Irak: Nieuw Iraans Handel in Thaise vrouwen bloeit als nooit tevoren offensief afgeslagen Dode en 558 gewonden door aardbeving in Sovjet-Unie Opnieuw veel slachtoffers in Golfoorlog Piloot privéviiegtuigje VS kreeg hartaanval voor botsing Mugabe roept op tot strijd tegen armoede en apartheid Geen ruil journalist tegen Sovjet-spion UITENLAND CcidócSou/icwit DINSDAG 2 SEPTEMBER 1986 PAGINA 5 [ensen in Kameroen met ooidioxide vergiftigd /VOUNDE Amerikaanse wetenschap- rs stellen dat de 1746 slachtoffers van de framp in Kameroen lijken te zijn overle- n aan een long- of hartinfarct Een aard- ving of vulkanische activiteit werd vrij- el uitgesloten als directe aanleiding voor it vrijkomen van de gaswolk. Het gas dat t het Niosmeer opsteeg vormde een dode- ke deken over nabijgelegen dorpen waar in vrijwel alle inwoners in hun slaap wer- in gedood. De gaswolk bevatte grote hoe- •elheden kooldioxide en zwavelwaterstof. gaswolk oxideerde na verloop van tijd, aarbij in de lucht druppeltjes zwavelzuur erden gevormd. Er werden geen sporen in waterstofcyanide en koolmonoxide ngetroffen, waarvan eerst werd gedacht it net de dodelijke stoffen waren. Polen blijven achter in West-Duitsland MÜNCHEN Van een groep van 36 Poolse toeristen, die vrijdag voor een weekendreis in de Bondsrepu bliek aankwamen, zijn er zondag maar negen naar hun land terugge keerd. Drie Oostduitsers, onder wie den legerofficier en een korporaal van de Oostduitse grenspolitie, zijn het weekeinde naar de Bondsrepu bliek gevlucht, zo heeft de West- duitse grenspolitie gisteren bekend gemaakt. De officier wist in uni form over de grensversperringen te ontsnappen. Het Westduitse blad „Bild" meldde dat hij de rang van luitenant-kolonel heeft en het bevel voerde over een bataljon van de grenstroepen. Leugens gezoch t BURLINGTON De Leugenaarsclub van Burlington in de Amerikaanse staat Wisconsin heeft de inschrijving geopend voor het wereldkampioenschap liegen van 1986. De club zoekt naar de oorspronke lijkste leugen van het jaar. De wedstrijd wordt al bijna zestig jaar gehouden. De winnaars worden gekozen op originaliteit erj absurditeit. „Uit de hele wereld heeft men er aan meegedaan aldus de organi satoren. De winnares van vorig jaar was Mary Weatherly uit Oklahoma City in Oklahoma, die had verteld dat stormen in haar staat zo krachtig zijn, dat zij „de zon nestralen weghouden van mijn tomaten planten Een andere winnaar had gezegd dat een vriend te hebben die zo traag van begrip is, dat hij anderhalf uur nodig had voor het televisieactualiteitenprogramma „60 Minutes". Chirac „trots" op agenten geheime dienst PARIJS De Franse premier Jacques Chirac heeft gisteren gezegd dat het Franse leger trots moet zijn op de twee agenten van de Franse geheime dienst DGSE, die betrokken waren bij de aan slag op het Greenpeace-schip Rainbow Warrior in Nieuw-Zeeland. Daarbij kwam de Nederlandse fotograaf Fernan do Pereira om het leven. De agenten, Alain Mafart en Dominique Prieur, ver blijven nu op een Franse militaire basis op het eiland Hao, waar zij drie jaar moe ten blijven. De twee werden in Nieuw- Zeeland tot tien jaar cel veroordeeld maar mochten het land verlaten nadat Frankrijk en Nieuw-Zeeland een over eenkomst gesloten hadden over de afhan deling van de affaire-Rainbow Warrior. Reagan wil geen doodstraf voor drugshandelaren SANTA BARBARA President Reagan is het niet eens met de opvat ting van zijn vice-president, George Bush, dat bepaalde handelaren in drugs de doodstraf verdienen. Bush Bush noemde drugs „de grote bedreiging van onze samenleving" en hij zei de dood straf voor tophandelaren „niet onrede lijk" te vinden. Hoewel president Reagan vindt dat de doodstraf geëigend zou zijn voor bepaalde gevallen van handel in drugs, zei zijn woordvoerder Larry Speakes, „gaan we er geen werk van maken, voornamelijk omdat er veel mensen zijn die tegen de doodstraf als zodanig zijn". Sovjet-arbeider krijgt meer loon naar werken MOSKOU Het Politburo, het hoog ste orgaan van de Russische communis tische partij, is akkoord gegaan met een nieuw systeem van salariëring van de industrie-arbeiders in de Sovjet-Unie. De lonen zullen met 25 a dertig procent omhoog gaan gedurende het lopende vijfjarenplan voor de periode 1986-1990 en de beloning zal sterk gebonden zijn aan de prestaties van de werknemer. Het geld voor de loonsverhogingen zal worden gehaald uit de winsten van de bedrijven en zal niet op de begroting worden gezet. Het huidige loonsysteem is volgens Tass ondoelmatig omdat „goede, gemiddelde en slechte arbei ders heel vaak een gelijk loon en een gelijke loonsverhoging kregen". KISJINEV De aardbeving die zich zondag in Roe menië heeft voorgedaan heeft ook in de Sovjet-Unie slachtoffers geëist. In Kisjinev, de hoofdstad van de Sovjet-republiek Moldavië, in het zuidwesten van het land, is volgens het persbureau Tass één persoon om het leven gekomen. Twee mensen verkeren nog in le vensgevaar. Verder moesten 558 mensen zich voor hun verwondingen laten behandelen. Naar schatting 2.300 gebouwen liepen schade op. Het persbureau Tass maakte bekend dat er een regeringscom missie is gevormd om de gevolgen van de aardbeving af te han delen. Ook in de steden Leovo, Kagoel en Vulkanesjti, bij de Roemeense grens, zijn honderden gebouwen beschadigd geraakt. Roemenië lijkt verwoestingen bespaard te zijn gebleven bij de krachtige aardbeving, die zich zondagochtend in de Karpaten voordeed. Van officiële zijde werd geen melding gemaakt van doden of ernstig gewonden, maar onder de bevolking deden ge ruchten de ronde dat mensen van de schrik een dodelijke hart aanval hadden gekregen en anderen in paniek van flatgebou wen naar beneden waren gesprongen en te pletter waren geval len. Bloot zonnende meisjes op het strand In Huntington in Californië die weigerden zich op last van agenten aan te kleden zijn er de oorzaak van dat het rustige strandleven gisteren veranderde in een veldslag van duizenden mensen met de politie. Zeker vijf auto's, waaronder een politiewaqen werden in brand gestoken. IMID JE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL i) Toen Kareltje Knetter weer bijkwam, lag hij het bos, vlak naast het Snoekenvijvertje. Hij seg verbaasd de ogen op en vroeg zich af of j soms gedroomd had. Alles kwam hem name- zo doodgewoon, zo helemaal niet hekserig >or. In de verte zwierde Egerick van Ysselsteyn n Wellemonde sierlijk over het ijs en hij was i alleen. Blijkbaar was de vervelende dikke elisje naar huis gegaan. „Hoe kan dat >u...?" vroeg Kareltje zich verbijsterd af. „Ik is toch wef'degelijk bij die heks. En ze heeft ch wel degelijk mijn 'zin' gedaan. Met een am, die oversprong. Gompie, zal ik eens gaan oberen of het allemaal waar is?" Vol zelf- irtrouwen liep Kareltje weer de ijsvlakte op en j begaf zich naar zijn schaatsen, die daar nog steeds lagen. In een wipje had hij ze onderge bonden en toen reed hij weg. „Parbleu!" riep de jonge Egerick uit, die dat allemaal wel zag na tuurlijk. „Dat is geen rijden meerl Dat is vliegenl Enorm! Formidabel! Ongelooflijk!,, Stomver baasd keek hij naar de kleine Kareltje, die licht als een veer, soepel als een panter en snel als een straaljager over het ijs schoot. „Héla, eenvoudig manneke!" riep Egerick uit. „Wilt gij u niet eens met mij meten in éen sprintje van enkele hectometertjes?" Met een krassende zwieper kwam Kareltje tot stilstand voor de ver blufte edelman. „Wat kan ik voor u doen?" vroeg hij uit de hoogte en hij voelde zich zo zeker van zijn zaak. Sybila van Sorcieren had zijn wens vervuld CERRITOS De piloot van het privéviiegtuigje dat zondag vlakbij Los Angeles in botsing kwam met een DC-9 van de Mexicaanse maatschappij Aeromexico, heeft een paar minuten voor het on geluk een hartaanval ge had. Dat heeft een woordvoerder van het mortuarium gisteren gezegd na sectie op het zijn li chaam. Beide toestellen stortten neer op een baitenwijk. Alle 67 in zittenden kwamen om het le ven en er worden nog vijftien mensen vermist die vermoede lijk ook zijn omgekomen. Op de grond stierven tien mensen toen wrakstukken van de vliegtuigen hun woningen troffen of besproeid werden door brandende vliegtuigben- zine. De eenmotorige Piper Archer stond niet in contact met de verkeersleiding van het vlieg veld van Los Angeles. De poli tie heeft het rampgebied in middels afgezet om nieuwsgie- ringen en eventuele aasgieren weg te houden. Een ooggetuige vertelde dat hij een grote paddestoel wolk zag, gevolgd door vuur en alleen maar zwarte, zwarte rook. „En het rook naar vlees". Het pri véviiegtuigje kwam onderste boven terecht op het speelter rein van een school. Ooggetui gen vertelden dat de inzitten den waren onthoofd. Er wordt een onderzoek inge steld om te achterhalen waar om de piloten van de twee toe stellen elkaar niet op tijd za gen. Het weer was goed en er was vrijwel geen bewolking. Ook wordt onderzocht of de luchtverkeerscontrole de ramp had kunnen voorkomen. De Libische leider Khadaffy kort na aankomst in Harare, waar hij werd verwelkomd door zijn minis ter van buitenlandse zaken Mansour en door de Zimbabwaanse president Banana (rechts). KHADAFFY TOCH OP TOP ONGEBONDEN LANDEN HARARE Premier Ro bert Mugabe van Zimbab we, de nieuwe voorzitter van de Beweging van Niet-Gebonden landen, heeft bij de opening van achtste top van de organi satie de landen van de Derde Wereld opgeroepen zich te bevrijden van de ketenen van armoede en apartheid. Mugabe nam in „zijn" hoofdstad Harare het voorzitterschap over van de premier van India, Rajiv Gandhi. De 101-lidstaten tellende orga nisatie besloot de top in Hara re te houden om de aandacht te vestigen op de apartheids politiek in Zuid-Afrika. Bijna de helft van de deelne mende landen wordt op de conferentie vertegenwoordigd door hun staatshoofd en/of re geringsleider, onder wie de Nicaraguaanse leider Daniel Ortega, president Fidel Castro van Cuba, president Raul Al- fonsin van Argentinië, pre mier Rajiv Ganahi van India, de Pakistaanse president Zia UI Haq en de Iraanse presi dent Ali Khamenei. Ook de Libische leider Kha daffy arriveerde gisteren in Harare. Het is zijn eerste bui tenlandse reis sinds de Ameri kaanse luchtaanval op de Libi sche steden Tripoli en Bengha zi in april dit jaar. Eerder was gemeld dat Khadaffy alleen naar Harare wilde komen als hem toegestaan werd 1.500 lijf wachten mee te nemen. De 62-jarige Mugabe riep alle lidstaten op selectieve sancties tegen Zuid-Afrika te nemen in afwachting van door de Vere nigde Naties in te stellen uit gebreide sancties. De nieuwe voorzitter wees ook op de be narde economische positie waarin de meeste ontwikke lingslanden zich bevinden als gevolg van de steeds lager wordende opbrengsten van grondstoffen, de afname van buitenlandse hulp voor de ont wikkelingslanden en de rente lasten waaronder vele landen gebukt gaan. Hij deed een aan val op de VS vanwege hun steun aan de opstandelingen in Angola en de luchtaanval op Libië. Ook het „oorlogzuchti ge" Israël kreeg een veeg uit de pan. BANGKOK De Japan se georganiseerde mis daad, een bende met de naam 14K uit Hongkong en een hele keten van Thaise reisbureaus zijn de belangrijkste handelaren die duizenden Thaise vrouwen verkopen aan bordelen in het buiten land. Volgens de Thaise autoriteiten zijn Thaise prostituées geëx porteerd naar minstens tien landen in Europa, Azië en het Midden-Oosten. Bovenaan de lijst staat Japan, waar vermoe delijk niet minder dan acht duizend Thaise vrouwen in het nachtleven werken. Zowel vrouwenhandel als prostitutie zijn illegaal in Thailand. De Thaise politie heeft recent geprobeerd te infiltreren in de organisatie die de verbinding vormt tussen de Thaise reisbu reaus en de yakuza, de Japan se maffia, die naar verluidt een groot deel van de Japanse sexhandel leidt. In het verle den liet de yakuza de inkoop van vrouwen volledig over aan plaatselijke agenten, maar de laatste tijd schijnen Japanse yakuza-agenten zelf naar Bangkok te vliegen om de vrouwen te selecteren. Eind vorig jaar werd door de Thaise zedenpolitie Tadachi Takano uit Tokio gearresteerd, toen hij tijdens zijn vierde be zoek aan Bangkok een Thaise politie-agente probeerde te ronselen. Drie vrouwen legden verklaringen af dat zij door Takano, die door tatoeages werd geïdentificeerd als lid van de yakuza, waren ge dwongen in Japanse bordelen te werken. Takano is intussen veroordeeld wegens slavernij en zit een straf van twintig jaar uit. Kolonel Sorasi Sutheesorn van de Thaise zedenpolitie, een man met veel ervaring in de prostitutiebestrijding, zei dat zijn eenheid ook de mysterieu ze bende 14K in het oog houdt. Die vanuit Hongkong en Ma- cao opererende bende zou zich eveneens bezighouden met drughandel en (vrouwenis- mokkel. De naam van de ben de is ontleend aan het huis nummer van een woning in Kanton, waar de bende ooit zijn hoofdkwartier had. De K staat voor karaat. De afgelo pen drie jaar heeft de twaalf agenten tellende eenheid van Sorasi in totaal zestig vrou wenhandelaren, meest Thais, opgepakt en het vertrek van honderd vrouwen naar het buitenland voorkomen- Hoewei het werk van de poli tie zich vooral richt tegen de georganiseerde misdaad, ver moeden de autoriteiten dat de vrouwenhandel vooral het werk is van kleine zelfstandi gen die zich vaak verschuilen achter reisbureaus en uitzend bureaus. De vrouwen worden veelal in Bangkok gerecru- teerd. De uit zijn krachten gegroeide metropool oefent een grote aantrekkingskracht uit op mensen van het platteland. Jonge vrouwen komen in de stad terecht in slecht betaald werk, tenzij zii kiezen voor de f>rostitutie in bars, massagesa- ons en gewone bordelen. Thailand telt naar schatting meer dan een miljoen prosti tuées. De politie zegt dat de meeste vrouwen die naar het buiten land gaan weten waar zij in te recht komen, maar dat sommi gen worden gelokt met belof tes over legaal erv goed betaald werk. Zij worden vervolgens gedwongen de prostitutie in te gaan door pooiers die hun pas poorten en retourbiljetten in beslag nemen. Zo af en toe ko men er ook berichten over mishandeling en zelfs marte ling. Maar voor de gruwelverhalen bestaan er ook verhalen over vrouwen die het land uit gaan, snel een hoop geld verdienen en in goede doen terugkomen om hun families te helpen. So rasi zei dat de Thaise vrouwen in Japan 30.000 yen (ruim 400 gulden) per nacht verdienen, het maandsalaris van een goed opgeleide secretaresse in Bang kok. Een van de belangrijkste bur gerrechtenactivisten van Thai land, Thongbai Thongpao, zegt dat de regering zelf verant woordelijk is voor de nog steeds bloeiende vrouwenhan del. De regering schept een klimaat voor prostitutie door gebrek aan onderwijs en werk en doordat de handelaren de hand boven het hoofd wordt gehouden. De wet op de vrou wenhandel stamt uit 1928 en zit vol gaten. De maximum straf waar de wet in voorziet is zeven jaar en een boete van 1.000 baht (95 gulden). DENNIS GRAY (AP) NEW YORK/MOSKOU De Verenigde Staten zullen het „niet op een akkoordje gooien met de Sovjet-Unie' om de vrijheid te herkrijgen voor de zaterdag in Moskou gearres teerde journalist Nicholas Da- niloff. Daniloff, correspondent van het Amerikaanse blad US News and World Report, wordt beschuldigd van spiona ge. Volgens Washington is zijn aanhouding een vergelding voor de arrestatie vorige week van de Russische spion Genna di Zacharov in New York. De journalist zal echter niet wor den geruild voor Zacharov, zo werd in Washington gezegd, omdat daarmee de indruk zou worden gewekt dat Daniloff inderdaad een spion is. Daniloff zelf krijgt over tien dagen te horen of de Sovjet autoriteiten hem zullen aan klagen wegens spionage of zul len vrijlaten. De eigenaar en hoofdredacteur van het Ame rikaanse weekblad waar Dani loff voor werkt, Mortimer Zuckermann, is inmiddels in de Sovjet-Unie voor bespre kingen met Soyjetfunctionaris- sen. „Hoe langer Daniloff wordt vastgehouden, hoe slechter het zal zijn voor de betrekkingen tussen Moskou en Washing ton", aldus een hoge functio naris. Maar de voor deze week vastgestelde besprekingen tus sen Amerikaanse en Russische wapendeskundigen gaan door, evenals de ontmoeting op 19 en 20 september tussen de mi nisters van buitenlandse zaken George Shultz en Edoeard Sje- vardnadze. De twee ministers zullen overleg voeren over een mogelijke topontmoeting tus sen Reagan en Sovjet-leider Gorbatsjov. annsee-villa wordt monument ÏRLIJN De Wannsee-villa in Berlijn, waar SS-Gruppen- ihrer Reinhard Heydrich in 1942 met hoge partij- en staatsver- 'genwoordigers onder het genot van cocktails bij de open haard sloot tot de Endlösung van het jodenvraagstuk, heeft na jaren- tg touwtrekken haar bestemming gevonden: de villa moet een denk- en ontmoetingsplaats worden. Burgemeester van West- erlijn Eberhard Diepgen en de voorzitter van de joodse ge- eente Heinz Galinski hebben voorgesteld in de villa een per- anente tentoonstelling in te richten die aan de jodenvervolging I gewijd. Verder zou in het gebouw een informatiecentrum brden gehuisvest en eventueel een bibliotheek. Bovendien prd voorgesteld het gebouw te gebruiken voor seminars van ngeren uit binnen- en buitenland over tolerantie-vraagstuk- tn van minderheden. De villa werd in 1914 voor de industrieel rnst Marlier gebouwd, en in 1938 door de koopman Friedrich linoux verkocht aan de Stichting Nordhav, die behoorde tot de lenmalige veiligheidsdienst, waarvan Heydrich chef was. en tot fc SS NICOSIA Iran zegt dat zijn troepen zondagavond in het noordelijke bergge bied van Irak een offen sief zijn begonnen, waarbij honderden Iraakse mili tairen zijn gedood, ver wond of gevangen geno men. Een militaire woord voerder in de Iraakse hoofdstad Bagdad zei ech ter dat het Iraakse Vijfde Legercorps de Iraanse aanvalsmacht verpletterd heeft en de tegenstander duizenden verliezen heeft toegebracht. Het was niet mogelijk de be weringen van de twee partijen na te trekken, omdat noch Iran noch Irak onafhankelijke waarnemers tot het gevechts- gebied toelaat. De Iraakse legerwoordvoerder schatte de omvang van de Iraanse aanvalsmacht op drie divisies. Het officiële Iraanse persbureau IRNA gaf geen bij zonderheden over de omvang en liet in het midden of de aanval onderdeel was van het slotoffensief dat al geruime tijd door de Iraanse leiders wordt aangekondigd, om de zes jaar oude oorlog aan de Perzische Golf te beëindigen. Doel van het offensief in de streek Haj Omran was volgens IRNA het veroveren van stra tegische bergtoppen. De mos lim-strijdkrachten van Iran hebben met succes hun voor opgezette doelen bereikt en rukken op, meldde het persbu reau. De Iraakse legerwoord voerder meldde evenwel dat grote aan tallen Iraniërs gevangen wa ren genomen. De rest van de aanvalsmacht wordt nu terug gedreven, zei hij voor Radio Bagdad. Bij het afslaan van de Iraanse aanval speelden de Iraakse artillerie en lucht macht een belangrijke rol, al dus de woordvoerder. Sinds 1983 houden de Iraniërs verscheidene strategische bergtoppen in Haj Omran be zet. De Irakezen wisten eind april en begin mei enkele top pen te heroveren. Jieuw onderzoek (eëist naar amp KAL007 EW YORK/SEOUL Na- 5taanden van de 63 Ameri- ïen die precies drie jaar ge en omkwamen toen een aidkoreaans verkeersvlieg- jig werd neergeschoten bo- (n de Sovjet-Unie, hebben iëist dat het Congres een on- Jrzoek instelt naar de moge- jke rol van de Amerikaanse gering bij het incident, lucht KAL007 werd op 1 ktember 1983 neergeschoten fven het eiland Sachalin. Het Icident kostte aan 269 men- p uit zeventien landen het ven. Volgens een groep na- jstaanden weet de Ameri- lanse regering meer dan zij I het openbaar heeft gezegd, wij zijn er cynisch door ge- brden en wij twijfelen aan de Itegriteit van de regering", bus Nicola Truppin. die haar Harige vader verloor. (ADVERTENTIE) wijn en gedistilleerd Tel (016).WWW

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5