikken de VS nu niet over aanwijzingen, dat er een direct verband bestaat tussen de ka ping en Libië. Functionarissen De 16-jarige Meenu Sundaveson uit Detroit, een van de Amerikaanse passagiers, wordt in een ziekenhuis in Karachi naar de intensive care afdeling gebracht. van de Amerikaanse regering vermoeden eerder dat de ka ping het werk is van aanhan gers van de radicale Palestijn Abu Nidal, die vooral gesteund wordt door president Assad regering het vliegdekschip Forrestal al opdracht gegeven op te stomen naar Cyprus „om een tweede Beiroet te voorko men". Daarmee wordt gedoeld op de kaping in 1985 van een TWA-vliegtuig in Beiroet, toen de kapers de passagiers ongemerkt uit het toestel wis ten te loodsen om ze op ver schillende plaatsen in de Liba nese hoofdstad te verbergen. President Reagan prees Pakis tan vannacht voor „het beslis te en koelbloedige optreden". Een woordvoerder van PanAm verklaarde dat de in ternationale vliegmaatschap pijen sinds een week hun vei ligheidsmaatregelen hadden opgevoerd in verband met een mogelijke aanslag. Hij gaf de schuld voor de kaping aan de Pakistaanse autoriteiten. Pag. 5: Kapers schoten in het wilde weg. ONTVOERING IN SCHEVENINGS RESTAURANT DEN HAAG Politiekorpsen in de randstad hebben van nacht enkele uren gezocht naar een Amsterdammer die gisteravond werd ontvoerd uit het Chinees restaurant Peking in Scheveningen. De daders zijn anderhalf uur na hun daad aangehouden in Amster dam. De ontvoerde man meld de zich even later eveneens bij de politie in Amsterdam. De ontvoerders zijn vannacht overgebracht naar Den Haag. De Haagse politie kreeg om streeks tien uur aangifte yan de ontvoering. Dat deed een man die het slachtoffer eerder op de dag in het Rijksarchief had ontmoet, waar beiden on derzoek deden naar hun stam boom, en vervolgens met hem was gaan eten in het restau rant. Zij zaten daar nauwelijks, toen twee stevig gebouwde mannen naar hun tafeltje kwamen en de Amsterdam mer aanspraken met de vraag of hij meneer T. was. Deze kreeg vervolgens het verzoek even mee te komen naar ach teren. Even later kwam de Amsterdammer terug aan tafel en vertelde dat hij zou worden meegenomen omdat hij schul den had. Onder de tafel over handigde hij zijn nieuwe ken nis geld en vroeg dat voo hem te bewaren. Zijn tafege- noot noteerde het kenteken van de auto waarin de man werd weggebracht. Met behulp hiervan, konden de ontvoer ders worden aangehouden. (ADVERTENTIE) A.8. zondag 7 september VERONICA LONDON CITY DRIVE-IN-SHOW in HET BLESSE PAARD Stompwijk Aanvang 21.00 uur. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG De ambtelijke top op het ministerie van Volkshuisvesting heeft sterke vermoedens gehad dat vanaf 1975 door particuliere beleg gers werd gesjoemeld met de hoogte van de stichtingskosten bij woningbouwprojecten. Dit valt op te maken uit de dikke stapel dossiers, die door staats secretaris Brokx naar de Tweede Kamer is gezonden. Door een bewust beperkt ge houden controle kwamen deze gevallen echter niet boven wa ter. Brokx zegt voor het zoe ken van andere dossiers veel meer tijd nodig te hebben. Di recteur Ribberink van het Rijksarchief denkt evenwel alle gewenste stukken binnen een dag te kunnen leveren. De controle werd achterwege gelaten, met als belangrijkste argument dat de particuliere beleggers niet mochten wor den afgeschrikt. Men was veel te blij dat de beleggers weer bereid waren in de woning bouw te investeren. Vanaf 1975 begon de woning bouw in elkaar te zakken en in 1980 werd het dieptepunt bereikt. Brokx zette toen alles op alles om die beleggers weer voor de woningbouw te inte resseren om het nieuwbouw- programma enigszins op peil te kunnen houden. Dat hield in dat op Volkshuis vesting zeer soepele voorwaar den moesten worden gehan teerd voor het verkrijgen van subsidie. In de instructies aan de ambtenaren werd nauw keurig omschreven, welke kosten buiten de controle dienden te blijven: de grond- kosten, de aanneemsom, de kosten voor centrale verwar ming, contructeurs- en archi tecten-honoraria en de advi- seurskosten. Dit bood beleg gers als het ABP de gelegen heid wat van die posten bij de stichtingskosten op te tellen, waardoor meer subsidie èn een hogere huur kon worden bin nengehaald. De ambtenaren moeten min stens sterke vermoedens heb ben gehad van te hoge decla raties, want op het ministerie werd over deze kwestie vaak gediscussieerd, zo blijkt uit no tulen van toen gehouden ver gaderingen. Topambtenaar Post schreef er zelfs een nota over. Directeur-generaal Moorkamp schreef begin vorig jaar: „Zouden de beleggers- plannen door de Hoofd Inspec teur Directeuren worden ge toetst, dan was het probleem opgelost. Maar om een aantal redenen verdient dat evenwel geen voorkeur". Als reden gaf Moorkamp aan dat de over heid zich zo min mogelijk met particulieren moet bemoeien, maar ook dat beleggers door strengere controle zouden worden afgeschrikt. Uit de dossiers wordt niet dui delijk wat de rol is geweest van de bewindslieden. Brokx ontving wel meerdere nota's, die wezen in de richting van mogelijke fraude, maar niet duidelijk is wat hij met die aanwijzingen hee£t gedaan. DEN HAAG Voorzitter Dé Stoop van FC Den Haag zal terugtreden, als de supporters zich in de toekomst blijven misdragen ten opzichte van de aanhang van Ajax. „Als nog eens gebeurt wat in het Olympisch stadion is voorge vallen, verliezen we vrienden die we nodig hebben. Bovendien maken jullie mij het voorzitterschap onmogelijk", zei de Amster dammer gisteravond in Den Haag op een bijeenkomst van de supportersclub. „Wij gaan op jodenjacht", scandeerde de aanhang van FC Den Haag vorige week bij de uitwedstrijd tegen Ajax. „Dat woord wil ik nooit meer horen", zei Stoop gisteravond tegen de supporters van zijn club. De voorzitter weigert overigens in het openbaar zijn excuses aan te bieden voor het gedrag van de Haagse supporters. „Dat zou een goedkoop gebaar zijn. Ik betreur wat er gebeurd is. Maar FC Den Haag is geen racistische club. De jongens weten niet wat er in de oorlog werkelijk is gebeurd. Het woord .jodenjacht" mag in elk geval nooit meer worden gebruikt. Ik zou al blij zijn als ik dat kan bewerkstelligen". Hij ontkende dat shirtsponsor Hotelplan overweegt de banden met de Haagse eredivisieclub te verbreken. „Dit is een incident geweest dat door de aanwezigheid van televisie veel nadruk heeft gekregen. De goede naam van de sponsor komt niet in ge vaar. Er is geen reden tot stoppen". Na afloop van het samenzijn liet Stoop nog per communiqué we ten dat de supporters het bestuur van de club hebben gevraagd komende donderdag tijdens een bespreking met een aantal jood se organisaties duidelijk naar voren te brengen, dat aan de uitla tingen geen racisme of antisemitisme ten grondslag ligt. Al sinds het eind van de jaren veertig droomde Amsterdam zich een opera. En nu is het er dan eindelijk van gekomen. Op 23 september wordt het eerste eohte operagebouw uit de Ne derlandse muziekgeschiedenis officieel in gebruik genomen. In de oude jodenhoek staat het, op het Waterlooplein, ver ver wijderd van het vertrouwde Concertgebouw. En er is een stad huis tegenaan geplakt, hetgeen de architectonische compositie al een bijnaam als een laxeermiddel heeft bezorgd: de Stopera. Hoe blij moet de natie zijn met dit verstandshuwelijk tussen aria en stempelkussen? Een beschouwing op de voorpagina van Finale. VERDER IN FINALE Een interview met Maga- ret Avery, een van de hoofdrolspeelsters uit Steven Spielbergs film „The color purple". DEZE KRANT INKLEUR Vijftig jaar geleden noemde een krant de ge beurtenis „een blijde mare in donkere dagen": de verloving van prinses Juliana en prins Bern- hard. Een nieuwe wekelijkse serie over de geschiede nis van de voedingsmiddelen die onze tafel sieren. Joop van Limbeek, de spiritualist van het jaar. voorspelt in een vraaggesprek dat de wereld niet vergaat. Voor veel geld zijn ze opgekalefaterd, maar nu worden ze bedreigd door een nieuwe wet: de botters, aken en andere schepen van de bruine vloot. Geruchten over produkten (een frisdrank die als kruipolie kan worden gebruikt, eiken meubelen gevuld met beton) steken steeds weer de kop op. Een Nederlandse wetenschap per onderzoekt dit verschijnsel. Vandaag en morgen wordt het individueel wereldkampioen schap wielrennen op de weg verreden in Colorado Springs. Grote kanshebber op de titel is Greg Lemond, de renner die zich als jochie al voornam een hele grote te worden. Buys en de olympische koorts in Nederland. (ADVERTENTIE) INTERNATIONALE ZONDAG 7 SEPTEMBER Open van 10.00-18.00 uur. ia a pppi |DC Toegangsp. .is f 7.50. I I 65T Lmdefenf6.- v UTRECHT/HOLLAND Onze columnist Buys, elke week present op de sportpagina in de bijlage Finale, neemt het deze keer op voor Jan Modaal en Tante Truus. Hij is er toch al niet voor om de Olympische Spelen naar Nederland te halen, maar wat er nu gebeurt vindt hij helemaal te gek. De gewone man moet door middel van een loterij aan dit evenement meebeta len, nu het bedrijfsleven het laat afweten. „Nou ik verzeker u: Jan en Truus bekijken het wel", is zijn conclusie. Hij denkt dat het ze echt worst zal we zen of de tv-beelden in 1992 uit Amsterdam komen of uit Barcelona. En, zal hij er bij denken: „Als ze de ware toedracht van wat er zich om de Olympi sche Spelen afspeelt maar in de Leidse Courant le zen. Dan halen zé de Finale niet alleen, nee, dan krijgen ze hem er wekelijks bij cadeau". De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1