Onlusten Soweto na hard optreden politie en leger Daniloff wil geen ruil met Sovjet-spion I (Capers spillen ij,vrienden" l bevrijden Verdachte massamoord meldt zich BEVELHEBBER BOUTERSE: Brunswijks succes gevolg fouten leger GELOOFWAARDIGHEID ONGEBONDEN LANDEN STAAT OP DE TOCHT Parijs wil garanties voor Unifil Russische kapiteins in arrest "BUITENLAND CeldócQotucmt VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1986 PAGINA 5 Aoskou geeft informatie slachtoffers Tsjernobyl fOSKOU Dc Sovjet-Unie heeft ermee igestcmd alle medische gegevens over de enandeling van de slachtoffers van de ernramp in Tsjernobyl te publiceren. Dit a- ceft dc Amerikaanse arts Robert Gale gis- ?0 eren in Moskou gezegd. Gale voerde na de BO amp beenmergtransplantaties uit op der- 70 jen- slachtoffers. Hij meldde dat het materi al alle gegevens bevat over de hoeveelheid traling waaraan de slachtoffers werden ilootgesteld en over resultaten van de be- 10 andeling van de 203 patiënten die bij het ngeluk op 26 april acute stralingsziekte pliepen. Ook kondigde hij plannen een re- istcr aan te leggen van medische informa- c over stralingsongelukken, waarvan art- en bij toekomstige kernongelukken ge- ruik zouden kunnen maken. BEREPAK WORDT FEESTVIERDER NOODLOTTIG NEW LONDEN Een man die bij wijze van grap een berenpak droeg, en kennelijk iets gedronken had, is op een autoweg in New London,. Connecticut, ernstig aan het hoofd verwond doordat een auto over hem heen reed. Hij was rhidden op de weg gaan liggen en kon vermoe delijk door het pak waarschuwin gen van mede-feestvierders niet horen. De betrokken automobilist was onder invloed. Zijn auto was bovendien niet geregistreerd en de verzekering niet betaald. De toe stand van het slachtoffer, de 23-ja- rige Gary Strickland, is kritiek. Ramp Challenger kost duizenden hun baan CAPE CANAVERAL Meer dan elfhonderd werknemers van bedrij ven die in opdracht van het Ameri kaanse ruimtevaartbureau NASA betrokken waren bij het ruimteveer- programma, zullen de komende twee weken hun baan verliezen. Volgens een N AS A-woord voerder zijn de ontslagen een gevolg van de explosie van het ruimteveer Challenger in ja nuari dit jaar en de daaruit resulte rende verschuiving van de eerstvol gende ruimtependelvlucht naar voorjaar 1988. Met de komende ont slagen meegerekend, hebben in to taal 3100 mensen hun werk verloren als gevolg van de ramp met de Chal lenger. Westduitsers willen ruimte in BONN Ongeveer 1.700 Westduitsers, onder wie 350 vrouwen, hebben gereageerd op een advertentie van de overheid, waarin vier autro- nauten worden gevraagd. Dit heeft de Westduitse minister van wetenschap, Heinz Rie- senhuber, bekend gemaakt. Het ongeluk met het ruimte veer Challenger lijkt de West duitsers niet van een vlucht in de ruimte te hebben afge schrikt. De eerstvolgende ruimtevlucht waar een West duitser aan zou kunnen deel nemen staat voorlopig voor 1990 op het programma. Supersneltrein ontspoord met slakkegangetje FRANKFURT Met een slak-kegangetje van vijftien kilometer per uur is de nieu we, experimentele Duitse supersneltrein, de Intercity Experimental tijdens een proefrit van Hannover naar Würzburg ontspoord. De trein reed door het station van Burgsinn toen het van het snelspoor raakte, op een rangeerbaan terechtkwam en uit de rails liep. Hij raak te niet beschadigd. Onlangs vestigde de trein een record door een top van 317 kilo meter per uur te halen. Cyanide in pakje soep: man overleden RUNNEMEDE In de Amerikaan se plaats Runnemede. New Jersey, is de 27-jarige Louis Denver plotseling gestorven na het consumeren van een kop kippesoep uit een pakje van het merk Cup-A-Soup. Zowel in het lijk als in het restant van het pakje werden sporen cyanide aangetrof fen. De lijkschouwer stelde dat Den ver genoeg cyanide had binnenge kregen om een paard te doden. Hoe wel er geen bewijzen zijn dat er met andere pakjes soep in de winkel was geknoeid, zijn ze allemaal verwij derd. De politie benadrukte dat niet zeker is of er sprake is van moord. BLADLUIS DOL OP UITLAATGASSEN BRISTOL Er is een insect dat dol is op uitlaatgassen van auto's. Dat maakte de Britse bioloog Gordon Port deze week bekend. Het insect is de bladluis, de hardnekkige plaag van menige tuinier. De bioloog en zijn team kwamen tot hun ontdek king toen ze de raadselachtige voor keur gingen bestuderen die deze planteneter heeft voor planten, die langs snelwegen groeien. Het blijkt dat deze planten een verhoogd gehal te aan stikstof bevatten en dat is ui terst voedzaam voor bladluizen. De zelfde stikstof is verantwoordelijk voor de luchtvervuiling en de zure regen. 1 jVervolg van de voorpagina) IARACHI Een func- tonaris van de Pakistaan- It luchtmacht verklaarde Jat de kapers Arabieren itken en dat zij Engels preken. Volgens de di recteur-generaal van de Pakistaanse Dienst voor Ie Burgerluchtvaart, Xhursid Manwar Mirza, villen de kapers de vrijla ting bewerkstelligen van .vrienden" die in gevan genissen in Cyprus zitten. f)e autoriteiten van Cy prus echter hebben al bij voorbaat te kennen gege ven, dat het toestel niet op het eiland mag landen. Op Jiet vliegveld van Larnaca tijn, om op alles voorbe reid te zijn, inmiddels veiligheidstroepen gepos teerd. "Het vliegveld van Karachi, de grootste stad van Pakistan, is perder het toneel geweest van .kapingsacties. Op 2 maart 1979 werd een man die had gepro- J>eerd een Boeing-747 van Pa kistan International Airlines ie kapen, besprongen door drie passagiers. Een granaat ont plofte. waardoor een arm van de kaper werd afgerukt. De jdrie passagiers raakten ge wond. De kaper werd nog het zelfde jaar opgehangen. jOp 20 januari 1978 overwel digde een gemaskerde kaper -(een toestel met 22 passagiers. jDe man eiste naar India te -■worden gevlogen om daar te worden behandeld voor kan ker. De president-commissaris van Pakistan International -Airlines. Nur Khan, begaf zich persoonlijk aan boord om met •de man te onderhandelen. Hij - wist de kaper buiten gevecht te stellen. JLONDEN George Stephen- json, een 35-jarige man die ver dacht wordt van massamoord dop een Britse familie, heeft zich gisteren aangegeven. Hij J belde de politie op vanuit een telefooncel in de buurt van waar het drama zich had afge speeld, waarop de agenten on- - middellijk uitrukten. Bij de massamoord kwamen vijf - mensen om het leven. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIEEXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA De Zuidafrikaanse dominee Beyers Naudè, die een fel tegenstander van apartheid is. heeft minister Van den Broek van buitenlandse zaken gisteren gevraagd alles te doen om te voorkomen dat in Zuid-Afrika een bloedbad wordt aangericht. JOHANNESBURG In Zuid-Afrika hebben poli tie en leger gisteren met veel machtsvertoon een massabegrafenis voor twintig slachtoffers van rellen in Soweto tegenge houden en daarmee uren lange onlusten in het zwarte getto uitgelokt. Nadat veiligheidstroepen de 5.000 mensen met traangas uit een hadden gedreven, zijn vijftien slachtoffers op een na bijgelegen begraafplaats bijge zet. De regering zei geen be richten te hebben gekregen over doden of gewonden. Buurtbewoners zouden echter hebben gemeld dat mogelijk vijf mensen om het leven zijn gekomen. Volgens ooggetuigen is een zwarte vrouw omgekomen toen zij, opgejaagd door jonge ren met'zwepen die werkwilli gen wilden verhinderen naar Johannesburg te reizen, onder een trein terecht was geko men. Duizenden jongeren kwamen de straat op om een algemene werkstaking af te dwingen. Zij richtten barrica des op van stenen en branden de autobanden. Heel Soweto is tot onrust-ge bied verklaard. Aan de uit protest tegen het politie-optre- den afgekondigde werkstaking werd massaal gehoor gegeven, uit protest tegen het politie-op- treden of uit angst het doelwit te worden van de fanatieke zwarte jongeren op straat. Het hooggerechtshof van de Zuidafrikaanse provincie Na- tal heeft gisteren een aantal beperkingen op de persvrij heid die voortvloeien uit de noodtoestand, nietig ver klaard. Het hof noemde de re gels zo verstrekkend en gru welijk dat het nooit de bedoe ling van het parlement kan zijn geweest de politie dergelij ke volmachten te geven. De Amerikaanse president Ro nald Reagan zal de sancties die vorig jaar werden genomen te gen Zuid-Afrika verlengen. De president komt daarmee overigens niet tegemoet aan de wens van het Congres om Zuid-Afrika zwaarder te straf fen. De lopende termijn voor de sancties loopt dinsdag af. Het gaat daarbij om het verkoop verbod van de Krugerrand in de VS, een verbod op verkoop van computers aan Zuidafri kaanse regeringsinstanties, een verbod op bankleningen en een verbod op de levering van nucleaire technologie aan Zuid-Afrika. De Zuidafrikaanse kerkleider dominee Beyers Naudé heeft minister Van den Broek in dringend gevraagd alles te doen om te voorkomen dat in Zuid-Afrika „een bloedbad" wordt aangericht. Beyers Naudé keerde gisteren van een tweedaags bezoek aan Nederland naar Zuid-Afrika terug. Op het ministerie van buitenlandse zaken heeft hij in een wat hij noemde „heel in dringend gesprek" Van den Broek gewaarschuwd dat als niets concreets wordt gedaan, het geweld in Zuid-Afrika steeds verder om zich heen zal grijpen. Van den Broek verklaarde nog steeds hoop te hebben dat de twaalf EG-landen gemeen schappelijk tot economische dwangmaatregelen tegen Zuid-Afrika zullen besluiten. Hij meent dat de Gemeen schap niet moet wachten op de Verenigde Staten. De EG zou de Verenigde Staten een sig naal moeten en kunnen geven, aldus de minister. PARAMARIBO Dat het „jungle-commando" onder leiding van de ex- militair Ronnie Bronswijk tot nu toe supcessen heeft bereikt, is niet zozeer te danken aan zijn sterkte als wel aan fouteh die door het nationale leger zijn gemaakt. Dit heeft de Surinaamse legerleider Desi Bouterse gezegd. Dat vuurgevecht had plaats tussen leden van de groep- Brunswjjk en manschappen van het nationale leger. Er vielen vier gewonden aan de zijde van het leger. Ook aan de kant van Brünswijk vielen slachtoffers, maar hoeveel is niet bekend. Volgens onbevestigde berich ten zou de broer van Brüns wijk bij de gevechten zijn ge dood. De helikopter die woensdag voor het eerst was ingezet bij de zoekacties in het Marowijne-gebied is neerge haald, maar daarbij zouden zich geen persoonlijke onge lukken hebben voorgedaan. De bevelhebber stelde dat de kwestie-Brunswijk een aflo pende zaak is. „Hij denkt niet goed na en weet niet waarmee hij bezig is". Volgens Bouterse waren mensen die in Albina woonden op de hoogte van de plannen van Brünswijk om een inval te doen maar zij heb ben niets gezegd uit vrees voor repressailles omdat de groep- Brunswijk hen met de dood heeft bedreigd. De mensen waren toen weggetrokken. Bouterse zei dat de aanval van woensdag niet als een verras sing is gekomen omdat het tweede ultimatum van Brüns wijk op 30 augustus was ver streken en hij dus iets zou moeten doen om aan zijn eisen kracht bij te zetten. Nederland heeft gisteren op de top van niet-gebonden landen in Harare een verklaring doen circuleren waarin de beschul digingen van Paramaribo aan het adres van Nederland wor den tegengesproken. In het communiqué ontkent Den Haag dat de regering steun geeft aan de opstandelingen van de groep-Brunswijk, die momenteel actief is in het oos ten van Suriname. Eerder zei de Surinaamse minister van buitenlandse zaken, Henk Herrenberg. niet te geloven dat Nederland niets met de si tuatie in Suriname te maken heeft. De groep-Brunswijk heeft één van de veertien militairen vrijgelaten, die in juli werden gegijzeld na een aanval op een militaire post bij Stolkertsijver. De vrijgelaten militair is ser geant Gijsvliet, die de leiding had van de groep die werd meegevoerd. Bij betogingen in Chi li tegen het bewind van generaal Pino chet is gisteren een persoon om het leven gekomen en zijn ze ven anderen ernstig gewond geraakt. Meer dan honderd mensen zijn aange houden. De voor naamste oppositiepar tij, de christen-demo cratische, had gewei gerd zich aan te slui ten bij de oproep voor een nationale actie, omdat zij er van over tuigd is dat extreem linkse groepen een nationale actiedag willen gebruiken om gewapend verzet te voeren. De christen democraten willen geen geweld gebrui ken. HARARE De Libische leider Khaddafy heeft gis teren op de conferentie van de beweging van niet-gebonden landen in Zimbabwe krasse uitspra ken gedaan. Zo heeft hij gisteren gedreigd uit de beweging van niet-gebon den landen te stappen', omdat een aantal leden Is raël heeft erkend. Maar met de uitspraak dat de beweging haar bestaans recht heeft verloren legde hij een vinger op de zwak ke plek. Het is ook. vreemd om te zien hoe landen die goede relaties met Israël hebben eveneens bereid kunnen zijn „zionisme" te veroordelen en om Egypte, dat viooloefeningen met de VS houdt, uilgenodigd te zien om de politiek van Washington in het Middellandse-Zeegebied te veroordelen. Tal van landen, zoals Argenti nië, Sri Lanka, Singapore en Koeweit, hebben er steed voor gewaarschuwd, dat de 'belang stelling voor de beweging ver der zal tanen, als zij systema tisch anti-Amerikaanse resolu ties blijft aannemen. Vergeleken met driejaar terug zijn er al veel minder leiders van de 100 leden-landen opge komen. Toen waren het er zes tig, nu veertig. Dat is minder dan de helft, zodat de confe rentie eigenlijk nauwelijks meer de naam top verdient. De beweging ontstond in Bandung, toen er nog moest worden gestreden tegen het kolonialisme. Nu de dekoloni- sering vrijwel is voltooid, is het moeilijker geworden ge meenschappelijke noemers te vinden en wordt de beweging heen en weer geslingerd tus sen Oost en West, al bedient zij zich nog steeds van anti-wes terse retoriek. Kijkt men naar de samenstel ling van de beweging dan lijkt het op het eerste gezicht vreemd dat de VS altijd doel wit vormen samen met Zuid- Afrika en Israel, terwijl de Sovjet-Unie in de Afghanis- tan-paragraaf van de slotver klaring naar alle waarschijn lijkheid nog niet eens zal wor den genoemd. In feite hebben de niet-gebon den landen zich echter zeker niet massaal naar Moskou ge keerd. Nauwelijks tien aanwe zige landen kunnen als pro- Sovjet worden beschouwd, ter wijl 35 zonder meer pro-wes ters zijn en de andere, dus iets meer dan de helft echt „niet- gebonden" zijn. eerste plaats zijn de „pro-Sov jets" beter verenigd en actie- vei; dan de „pro-Amerikanen", Ten tweede geldt de voor naamste zorg van de niet-ge- bondenen de economie. En dan heeft het Westen nog steeds de voornaamste touw tjes in handen, de VS voorop, of het nu gaat om prijzen van grondstoffen, kredietverlening of schuldenregelingen. NEW YORK/PARIJS Frankrijk heeft de Veilig heidsraad van de VN bijeen geroepen'naar aanleiding van de aanslag op soldaten van de Franse eenheid van de VN- vredesmacht (Unifil) in Zuid- Libanon. Daarbij kwamen gis teren drie Franse soldaten om het leven. President Mitter rand heeft betere garanties ge ëist voor Unifil. De secretaris generaal van de VN, Javier Perez de Cuellar, heeft zijn vakantie onderbroken wegens de verslechtering van de situa tie van 5.800 man tellen VN- vredesmacht in Zuid-Libanon. Sinds de vorming van UNIFIL in 1978 hebben 21 Franse mili tairen de dood gevonden in Zuid-Libanon. De afgelopen weken is het aantal anti-Fran se aanslagen sterk toegeno men. De daders worden ge zocht in pro-Iraanse groepe ringen. SMIDJE VERHOLEN—KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 36) We hebben het allemaal natuurlijk al lang gezien: met een verbluffend gemak bleef Karel- tje Knetter de jeugdige edelman voor en deze kreeg werkelijk geen voet aan de grond, alsme de geen schaats op het Ijs. Egerick verloor. En niet alleen dat. Hij verloor verpletterend. Hij ver loor dramatisch. Gebroken, duizelig en buiten adem kraste hij op Kareltje Knetter af, die als een ware triomfator op het ijs stond en net zo rustig ademde als had hij zojuist een verkwik kend slaapje gedaan. „Parbleu...." bracht de jonkman er tenslotte met moeite uit. „Dat was een raak nederlaagke, zeg. Héél raak. Mijn ge- Llykwensen hoor!!" „Juist", zei Kareltje, met de tanden op elkaar. „Dat was nederlaag num mer één. Eri nu komt nederlaag nummer twee. Trek je schaatsen uit, jongeman. Doe ze uit, doe ze af, werp ze weg of wat je maar wilt." „Waarom zou ik?" vroeg Egerick verbaasd. „Omdat ik je een pak op de latafel ga geven," antwoorde Kareltje streng. „Je hebt me straks uitgescholden voor prolleke en tegen het ijs ge bokst. Dat ga ik nu wreken." „Ach kom," zei Egerick aarzelend. „Vond ge die ene tik op uw neuske dan geen rechtvaardige straf voor het feit, dat ge de kleine Krelisje sloeg?" Maar Kareltje gaf geen commentaar. Hij sprong in de houding, sloeg toe en deponeerde de jeugdige edelman snel en kundig op de harde ijsvlakte MOSKOU De kapiteins van zowel het cruise-schip Admi raal Nachimov als het vracht schip Pjotr Vasijev zijn giste ren in verzekerde bewaring genomen en beschuldigd van overtreding van de navigatie- regels, waardoor de twee vaar tuigen met elkaar in aanva ring kwamen op de Zwarte Zee. Bij de ramp zijn waar schijnlijk 398 mensen om het leven gekomen. De regerings krant Izvestia berichtte dat een staatscommissie onder lei ding van Politbüro-lid Geidar Aliev het onderzoek voortzet en dat tot dusver zo'n 400 mensen als getuige zijn ge hoord. De twee schepen kwa men met elkaar in botsing, hoewel men op de brug radio contact met elkaar onderhield en ook eikaars lichten kon zien. NEW YORK/MOSKOU Nicolas Daniloff, de Amerikaanse correspon dent die in Moskou is ge arresteerd op beschul- digng van spionage, heeft laten weten dat hij niet wil worden uitgewisseld tegen de vermeende Rus sische spion Gennadi Za- charov. Dit heeft Morti mer Zuckerman, de eind redacteur van het blad waar Daniloff voor werkt, gezegd. Een dergelijke uitwisseling zou volgens Daniloff misplaatst zijn, omdat Daniloff geen spion is. De journalist zou wel akkoord willen gaan met zijn vrijlating in ruil voor de tijde lijke invrijheidstelling van Za- charov. Zacharov zou in dat geval, hangende zijn proces, aan de Russische ambassade in de VS worden overgedragen. Na in de VS terecht te hebben gestaan, zou hij vervolgens naar de Sovjet-Unie kunnen terugkeren. Ondanks het feit dat het vast houden van Daniloff „een zware hypotheek legt" op de betrekkingen tussen de VS en de Sovjet-Unie, worden van daag en morgen in Genève nieuwe besprekingen over wa penbeheersing gehouden. Bo vendien zijn gisteren ook de besprekingen over kernproe ven en chemische wapens her vat. Georgi Arbatov, adviseur van het Kremlin voor Amerikaan se aangelegenheden, heeft zich in een kranteartikel somber uitgelaten over de mogelijkhe den voor een top tussen Reagan en Gorbatsjov „als de VS doorgaan met de plannen om het SALT-II verdrag te niet te doen". De Sovjet-Unie wil pas een datum voor een topontmoeting vastleggen als er van te voren zekerheid kan worden gegeven over maatre gelen ten aanzien van de wa penbeheersing, aldus Arbatr„v.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5