ïeidócSou/ta/nt Stichting Welzijn heeft geen tijd voor begeleiden bewoners U houdt» het droogt a STAD OMGEVING s> G Vrouw beroofd van spaargeld Het geknoei bij de LDM duurt voort ALLER LEIIDS) INBRAKEN IN FLATS VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1986PAGINA 15 leugellam bij de Burcht SIDEN De stichting Burcht houdt in de ciëteit aan de Burgsteeg vanaf vanavond en met dinsdag een klein muziekfestival ider de titel „5-1 vleugellam". Opgetreden jrdt door jazzmusici die de vleugel in hun uziek een centrale rol geven. De vleugel in de Burcht wordt gebruikt, is geleend het LAK-theater. Vanavond is het eerste ncert met het trio Janssen, Termos en inssen (piano, altsax en slagwerk), aanvang .30 uur Voor zondag staat om 16.00 uur n optreden van Leo Cuypers op het pro- amina, maandagavond om 20.30 uur ge- >lgd door Dietrich Unkrodt (tuba) uit Oost- uitsland en Hannes Zerbe. Dinsdag wordt ?t festival besloten door het trio dat van- ond ook al optreed. De toegangsprijs be- aagt per concert tien gulden. Bedrijf Zeemanlaan mag uitbreiden LEIDEN Het accountantskantoor aan de Zeemanlaan 22 mag het bedrijfspand uitbreiden met een derde bouwlaag. Dit heeft de commissie voor Ruimtelijke Or dening, Openbare Werken, Verkeer en Milieu gisteravond in haar vergadering besloten. Het bedrijf groeide uit zijn jasje en met de bouwkundige uitbreiding zullen ook drie nieuwe werknemers aangeno men kunnen worden. Tegen de verbou wingsplannen hebben buurtbewoners be zwaren ingediend. Zij vrezen verminde ring van zonlicht en privacy. De architect stelde echter dat juist alles is gedaan om deze bezwaren op te lossen. In de commis sie vond men het kantoor er na de ver bouwing een stuk beter uitzien dan nu. Bloemenkiosken doelwit inbrekers LEIDEN Twee bloemenkiosken zijn in de nacht van woensdag op donderdag het doelwit geweest van inbrekers. Een 52-ja- rige man uit Warmond, eigenaar van een bloemenwinkeltje aan de Kooilaan, deed gisteren bij de politie aangifte van diefstal van een koektrommel waarin tweehon derd gulden zat en van een lege winkel kassa met een waarde van 5400 gulden. De daders waren zijn kiosk binnengeko men door de toegangsdeur met grof ge weld open te breken. Behalve met het ge wone slot, zat de deur dicht met twee hangsloten. Op dezelfde manier en in de zelfde nacht zijn inbrekers een bloemen kiosk aan de Stationsweg binnengekomen. De eigenaar mist een radio-cassetterecor der. LEIDS ONDERZOEKER: Aansprakelijkheid kernongevallen thans te beperkt LEIDEN De huidige aansprakelijk heidsregeling geeft de burger onvol doende bescherming tegen het poten tiële gevaar van een kerncentrale. Om dat er een verjaringstermijn van tien jaar geldt, valt een belangrijke groep slachtoffers van een kernongeval bui ten de regeling. De schade die door ra dioactieve straling aan de gezondheid wordt toegebracht openbaart zich dik wijls pas na lange tijd. De verjarings termijn zou daarom moeten worden verlengd tot dertig jaar. Tot deze conclusie komt J. van den Brink in zijn scriptie, die hij heeft ge schreven in opdracht van de Weten schapswinkel van de Leidse Universi teit. De Stichting Kritische Massa had om dit onderzoek gevraagd. De in Ne derland geldende regeling, neergelegd in de Wet Aansprakelijkheid Kernon gevallen (WAKO), is gebaseerd op Ver dragen van Parijs en Brussel. Zij legt de exploitant van een kerncentrale een verzekeringsplicht op voor schade ont staan door kernongevallen. De verze kering loopt via de Nederlandse Atoompool. De uit te keren bedragen zijn beperkt tot 200 miljoen gulden. Het is bijgevolg niet mogelijk slachtoffers een volledige schadevergoeding te garanderen. Van den Brink stelt dan ook voor het maxi mum bedrag van de aansprakelijkheid regelmatig aan te passen. LEIDEN Inbrekers hebben gis teravond tussen acht en twaalf uur flats aan de Boshuizerkade en aan de Dr. Lelylaan bezocht. Beide wo ningen werden geheel doorzocht. Wat precies is weggenomen, was vanmorgen nog niet helemaal dui delijk. De bewoners van de Boshui zerkade missen in elk geval siera den. Uit de andere flat is een dou blé-hanger en ook een spaarpot met honderdvijftig gulden ontvreemd. De daders zijn beide woningen bin nengekomen via het balkon aan de achterzijde. De keukendeuren zijn geforceerd. KRITIEK OP HOGE TEMPO GEMEENTE BIJ RENOVATIE LEIDEN De Stichting Welzijn zegt onvoldoen de tijd te hebben om be woners bij te staan die dit najaar te maken krij gen met renovatieplan nen. De Stichting heeft een verzoek van de ge meente om de bewoners te organiseren in de voorbereidingsteams van enkele projecten, naast zich neer gelegd. Het gaat in totaal om 55 wo ningen in verschillende projecten. De plannen hiervoor moeten op 1 ok tober gereed zijn. De Stichting Welzijn werd in juni om medewerking gevraagd, maar vindt dat de beschikbare tijd te kort is. Enkele weken geleden heeft de Stichting Welzijn aan de gemeenteraad laten weten het „onverantwoord" te vinden om aan het ver zoek van de gemeente te voldoen. Een goede voorbe reiding neemt volgens de stichting buiten de vakan tieperiode om minstens vier maanden in beslag. „Wan neer in een termijn van vier tot zes weken een plan moet worden gemaakt, zal een onverantwoord grote druk op de bewoners ont staan", aldus de Stichting Welzijn. Die wijst er op dat begin van het jaar al be nend was dat er een aantal projecten op stapel stond. De begeleiding van bewo ners bij projecten als de verbouwing van het oude politiebureau en het hof van Venetië, die reeds op gang is, zal wel voort wor den gezet. De reactie van de Stichting Welzijn is ook ingegeven door de houding van de ge meente in de afgelopen ja ren bij renovatieprojecten. Al eerder stelde de stich ting voorwaarden aan haar ondersteuning. In het afge lopen jaar zou aan deze voorwaarden niet zijn vol daan. Het gaat dan om het indienen van plannen bij het ministerie zonder toe stemming van de bewoners, onvoldoende coördinatie bij de gemeente waardoor soms weken gewacht moest wor den tot wisselwoningen voor de bewoners beschik baar waren en het feit dat niet altijd rekening wordt gehouden met de wensen van bewoners. Volgens Harry Heerik van de Stich ting Welzijn geldt het laat ste ook dit maal weer. „De' bewoners willen liever groot-onderhoud terwijl de gemeente vasthoudt aan re novatie. Bij renovatie rolt veelal een hogere huur uit de bus", aldus Heerik. „Het is een regel dat de bewo ners het eens moeten zijn met de plannen. Dat ge beurt momenteel dus niet". V y J V c* V M. Ai kunt beter even tot woensdag wachten met uw nieuwe najaarsmode~. Betaald parkeren angs Rapenburg jEIDEN De gemeente is iran plan om op het Rapenburg tussen Houtstraat en Nieuw- steeg en tussen Noordeinde en Doezastraat betaald parkeren mogelijk te maken. De huidige bordjes dat deze parkeerplaat sen alleen gebruikt mogen worden door vergunningen- houders zullen worden verwij derd en er komen meters voor de plaats. 3e gemeente wil met deze naatregel de parkeermogelijk- heid in dat deel van de stad, waar zich ook veel kantoren bevinden, versoepelen. Over dag kunnen bezoekers er maximaal twee uur parkeren en 's avonds zou er dan weer volop ruimte zijn voor de be woners met een vergunnin- genkaart. Dit werd gister avond tijdens de commissie Ruimtelijke Ordening, Open bare Werken en Verkeer en Milieu zo beslist. Het is overi gens niet de bedoeling dat een dergelijke maatregel ook in de woonwijken, zoals de Pieters- kwijk, van kracht gaat wor den. Alleen in de rand van lzo'n woonwijk, waar duidelijk 'ook kantoren of bedrijven zijn, zou dit initiatief navolging kunnen krijgen. Maar behalve woor het Rapenburg zijn daar nog geen uitspraken over ge daan. LEIDEN Een 50-jarige vrouw uit Leiden is gister middag ruim vijfduizend gulden armer geworden. In een schoenenwinkel aan de Hooigracht (in de buurt van de Nieuwe Rijn) is de vrouw bestolen door twee mannen. De po litie is op zoek naar een lange man van ongeveer veertig jaar met zwart, krullend haar, een getinte gelaatskleur en een goud kleurige bril. Hij droeg een licht jack. Bovendien zoekt de politie een man van tussen de twintig en vijfentwintig jaar van on geveer een meter zestig lang. Deze man heeft zwart, stijl haar en droeg een donker jack. De vrouw had gistermiddag het geld bij een spaarbank aan het Bevrijdingsplein gehaald. Ze fietste via het Plantsoen naar de Hooigracht. In de win kel aan de Hooigracht paste zij schoenen. Een andere klant, de man van ongeveer veertig jaar oud, kocht een kleinigheid en betaalde met groot geld. Hij vroeg de verkoopster of zij een biljet van vijftig gulden voor hem had. De verkoopster kon hem daar niet aan helpen. Toen vroeg de man aan de la ter beroofde vrouw of zij zo'n biljet had. De vrouw keek in haar portemonnee, waarin iets meer dan vijfhonderd gulden zat, maar ook zij kon hem niet helpen. De man ging de win kel uit en kwam even later weer terug om de weg te vra gen. De twee vrouwen namen de man mee naar buiten en we zen aan welke kant hij op moest gaan. Op dat moment stapte de man van ongeveer 25 jaar de winkel binnen. Toen de verkoopster hem achterna ging en de winkel binnentrad, verliet de man de zaak alweer. Ook de andere man ging weg, met de mededeling dat hij de weg wel aan een taxichauffeur zou vragen. In de winkel be merkte de vrouw dat niet al leen de portemonnee uit haar tas was verdwenen, maar ook de envelop met 4500 gulden. Volgens de politie was de vrouw hevig geëmotioneerd. Zij en haar man hadden jaren lang gespaard om een auto te kunnen kopen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Oudheden verwelkomt 100.000-ste bezoeker De tentoonstelling „Schatten uit Turkije", die nog tot 21 september in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg is te zien, heeft inmiddels 100.000 bezoekers getrokken. De bezoeker, die dit aantal vol maakte werd gistermorgen om elf uur door de directie van het museum verwelkomt. Het was mevrouw S. Mathlemer uit Eindhoven. In haar dagelijk leven geeft zij Nederlandse les aan Turkse vrouwen in Eindhoven en omgeving. Zij bezocht de ten toonstelling samen met haar man. Uiteraard werd zij in de bloemen gezet, maar ook kreeg zij een reis voor twee personen naar Istanboel aangeboden, een etentje ter waarde van 250 gulden, een tas vol boeken over Turkije en twee flessen Turkse wijn. LEIDEN. Met het beëindigen van het ge knoei met drinkwater door de Leidsche Duin water Maatschappij is geen einde gekomen aan de kuiperijen. Directeur De Jong van het water leidingbedrijf is aan de schandpaal genageld en op een zijspoor geran geerd. Maar de Raad van Commissarissen heeft geen consequenties wil len trekken uit de affaire en is daar ook niet toe aangezet door de enige aandeelhouder van de LDM, de gemeente Lei den. De commissarissen moesten deze week verantwoording afleggen aan de raadsfracties, verenigd in de commissie Economische Aangelegenhe den. Zij wasten hun handen in onschuld en de raadsleden keken minzaam toe. Zelfs een schampere opmerking van een der commissarissen („Er is toch niemand aan dood ge gaan") werd geslikt als zoete koek. De zitting die de commissie aan de zaak LDM wijdde. heeft met deze uitkomst ten minste twee vragen opgeroe pen. Is het toevallig dat juist die partijen, die raadsleden afvaardigden als commissaris bij de LDM zo mild in hun oordeel waren En. heeft de politiek als enig aandeelhou der van de LDM zich vol doende garanties verschaft dat dergelijke onverkwikke lijke affaires zich in de toe komst niet zullen herhalen Optimaal Er is een duidelijk verband tussen deze twee vragen. Want juist een Raad van Commissarissen die al een keer gefaald heeft, moet wei nig vertrouwen oproepen voor de toekomst. Toch oor deelden PvdA. VVD en CDA het niet nodig het commissa riaat van hun vertegenwoor digers ter discussie te stellen. De zaak werd slechts afge daan met de constatering dat de Raad van Commissarissen „op dit punt niet optimaal had gefunctioneerd". Wat heet niet optimaal. De Raad van Commissarissen heeft haar controlerende taak onomstotelijk verzaakt. Dat is op eenvoudige wijze aantoon baar: Het luie gedrag van de com missarissen werd ingegeven door een groot vertrouwen in de deskundigheid van de di recteur. Het vertrouwen was zelfs zo groot dat de commis sarissen volstonden met niets te doen. Hetgeen regelrecht in strijd is met de controlerende taak die hen was opgedragen. Daarbij hadden de commissa rissen, wanneer zij alert wa ren geweest op dc bedrijfsvoe ring v£n de LDM, kunnen vermoeden dat er iets niet klopte. Bekend was dat de LDM kampte met onvoldoen de capaciteit. Juist daarvoor hield president-commissaris Jos Fase vurige pleidooien bij het provinciaal bestuur om een vergunning voor een nieuwe voorzuiveYing in Kat wijk los te krijgen. Waarom heeft geen der betrokkenen gedurende de achttien jaar dat het geknoei met water heeft plaats gehad, zich afge vraagd hoe de LDM desalniet temin in staat was in de zo mermaanden voldoende drinkwater te leveren Ondeskundigheid heeft ook een rol gespeeld bij het falen der commissarissen. Zij waren door de directeur op de hoog te gesteld van het gesjoemel met de zuivering. De notulen van de vergadering van com missarissen uit '77 tonen dit aan (het argument dat niet verwacht mag worden dat nieuwe commissarissen alle oude notulen doornamen is niet relevant. Het is domweg de verantwoordelijkheid van commissarissen om voldoende op de hoogte te zijn van het bedrijf). Bovendien had de di recteur het nog eens monde ling tegen de president-com missaris gezegd. Men wist het dus wel maar begreep het niet. Of wilde het niet begrij pen. Ongeschikt Over de mate waarin de com missarissen mede-verant woordelijk moeten worden geacht, kan men discussiëren. Maar uit het feit dat al acht tien jaar lang iedere werkne mer van de LDM op de hoog te is geweest van de laakbare handelingen van de directeur terwijl de Raad van Commis sarissen van niets wist, mag met recht geconcludeerd wor den dat deze Raad van Com missarissen ongeschikt is voor haar controlerende taak. Van de politiek had een diepgaand onderzoek naar de gang van zaken bij de LDM verwacht mogen worden. Dat PvdA, VVD en CDA niet verder wilden gaan dan enkele kriti sche vragen kan slechts te maken hebben met de politie ke binding die er bestaat tus sen die partijen en de drie be trokken commissarissen. Los van de vraag over de -ver antwoordelijkheid, is het voor de consument belangrijk te weten of de politiek voldoen de waarborgen heeft getrof fen om dergelijke incidenten in de toekomst te vermijden. Tot op heden is dat niet ge beurd. Weliswaar' wordt een nieuwe directeur aangezocht maar verbeteringen in het functioneren van de Raad van Commissarissen zijn tot nog toe niet aan de orde geweest. Verwacht mag worden dat zo lang er goedwillende maar ondeskundige politici in dit soort bedrijven wordt be noemd hetzelfde vindt ove rigens ook plaats bij bedrijven als het EBR, de kabelregeling, vuilwerking etc. het behel pen blijft met de controleren de taak die zij hebben. In de plaatselijke politiek lopen nu eenmaal weinig mensen rond die in meerdere mate ver stand hebben van drinkwater. De politiek zou lering moeten trekken uit de LDM-affaire en op zoek moeten gaan naar enige deskundigheid om het gemeentebestuur in dit soort bedrijven te vertegenwoordi gen. Die deskundigheid is on der de 2800 ambtenaren die Leiden rijk is, ruimer voor handen dan in het bescheiden kringetje van 39 gemeente raadsleden. GERT VISSER Rondleiding door de Lakenhal. Lakenhal Belangstellenden kunnen elke eerste en derde zondag van de maand deelnemen aan een gratis rondleiding door het stedelijk museum de Lakenhal. Zondag 7 septem ber om 15.00 kan de vaste collectie van het museum worden bekeken. Dat is ook de laatste dag waarop de ten toonstelling 'Aan bed ge leerd' is te zien. Horus Thomas Steenweg presen teert vanavond weer het maandelijkse open podium van de folkclub Horus. Folk- musici kunnen vanaf 21.00 uur die avond optreden in Le Bambou aan de Herenstraat 1. De toegang is gratis. Squash Kennismaken met squash kan zondag in het Holiday Inn Racketcenter aan de Haagse Schouwweg. Tussen 14.00 en 17.00 worden de monstratiewedstrijden ge speeld en uitgelegd. Zelf een balletje slaan kan ook. Ook de Leidse Squash Rackets Club houdt zaterdag en zon dag open dagen. Dat gebeurt van 10 tot 17 uur in de nieu we sporthal aan de Smaragd laan 99. Volkstuinen Volkstuinvereniging Veld- heim houdt zaterdag en zon dag open huis. Iedereen kan van 11.00 tot 17.00 uur infor matie krijgen over het huren van een volkstuin en de tui nen en kassen bekijken op het complex van Veldheim aan de Haagse Schouwweg. Ouderen uit de Morswijk zijn zondag vanaf 14.00 uur wel- Beurs Grammofoonplatenverzame- laars en -liefhebbeis kunnen zaterdag terecht in het Anto- niusclubhuis aan de Lange Mare 43. Van tien uur tot vijf uur wordt daar een grammo foonplatenbeurs gehouden. Rode Kruis De afdeling Leiden van het Rode Kruis houdt dinsdag een voorlichtingsavond in het Rode Kruisgebouw aan de Apollolaan lb. De bijeen komst begint om 20.00 uur. De Rode Kruis colonne in Leiden acht versterking van het vrijwilligerskorps nood zakelijk om de taken te kun nen blijven uitvoeren. Pink Puppie De eerste Pink Puppie avond van de Leidse Werkgroep Homosexualiteil (LWH) aan de Langegracht 65 wordt zondag ingeluid met een show van dans. theater, zang en travestie. genaamd:„Tri- angle of Rose". Aanvang om 20.00 uur. Toegang gratis. Molenfietstoch t De Leidse Toerfietsvereni ging Swifttoer houdt morgen in samenwerking met de Rijnlandse Molenstichting een Molenfietstocht over af standen van 25 en 50 kilome ter. Inschrijven kan tussen negen en één bij de start bij molen de Valk aan de Lam mermarkt. Het inschrijfgeld bedraagt voor volwassenen 3.50 gulden en voor kinderen beneden de 16 jaar 2.50 gul den. Een gezinskaart is een tientje. Men krijgt een route beschrijving en na afloop en medaille. Verdere inlichtin gen tel. 071-892883. Hartcbrugkerk In verband met het 150-jarig jubileum van de Hartebrug- kerk wordt eind deze maand een boekje uitgegeven. Wie voor 21 september negen gul den overmaakt op giro 558718 tnv bestuur Harte- brugkerk krijgt het thuis ge stuurd. Bet dezd fantastische, stevige kranteparaplu, die u van ons ca deau krijgt wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not J Nat Noteer als nieowe abonnee ingaande Naam: Adres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de kranteparaplu aan: Naam:Voc Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). \g$&dI £eidóë2ou/ia/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15