Accijns op alcohol mogelijk omhoog IN EN OM DE KAS ^binnenland/buitenland Vernieuwd museum volgt spoor van de Liefde naar Japan ^nd en tuinbouw Grootste bloemstuk ter wereld in Aalsmeer Over twee jaar meer bloemen dan groenten in de kassen Dahlia's zorgen voor kleine uitbreiding LANDBOUWUNIVERSITEIT EcidaeSomant VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1986 PAGINA 7 "lGroningen stopt niet reageerbuis bevruchtingen RONINGEN Het Acade- nisch Ziekenhuis in Groningen topt met reageerbuisbevruchtin gen. Deze behandelingen, waar mee men in Groningen na een experimentele fase van twee jaar net was begonnen, zijn niet opge nomen in het vergoedingspakket van het ziekenfonds en het zie kenhuis heeft er zelf geen geld vopr. De ziekenfondsraad wees onlangs voorlopig vijf ziekenhui zen in ons land aan als plaats deze behandelingsmethode: Rotterdam, Amsterdam, Tilburg, Nijmegen en Leiden. Kosten particulier verzekerde 1.047 gulden UTRECHT De gemiddelde ziektekosten per parti culier verzekerde zijn vorig jaar met 0,9 procent ge stegen tot 1.047 gulden. Bijna de helft van dit bedrag was nodig voor ziekenhuisverpleging, ruim een kwart voor specialistische hulp en eveneens een kwart voor zeven andere soorten hulpverlening, waaronder huisartsenhulp, geneesmiddelen en fysio therapie. Dit meldt het jaarverslag-1985 van het KISG, het informatiesysteem van de organisatie van particuliere verzekeraars KLOZ. Per verzekerde is vorig jaar, mede dank zij een in november 1984 door gevoerde tariefsverlaging van 5 procent, 190 gulden (6,4 procent) minder uitgegeven aan honoraria voor specialisten. Bovendien daalde het aantal specialisti sche verrichtingen voor het eerst in de geschiedenis, en wel met 1,8 procent. Verder blijkt dat steeds meer particulier verzekerden kiezen voor een hoog eigen De Boer (CDA) commissie-voorzitter buitenlandse zaken DEN HAAG De Tweede Kamercommissie voor buitenlandse zaken heeft gisteren het CDA-Kamerlid J.J.P. cle Boer (61) gekozen lot haar voorzitter. De Boer. ex-marineman en woordvoerder op het terrein van vrede en veiligheidszaken, volgt het PvdA-Kamerlid R. ter Beek op. De wisseling van politieke kleur vloeit voort uit afspraken in het kielzog van de kamerverkiezingen van mei. Het CDA kwam daaruit tevoorschijn als de groot ste partij, maar de PvdA mocht in de persoon van dr. D. Dolman (PvdA) de kamervoorzit ter blijven leveren. De concessie die de PvdA daarvoor deed was het opgeven van het voor zitterschap van de commissie voor buiten landse zaken. PvdA kiest voor twee woordvoerders Volkshuisvesting DEN HAAG De volkshuisvestingsspecia listen van de PvdA, Schaefer en De Pree. hebben afspraken gemaakt over een afbake ning van de beleidsterreinen die zij voor hun rekening zullen nemen. Schaefer zal daar naast door de PvdA naar voren worden ge schoven als voorzitter van de kamercommis sie voor volkshuisvesting. De Pree wordt eerstverantwoordelijke voor stadvernieu- wing, woningverbetering en bouwnijverheid. Verder heeft hij onder meer de individuele huursubsidie in portefeuille. Schaefer wordt eerst verantwoordelijke voor volkshuisves ting, inclusief het woningbouwprogramma, woonlasten, financiering en gemeentelijke woningbedrijven. Bij belangrijke kamerde batten zullen beide heren het woord voeren. VROM op grote achterstand bij vaststellen bouwkosten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het ministerie van VROM moeten nog voor 7711 com plexen woningwetwoningen de definitieve stichtingskosten worden vastge steld. Onder deze complexen zijn er waarvoor in 1972 al een vergunning werd gegeven. Minister Nijpels heeft dit de Kamer laten weten naar aan leiding van kritische opmerkingen van de Algemene Rekenkamer. Stich tingskosten van woningen spelen een belangrijke rol bij de vaststelling van subsidiekosten en huren. Inmiddels doet het ministerie een onderzoek naar de beschuldiging dat het ABP in het verleden de stichtingskosten van wo ningen in kunstmatig heeft opgevoerd. Bij de achterstand op het ministerie gaat het om complexen clie vóór 1984 tot stand zijn gekomen. Van recentere complexen ontbreken nog de gegevens. Het duurt volgens Nijpels gemid deld twee en een half jaar voordat de gegevens voor een definitieve afwik keling beschikbaar komen. Als oorzaak van de grote achterstand noemt Nijpels een gebrek aan personeel op zijn ministerie. Er zijn dit jaar wel ambtenaren bijgekomen maar die moeten nog opgeleid worden. Het na trekken van de definitieve stichtingskosten is nog niet geautomatiseerd. Nijpels wil architectuur stimuleren DEN HAAG Minister Nijpels (VROM) wil met behulp van de Rijksge bouwendienst (RGD) Ne derlandse architecten de kans geven met gedurfde ontwerpen voor gebou wen te komen. Vólgens de minister hebben Nederlandse architecten ge noeg kwaliteiten om ons land met nieuwe, gedurfde gebou wen te verrijken. Daarvoor hoeven niet steeds buitenland- architecten gevraagd te orden alhoewel daar op zich niets tegen is. Nijpels zei dit gisteravond in de Tweede Ka mer. die akkoord ging met de wettelijke bescherming van de architectentitel. Via de RGD bouwt de rijks overheid jaarlijks voor een be drag van 1,3 miljard gulden. Tijdens de formatie van het tweede kabinet Lubbers maakten de onderhandelaars van CDA en VVD, De Vries en Nijpels. plannen om de RGD af te stoten naar het bedrijfsleven. Volgens Nijpels gebeurde dat echter omdat zij geen yan tweeën beseften wat de RGD eigenlijk betekende. Nijpels heeft inmiddels beslo ten om begin volgend jaar met een nota te komen over het grote belang van de RGD. Als eerste voorbeelden van ge- jurfde bouw voor de rijks overheid ziet Nijpels de bouw an het nieuwe ministerie van ROM in Den Haag en het erbouwen van het Transisto- ium in Den Haag voor de ves- iging van het ministerie van jandbouw. Campagne drank maakt meer kapot dan je lief is" DEN HAAG Het is niet uitgesloten dat Nederland, net als bijvoorbeeld Scan dinavië, de prijzen van bier, wijn en gedistilleerd gaat verhogen om het al coholgebruik terug te dringen. Dit heeft staats secretaris Dees (Volksge zondheid) gisteren ont huld bij de start van een grootscheepse overheids campagne voor een mati ger drankconsumptie. Een speciaal daarvoor inge stelde commissie is aan het studeren op de doelmatigheid van zo'n prijsverhoging. De „commissie-kleine criminali teit" heeft de regering in juni van dit jaar al eens dringend aanbevolen de alcoholhouden de dranken duurder te maken en tegelijkertijd de prijzen van frisdranken te verlagen. Het motto van de campagne is „DRANK maakt meer kapot dan je lief is". Via televisies pots, advertenties en affiches wordt de stevige drinker voor gehouden wat zijn voorland kan zijn. „Helaas is dat minder ver weg dan menigeen denkt", aldus Dees. De voorlichtings campagne, die drie jaar gaat duren en waar de regering 1,5 miljoen gulden voor heeft uit getrokken, maakt deel uit van een brede bestrijding van het alcoholmisbruik. Nog voor het einde van dit jaar wil Dees een nota presenteren, waarin ook maatregelen op het gebied van hulpverlening en wetgeving bekend gemaakt zullen wor den. In de campagne is het accent gelegd op de problemen in de relatiesfeer die vaak het ge volg zijn van drankmisbruik: problemen tussen man en vrouw, tussen ouder en kind, tussen vrienden, tussen buren, enzovort. ,Wil je werkelijk we ten wat er tussen ons is geko men? Die rottige borelfles!" waarschuwt een advertentie tekst. „Mamma, moet je nog lang sherry drinken met Tante Els? Ik heb zo'n honger...", staat er op een affiche, die men op de NS-stations zal te genkomen. Staatssecretaris Dees vindt het verantwoord dat de regering op deze wijze probeert de bur gers probeert te beïnvloeden. „Ik zou het geen propaganda of indoctrinatie willen noe men. We appelleren immers aan de eigen verantwoorlijk- De teksten op de verschillende affiches achter staatssecretaris Dees van WVC (tweede man van links) geven de relatieproblemen aan die het gevolg kunnen zijn van alcoholmisbruik. heid van het individu". Hij verklaarde met nadruk dat het kabinet niets tegen heeft op een matig gebruik van alcohol. „Men legt gemakkelijker con tacten, het bevordert de ont spanning en het suggereert ge zelligheid." Maar een matig gebruik kan volgens Dees ge makkelijk ontaarden in mis bruik. Hoezeer het alcoholgebruik is toegenomen blijkt volgens Dees uit het feit dat er in ons land nu drie keer zoveel wordt gedronken als in 1960. De helft van al die alcohol ver dwijnt in de kelen van slechts tien procent van de drin kers; meer dan 650.000 mensen drinken dagelijks meer dan acht glazen per dag. De meeste Nederlanders zijn zich daar echter niet van bewust. Uit een enquête onder negenhon derd mensen tussen 15 en 60 jaar blijkt dat tweederde van hen nog altijd niet weet dat een glas bier of wijn net zoveel alcohol bevat als een glaasje je never of een andere gedistil leerde drank. ROTTERDAM In het ver nieuwde Museum voor Vol kenkunde in Rotterdam, dat vanmorgen door prins Claus is geopend, is vanaf morgen de tentoonstelling „In het Spoor van de Liefde" te zien. Voor deze expositie over de culturele en sociaal-economi sche betrekkingen tussen Ne derland en Japan vanaf 1600 zijn ongeveer 500 voorwerpen bijeengebracht. Honderd daarvan komen uit Japanse musea en zijn voor het groot ste deel nooit eerder buiten dat land te zien geweest. Het Museum voor Volken kunde stelt haar materiaal niet op de voor een museum gebruikelijke manier ten toon: geen uitstalkasten met van naamkaartjes voorziene objec ten. maar opstellingen waarin alles zo is neergezet, dat de culturele verbanden zichtbaar worden. Zo is bijvoorbeeld ge bruik gemaakt van etalage poppen met traditionele kos tuums aan. Bovendien wordt niet alleen aan de geschiede nis aandacht besteed, maar ook aan de invloed die Japan nu op ons land heeft. In de mode en de technologie bij voorbeeld. De naam van de expositie is ontleend aan het Rotterdamse schip „De Liefde" waarmee de Hollanders in 1600 in Ja pan arriveerden. De Hollan ders mochten als enige wes terlingen na 1641 handel blij ven drijven met Japan, al hadden ze geen toestemming om buiten de haven Deshima te komen. De tentoonstelling is te be zichtigen tot en met zondag 4 januari 1987. Rotterdam opent geavanceerd brandwonden centrum ROTTERDAM Het ge- meentelijk Zuiderzieken huis in Rotterdam opent binnenkort een nieuw brandwondencentrum dat het modernste in Neder land is en de grootste ca paciteit heeft. In oktober wordt de eerste patiënt verwacht. Het centrum is met rijksgeld neergezet en kostte dertien miljoen gulden, waarvan het merendeel aan geavanceerde apparatuur is besteed. Het centrum heeft een capaciteit van twintig bedden. Het brandwondencentrum in Be verwijk heeft er twaalf, het RK-ziekenhuis in Groningen tien. Net als het Zuiderzie kenhuis, dat al vijftien jaar met de specifieke kennis die daarvoor nodig is brandwon den behandelt, vervullen Be verwijk en Groningen een supra-regionale functie op dit gebied. De grotere capaci teit in Rotterdam heeft voor al te maken met de vele brandgevaarlijke industrieën in de regio Rijnmond. De grootste risicogroep zijn jon ge kinderen in de leeftijd van nul tot vijf jaar (dertig procent). Van de honderd vijftig patiënten die het Zui derziekenhuis jaarlijks be handelt, is de helft afkomstig uit de regio Rijnmond. Aalsmeer krijgt de komende maand het grootste bloemstuk ter wereld binnen zijn grenzen. In het raadhuis van deze ge meente wordt namelijk op 26 september de laatste hand ge legd aan een enorm bloemenwerk, dat gemaakt is van slechts één soort roos. Het betreft de Zurella, een rozerode roos die is vernoemd naar de bloemenexporteur Zure1 uit Aalsmeer. Tienduizenden rozen worden in het bloemstuk verwerkt door de Amsterdamse bloemsierkunstenaar Johan Weisz. Van het bloemstuk heeft de heer Weisz een maquette gemaakt, die te bewonderen is tijdens de openingsuren van het raadhuis aan het Raadhuisplein in Aalsmeer. Zodat men er al een voorproefje krijgt van wat er eind september staat te gebeuren. Veel nieuws op plantenbeurs Opvallend veel nieuws. Dat bood de najaarsplantenbeurs, die tal van handelaren drie dagen lang naar de Bloemenvei ling Westland in Naaldwijk trok. De laatste jaren is er een groeiende belangstelling voor produkten die buiten de cate gorie „massa-artikelen" vallen. De stand die speciaal was in gericht voor nieuwigheden had over belangstelling dan ook niet te klagen. De forse stijging van niet minder dan 31 procent van ehet aantal leverbare patijen kamer- en tuin planten was voor een belangrijk deel het gevolg van een ma tige verkoop in de zomer. Het waren vooral grote kamerplan ten, tuinplanten en boomkwekerijprodukten. Bloemen hart verwarm en d voor bewoners koud Alaska Bloemen houden van men sen. dat weten we. maar dat ze ook hartverwarmend zijn horen we nu uit Alaska. Van alle Amerikaanse staten blijkt Alaska het grootste verbruik 'van boemen per hoofd van de bevolking te hebben. Er zou zelfs sprake zijn van een hartelijke ver houding tussen bewoners en bloemen, hetgeen dus aardig aansluit bij de Nederlandse slogan over snijbloemen. Bloemendeskundigen den ken. dat het koude klimaat, waardoor veel mensen aan huis gekluisterd zijn, de be hoefte aan bloemen teweeg brengt. Als de ontwikkeling van de laat ste jaren zich doorzet worden er over twee jaar meer bloemen en planten onder glas geteeld dan groenten. Dit voorspelt het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit dat weet te melden, dat er in Ne derland steeds minder groenten onder glas worden geteeld. Het produktschap constateert een dui delijke schaalvergroting, omdat het aantal bedrijven met glas groenten sinds 1970 praktisch is gehalveerd. De teelt van fruit onder glas is vrijwel geheel verdwenen. Er worden niet meer dan enkele tientallen hectaren mee be- leeld. Wel worden er steeds meer bloe men en planten onder glas geteeld. Opvallend is dit jaar weer de groei van de hoeveelheid vollegrondsgroenten. Vergeleken met tien jaar geleden is dat zelfs bijna een kwart meer geworden. Een voortdurende inkrimping doet zich voor bij de pit- en steenvruchten. Leek het er vorig jaar nog op dat de te rugloop bij de appelteelt tot stilstand was gekomen, de afgelopen winter zijn er toch weer veel bomen gerooid. Dat was ook het geval bij de peren. Ondanks de tegenvallende resultaten van vorig jaar in de champiognonteelt is de opper vlakte van deze teelt toch weer met ruim vier procent toegenomen. Zowel het aantal bedrijven als het aantal cel len nam minder sterk toe, maar dat wijst dan weer op een verdergaande schaalvergtroting van champignonbedij- De champignonteelt levert wat minder op, maar ven. nam toch met vier procent toe. De dahliakwekers die vorig jaar de wind weer in de zei len kregen, hebben nu voor een kleine uitbreiding ge zorgd. Nadat de computers hun werk hadden gedaan blijkt er vandaag tien hectare meer te zijn opgeplant dan vorig jaar. Een groei die naar het lijkt heel gemakkelijk op gevangen kan wprden. Er is immers al zeer veel voorverkocht tegen goede prijzen. De groei wordt in hoofdzaak veroorzaakt door een paar cultivars. Zo schoot de rose Park Princess wel wat onbeheerst uit de start blokken door van anderhalf miljoen stekken naar 2.284.000 stuks te gaan. Het zal niemand verbazen als de prijs van deze cultivar wat onder druk komt te staan. Aan de andere kant is het een veel gevraagd soort waar niet gauw te veel van zal zijn. Sterk in de lift zaten verder Arabian Night die van 448.000 op 877.000 stekken kwam, terwijl de toename van Ellen Houston op zijn zachtst gezegd ook explosief was: van 770.000 naar ruim één miljoen stekken. De ane- moonbloemige Diamond Rose maakte eveneens een formi dabele sprong voorwaarts: van 595.000 naar ruim één miljoen stekken. Voor de rest zal iedere dahliakweker de statistiek die het Produkt schap voor Siergewassen en de Bloemhollenkeurings- dienst hebben laten verschij nen, met tevredenheid heb ben bekeken. Het is trouwens de laatste maal in 1986 dat de heren statistici de toetsen van hun telmachines hebben bespeeld. Want er verschijnen dit jaar geen oppervlaktestatistieken De dahlia veredelaar Cor Geerlings bij een van zijn nieuwe creaties. van bol- en knolgewassen meer. Die van de dahlia's is immers de hekkensluiter. Vraagtekens Voor het overige worden er hier en daar wel een paar vraagtekens geplaatst. Zo liet de Heemsteedse veredelaar Cor Geerlings weten dat het onmogelijk is dat er van Red Majorette 30.000 stekken zijn opgeplant, omdat naar zijn zeggen dit voorjaar maar 400 oplegknollen van deze cultu- rivar door hen zijn verkocht en daar kan me/i onmogelijk 30.000 stekken van geplukt hebben. Naar zijn mening kunnen er van de nieuwe de coratieve Patty ook geen 54.000 stekken opgeplant zijn, omdat hij er maar 1000 op legknollen van heeft ge kocht. Enfin: zo zijn er altijd wel een paar mysterieuze za ken bij het verschijnen van oppervlaktestatistieken. De wonderlijk gemodelleerde Giraffe die bij geen enkele groep ondergebracht kan worden, takelde qua opper vlakte snel af. Waren van deze cultivar vorig jaar nog 250.000 stekken opgeplant, dit jaar hield het met 65.000 stuks al op. Bij Pink Giraffe, was het al niet veel beter: die ging van 205.000 naar 43.000 stekken. Bloemen- en plantentips via de telefoon „Deze week de En dan volgt de naam van een snij bloem of potplant op de groe ne telefoonlijn, een nieuw initiatief van het Bloemenbu- van alles te vertellen over de „snijbloem of plant van de week". Men kan een en an der beluisteren door het draaien van telefoonnummer (070) 26.23.11. Er wordt dan informatie gegeven over snij- blomen en potplanten, die volop te koop zijn. Behalve plaats van herkomst en ge schiedenis van de betrokken bloem of plant, geeft het we kelijks bericht ook aanwijzin gen voor een goede verzor ging. De een minuut durende boodschap besluit met infor matie over actuele gebeurte nissen, zoals bloemencorso's en tentoonstellingen. De Landbouwhogeschool (LH) in Wage- ningen heet vanaf 1 september landbou wuniversiteit. Tót de naamswijziging is ma's en de onderzoeksthema's vooral sinds de tweede wereldoorlog ^zodanig verbreed en verdiept, dat de formele besloten krachtens de nieuwe wet op het toekenning van de naam „universiteit" wetenschappelijk onderwijs (WWÖ'84). Sinds 1918 wordt er aan de LH onder wijs op academisch niveau gegeven. Vol gens voorzitter dr. D. de Zeeuw van het college van bestuur van de landbouwu niversiteit zijn het onderwijsprogram- ruimschoots inhoudelijk wordt gedekt. „We zien in de formele, wettelijke naamswijziging zeker ook de erkenning van ons jarenlange streven om van een smalle landbouwhogeschool een brede en gevarieerde universiteit te maken", aldus De Zeeuw. Volgens hem bestaat er nergens anders een landbouwuniversi teit, die zoveel verschillende disciplines in huis heeft als die in Wageningen. De landbouwuniversiteit telt. zes groepen van studierichtingen met in totaal 70 vakgroepen. Eind vorig jaar stonden in Wageningen bijna 7000 studenten inge schreven. De landbouwuniversiteit fcelt bijna 3000 werknemers. Steenwol, milieu vriendelijk materiaal Het steeds verder toegenomen gebruik van steenwol in de glastuinbouw voor de sub straatteelten, hoeft beslist geen bedreiding voor het mi lieu in te houden. De grond stof bestaat uit natuurlijk ma teriaal, namelijk basalt. Dit gesteente wordt gesmolten en daarna maakt men er volgens een soort „suikerspinmetho- de" allemaal draden van. Van deze draden worden weer de kens gemaakt, waarvan de matten geperst worden en op de gewenste maat gesneden. Het is dus anorganisch mate- langrijke eis die er wordt ge steld om er planten optimaal op te kunnen laten groeien. Ook tijdens het gebruik, dus tijdens de teelt, wordt er wel overwogen met het materiaal omgesprongen. Dat maakt het mogelijk om het materiaal voor meer teelten na elkaar te gebruiken. Dit houdt onder meer in, dat men zeer nauw keurig de gewenste voedings- zouten, opgelost in water, toe dient. Een teveel aan voe- dingszouten gaat ten koste van de groei, de kwaliteit en de produktie. Daarnaast bete kent het verspilling van kost bare meststoffen. In een tijd waarin het beheer sen van de kosten van vitaal belang is, mag men zonder meer aannemen dat de telers hier zeer streng op letten. Als de steenwol niet meer voor hergebruik geschikt is dan zijn er verschillende verwer den afgevoerd maken vaak grote indruk, maar als men berekent dat er uit een kubie ke meter basalt negentig keer zoveel steenwol wordt ge maakt, dan gaat het eigenlijk om een indrukwekkende hoe veelheid lucht. Als er bij dit produkt over een afvalpro bleem wordt gepraat, dan is het niet terecht dit buiten proporties op te blazen. Zeker niet als men weet dat de be drijfstak zelf de vinger goed aan de pols houdt, omdat er kritisch op de glastuinbouw wordt gelet. De glastuinbouw is er terdege van doordrongen, dat het schoonhouden van het milieu van levensbelang is. Men past er dan ook wel voor om de ei gen ruiten in te gooien.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7