Hoofdstraat Valkenburg geeft onveilig gevoel Alternatieve evaluatie over sluiting van Dierenpark Wassenaar MÊB mÊm. QeidóaQou/uvnt RINGRUDEN OPENT FEESTWEEK Gas vrij bij het Wedde Van der Mark geridderd Doorgaande Beweging open gefietst MSiJm fLEIDEN OMGEVING ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1986 PAGINA IS Marquérite Patiwael sportvrouw van het jaar KOUDEKERK AAN DEN RIJN De 14-jarige Marquérite Patiwael werd gis teravond in sporthal De Ridderhof uitge roepen tot sportvrouw van het jaar tij dens de Nacht van Koudekerk. De uit zonderlijk jonge sportvrouw, die al re gionale bekendheid geniet werd om schreven als een sportieve, bescheiden tennisster. Hans Nieuwenburg, waterpo- lo-international werd sportman van het jaar en de succesvolle zeskampploeg van Koudekerk sportploeg van het jaar. Wet houder L. Schrier reikte de bijpassende sportpijzen uit en werd daarin bijgestaan door presentator Harry Touw (Fred Ha- ché), die de sportieve gebeurtenissen op voor hem zo kenmerkende humoristi sche wijze aan elkaar vastknoopte. Bouw woningen snel van start RIJNSATERWOUDE Met de bouw van tien woningen in het bestemmingsplan Rijn- saterwoude kan binnen kort worden begonnen. Het gaat om vijf premie A- en vijf premie C wo ningen die worden ge bouwd op de grond die is gekocht van de fami lie Van Dorp. Het bouwrijp maken van de grond kost 328.000 gul den. Rijnsaterwoude wil kerkhof uitbreiden RIJNSATERWOUDE De be- graafplaats van Rijnsaterwoude wordt uitgebreid met 38 graven. Hiervan zijn er vier nodig voor het verplaatsen van graven waarop nog grafrechten be staan. Deze vier graven moeten wijken voor het toegangspad naar de uitbreiding van het kerkhof. De kosten van de uit breiding bedragen ruim 33.000 gulden. De raadscommissie fi nanciën, economische aangele genheden en bestuurlijke zaken buigt zich dinsdagavond over deze plannen. VALKENBURG De hoog tepunten van de feestweek in Valkenburg worden op woens dag 10 en donderdag 11 sep tember beleefd. Woensdag wordt de traditionele paarden markt gehouden, donderdag zijn er een kinderoptocht en diverse kinderspelen op het Dorpsplein. Oranjevereniging Wilhelmina heeft voor de komende dagen weer een uitgebreid program ma vastgesteld. Vanmiddag om twee uur houdt het Paar denmarktcomité een ringrijde- rij voor paard en tilbury in de Mar. Poststraat. Ook wordt er een hengelwedstrijd gehouden voor iedereen ter hoogte van het gemeentehuis aan 't Boon rak. Dinsdagavond is er vanaf half negen een lampionoptocht in samenwerking met ver schillende verenigingen uit Valkenburg. Burgemeester C. Sinke opent de traditionele paardenmarkt woensdagochtend om tien uur. De markt wordt om twaalf uur gesloten met de trekking van de loterij op het Castel- lumplein. Woensdagmiddag is er om half twee een knobelrit voor de jeugd van 9 tot 14 jaar en op hetzelfde tijdstip straat tekenen in de Burg. Lotsy- straat. Om drie uur uur is er een skihinderniswedstrijd op het Dorpshuisplein en wordt er een paardenfestival gehou den aan de Broekweg. Om half vijf volgt prijsschieten in het clubgebouw van de Schiet sportvereniging met open deelname. De kinderoptocht gaat donder dagochtend om half tien vanaf het Middenjoght van start. Verder kan men zich op het Dorpshuisplein vermaken met: touwtrekken (12.30), kuipjeste ken (14.30) en stoelendans (16.30). Tevens is er kermis op het Castellumplein en volop feest in De Biertrom en De Terp. Triathlon van avond op tv OEGSTGEEST Het televisie- verslag van de triathlon van Oegstgeest wordt niet zon dag, maar zater dag uitgezonden. Het programma begint vanavond om zeven uur en is te zien op het net van BRT 2. VOORSCHOTEN Een hoe veelheid chloorgas is gistermid dag vrijgekomen bij zwembad het Wedde in Voorschoten. Bij de in stallatie kwamen twee stoffen kwamen per ongeluk bij elkaar en zo ontstond het gas, dat in het riool verdween. Het gas werd echter zo sterk verdund door het water dat er geen gevaar onstond voor de volksgezondheid. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het Hoogheemraad schap van Rijnland zal de vervui ling verder volgen. VALKENBURG De Hoofdstraat van Valken burg geeft fietsers, brom fietsers en voetgangers een sterk onveilig gevoel. Dit concludeert de ver- keers-adviescommissie van de rijkspolitie van het district Den Haag. De commissie zegt dat deze weggebruikers zich onder meer niet op hun gemak voelen door auto's die snijden en „opduwen". In 1985 zijn op de Hoofd straat geen ongelukken gebeurd. De Hoofdstraat in Valkenburg is enige tijd geleden geheel ge reconstrueerd. De bedoeling van deze werkzaamheden was het langzame verkeer een vei ligere route te geven. Om dat te bereiken zijn allerlei ver nauwingen en visuele ver smallingen aangebracht. Het doorgaande karakter van de weg moest behouden blijven. Het doorgaande karakter is behouden, zo meent de rijks politie. Maar de maatregelen die zijn genomen om het ge vaar voor fietsers, voetgangers en bromfietsers te bepreken roepen juist een groot gevoel van onveiligheid op. Dit komt omdat auto's hun snelheid moeten aanpassen aan het langzame verkeer. Tussen de vernauwingen in is het echter mogelijk in te ha len. Zo onstaat het gevoel „op geduwd" te worden. In dit soort situaties worden fietsers en bromfietsers vaak gesne den. Ook remmen auto's sterk af achter het langzame ver keer om zo duidelijk te maken dat het moet opschieten. Een extra onveilige factor wordt gevormd door het zware vrachtverkeer en de autobus- De verkeers-adviescommissie doet enkele suggesties om de situatie te verbeteren. Zo wordt voorgesteld zowel links als rechts fietsstroken aan te brengen. Op de rijbaan rich ting Leiden moeten snelheids- beperkende maatregelen wor den genomen. Waar mogelijk moeten de geleiders ter hoogte van de as-verschuivingen wor den verlengd. Bij de bajone taansluiting ter hoogte van de Marinus Poststraat moet een geleider in de richting van de deze Poststraat worden ge plaatst. De rijkspolitie concludeert echter dat door de woningen en inritten aanpassingen maar beperkt mogelijk zijn. De raadscommissie ruimtelijke or dening en verkeer buigt zich maandagavond over het rap port van de rijkspolitie. Burgemeester Van onderscheiding op Krolt speldt de heer Van der Mark zijn De heer C.W. van der Mark uit Lisse werd gisteravond in kasteel Keukenhof benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. De onderschei ding werd hem op zijn 65e verjaardag door burgemeester G.J. van der Kroft uitgereikt. De heer Van der Mark heeft de onderscheiding gekregen voor zijn grote verdiensten op economisch gebied, met name voor de ontwikeling van de plaatselijke middenstand. Daarnaast vervulde hij ook veel functies op maatschappe lijk gebied. Van der Mark, di recteur van Blokhuis Beleg- gings- en Beheersmaatschappij B.V., was de belangrijkste ini tiatiefnemer voor de ontwik keling van winkelcentrum Blokhuis. Ook was hij nauw betrokken bij de bouw van winkelcentrum Poelmarkt. DEN HAAG/WASSE NAAR Op het Provin ciehuis aan de Haagse Koningskade wordt al maanden gezweet en ge ploeterd op de evaluatie nota over het inmiddels gesloten Dierenpark Wassenaar. Na de miljoe- nenverslindende misluk te poging om het dieren park te redden, heeft ge deputeerde drs. J. Borg man op verzoek van de Provinciale Staten zo'n onderzoek laten instel len. Het resultaat laat al een half jaar lang op zich wachten. Maar om toch te kunnen eva lueren en af te reageren heeft de redactie van Vigila- te, het personeelsblad van de provincie Zuid-Holland, vast een voorbode op de officiële nota gftmaakt: een „Wasse naar Zoo Safari"-spel. Het al ternatieve ganzenborden wordt gewonnen door degene die het eerst in de pot is be land: „Het spel is uit! Sluit het hek!". Om zover te ko men moeten wel de nodige hobbels en hindernissen wor den genomen. De problemen rond het entreegebouw van het dierenpark en de Louise- hal kosten minstens tien plaatsen, het kappen van bo men zonder vergunning bete kent één beurt overslaan. Maar wanneer de reddingso peratie in de ronde wordt be trokken, wordt het pas echt moelijk. Met name het veto waarmee de familie Louw man, eigenaar van het die renpark, wist te voorkomen dat het Van der Valk-con cern dit noodlijdende dieren park kon opkopen, kost veel punten. Dat blijkt wel uit de num mertjes 53, 54 en 58 „De fi nanciële situatie van het park is erg slecht. Er moet op korte termijn een bedrag van 3'/2 miljoen gulden op tafel komen. Ga op zoek naar het ezeltje met de gouden duka ten. U mag pas verder als u een zes heeft gegooid". Of deze: „Evert Louwman komt met zijn luchtballon in de At lantische Oceaan terecht. Een symbolische val? Louwman wordt naar New York ge bracht. De onderhandelingen met Van der Valk worden vertraagd. Gooi nog een keer en ga 2 x zoveel plaatsen te rug als u punten gooit". En alsof er geen einde aan komt: „Na terugkomst verzet Louwman zich tegen elke mogelijke oplossing het die renpark alsnog te redden. Een slag in het gezicht voor alle betrokkenen. Ga terug naar 1 voqt een hernieuwde poging". Helaas voor de be trokken geldschieters (pro vincie 2,5 miljoen, ministerie van landbouw 2,7 miljoen en diverse gemeenten 3 ton) in realiteit een onmogelijke daad. De wethou ders Blom en Kohlbeck fiet sten gister middag door het nieuwe kunstwerk heen. l OEGSTGEEST Het kunst- werk „Doorgaande Beweging" van de Leidse kunstenaar Frans de Wit werd gistermid dag officieel gepresenteerd in Oegstgeest. De wethouders mevrouw T. Blom en A. Kohl beck deden dat op symbolische wijze door met een fietswagen door een lint te fietsen dat aan de benen van één van de sta len jukken was bevestigd. Doorgaande Beweging maakt onderdeel uit van de nieuwe flat voor studenten en wer kende jongeren in Haaswijk. Dat het uit zeven jukken be staande brugachtige kunst werk werd opengefietst was niet toevallig, aangezien de fietsers die straks op het fiets pad van de Haaswijklaan fiet sen onder één van de brugde- len zullen worden doorgeleid. Frans de Wit heeft een jaar aan de stalen constructie ge werkt. Het kunstwerk kost 80.000 gulden. Het geheel staat stevig verankerd en dat ont lokte voorzitter Taconis van de Stichting Leidse Studenten huisvesting de opmerking dat in Doorgaande Beweging geen beweging te krijgen is. Wet houder Blom had veel waarde ring voor het kunstwerk. „Het houdt je bezig. Hoe langer je kijkt, hoe meer gezicht het krijgt", stelde ze. ROEMEENS KIJKJE: „Roemenië is den nieuwen bondgenoot der geal- liëerden. Koningin Marie van Roe menië met haar dochter prinses II©- ana". Dat Zondagsblad toch. Een grapje over de oorlog: „Er is waarlijk wel reden om eens op de kaart te kijken welke Europeesche volkeren nog niet in den oorlog betrokken zijn, en op hoeveel fronten wij tellen er nu zes er al wel gestreden wordt. „Als 't hard regent is het gauw droog", leert een oud spreek woord. Laten we hopen, dat de geweldige felheid van den strijd een voorteeken moge zijn van een snel naderend einde. Er zal waarlijk na den vrede al genoeg te ordenen zijn de toestand behoeft niet erger gemaakt te worden dan hij nu al is". De wens is hier duidelijk de vader van de gedachte geweest. „Om eens een vrediger toon- eeltje ons voor den geest te brengen, vestigen wij", aldus de redactie van het Zondags blad, „de aandacht op de al leraardigste foto's van het Alkmaarsche kinderfeest in de Schoorlse duinen, in de kinderwereld een gebeurte nis van de grootste beteeke- nis. Het is een heel werk voor de opvoeders der jeugd, zulk een feest te organiseren en te leiden, maar het is dankbaar werk ook!" Dit laatste zou een redactie van welk blad dan ook vandaag de dag niet meer zo enthou siast durven beweren, vrees ik. Tenslotte: „Hoe was dèt nu mogelijk!" Twee vrienden, poëten, ontmoetten elkander voor een kort gesprek. „De heer Jessense: „Zeg eens ami ce, in je jongsten bundel ge dichten heb ik verzen gevon den, die ik ook reeds bij Hel- mers gelezen had!" De heer Fratsels: „Maar man, hoe is dat nu mogelijk? Weet je dan niet dat Helmers al haast honderd jaar dood is! Hoe kan hij nu verzen nageschre ven hebben die ik gedicht heb!" Onder redactie van Ton Pieters. Te Heer, zo schreef het „Geïllustreerd Zondagsblad" op zaterdag 9 september 1916, was een nieuw sanatorium geopend. „Op één dag bracht in 1911 de R.K.Drankweeror- •ganisatie in ons land door den verkoop der Sobriëtas- bloem een kapitaal van 50.000 gld. bijeen voor den 4>ouw van een R.K.Herstel- lingsoord voor mannelijke drankzuchtigen. In den loop der afgelopen maand Augus tus is dit Sanatorium voor opname van patiënten open gesteld. Het is prachtig en gezond ge legen tegen de glooiing van den Heerderberg te Heer (L.) aan den grooten straatweg van Maastricht naar Aken. Er kunnen 45 patiënten, in drie klassen, worden ge plaatst. De directie en exploi tatie is door het Dr.Ariëns- fonds toevertrouwd aan de Congregatie der Priesters van het H.Hart in Nederland. Directeur is Pater J.M.Kus- ters. Op 24 September a.s. wordt de tweede Bloemendag van Sobriëtas gehouden, waarvan de opbrengst wordt besteed gedeeltelijk voor een R.K.Sanatorium voor vrou welijke drankzuchtigen, ge deeltelijk voor een R.K.Re- classeeringsgesticht". Dan wordt het toch wel even gênant, als je een bladzijde verder, in een feuilleton ge naamd „Een Erfenis", leest: Tegelijk schoof hij een glaasje whisky naar den man, een besteller. Jan Lutje gehe ten. Deze bleek er niet af- keerig van te zijn en slurpte langzaam den drank, terwijl hij zeide: „Hmmm. hmmm, tjaja, zoo zoo, nou nou".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15