Omgewaaide bomen geven veel overlast a Ëcid^cSomcuit Commissarissen volgden blindelings LDM-directeur Handig 'miniburo' STAD OMGEVING Radio-oorlog tussen Leiden en Katwijk Ambtenaren fietsen naar Krefeld Omstreden Sidney Congres verder zonder incidenten DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1986 PAGINA 13 Inkele grammen hasj beslag genomen EIDÉN De Leidse politie heeft stermiddag bij invallen in de koffie- op Hollands Glorie aan de Haarlem erstraat, het café Babe Loe aan de jde Vest en een woning aan de Ver- rstraat in totaal vijftien en een halve am hasj in beslag genomen. Daarbij erden vier mensen aangehouden. In koffieshop werd een 40-jarige Lei- inaar en een 27-jarige Leidse vrouw ingouden. Beiden hadden genoemde «veelheid hasj in hun bezit, het café werd een 26-jarige man uit liden aangehouden omdat hij verzet ;egde bij het fouilleren en een 21-ja- je man uit Oegstgeest omdat hij het iderzoek zou belemmeren. Rijbewijzen iets goedkoper LEIDEN Het aan- vragen van een rijbe wijs wordt met ingang van 1 oktober iets goedkoper. Het aanvra gen van een nieuw rij bewijs kost nu 39,00 en dat wordt 36,95. Bei de bedragen zijn inclu sief de kosten die zijn verbonden aan de ge zondheidsverklaring. Deze verlaging van de leges is een gevolg van het overdragen van de afgiften van rijbewij zen aan de gemeenten. Nu gaat dat nog via de provincies. KATWIJKSE LOKALE OMROEP VERDRINGT OMROEP RIJNLAND VAN KABEL LEIDEN Het conflict lussen Om roep Leiden en de Vlok, de lokale omroep in Katwijk, over de verde ling van de zendtijd op de door de Gemeenschappelijke Regeling toege wezen kabelfrequentie 88,1 m is gis teren in de vooravond tot een uitbar sting gekomen. Het programma van Omroep Rijnland werd om precies 17.00 uur door een technicus van de Gemeenschappelijke Regeling onder broken om de eerste uitzending van de Vlok mogelijk te maken. Dit programma was alleen te beluis teren in Katwijk en Valkenburg, of schoon de Vlok geen ministeriële zendmachtiging heeft voor laatstge noemde gemeente. In Leiden en de overigen dertien gemeenten rond de Sleutelstad, waarvoor Omroep Rijn land een zendmachtiging heeft, heer ste op de 88,1 meter radiostilte. On der meer het actualiteitenprogramma van Omroep Rijnland verviel daar door. Volgens de Gemeenschappelijke Re geling is het technisch onmogelijk de uitzendingen van Omroep Rijnland tegelijktijdig met die van de Vlok te laten plaatshebben. Waarom Omroep Rijnland en de Vlok niet elk aparte frequenties toegewezen kunnen krij gen, is niet duidelijk. Het bestuur en de radiomedewerkers van Omroep Rijnland zijn veront waardigd over de handelwijze van de Gemeenschappelijke Regeling, omdat zij zonder vooroverleg en zonder aan kondiging heeft ingegrepen in de programma's van de streekomroep. Omroep Rijnland en de Vlok onder handelingen al geruime tijd over een samenwerkingsovereenkomst, waar in onder meer de verdeling van de zendtijd is geregeld. De streekomroep stelt zich daarbij op het standpunt, dat de Vlok zendtijd kan krijgen op basis van het aantal Katwijkse aan sluitingen in verhouding dus tot het aantal kabelaansluitingen in de rest van het gebied. De Vlok heeft tot nu toe geweigerd hierop in te gaan en heeft onlangs eenzijdig besloten te gaan uitzenden op uren, waarop al sinds meer dan een jaar Omroep Rijnland programma's uitzendt. Een vertegenwoordiger van de Ge meenschappelijk Regeling liet Om roep Rijnland eind vorige week tele fonisch weten zich op het standpunt te stellen, dat Omroep Rijnland en de Vlok het hoe dan ook eens moeten worden over de verdeling van de zendtijd. Hij verzekerde daarbij te vens in geen geval Omroep Rijnland zonder meer van de kabel te gooien. Gisteravond is dat desondanks ge beurd. Nadat de uitzending van de Vlok was afgelopen en Omroep Rijn land weer te beluisteren was, zei Om- roep-Rijnland voorzitter Walenkamp is een eerste reactie voor de radio de gang van zaken te betreuren. „Er is geen sprake van dat wij de Katwijkse lokale omroep geen zendtijd gunnen, maar we vinden wel dat het goed ge regeld moet worden. Nu heeft de Vlok kunnen uitzenden ten koste van de radioluisteraars in Leiden en omgeving. Dat is een slechte zaak. Ik begrijp niet hoe de Gemeenschappe lijk Regeling daaraan heeft willen meewerken", aldus Walenkamp, die zich bereid verklaarde op korte ter mijn met vertegenwoordigers van de Vlok en de Gemeenschappelijke Re geling om de tafel te gaan zitten om een einde te maken aan de radio-oor- log. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN In Leiden kreeg de politie in totaal negentien meldingen van stormschade. De eerste meldingen kwa men omstreeks half zeven gisteravond binnen toen een 15 meter hoge boom aan de Kneppelhoutstraat op een ga rage waaide. Een andere boom in die straat moest worden omgezaagd omdat deze ook gevaar opleverde om te waaien. Verder waren er in Leiden veel meldingen van losgerukte takken, die de rijbaan versperden. Hierdoor werd het verkeer gestremd aan de Kanaalweg en de Bos- huizerkade. Een boom waai de op een auto op de Adriaan Pauwstraat en er waaide een boom op het fietspad van de Gooimeerlaan. Twee bomen moesten het ontgelden op de hoek Willem de Zwijgerlaan en Kooilaan, maar richtte geen schade aan. Een 46-jari- ge automobilist uit Wasse naar kreeg op de Lange- gracht een aanrijding met een losgewaaid winkelwa gentje, dat door een wind stoot plotseling de weg op reed. De auto raakte daar door aan de voorzijde bescha digd. Een 49-jarige vrouw uit Leiden liep gisteravond een gebroken neus en hechtwon- den op omdat zij op de Zwar- temeerlaan een reclamebord op haar hoofd kreeg. In Katwijk waaiden in to taal 15 bomen om als gevolg van de harde windstoten. De plantsoenendienst trok er met kettingzagen op uit om het hout klein te maken, de brandweer sleepte diverse bomen weg. Een auto op de Zeeweg werd beschadigd door een omvallende boom. In Leidschendam onstond een gat op de Middenweg na het omwaaien van een boom. Op de Frederiklaan werden twee auto's beschadigd. De vluchtstrook van rijksweg A4 werd geblokkeerd door tak ken en moest door de brand weer en rijkswaterstaat wor den vrijgemaakt. Ook waaide er een aanhanger van een vrachtwagen om. Deze moest door een kraan overeind worden gezet. De bovenlei ding van tramlijn 6 werd door een omgevallen boom vernield en het vervoer moest een paar uur door bus sen worden overgenomen, totdat de HTM de leiding had hersteld. Op de parkeerplaats nabij 't Trefpunt aan de Herenweg in Warmond viel een boom op een bouwkeet. De keet liep aanzienlijke schade op. De storm ontwortelde in Wassenaar een tiental grote bomen, terwijl talloze takken op het wegdek terecht kwa-, men. De vijf brandweerauto's van Wassenaar, alle brand weerlieden en de speciale takkensnoeier van de plant soenendienst waren tot diep in de avond bezig om het neergevallen hout op te rui men. Enkele bomen bij de Maaldrift die over de Rijks straatweg waren gevallen, zorgden voor een file tot Oegstgeest. In de Van der Wervestraat moesten vrijwel alle bomen worden omge zaagd. Het park rond de Jo- sefkerk zag eruit „alsof er een bom was gevallen", aldus de brandweercommandant. In Alphen aan den Rijn heeft de stormschade de brandweer en politie een uur lang werk bezorgd. Bomen werden ontworteld en tak ken braken af. De brandweer moest veel fietspaden en ook de rijbaan op sommige plaat sen vrijmaken. Twee auto's werden beschadigd. Op de A44 in Sassenheim viel een grote boom op de rij baan richting Den Haag. Een Katwijkse automobilist kon het gevaarte nog half ontwij ken, maar een vrachtwagen chauffeur uit Lexmond lukte dat niet. Het gevaarte viel op de cabine. De Katwijker en de mand uit Lexmond bleven ongedeerd. Beide voertuigen liepen zware schade op; de brandweer heeft de boom op geruimd. Op de Molenstraat in Sassenheim viel een boom op een daar afgemeerd mo torjacht. Het scheepje liep veel schade op. De storm zorgde in Voor schoten voor een ernstig verlies. Een meer dan 150 jaar oude lindeboom op de Voorstraat knapte ongeveer een meter boven de grond fi naal af. De gezonde kruin van de boom met veel blade ren kwam net naast een ge parkeerd staande auto te recht. De lindeboom behoor de tot het beschermde dorps gezicht en samen met zijn soortgenoten op de Voor straat werd hij verzorgd door een boomchirurg. Gevreesd wordt dat ook nog een ande re oude lindeboom ernstige schade opgelopen heeft. De meest oude lindebomen heb ben een gedeeltelijk holle stam, welke opgevuld wordt met een soort cement Tij dens najaarsstormen kunnen deze bomen de strijd tegen de natuur best aan, maar thans hebben ze nog een mooie bla dertooi en die vangt veel wind. Ook de droogte van enige maanden geleden kan een oorzaak zijn. n alle vroegte werd vanmorgen begonnen aan de fietstocht naar Krefeld. LEIDEN Een club van zo'n Iwintig ambtenaren van ver- Ichillende afdelingen binnen le gemeente, is vanmorgen jen fietstocht naar de Leidse justerstad Krefeld begonnen. De fietstocht is louter een portieve prestatie en heeft jeen politiek doel. Het idee om jnet een aantal collega's eens ien lange fietstocht te maken, s afkomstig van Wouter Dee- len van Interne Zaken en Dirk van Schie van Economi- iche Zaken. Dirk van Schie: „We hebben een mooie rustige route uitge stippeld langs de Rijn richting Utrecht en dan verder langs de Waal naar Nijmegen, waar we afslaan naar Krefeld. De tocht is 240 kilometer en we willen 's middags in de Leidse zustergemeente aankomen". In totaal zal de tocht negen fietsuren kosten. Maar omdat deze tour geen wedstrijdka rakter heeft, zal er regelmatig onderweg even worden afge stapt om de plaatselijke hore cagelegenheden op hun kwali teiten te testen. In Krefeld wordt het sportieve gezelschap opgewacht door het stadsbe stuur. De nacht wordt bij Duit se collega's of in een herberg doorgebracht. Morgen zullen de Leidse en Krefeldse ambte naren een rondrit door de stad maken, uiteraard bij mooi weer op fiets, en 's middags is er een bijeenkomst op het stadhuis, 's avonds wordt we derom de plaatselijk horeca getest. Zaterdagochtend zal het gezelschap in alle vroegte weer uit Krefeld vertrekken om 's middags weer in de Sleu telstad te te arriveren. Deze „Tour de Krefeld" wordt gesponsord door Leidse colle ga-ambtenaren. In ruil voor die geldelijke bijdrage zal hun naam worden aangeroepen en krijgen zij alle gezondheid toe gewenst. Dit steeds wanneer de renners in één van de vele etablissementen het glas hef fen. Zo'n vijftien politie-agenten werden gistermorgen ingezet om een einde te maken aan de blokkade van de Lokhorstkerk. NA BREKEN BLOKKADE DOOR POLITIE LEIDEN Het Sidney Congres is gisteren zonder verdere incidenten verlo pen, nadat de politie een twintigtal actievoerders had verwijderd. Rond elf uur maakten zo'n vijftien agenten een einde aan de blokkade van de Lok horstkerk. De blokkade werd door enkele tiental len demonstranten uitge voerd. Het optreden van de politie ging gepaard met nodige duwen en trekken. De demonstranten kwamen tot hun actie uit protest tegen de deelname van de Zuidafri- kaanse hoogleraar Gouws aan het congres. Volgens de de monstranten levert Gouws met zijn komst naar Neder land een bijdrage aan de apartheid. De Leidse universi teit zou met de organisatie van het congres een uitspraak van de universiteitsraad naast zich neerleggen. De raad sprak zich in het verleden uit voor een culturele boycot. De politie ging in opdracht van burgemeester C. Goekoop tot actie over, nadat daar door de organisatie van het congres om was gevraagd. Aanvanke lijk werd nog geprobeerd de partijen tot elkaar te brengen, maar dat had geen resultaat. Zo zei de organisatie van het congres toe dat men wilde pro beren een gesprek tussen de monstranten en de Gouws te organiseren. Dat gesprek had gistermiddag in de Pieterskerk moeten plaats hebben. De ac tievoerders wezen dat voorstel echter van de hand, omdat ze het te vaag vonden. De actie voerders verklaarden na af loop, dat de politie door het breken van de blokkade toont, dat zij de strijd tegen de apart heid niet serieus neemt. De organisatie van het congres sprak zijn waardering uit over het politie-optreden. Eerder had J. van den* Berg, voorzit ter van het bestuur van het Sir Thomas Brown Institute, dat het congres op poten zette, al gezegd, dat de methode van de demonstranten „puur fascis tisch" was en een „blamage voor de strijd tegen de apart heid" betekende. Leiden huiverig voor school in Noordwijk LEIDEN De gemeente Leiden is bang voor de gevolgen van de eventuele vestiging van een school voor voortgezet onderwijs in Noordwijk (mavo, havo, vwo). Een dergelijke school in Noord wijk zou leerlingen weg kunnen trekken van de Louise de Colig- ny scholengemeenschap in Lei derdorp. In een brief aan staats secretaris N. Ginjaar van onder wijs schrijft het Leidse gemeen tebestuur de bijdrage aan de Noordwijkse onderwijsvoorzie ning afhankelijk te maken van garanties dat de Leiderdorpse dependance van de Leidse school niet zal worden gesloten. In de brief stelt de gemeente een even tuele opheffing van de depen dance „ten zeerste te betreuren" omdat het gebouw in Leiderdorp pas twee jaar in gebruik is. Slui ting is volgens de gemeente „ka pitaalsvernietiging". Een nog be langrijker argument is dat open baar voortgezet onderwijs voor leerlingen uit het Veengebied (Alkemade en omgeving) „slechts op grote afstand be schikbaar zou zijn" als de vesti ging in Leiderdorp verdwijnt. Rector A.H. de Zoete van de Louise de Coligny-scholenge- meentschap noemt de vrees van de gemeente „reëel, maar wel op- termijn". De rector verwacht dat als de school in Noordwijk wordt toegestaan, pas in 1994 of 1995 de kans bestaat dat de dependance van zijn school moet worden af gestoten. „Volgens de prognoses blijven we nog jarenlang boven de duizend leerlingen, maar door de komst van een openbare scholengemeenschap in Noord wijk kunnen we de kritische grens bereiken", aldus de rector. DRINKWATERSCHANDAAL LEIDEN AL ACHTTIEN JAAR GAANDE LEIDEN De commissa rissen van de Leidse Duinwatermaatschappij (LDM) wijzen alle verant woordelijkheid voor het geknoei met drinkwater van de hand. Men legt de volledige schuld bij LDM- tlirecteur De Jong. Dat bleek gisteravond toen vertegenwoordigers van PvdA, CDA, D66 en Links Leiden kritiek uitoefen den op de lakse houding de commissarissen, ie commissarissen zijn, op |êén na, allen lid van de ■eidse gemeenteraad die lenig aandeelhouder is van LDM. PvdA-woord- oerder L. Geradts zei dat commissarissen „niet (optimaal hebben gefunc tioneerd". Het falen van (de^ commissarissen zal igeen gevolgen hebben Voor hun positie bij de 'LDM. iGisteren maakte raadslid R. van Lint (Links Leiden) na ei gen onderzoek bekend dat het geknoei met water niet negen jaar zoals aanvankelijk werd verondersteld maar reeds achttien jaar heeft voort geduurd. In al die tijd werd bij een tekort aan drinkwater, op pervlaktewater aan het reeds in de duinen gefiltreerde wa ter toegevoegd. De volksge zondheid is in die tijd niet in gevaar geweest maar vrel wer den er onaanvaardbare risico's genomen, vond de inspectie voor de Volksgezondheid. Een aantal commissarissen legde gisteravond verantwoor ding ai in de commissie econo mische zaken. Wethouder en president-commissaris van de LDM mevr. J. Fase zei daarbij dat iedereen in het bedrijf ge weten heeft van de ontoelaat bare handelingen. Dat geen der werknemers ooit zijn mond heeft opengedaan, weet zij aan de autoritaire en solisti sche wijze waarop het bedrijf door directeur C. de Jong werd geleid. Fase schetste De Jong als een grote deskundige op zijn terrein: „Wij hebben steeds vertrouwd op de des kundigheid van de directeur". Dat er iets niet in orde was met het Leidse drinkwater werd deze zomer ontdekt tij dens een wateronderzoek van de Rijksinspectie Volksgezond heid en Milieuhygiëne. Toen de commissarissen interesse toonden in het rapport dat aanvankelijk alleen aan de di recteur was toegezonden, maakte De Jong zijn handelen openbaar. Zonder de commis sarissen op de hoogte te stel len, gaf hij vervolgens volledi ge openheid aan de inspectie. Aanvankelijk werd veronder steld dat het geknoei met wa ter alleen de afgelopen zomer zou hebben plaats gevonden. Uit stukken van de directeur kwam gisteren een termijn van 9 jaar naar vorén en Van Lint openbaarde gisteravond een periode van 18 jaar. Niet uitgesloten wordt deze periode nog langer zal blijken te zijn. De aanwezige commissarissen wezen gisteravond alle verant woordelijk voor het gebeuren van de hand. „Hadden wij in al die jaren meer moeten we ten dan de inspectie?", verde digde wethouder P. Bordewijk zich. Hij wees er op dat de werknemers van de LDM de van Commissarissen te ver zwijgen. Commissaris W. Blei- jie (CDA) achtte de hiërarchi sche bedrijfsstructuur geen re den voor een onderzoek naar het functioneren van de LDM. „We drinken al jarenlang dit water en we zijn er nog nooit met z'n allen aan doodgegaan. Ik zag de noodzaak er niet van in". Van Lint noemde het onbe grijpelijk dat de commissaris sen niet argwanend waren ge worden na mededelingen over het zuiveren van drinkwater die de directeur een aantal ja ren geleden deed. P. Langen- berg (D66) vroeg zich af of de commissarissen op de hoog te van het gebruikelijke wa tertekort tijdens de zomer maanden zich nooit hadden afgevraagd hoe de LDM het toch klaar speelde genoeg drinkwater te leveren. Gecon cludeerd werd dat „de com missarissen niet alleen hadden moeten kijken naar wat hen werd voorgelegd maar vooral naar wat hen verzwegen werd". De VVD was mild over de be- DRINKWATER IN LEIDEN VOORLOPIG NIET DUURDER LEIDEN De prijs van het drinkwater wordt voor de Leidse consument niet hoger nu de LDM in tijden van waterschaarste drinkwater uit Den Haag koopt. Afgelo pen zomer werd voor een miljoen gulden aan water uit de Haagse regio betrokken. Maar de LDM .heeft vol doende reserves om dit op te vangen. Wel zullen de ex tra kosten worden doorberekend aan de regiogemeenten die water van de LDM afnemen. Of deze de prijsverho ging zullen doorberekenen aan de consument, is nog niet bekend. Eén en ander zei wethouder J. Fase gister avond. Fase hoopte dat de provincie dit najaar een ver gunning voor de bouw van een voorzuiveringsinstalla tie in Katwijk af zal geven. Hierdoor wordt de capaci teit van de LDM om water te zuiveren vergroot en zal het aankopen van Haags drinkwater niet meer nodig zijn. De bouw van deze installatie neemt naar verwach ting anderhalf jaar in beslag. De provincie heeft deze vergunning steeds opgehouden omdat, zo stelde Fase gisteravond, een reorganisatie van de waterbedrijven in Zuid-Holland op stapel staat. Hierdoor zou de LDM de zelfstandige status kunnen verliezen en aangesloten worden bij het Haagse drinkwaterbedrijf. De LDM heeft zich hier steeds tegen verzet omdat dit een prijs verhoging van het water voor de Leidse consument met zich mee zou brengen. trokkenheid van de commissa rissen. „We mogen blij zijn dat we een Raad van Commissa rissen hebben die er na acht tien jaar achtergekomen is wat er gebeurd is. Het is de eerste raad die dat gelukt is", aldus het liberale raadslid M. Wijn bergen. Argwaan was er bij de commissie ook over de mede verantwoordelijkheid van de Inspectie voor de Volksge zondheid. Was deze tijdens de gebruikelijke controles in al die jaren niets opgevallen, vroeg men zich af. Maar vol gens Fase hield de inspectie zich alleen bezig met de kwali teit van het water en die is al die tijd voldoende geweest. De commissie verlangde van Fase een verslag van de resul taten van de controles die op het water van de LDM hebben plaatsgevonden. Bovendien wilde de commissie weten welke maatregelen de com missarissen van plan waren te nemen om de organisatiestruc tuur bij de LDM te verbeteren. Fase beloofde beide verzoeken in te willigen. Inmiddels is een sollicitatie procedure voor een nieuwe di recteur in volle gang. Volgens Fase kan een nieuwe directeur in mei volgend jaar benoemd worden. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande_ Naam:. Adres:. Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als daiik het 'miniburo' aan: Naam:Voo> Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de. Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). -dis CeicLeSomcmt ter I JNZj

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13