Ad Ploeg is niet gefrustreerdwel teleurgesteld Met Edison bekroonde platen op uitzonderlijk hoog niveau 79.- EX-STAATSSECRETARIS (VVD) TERUG IN DE KAMER BINNENLAND Ciidac Somcwl DINSDAG 2 SEPTEMBER 1986 PAGINA 6 De formatie van het eerste kabinet-Lub- bers in het najaar van 1982 leverde een aantal spraakmakende verrassingen op. De jonge topambtenaar Elco Brinkman verscheen in de politieke schijnwerpers, Job de Ruiter verhuisde van Justitie naar Defensie, ene Pieter Winsemius ging zich wijden aan het milieubeheer en Charl Schwietert bekleedde geduren de drie dagen het ambt van staatssecre taris voor het defensiepersoneel. Groot opzien baarde eveneens de benoeming van het VVD-kamerlid luitenant-kolo nel b.d. Ad Ploeg tot staatssecretaris van landbouw en visserij. „Ploeg naar Landbouw! Hij heeft alleen z'n naam mee!", grapjaste men op en rond het Binnenhof. Het was ook moei lijk voorstelbaar dat de man die zich tot dan toe in de Kamer voornamelijk had beziggehouden met kruisraketten, Leo- pard-tanks, onderzeeërs, de bezoldiging van Jan Soldaat en de inrichting van mi litaire oefenterreinen nu opeens geacht werd zich te ontfermen over vissen, gar nalen, legbatterijen, de problemen van sportvissers en de inrichting van land bouwgronden. Maar Ploeg zou Ploeg niet zijn als hij zich niet met militaire discipline in de voor hem nieuwe materie had inge werkt. Vier jaar lang hield hij, op het oog met groot gemak, het hoofd boven water. In het tweede kabinet-Lubbers keerde Ploeg niet terug. Even snel als zijn functie in 1982 was gecreëerd werd zij onlangs weer opgeheven. De ex- staatssecretaris is weer „gewoon" kamer lid en blikt in een gesprek onder zes ogen terug op wat hij noemt „de meest verrassende jaren uit mijn politieke loop baan SCHEVENINGEN In het doordeweekse verblijf van Ad Ploeg op de eerste etage van een flat aan de Scheveningse boulevard hoeft men niet lang om zich heen te kijken om te constateren dat de bewoner oud-strijder in het voormalig Nederlandsch Indië en tevens Korea-veteraan is. Tal van souvenirs uit het verre oosten vullen de woonkamer en twee opvallend neergezette zilveren plaquettes herinneren aan zijn Korea-tijd. ..Ik ben er al vijf keer terugge weest", zegt de inmiddels 59- jarige ex-bewindsman, wijzend op de plaquettes. „De laatste keer als staatssecretaris, tij dens een landbouwmissie. Dat was heel mooi, want ik kende daar in Zuid-Korea nog aardig wat mensen. Personen met een militaire achtergrond die, net als ik, politicus waren ge worden. Dat was toch wel een voordeel, vond ik. Je krijgt ge makkelijker iets gedaan, want die mensen zijn namelijk nog steeds ontzettend dankbaar je gens de oud-strijders. Een klein voorbeeld. Ik was daar in de eerste plaats om contrac ten voor de invoer van Neder lands vee en vlees af te slui ten, maar daarnaast heb ik bij voorbeeld ook nog het volgen de voor elkaar gekregen: de Olympische Spelen die in 1988 in Seoel worden gehouden, zullen worden gespeeld op Ne derlands gras! Want zij ken nen daar nauwelijks mooi groen gras; 't is allemaal brui nig". ..Ik heb daar ook nog een oor logsmuseum bezocht. Heel in drukwekkend. Aan alle vijf tien landen die onder de vlag van de Verenigde Naties in de Korea-oorlog hadden gevoch ten, waren enkele vitrines ge wijd. En toen zag ik opeens een foto van mezelf. Er stond bij dat ik inmiddels ondermi nister van landbouw was ge worden. Ja, dat doet je dan wel wat". Boterbergen „In 1982 had ik min of meer gehoopt op het ministerschap van defensie. Dat zat er niet in, want het CDA kreeg De fensie. Toen mikte ik op een staatssecretariaat, maar na een lang gesprek met De Ruiter bleek ook dat geen haalbare kaart te zijn. De Ruiter maak te mij duidelijk dat ik niet in zijn profiel paste... Enfin, toen vroeg Nijpels mij begin no vember of ik iets voelde voor de post van staatssecretaris op landbouw en visserij. Die functie was nog maar net in het leven geroepen, niet om mij koste wat kost een baan te bezorgen maar om minister Braks te ontlasten. Een aantal beleidsonderdelen van het op geheven CRM was namelijk overgeheveld naar Landbouw en Visserij: het natuurbehoud, de openluchtrecreatie en nog wat zaken. Daardoor waren er maar liefst 500 ambtenaren bijgekomen". „Ik zei tegen Nijpels dat die functie me wel interessant leek. Niet dat ik er veel van wist, maar een aantal aspecten van het landbouwbeleid had altijd al mijn belangstelling ge had. Met name eh....laat ik het noemen: het mondiale aspect. De boterbergen en melkover schotten waar wij mee zitten, terwijl op vijf, zes uur vliegen hiervandaan de mensen als ratten liggen te sterven". „Ik heb toen eerst nog een poosje met Braks gesproken en uiteindelijk het aanbod aan vaard. Die eerste dagen na mijn beëdiging waren natuur lijk heel vreemd. Het vereiste een enorme flexibiliteit in m'n denken, dat is waar. Er werd hier en daar nogal wat wat ge gniffeld, vooral in de media. Bacterievuur Zo van: de luitenant-kolonel werpt zich op als beschermer van de platvissen. Nou ja, dan haal je ie schouders op. Ik heb veel gelezen, veel gepraat met ambtenaren en werd in korte tijd over van alles en nog wat voorgelicht. En ik kwam er ook heel rond voor uit als ik iets niet begreep, want ik was natuurlijk een volkomen leek". „Al na een week werd ik voor de leeuwen gegooid. In de Tweede Kamer was de begro tingsbehandeling begonnen en de eerste begroting in de reeks was die van Braks en mij. Nóg zie ik mevrouw De Boois van de PvdA naar de interruptie microfoon gaan om te vragen wat ik van plan was te doen tegen het bacterievuur in de fruitbomen. Wist ik veel! Ik begon te vertellen dat afbran den tot de mogelijkheden be hoorde en keek ondertussen een beetje hulpeloos naar m'n ambtenaren in de loge boven in de vergaderzaal. Die zaten daar duidelijk met gekromde tenen naar me te luisteren, terwijl ze hun duimen omlaag hielden. Ik zat helemaal fout! Gelukkig had Rie de Boois niets in de gaten, dus ik ver volgde mijn verhaal over dat afbranden met de zin: „Dat zou echter een al te rigoureuze maatregel zijn. Ik kom hier overigens in de tweede ronde van het debat nog nader op te rug". „In die beginperiode heb ik ook veel werkbezoeken ge bracht, aan de landbouwhoge school in Wageningen bijvoor beeld, of aan de veterinaire fa culteit van de rijksuniversiteit in Utrecht. Want je moet toch weten waar je het over hebt als je opeens de varkenspest op je bord krijgt. Na anderhalf jaar werd mijn portefeuille uitgebreid en kreeg ik de agra rische exportbevordering en de gehele visserij onder m'n beheer. Tot dan toe had ik en kel zeggenschap over de sport- visserij, waarvoor ik overigens het verbod op nachtvissen heb opgeheven en het gesloten sei zoen heb afgeschaft. Als ik nu denk aan wat ik in die vier jaar heb bereikt, dan kijk ik vooral met genoegen terug op wat ik heb kunnen doen op het gebied van de grote visse rij. Die vangstbeperking en de sanering van de vissersvloot waren hoogst noodzakelijke maatregelen. Het kon gewoon niet langer zo doorgaan met „Ik ben trouwens ook heel dankbaar dat ik, zij het na tuurlijk heel bescheiden, een steentje heb kunnen bijdragen aan de landbouwkundige ont wikkeling van artne landen. Ik ben onder meer in Soedan geweest en in Jemen, Turkije en Pakistan. Daar zijn nu Ne derlandse deskundigen betrok ken bij allerlei landbouwpro jecten". Slikken „Het is jammer dat het staats secretariaat van landbouw en visserij inmiddels weer is op geheven. Er is genoeg te doen voor een staatssecretaris op dat gebied. Ik heb het gevoel d4 mijn functie in de voorbije ja ren het geld dik waard is ge weest. Alleen die agrariscra exportmissies hebben het Ne derlandse bedrijfsleven tien tallen miljoenen guldens opge leverd". „Tja, en dan zit ik nu weer i de Kamer. Bij de afgelopel kabinetsformatie zat er voc| mij niets meer in. Ik wild| m'n oude post wel blijven bq mannen, maar ik had kenbaar gemaakt dat ik ook in dt markt was voor Defensie ej Exportbevordering. Ministe van defensie, dat had ik uiter aard het mooist gevonden maar die bal rolde ten lange» leste naar Van Eekelen. Nee Vonhoff is nooit een serieuzr kandidaat geweest. Dat wq een grote grap. Die man heef niet eens met Lubbers gespr^ ken! Nou ja, om kort te gaan er zat uiteindelijk voor mij hef lemaal niets in het kabinets vat. Dat was toch wel eve slikken, daar ben ik eerlijk iif Het zou in strijd zijn met d| waarheid als ik zou zeggen dal ik dat leuk vind. Niet dat i) me zwaar gefrustreerd voel maar wel ernstig teleurgesteld Daarmee wil ik overigent niets ten nadele van het ka merlidmaatschap zeggen, want dat is en blijft een prachtig! baan. En bovendien: nieman< is onmisbaar, op welke po$ dan ook". Defensiecommissie „Enige genoegdoening vind il wel in het feit dat ik nu eet zeer reële kans maak, voorzit ter van de kamercommissie voor defensie te worden. Onzt fractieleider Joris Voorhoev» ziet mij graag op die post be landen en bij andere partijei bestaan er ook geen bezwaren nee ook niet bij de PvdA. Z\ kom ik dan toch weer bij m'i oude stiel terecht: defensie. Ej is de komende jaren op dat ge, bied een heleboel te doen: dt reorganisatie van het ministe rie, de personeelstekorten vooral bij de marine en dt landmacht, de salarisproble men, de aankoop van nieuu materieel zoals helicopters, dt mobilisatiegraad van onzt krijgsmacht en uiteindelijl toch ook weer de kwestie ronc de» kruisraketten". „Maar m'n landbouw-periodt vergeet ik nooit, hoor. Ik wi ook zitting nemen in de ka mercommissie voor landbouu en visserij, want op dat terreii spelen nog zóveel probleme» die mij raken. Daar wil ik doli graag bij betrokken blijven. Il ben nu bezig voor enkele vak bladen artikelen te schrijve»^ over de visserij. Alleen q daaruit blijkt dat ik niet vai die materie los kom". DICK VAN RIETSCHOTEN RIK IN 'T HOU1 Ex-staatssecretaris Ploeg: „Als ik nu denk aan wat ik in die vier jaar heb bereikt, dan kijk ik vooral met genoegen terug op wat ik heb kunnen doen.op het gebied van de grote visserij". Muurschilderingen ontdekt in Pompeji van Pompeji zijn nieuwe muur schilderingen ontdekt die een sterk erotische inslag hebben. Naar de betrokken archeologen maandag meedeelden betreft het geschilderde voorstellingen van liefdesscènes tussen drie of vier personen. Volgens hen naar in houd en gewaagdheid van de uit voering uitermate ongewoon voor Romeinse wandschilderingen. Bij opgravingen in de stad die in het jaar 79 na Christus onder lava van 'de vulkaan de Vesuvius werd be dolven, waren al eerder erotische voorstellingen aan het daglicht gekomen. Soutendijk in Britse TV-film Reneè Soutendijk blijft haar grenzen verleggen. De Neder landse actrice, die zondag te zien valt in de Amerikaanse mini-serie „Peter de Grote", is momenteel in Londen voor de opnamen van een TV-film naar een boek van Evelyn Waugh. Haar tegenspeler is de Engels man Michael Mahoney. „Scoop", zoals de film heet, gaat over de belevenissen van .een oorlogscorrespondent. Wanneer de film op de Britse TV wordt uitgezonden is nog niet bekend. KUNSTENAARS BELEGEREN HUIS STAATSSECRETARIS NA ARDEN Ongeveer tachtig leden van de Beroepsvereniging van Beel dende Kunstenaars (BBK) hebben gisteren geprobeerd de woning van de staatssecretaris De Graaf van sociale zaken in Naarden met prikkeldraad van de wereld af te sluiten. De kunstenaars voerden de actie „om te voorko men dat de staatssecretaris de uitkeringen nog verder zal verlagen, waar door, mensen met lagé inkomens nog verder in de problemen raken". Vol gens veel kunstenaars zijn ze de afgelopen jaren door de maatregelen van De Graaf buiten de beeldende kunstenaarsregeling (BKR) komen te staan en in de bijstand terechtgekomen. De actie tegen de staatssecretaris werd ook gevoerd omdat De Graaf verant woordelijk is voor het plan om de BKR met ingang van 1 januari 1987 hele maal op te heffen, aldus een BBK-woordvoerder. De afsluitingsactie is slechts ten dele geslaagd. Toen een deel van het prikkeldraad om de woning was gespannen kwam de politie opdagen. Deze voorkwam dat de woning helemaal door prikkeldraad werd omringd. Dit alles gebeurde na een alge mene ledenvergadering van de BBK waar de nota „tegenoffensief" werd aangenomen. Hierin wordt ervoor gepleit dat het kunstenaars- en kunstbe leid wordt gelegd bij de gemeenten. Ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zou daar voorstander van zijn.' Schrijver Parise overleden TREVISO In een zieken huis in Treviso is zondag aan een langdurige nierziekte overleden de Italiaanse schrij ver Goffredo Parise. Hij werd 57 jaar. Parise, die ook journa list was, omschreef zijn eerste romans als „kubistisch-roman- tisch". Hij beschreef in de eer ste plaats gevoelens. De au teur, die in 1954 in bredere kring bekend werd door zijn vertelling „De mooie priester" was geboren in Vicenza in het noorden van Italië. Hij leefde de laatste jaren vanwege zijn ziekte zeer teruggetrokken. 60 JAAR REUMABESTRIJDING MAAR ME ZIJN ER NOG LANG MET Hfl NiooruiJ Rrumifomk SulrJun 124,2582 GW m Banlutiuu. T\ 100% Katoenen jack. Kies uit fuchsia, kobalt, mm om zwart of turquoise. g Sk mi Maten 128/176. vanaf - Streep blouse. Polyester. Kies uit emerald, goud, turquoise, wit, fuchsia of kobalt 7C n Maten 122/176. vanaf *3*3* Polo sweatshirt Katoen/polyester. Kies uit aqua, groen, zwart, paars of fuchsia. Maten 92/176. vanaf Jmiv« Prijsstijging per maat Verlengd jack met capuchon. Chintz. Kies uit zwart/turquoise of paars/groen. Maten 104/176. vanaf Blouse. 100% Katoen. Kies uit oker, groen, lila, blauw, rood of zwart 7 Maten 92/176. vanaf ^*3% Jeans. 100% Katoen. Kies uit turquoise, zwart, fuchsia, geel, kobalt ofgroen. J O 50 Maten 92/176 VRQOIVmPREESMANI ROTTERDAM In de categorie Jonge Neder landse Kunstenaars heeft het Amsterdam Loeki Stardust Quartet, dat in 1978 werd opgericht en bestaat uit vier blokfui- tisten, een Edison gekre gen. De bekroning betrof hun plaatopname van virtuoze blokfluitmuziek met werk van Vivaldi, Frescobaldi, Palestrina, Locke, Gibbons en Byrd. Dit werd gistermiddag bekend gemaakt door de Edison Stichting, die voor de moeilijke taak stond uit 153 inzendin gen 12 Edisons toe te kennen, verdeeld over 12 categorieën. Niet al leen het aantal inzendin gen was hoog, ook het niveau van het ingezon den werk stond op onge kend hoog peil. De overige bekroningen gin gen naar The Philadelphia Orchestra o.l.v. Riccardo Mutti met werk van Respighi op His Master's Voice, de op name van de celloconcerten Opus 85 van Edward Elgar en dat van William Walton, met medewerking van Yo Yo Ma cello, begeleid door de London Symphony Orches tra o.l.v. van André Previn op CBS, Motetten en chan sons van Orlando di La*5SO door het Hilliard Ensemble o.l.v. van Paul Hilliard op His Master's Voice; er was een Edison voor de opname van de Sonate voor 2 piano's KV 448 van Mozart, Franz Schubert's Fantasie voor pia no-vierhandig Opus 103 D.940 door Murray Perahia en Radu Lupu op CBS; The Academy of Ancient Music o.l.v. Christopher Hogwood met werk van Joseph Haydn op Phonogram, Cello-suites nrs. 1-6, BWV 1007-1012 met Heinrich Schiff, cello, van Joh. Sebastian Bach op His Master's Voice; vervolgens naar werk door Carolyn Watkinson, Nancy Argenta, Barbara Hendricks, Joan Rodgers, Delia Jones, Antho ny Rolfe Johnson en Stephen Varcoe, met het Monteverdi Choir, The English Baroque Soloistso.l.v. John Elliot Gardiner met werk van Solo mon op Phonogram; het Praags Philharmonisch Koor, het Europees Kamer Orkest o.l.v. Claudio Abbado met werk van Rossini op Polydor, de complete liederen van Jean Sibelius door Tom Krause, Elisabeth Söder- ström, Erwin Gage, Vladimir Azkenase en Carlos Bonell op Phonogram; het Concert gebouw Orkest o.l.v. Bernard Haitink met werk van Sjosta- kovits' symfonieën nrs. 6 en 11 op Phonogram, Decca. En tenslotte ging een Edison naar het koor en orkest van de Wiener Staats Oper o.l.v. van Karl Böhm met werk van Richard Strauss: Die Frau ohne Schatten op Poly dor, Deutsche Grammophon. Het Edisonconcert vindt dit jaar plaats op 29 oktober in De Doelen in Rotterdam. Tij dens dit concert treden uit sluitend huidige of vroegere winnaars van een Edison op. De NCRV zendt het concert uit op 7 december. Bovendien besteden de Edison Stichting en NCRV-televisie ruim schoots aandacht aan de win naars van dit jaar. Onder de titel „Nieuwe Variaties op een Edison" zendt de NCRV- televisie op 9 november 12 korte portretten uit van de winnaars, opgenomen tijdens concerten, plaatopnamen, re petities en cursussen. Nieuw dit jaar is dat aan de vijf diri genten-winnaars een gelij kluidende vraag is gesteld betreffende hun vakgebied. FRITS BROMBERG In de categorie Jonge Nederlandse Kunstenaars kreeg het Amsterdam Loeki Stardust Quartet voor hun plaatopname met virtuoze blokfluitmuziek een Edison.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6