,egerleider Bouterse meldt „vreselijk hevig gevecht" Deel bandopnames Nixon vrijgegeven Neurenberg wil verleden graag laten weerklinken nwoners Soweto negeren Verbod massabegrafenis KAPITEINS SCHONDEN NAVIGATIE-REGELS BUITENLAND Qeid&iQowuvnt donderdag 4 september 1986 pagina 5 Jövjet-media boos over terreur',' tegen dansgroep )SKOU De Russische media hebben gis- ■n boos gereageerd op de verstoring van optreden van het Moisejev Danstheater in Metropolitan Opera House in New York. Sovjet-media beschuldigen de (rechtse) wish Defense League, die in twee anonie- t telefoontjes verantwoordelijk werd ge lid voor de actie, van terrorisme. De JDL u met deze actie, waarbij met traangas ie, ird gegooid, een verbetering van de betrek- jgen tussen de Sovjet-Unie en de VS heb- n willen tegengaan, aldus het commentaar. ^>t persbureau Tass verklaarde dat het inci- J ni een van de meer dan 100 terreurdaden is die de JDL de laatste drie jaar heeft ge- et ;egd De voorzitter van de JDL, Irv Rubin, •oordeelde de actie echter als het werk van gek. Europarlement wil storten gif in zee verbieden LUXEMBURG/DEN HAAG De Commissie Milieubeheer van het Europees Parlement heeft voorgesteld het storten van radio-actieve stoffen in zee in alle EG-lidstaten te verbie den. Het voorstel zal volgende week worden behandeld. Het dagelijks bestuur van de Ge meenschap, de Europese Com missie, is het hier overigens niet mee eens. De Milieucom- missje constateert dat de ver vuiling van de zee op steeds meer plaatsen een verontrus tende omvang aanneemt. Visverbod in meer van Lugano BERN De Zwitserse regering heeft met onmiddellijke ingang een visverbod afgekondigd voor het meer van Lugano. Er mag ook geen vis meer worden verkocht die sinds 1 augustus in het meer is ge vangen. Proeven hadden een ver hoogde radioactiviteit aangetoond ten gevolge van het ongeluk met de kerncentrale bij Tsjernobyl. Het visverbod blijft vermoedelijk drie tot vier maanden van kracht. Het verbod geldt alleen voor het meer van Lugano, dat een uniek geval is vanwege zijn ligging, de geringe doorstroming van het water en de grote neerslag in de kritieke fase na het ongeluk in Tsjernobyl. Overgelopen Oostduitser onthult militaire plannen HAMBURG Een hoge Oostduitse officier, die onlangs naar West-Duitsland is overgelo pen, heeft de Westduitse inlichtingendienst informatie verschaft over het beleid van de Sovjet-Unie in geval van een internationale crisis. Dat heeft het dagblad Bild in Hamburg bericht. Luitenant-kolonel Dietmar Mann, bevelhebber van een Oostduits bataljon dat belast is met grensbewaking, heeft onder meer plannen onthuld en informatie ver schaft over de manier waarop agenten van het Oostblok westerse militaire bases en be langrijke industriële doelen moeten saboteren in geval van een crisis, aldus het artikel in Bild. Mann is volgens Bild een verblijfsver gunning voor de VS in het vooruitzicht ge steld, waar hij de rest van zijn leven onder een nieuwe identiteit hoopt door te brengen. Sovjet-dissident in hongerstaking MUNCHEN De Sovjet-dissident Anatoli Martsjenko, die gevangen wordt gehouden in Tsjistopol, is sinds begin augustus in hongerstaking. Dit schrijft de „USSR Nieuwsbrief", een in München door Sovjet-ballingen uit gegeven publicatie. Martsjenko is in oktober mishandeld door bewakers en eist dat zij worden berecht. Omdat zijn pogingen langs legale weg zo'n proces aan te spannen zijn mislukt, probeert hij het nu via een hongersta king. De 48-jarige Martsjenko is al zes keer veroordeeld. In 1981 kreeg hij 10 jaar strafkamp met vijf jaar interne verbanning wegens het schrijven van politieke werken. Bonn verwacht van VS bewijzen voor terreur Libië BONN Vernon Walters, de ambassadeur van de VS bij de Verenigde Naties, heeft gisteren de bereid heid van de Nederlandse en Duitse regering gepeild voor hardere strafmaatregelen tegen Libië. In Den Haag sprak Walters l'/2 uur met premier Lubbers en minister Van den Broek van buitenlandse zaken. Hij weigerde iets te zeggen over de inhoud. Bronnen bij de Duitse regering zeiden dat het de gezant vooral te doen was om Europese steun voor harder optreden tegen het terrorisme in het algemeen. Over pogingen van de VS Europese steun te krijgen voor maatrege len tegen Libië toonden zij zich sceptisch. Zij zeiden dat de Europese regeringen geen bewijzen hadden dat Libië betrokken was bij nieuwe terroristische plannen. De regering in Bonn hoopte dat Walters de gelijker informatie zou hebben over de Amerikaanse aantijgingen aan het adres van Khaddafy. crvolg van voorpagina) EN HAAG/PARAMA- teO Het „Jungle- |>mmando" onder leiding de ex-militair Ronnie kinswijk heeft gisteren grensplaats Albina wil- overnemen. Dit heeft Surinaamse legerlei- Jl\ Desi Bouterse, giste- gezegd in het televi- ournaal in Paramaribo. Bouterse zei te hebben ge constateerd „dat het een vre selijk hevig vuurgevecht is geweest". „De mannen wa ren talrijk en hebben met zeer moderne wapens ge vuurd. Zij droegen kogelvrije vesten en beschikten over portofoons. Dat geeft aan dat er een goede organisatie ach ter zit". Volgens de bevelhebber zal de groep-Brunswijk het niet opgeven. „Ik denk dat ze zich gaan hergroeperen, hun verliezen gaan bekijken. Ze gaan dan opnieuw wat pro beren te doen. Ik weet echter zeker dat het hun niet zal lukken deze post over te ne men". In de loop van de ochtend werden manschappen, pant sereenheden en een groep van de hondenbrigade naar Albinagedirigeerd. In toe spraken riepen premier Per- tab Radhakishun en de mi nister van- leger en politie. Wilfred Maynard, de bevol king op zich rustig te hou den. Zij gaven de verzekering dat het leger de situatie volko men beheerst. Bij de militai re objecten in Paramaribo is sinds gisteren een verhoogde paraatheid waar te nemen. In het journaal werd gemeld dat aan de kant van het leger lichtgewonden zijn gevallen, maar ook aan de andere kant moeten er slachtoffers zijn. iabestaanden van de doden van vorige week in Soweto verlieten druk pratend het politiebureau, jaar hen werd verteld dat de voor vandaag vastgestelde massabegrafenis niet is toegestaan. johannesburg Na- ëstaanden van de twintig j tensen die vorige week - m het leven kwamen bij te rellen in Soweto, heb- en zich niets aangetrok- en van het door de rege- ng afgekondigde verbod 5p.de massabegrafenis van He slachtoffers. isteren waarschuwden ker- 'lijke leiders en politici al, at het verbod tot verder ge weld zou leiden. Radicale zwarten, de zgn. „kameraden", deelden gisteren in Soweto pamfletten uit, waarin de naar schatting twee miljoen inwo ners werden opgeroepen niet naar het werk te gaan en de „doden te begraven". Volgens mensen in Soweto is de situa tie „erg gespannen" en kan er „van alles" gebeuren. Krach tens het bevel van de-politie moeten de slachtoffers in So weto allen apart worden be graven en mogen daarbij per plechtigheid niet meer dan 200 mensen aanwezig zijn. Tevens dienen alle herdenkingsdien sten binnen plaats te vinden en mogen er geen politieke toespraken worden gehouden. De Zuidafrikaanse regering heeft het verbod op berichtge ving over acties van de veilig heidstroepen opnieuw be krachtigd en een aantal nieu we beperkende maatregelen afgekondigd. Onder de nieuwe bepalingen is het journalisten onder meer verboden aanwe zig te zijn bij de begrafenissen van vandaag. i Uopjacht op ;evaarlijke Brit ORDINGBRIDGE De ritse politie is een klopjacht estart op een ontslagen mede werker van een gepensioneer- uitgever die gisternacht iet zijn vrouw en drie andere ïensen vermoord werd aan troffen in huis in Fording- rïdge. De gezochte man heet ieorge Stephenson (35) die gewelddadig en vuurgevaar- jk" zou zijn. Hij zou deel heb- en uitgemaakt van een bende ïbrekers die de vijf mensen it) het leven hebben gebracht. MOSKOU Bij de scheepsramp op de Zwarte Zee hebben zo wel de kapitein van het gezonkeri cruise-schip Admiraal Nachi- mov als de gezagvoerder van het vrachtschip Pjotr Vasijev de navigatie-regels overtreden, aldus het Russische partijblad Prav- da vandaag. Andere kranten schreven dat slordigheid en zorge loosheid een rol hebben gespeeld in de ramp, waarbij vermoede lijk 398 mensen het leven verloren. De twee kapiteins hebben de ramp overleefd. De twee schepen onderhielden radiocontact en konden eikaars lichten zien, maar wisten een aanvaring niet te vermijden. Duikers troffen vanmorgen voorbereidingen om de romp van het gezonken schip open te snijden. De kans dat er ruim drie dagen na de ramp nog overlevenden worden gevon den wordt zeer gering geacht. IMID JE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 5)-Oe merkwaardige gestalte, die zich op dit igenblik door de bossen begaf, behoorde toe an de heer Opopol Istietof uit Humbuksk. lumbuksk was en is nog steeds de hoofdstad an het machtige land Barreberië, dat ver weg gt achter de grens, waar geen mensen meer toren. De inwoners van dit land heten Barrebe- erren dus was de heer Opopol Istietof zelf óók ©n Barrebeei". „Kijkeens aanskl" prevelde de leer Istietof in zijn landstaal. „Wathoor ik- laarsk? Een edelman, die in termen van onder- Irukking en uitbuiting spreekt! Dat moet wel ©o ontzettend verschrikkelijke schurk zijn! Een mderdrukkert! Een uitbuitert!" Nu is het een eit, dat de inwoners van Barreberië goedmoe- lige mensen zijn, die geen kip kwaad doen, ten- ninste zolang ze niet aan onderdrukkers en uit- Hflters denken. Komen deze ter sprake, dan rorden ze woest. Geen wonder dus, dat Opopol stietof ook woest werd en zich achter een dikke boom opstelde. Knarsetandend wierp hij een blik op de vijver, kennelijk bereid drastisch en metterdaad in te grijpen. Het eigenaardige knuppeltje in zijn handen voorspelde tenminste niet veel goeds. Dat knuppeltje, bij de Barrebe- ren van oudsher een folkloristisch slagwapentje, luistert naar de naam „goeiendagsk" en het dient de inwoners van Barreberië om er hun ge lijk mee te bewijzen. Zo stond de heer Opo pol Istietof daar achter die boom en hij was be reid leven en bloed te geven voor eigen gelijk, vooropgesteld natuurlijk, dat dat leven en bloed aan een andere particulier toebehoorde. Maar plotseling ontglipte de „goeiendagsk" aan Opo- pols hand en hij steunde: „Goeie helpsk! Een wereldkampioenski!" En deze uitdrukking gold de kleine Kareltje, die op het ijs in sportie ve strijd gewikkeld was met de jonge Egerick van Ysselsteyn van Wellemonde Happart een kei in het Nederlands BRUSSEL Het is on- gelopflijk maar waar, José Happart, de Fran stalige burgemeester van het Vlaamse plaatsje Voeren, was in zijn schooljaren de beste van de klas met Nederlands. Dat blijkt uit een docu ment dat de Franstalige krant La Libre Belgique heeft opgediept uit een stoffig familiearchief en dat gisteren de voorpagi na van dit dagblad sier de. Volgens het rapport dat de middelbare landbouw school in Waremme (in het Vlaams Borgworm) in de zomer van 1962 aan haar toen 15-jarige leer ling verstrekte, kreeg José Happart voor Ne derlands tachtig van de negentig punten die er te behalen waren, hetgeen de directeur een welge meend proficiat ontlokte. Opmerkelijk genoeg suk kelde de jonge Happart destijds nog met het Frans. Helemaal toevallig komt de „onthulling" van de regeringsgezin de kran t waarschijnlijk niet. De Belgische Raad van State zal waarschijnlijk halver wege deze maand einde lijk een oordeel vellen over de grondwettigheid van Happarts benoeming tot burgemeester van het door taaltwisten geplaag de Voeren. De gemeente is ingedeeld bij het Ne derlandstalige Limburg, maar de bevolking is op het Franstalige Luik geo riënteerd. Men rekent er in België min of meer op dat dit hoge college bin nen enkele weken de be noeming van Happart ongedaan zal maken, maar dat betekent zeker niet dat de zaak is afge daan. Het is namelijk duidelijk dat een meer derheid in de Voerense raad de verloren zoon opnieuw zal voordragen, en vanaf dat moment ligt de bal weer in het rege ringskamp. Noodsprong Dat Veronica Burton (23) uit Boston de brand in haar huis nog kan navertellen, heeft zij te danken aan de man, die haar gister morgen in alle vroegte met een stevige zwaai van het dak gooide (foto boven). Toen Veronica eenmaal was neergekomen zij moest voor behandeling van verwondingen naar het zieken huis sprong de man zelf uit de vuurzee naar de veiligheid. Misstanden in Tsjechische gevangenissen PRAAG In Praag is een rapport van een dissidente groep verschenen waarin de omstandigheden in Tsjechoslowaakse strafinrichtingen aan de kaak worden gesteld. Zo doen zich veel gevallen voor van zelfverminking om aan dwangarbeid te ont komen. Hongerstakers tegen de strenge regels krijgen dwang- voeding en worden eenzaam opgesloten in de kelders, zonder stromend water en ook zonder verwarming. De hygiënische om-» standigheden in de gevangenis worden „deplorabel" genoemd en er bestaat „een voortdurend tekort aan geneesmiddelen" on danks het voorkomen van talrijke gevallen van tuberculose. WASHINGTON Drie maanden voor zijn aftre den noemde president Ri chard Nixon Watergate het dunste schandaal uit de Amerikaanse geschie denis. Zijn woorden wer den vastgelegd op particu liere bandopnames die Nixon maakte van de ge sprekken in zijn kantoor. De banden zijn gisteren door de National Archives in Washington voor het publiek vrijgegeven. In totaal ging het óm 4.467 op names die zijn gemaakt door het bureau voor communicatie van het Witte Huis, waarvan de meeste betrekking hebben op openbare en officiële ge beurtenissen tussen 20 januari 1969 toen Nixon president werd, en 9 augustus 1974, toen hij aftrad. In de twaalf jaar die sindsdien zijn verstreken, heeft het publiek slechts 31 banden kunnen horen van de vele die in het geheim in het Witte Huis werden gemaakt. De bandopnames en een groot aantal videobanden van televi sie-uitzendingen waren door Nixon en zijn medewerkers in het Witte Huis achtergelaten. De volgende regering nam ze in beslag met de bedoeling het materiaal openbaar te maken, maar dat werd lange tijd te gengehouden door een serie processen en acties in het Con gres. Op 26 juni werd een wet van kracht om het materiaal voor het publiek toegankelijk te maken, maar Nixon en on geveer 60 andere mensen die nen van tevoren op de hoogte te worden gesteld van het vrij geven van materiaal en kun nen daar bezwaar tegen aante kenen. De opnames die giste ren werden vrijgegeven waren dan ook grotendeels van open bare gebeurtenissen en nie mand probeerde te voorkomen dat het materiaal bekend werd. NEURENBERG De grote tribune van het gi gantische exercitieter rein in Neurenberg, waar Hitier zijn saluut- houding aannam als de stormtroepen voorbij kwamen, wordt nog steeds gebruikt. Dage lijks, als het tenminste niet regent, zijn er wel een aantal tennissers be zig hun slag te oefenen door een balletje te slaan tegen de achter kant van de driehon derd meter lange tribu nemuur. Het is namelijk de beste muur van de stad. Vooraan, op het bordes, waar paardebloemen groeien vanuit de scheuren in het beton, zaten afgelopen weekend een paar duizend liefhebbers van rockmuziek te luisteren naar de „Mon sters of Rock" die het jaar lijkse Neurenbergse festival inluidden. Vanaf de boven ste rijen van de tribune, die in de tijd van Hitier uitslui tend voor de mannen be stemd waren, kun je in de verte de „Stars and Stripes" zien wapperen op het oefen terrein. Dit veld dient nu als sportterrein voor het Ameri kaanse leger. Voor de rest is er maar wei nig over van het complex, waaraan Neurenberg z'n we reldwijde bekendheid te danken had. Tijdens een bij eenkomst van de partij in 1937 zei Hitier hier: „De ge bouwen moeten niet ontwor pen worden voor het jaar 1940, noch voor het jaar 2000, maar ze moeten zich verheffen als de torens van kathedralen uit ons verleden en zich uitstrekken tot in de komende millennia". Sommige van de ideëen die Hitler's jonge architect, Al- bert Speer, ontwikkelde wa ren zelfs voor de nazi's on uitvoerbaar. Het Duitse sta dion zou bedoeld zijn voor 405.000 toeschouwers en zich uitstrekken over meer dan 300 meter. Het enige wat van die plannen over is, is een meer waar men met de uitgravingen voor de funde ringen was begonnen; ver der dan dat is het nooit ge komen. De „Grote Weg", die een breedte had van 55 meter en die het enorme terrein zou moeten verbinden met het middeleeuwse Neurenberg, is ook nooit afgemaakt: het is nu een parkeerterrein. Je zou kunnen zeggen dat alles wat er over is van Hitler's Neurenberg op een efficiën te manier in het hedendaag se leven van de stad is geïn tegreerd. Zó efficiënt zelfs, volgens gemeenteraadslid Wolfgang Hauck, dat „de meeste Neurenbergers ei genlijk maar weinig afweten van de recente geschiedenis van onze stad". Wetten Buitenlanders denken meestal aan drie historische gebeurtenissen als ze de naam Neurenberg horen: de afkondiging van de wetten voor joden in 1935, de mas sale bijeenkomsten van de nazi's en het tribunaal voor oorlogsmisdaden van de ge allieerden. „Voor de Neu renbergers staat de stad vooral bekend om het huis van Albrecht Dürer, de spe ciale gegrillde worstjes en het kasteel van de keizer uit de middeleeuwen", zegt Hauck. Tien jaar geleden riep hij met een aantal vrienden een commissie in het leven, „de commissie tegen het neo-na- zisme en voor het ten uit voer brengen van het staats beginsel fascisme te bestrij den". Zo ongeveer zes keer per jaar organiseren ze wat ze zelf „een alternatieve stadstoer" noemen. De ex cursie leidt langs oude nazi locaties en plaatsen waar verzetsgroepen actief waren. De commissie geeft ook een gidsje uit met de titel „Kent u het andere Neurenberg?" De stadsrondrit voert ook langs het huis van Julius Streicher, waar nu het kan toor is van de plaatselijke dagbladpers. Verder het hoofdkwartier van de SDP, waar de nazi's op een nacht in 1933 alle drukpersen ver nietigden en zelfs een piano van de zesde verdieping naar beneden gooiden. De tocht gaat verder langs het Paleis van Justitie. Hier ze telde indertijd het tribunaal voor oorlogsmisdaden, „waarschijnlijk het belang rijkste proces van deze eeuw", volgens de alterna- tieve-toer-gids. Bommen Dat Neurenberg zo'n belang rijk symbool was van de nazi-tirannie had tot gevolg dat deze stad, meer nog dan andere Duitse steden, het doelwit was van geallieerde bommenwerpers. Negentig procent van de huizen en gebouwen werd verwoest. De meest heftige aanval was op 2 januari 1945 en duurde slechts 53 minuten. Er wer den door 521 vliegtuigen 2.000 ton bommen gegooid, waarbij zo'n 1.800 mensen gedood werden en 100.000 dakloos werden. In de jaren daarna is Neu renberg weer prachtig opge bouwd in de smaakvolle stijl waarin zoveel Duitse stads centra zijn opgetrokken. De middeleeuwse stadsmuur is weer in oude luister her steld. De stad, die een half miljoen inwoners telt, heeft zijn eigen metronet en de binnenstad is afgesloten voor alle verkeer. Het cen trum is nu een winkeldo mein vol fonteinen en bloembakken. „We willen bereiken dat er bordjes worden opgehangen op gebouwen waar verzets helden en nazi-slachtoffers hebben gewoond en zijn om gekomen", voegt Hauck nog toe. „Er is nu een nieuwe lichting in de gemeenteraad die van plan is de inwoners en bezoekers van Neuren berg een betere bekendheid met de recente geschiedenis van onze stad bij te brengen. We hopen echt verandering te brengen". JONATHAN STEELE Copyright The Guardian Soeharto stelt zich herkiesbaar JAKARTA President Soe harto van Indonesië, die sinds 1965 aan de macht is, zal zich in 1988 herkiesbaar stellen voor een vijfde ambtstermijn van vijf jaar. Dit heeft een voorman van de regerende Golkar-partij, Sarwono, ge zegd. In Indonesië worden in april 1987 parlementsverkie zingen gehouden. Het jaar daarop kiest het raadgevend volkscongres een president. Eerder had Soeharto aange kondigd dat hij zich in 1988 zou terugtrekken. Sarwono zei desgevraagd dat Soeharto evenwel niet onder een vol gende termijn uit kan bij ge brek aan een andere realisti sche kandidaat. Iran doorzocht Russisch schip BAHREIN Een Iraans oorlogsschip heeft in de Golf waar schuwingsschoten gelost om een Russisch schip tot bijdraaien te dwingen voor inspectie van zijn vracht. Dit hebben scheepvaart kringen in het gebied gisteren bekendgemaakt. Zij deelden mee dat Iran in totaal tien vrachtschepen enterde, waaronder nog een tweede Russische schip.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5