Omroep en commercie gaan hand in hand op de Firat HEEL HILVERSUM OPÉÉN HECTARERAI KUNST CeidaeSou/ta/nl DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1986 PAGINA 10 h -Your Sixth Sense Your Sixth Sense In elk vakje dient een letter te worden ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: 1. pomp voor petroleumwinnlng; 2. kaft v.e. schrijfboek; 3. arts voor in wendige ziekten; 4. hoge geestelijke titel; 5. kleine hoeveelheid roest op een voorwerp. OPLOSSING Prix de Rome voor Wim van den Bergh AMSTERDAM De Prix de Rome voor Bouwkunst is dit jaar toegekend aan Wim van den Bergh uit Heerlen. Dit heeft de Rijksakademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam bekend gemaakt. Van den Bergh kreeg de prijs - 40.000 gulden - voor zijn ontwerp voor een sciencepark voor de technologie. De tweede prijs - 20.000 gulden - was voor Koen van Velsen uit Bussum. Twee basisprijzen van ieder 10.000 gulden werden toegekend aan Peter Defesche uit Amsterdam en Guido Swart uit Eindhoven. Voor de Prix de Rome voor Architectuur werden in totaal 176 inzendingen inge stuurd. Komende week, 10 september, wordt de uitslag van de Prix de Rome voor Stedebouw en Landschapsarchitectuur be kend gemaakt. Alle winnaars krijgen hun prijs in januari uitgereikt. Ella Fitzgerald weer in ziekenhuis LOS ANGELES Jazz-zangeres Ella Fitzgerald, die recent in een zie kenhuis moest worden behandeld in verband met hartklachten, is op nieuw opgenomen en heeft haar op tredens voor de rest van dit jaar ge annuleerd. De reden van de zieken huisopname is niet bekend gemaakt Fitzgerald werd op 26 juli na een op treden in Lewiston, in de staat New York. onwel en opgenomen in een ziekenhuis in Niagara Falls. Drie da gen later werd zij ontslagen. Volgen artsen was er geen sprake van een hartaanval, maar van een verzwak king van het hart. In augustus 1985 moest zij een korte periode worden opgenomen in verband met long klachten. Kunstsponsors blij met plannen Brinkman AMSTERDAM De Stichting Sponsors voor Kunst staat positief tegenover de opvattingen van minister Brinkman van welzijn, volksge zondheid en cultuur op het punt van sponsoring in de omroep. Brinkman liet tijdens de Kamer behandeling van de Mediawet er voor te zijn dat de naam van de sponsor van een uitgezon den cultureel programma aan het begin en aan het einde mag worden vermeld. Directeur Jur- riaan Fransman van de stichting verwacht dat dit leidt tot meer sponsoring van culturele tele visieprogramma's, zoals dat ook in Engeland gebeurde toen op de BBC sponsornamen moch ten worden genoemd bij kunstprogramma's. De stichting wil dat die mogelijkheid ook bij de ra dio wordt geschapen. De sponsors moeten wel tot hun recht komen, want een bedrijf sponsort niet om in de anonimiteit te blijven, aldus de stichting. Nieuw stuk Henry Brant in Rotterdam ROTTERDAM De Amerikaanse componist Henry Brant maakt deze maand een nieuw mu ziekstuk in de Willem Pijper-zaal van het con servatorium in Rotter dam. Hij doet dat van 8 tot 12 september samen met alle nieuwe studen ten. Honderd muzikan ten voeren 12 september om vijf uur de nieuwe compositie uit tegenover café De Unie aan de Westersingel. Regent het, dan heeft de uitvoering in De Doelen plaats. AMSTERDAM Ron Brandsteder wandelt over het podium met een Sony video-8 camera in z'n ene, en een micro foon in z'n andere hand. Hij is op zoek naar kan didaten voor zijn vide- o-8-kwis. Met zijn came ra speurt hij het publiek af op vrouwelijk schoon. Eenmaal in Ron's lens gevangen, verschijnt een afbeelding van het meis je op een enorm scherm achter zijn rug. „Sony is blij dat je er bij bent" wordt in blauwe letters over haar uitvergrote ge zicht geprint. Wat er daarna gebeurt, kan de geroutineerde TROS-kij- ker zelf bedenken: de meisjes mogen zelf de jongen van hun dromen uit het publiek vissen, die hen tijdens het spel terzijde moet staan. Wie de komende dagen - het kan nog tot en met 7 september - de Firato bezoekt, kan getui ge zijn van dit kwisje dat beurtelings door Brandsteder (de zoon van Sony-importeur Brandsteder) en Martin Gaus ('Dierenmanieren') gepresen teerd wordt. Op de Firato mag dan vol gens de audio- en video-fre aks niet veel nieuws te zien zijn, een kermis is het wel. De beurs lijkt gedurende deze dagen wel een winge west van Hilversum. De standhouder die mee wil tel len. heeft een omroepmede werker gecontracteerd. De bedrijven zijn zodoende ver zekerd van een goede pre sentatie van hun produkt, waardoor het 'lunapark' voornamelijk draait rond be kende om roep-mede werkers- Voor wie het negatief wil in terpreteren: Hilversum ver dient in de avond-, weekend en andere snipperuren even een beetje bij. „Schnabbelen" heet dat in omroep- en arties tenjargon; „graaien" heet het bij de omroep-collega's die géén „schnabbel" wisten te bemachtigen. Om maar even in de Sony- -draaimolen te blijven: bijna alle TROS-coryfeeën zijn hier aan te treffen. Disc-joc- key Tom Mulder doet dage lijks een kwisje rond nieuwe UX-pro-geluidscassettes. Wie een paar bandjes wil winnen, moet echter ook een lang verhaal over de weergave-k- waliteit van het bandje met bijbehorende vaktermen aan horen. De presentator van de race om de goedkoopste bood schappen. die iedere zaterdag via Radio 2 in de TROS- -Nieuwsshow gehouden wordt, doet een muziekspel letje bij de stand van Toshiba, een andere Japanse geluids gigant. Jack van Gelderen completeert de TROS-afvaar- diging op de Firato. Hij is te vinden in de PTT-hoek als presentator van de telecom- municatiekwis. Veterschoenen Astrid Joosten van de VARA is ingehuurd door de firma's Grundig en PDM. Nadat nie mand minder dan Laurens van Rooijen het publiek heeft gelokt met zijn zoete klanken ('Just a simple love- song') op een doorzichtige vleugel, mag Astrid haar kwis presenteren. In een mum van tijd vindt zij onder haar publiek drie personen die niet alleen in het bezit zijn van een aansteker, een lippenstift en veterschoenen, maar die bovendien ook be reid zijn om aan haar kwis mee te doen. Het eerste onderdeel is niet mis: „Geen ja, geen nee". Het spelletje levert dit keer geen afvallers op, zodat de kandi daten gedrieën de volgende ronde ingaan. Op aanwijzin gen van de regisseuse van Brandpunt en het NOS-jour- naal, Annette Kentie, mogen zij met een camera het optre den van twee zangeressen fil men. De finalisten moeten een aantal vragen beant woorden over de apparatuur van de standhouders. Een ge ïnteresseerd Firato-bezoèker zal daar weinig moeite mee hebben, maar wie slechts 'voor de gezelligheid' is mee gegaan, valt bij dit onderdeel onherroepelijk door de mand. Uiteindelijk vertrekken de drie deelnemers met hun prijzen naar de Grun- dig-PDM-bar, waar zij zich kunnen laven aan een 'Grundig-PDM-cocktail'. En ondertussen kan Astrid even uitrusten. Ze vertelt dat dit de tweede keer is dat zij op de Firato staat. „Waarom ik dit doe? Nou gewoon, het is mijn werk. Ik ben presentatrice en dit bedrijf heeft mij hiervoor gevraagd. Bij elkaar ben ik misschien meer bezig met dit soort klussen dan met mijn werk voor de TV. En ik vind het heel leuk om te doen. Je hebt veel meer contact met het publiek. Natuurlijk kan er telkens van alles fout gaan, maar dat is juist span nend. Je bent constant aan het improviseren". Will wel En Will wil wel weer wat weggeven. Namens Aristona wel te verstaan, want onder dit motto presenteert Will Luikinga een kwis voor deze Philips-dochter. Henny Huis man is te vinden op het ge deelte van de Firato dat door Philips is ingehuurd. Ook Jan Rietman van de NCRV is door Philips ingehuurd. Hij doet een computerspelletje onder de naam „Het Jan Rietman Spektakel". Riet man heeft zich overigfns ook laten contracteren door Technics. Als Philips hem niet nodig heeft, kan hij een paar meter verderop zijn tijd wel besteden. De 'Philips Show' is vooral dankzij presentator Huisman een grote publiekstrekker. Het publiek wordt bij bin nenkomst op video geregi streerd. Om kandidaten voor het spel te selecteren, draait Huisman de band even af en bevriest hij het beeld. Wie dan op het scherm staat, moet er aan geloven. De twee kandidaten moeten liedjes raden, die door een showor kest worden gespeeld. De eerste afvaller krijgt vijf cassettebandjes. „Heb je een cassetterecorder?" vraagt Henny. Het meisje knikt. „Dat is nou heel dom van je", zegt hij. „Onthoudt dit: als je mee doet aan een kwis moet je altijd zeggen dat je niets hebt. Dus heb je een pick- -up?" Het meisje slaat de wij ze raad niet in de wind ën zegt dat ze er geen heeft. „Jammer hoor", is het ant woord van de presentator. „Anders had ik je ook nog een paar elpees gegeven." Aapjes Om het lijstje compleet te maken: Kas van Iersel zit bij BASF, Leonie Sazias presen teert de TDK-ledenrace, Pim Jacobs bespeelt de piano's van Yamaha en Ad Visser en Gerard Joling zijn te vinden bij AKAI. En bij de stand van Panasonic en Technics zijn alle Veronica-radio-me- dewerkers te bezichtigen. Letterlijk. Als aapjes in een kooi. De flitsende boys and girls delen niets uit: ze laten alleen maar zien hoe volgens hen radio gemaakt moet wor den. 24 uur per dag houden zij 'Europa Radio' draaiende. Dit programma is, zolang als de Firato duurt, via een ge luidskanaal van de satelliet zender 'Europa-TV' te beluis teren. Het Firato-publiek mag hen ondertussen met vi deo-camera's van beide spon- sormerken gadeslaan. Desondanks zijn er ook be drijven die bewust niet mee doen aan het gebruiken van bekende radio- en TV-per- soonlijkheden. Een dame van JVC: „Dat leidt de aandacht alleen maar af van het pro dukt", meent zij. „En we kunnen het zelf net zo goed". Dat is overigens maar de vraag. Een onbekende pre sentatrice kondigt bij de stand van computergigant „Commodore" de komst van Ajaxied Arnold Mtlhren aan. Een klein jochie in het pu bliek maakt timide de op merking dat hij nog nooit van Mühren heeft gehoord, waarop de 'presentatrice' hem venijnig toebijt: „Als je niet weet wie dat is, heb je geen opvoeding gehad". Wedden dat hij van z'n ou ders voor z'n verjaardag géén Commodore-computer krijgt? Astrid Joosten in actie voor Grundig/PDM: „Ik doe dit werk vaker dan mijn werk voor TV". (Foto: Laurens Schuurkamp) tje grote klasse van klas- Ersieke elegance spreekt u meer aan dan een modegril voor korte tijd. U hecht meer waarde aan een stijl voor jaren. Your Sixth Sense voelt dat heel goed aan. Uw zesde zintuig voor elegance voert u eerst naar C&A Laat uw oog vallen op deze mooie mantel met vloeiende rug lijn. 't Warme wol/ polyester velours en de zeer verfijnde af werking geven u een rijk gevoel en een bezit voor jaren. 38-44 425.- Doe uw goede smaak alle eer aan met deze praktische 3/4coatinsemi- sportieve stijl. Zware poplin kwaliteit gevoerd en afge werkt met luxe imitatiebont 40-46 298.- U herkent direkt de vele voordelen van deze perfekte mantel. Gemaakt van soepele polyester/katoenen stof met bescheiden ruit en afgezet met imitatie bont 38-44 398.- C&èluibcAtfootcleÜfeJtf

Leidse Courant | 1986 | | pagina 10