,Het was mooi, volgende keer weer'' Twee eerdere successen na vijftien mislukkingen Directeur plande ongelooflijke geldtransacties via Liechtenstein Brokx overweegt verleende subsidies terug te vorderen Zakken met lood gingen overboord toen branders het lieten afweten Passagiers urenlang vast op veer Volkorenbrood beter herkenbaar Verzekeraars werken met artsen mee aan goodwill-regeling BINNENLAND SaidMQowumt DINSDAG 2 SEPTEMBER 1986 PAGINA 3 Herbeplanting landgoed Van der Valk geëist ARNHEM Directeur G. van der Valk van het gelijknamige horeca-concern moet binnen drie jaar zorgen voor herbe planting van delen van zijn drie landgoe deren in Arnhem. Dat eiste officier van justitie mr P. Tideman gisteren voor de economische politierechter in Arnhem. Tideman vorderde wegens overtreding van de boswet een boete van 38.500 gul den tegen Van der Valk, waarvan overi gens het grootste deel, 36.000 gulden, voorwaardelijk. Volgens zijn advocaat, mr Van Baasen, is Van der Valk volgens de boswet niet verplicht om kaalgekapte stukken landgoed weer te beplanten, om dat de ontbossing van die stukken heeft plaatsgevonden toen hij nog geen eigenaar van de landgoederen was. Uitspraak 15 september. Directeur Arubahuis op staande voet ontslagen DEN HAAG/WILLEMSTAD De rege- ring van Aruba heeft mr H. R. Fingal, de directeur van het kabinet van de gevol machtigde minister in Den Haag, op staande voet ontslagen. Fingal heeft „geknoeid" met gecodeerde berichten van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Bo-' vendien heeft hij gelden van het kabinet aangewend voor politieke doeleinden, zo is vernomen in zeer goed ingelichte kringen op Aruba. Begin vorige maand werd Fingal reeds aangezegd om thuis te blijven in af wachting van een onderzoek naar zijn func tioneren. Dat gebeurde op advies van de ge volmachtigde minister van Aruba in Den Haag, John Merryweather. Deze was enige tijd afwezig en constateerde na terugkeer dat het personeel en Fingal met elkaar overhoop lagen. Miljoenenschade bij transportbedrijf Bij een felle uitslaande brand gisteren in het transport-over slagbedrijf Steenbergen in Bodegraven is voor miljoenen gul dens schade ontstaan. In het afgebrande (nieuwe) gedeelte van het bedrijf stonden vrachtwagencombinaties en goederen die vervoerd moesten worden. Hierbij waren ook chemicaliën, waardoor een woonwijk last kreeg van stank. Bedrijven In de omgeving liepen rook- en waterschade op. Onderzoek naar effect brasem op kwaliteit water NIEUWEGEIN De massaal in Neder landse binnenwateren voorkomende bra sem heeft mogelijk een negatieve invloed op de helderheid van het oppervlaktewa ter. De Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) en Rijkswaterstaat hebben daarom besloten een onderzoek in te stellen of dit vermoeden juist is. De on derzoekers willen nagaan of de helder heid van het water door een gericht be heer van de visstand is te bevorderen. Volgens de OVB is voor een betere kwali teit van het oppervlaktewater een actief beheer van de visstand onontbeerlijk. Helder water is gunstig voor de groei van waterplanten. Voor de belangrijkste roof vis in ons land, de snoek, is helder water een voorwaarde. ABP-AFFAIRE (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De nega tieve publiciteit van de af gelopen weken over de belegging in de woning bouw naar aanleiding van het justitieel ABP-on- derzoek en de rol van VROM daarin noemt staatssecretaris Brokx ..schadelijk voor de Volks huisvesting". De bewinds man kondigt in zijn brief daarom een tweetal extra maatregelen aan ter ver sterking van de controle op subsidie-aanvragen, waarbij hij overweegt reeds verleende subsidies terug te vorderen: onder die projecten, waar huur en subsidie al definitief zijn vastgesteld, zullen met be hulp van een externe accoun tantsdienst een steekproef worden gedaan naar mogelijk onjuist opgegeven stichtings- kosten. Brokx: „Afhankelijk van het resultaat van die steekproef zal ik nadere maat regelen nemen, waaronder mogelijk terugvordering van subsidies": Nog niet definitief afgehan delde beleggersplannen wor den door de HID's (de provin ciale inspecties van het minis terie) opnieuw doorgelicht, vooral waar het de opgave van de stichtingskosten betreft. Eventuele onjuistheden zullen gevolgen hebben voor de sub sidies. zo laat Brokx weten. Of ten aanzien van nieuwe be leggingsplannen een strengere procedure voor de subsidie aanvraag zal gaan gelden, wil de bewindsman laten afhan gen van de resultaten van het nog lopende ABP-onderzoek van het Openbaar Ministerie. Kamervragen over toekomst veroordeelde topambtenaar DEN HAAG PSP-ka- merlid Van Es wil van minister De Koning (soci ale zaken en werkgele genheid) snel duidelijk heid welke toekomst deze voor ogen heeft voor zijn 44-jarige topambtenaar L. V., die onlangs door de rechtbank in Amsterdam is veroordeeld tot 1.000 gulden boete wegens zijn aandeel in de ontruiming van een kraakpand in Amsterdam. In schriftelijke kamervragen herinnert mevrouw Van Es er aan dat De Koning in februari van dit jaar heeft toegezegd zich te zullen beraden over het handhaven van V. als direc teur Sociale Verzekeringen. De topambtenaar was toen reeds geschorst in afwachting van een vonnis door de recht bank. Nu de rechtbank V. in middels heeft veroordeeld is Van Es zeer benieuwd naar de uitkomst van dat beraad. BALLONVAARDER WILLEMHAGEMAN: ALMERE Alsof ze met een marsmannetje van doen hebben, zo wij ken de duizenden be langstellenden uiteen als ballonvaarder Willem Hageman de ballon in specteert, waarmee hij zojuist samen met Henk en Evelien Brink een ge slaagde oceaanoversteek heeft gemaakt. De drie ballonvaarders worden nu beschouwd als hel den. Willem Hageman heeft het zeker in de ogen van één persoon ge maakt. Zijn zoontje roept hem al van verre in het drassige veld bij Almere toe: „Pappa, pappa! Wat goed!" De ontmoeting met zijn fami lie doet Hageman zichtbaar goed. Toch zegt de F-16-vlie- ger uit Leeuwarden, die dit jaar bemanningslid werd na dat Evert Louwman na de mislukte poging van 1985 was afgehaakt, het geen mo ment echt moeilijk te hebben gehad, hoogstens bij de lan ding. „We hadden gehoopt op minder wind, maar we had den de weergoden op het laatste stuk niet erg mee. Het was een behoorlijke klap die we maakten, zo hard had ik het niet verwacht. Maar we leven alle drie nog. Het was mooi", zo stelt Hageman nuchter vast. „Bij een vol gende expeditie wil ik, als ik wordt uitgenodigd, best weer mee". De tocht van de ballonvaar ders is vanaf het begin (na (Vervolg van de voorpagina) Een noodsituatie met de branders blijkt de bemanning van de Dutch Viking ge dwongen te hebben hele zak ken met ballast overboord te zetten die in Velsen bij twee bedrijven dwars door het dak zijn gegaan. De daardoor aangerichte schade is nog on bekend. Het blijkt dat de bemanning bij het passeren van de kust lijn in een noodsituatie kwam, omdat de twee bran ders het niet deden. Deze branders zijn bij de nadering van een landingsplaats nodig om wanneer hoge obstakels opdoemen de ballon te laten stijgen. Een andere mogelijk heid om de ballon hoogte te geven is het overboord zetten van ballast. De loodkorrels worden normaal uitgestrooid. Kennelijk was de situatie zo danig dat nu zakken over boord gezet moesten worden. Er deed zich trouwens nog een ongeluk voor. Een auto- mobolist die ter hoogte van de Pampushaven naar de landende ballon keek, reed tegen een lantarenpaal. De man heeft zelf niets, zijn auto is total-loss. Op de snelweg Amsterdam-Lelystad moes ten ten tijde van de landing automobilisten die op de vluchtstrook waren gaan staan om het vliegende ge vaarte te bekijken, door de politie worden weggestuurd. een maand wachten op goed weer) redelijk ontspannen verlopen. Op vrolijke toon werden, als de omstandighe den dat toelieten, via de ra dio gesprekken gevoerd met familieleden. „Hallo pappa! Hoe is het daarboven? rie pen Willem Hagemans kin deren hun vader gisteravond nog toe. Die informeerde be zorgd of zijn zoon en dochter nog van plan waren om een uurtje te gaan slapen voordat de landing zou komen. „Goed voor de moraal", zo liet één van de begeleiders op Schip hol zijn tevredenheid over de radiogesprekken blijken. De oversteek was minder moeilijk dan Hageman had gedacht. „We zijn geen mo ment echt in problemen ge weest. Een zacht eitje, zoge zegd". Volgens Hageman had de ballon door problemen met de branders maar de helft van het gebruikelijke volume, hetgeen de landing nog enigszins bemoeilijkte. Wat vond Hageman eigenlijk het moeilijkste van de hele Luchtmachtvlieger en ballonvaarder Willem Hageman geeft direct na de landing een eerste indruk van de succesvlucht. Achter hem de gekantelde capsule van de Dutch Viking. De capsule is geland In Flevoland, direct achter de Oostvaarderdijk. Enkele honderden belang stellenden omringen de capsule met de drie ballonvaarders. tocht? „Niets eigenlijk. Heel simpel. Niets. Ik vond het weer een heel ander gevoel dan dat vliegen in zo'n straaljager. Dat geeft mij vol doening. Ik had nog nooit zo'n trip per ballon gemaakt en daj heb ik willen doen". Hageman gaat daarna snel het echtpaar Brink achterna naar de betrekkelijke rust van een hotelkamer op Schiphol. In het voorbijgaan mompelt hij nog iets van „een bad nemen" en „happie eten". ARJEN VAN DER SAR Foto: CEES VERKERK DEN HAAG Al bijna anderhalve eeuw lang worden er pogingen ge daan de Atlantische Oceaan over te steken. De vanmorgen geslaagde poging van Henk en Evelien Brink vormt dan ook een schakel in een lange reeks wapenfeiten in de geschiedenis van de Transatlantische bal lonvaart. Om precies te zijn gaat het hier om de achttiende poging om de grote plas over te steken. Slechts twee van de eer dere pogingen slaagden. „De oversteek is de droom van iedere ballonvaarder", zei captain Henk Brink voor zijn vertrek. Dat mag blijken uit de geschiedenisboekjes. De eerste poging werd onder nomen in 1859 door Lamon- tain en Wise, maar die kwa men feitelijk niet verder dan het plan om op te stijgen. Bij een proefvaart liep de ballon van de Amerikanen zoveel schade op, dat van de vlucht moest worden afgezien. -Tij dens een tweede poging in 1860 scheurde de zijden bal lon en was deze onherstel baar. Het lukte Donaldson, Ford en Huntpas in 1873 om hun ballon „Daily Graphic" ongeveer 45 mijl de oceaan op te krijgen. Ook zij gaven op. Dertien ballonvaarders waagden na hen de gedurfde oversteek, maar allen zonder het gewenste succes. Twee verdwenen spoorloos, één ontplofte in de lucht. Het lukte de ballonvaarders Ca meron en Davey in 1978 om met hun Zanussi tot 110 mijl buiten de kust van Frahkrijk te komen. Een scheur in de ballon was de oorzaak van hun vroegtijdige landing in het water. Uiteindelijk, ook in 1978, slaagde de bemanning van de Double Eagle II erin na 137 uur en zes minuten te landen in het Franse Misery: Abruz- zo, Anderson en Newman waren de eersten die de oceaan per ballon hadden overwonnen. Een tweede succesvlucht wat die in 1984 van de Amerikaan Joe Kit- tinger, die de oversteek in 85 uur maakte. Journalisten EO zonder films terug SCHIPHOL De twee medewerkers van de Evangeli sche Omroep die het afgelopen weekeinde in Tur kije korte tijd heb ben vastgezeten, zijn gisteravond op Schiphol aangeko men. Zij werden aangehouden na een reportage te hebben gemaakt over de berg Ara rat waar volgens de bijbel de Ark van Noach zou zijn gestrand. De twee medewerkers, ver slaggever Jan van den Bosch (33) en cameraman Wim van Schaik (32), werden gedwongen Verslaggever Jan van den Bosch (links) en cameraman Wim van Schaik bij hun aankomst op Schiphol al hun flms in te leveren. De Turkse politie eiste de films op omdat er geen toestemming gegeven zou zijn te vliegen of films te maken. De direc teur van de EO, die het tweetal op Schiphol afhaalde, zei later alle stap pen te zullen on dernemen om de films terug te krij gen. REM-eiland oefenplatform DEN HAAG Het voormali ge REM-eiland voor de kust bij Noordwijk zal in de toe komst gebruikt worden bij de training van off-shore-mede- werkers. Zij zullen geoefend worden hoe zij in noodsituaties een boortoren zo snel mogelijk kunnen verlaten. Het Neder lands Nautisch Veiligheidsin stituut heeft dit gisteren be kend gemaakt. Dit instituut leert mensen hoe te handelen bij calamiteiten als brand op een buitengaatse installatie. De verplichte training van off shore-medewerkers vond tot nog toe plaats in de haven van Scheveningen en voor de kust. Het REM-eiland, een onbe mand platform waarvandaan ooit tv-programma's van de voorloper van de huidige TROS werden uitgezonden, is momenteel al in gebruik bij Rijkswaterstaat. VLISSINGEN Honderden passagiers die gistermiddag met de veerpont Prinses Julia na van Vlissingen naar Bres- kens wilden gaan. moesten na urenlang voor de haven van Breskens te hebben rondge dobberd onverrichterzake te rugkeren naar Vlissingen na dat bleek dat het reisdoel door een mankement aan de aan legsteiger niet te bereiken viel. Rond vier uur raakte die de fect en kon de retourpont richting Vlissingen niet meer heen of weer. De stemming onder de passa giers was bij terugkeer in Vlis singen bijzonder slecht. De veerdienst Vlissingen-Bres- kens heeft wekelijks te kam pen met storingen aan de nieuwe veerboot Prinses Julia na of aan de nieuwe aanlegin- richtingen in Vlissingen en Breskens. De provincie heeft 50 miljoen gulden uitgegeven voor een nieuwe veerboot en Rijkswa terstaat 36 miljoen voor de nieuwe aanleginrichtingen. Het provinciaal bestuur heeft al aangekondigd over deze zaak te willen spreken met de leveranciers van de veerboot en met Rijkswaterstaat over de aanleginrichtingen. DEN HAAG Volkoren brood is vanaf gisteren als zo danig herkenbaar in de win kel. Het nieuwe Broodbesluit verplicht de bakkers om on verpakt volkoren-tarwebrood te voorzien van een speciale ouwel met de naam of de let ters V.K. Daardoor kan er vol gens de Stichting Voorlichting Brood geen misverstand meer ontstaan over de vraag van de consument of hij nu een ge woon bruinbrood of een vol korenbrood heeft gekocht. De Consumentenbond heeft in het september-nummer van de Consumentengids nog forse kritiek geuit op de bakkers, omdat veel als volkoren ver kocht brood die naam niet waardig bleek te zijn. Verder is besloten dat op schappen in de winkel voor een aantal bij zondere broodsoorten, zoals .krentenbrood en suikerbrood, de naam en het gewicht moet worden vermeld. MAASTRICHT De ge- schorste directeur beleg gingen bij het ABP, mr.drs. E. Masson, heeft via een door hem in Liechtenstein opgerichte maatschappij geldtransac ties opgezet, waarmee een bedrag van zeker vijftien miljard gulden was ge moeid. Dit is uit onder zoek van de rijksaccoun tantsdienst komen vast te staan. Of die transacties zijn uitgevoerd is niet vastgesteld. Mr. La urnen gelooft van niet „Dat zou gewoonweg onvoorstel baar zijn", verklaarde hij gisteren in de zaak tegen een van de hoofdverdach ten in de ABP-affaire, ir. J. van Zon. In deze onderneming, Hamez Anstalt, bracht Masson in 1975 de Nederlandse firma De Heem onder, omdat de hoofd directie van het ABP hem had opgedragen die nevenfunctie onmiddellijk op te geven. In feite was Masson de enige ei genaar van Hamez. Op rekeningen van Hamez werd ruim 1,4 miljoen Zwit serse francs gestort, onder meer door enkele Saoedi-Ara- bische staten. Het grootste ge deelte nam Masson op. Een ton werd doorgesluisd naar de pri- vérekening van ir. Van Zon bij de Kredietbank in Luxem burg. In 1979 was de kas van Hamez vrijwel leeg. Om de maatschappij te redden liet Masson in de jaren 1982 tot en met 1984 gelden van zijn op Jersey gevestigde maatschap pij Wilford overmaken naar Hamez. Het was de bedoeling Hamez vanuit Liechtenstein duize lingwekkende geldtransacties te laten uitvoeren. Er is sprake geweest van Australische pro messen, met een looptijd van twintig jaar van 4,3 miljard Amerikaanse dollars, die uit eindelijk een bedrag van bijna 20 miljard dollar zouden ople veren. Verder nog van een le ning van 800 miljoen dollar aan de Nationale Bank in Griekenland en een lening van 203 miljoen Zwitserse francs voor een kantoorpand in Brussel. Hamez zou daarvan rond 300 miljoen dollar opstrij ken. Bij de reddingsactie van Ha mez werden via de Grenswis selkantoren 13.000 Zwitserse francs overgemaakt naar Liechtenstein op naam van Masson, woonachtig op het Belgische adres van verdachte Van Zon. Hamez was verder nog betrokken bij een oliehan del in Indonesië en bij een Deens koelapparatenbedrijf. Het verbaasde de officier van justitie dat Van Zon zei niets te weten van Hamez, terwijl hij een factuur uitschreef voor Hamez van de HBG-groep waarvan hij eertijds directeur was. Van Zon was enkele jaren werkzaam bij het toenmalige ministerie van wederopbouw, directeur van de- Haagse Bouwmaatschappij (gemeente bedrijf) en vanaf 1959 tot en met 1976 directeur en lid van de Raad van Bestuur van de Hollandse Beton Groep. In 1978 werd hij bouwcoördinator van de provincie Limburg. Het requisitoir van officier van justitie mr. J. Laumen in de zaak tegen Van Zon is ver plaatst naar vrijdag. Het voor die dag vastgelegde pleidooi van de verdediger, mr. F. Duynstee, is uitgesteld tot vol gende week dinsdag. De reden is dat mr. Laumen te kampen heeft met technische proble men van zijn tekstverwerker. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZ1EK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA FRIEMELS ~7i'k Moer mijn óêbit VOORTAAN C0fc £AAN plosseni. aldus pe X^FLOSKUNOICe UTRECHT Het bestuur van het KLOZ, de organi satie van particuliere ziek tekostenverzekeraars, heeft unaniem besloten mee te werken aan het af schaffen van goodwill-be- taling door huisartsen die praktijken overnemen. De voorzitter van de Landelij ke Huisartsen Vereniging (LHV), W.J. de Regt, is daar zeer verheugd over. Hij noemt 1 januari 1987 de uiterste da tum voor het afschaffen van de goodwill. Nu komen al „er barmelijke toestanden" voor, bijvoorbeeld als een arts over lijdt en zijn weduwe niet weet of ze erop kan rekenen dat de goodwill wordt vergoed. Jonge huisartsen moeten vaak grote bedragen lenen om een praktijk te kunnen overne men. Tot afschaffing van de goodwill is besloten in de overeenkomst tussen LHV en kabinet, het zogenoemde con venant. De huisartsen leveren d.e posten „beroepsrisico" en „rente geïnvesteerd vermo gen" uit hun tarieven er voor in en de ziekenfondsen en ver zekeraars storten dat geld, in totaal zo'n 70 miljoen gulden per jaar (particuliere verzeke raars 30 miljoen), zestien jaar lang in een fonds. Daaruit worden huisartsen gecompen seerd die door henzelf betaalde goodwill niet meer van hun opvolgers terug kunnen krij gen. De KLOZ maakt nog het voorbehoud dat met staatsse cretaris Evenhuis (Economi sche Zaken) een oplossing wordt gevonden voor de pro blemen met de ziektekosten premies. Ook onderling moe ten de verzekeraars de zaak pog nader regelen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3