ÊcidócSomcMit Al jarenlang geknoei met water DONZIGE' g ZEEP a ALLER LEI(DS) „Als ik straks niet meer werk blijft m'n inkomen gewoon hetzelfde!' STAD OMGEVING Actiegroepen laten Sidney-congres niet ongemoeid Opening academisch jaar Nieuwe sporthal morgen officieel open I Not DINSDAG 2 SEPTEMBER 1986 PAG:. CERKERAAD LOKHORSTKERK WIST «IET VAN KOMST ZUID-AFRIKAAN EIDEN Van diverse zijden is aangekondigd dat er akties ge- oerd zullen worden bij het Sidney congres dat vandaag in de ,eidse Lokhorstkerk van start is gegaan. De akties richten zich egen de deelname van de Zuid-Afrikaanse hoogleraar John Jouws. Gevonden voorwerpen beter zelf bewaren LEIDEN Wie in Nederland een verloren voorwerp vindt waar hij wel wat in ziet voor het geval de eigenaar niet komt op'dagen, kan het na eventuele aangifte het beste zelf bewaren. De Consumenten bond komt in haar september-gids tot deze conclusie na onderzoek in de zeventien grootste gemeenten. De rechtspositie van de vinder blijkt landelijk niet geregeld. De vinder wordt daardoor formeel nooit eigenaar. Veel gemeenten verkopen gevonden voorwerpen binnen de dertig jaar waarin de ei genaar zijn rechten kan laten gel den en storten de opbrengst dan in de gemeentekas. In maar enkele plaatsen krijgt de vinder na ver loop van tijd de beschikking over wat hij gevonden heeft. In Leiden geldt dat aangifte van gevonden voorwerpen verplicht is. De gemeente Leiden vindt de taak van bewaarder weggelegd voor vinder of gemeente, afhankelijk van het soort voorwerp. In Leiden gaat het niet afgehaalde voorwerp niet automatisch terug naar de vin der, aldus de Consumentenbond. Recht op vindersloon bestaat niet, wel kan de vinder van de eigenaar vergoeding eisen van gemaakte kosten. Af- en oprit snelweg gesloten LEIDEN Het ver- keer kan wegens recon structiewerkzaamheden tijdelijk geen gebruik maken van de af- en oprit Zoeterwoude-Rijn- dijk van de A4 (Den Haag Amsterdam). De werkzaamheden be ginnen maandagmorgen 22 september om 07.00 uur. Het is de bedoeling dat de weg vrijdagmid dag 3 oktober om vijf uur weer vrijkomt voor de weggebruikers. De omleidingsroute wordt met borden aangege- Freewave weer uit de lucht LEIDEN De illega- Ie en commerciële zender Freewave is gistermorgen om streeks tien uur weer uit de lucht gehaald. De totaalscore van het aantal malen dat de zender nu is gevonden zou 33 keer bedragen. De in werking zijnde zender, werd gevon den tijdens een ge rechtelijke ontruiming van een flat aan de Arendshorst. De be woners van de flat waren toen al niet meer aanwezig. HASJ IN BESLAG LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag omstreeks half drie een inval ge daan in de koffie shop Zero Zero aan de Morsstraat en 700 gram hasj in beslag geno men. Een 25-jarige man uit Rijpwete- ring, die in hel cafe aanwezig was, is op verden king van handel in verdovende middelen aange houden. iisteravond kwamen leden >an de Boycot Outspan Actie BOA> en Links Leiden bijeen ro zich over protestakties te eraden. Na afloop werd me egedeeld dat het congres niet onopgemerkt voorbij zal aan" maar daar bleef het bij. )e BOA kondigde een uitge- reide voorlichtingscampagne an over de apartheidspolitiek i Zuid-Afrika, speciaal ge- icht op de universiteit die len verwijt de Zuid-Afrikaan e hebben uitgenodigd. Links .eiden heeft zich vanochtend ot het college van B en W van •eiden gewend met het ver- oek alles te doen om het spre ien van John Gouws in Lei- len onmogelijk te maken. duidelijk werd gisteravond tok dat de kerkeraad van de Lokhorstkerk niet heeft gewe- voor welk doel zij de kerk verhuurde. De kerkeraad zou n het verleden een anti-apart- leidverklaring hebben uitge broken. Ook deze is door Links Leiden benadert om ak- ie tegen de aanwezigheid van 3ouws te ondernemen. Het college van B en W van Leiden heeft zich vanochtend aeraden over eventuele stap pen tegen de Zuid-Afrikaanse wetenschapper. Bij het ter per se gaan van deze krant was de uitkomst hiervan nog niet be kend. B en W hebben vanmid dag een werklunch gehad met het bestuur van de universiteit waarop naar wordt aange nomen het congres aan de orde is geweest. Vanochtend werden enkele jtientallen deelnemers aan het jcongres met bussen van Zutp- jhen naar Leiden vervoerd. Het was de organisatie niet ge hukt alle deelnemers op korte termijn op de hoogte te stellen fvan de verhuizing naar Lei den. Wel zullen alle deelne mers voor de duur van het congres tot en met donder dag in Leiden onder ge bracht worden. Het Philip Sidney-congres zou aanvankelijk in Zutphen plaats hebben maar moest uit wijken naar Leiden nadat de gemeenteraad van Zutphen zich verzette tegen de komst van de Zuid-Afrikaanse hoog leraar. Het congres wordt mede georganiseerd door het Sir Thomas Brown Instituut van de Leidse universiteit. Open dag DOCOS LEIDEN DOCOS houdt morgenmiddag de inmiddels traditione le „open dag" voor jeugdvoetballers tot 12 jaar. Vanwege het 50-ja- rig jubileum is Wim Rijsbergen uitgenodigd om de voetballertjes di verse technische 'kneepjes' bij te bren gen. Dit zal hij doen in samenwerking met de heer Van der Valk. hoofdtrainer van de Leidse vierdeklasser en enkele spelers uit hel eerste elftal. Vanaf twee uur is iedereen welkom. Jongen breekt been LEIDEN Een 17-ja- rige jongen uit Wasse naar is gistermiddag omstreeks drie uur ge wond geraakt toen hij op de Rijndijk geen voorrang gaf aan een vrachtwagen. De vrachtwagen kwam vanaf de Helena Ver- burgstraat en wilde de Rijndijk oprijden. De jongen is met een gebroken onderbeen overgebracht naar het Bronovoziekenhuis in Den Haag. GRATIS ELK WOENSDAG DE BIJLAGE gil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (vervolg van voorpagina) LEIDEN Uit de notulen van-de Raad van Commissa rissen blijkt dat zij cfoor di recteur De Jong uitgebreid is gewezen op de mogelijke ge varen van het toevoegen van oppervlaktewater aan het reeds ten dele gezuiverde drinkwater. Deze notulen zijn door de Raad van Com missarissen goedgekeurd. Blijkens brieven van De Jong werden deze ook aan nieuw benoemde commissa rissen verstrekt zodat de ge hele raad op de hoogte zou zijn geweest van de plannen van de directeur. President-, commissaris J. Fase (in '77 nog niet betrokken bij de LDM) heeft steeds gezegd niet op de hoogte te zijn ge weest van de gewijzigde wa terzuivering. Zij zei vanoch tend deze notulen tot op he den nooit onder ogen te heb ben gehad. De Jong ver klaarde eerder Fase monde ling op de hoogte gesteld te hebben. Fase stelde echter deze mededeling nooit goed begrepen te hebben. In de notulen van de verga dering in 1977 staat letterlijk: „Voor de komende zomer wordt een kortsluiting ge maakt tussen het geinfil- treerde water in de duin meertjes regelrecht naar de winning, hetgeen op zich voor wat het de kwaliteit be treft niet zoveel problemen met zich meebrengt. Wij gaan dan ten dele oppervlak tewater, buiten de infiltratie om, verwerken". Volgens de notulen zouden er „tientallen bedrijven" zijn die op deze wijze water verwerken. „Wel bestaat er gevaar inge val van giflozing in de boe zem vanwaar het infiltratie- water wordt betrokken. In een ernstig geval kan een tij delijke onderbreking van de aanvoer gedurende een week noodzakelijk zijn", aldus de notulen. Wethouder J. Fase reageerde vanochtend: „Het is duidelijk dat De Jong deze zaak ge heim heeft willen houden. In de notulen staat één en ander in bedekte termen vermeld. Hij suggereert dat het bij tientallen bedrijven ook zo gebeurt. Je mag overigens van de commissarissen niet verwachten dat ze controle uitofenen over de wijze van waterwinning, dat is veel eerder een taak van de in spectie voor de Volksgezond heid". Uit het feit dat reeds in fe bruari 1977 werd aangekon digd het water anders te zui veren dan gebruikelijk was, blijkt dat het geknoei met drinkwater reeds jarenlang aan de gang is. Aangenomen mag worden dat in de zomer van '77 het plan voor het eerst ten uitvoer werd ge bracht. De Raad van Com missarissen heeft tot op he den volgehouden niet te we ten hoelang deze wijze van zuiveren al gaande was. De Jong besloot destijds op pervlaktewater aan het reeds in de duinen gezuiverde drinkwater toe te voegen om geen extra water van het wa terleidingbedrijf Den Haag aan te hoeven kopen. Dit zou de prijs van het drinkwater voor de Leidse consument omhoog gedreven hebben. Overigens onderging het wa ter nog diverse zuiveringen voordat het voor de consu ment beschikbaar was. Tus sentijdse controles hebben nooit ongerechtigheden aan het licht hebben gebracht. De inspectie van de Volksge zondheid werd op 27 juni door de directeur op de hoog te gebracht. Sinds de inspec tie deze zomer ingreep, werd voor 1 miljoen gulden aan drinkwater uit de Haagse re gio aangekocht De gewezen directeur van de LDM heeft zich in een brief aan de gemeenteraad van Leiden verweerd tegen de beschuldigingen die tegen hem zijn geuit. De Jong schrijft ondermeer dat hij om de prijs van het drinkwater zo laag mogelijk te houden „dat behoort ook tot de ver antwoordelijkheid van een directeur" gedwongen was „wegen te kiezen die wij ook liever niet waren gegaan". Mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van be stuur van de Leidse uni versiteit, opende gisteren het academisch jaar 1986- 1987. Cath ging in de Pie terskerk slechts in het kort in op de recente bezuin- gingsvoorstellen van mi nister Deetman van onder wijs. „De regering dient te beseffen dat na de pijnlijke ingrepen die hebben plaatsgevonden, niet straf feloos nieuwe ingrepen kunnen worden opgelegd. De geforceerde overhaas ting waarbij ingrijpende besluiten over de toekom stige ontwikkeling van ons universitair bestel in drie maanden worden afgejak kerd, gaat voorbij aan het belang dat aan de orde is voor ons land. De keuze van de maatregelen wekt de indruk dat de arbeids markt de richting in het wetenschappelijk onder wijs gaat domineren. NIEUWE DIRECTEUR VOOR OPENBARE BIBLIOTHEEK LEIDEN De Leidse Openbare Bibliotheek heeft een nieuwe directeur. Het is de 35-jarige E.A.P. van Sprundel uit Almelo. Hij zal per 1 december in dienst treden. De heer Van Sprundel is thans sinds, vijf jaar directeur van het gemeentelijk centrum voor volwassenen educatie in Al melo. Hij heeft dit centrum mede opgericht en op het ogen blik heeft het centrum zo'n 30 werknemers in- dienst. De heer Van Sprundel studeerde in 1974 af in de politieke wetenschappen aan de Leidse universiteit. Daarna was hij vijf jaar werkzaam als docent-coördinator in het HBO-on- derwijs in Rotterdam en voordat hij zijn huidige functie be gon was hij enkele jaren beleidsaviseur volwasseneneducatie in Almelo. De nieuwe directeur van Openbare Bibliotheek zal de lijn die reeds door de vorige directeur de heer A. de Caluwe is uitgezet, voortzetten. Namelijk dat de bibliotheek een steeds belangrijkere en grotere taak krijgt in de infor matievoorziening. Een belangrijk onderdeel daarbij zal zijn de grotere informatietaak via databestanden in computers. De bedoeling wordt dat in de toekomst verschillende groe pen mensen via de computer in de bibliotheek snel en hand zaam specifieke informatie kunnen krijgen. Verder zal de automatisering binnen de bibliotheek zelf verder gestalte moeten krijgen. OPEN AVOND VOOR BELANGSTELLENDEN LEIDEN Wethouder D. Tesselaar van Volkshuis vesting en Sport zal mor genmiddag om vijf uur de nieuwe sporthal aan de Smaragdlaan 99 officieel openen door de naam van de hal te onthullen. Na de opening kunnen allerlei sportverenigingen kennis maken met de nieuwe hal. Vanaf acht uur zullen er verschillende demonstra tiewedstrijden gespeeld worden en heeft ook het Leidse publiek de moge lijkheid de sporthal de be zichtigen. Met de bouw van de sporthal is september vorig jaar begon nen, nadat in juni van dat jaar de gemeenteraad accoord was gegaan met het voorstel om in het Morskwartier een nieuwe sporthal te bouwen. Alleen de Vijf Meihal en soms de Groe- noordhal werd ook door de raad als onvoldoende accom modatie voor de sport be schouwd- De nieuwe hal heeft in totaal 2,9 miljoen gulden ge kost en is ontworpen door de directie Sport van de gemeen te. Getreefd is naar zoveel mo gelijk logika en veiligheid, waarbij zo min mogelijk perso neel nodig. Tevens moesten de hal en de kleedkamers multi functioneel zijn, dat wil zeggen voor verschillende takken van sport geschikt. „We willen vooral een sporthal zijn. We zijn niet van plan om de hal bijvoorbeeld voor rommel markten ofzo beschikbaar te stellen. We willen geen con current van al die accommo daties zijn, die dat wel graag binnen hun muren willen heb ben", aldus J. Duivesteijn van de directie Sport. De directie Sport en Recreatie van de gemeente heeft inmid dels haar onderkomen aan de Groenesteeg verlaten en een nieuw kantoor naast de sport hal betrokken. De belangstelling van de geor ganiseerde sport voor de nieu we sporthal is al erg groot. Handbal-, badminton-, zaal voetbal-, hockey-, atletiek- en squaschverenigingen hebben zich ingeschreven. Overdag zal er ruimte zijn voor recrea- tietennis en bekeken wordt of die mogelijkheid in de toe komst ook tot de avonduren uit te breiden is. In de grote zaal zijn drie ten nisbanen of tien badminton- tennisbanen. De hoogte van het complex is 11,5 meter, waardoor zelfs polsstokhoog springen in de hal mogelijk is. Er zijn twee verrijdbare tribu nes met totaal 500 zitplaatsen, vier kleedkamers en een kan tineruimte, die naast de be heerderswoning is gesitueerd en waar zich ook de ingang van het gebouw bevindt. Veel aandacht is verder besteed aan de veiligheidsaspecten en de muren hebben een grafitty-be- stendige laag gekregen. De vloer in de hal is voor vele sporten geschikt. Het sport complex is verder aangesloten op stadsverwarming^- De groep Tröckener Kecks. Hartebrugkerk Ter gelegenheid van het 150- jarig jubileum van de Harte brugkerk verschijnt 28 sep tember een boekje over de geschiedenis van dit monu mentale kerkgebouw. „150 jaar Hartebrugkerk". Het boekje telt tachtig pagina's en is geschreven door Paul A.M. Onderwater. Iedereen die voor 21 september 8 over maakt op giro 558718 krijgt het boekje thuisbezorgd. Schubertlaan In het gebouw van de speel tuinvereniging Prinses Bea trix aan de Schubertlaan or ganiseert de gemeente op 3 september een informatiea vond over de nieuwbouw- plannen in de buurt. Het gaat om de bouw van 64 wonin gen aan de Schubertlaan. De bijeenkomst begint om 20.00 PvdA De PvdA houdt vanaf 4 sep tember weer haar wekelijkse spreekuur op donderdag avond tussen 7 en 9 uur in het Gulden Vlies aan de Breestraat 125. Telefonisch zijn de PvdA-raadsleden op dat tijdstip bereikbaar via 254547. Echtscheiding Kinderen tussen de 7 en 13 jaar die gescheiden ouders hebben, Kunnen terecht bij het Fiom en Riagg te Leiden. De kinderen krijgen al spe lend gedurende tien weken wekelijks de gelegenheid hun vragen en ervaringen te ui ten. Opgeven bij het Fiombu- reau aan de Langegracht 61, tel. 144715/146237. Voor ou ders die zijn gescheiden wordt de cursus „Omgaan met kinderen bij echtschei ding" gehouden. Dinsdag avond 9 september om 20.00 uur heeft een informatie avond plaats op het Fiombu- reau. LVC In het LVC (Breestraat 66) treedt zaterdag 6 september de Nederlandse groep Tröc kener Kecks op. De groep speelt punkpop en bracht eerder de elpee 'Betaalde Liefde' uit. Het concert be gint om 23.00 uur, de toegang bedraagt 6,50 gulden. Vrij dag 5 september wordt er in het LVC een swingavond ge houden met de groep Take 5. Hun optreden begint om 23.00 uur, toegang kost J,2,50 gulden. Merenwijk Voor bewoners van de Me renwijk houdt de Leidse volksuniversiteit K&O don derdag 4 september een in formatiedag over de verschil lende cursussen die in de wijk worden gegeven. Van 14.00 tot 15.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur kan ieder een terecht in gebouw De Regenboog aan de Watermo len 1. Inlichtingen zijn ook verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45, tel. 141141. De cur sussen beginnen in de week van 22 september. #,-t Deze grappige zeepdieren zijn heel '1-: bijzonder. Zodra u ze uit de verpakking •K'.yW Tsfri'haalt begint namelijk... hun haar te groeien. Zó donzig worden ze dan, bijna zonde om te gebruiken! Wanneer u ons een nieuwe abonnee ;?T'.,-> opgeeft krijgt u een eekhoorn en een poes. De nieuwe abonnee wordt ook li; l' hartelijk verwelkomd; deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nu Noteer als nieowe abonnee ingaande Naam: Adres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank de Soapy dierenfiguren naar. Naam: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). (ADVERTENTIE) Ccidóc Qowia/nt Een Amro Spaardeposito kan een welkome aan vulling op uw pensioen betekenen. Want de rente van zo'n deposito kan momenteel oplopen tot ET bij een looptijd van 5 jaar. En wordt naar /O wens maandelijks, per kwartaal of per halfjaar uitgekeerd. De looptijd van het Amro Spaardeposito varieert van 1 tot 5 jaar. De rente over die periode staat vooraf vast en is' onder andere afhankelijk van de gekozen loop tijd en het bedrag dat u inlegt. U moet alleen wel minjmaal f25.000,- op de rekening zetten om van de hoge rente die het deposito oplevert te kunnen profiteren. Wilt u meer weten over sparen voor zo'n aanvulling op uw pensioen? Ga dan even langs bij de Amro Bank in uw buurt voor een gedegen advies. Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9