Half miljoen voor verbouwing van raadhuis Warmond Cel en tbr geëist voor wurgpoging „In de laatste les springen ze van de hoogste duikplank VOORHOUT VIERT NAJAARSFEESTEN Internationale dansen Flora al bij 250 miljoen •LEIDEN OMGEVING £cidófc<2otwmt VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1986 PAGINA 16 Ri jnsburgse peuter dood gevonden in jachthaven RIJNBURG De eigenaar van jachthaven De Kvvakel in Rijnsburg heeft gistermiddag het stoffelijk overschot gevonden van de drie jaar oude Gerko Kromhout uit Rijnsburg. De jongen werd sinds vorige week vrijdag vermist. Hij moet toen in het water van het Additioneel Ka naal terecht zijn gekomen en is uiteindelijk bij jachthaven De Kwakel aan de Noordwijker- vaart aangespoeld. De rijkspolitie gaat er van uit dat de jongen al spelend te water is geraakt en toen is verdronken. Men denkt niet aan een misdrijf. Naar het slachtoffer is de afgelopen week zeer intensief gezocht, door de politie van Rijnsburg en Katwijk, duikers van de brand weer. Rijkswaterstaat en particulieren. Daarbij werd zelfs gebruik gemaakt van sonar-appara- tuur. Baard eraf voor Thaise vluchtelingen WASSENAAR De loterij van het Rijnlands Lyceum heeft meer dan 30.000 gulden opgeleverd. Het geld komt ten goede aan het scholenadoptieplan van de Stichting Vluchteling, dat het geld zal aanwenden voor onderwijs in vluchtelingenkampen. Omdat er meer dan 15.000 loten zijn verkocht, ging gisteren de 15-jaar oude baard van de wis- en natuurkunde leraar Goderie er af. Kapper Henk de Greef klaarde dit karwei ten overstaan van de schoolbevolking, die deze week het 50-jarig bestaan van de school viert. De ministers Smit-Kroes, Van den Broek, De Korte en Ruding (allen hebben kinderen op het Rijnlands Lyceum) en de ambas sadeur van Thailand trokken onder toeziend oog van notaris Den Hartog de prijzen die waren uitgeloofd. De Wassenairse middenstand had de prijzen beschikbaar gesteld die varieëerden van een flesje parfum tot een retourtje Bangkok. De opbrengst van alle andere georganiseerde activiteiten wordt eveneens be stemd voor de vluchtelingen in Thailand. Een openbare veiling van allerlei kunstwerken bracht nog eens 5000 gulden op. Uit eindelijk hopen de organisatoren van deze actie 50.000 gulden bijeen te vergaren. Brug naar Vlietlanden nog niet zeker VOORSCHOTEN Het is nog niet zeker dat er een vaste oeververbinding komt over de Vliet naar het recreatiegebied Vlietlanden. Wethouder J. Visser (PvdA) betoogde gisteravond tijdens de vergadering van de commissie openbare werken dat de onderhandelingen met de provincie nog volkomen open zijn. Eerst zal nog gepraat worden met omwonenden en er moeten voorzieningen ko men tegen de te verwachten parkeeroverlast en dergelijke. Gedeputeerde Staten hadden in eenbrief beschre ven. dat overleg over de brug alleen nog noodza kelijk was ten aanzien van de financiële verplich tingen Dat is onjuist, aldus de wethouder tot ge ruststelling van de commissieleden. Zij menen dat een vaste brug met een doorvaarthoogte van 5,60 meter in feite een onding is binnen een bebouwde Twee dieven aangehouden WARMOND De politie van Warmond heeft gister middag twee mannen aange houden die een aantal tafel kleedjes ter waarde van veertig gulden hadden weg genomen bij een woningin richtingzaak aan de Dorps straat in Warmond. Aan de hand van een verklaring van een getuige kon de politie vier personen aanhouden, van wie twee niets met de zaak hadden te maken. Te gen de andere twee, geen on bekenden van de politie, is proces verbaal opgemaakt. Adjunct-directeur Jacobs niet VUT LISSE/STREEK De heer P.A. Jacobs uit Lisse, adjun directeur van het regionaal orgaan voor het leerlingwez in Zuid-Holland Noord, neemt vrijdag 26 september afschi van zijn werkkring en relaties. De heer Jacobs maakt bruik van de VUT-regeling en laat een lang gekoester wens, sociale wetenschappen studeren, in vervulling gaai De loopbaan van de heer Jacobs startte in november 1945 het Gewestelijk Arbeidsbureau te Woerden. Via de Gewi- lelijke Arbeidsbureaus tc Katwijk en Lisse werd hij lat chef van de afdeling Bijzondere Bemiddeling van het GA te Haarlem. Achttien jaar lang hield hij zich bezig met a beidsbemiddeling. In april 1963 werd de heer Jacobs contr jeur bij het regionaal orgaan, met als standplaats Lisse. Ti< jaar later, op 1 juni 1973, werd hij benoemd tot adjun hoofdconsulent en waarnemend directeur. De heer Jaco wordt opgevolgd door de heer J.I.M. de Rooij. De afscheic receptie wordt van half vier tot zes uur gehouden in i Streekschool voor Beroepsbegeleidend Onderwijs in de reg Leiden aan het Lammenschanspark 1 te Leiden. WARMOND De ge meenteraad van War mond ging gisteravond zonder veel discussie ak koord met een krediet van 475.000 gulden voor de verbouwing en uitbrei ding van het gemeente huis. Het oorspronkelijke bedrag lag 20.000 gulden hoger, maar door bezuini gingen kon een lager be drag worden bereikt. Die bezuinigingen waren no dig omdat de Woning stichting Warmunda, die een gedeelte van het uit gebreide gemeentehuis in gebruik gaat nemen, de huur te hoog vond. Aanvankelijk wilde het War- mondse college het verschil tussen de huur die de Woning stichting wilde betalen en de werkelijke huur bijpassen, maar de gemeenteraad accep teerde dat niet. Daarom zal het kantoor van de Woningstich ting nu eenvoudiger worden uitgevoerd. Een aanzienlijke besparing werd verkregen door de schuine entree met schuifdeuren te laten verval len. Ook zullen de tussenwan den wat eenvoudiger worden uitgevoerd. Op korte termijn zal nu met de uitvoering van de werkzaamheden worden begonnen. De Warmondse gemeenteraad stelde gisteravond ook het col legeprogramma vast. Naar aanleiding van programma stelde burgemeester mevrouw G. Hendrickx dat zij de in vloed van de burgerleden in de raadscommissies wat wil te rugdringen. Het aantal plaats vervangende burgerleden zal worden beperkt tot twee per eommissife. De burgemeester wil de besluitvorming zoveel mogelijk aan de democratisch gekozen raadsleden overlaten. Voor bepaalde zaken die de politie betreffen wil zij zelfs alleen met raadsleden overleg gen. Ten aanzien van die poli tie stelde mevrouw Hendrickx, tevens hoofd van de politie, nog dat Warmond kampt met een tekort aan mankracht. Op korte termijn zal ook eindelijk een beleidsplan door de politie worden uitgebracht. De gemeente Warmond zal de hoogte van de premies voor woningverbetering niet laten afhangen van het inkomen van degene die de subsidie aanvraagt. Dit om te voorko men dat de rijkere woningbe zitters er door een te lage pre mie van af zouden kunnen zien om bijvoorbeeld een mo numentale woning te laten restaureren. Het belang van de kwaliteit van het Warmondse woningbezit weegt in dit geval het zwaarst. De Warmondse IJsclub kreeg gisteravond een eenmalige subsidie van 35.000 gulden voor een verenigingsgebouw. Onlangs werd de landijsbaan in de Veerpolder opgeleverd. De kosten vielen onverwacht hoog uit en de gemeente werd om een aanvullende subsidie gevraagd, die gisteren ondanks verzet van de VVD-fractie werd gehonoreerd. Doortrekken wegen geeft geen overlast LISSE De Jozef Israëls- straat en de Ruishornlaan in Lisse mogen worden doorge trokken. Dit hebben Gede puteerde Staten van Zuid- Holland bepaald. Hiermee zijn de bezwaren van enkele Lissenaren afgewezen. Zij zijn van mening dat door trekken van de twee wegen voor geluidsoverlast en een onveilige situatie zorgt. Te vens zou de wegenaanleg een aantasting zijn van flora en fauna in het gebied Poelpol der-Zuid. Tegen het bestemmingplan Poelpolder-Zuid waren zes be- zwaarschriften ingediend door onder meer de milieugroep Bollenstreek, de belangenvere niging Huiseigenaren Poelpol der-Zuid en het bewonersco mité Jozef Israëlsstraat. De protesten zijn nu alle afgewe zen door GS. Volgens de pro vincie is doortrekken van de Ruishornlaan nodig om de toe komstige wijk Poelpolder-Zuid II te ontsluiten. GS zeggen dat op grond van het te verwach ten verkeersaanbod niet hoeft te worden gevreesd voor ge luidhinder. Verder meent de provincie dat er. met uitzondering van het noordelijke deel, per dag niet meer dan 2.500 voertuigen door de Jozef Israëlstraat zul len rijden. Dit is acceptabel voor een woonwijk en daarbij is het mogelijk maatregelen te nemen die de verkeersveilig heid waarborgen. De provincie meent dat de straat kan wor den gebruikt voor ontsluiting van de toekomstige wijk. Over een mogelijke aantasting van flora en fauna zeggen GS dat de volkshuisvestingsbelangen zwaarder wegen dan de land schappelijke belangen. Rozenstein open voor golfers WASSENAAR Commissaris mr. S. Patijn van de koningin in Zuid-Holland stelt morgen het Wassenaarse golfcomplex Rozenstein in gebruik. Om 12 uur zal hij de eerste bal slaan waarna er later in de middag oen golfwedstrijd volgt voor gasten en leden van golfclub Rozenstein. Met de aanleg van de negen holes baan is ruim een miljoen gulden gemoeid. De holes, dri ving range, oefenbanen en pitch en putt baan strekken zich uit over 26 hectare weide grond. Een omgebouwde hooi schuur dient als clubhuis voor de vijfhonderd leden die zich inmiddels hebben aangemeld. Niet leden -in golftermen 'pas santen' genaamd- kunnen zich ook op de course uitleven. Zij dienen echter net als de leden te beschikken over een golf- vaardigheidsbewijs. Het golfterrein, begrensd door de Kokshoornlaan en de Kat- wijkseweg. is een moeilijke baanlmet veel waterhindernis- sen. Een andere handicap is het onkruid dat welig tiert omdat de bomen nog klein zijn. Al is de baan officieel nog niet open, bij de golfclub leven er al plannen het aantal holes uit te breiden. „We streven naar achttien holes. Er zijn ook mogelijkheden voor. Dat zal echter alleen in fasen gaan", aldus de heer Menken, penningmeester van de Rozen stein. die nog niet al te ver op de plannen wil vooruitlopen. ZWOLLE/NOORDWIJ- KERHOUT Voor de Zwolse rechtbank heeft officier van justitie mr. A.L. Poerink gisteren te gen een 50-jarige man uit Noordwijkerhout een ge vangenisstraf van één jaar en terbeschikkingstelling van de regering geëist. De man wordt verdacht van een poging tot wurging van een inwoonster van Almere met wie hij een half jaar samenwoonde. Bovendien wordt hem verkrachting van dezelfde vrouw ten laste gelegd, alsmede het plegen van ontucht met zijn 14-jarige dochter. De Noord wijkerhouter heeft bekend een wurging begonnen te zijn, maar zegt deze zelf ge stopt te hebben toen hij besefte wat hij aan het doen was. De andere feiten worden door de verdachte ontkend. Uit het on derzoek in Pieter Baan Cen trum in Utrecht is gebleken dat de man verminderd toere keningsvatbaar zou zijn ge weest ten tijde van de wurgpo ging en de verkrachting. Bo vendien zou de man lijden aan dementie in een vroeg stadi um. Het rapport van het Pieter Baan Centrum werd door ad vocaat mr. P. Ramb aange vochten. Volgens Ramb ont staat bij lezing ervan het ge voel dat een aantal van de des kundigen van het Pieter Baan Centrum niet zonder vooroor deel is. Hij constateert zelfs dat zijn cliënt -van Molukse oor sprong- met een „racistisch su perieure teneur" is geobser veerd en over hem is gerap porteerd. Ook de beginnende dementie wordt door de raads man betwijfeld. Reden genoeg voor-Ramb een contra-obser vatie te vragen als de recht bank er niet toe komt de ver dachte vrij te spreken of ont slag van rechtsvervolging te geven. Uitspraak 18 septem ber. Met de gamelans van het Leidse museum voor Volkenkunde i en tal van dans-uitvoeringen werd de eerste avond van de Culturele Manifestatie van Oegstgeest gisteren een groot j succes. Velen hadden de weg naar het gejjieentecentrum ge- j vonden. Na het gamelanconcert door het orkest „Kusumas- tuti" onder leiding van Bernard Arps genot men van het op treden van mevrouw Brakel met een Japanse maskerdans (zie foto). Verder trad de Molukse dansgroep „Bungah Tjengkeh" voor het voetlicht, gevolgd door Javaanse dansen j en een modeshow onder het motto „Folklore Excotica". Vanavond wordt de culturele manifestatie in het gemeente- centrum voortgezet met een dansavond. Er wordt geconcer teerd door een Roemeens orkest, een Bee-Bop band en een Caribisch orkest. Toegang gratis. Aanvang 20.00 uur. CURSUS TEGEN WATERVREES IN ZWEMBAD HET WATERBOS RIJNSBURG Wie kan zwemmen, maar nader hand toch watervrees heeft gekregen kan te recht in het Rijnsburgse zwembad Het Waterbos. Daar gaat op 11 september de cursus „Waterangst voor volwassenen" van start. In twaalf lessen wordt gepoogd de cursist, van zijn of haar water vrees af te helpen. De re sultaten van de twee proefcursussen zijn goed, zo vertelt de heer W.J.P. Janssen, directeur van het zwembad. „In de eerste les stonden de mensen nog bibberend van angst op de kant, maar in de laatste les sprongen ze van de hoge duikplank". Volgens Janssen is watervrees een onderschat probleem. Hij denkt dat erg veel Nederlan ders bang zijn zich in het diepe te begeven. Hij wijst op de gro te behoefte aan een cursus die de mensen van dit trauma af helpt. Voor de cursus hebben zich nu 36 personen aange meld. De aanmeldingen ko men uit de hele regio en er zijn zelfs Hagenaars en Am sterdammers die naar Rijns burg komen voor deze lessen. De meeste inschrijvingen ko men overigens van vrouwen; de leeftijd schommelt tussen de 25 en 70 jaar. De directeur had een dergelijke toeloop nooit verwacht. „We kunnen maar twee groepen van tien personen op één donderdag avond hebben, misschien dat we zaterdagochtend nog iets kunnen doen", zegt hij. Ieder een komt aan de beurt, want direct na het beëindigen van een cursus start de volgende. Voor alle duidelijkheid: de les sen zijn bestemd voor mensen die wel kunnen zwemmen, maar dat niet doen omdat ze watervrees hebben. Volgens Janssen is die angst vaak in de jeugdjaren ontstaan. Veel cur sisten vertellen dat ze wel eens onder water zijn geduwd of gehouden. Ook zijn er de be kende verhalen over de bad meesters die hun pupillen zo maar tijdens jle eerste zwemles in het diepe gooiden. Janssen beaamt dat badmeesters schuld hebben aan gevallen van angst voor water. „Ik heb zelf zwemmen aan de hengel ge leerd. Als ik het dan niet goed deed, dan lieten ze de hengel vieren", vertelt hij over zijn eigen ervaringen met bad meesters. Volgens Janssen is deze situatie nu aanmerkelijk Zwembad-directeur W. Janssen: „Watervrees landelijk aanpakken" verbeterd. „De opleiding tot zwemonderwijzer is in ont wikkeling", weet hij. De cursus is op Het Waterbos ontwikkeld. „Twintig jaar lang hoorde ik mensen al praten over hun waterangst. Ik vond dat we daar wat aan moesten doen", zegt Janssen. „Het is toch zonde dat mensen die kunnen zwemmen dat niet doen omdat ze bang zijn voor water. Daarbij zijn het juist deze mensen die verdrinken", meent hij. Met twee groepen is geëxperimenteerd en omdat de resultaten goed waren, is be sloten door te gaan. De lessen worden gegeven door zwe monderwijzer Ruud Worm- goor. Deze staat niet op de kant, maar ligt tussen de cur sisten in het water. „Ruud is een zwemleraar die een na tuurlijk overwicht heeft en rust uitstraalt. De mensen heb ben meteen vertrouwen in hem", prijst Janssen de zwe monderwijzer. De cursus bestaat volgens Janssen voor een groot gedeel te uit praten. „Zonder dat ze in paniek raken de mensen het diepe in praten", zo vat hij het kernachtig samen. Een echte leergang is niet aan te geven, zegt de directeur. „De eerste drie lessen bestaan vaak uit een beetje drijven en ademha lingsoefeningen. Het gaat om ontspannen. De mensen kun nen dan ook over hun angsten praten, dat is ook erg belang rijk. We beginnen natuurlijk in het ondiepe, de mensen moeten vaste bodem onder de voeten voelen". In de volgen de lessen gaan de cursisten steeds wat dieper in het water en vervolgens gaat men hele maal kopje onder. Daarna wordt langs de kant gezwom men en wanneer de cursist het ondiepe kan overzwemmen, dan wordt verhuisd naar het diepe. Daar wordt ook langs de kant gezwommen. De laat ste fase is van de kant in het diepe springen en naar de overkant zwemmen. Moeilijk Het klinkt heel eenvoudig, maar soms is het al moeilijk de mensen in het ondiepe te krij gen. Enkele cursisten hadden daar twee lessen voor nodig. „De leerlingen hebben dan veel steun aan elkaar. Ze ha len elkaar over in het water te komen", legt Janssen uit. Wie in het in twaalf lessen niet redt, mag meedoen aan de vol gende cursus, belooft de direc teur „Ze hoeven dan geen les geld te betalen". De deelname kosten bedragen 100 gulden. Een zwembad in Gouda heeft het idee overgenomen van Het Waterbos. Verder kan men te recht bij enkele particuliere zwemscholen om van zijn of haar watervrees af te komen, maar meer mogelijkheden zijn bij Janssen niet bekend. Hij vindt dat het probleem „wa tervrees" landelijk moet wor den aangepakt. Janssen, secre taris van de landelijke com missie voor gemeentelijke be moeiingen met sport, recreatie en jeugd, is van plan het pro bleem aan te kaarten bij zijn eollega's.KEES VAN HERPEN RIJNSBURG De veiling Flora uit Rijnsburg heeft, vier weken eerder dan verwacht, de omzet van 250 miljoen gul den overschreden. De veiling kent een omzetgroei van ne gen procent. Vorig jaar werd een omzet van 333 miljoen be reikt; men verwacht dat deze dit jaar 360 a 370 miljoen gul den zal bedragen. Dat de mijl paal vier weken eerder werd bereikt, heeft onder meer te maken met een goede start met de bolbloemen in de eer ste maanden van dit jaar. VOORHOUT Voorhout staat de komende dagen in het teken van de na jaarsfeesten van de Oran jevereniging. De festivitei ten beginnen morgen en duren tot en met zondag 14 september. De kermis wordt gehouden op don derdag 11, vrijdag 12. en zaterdag 13 september. Burgemeester M.Th. van de Wouw opent zaterdagmiddag om vier uur het gebouw van de jongerensoos Ex Voto. Zijn vrouw maakt 's avonds deel uit van de jury die moet bepa len wie van de elf deelneem sters de titel Miss Voorhout 1986 mag voeren. Deze verkie zing heeft plaats in restaurant Boerhaave en begint om acht Zondag zijn er viswedstrijden voor de jeugd en voor oude ren. De ouderen beginnen 's ochtend om zeven uur in de Leidsevaart, de jeugd vist van af drie uur in de vijvers bij de Willem Alexanderstraat. De volgende dag is er een bridge drive in het parochiehuis. Aanvang acht uur. Ouderen kunnen dinsdagmi- dag om twee uur terecht op een feest in het parochiehuis en 's avonds is er in restuarant Boerhaave vanaf acht uur si multaan schaken. In Ex Voto begint woensdagavond om half acht een disco voor de juegd en in restaurant Boer haave start om acht uur een klaverjaswedstrijd. Donderdag wordt de kermis officieel geo pend. Dit wordt gedaan door burgemeester Van de Wouw, die rond negen uur een aantak vuurpijlen zal afsteken. Ver der zijn er die dag een lampio noptocht zaalvoetbaltoernooi, schietwedstrijden, bingo en vlotbruggen. Op vrijdag worden diverse spelen gespeeld. Kinderspelen op dé basisscholen, feest voor de kleuters, zeepbalk stoeien, tobbetje steken en boegspriet lopen op de Herenstraat. Ver der zijn er een autopuzzelrit, oranjelopen, vrachtwagendu- wen en een nachtfilm in het parochiehuis. De zaterdag be gint met de braderie en de kinderbraderie. Verder geeft de brandweer een demonstra tie, zijn er poppenkast en eie ren gooien, een voetbalwed strijd tussen het bestuur van SJC en Foreholte, touwtrek ken,,. een wielerronde voor liefhebbers, tonknuppelen, de Ronde van Voorhout, parachu tespringen en ringrijden. 's Avonds wordt de sterkste man van Voorhout gekozen en vuurwerk afgestoken. Op zon dag kan de jeugd terecht in Ex Voto en wordt in sporthal De Gaasbak een turn-sport-show gegeven, 's Avonds worden de feesten besloten met een Gala- artiestenavond in de KTS. Vast in lift LISSE Bewoners van eq flat aan het Rembrandtplei hebben gisteravond een tijd; in de lift vastgezeten. De lil was geblokkeerd door een ba Dit speeltuig was eigendor van kinderen die in de lift aa het spelen waren. De hui) meester heeft het euvel ve| holpen. Economisch wel en wei Handelsnaam gewijzigd: va „Brema Haarlem B.V.". Fleva weg 9-11, handel in en insta! Luchtkanalen, in „Brema Air". „Van Steijn Aann. bedr. B.V.i Vreewijkstr. 27, is zaakadre gewijzigd in: Leiderdorp. Opheffing nevenvestiging va „Vleespaleis Juch B.V.", Kore vaarstr. 4. Mij. tot Expl. van Onr. goede ren „De Zwette B.V.", Óostei kerkstr. 18, is zaakadres gewij zigd in: Rijswijk. I „De Raadtgever", Bril- el Kontaktlenscentr. B.Vj Haarl.str. 206, is zaakadres ge wijzigd in: Rotterdam. I „Interrecrea B.V., Hartmanst[ 29, genoemde B.V. is ontbon den verklaard. j „Ing. bur. Marcon (Marin| Consultants) B.V.", Schutters veld "9, is zaakadres gewijzig in: Haarlem. Handelsnaam gewijzigd: va „Data Makelaardljk B.V.", Stq tionsweg 26, bemiddelerl bj aan- en verkoop o.g. etc., ij „Data Verhoeven Woonhiiize. Makelaardij B.V.-"'. j Aan Donkersteeg 16 is gèves tigd:„Handelsmij. Hein Kar! man B.V.", kleinh. in Vrijé tijdskleding (filiaal). Handelsnaam bedrijfSoib schrijving gewijzigd: - vat „Beestenmarkt Beheer B.V.' Beestenmarkt 11, expl. - o.g etc., in „Uniebouw". aannemej v. metselwerken etc. I Bedrijfsomschrijving gewij zigd: van „Koopcentrum WIE B.V.", Karei Doormanwe'g 1 A, grooth. zoetwarén in bëheej eigen vermogen. Aan Verbeekstr. 11 is geves^ tigd: „VeleBo B.V coörd. au< tomat. ontwikkelingen. Aan Zoeterwoudseweg 3 is ge vestigd: „Sanfo B.V.", vervaar digen van (para-) pharmaceu tische art. Aan Haarlemmerstraat 144 i gevestigd: „Krolhak", schoen rep., sleutelduplicatie etc. (fili aal). Aan De Laat de Kanterstr. 6 A is gevestigd: „Petral Indus trial Holding Corp. B.V.",, ex ploitatie o.g. Aan Zoeterwoudseweg 3 is ge vestigd: „B.V. Ned. Schëeps en Grondexpl. Mij.", verkooj. schepen etc. Aan Strobloem 28 is gevestigd ,,J. F. G. Verkoijen Behee; B.V.", beheermij. Aan Breestraat 122-124 is ge vestigd: „Wolfslag Kantoor mach. en Meubelen-B V." (ne venvestiging), opslag er kleinh. kantoormeub. en kan toormach. m\\

Leidse Courant | 1986 | | pagina 16