Vrede tegemoet door „positief denken" Vrijgeven drugshandel doet criminaliteit verminderen Stoop praat toch met stichtingen Vermist kobalt teruggevonden De Korte is niet dè baas in VVD Postbank wil giro gratis houden KONINKLIJK HUIS BINNENLAND SaidóeCouumt VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1986PAGINA3 Wedde dienstplichtigen 4op bijstandsniveau ■^DEN HAAG De wedde van alle dienstplich tigen wordt gebracht op tenminste het niveau van de bijstandsuitkering. Deze maatregel zal het ministerie van defensie dertien miljoen gul den kosten. Dit heeft de Algemene Vereniging van Nederlandse Militairen (AVNM) gisteren bekend gemaakt na afloop van een overleg met 'staatssecretaris Van Houwelingen (Defensie). Volgens de AVNM. die zeventienduizend leden telt. heeft de bewindsman beloofd dat hij terza- vjke het advies van de commissie-Albeda zal overnemen. Deze commissie, die bemiddelt in geschillen tussen ambtenarenbonden en rege ring. beschouwt het minimumloon (minimu muitkering) als minimale beloning voor het werk van dienstplichtigen. De AVNM ziet dat als een eerste stap op weg naar een gelijke belo ning voor dienstplichtige en beroepsmilitairen. Weer kort geding zoon Moszkowicz MAASTRICHT Namens elf beta- lende cliënten heeft mr. Baruch Moszkowicz gistermiddag via een kort geding de teruggave van hun dossiers opgeëist van de maatschap van zijn vader, mr. Max Moszko wicz sr. Toen hij aan de lijst van op gegeven cliënten nog een groot aan tal anderen wilde toevoegen, maak te de advocaat namens de maat schap. mr. C. de Blaay, daartegen ernstig bezwaar. Ook de vice-president van de Maas trichtse rechtbank, mr. F. Eliëns, stond die toevoeging niet toe. Daar op kondigde mr. Baruch Moszko wicz nieuwe gedingen aan tegen de maatschap. VELSEN De roestvrijstalen kist met het vermiste ra dioactieve kobalt-60 is gisteravond teruggevonden in de berm van een weg in Velsen-noord. Dat was op onge veer 750 meter van de offshorebasis van de NAM waar het materiaal vermist werd. De kist is wel opengebro ken, maar de koker met Kobalt-60 bevond zich er nog in. Volgens door de politie geraadpleegde deskundigen is er geen stralingsgevaar geweest. De kist werd toevallig gevonden dóór mensen van een firma die met soortgelij ke apparatuur werken en dus meteen wisten wat er in zat. De woordvoerder sluit niet uit dat de daders niet wisten waar ze mee van doen hadden. Ze hebben wel het slot verbroken maar blijkbaar niets van hun gading gevonden. De politie denkt dat ze wellicht geschrok ken door de publiciteit over de radioactiviteit de kist gisteren langs de weg hebben gedeponeerd. Spaarnestad Foto archief in andere handen HAARLEM In het Haarlemse stadhuis is gisteren het Spaarnestad Fotoarchief door de VNU langdurig in bruikleen overgedragen aan de Stichting Nederlands Foto- en Grafisch Centrum (NFGC). Het overnemen van het archief, dat zo'n twee miljoen zwartwit foto's en 200.000 kleurendia's omvat, past in het streven van de NFGC om in Haarlem een foto- en grafisch centrum te vestigen. Daarbij zal gebruik wor den gemaakt van het gebouwencomplex van de fa En schedé, de drukker van Nederlands geld en postzegels. Dit bedrijf verhuist van de Haarlemse binnenstad naar een industrieterrein buiten de stad. Wat het gebruik van het archief betreft, is de stichting van plan de exploita tie over te dragen aan een op dit gebied deskundig be drijf. Onderhandelingen hierover met het Rijswijkse be drijf SVP Sijthoff zijn nog gaande MILJOEN MINUTEN VOOR VREDE AMSTERDAM Je zult ze niet horen zeggen dat er geen kruisraketten ge plaatst moeten worden en in het onderhandelings proces in Genève zijn ze niet zo geïnteresseerd. Toch staan ze aan de wieg van een „nieuwe" vredes beweging, toch dromen ze van een wereld zonder wapens. Ze demonstreren niet, want ze zien meer in „positief denken" dan in politiek bedrijven, meer in meditatie dan in mop peren. Vanochtend pre senteerde het comité „Miljoen minuten voor vrede" zijn taktiek: tussen 16 september en 16 okto ber moeten in Nederland een miljoen minuten doorgebracht wordfen met gebed, positief denken of meditatie. Een beetje vaag? „Helemaal niet", vinden de dames die van uit Amsterdam het land tot vrede willen bewer ken. „Je vergeet nooit het moment dat je op een hele positieve manier zo dicht bij jezelf bent ge weest". Het kantoor dat Jacqueline Berg, Alice Rosema en Jan tien van Bergen bemannen als medewerksters van het co mité „Miljoen minuten voor vrede" was een paar maanden geleden nog de woonruimte van Alice. Maar toen Jacque line bij haar aanklopte met een enthousiast verhaal over een wereldwijde vredescam pagne, besloot Alice te ver kassen en werd de vrijgeko men kamer omgebouwd tot kantoor. Jacqueline: „Het be gon met enkele jongeren in Australië, die zich november vorig jaar afvroegen wat ze konden doen aan het interna tionale jaar van de vrede van de Verenigde Naties. Zij stel den voor een gedeelte van hun tijd vrij te maken voor de vrede. Dat idee werd wereld wijd overgenomen; ik hoorde ervan tijdens een conferentie in India. Toen ik in Neder land kwam heb ik tegen Alice gezegd: Zeg al je afspraken tot december maar af, we gaan aan het werk". Universeel Inmiddels is in vijftig landen een comité gevormd of een contact-persoon aangewezen, tot in Rusland en Tsjechoslo- wakije toe. In Nederland zit ten onder meer Roel van Duyn (Groenen), Freek de Jonge en Paul Kluwer (uitge verij Ankh Hermes) in het co mité, dat niet politiek of reli gieus gebonden is. Onder de patronen bevinden zich uit eenlopende figuren als Zijne Heiligheid de Dalai Lama. Jo- han Cruijff, bisschop Tutu. Rien Poortvliet en Erica Terpstra. „Ons streven is vol strekt universeel en mense lijk", zegt Jacqueline Berg en dat woord „universeel" zal ze nog regelmatig laten vallen. „We willen niemand uitslui ten". Zelfs generaal Pinochet, dictator te Chili, is welkom als hij bereid zou zijn positief te denken, al lijkt dat Jacque line „niet waarschijnlijk". De prijs van deze allerbreed ste menselijke samenwerking is vrijblijvendheid. Elke op merking over de manier waarop de vrede dichterbij kan worden gebracht (wat vinden we van kruisraketten. Navo, Afghanistan, Star Wars, Gorbatjsov) is uit den boze. Het gaat het comité om vrede zonder politiek, zonder ideologie. Is dat niet al te vaag? „Helemaal niet, dat is heel concreet. We zijn alle maal wereldburgers, we wil len allemaal rust. Dat is uni verseel, op iedereen van toe passing. Hoe komen we bij het idiote idee dat het Westen vrij is? Er heerst hier minstens zo veel onvrede als in India bij voorbeeld", zegt Jacqueline. Ze gaat dan voor het gemak voorbij aan de moordpartijen tussen hindoes en sikhs die in India meer voorkomen dan hier, maar ze heeft het dan ook over „innerlijke vrede". Niet voor niets is Alice docen te aan de spirituele Brahma- Kumaris academie, waar ze door meditatie de innerlijke vrede leren. Vibratie Jacqueline, die zegt „zeer veel affiniteit" te hebben met de Brahma-Kumaris academie, ervaart zelf ook die innerlijke vrede waar het allemaal om draait. „Zodra je vrede gaat ervaren in je eigen leven ben je zoveel gelukkiger. Mensen denken vaak dat dat saai is. maar vergeet het maar. Je krijgt juist veel meer energie, je wordt heel dynamisch. Je wordt niet meer gekweld door negatieve gedachten en je hebt zo weinig mogelijk kri tiek op anderen, want je bent niet van hen afhankelijk. Je raakt niet meer meteen „down and out" als mensen in je omgeving het niet meer zien zittenAlice vat het zc samen: „Je krijgt een geluk kig leven, het is een totale staat van welzijn". Om anderen te laten delen in deze prettige toestand staat Jacqueline elke dag wat vroe ger op. „Dan ga ik denken over vrede. Dat is de inspan ning die ik lever. Als ik dan op m'n werk kom heb ik al innerlijke rust. Dat heeft z'n uitwerking op mijn omgeving en op mezelf: ik slaap er ook beter door". Op die uitwerking van posi tief denken heeft het comité Het kantoor dat (v.l.n.r.) Alice medewerksters van het comité nog de woonruimte van Alice. „Miljoen minuten voor vrede" zijn hoop gevestigd. Als de ge dachten van de mensen ver anderen, zal ook de wereld veranderen, verwacht men. En het begint in het klein, in individuen en gezinnen. Ali ce: „Als ik de kamer binnen kom terwijl jij daar akelig en triest zit te wezen en ik ben rustig, dan kan ik door mijn vibratie jou in een betere stemming brengen. Dat is te danken aan de hersengolven die ik uitzend. Het begint bij jezelf, maar gezamenlijk kun nen we met onze gedachten veel invloed uitoefenen". Dat lijkt erg veel op de boodschap die de beoefenaars van Trans cendente Meditatie (TM) ver kondigen: door de gekoppelde positieve gedachten van een kleine groep mensen kan de criminaliteit in een stad te ruggebracht worden. „Ja, dat Rosema, Jantien van Bergen en Jacqueline Berg oemannen ais „Miljoen minuten voor vrede" was een paar maanden geleden is hetzelfde principe", zegt Jacqueline. Sparen Wie denkt dat zijn gedachten inderdaad de vrede dichterbij kunnen brengen, wordt door het comité verzocht vanaf 16 september. Prinsjesdag en in ternationale dag van de vre de. „minuten te sparen". Een mogelijke positieve gedachte is volgens het comité: „Ik zal op een goede manier met mensen omgaan. Ik kan de oorlog en de kernwapens mis schien niet zelf stoppen, maar ik zal mijn eigen houding ver anderen". Op een formulier kunnen de deelnemers invul len hoeveel tijd ze voor de vrede willen uittrekken, zodat de organisatie een beeld heeft van de „opkomst". Op 24 ok tober zal het aantal wereld wijd verzamelde minuten aan Voorhoeve en van Eekelen: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dr. Rudolf de Korte, minister van eco nomische zaken en vice-premier, is niet dé (enige) baas in de VVD. Dit zeggen zijn partijgenoten dr.ir. Joris Voorhoeve, fractieleider in de Tweede Kamer, en dr. Wim Van Eekelen, minister van defensie. Beiden bena drukken dat er verschil is tussen de verantwoordelijk heden van een vice-premier en die van een politiek lei der. Deze uitingen staan op gespan nen voet met de manier waar op De Korte in de media wordt gepresenteerd. Sinds de nieuwe VVD-fractie hem deze zomer aanwees als de kanai- daat-vice-premier en de be oogde co-formateur, was men hem algemeen gaan zien als de nieuwe leider der liberalen. Drs. Ed Nijpels, de onttroonde VVD-voorman, presenteerde De Korte ook als het „nieuwe politieke gezicht van de VVD". De positie van fractie leider Voorhoeve moest verge leken worden, aldus Nijpels, met die van de CDA'er De Vries. Deze heeft zich menig maal ondergeschikt verklaard aan premier Lubbers. Voorhoeve is het niet met Nij pels eens. Een vice-premier heeft andere dingen aan zijn hoofd dan een politiek leider, meent hij. „Dat zijn twee ver schillende verantwoordelijk heden. Zo hoort het in ons be stel. Daarom vind ik de discus sie over wie de baas is in de VVD nergens op slaan", aldus Voorhoeve in het VVD-blad „Vrijheid en Democratie". Mi nister Van Eekelen verwoordt dit standpunt in een interview met Het Parool als volgt: „Bin nen de partij wordt de fractie leider als de politiek leider be schouwd. En dat hoort ook ei genlijk zo. We hebben nu een tweehoofdige politieke leiding en dat is een heel interessante situatie". secretaris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Na ties worden aangeboden. Jacqueline verwacht niet dat de toestand in de wereld er tegen die tijd al veel rooskleu riger uitziet dan nu. „We le ven natuurlijk in deze wereld en we zijn realistisch genoeg om te zien dat er nog veel moet veranderen. Maar lang zaam maar zeker moet dat kunnen. Het resultaat hangt af van onfe inspanning". Is een minuutje positief denken dan wel genoeg, is dat geen uiterst vluchtige inspanning? „Nee, je blijft dat wel onthou den. We houden er na okto ber niet mee op. Dit is een zeer opwindend project, om dat we onze energie gebrui ken om ergens voor te zijn, daar gaat het om. Je hoeft niet elke dag chagrijnig op te staan, je kunt blij zijn". STEVO AKKERMAN DEN HAAG De Postbank is tegen het in rekening bren gen van overschrijvingskosten. Bij andere banken bestaan dergelijke plannen wel, maar wil men het doorvoeren ervan laten afhangen van wat de Postbank doet. De Postbank heeft 50 procent van het giraal betalingsverkeer in ons land in handen. PROF. MR. C.F. RÜTER OP STRAFRECHTCONGRES: (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De han del in hard- en soft drugs zou niet langer strafbaar moeten zijn. Daardoor verdwijnt de zwarte markt, neemt het aanbod van drugs toe en kelderen de prijzen. Deze ontwik- 6 september Ter gelegenheid van zijn 60e verjaardag heeft prins Claus een aantal relaties uitgenodigd voor een con cert dat in de Nieuwe Kerk in Amsterdam wordt gege ven. Het concert wordt door de AVRO op de tele visie uitgezonden, vooraf gegaan door een interview met de prins en een docu mentaire over diverse as pecten uit het leven van de prins. Prinses Margriet is aanwe zig bij het afscheid van W.F.K. Bisschof van Heemskerck als voorzitter van de Federatie Paardrij den Gehandicapten. Prin ses Margriet is bescherm vrouwe van de Federatie. keling zal vervolgens lei den tot een drastische ver mindering van de aan drugsgebruik verbonden criminaliteit (autodiefstal, roof e.d.) en een flinke af name van het aantal ge vangenen. Justitie en poli tie hebben dan eindelijk weer tijd en celruimte be schikbaar voor andere vormen van criminaliteit. Vrij vertaald is dit de stelling die prof. mr. C.F. Rüter, hoog leraar strafrecht aan de Uni versiteit van Amsterdam, gis teren voor een verrast gehoor van talrijke buitenlandse juris ten verdedigde tijdens het con gres „Honderd jaar Wetboek van Strafrecht". Het congres wordt in de Nieuwe Kerk te Amsterdam gehouden ter her denking van het feit dat Ne derland in september 1886 een eigen Wetboek van Strafrecht kreeg. Voor die tijd gold het Franse strafrecht. De bijdrage van prof. Rüter was veruit de opmerkelijkste in de reeks van verhandelin gen die Nederlandse juristen van naam tijdens het congres hielden. De Amsterdamse hoogleraar betoogde, dat het strafbaar stellen van drugs handel zinloos is gebleken en dat het bovendien ons rechts systeem in ernstige mate belast en ondergraaft. Alle pogingen om de drugsmisdrijven langs juridische weg in te dammen hebben tot nu toe gefaald om dat de handel zeer aantrekke lijk blijft (er zijn immers enor me winsten mee te behalen) en omdat de verslaafden koste wat kost.blijven proberen de drugs, die voor hen een le vensvoorwaarde zijn, te be machtigen. Ter illustratie van de wijze waarop de drugscriminaliteit ons rechtssysteem belast zei prof. Rüter onder meer, dat de Nederlandse politie naar schatting bijna de helft van haar tijd besteedt aan drugs criminaliteit en dat eveneens de helft van het aantal gedeti neerden in ons land vast zit wegens misdrijven die met drugs van doen hebben. „Een zo enorm, structureel en al ja ren durend capaciteitsver- bruik voor één soort delict leidt tot verwaarlozing van de bestrijding van andere delic ten". aldus prof. Rüter. Hij voegde hier aan toe dat het drugsprobleem ook de kwali teit van onze rechtsstaat aan tast. Als het om de bestrijding van drugs gaat, is kennelijk bijna alles geoorloofd. Politie agenten kunnen allerlei onge wone bevoegdheden krijgen om drugshandelaars te ont maskeren en het komt veel vuldig voor dat de rechter tal Koningin Beatrix in gesprek met prof. Rüter tijdens het congres „Honderd jaar wetboek van Strafrecht" in Amsterdam. van onregelmatigheden, door de politie begaan, afdekt als het gaat om zaken waarbij drugs een rol spelen. Of het vrijgeven van de drugs handel gegarandeerd het ge bruik zal doen afnemen is vol gens prof. Rüter niet met hon derd procent zekerheid te zeg gen. „Wij zullen dat niet met zekerheid weten tot wij het hebben geprobeerd. Ik begrijp volkomen dat deze regering geen sprong in het duister aandurft. Althans niet op dit moment, nu jarenlang zozeer de nadruk op het strafrecht is gelegd. Maar we kunnen dit contra-productieve drugbeleid en deze roofbouw op ons straf rechtelijk systeem niet lang meer ongestraft laten. Wij zul len strategieën moeten ont wikkelen waarin het straf recht een afnemende rol speelt ten aanzien van drugs. Niet méér strafrecht dus, maar minder". Een ander geluid kwam van de kant van de Westduitse hoogleraar H. Jescheck die verklaarde dat het hoog tijd Wordt voor lange en strenge straffen voor zware misdrijven Waaronder de handel in ver dovende middelen. Behandeling psoriasis in Nieuweschans NIEUWESCHANS Het Kuurcentrum Nieuweschans heeft deze week een dermatologische afdeling in gebruik genomen voor de behandeling van mensen die aan de huidziekte „psoria sis" lijden. In de speciale afdeling kunnen de patiënten baden in water dat zouter is dan het andere bronwater in Nieuweschans. Na afloop van hun bad kunnen ze een licht-therapie ondergaan. In de dermatologische afdeling kunnen zeven mensen per uur worden geholpen. Psoriasis is een erfelijke huidziekte die zich uit in rode plekken, bedekt met witte schilfers, die over het hele lichaam voorko men. FRIEMELS l&L Arrestatie bij ontruiming Bij de ontruiming van een kraakpand in Amsterdam zijn gisteren drie kra kers en demon stranten gearres teerd. Het verzet van de demonstran ten tegen de ontrui ming verliep vreed zaam, maar toen zij geen gehoor gaven aan een sommatie van de politie zich te verwijderen, greep de politie fn. Enkele mensen on der wie een politie man werden op straat gebeten door politiehonden. Ook raakte een politie man gewond toen hij van zijn paard viel. De woning in de Pijp werd een half jaar geleden gekraakt uit protest tegen plannen om er een bordeel te vestigen. (Vervolg van de voorpagina) Voorzitter Dé Stoop van FC Den Haag wil toch praten met de stichtingen die bij de over heid hebben aangedrongen op een actief vervolgingsbeleid tegen racisme bij sportmani festaties. Woensdag na FC Den Haag - AZ verklaarde Stoop niets te zullen ondernemen. Na een nachtje slapen heeft hij vier instanties voor een ge sprek op korte termijn uitge nodigd: het Centrum Informa tie en Documentatie Israël (CIDI), de Anne Frank Stich- ting, de Stichting Samenwer kend Verzet 1940-1945 en het Nederlands Auschwitz Comité. De organisaties hoeven echter niet te verwachten, dat Stoop zijn excuses aanbiedt voor de racistische en anti-Semitische leuzen van de Haagse suppor ters. „Ik wil uitleggen, hoe het er in de voetbalwereld aan toe gaat. Zo'n beetje de achtergrond dus", vertelde Stoop. De vier organisaties hebben de uitnodiging aanvaard en zul len Stoop nu gaan uitleggen dat hoewel de uitlatingen vol gens hem niet racistisch be doeld waren, ze niet minder laakbaar zijn. Bovendien wil len ze hem wijzen op zijn maatschappelijke verantwoor delijkheid als voorzitter van de club. Het gesprek vindt waarschijnlijk volgende week donderdag plaats. Vandaag komt de kwestie ook aan de orde in de reguliere reeks ont moetingen tussen een afvaar diging van bestuur, spelers en supporters van FC Den Haag. Zondag Het Haagse politiekorps brengt zondag in totaal tweehonderd man op de been om ordever storingen rond de competitie wedstrijd FC Den HaagFey- enoord zo veel mogelijk te voorkomen. Bewoners op de route waarlangs de Rotter damse voetbalaanhang onder begeleiding van de politie van én naar het Zuiderpark wordt geloodst hebben in een brief van de politie het advies ge kregen hun auto ergens anders te parkeren. De weg die door het Zuiderpark loopt, wordt afgesloten. Dit om het FC Den Haag-stadion bereikbaar te houden voor alle hulpdiensten. Alljeen belanghebbenden heb ben een ontheffing gekregen. Deze maatregel geldt van zon dagochtend negen uur tot het einde van de middag. Woordvoerder Nubé wijst er in dit verband nog op dat mo menteel op diverse niveaus wordt nagedacht en gewerkt een betere aanpak van het voetbalgeweld. „Waar we nu met bezig zijn is louter te pro beren incidenten te beteuge len. Maar laten we eerlijk zijn, het is toch gekkenwerk dat in heel Nederland op een zondag duizenden politiemensen actief moeten zijn om er voor te zor gen dat de openbare orde bij een voetbalwedstrijd niet wordt verstoord". Leger kampt met munitietekort DEN HAAG Het Nederlandse leger kampt met een ernstig tekort aan munitie. De oorzaak daarvan is dat ook het departe ment van defensie de afgelopen jaren heeft moeten bezuinigen. Dat blijkt vooral ten koste te zijn gegaan van de aanschaf van munitie en reserve-onderdelen. Volgens minister Van Eekelen en staatssecretaris Van Houwelingen is nu de grens bereikt en mag er op deze zaken de komende vier niet meer worden bezui nigd. De bewindslieden zullen dit op Prinsjesdag bekend maken in hun begroting. Door alle bezuinigingen is het defensiebudget niet, zoals beloofd aan de NAVO, met twee procent per jaar ge stegen doch met slechts 1,7 procent per jaar. De NAVO neemt dat ons land niet kwalijk, omdat ,geen enkele andere Europese lidstaat die twee procent wel heeïi gehaald.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3