Sjaal met kranten a Chili wacht op nieuwe golf van protest tegen Pinochet Waarschijnlijk 400 doden na scheepsramp Zwangere man; toekomstbeeld of waanidee? CIA voert operaties tegen Libië op Suriname: Nederlandse pers herinnert aan nazi-tijd" Jihad sluit oplossing uit in zaak Franse gijzelaars Partijorgaan CDU voor monarchie in Bondsrepubliek ■BUITENLAND SeidócOowiant WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1986 PAGINA 5 Schoonmakers Tsjernobyl gestraft wegens lafheid MOSKOU Een aantal arbeiders die be trokken zijn bij de schoonmaakwerkzaamhe- (Jen rond de kerncentrale van Tsjernobyl, is bestraft wegens „lafheid". Dit heeft het Sov jet-partijblad Pravda bericht. Uit het artikel blijkt dat er onder de arbeiders veel onrust bestaat over de straling waaraan zij worden blootgesteld. Het partijblad meldt dat de stra ling in Tsjernobyl vier maanden na het onge luk in de centrale nog steeds hoog is. Volgens (le Pravda moeten de arbeiders die bij de schoonmaakwerkzaamheden zijn ingescha keld op sommige delen van het terrein „ren nen" om te voorkomen dat zij een te hoge do sis straling oplopen. Maar volgens de krant ontsnapt er geen radioactief materiaal meer uit de bij het ongeluk verwoeste reactor. Zeventigjarige legt 384.000 kilometer af SOFIA Iemand die zeventig jaar oud wordt legt statis tisch gesproken tijdens zijn leven een afstand af die gelijk is aan die tussen de aarde en de maan. Dit heeft een Bulgaarse krant uitgerekend. Volgens het blad zet elk mens per dag in zijn huis, op weg naar en van zijn werk en daar zelf, 20.000 stappen. Per jaar zijn dat er 7,3 miljoen en in zeventig jaar 450 miljoen, omgerekend ongeveer 384.000 kilometer. Dit is meer dan negen keer aan de evenaar de aarde rond en komt neer op de afstand tussen aarde en Khaddafy wil verzet tegen Botha bewapenen LONDEN Libië is bereid een leger van Zuidafrikaanse en Namibische guerrillastrijders te bewapenen en op te leiden ter omverwerping van het blanke bewind. Dit heeft de Libische leider Khaddafy gezegd in een interview voor de Zimbabwaan se televisie. Hij zei dat Libië er alles voor over heeft om een verzetsleger op te richten. „We beschouwen dit als zelfverdedi ging. En als Amerika deze strijd terrorisme noemt... naar de hel met Amerika". VLIEGRAMP NIET DOOR HARTAANVAL VEROORZAAKT CERRITOS Het aantal mensen dat op de grond om het leven is gekomen na de botsing tussen de Mexicaanse DC-9 en de Piper Archer boven Cerritos bij Los Angeles kan stijgen tot 24. Alle 64 inzittenden van de twee vliegtuigen zijn om het leven gekomen. John Lauber, het lid van de Nationale Raad voor Vervoersveiligheid die het onderzoek leidt, acht het onwaarschijnlijk dat de hartaanval van de piloot van de Piper de oorzaak is geweest van de botsing. Het is nog een raadsel hoe het mogelijk was dat de Piper in het voor luchtverkeer van Los Angeles International Airport gereserveerde gebied terecht kon komen, en waarom het toestel niet is opgemerkt door de beman ning van de DC-9 of door de verkeerstoren van Los Angeles. Mogelijk heeft een ander klein toestel vlak voor de botsing de aandacht van de luchtverkeerslei der afgeleid. De NTSB is sceptisch over de hoeveel heid informatie die kan worden verkregen uit de zwaar beschadigde vluchtrecorders van de DC-9. Optreden van Russische dansgroep verstoord NEW YORK Een optreden van het Moise- jev-danstheather uit de Sovjet-Unie in een zaal van het Metropolitan Opera House van New York is voortijdig geëindigd, toen onbe kenden achterin de zaal een traangasbom lie ten ontploffen. Hoewel de ontruiming vrij or delijk verliep, raakten onder het 4.000-koppi- ge publiek toch zeker 20 mensen licht ge wond. De verstoring van het optreden werd later in anonieme telefoontjes opgeëist na mens de Jewish Defense League. Een woord voerder van de JDL ontkende echter dat zijn organisatie voor het incident verantwoorde lijk was, maar wenste zich er niet van te dis tantiëren. De JDL prijst de acties van die dappere ondergrondse strijders, die actie on dernemen ten behoeve van de onderdrukte joden in de Sovjet-Unie, aldus het JDL. Hoofd Chinese geheime dienst overgelopen PEKING De Chinese staatsveiligheids dienst heeft een zware klap te verwerken gekregen als gevolg van het overlopen van een hooggeplaatste functionaris naar het westen. Yu San, directeur van het bu reau buitenlandse zaken van het ministe rie van staatsveiligheid, is in januari over gelopen. Hij is in Hong Kong overgelopen en verblijft momenteel waarschijnlijk in Taiwan. Yu San kende op grond van zijn functie de namen van veel medewerkers en agenten van de Chinese geheime dienst in het buitenland. De Chinese ge heime dienst is in het buitenland vooral actief bij het vergaren van inlichtingen op het gebied van de moderne technologie, die nuttig is voor de lopende modernise ringen in China. DEN HAAG Chili gaat roerige weken tegemoet. Terwijl de oppositie zich opmaakt om in september het land met demonstra ties en stakingen te ver lammen, maakt de 70-jari- ge president Augusto Pi nochet zich gereed voor de viering van de dertien de verjaardag van zijn mi litair bewind. De oppositie heeft opgeroepen om morgen (4 september), de traditionele dag van algemene Verkiezingen vóór de militaire dictatuur, een nationale dag Van protest te houden. Het moet het tweede grote volk sprotest tegen de dictatuur van Pinochet worden sinds begin juli, toen duizenden de straat opgingen en de terugkeer van de democratie eisten. Op 11 september wil het verzet op nieuw het Chileense volk op de been krijgen om de bloedi ge staatsgreep in 1973 te her denken. De symbolische data zijn dit jaar extra geladen. Voor de op positie moet namelijk 1986 het „beslissende" jaar worden voor de overgang naar de democra tie in Chili. Of dat lukt, blijft de grote vraag. De Chileense oppositie kreeg een ongekende mentale op pepper toen de twee als onaf- zetbaar beschouwde dictatoren van Haïti en de Filipijnen be gin dit jaar het hazepad moes ten kiezen, onder druk van Washington en door toedoen van een indrukwekkende volksmobilisatie. Het kan dus toch dat een dictatuur stuk loopt als een volk zijn handen ineenslaat en het is dus toch mogelijk dat Washington zijn „oude vrienden" laat vallen, zo juichte de oppositie, die een Burgerassemblée heeft ge vormd. Dat is een niet aan partijen gebonden coalitie van vakbonden, studenten- en be roepsgroepen, waarin vrijwel alle sociale organisaties zijn vertegenwoordigd. Pinochet is evenwel niet van zins is toe te geven aan de ei sen van de oppositie. Volgens een vandaag gepubliceerd rap port van Amnesty Internatio nal maakt het regime in Chili in toenemende mate gebruik van illegale middelen als ont voering, marteling en moord om een eind te maken aan de binnenlandse protesten. In het rapport stelt Amnesty dat tien tallen mensen zijn aangeval len, ontvoerd, gemarteld of doodgeschoten door geheime bendes, die uitstekend zijn ge organiseerd en lijken te kun nen beschikken over aanzien lijke financiële steun. Doelwit zijn vooral pastoraal werkers, mensenrechtenactivisten, be woners van sloppenwijken en leden van oppositiebewegin gen. Tegelijkertijd blijven ook de veiligheidstroepen door gaan met arrestaties en marte ling „om iedere oppositie tot zwijgen te brengen". Maar de legerleiding is geen gesloten front meer. De oppo sitie spint garen bij de ver deeldheid binnen de legertop. Zij heeft zich bereid verklaard tot onderhandelingen met de militairen over een overgangs regering, tot genoegen van de Amerikaanse regering die als de dood is dat het geweld in een stroomversnelling komt en de linkse guerrillastrijders in de kaart speelt. Washington is afgestapt van de „stille di plomatie" en dringt er bij Pi nochet krachtig op aan de situ atie van de mensenrechten in zijn land te verbeteren en plaats te maken voor een de mocratisch gekozen opvolger. WASHINGTON Presi dent Ronald Reagan heeft de Amerikaanse geheime dienst CIA toestemming gegeven haar pogingen op te voeren om de Libische leider Khaddafy te isole ren en ten val te brengen. Dit heeft de Amerikaanse krant „Wall Street Jour- hal" gisteren bericht. IVolgens de krant,, die zich be roept op anonieme regerings bronnen. wil de CIA meer steun geven aan de tegenstan ders van Khaddafy, zowel in -Libië als buiten het land. Ook zal de Amerikaanse geheime dienst meer agenten werven ivoor ondergrondse operaties tegen het bewind van Khad dafy. De Amerikaanse rege ring heeft geweigerd commen taar te geven op het bericht. De Wall Street Journal schrijft dat het opvoeren van de CIA- activiteiten deel uitmaakt van een tegen Khaddafy gerichte campagne die onlangs het fiat gekregen heeft van Reagan. Naast geheime operaties voor ziet de campagne ook in eco nomische druk en militaire plannen voor vergeldingsac ties als Libië een nieuwe ter- reurcampagne begint. De Amerikaanse regering wil met de campagne een staats greep tegen de Libische leider utilokken, zo schrijft de Wall Street Journal. Volgens het blad zijn specialisten van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, de CIA en het Witte Huis van mening dat er steeds meer verwijdering ontstaat tussen Khaddafy en de Libische legerleiding. Castro haalt uit naar VS De Cubaanse lei der Fidel Castro heeft op de twee de dag van de conferentie van niet-gebonden landen een onge meen felle anti- Amerikaanse re devoering gehou den. „De volke ren van Amerika, Azië en Afrika worden uitgebuit door de VS", al dus Castro. T)1 DEN HAAG De Nederland se berichtgeving over Surina me „doet denken aan de tijd van de nazi's". Met deze woor den uitte de voormalige Suri naamse ambassadeur in Den Haag Henk Heidweiller giste ren in een gesprek met Vero- nica-radio forse kritiek op de Nederlandse media. „Deze schrijven maar wat raak en verifiëren de zaken nauwe lijks", aldus de oud-ambassa deur. die nu kabinetschef is van legerleider Desi Bouterse. „Ik vraag me toch af hoe het mogelijk is, dat er vrijwel da gelijks in de bladen de „grosse Lüge" wordt gehanteerd, die mij toch doet herinneren aan de tijd van de nazi's waar jul lie in Nederland mee bekend zijn", aldus de oud-ambassa deur. Hij noemt het „onvoor stelbaar dat dit soort berichten dagelijks de ether worden in gegooid". Dat de dreigementen die het Jungle Commando van de voormalige militair Ronnie Brunswijk geuit heeft door de autoriteiten niet worden gene geerd, blijkt uit de verhoogde staat van paraatheid waarin het nationale leger verkeert. Sinds kort patrouilleren 's avonds militairen en agenten zij aan zij in Paramaribo, en wordt de omgeving van het fort Zeelandia en het presiden tiële paleis omstreeks 10 uur 's avonds hermetisch afgesloten voor alle verkeer. Hetzelfde gebeurt bij de Memre-Boekoe- kazerne. De Afghaanse verzetsman Mohammed Nazir (r) trapt demonstra tief op een Russische vlag bij aankomst op het vliegveld van Phi ladelphia. Nazir en twee andere rebellen worden in de VS behan deld voor in de Afghaanse oorlog opgelopen wonden. Libanees kabinet eens over bestand BEIROET De christelijke en moslem ministers van het Libanese kabinet van nationa le eenheid onder premier Ka- rami zijn het gisteren eens ge worden over een bestand dat moet leiden tot een eind aan elf jaar burgeroorlog. Het was de eerste voltallige vergade ring van zijn kabinet sinds april '84. Eind vorig jaar kwam door Syrische bemidde ling een akkoord over een be stand tot stand tussen de mos lem en christelijke milities, maar dit werd in januari ver worpen door de meerderheid van de christelijke politieke leiders van het land onder aanvoering van de president, Amin Gemayel. Het akkoord voorziet in grotere politieke invloed voor de moslems, in perking van de bevoegdheden van de president en coördina tie van militair, buitenlands en veiligheidsbeleid met Syrië. BEIROET De pro-Iraanse groep Islamitische Jihad heeft de Franse regering er gisteren van beschuldigd alle mogelijkheden voor een oplossing in de zaak van de Franse gijzelaars in Liba non te hebben uitgeschakeld. „Met de nieuwe regering waren er positieve tekenen, maar een geheim bezoek van een Amerikaan se gezant aan Parijs met plannen de vrijlating van de gijzelaars te coördineren hebben de deur dicht gedaan". Het getypte Ji- had-communiqué werd afgeleverd met een videoband van vijf minuten, waarop de Franse gijzelaar Jean-Paul Kauffmann. sterk vermagerd en verwilderd, te zien is. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Het partijorgaan van de christendemocrati sche CDU in de Duitse deelstaat Nedersaksen, de N iedersachsen-Zeitung, ziet de herinvoering van de monarchie in de Bondsrepubliek helemaal zitten. „Veel burgers hebben een hang naar iets bestendigs, dat hun veiligheid geeft en hun het zich opnieuw bewust wor den van het nationale verle den mogelijk maakt", heet het in een artikel onder de kop „Nieuwe trend naar de monar chie?". Uitgever van het blad is de Nedersaksische minister van binnenlandse zaken Wil- fried Hasselmann. Hij is ook CDU-voorzitter in de deelstaat Nedersaksen. In het artikel wordt gesteld dat in de ogen van de burgers een bondspresident altijd een partijgebonden persoon blijft, al is die nog zo competent. Hij zou nooit de instemming heb ben van een zo groot deel van de bevolking als een monarch. Volgens het blad zou daarom niet de Bondsdag over even tuele herinvoering van de mo narchie moeten beslissen, maar zou een referendum moeten aantonen dat er een brede meerderheid voor een monarchie te vinden is. Aan het Duitse keizerrijk, in het leven geroepen door Bis marck, kwam op 28 november 1918 een einde. Keizer Wil helm II deed die dag afstand van zijn troonsrechten. Hij overleed op 4 juni 1941 in het Nederlandse Doorn. SMIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 34) „Parbleu!" riep de jonge Egerick van Yssel- steyn van Wellemonde nogmaals uit. „Dat was geen rijden maar! Dat was vliegen! Wat zeg ik, eenvoudig manneke? Dat was voorwaarts snel len als een pijl, die aan de boog ontsnapt, voortgestuwd door de krachtige pees!" Hij gaf Kareltje een vertrouwelijke klap op de schouder en vervolgde: „Het is mij ten ene male duister, manneke, waarom ge u straks beijverde om u zó stompzinnig aan te stellen als had ge nog nimmer de gladde ijzers onder de voeten gehad!" Mag ik misschien zelf weten hoe ik me wens aan te stellen?" vroeg Kareltje. „Dat moogt ge, eenvoudig manneke," ant woordde Egerick. „Bij mijn beroemde voorva deren, dat moogt ge! De burgers hebben zich eilaas het recht verworven voor zich zelf uit te maken wat ze willen doen of hoe ze zich wensen aan te stellen. Dus komt dat recht u óók toe. Vooruit maar, ga uw gang, doe wat ge wilt. Wel iswaar hellen wij ertoe over te veronderstellen dat de adel beter voor de burgers kan uitmaken wat ze moeten doen, maar goed, de tijden zijn veranderd. Tempora mutata sunt! Wij zijn ruim denkend. Dies staan wij u genadiglijk toe zelf uit te maken wat uw handelwijze als eenvoudige burger zal zijn!" Egerick was zeer tevreden over zijn uiteenzetting, dewelke hij dan ook met luider stemme had doen weerklinken. Geen wonder, dat dit betoog door de klare vrieslucht was doorgedrongen tot de eenzame vreemde ling. die door de bossen liep in de richting van het Snoekenvijvertle MOSKOU Bij het onge luk met het Sovjet-passa giersschip in de Zwarte Zee zijn 79 mensen om het leven gekomen en wor den 319 passagiers ver mist. Dit is gisteren offi cieel in Moskou bekend gemaakt. Voor de vermis ten is er nauwelijks hoop. Eerder meldden de regerings krant Izvestia en het officiële persbureau Tass dat zeker 561 opvarenden van de „Admiraal Nachimov" zijn gered. In to taal waren er 1234 mensen aan boord. Het schip zonk nadat het bij de havenstad Novoros- sijsk in aanvaring was" geko men met een vrachtschip. De 17.503 ton tellende „Admi raal Nachimov" vervoerde 888 passagiers en 346 bemannings leden. Het ongeluk vond plaats kort nadat het de haven had verlaten. Het schip kwam door onbekende oorzaak in aanva ring met het 18.604 ton meten de vrachtschip „Pjotr Vasev" en zou in tweeën zijn gebro ken en binnen twintig minu ten zijn gezonken. Het maakte een cruise van Odessa naar Batoemi, bij de Turkse grens. Alle opvarenden waren Russische staatsburgers, vooral uit Moldavië, de Oek raïne, het Oostzeegebied en Centraal-Azië. Het vrachtschip zonk niet. De reddingsoperatie wordt op grote schaal voortgezet. Izves tia meldde gistermorgen dat drie kleine reddingsboten maandagochtend groepjes van 146, 88 en 80 overlevenden van het gezonken schip had den opgepikt. De boot Kometa 37 redde nog eens 247 mensen. Na de aanvaring van het pas sagiersschip „Aleksandr Soe- vorov" bij de stad Oeljanovsk in 1983 is nooit bekend ge maakt hoeveel mensen om het leven zijn gekomen. Daarbij zouden echter honderden mensen zijn verdronken. Na de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl maakte Moskou voor het eerst gegevens be kend over het aantal slachtof fers. LONDON Is de zwangere man een nieuw toekomst beeld? Als de medici beslui ten om hun onderzoek naar de mogelijkheden van een zwangerschap bij mannen voort te zetten, zou dit mis schien wel dé alternatieve geboortemethode van de toe komst worden, zo zegt een Britse arts, die anoniem wenst te blijven. „Maar me disch gezien is het mogelijk". Zwangerschap bij mannen wordt door velen gezien als de volgende stap na de rea geerbuisbaby's en het draag moederschap. Het idee is om een eitje te bevruchten met zaad van de vader door mid del van de buiten-baarmoe- derlijke bevruchtingsmetho de, die wordt gebruikt voor reageerbuisbaby's. De aldus onstane embryo zou dan in geplant worden in de man in plaats van de vrouw. Een groot probleem is echter waar de embryo zich zou moeten nestelen, aangezien de man geen natuurlijke ruimte heeft die als baar moeder zou kunnen funge ren. Een mogelijke kandi daat is de onderbuikholte, omdat de grote bloedtoevoer naar deze ruimte de embryo voldoende zou kunnen voe den. De baby zou dan ter wereld worden gebracht met de keizersnee. Het gebruik van de onder- buikholte als baarmoeder is niet nieuw. Buitenbaarmoe- derlijke zwangerschappen komen immers ook voor bij vrouwen, maar worden meestal in een vroeg stadi um opgespoord en beëin digd. Een klein aantal vrou wen slaagt erin om een kind ter wereld te brengen na een buitenbaarmoederlijke zwangerschap, maar deze methode is onbetrouwbaar en gevaarlijk. Voor mannen zou zo'n zwangerschap zelfs nog meer risico's opleveren. Er is namelijk een verhoogde kans op infectie: de placenta die de embryo verbindt met de „moeder", zou in het li chaam van de man gelaten moeten worden en uiteinde lijk op natuurlijke wijze af gebroken moeten worden. Volgens de al eerder geci teerde arts zouden de man nen vrouwelijke hormonen toegediend moeten krijgen en als gevolg daarvan bor sten ontwikkelen en dezelf de reacties vertonen die bij een de zwangerschap gebrui kelijk zijn, zoals misselijk heid, verhoogde bloeddruk en moedermelkproductie. Het belangrijkste punt van overweging is echter het feit dat de mannen alleen maar jongetjes zouden kunnen krijgen. Als een man een vrouwelijke embryo inge plant zou krijgen zou zijn hele hormoonhuishouding in de war raken en zou hij ge castreerd moeten worden om het evenwicht weer te herstellen. De sociale dilemmas die een mannelijke zwangerschap met zich meebrengen zijn haast net zo gecompliceerd als de medisch-technische problemen. Een Australische arts heeft evenwel honder den brieven ontvangen van mannen die dolgraag een kind zouden willen baren, óf omdat hun vrouwen te ziek waren om kinderen te krij gen, óf omdat ze homosek sueel of transseksueel waren en graag een gezin wilden stichten. „Mannen kunnen ook goede „moeders" zijn", zegt de En gelse kinderpsychologe Dora Black, „en een kind dat grootgebracht wordt door twee mannen kan zich heel bijzonder voelen". Zij gelooft dat de zogeheten speciale moederband voornamelijk een kwestie van tijd is. „De moederlijke gevoelens die vrouwen voor hun baby's koesteren, worden maar voor een klein deel bepaald door de zwangerschap. Het belangrijkste is echter dat de vrouw meestal meer tijd sa men met haar baby door brengt dan de man". Niet ie dereen is het er echter mee eens dat zwangerschap bij mannen een wetenschappe lijke vooruitgang betekent. Ian Croft, de directeur van een Brits Instituut voor vruchtbaarheid en verlos kunde, vindt het hele idee onnatuurlijk. Bovendien zal het de reageerbuismethode niet ten goede komen. „Ik zou het afschuwelijk vinden als een bizar verzoek serieus in overweging genomen zou worden ten nadele van vele vrouwen die graag kinderen willen". Croft denkt dat onderzoek naar zwangerschap bij man nen bij het publiek wel eens de indruk zou kunnen wek ken dat medici bezig zijn met immorele proeven op embryo's. Hierdoor zouden vrouwen wel eens hun ver trouwen in de reageerbuis- methode kunnen verliezen, omdat ze denken dat er met hun embryo's geknoeid wordt. „Het is absoluut uit gesloten dat we een afdeling krijgen voor zwangere man nen. Zwangerschap bij man nen is slechts een waanidee van sommige mannen". NICKY MAITLIS Copyright The Guardian Deze sjaal met kranteprint is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De sjaal meet 80 x 80 cm en is zwart/wit uigevoerd. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de sjaal naar: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats. Stuur deze bon ingevuld ""I, 2500 Vd Den evuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I Haag (postzegel betalen wij). - Ceidóë Somcvnt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5