Stoop: „Excuses? Dan kan ik bezig blijven" Eindoordeel commissie- Albeda zal voordelig voor bonden zijn Beveiliging Schiphol is taak van overheid 'n Nieuwe piano zonder valse toon. Zakterminal voor ober en serveerster Uitgever ziet been in Wereldtijdschrift 1INNENLAND £eidóe(3oma/nt DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1986 PAGINA 3 isico van ixplosieven maakt aggeren onmogelijk -•r[JMEGEN Burgemeester Hermsen van Nijmegen -eft gisteren met onmiddellijke ingang alle bagger- zuigwerzaamheden in de Waal bij de Nijmeegse aalbrug verboden in verband met de mogelijke aan- ezigheid van explosieven. Het besluit is genomen na- rilt minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat, ;fider wier verantwoordelijkheid rijkswaterstaat met lt erk aan de Waalbedding bij Nijmegen bezig is, het 3. iggeren heeft laten hervatten. Dit ondanks een ad- es van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD), die >t bewuste deel van de Waalbodem onlangs als risico- bied aanmerkte. Volgens burgemeester Hermsen eerst de nodige veiligheidsmaatregelen moeten gorden genomen. Het Gooi in de olie HILVERSUM Een lijndienstbus van Centraal Nederland verloor gisteren in Hilversum zoveel olie, dat door het gladde wegdek dat toen ontstond zeker acht aanrijdin gen met tenminste 16 auto's plaats vonden. Twee inzittenden raakten licht ge wond. Bovendien gleden minstens zes fietsers en bromfietsers uit in de olie. Aangezien door de regen de gladheid steeds groter werd, moest de Hilversumse brandweer eraan te pas komen om de straten schoon te spuiten. Behalve 27 stra ten in Hilversum kwam ook een deel van rijksweg A-27 onder de olie te zitten. Reclasseringshuis was crimineel broeinest DEN BOSCH Opvangtehuis „De Vliering" in Eindhoven, waar de reclassering jongeren onder dak bood, heeft de eerste helft van dit jaar ge diend als uitvalsbasis voor criminele activiteiten. Dat bleek gisteren voor de rechtbank in Den Bosch, waar vier Eindhovenaren uit het opvang huis zich moesten verantwoorden voor een groot aantal inbraken. Tegen de 21-jarige T.O., die wordt verdacht van veertig inbraken, merendeels in woningen, eiste de officier van justitie tweeënhalf jaar gevange nisstraf. De 22-jarige G.P. hoorde een straf van een half {'aar tegen zich eisen. De twee anderen komen, als iet aan de officier ligt, in aanmerking voor een therapeutische behandeling in een verbeteringste huis. De reclassering heeft het opvanghuis deze zomer gesloten. Valkenburg krijgt familiewapenmuseum VALKENBURG Valken- burg krijgt een museum van tweeduizend familiewapens die worden gemaakt van mergel steen. De Belgische kunstenaar Harrie Vrijens (42) had al twee honderd wapens gemaakt van families uit Nederland en Bel gisch Limburg en droeg die gis teravond over aan burgemees ter Gilissen van Valkenburg als start voor het nieuwe museum. De burgemeester onthulde gis teren een ook door Vrijens ver vaardigd wapen van de ge meente Valkenburg. Vrijens heeft zijn atelier in de Valken- burgse gemeentegrot. Scholier vecht onvoldoende aan ZWOLLE - Een vijf voor gymnas tiek was gisteren aanleiding voor, een kort geding, dat de ouders van de 18-jarige scholier Peter Schorf- haar uit Borne tegen de MTS in Zwolle hadden aangespannen. Die vijf, een van de vier onvoldoendes op z'n rapport, was bepalend voor het blijven zitten van de scholier in de eerste klas. Volgens de ouders van Peter zouden drie verzuimde lessen van doorslaggevende beteke nis geweest zijn voor het cijfer. Hun advocaat eiste dat het rapportcijfer wordt vastgesteld zonder dat daarbij rekening wordt gehouden met het verzuim. Namens de school werd betoogd dat het cijfer niet alleen was gebaseerd op het verzuim. Zoon Moszkowicz in beroep tegen schorsing ROERMOND De Roermondse advo caat mr. Baruch Moszkowicz, die eerder deze week voor de tweede keer door de Raad van Toezicht op de Kamer van Advocaten in het arrondissement Roer mond voor enkele dagen is geschorst, heeft tegen deze beslissing gisteren ho ger beroep aangetekend bij het Hof van Discipline in Utrecht. De schorsing heeft opnieuw betrekking op het indie nen van te hoge declaraties. Mr. Baruch Moszkowicz wijst het verwijt van te hoge declaraties af, omdat niet hij maar de maatschap van zijn vader mr. Max Moszkowicz sr. daarvoor verantwoorde lijk is. De omstreden declaraties, zo zegt hij, zijn door de maatschap uitgestuurd aan cliënten, en niet door hern. (Vervolg van de voorpagina) Verontrust toonde Dé Stoop zich gisteravond toch wel enigszins. Door de dreiging van burge meester Van Thijn van Amsterdam dat FC Den Haag daar niet meer zou mogen spelen vanwege de discriminerende uitla tingen van Haagse sup porters rond en tijdens de wedstrijd tegen Ajax zag de voorzitter van de in dé eredivisie terug ge keerde club zich genood zaakt te verklaren: „Wij moeten oppassen dat het betaalde voetbal nog meer wordt aangepakt. Nu wij de vechtpartijen en vernielingen min of meer kunnen beteuge len, gaan burgemeesters wedstrijden verbieden vanwege scheldpartijen". Stoop, gisteravond in de rust van FC Den Haag-AZ onder vraagd over de kwestie door het NOS-journaal: „Ik heb niet de indruk, dat die sup porters er op uit zijn geweest het joodse volk te beledigen. Bij voetbal wordt veel geroe pen en geschreeuwd en veel ten onrechte. Het NOS-jour naal vroeg mij waarom ik mij niet excuseerde voor het ge drag van de supporters in Amsterdam. Waarom? Er wordt al jaren gescholden in de voetballerij. De ene keer moet een speler het ontgel den, de andere keer de trai ner, dan weer de scheids rechter. Dan kan ik elke week wel mijn excuses aan bieden. Als wij in de provin cie spelen, schreeuwen die jongens „boeren" naar de te genpartij. Dan zal de boeren bevolking van Nederland zich aangesproken kunnen voelen. Die supporters weten echt niet wat zij zeggen. Ik zie óók geen noodzaak hier over te praten met de jon gens, met wie regelmatig contact is. Dat is maar een relatief kleine groep". Stoop is hoogst geïnteres seerd in de „follow-up" van de zaak die burgemeester Van Thijn heeft aangekon digd. „Van Thijn moet uitkij ken voor een sneeuwbal-ef fect van zijn uitlatingen en zijn eventuele maatregelen. Volgende week kan een sup- portersgroep van een andere club anti-joodse leuzen schreeuwen. Dan zou die club ook niet meer in Am sterdam mogen voetballen. Ik ben geïnteresseerd in de gesprekken die Van Thijn wil voeren met diverse voet balinstanties over de zaak. Dan kan tevens worden ge probeerd die burgemeesters niet zo snel wedstrijden in het betaalde voetbal te laten annuleren". Stoop is ook niet bang voor de wedstrijd van zondag, als Feyenoord naar het Zuider park komt. De politie heeft verscherpte veiligheidmaat- regeleen aangekondigd. „Ik heb vertrouwen in de goede afloop". idoka Anton Geesink was gisteren één van de velen die oud-minister Van Aardenne de hand vamen drukken vanwege diens afscheid van het politieke leven. Mevrouw Van Aardenne stond jaar man in het Promenadehotel in Den Haag terzijde. ^Vervolg van de voorpagina) ►EN HAAG De Advies Arbitrage-commissie Ibeda zal zich de ko tende weken buigen 'er de vraag of er al dan tiet sprake is geweest van iëel en open overleg tus- |jen minister Van Dijk en centrales van Over- teidspersoneel. Alle za- die de overheids- 'erknemers betreffen :unnen voor advies en ar- lïtrage aan de commissie orden voorgelegd. Van ►ijk toonde zich gisteren 5 september Prins Claus opent het ver nieuwde Museum voor Land- en Volkenkunde in Rotterdam. lichtelijk ontstemd over de stappen van de bonden richting commissie Albe- da. De te volgen procedure is als- volgt: de bonden zullen de mi nister verzoeken om arbitrage met dwingende uitspraak. De minister zal daarmee moeten instemmen, maar dit niet doen. Vervolgens zullen de centrales om een advies van de commissie vragen dat niet bindend zal zijn en dat de mi nister naast zich neer kan leg gen. Centraal staat daarbij de vraag of er sprake is geweest van open en reëel overleg. De commissie, waarin naast Albe- da, oud-minister Rood en Von- hoff zitting hebben, zal naar verwachting pas aan het einde van dit jaar met een oordeel komen. Volgens de bonden is een uit spraak van de commissie van groot belang. In het huidige overlegstelsel kan de minister immers uiteindelijk alles een zijdig opleggen, waardoor er van open en reëel overleg geen sprake is, vooral niet als er omvangrijke bezuinigingen op het spel staan. Al nagelang de uitspraak van de commissie zullen de onder handelingen over het arbeids voorwaardenbeleid voor 1986 worden heropend. De commis sie houdt zich niet alleen bezig met het toetsen van de gevolg de procedure, maar kan ook uitspraken doen over materië le zaken. Volgens de secretaris Dragt van de commissie, is het zeer wel mogelijk dat de mi nister op zijn vingers wordt getikt in verband met het steeds weer onttrekken van geld aan het ABP, ten behoeve van het verlagen van het fi nancieringstekort. Daarnaast kan de commissie zich uitspreken over het ge voerde arbeidsvoorwaardenbe leid van de afgelopen jaren, vooral waar het gaat om de zienswijze van de verschillen de ministers. Van Dijks voor ganger De Korte beloofde im mers vlak voor de verkiezin gen dat de ambtenaren de ach terstand op het bedrijfsleven zouden inlopen. Van Dijk wil echter niet verder gaan dan koopkrachtbehoud. FRIEMELS Boete voor dierenarts ROERMOND De kanton rechter in Roermond heeft gis teren de 56-jarige dierenarts K.H.K. uit het Limburgse Montfort een geldboete van 2500 gulden of 15 dagen hech tenis opgelegd wegens ernstige mishandeling van een koe. De veroordeling is conform de eis van de officier van justitie. Het dier werd vorig jaar mei met een krachttoestel, een zo genoemde geboortekrik, ver lost van een kalf. Het kalf werd dood geboren en de koe zo ernstig gewond dat deze na derhand moest worden afge maakt. Het bewuste kracht- toestel wordt in Nederland vrij algemeen gebruikt. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van landbouw is het gebruik van de geboortekrik bij wet verboden. Momenteel kan echter alleen worden op getreden als het apparaat wordt gebruikt, maar het is moeilijk iemand op heterdaad te betrappen. TOPMAN RIJKSPOLITIE: SCHIPHOL De com mandant van de rijkspoli tie dienst luchtvaart, kolo nel E.E. Gerritsen, is het volstrekt oneens met het voornemen van de rege ring de luchthaven Schip hol in de toekomst de kos ten voor de beveiliging van de passagiers te laten betalen. „Ik vind het prin cipieel onjuist dat de ene burger een andere burger moet huren om zich te ber schermen tegen terroristi sche aanslagen. Het is de taak van de overheid de burgers bescherming te bieden tegen het harde terrorisme", aldus kolonel Gerritsen. Minister Korthals Altes van justitie heeft een ontwerp van wet ter beoordeling voorge legd aan de Raad van State waarin de NV Luchthaven Schiphol verplicht kan wor den gesteld de kosten van de beveiliging van het rijk over te nemen. Schiphol kan deze kosten doorberekenen aan de gebruikers zodat het uiteinde lijk de passagiers zijn die, ver werkt in hun ticketprijs, de re kening gepresenteerd krijgen. Kolonel Gerritsen stelt dat het terrorisme zich richt tegen de politiek van landen en niet is gericht tegen de luchtvaart. „De luchtvaartmaatschappijen worden door de terroristen ge zien als een representant van een land omdat de vracht daarvan gedragen wordt. Maar de luchtvaartmaatschappijen zijn niet verantwoordelijk voor de politiek van hun rege ringen. Met de huidige plan nen moeten de luchtvaart maatschappijen wel voor de bescherming tegen het terro risme gaan betalen", aldus de kolonel. Los van zijn principiële be zwaren heeft Gerritsen ook in houdelijke kritiek op het wets voorstel. Tegenover het beta len van de kosten staat dat de luchthaven betrokken wordt bij de uitvoering van de bevei liging. In de praktijk betekent dat meer organsaties betrok ken zullen zijn bij de beveili ging waardoor de kans op mis verstanden en gezagsproble men volgens Gerritsen alleen maar toenemen. RIJKSPOLITIE KRUGT EXPLOSIEVENHONDEN SCHIPHOL De rijkspolitie zal de beschikking krijgen over drie honden die getraind zijn in de opsporing van explosieven. Binnen zes tot twaalf maanden zullen deze dieren op Schiphol kunnen worden ingezet. De honden zullen worden opgeleid door de Speurhondenschool van de rijkspolitie in Den Haag. In Nederland worden tot nu toe nog geen honden gebruikt bij de opsporing van explosieven. De opleiding van de honden duurt drie tot vier maanden. De douane op Schiphol beschikt al jaren over honden die getraind zijn in het opsporen van verdovende middelen. Actievoerders maken vanaf de publieke tribune bezwaar tegen de komst van de NAVO-schepen. Amsterdam verontrust over komst oorlogsschepen AMSTERDAM De gemeen teraad van Amsterdam heeft gisteren tijdens de raadsverga dering haar verontrusting uit gesproken over het feit dat zij en de bevolking niet ingelicht worden over de aard van de bewapening van oorlogssche pen, die binnenkort in de ha ven van de hoofdstad worden afgemeerd. Een meerderheid van de raad schaarde zich ach ter een motie van Links Ak koord, waarin die ongerust heid kenbaar werd gemaakt. De motie is een reactie op de onvrede die in de hoofdstad leeft over de komst eind sep tember van een twintigtal oor logsschepen na afloop van de grote NAVO-oefening „Nor thern Wedding". Van deze schepen is niet bekend of zij kernwapens aan boord heb ben. De gemeenteraad is daar niet erg gelukkig mee omdat Amsterdam een kernwapen- vrije gemeente is. ROTTERDAM Een zak computer voor ober en ser veerster is de Nederlandse pri meur op de horecavakbeurs die van 8 tot en met 11 sep tember in Rotterdam onder de naam Ahoy'reca wordt gehou den. Naast de stationaire ter minals (de vervangers van de grotere kasregisters) kunnen de obers en serveersters nu werken met een draadloze elektronische zakcómputer (zakterminal), die niet groter is dan een zakrekenmachien- tje. Dit vervult, evenals de vaste terminals, de complete registratie en communicatie tussen keuken, buffet en be diening. Het apparaatje maakt de bestelling meteen zichtbaar aan het buffet of in de keu ken. De ober kan per tafel, maar ook per stoel noteren. Bovendien kan de keuken me dedelingen aan de ober doen (bijvoorbeeld terwijl hij de be stelling aan het opnemen is) die op het scherm van zijn mini-terminal verschijnen." Het apparaat is in Scandinavië ontwikkeld. Ahoy'reca is een vaktentoon stelling met een food en een non-foodprogramma, gericht op de horeca, ziekenhuizen en restauratieve diensten in be drijven en instellingen. Het nieuwe Wereldtijdschrift, dat voorlopig zes keer per jaar zal verschijnen, telt 268 glimmende pagina's in kleur en is gratis te halen bij de 1750 winkeliers die in ons land het beeldmerk van „The Best Shops in Town" mogen voeren. ALMERE-HAVEN In het boek Lijmen/Het Been van de Vlaamse schrijver Willem Elsschot komt de uitgever Boorman voor, die de adverteer ders en afnemers van zijn blad Wereldtijdschrift een loer draait. Het blad bestaat niet echt, maar de oplichter doet voorkomen alsof er een gigantische en goedlopende organisatie achter schuil gaat. Wie het boek van Elsschot heeft gelezen, zal wat vreemd opkijken wanneer hij bij zijn plaatselijke bakker of slager het blad Wereldtijdschrift cadeau krijgt. Dat blad bestaat sinds deze week wel dege lijk en is een bedenksel van de overigens bonafi de uitgever Bugamor in Almere-Haven. Het blad, dat voorlopig zes keer per jaar zal verschijnen, telt 268 glimmende pagina's in kleur en is gratis te halen bij de 1750 winkeliers die in ons land het beeldmerk van „The Best Shops in Town" mogen voeren. Deze ondernemersorga nisatie ook een bedenksel van Bugamor verenigt de taillisten die plaatselijk bekend staan als vaklieden. Het blad is volgens de uitgever minstens f 7,50 waard en wordt vanaf deze week in een oplage van 135.000 exemplaren over deze winkeliers verspreid. Die kunnen het cadeau doen aan hun klanten, zonder dat daar per se een aankoop tegenover hoeft te staan. De winkelier betaalt, behalve de jaarlijkse „Best shops"-contributie van 4000, geen cent voor de exemplaren die hij in huis krijgt. „Het blad moet voor de winkelier een beetje een publieKs- binder zijn, een „traffic-builder", zegt Bugamor-directeur Wim Laverman. „Omdat het blad cadeau wordt gedaan zijn wij verzekerd van lezers en de Best Shops-winkelier houdt er in veel gevallen een omzetverhoging aan over". Alle inkomsten van het Wereldtijdschrift zijn afkomstig uit advertenties, die bij gebrek aan inkomsten uit abonnemen ten en losse verkoop, wat duurder zullen uitvallen dan men bij tijdschriften gewend is. De oplage van het blad moet uit eindelijk niet minder dan één miljoen worden, waarbij de advertentieprijs per pagina navenant omhoog gaat: 60.00J per pagina. In Almere-Haven rekent men op een forse belangstelling onder adverteerders, te meer daar in de reclamewereld geldt dat reclame via de twee sporen televisie en een groot publiekstijdschrift het meeste rendement oplevert. „Dat gro te tijdschrift, dat gaan wij maken", zegt hoofdredacteur Jan van Buuren. Bugamor gokt met dit nieuwe blad op een imago dat onge veer het midden houdt tussen het Amerikaanse „Life", het Franse „Paris Match" en het Duitse tijdschrift „Der Stern". „We richten ons op een zo breed mogelijk publiek, dat het elke keer weer de moeite waard moet vinden om het blad in te kijken en te lezen. Als we daar niet in slagen, verliezen we het publiek en ook de adverteerders". Dat vasthouden van aandacht van het lezerspubliek pro beert men in het nulnummer met bijna alleen maar onder werpen die in de sfeer van het amusement, het vermaak en de ontspanning liggen. „Het Wereldtijdschrift maakt be roemde mensen gewoon en gewone mensen beroemd", zo luidt de niet bijster originele slagzin die op dit blad van toe passing moet zijn. ARJEN VAN DER SAR (ADVERTENTIE) Afgestemd lenen begint met een goed advies. U wilt natuurlijk gunstige voor waarden en een laag tarief. Kom snel eens met ons praten. NMBBANK Lenen? De NMB denkt met u mee.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3