ileidóevsowcwt^ stad omgeving Galvanische bedrijven lappen milieu-wetten aan hun laars De Leidse Courant scoort op sportgebied Burgemeesterverknalt openingLeidato net niet WEEK EINDE Studentenhospita mevrouw Van Rijn voninklijk onderscheiden 'uidafrikaan Gouws stiekem naar Zutphen Met bijdragen van Wil lem Buijteweg, Janet van Dijk en Gert Visser. Foto Tejo Ringers. Nestor (1) In de schaduw van onderne mende wethouders (burge meester Cees Goekoop niet te vergeten) die week aan week de kolommen van de plaatse lijke dagbladen halen, ver blijft een groot aantal raads leden in Leiden in de sche mer van de anonimiteit. Daar kunnen tal van redenen voor zijn: er zijn er die zich poli tiek niet profileren en daar om de pers niet halen; ande ren houden in het openbaar consequent hun mond dicht. Eén van de velen wiens poli tieke bestaan voor de Leidse lezers grotendeels verborgen blijft, is het VVD-raadslid Nico Langerak. Ondanks zijn {'oviale persoonlijkheid houdt lij zich in de plaatselijke po litiek veelal op de achter grond. Langerak is daarente gen wel het langszittende raadslid in Leiden (13 jaar) en heet daarmee de nestor van de gemeenteraad. Een soort politieke folklore opdat niet elke keer als een politi cus opstapt er geruzied wordt wie het scheidende raadslid toespreekt. Slechts in bescheiden mate dook Langerak in de plaatse lijke pers op. Behalve naar aanleiding van een onver kwikkelijk meningsverschil met een voorlichter van de gemeente Leiderdorp ook on dermeer toen zijn herverkie zing voor het raadslidmaat schap door de Leidse afdeling van de VVD vier jaar gele den niet als vanzelfsprekend werd beschouwd. En ooit schreef hij een columm in „De Leidenaar", toen per vergissing ondertekend door „Nico Langerak, raadslid voor de PvdA". Nestor (2) Maar de nestor van de ge meenteraad heeft opnieuw van zich laten horen. Deze week pleegt hij als „echte Leidenaar" in eerder ge Dat vindt Frank Werkman (van de Sportredactie) van 'zijn' krant. Sportverslaggeving, vooral ook over amateurs in ons eigen gebied, krijgt ruime aandacht in de Leidse Courant. En daar werkt hij met volle inzet aan. Aan een regionale krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen. De brandweer bluste met schuimblussers de brandende resten van het Leidato-vuurwerk - /""S At ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1986 PAGINA 13 BED HAALT GUINESS BOOK OF RECORDS «Leiden De 87-jarige mevrouw C. van Rijn eeft gisteravond uit handen van burgemees ter C. Goekoop de eremedaille in zilver ver- ,va' onden aan de orde van Oranje Nassau, ont- raa angen. Mevrouw Van Rijn kreeg de konink lijke onderscheiding omdat zij deze maand 25 "®aar studentenhospita is. n onwetendheid over hetgeen haar te wach- "j%n stond, werd mevrouw Van Rijn gister- vond door haar huidige studentenhuurders ilk« neegenomen naar het Parlement aan de (eiJ ïieuwstraat 45, waar de feestelijkheden plaats je 'onden. Op dit feest waren alle studenten, die aain de loop der jaren een kamer bij haar huur- ntelen, aanwezig. Dit aantal was overigens niet vai ens zo groot, ongeveer 25, maar dat komt om dat allen de volledige studietijd bij mevrouw Van Rijn doorbrachten. Mevrouw Van Rijn verhuurde vier kamers in haar pand aan de Korevaarstraat 8a. Voor de studenten zou zij als een tweede moeder zijn geweest, die hen bijstond in droeve en blijde dagen. Zij was steeds erg betrokken bij haar .jongens" en had ondanks haar hoge leeftijd een bewonderens waardige vitaliteit, die de studenten inspireer de. Op studentenfeesten in huis was zij dan ook altijd van de partij. Mevrouw Van Rijn be gon haar hospita-activeiten op 62-jarige leef tijd. Vanaf de oorlog tot 1964 werkte zij in het Academisch Ziekenhuis, de laatste jaren als hoofd van een afdeling. Mevrouw Van Rijn is altijd vrijgezel gebleven. Mevrouw Van Rijn krijgt haar lintje opge speld door burgemees ter Goekoop LEIDEN Bijna had burge meester C. Goekoop gister avond alles „verknald". Voordat hij tijdens de ope ning van de vijfentwintigste Leidato zijn woordje deed, drukte hij bijna *de voor de officiële openingshandeling bedoelde knop in door er een taart op te zetten. De officiële opening werd verricht door prof. dr. ir. A. Rörsch, voorzitter van de 3 October Vereeniging. Hij drukte echt op de knop en na enig geknetter werd de tekst „25e Leidato" zichtbaar. Rörsch noemde de genodig den die bij de officiële ope ning aanwezig waren „proef konijnen". „Dit is een experi ment om te kijken of we het vuurwerk, dat de drie okto- ber-festiviteiten altijd afsluit, bij de opening van de Leidato kunnen afsteken. Want het traditionele vuurwerk wordt nu echt bedreigd door de bouw op het Schuttersveld", aldus de voorzitter. Prof. Rörsch vertelde dat zijn ver eniging tegen de bouw een bezwaarschrift heeft inge diend. „Het werd serieus be handeld, maar het heeft niet gebaat". Even later zag de trendtent blauw van de rook. Veel mensen verlieten hoes tend en proestend de zaal. In de échte hallen trok voor al het grote bed bij de ingang de aandacht^ H. Chrispijn, ei genaar van het bed en van een interieurzaak, vestigde er gisteravond een nieuw re cord mee. Zijn bed, elf meter lang en vijf meter breed, haalde het Guiness Book of Records. Het oude record stond op naam van prins Phi lip van Bourgondië, die in 1430 een iets kleiner bed schonk aan de prinses van Portugal. Het was de bedoe ling dat honderd dames plaatsnamen in het „door jongens van de zaak" in een week in elkaar getimmerde bed. De animo was niet zo groot, maar toen ook enkele mannen op de 28 matrassen stapten, kwam het bed toch redelijk vol. De vijfentwintigste huis- houdshow biedt veel. Behal ve mode- en kappershows zijn er ook tentoonstellingen van „doe het zeivers". En na tuurlijk zijn er dok allerhan de nieuwe apparaatjes te be wonderen en vooral ook te koop. De bezoeker werpt een geïnteresseerde blik naar een voorwerp en de demonstrator of demonstra- trice ratelt zijn of haar ver haal af. De nieuwste snufjes op huishoudelijk gebied zijn altijd „klein", „handig", „makkelijk in het gebruik", „gemakkelijk schoon te krij gen" en „zeker niet duur Voor de nieuwste raspen en raspjes, zilverbaden, lusjes voor hand- en theedoeken, appelpartjessnijders, brei- en keukenmachines, sjaalclips („in een minuut tijd heb je een strik"), schenkkannen en broek- en rokhangers kan men nog tot en met zondag 14 september terecht in de Groenoordhallen. LEIDEN Een groot aantal galvanische be drijven in Zuid-Holland voldoet niet aan de mi lieu-eisen. Niet al het be drijfsafval wordt aan het ministerie van VROM gemeld. Zo raken jaar lijks honderden tonnen afval „zoek". Bovendien hebben niet alle bedrij ven de vereiste bodem- beschermende maatrege len genomen. De drie galvanische bedrijven in Leiden zijn nog niet in tensief onderzocht; na een eerste verkenning zal de inspectie binnen kort verder uitgevoerd worden. jif( Dat de meeste galvanische bedrijven het niet zo nauw nemen met de wet, is geble ken uit een in de zomer van 1985 uitgevoerde controle on der 51 galvanische bedrijven in de provincie. Tot de on derzochte bedrijven behoren firma's in Oegstgeest, Voor schoten, Hillegom, Sassen- heim en Noordwijk. Het on derzoek is verricht door het Technisch Coördinatie Over- leg-Wet Chemische Afval stoffen (TCO-WCA). In dit orgaan zijn gemeenten, wa terkwaliteitsbeheerders, de inspectie voor de milieuhy giëne en de provincie Zuid- Holland verenigd. In galvanische bedrijven worden lagen metaal aange bracht op een andere metaal soort. Daarbij worden zuren, ontvettingsmiddelen en an dere chemische stoffen ge bruikt. Het spoelwater dat bij het galvaniseerproces in gro te hoeveelheden vrijkomt, bevat vaak verdunde concen traties van deze stoffen. Het water wordt bijna altijd ge loosd op het riool of op open water. Per bedrijf is een inventari satie gemaakt van de be drijfsactiviteiten en per be drijfsactiviteit is het ontstaan en de verwijderingswijze van de chemische afvalstoffen onderzocht. De manier waar op het afval wordt verwerkt, is getoetst aan de milieuwet ten. Bij de inventarisatie bleek dat naast de legale stroom van afval van galva nische bedrijven (3288 ton in de periode van januari 1984 tot december 1985) een illega le afvalstroom bestaat. Deze stroom omvat waarschijnlijk enkele honderden tonnen af val per jaar. Het niet-gemel- de afval wordt in de meeste gevallen uiteindelijk ver werkt door bedrijven met vergunning of het wordt af gevoerd naar het buitenland. Dat is niet verboden. Bij de controle van de opslag van chemische stoffen is vastgesteld dat de verplichte voorzieningen in een aantal gevallen ontbreken. De con troleurs gingen na of de stof fen waren opgeslagen in een' deugdelijke verpakking, op een vloer die geen vloeistof doorlaat. Bovendien bekeken zij of de verschillende stoffen gescheiden van elkaar wer den bewaard. Alle 51 bedrij ven hebben een opslagruimte voor chemicaliën, in negen ondernemingen ontbreekt een ruimte voor de opslag van chemische afvalstoffen. Uit het onderzoek blijkt dat een bedrijf geen deugdelijke verpakking gebruikt voor de opslag van chemicaliën. Ook in een bedriif worden de che mische afvalstoffen niet goed verpakt. Daarnaast bewaren negen bedrijven de chemica liën niet op een vloeistof dichte vloer, de chemische afvalstoffen worden in tien van de 41 bedrijven die be schikken over een afvalstof- fenopslag niet op zo'n vloer De inspectie voor de milieu hygiëne heeft voor het on derzoek een subsidie ver leend van 25.000 gulden. In de tweede fase van het pro ject worden de bedrijven op nieuw bezocht om na te gaan of aan de geconstateerde overtredingen een einde is gemaakt. Deze fase is enkele maanden gelden begonnen en wordt aan het eind van dit jaar afgerond. ,EIDEN/ZUTPHEN De luidafrikaanse professor J. Gouws is donderdagmiddag I /toch in Zutphen geweest. Tus sen vier en zes uur heeft BGouws in het geheim een be- gebracht aan de Sidney- in het Stede lijk Museum. Gouws kwam per particuliere auto uit Lei den waar hij deelnam aan het Philip Sidney-congres. Andere deelnemers aan het van Zutp hen naar Leiden verplaatste congres bezochten de tentoon stelling per bus. Met twaalf tegen tien stem men keerde de meerderheid van de Zutphense gemeente raad zich vorige week maan dag tegen de komst van pro fessor Gouws naar het Sidney- -congres in Zutphen. Gevolg van dat besluit was dat het Sidney-congres op het laatste moment naar Leiden werd verplaatst. Daar eindigde het congres donderdagmiddag om twee uur. Om de pers en even tuele demonstranten te mislei den, is Gouws direct daarna per auto naar Zutphen ge bracht waar mevrouw M. van Dorsten hem persoonlijk rond leidde over de Sidney-tentoon- stelling. Kort na zes uur is Gouws per bus met de rest van de congresgangers terugge gaan naar Leiden. noemd blad enkele onthul lingen rond zijn persoon en geeft hij een beschouwing op de Leidse politiek weg. Aller eerst over het vermeende PvdA-lidmaatschap: „Vanuit mijn positie, geen rijke ou ders, zou je lid van de PvdA, dus socialist moeten zijn. Maar zou de Nederlandse staat socialistisch worden, zou dat betekenen dat de overheid het grotendeels voor het zeggen zou hebben. En daar voel ik niet voor. We hebben het in onze jeugd meegemaakt, de 2e wereld oorlog, dat de Staat (Duits land) het voor het zeggen had". Ook het CDA heeft de wel gemeende aandacht van Lan gerak gekregen, zo blijkt: „Ik zou eigenlijk KVP-er moeten zijn want ik ben katholiek en dan stemde je vroeger KVP". Het werd uiteindelijk de VVD want „de VVD laat de mensen vrij in hun ontplooi ing". „Al heb je hersens kun je hier toch voddenraper worden", betoogt het raads lid: „Laat de arbeiders de vrijheid dat zij zich zo duur mogelijk verkopen aan de werkgevers". Nestor (3) Tenslotte de gemeenteraad in Leiden, wie kan daar beter over oordelen dan de nestor van de raad. Langerak blijkt best te spreken over zijn col- legae-raadsleden die over het algemeen „met de beste be doelingen" bezig zijn. Hij moet tot zijn ongenoegen echter constateren dat de meeste raadsleden meer par tij-politiek dan bestuurlijk denken. „De Leidse raad be zit overwegend PvdA-raads- leden, dan weet je het wel", moet het raadslid „veelbete kenend" gezegd hebben. Het interview is niet alleen één van de eerste maar ver moedelijk ook de laatste ont hulling rond het raadslid Langerak. Hij onthult er over drie jaar maar eens mee te stoppen („laten anderen dan maar eens met frisse ideeën aankomen"). Vooruitlopend hierop maakt Langerak van de gelegenheid gebruik de aandacht van het gemeentebestuur te vestigen op het feit „dat ik best ere burger van Leiden zou wil len worden. Maar wethouder Peters heeft ooit tegen me gezegd: als dat gebeurt, stap ik op. Dat ereburgerschap of een koninklijke onderschei ding is een waardering voor je werk. Maar het zal voor mij wel niet weggelegd zijn". Gek (1) „De trein is zo gek nog niet". De slogan doet de reiziger op zijn benen trillen. Vijf minu ten voordat zijn trein ver trekt, komt hij op het Leidse station. En ervaren treinrei zigers weten dat dat keurig op tijd is. Om iets over kwart voor acht stapt de reiziger de bijna lege stationshal binnen. Bijna leeg, ja. De mensen massa heeft zich verzameld voor het enige loket dat open is. Als er nog maar twee wach tenden voor hem zijn, is het bijna te laat. Voor de reiziger zit er niets anders op dan rechtsomkeer te maken en in een tempo waar zelfs de Sprinter moeite mee zou heb ben, naar boven te rennen. Halverwege de trap klinkt het snerpende fluitje van de conducteur in zijn oren. Het lukt nog net om de trein bin nen te komen zonder gesand- wicht te worden tussen dé schuifdeuren. Puf en zin om de conducteur te zoeken en bij hem een kaartje te kopen heeft de reiziger niet meer. Gek (2) De man in het blauw komt natuurlijk toch langs. Behal ve de kosten van het kaartje- moet een rijksdaalder extra worden betaald. Administra tiekosten zijn dat. De conduc teur moet immers een bonne tje uitschrijven. Een alleraardigste man van de perszaken van de NS komt er na even zoeken ach ter dat het niet is zoals hét hoort. „Tot 's avonds negen uur moeten in Leiden twee loketten open zijn". Goed, zelfs de beste breister laat weieens een steek vallen. Maar het komt in Leiden re gelmatig voor dat je kostbare minutenlang in de rij moet staan om een kaartje te ko pen. „Er wordt volgens een rooster gewerkt. We geven de tijd die mensen moeten reserveren voor het kopen van een kaartje niet aan, nee. Kijk, soms heb je twee men sen voor je, die heel veel tijd nodig hebben". Voordat miljoenen guldens worden uitgegeven voor het nieuwe stationsgebouw lijkt het wenselijk wat meer lo ketbedienden (m/v) in te hu ren. Maar misschien vinden ze dat bij de spoorwegen niet zo'n goed idee. Een kaartje dat in de trein wordt ge kocht, levert mooi een rijks daalder extra op. Bij de Spoorwegen zijn ze zo gek nog niet. Slapen Is er een relatie tussen slaap- gewoontes en studieresulta ten. Om een antwoord op die vraag te krijgen werd on langs in Utrecht onderzoek gepleegd. Het Leids universi tair weekblad Mare meldt, dat in totaal 400 studenten werd gevraagd de tijden van opstaan en "naar bed gaan vast te leggen, alsmede de studiegewoonten. De onderzoekers gingen er vanuit dat de student die re gelmatig acht uur per nacht sliep en de colleges frequent bezocht, ongetwijfeld goede studieresultaten zou hebben. Ten aanzien van het bezoe ken van colleges kwamen de verwachtingen uit, maar de nachtrust had weinig met studieresultaten te maken. Studenten met een chronisch tekort aan slaap (dat is al bij 7,5 uur per nacht, zeggen de onderzoekers) haalden geen slechtere resultaten dan de studenten die 8,5 uur per nacht sliepen. Wel bleek er een verschil bij ,de studenten die vroeg -en laat naar bed gingen. Studen ten die voor 0.15 uur onder de wol kropen haalden ge middeld net iets meer dan een voldoende. Degenen die pas na 01.00 uur de ogen slo ten, haalden gemiddeld net onder de grens van een zes. Conclusies kunnen echter niet getrokken worden, want de vroeg naar bed gaanders hadden ook de colleges wat regelmatiger bezocht. De onderzoekers konden maar tot één conclusie ko men: Slapen en slaapgedrag heeft nauwelijks invloed op de studieresultaten; hard en regelmatig leren daarentegen wel. Uitje Leiden is opnieuw een uit gaansblad rijker. Er zijn er inmiddels al heel wat: De wekelijkse Uit-bijlage van de Leidse Courant maandelijks aangevuld met informatie van VVV en CJP. het Maandjournaal van de Leidse Schouwburg, het blad van K&O en sinds een paar maanden het op jongeren geënte Down Town. Dan nu ook het Uit-magazi- ne, waarvan de initiatiefne mers vaststellen dat Leiden zo'n blad hard nodig heeft omdat er nog niets op dat ge bied is. Het maandblad ver- schijnt in een oplage van 7500 en is gratis verkrijgbaar op een honderdtal adressen. Het eerste exemplaar van dit nieuwe blad werd deze week in ontvangst genomen dooi burgemeester Cees Goekoop. „We hebben hier al meer uit gaansbladen dan in Amster dam", grapte hij om vervol gens de behoefte aan een thuisblad te onderstrepen. „Dan kunnen de mensen ook eens leren wat ze thuis alle maal kunnen doen", aldus Goedkoop die heel spits al vast de titel voor dat nieuwe blad aangaf: „Uit en thuis". Het Uit-magazin wordt door goedwillende en enthousiaste amateurs samengesteld. De advertenties moeten voldoen de opbrengen om de uitgave te betalen. Geld om de redac tieleden te honoreren is er vooralsnog niet, aldus een van de^woordvoerders. In de toekomst moet dat verande ren, liet hij optimistisch we ten: „Dan gaan we huis aan huis in Leiden en de randge meenten. Maar dat duurt nog wel een paar maanden". De vraag blijft of ook dit uit gaansblad een lang leven be schoren is. Als straks de in komsten niet aan de ver wachtingen voldoen, de kri tiek over onvolledige iiïfor- matie aanzwelt en het en thousiasme stilaan afneemt, zal het blad geruisloos ver dwijnen. Zoals het met verre weg de meeste leuke initia tieven van amateurs gaat. De nestor van de Leidse gemeenteraad (zie „Nestor")

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13