CcicUc (Sowuvnt Parlementaire enquête ABP niet uitgesloten Naar de maan MüSBUM Commerciële zenders gedwongen keus te maken Brand in Parijs: 7 doden Bezuinigingen gevangeniswezen gaan ondanks uitbraken door Politie breekt blokkade tegen Sidney Congres kamsteeg Woensdag 3 september 1986 77e jaargang no. 23594 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpere, behorende tot Sjjthoil Pers. Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: ILHallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur ongeveer 11, middag- temperatuur omstreeks 18 gra den. Wind noordwest krachtig, in de ochtend draaiend naar west en afnemend tot matig. Zon op: 6.55 uur, onder: 20.21 uur. Hoogwater Scheveningen: 3.08 en 15.33 uur, laagwater: 11.23 en 23.25 uur. DEKEEEM3 met speciale rubriek ZIE PAGINA vandeUIT-bijlage Goudkoorts in Scheveningen Zelden waren er op het Sche- veningse strand zoveel vol wassenen bezig met het gra ven van kuilen als gistermid dag. Maar er viel dan ook wat te verdienen. Van de drieduizend deelnemers zou aan het einde van de middag slechts één persoon stuiten óp een kist met drie goudsta ven ter waarde van 100.000 gulden. De AVRO maakte er opnamen van voor het televi sie-programma Goldrush. DEN HAAG De fracties van CDA en commercieel te zijn, of ze mogen geen op VVD in de Tweede Kamer zijn elkaar gis- Nederland gerichte reclame meer maken. teren opnieuw in de haren gevlogen over Minister Brinkman kreeg gisteren prompt definitief standpunt hierover ^wd^hij ^pas de de wettelijke regels, waaraan buiten- zijn eigen CD A-fractie tegenover zich. Het tor landse commerciële zenders moeten vol- CDA wenst de afspraken zo te interprete- doen om op de Nederlandse kabel te mo- ren, dat door het wegvallen van het on- gen worden toegelaten. De aanleiding was dertitelingsverbod buitenlandse commer- een door minister Brinkman van wvc ge- ciële zenders nu geen op Nederland ge presenteerde wetswijziging. richte reclame mogen voeren èn zich De wetswijziging betreft een schijnbare moeten houden aan het STER-regime. geen heldere antwoorden te geven. Un- versoepeling van het toelatingsregime VVD-woordvoerder Hermans noemde de duidelijk bleef bijvoorbeeld de toekomsti voor commerciële zenders vanwege het CDA-uitleg van de regeerafspraken „vol- ge positie van Europa-tv, die volgens loslaten van het ondertitelingsverbod: al- strekt beneden de waarheid". VVD en leen bij op Nederland gerichte reclame PvdA, samen een kamermeerderheid, zijn moeten commerciële zenders zich houden vóór een soepeler toelatingsbeleid voor aan de binnenlandse reclameregels (bijv: commerciële omroepen op de kabel, geen reclame in de programma's zelf), om Minister Brinkman evenwel wilde giste- Meer directe zekerheid kreeg de Kamer op de kabel te worden toegelaten. De wij- ren, in het nogal chaotisch verlopen debat, over de start van het derde tv-net. Neder- ziging betekent dat deze zenders gedwon- geen uitsluitsel geven over de vraag of de land 3 mag eind volgend jaar beginnen gen worden te kiezen tussen: of ophouden wetswijziging nu een versoepeling of een met uitzenden. innemen als de Europese rechter zich heeft uitgesproken over het verbod van op Nederland gerichte reclame. Op vele andere belangrijke vragen wist de bewindsman, vooral tot grote ergernis van PvdA-woordvoerster Van Nieuwenhoven, Brinkman niqt hoeft te rekenen op een voorkeursbehandeling ten opzichte van andere commerciële zenders. Itlllllllllllllllllllllllllllllllllllll Apothekers assistenten voelen zich bedreigd DEN HAAG De apothekersas sistenten willen dat nu spoedig ernst wordt ge maakt met het voornemen van hun werkgevers de 1300 apothe ken in ons land te beveiligen. Ze krijgen naar hun zeggen steeds vaker te maken met agressieve verslaafde cliënten die door bedrei ging en intimidatie aan verdovende en kalmerende mid delen en injecties puiten proberen te komen. Volgens de beroepsgroep apo thekersassistenten van de Diensten bond FNV wordt het hoog tijd dat er nu na jaren van discussie eindelijk voorzieningen in de apotheek wor den aangebracht waardoor men vei lig kan blijven werken. Zo moe ten er speciale sluizen worden ge maakt, waar pa tiënten 's avonds en 's nachts hun recepten kunnen afgeven, vindt de bond. iniiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiii HUURDERS KRIJGEN ZO MOGELIJK GELD TERUG (Van onze parlementaire redactie) In deze affaire gaat het erom en draagt". Pvd A-kamerlid in welke mate het Algemeen Schaefer, zelf oud-staatssecre- Burgerlijk Pensioenfonds DEN HAAG Huurders eventueel ook andere beleg- taris van volkshuisvesting, vindt overigens dat zijn opvol- van een ABP-woning die g"s de kosten van door hen ger pas te blameren is als te veel betalen kriieen gebouwde woningen te hoog vaststaat dat deze niet heeft .1. „1.1 hebben voorgesteld, om op die gereageerd op signalen om dat geld terug indien dat manier meer rijkssubsidie en trent fraude door beleggers, enigszins mogelijk is. meer huur te kunnen incasse- Brokx zegde toe zijn uiterste Staatssecretaris Brokx ren. Er zijn aanwijzingen dat (Volkshuisvesting) heeft het ABP op deze wijze honder- dit gisteren toegezegd in den miljoenen te veel heeft een vergadering met de opgestreken. Dat zou hebben rr, j tr kunnen gebeuren doordat het Tweede-Kamercommissies ministerie van volkshuisves- voor de rijksuitgaven en ting de plannen van particu- de volkshuisvesting. liere beleggers (bewust) niet controleerde, waaidoor de be- De woordvoerders van CDA treffende instellingen volop de en PvdA, Paulis'en Hummel, gelegenheid kregen tot onei- verklaarden dat zij „geen en kel middels' uitsluiten, ook een parlementaire enquête niet, Staatssecretaris Brokx wees om klaarheid te ^brengen in zichzelf aan als degene die po- deze nieuwe ABP-affaire. De litieke verantwoordelijk is VVD'er Van Rey had al in een voor eventuele (bewuste) nala- eerder stadium laten weten tigheden op zijn departement, dat er reden kan zijn voor zo'n Vrijwel alle fracties hadden de onderzoek, waarbij het parle- vraag gesteld „wie, op welk ment getuigen onder ede kan moment en voor welke zaak *ag.3: Brokx waarschuwt horen. de verantwoordelijkheid droeg vo°r tijdrovend onderzoek best doen de te verwachten waslijst van schriftelijke ka mervragen vóór 1 oktober te beantwoorden. Ook zal hij in een notitie laten weten welke aanpak hij kiest voor de be handeling van de ABP-proble- matiek. Intussen stuurt hij al lerlei stukken die betrekking hebben op de zaak nog vóór het einde van deze week toe aan de Kamer, desnoods nog op zaterdag. De enige beper king is, aldus de staatssecreta ris, dat het justitieel onderzoek niet in de wielen mag worden gereden. Slaapliedjes te luidruchtig LEIDEN Omwonenden van studentensociëteit Minerva aan de Breestraat waren niet blij met de slaapliederen die de Minervanen vannacht voor hen zongen. Diverse malen werd de politie gebeld door omwonenden die weliswaar geen klachten hadden over de kwaliteit van het gezang, maar wel over het volume ervan. Ondanks de voorzorgsmaatre gelen die Minerva had geno men. veroorzaakte de zanga vond geluidsoverlast. Nadat de politie gevraagd had iets min der geluid te produceren, is er niet meer geklaagd. BIJ DEZE KRANT INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (ADVERTENTIE) MEUBELS HALF GELD Ou<Je Wetering Ann Christian Art meubelen, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat alhier, stopt haar toonkamer- aktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor halve prijs. Om u een paar voorbeelden te noemen zware eiken slaapkamer van 1.598.-voor/ 799,-;deken kist van 498- voor 198,-; originele secretaire van I 798.- voor 399,-; complete eiken eethoek van 2 980.- voor 1.498,-; modern bankstel van t 2.500.- voor 1.250,-.Wie binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 11.00 uur aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdag koopavond. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllll Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Cocaïnedealer aangehouden DEN HAAG De Haagse politie heeft gistermorgen in een wo ning aan de Vermeerstraat in Den Haag de 24-jarige bewoner aangehouden op verdenking van handel in verdovende midde len. In het pand trof de politie 38 gram cocaïne, een Uzi-pistool- mitrailleur en 50 patronen aan. Het wapen was in 1983 gestolen uit een kazerne in Soesterberg. (ADVERTENTIE) Ondernemers, denkt U aan TransportadviesdagenVolkswagen op terrein Motel Sassenheim Vrijdag 5 september 14.00-21.00 uur. Zaterdag 6 september 10.00-17.00 uur. Maandag 8 september 14.00-21.00 uur Volkswagenberoeps in vervoer PARIJS In Parijs zijn zeven mensen om het leven gekomen en zeventien gewond geraakt, nadat in een flat aan de Avenue Gambetta brand was uitgebroken. In de flat woonden vooral im migrantengezinnen. Zes slachtoffers konden hun woning niet tijdig kunnen verlaten en zijn door verstikking om het leven ge komen. Een aantal mensen raakte gewond toen zij uit de ven sters sprongen om aan het vuur te ontsnappen. Het is nog niet duidelijk hoe de brand is ontstaan. „Babysitter" De gorilla Jambo houdt keurig de wacht bij de vijf jaar oude Levan Merritt, die maandag in de dierentuin van Jersey op de Kanaaleilanden zes meter naar beneden was gevallen. De peuter heeft hoofdletsel opgelopen, maar hij kon zonder problemen uit de gorilla-kooi worden gehaald. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er bestaat geen enkel verband tus sen de bezuinigingen in het gevangeniswezen en de recente ontsnappingen uit de gevangenissen van Scheveningen, Alkmaar en Haarlem. Het kabinet ziet dan ook geen aanlei- die kamerleden van PvdA en VVD over de drie ge slaagde vluchtpogingen hadden gesteld. Het aantal bewaarders zal niet worden uitgebreid, zo deelde de staatssecretaris mee. Wel zullen de veiligheidsmaatrege len in de genoemde gevange nissen worden verbeterd, niet alleen wat de persoonlijke controle van de gevangenen betreft (zoals al eerder bekend ding de betreffende bezui- was gemaakt) maar ook in nigingen terug te draaien, technische en bouwkundige zin. Volgens mevrouw Korte- Dit zei staatssecretaris Van Hemel hebben de drie Korte-Van Hemel (Justi- ontsnappingen, die binnen een tie) gisteren in de Tweede tijdsbestek van acht dagen Kamer, waar zij samen plaatsvonden niets met elkaar J. - - Ip malrpn Hpt iq ppn tnpval- met minister Korthals Al- tes vragen beantwoordde volgden". te maken. „Het is een toeval ligheid dat ze zo kort op elkaar Er is al een intensief onder zoek gaande naar de oorzaken en achtergronden van de ont snappingen. Tevens wordt be zien op welke manier vlucht gevaarlijke gevangenen voort aan het best kunnen worden behandeld. Minister Korthals Altes zei dat er sinds enkele jaren sprake is van een nieuw type vluchtgevaarlijke gevan genen. „Het gaat hier om ge detineerden zoals drugshande laren en ontvoerders, die door gaans over veel geld kunnen beschikken. Zij zijn dan ook in staa^ om tegen flinke vergoe dingen hulp van buitenaf te verkrijgen bij ontsnappingen. Deze mensen vormen een ern stig probleem dat een aantal jaren geleden nog nauwelijks bestond". Vermist meisje in Omniversum gesignaleerd DEN HAAG De politie van Velsen is in het on derzoek naar de vermis sing van de 7-jarige Cher yl Morriën uit IJmuiden terecht gekomen bij het Omniversum in Den Haag. De politie heeft via een personeelslid de tip gekregen dat Cheryl op dinsdag 26 augustus met de twee mannen in het Ruimtetheater is gesigna leerd. Met één van de twee mannen heeft zij daar 's middags om vijf uur de filmvoorstelling „Picture Holland" bijge woond. Volgens de tip waren de twee mannen daar met dezelfde groene Lada Stationcar als op de dag van haar verdwijning drie weken eerder. De twee mannen en het meisje waren het dienstdoende personeelslid achter de balie opgevallen, omdat zij twee grote honden mee naar binnen wilden ne men, aldus Omniversum-di- recteur G. Geertsma. Toen hen werd meegedeeld dat de toegang voor honden verbo den was, nam één van de mannen de twee honden mee naar buiten. De andere man heeft daarna met het meisje de één uur lange voorstelling bij gewoond. De betreffende voorstelling werd volgens de heer Geertsma „behoorlijk druk" bezocht. Het personeels lid had verder niet veel aan dacht aan het drietal geschon ken, totdat zij afgelopen zater dag in een landelijk ochtend blad een foto van de verdwe nen Cheryl Morrien zag en haar als het bezoekstertje van een paar dagen eerder herken de. Directeur Geertsma had van de medewerkster gehoord dat het kind tijdens het Omni- versum-bezoek een vrolijke en ontspannen indruk maakte. De politie zoekt in verband met deze nieuwe ontwikkeling contact met mensen die dins dag 26 augustus ook de film voorstelling om vijf uur 's middags hebben bijge woond. Ook doet ze een drin gend verzoek op de twee man nen om met haar contact op te nemen. Op de dag van de verdwijning van Cheryl Morriën op 5 au gustus hebben getuigen gezien dat zij achterin een lichtgroene Lada Stationcar zat met twee mannen. Ook zouden er twee honden, een bastaard kees hond en een herdershond, bij zijn geweest. Volgens een woordvoerder van de Velsense politie komen er rond de vermissing steeds meer tips uit heel Nederland binnen. Aan het onderzoek werken momenteel twintig man politie mee. LEIDEN De Leidse po litie heeft vanmorgen kort voor elf uur op hardhan dige wijze een blokkade van de Lokhorstkerk ge broken. Daarbij vielen geen gewonden en nie mand werd gearresteerd. De blokkade was opge worpen door zo'n 25 de monstranten. Ze deden dat uit protest tegen de deelname van de Zuida- frikaanse professor Gouws aan het Sidney Congres, dat gisteren in de kerk van start ging. De demonstranten stelden zich .v^nd half negen bij de toe- Zo'n 25 actievoerders blokkeerden vanmorgen de Lokhorstkerk in Leiden en verhinderden daar mee het van start gaan van het omstreden Sydney Congres. gangsdeur op en maakten het de deelnemers aan het congres onmogelijk de kerk binnen te gaan. De actievoerders achtten het in het kader van de strijd tegen de apartheid onaan vaardbaar dat Gouws in Lei den aan een congres deel neemt, omdat hij doceert aan een universiteit in Zuid-Afri- ka. De deelnemers aan het congres wachtten in de stro mende regen in de stegen rond de kerk gelaten op een einde v?n de blokkade. Voorzitter J. van den Berg van het organi serende Thomas Brown Insti tute noemde de handelwijze van de demonstranten „puur fascistisch" en „een blamage voor de strijd tegen de apart heid". Sommige congresgan gers gingen met de demon stranten een discussie aan in een poging hen tot het opge ven van de blokkade te bewe gen. Enkele tientallen deelne mers aan het congres die met een bus werden aangevoerd, warden tijdelijk in hotel Nieuw Minerva aan de Boom- markt ondergebracht. De organisatie van het congres eiste het vertrek van de de monstranten en vroeg de poli tie daarbij medewerking te verlenen. Eerst rond elf uur trad de politie op. Met enig ge- sjor werd de blokkade uiteen gerukt en konden de congres gangers de kerk binnengaan. Pag 13: Organisatoren Sid- ney-congres pal achter Zuid- afcikaanse collega. Als we de Bulgaarse sportkrant „Naroden Sport" mogen geloven (en waarom zou die niet ons geloof waard zijn?) heeft een zeventigjarige in zijn leven, statistisch gesproken, een afstand afgelegd, die ge lijk is aan die tussen de aarde en de maan. Vol gens het blad zet elk mens per dag in zijn huis twintigduizend stappen en dat leidt uiteindelijk tot een afstand van 384.000 kilometer. Dan moet u eens nagaan hoeveel een bezorger van de Leidse Courant dan wel aflegt. Misschien loopt 'ie wel naar Mars? Als u daar als (proef-)abonnce bij komt wordt dat nog weer iets meer. Maar Iaat u dat vooral er niet van weerhouden de bon in te vul len. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel t llAf opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. 1 'A 1 N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabdnnement wor den geweigerd. CeidócSouAa/nt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1