Von Weizsacker bepleit wereldconferentie kerken Geestelijke verzorging leger gaat meer aan de weg timmeren Boete en bekering gaan aan genezing vooraf aan tafel kerk wereld SPREKEN OVER BEHOUD SCHEPPING beroepingen BRIESENDE LEEUW Beleggers mochten niet worden afgeschrikt •ACHTERGROND EcidócSouiant DINSDAG 2 SEPTEMBER 1986 PAGINA 2 Grotere interesse voor priesterambt onder Scandinavische rooms-katholieken Steeds meer rooms-katholieken in de Scandinavische landen tonen interesse in het priesterambt. Op het moment bereiden zich ongeveer veertig theologiestudenten op het ambt van priester voor. De Rooms-Katholieke Kerk vormt een minder heid in noordelijke landen. Eind 1987 moet een priestersemina rie in Stockholm de gedeeltelijke opleiding van priesters moge lijk maken. De Scandinavische priesterkandidaten moeten nu nog in het buitenland hun opleiding volgen. Een en ander werd bekend gemaakt op de Scandinavische (Denemarken. Zweden. Noorwegen. Finland en IJsland) bisschoppenconfe rentie onder leiding van haar nieuwe voorzitter, Paul Verschu ren. bisschop van Helsinki. Ghanese predikant komt 111 Utrecht werken De 32-jurige presbyteriaanse predikant David Kpobi uit Ghana zal met ingang van januari 1987 vier jaar lang twee Utrechtse wijkgemeenten assisteren bij de opbouw van het „missionaire gemeente-zijn". Kpobi is hiertoe in het kader van de „weder zijdse assistentie" aangezocht door de Hervormde Raad voor de Zending, het Hervormd Evangelisatorisch Beraad (HEB), de hervormde gemeente Utrecht en de hervormde stadszending. De Indonesische predikant Lukito Handojo was van 1974 tot en met 1981 onder dezelfde noemer in Nederland werkzaam. Ds. Er zijn eeuwen voor nodig om een populaire opvatting te vernietigen. De befaamde Duitse kernfysicus prof. dr. C. F. von Weizsacker heeft gisteren op de Amster damse Vrije Universiteit ter gelegenheid van de opening van het acade misch jaar opgeroepen tot het houden van een oecumenisch concilie voor het behoud van de schepping en de vrede. Aan het concilie zouden alle grote kerken, inclusief de ka tholieke kerk, moeten deel nemen. Von Weizsacker meent dat er voor de katho lieke kerk geen enkel belet sel bestaat aan zo n concilie deel te nemen, aangezien de paus voor dit najaar in Assi- sië vertegenwoordigers van christelijke en niet-christelij- ke godsdiensten heeft opge roepen voor een wereldge bedsdag. „Als kerken kun nen bidden, kunnen ze ook samen spreken", aldus Von Weizsacker. Volgens von Weizsacker zijn broer Ri chard von Weizsacker is pre sident van de Westduitse Bondsrepubliek moet zo'n wereldconferentie geen kwestie zijn van een aantal dagen waarop vrome verkla ringen worden afgelegd, maar dient ze geruime tijd te duren om tot concrete resul taten te kunnen komen. Een van de punten waarover zo'n wereldconferentie zich moet uitspreken is de verant woordelijkheid van de we tenschappers. „Wetenschaps mensen dienen verantwoor delijk te zijn voor de resulta ten van hun onderzoekingen en moeten eventuele schade lijke gevolgen van te voren incalculeren. Andere punten waarop de kerken tot over eenstemming moeten zien te komen zijn volgens von Weizsacker het racisme en de kernbewapening. Werkloosheid immoreler dan losbandigheid, zegt Britse bisschop „Werkloosheid is immoreel en ondermijnt onze samenle ving heel wat grondiger dan seksuele losbandigheid". Dat verklaarde de rooms-katho- lieke Engelse bisschop Au gustine Harris afgelopen weekeinde in Middlesbrough bij de introductie van een studieprogramma, waarbij elke parochie van zijn dio cees wordt betrokken. De bisschop verlangt van alle parochies een antwoord op de basisvraag, of christenen de neiging vertonen de sa menleving maar te laten zwemmen door hun waar denpatroon niet te doen de len door anderen. Naar het oordeel van de bisschop heeft de indruk postgevat dat de RK Kerk is gebiologeerd door seksuele vraagstukken, terwijl andere problemen zo als huisvesting, gezondheids-- zorg, openbare geweldple ging, wat er in voetbalsta dions gebeurt alsmede op rechtheid in de politiek, juist hoge ogen gooien bij de „man-in-the-street". „Als Kerk zijn wij te negatief be zig geweest terwijl wij het gebrek aan morele normen in de samenleving betreur den beseften wij niet dat wij die juist zouden moeten leve ren, zodat wij thans geen doelmatige bijdrage aan de veelvormige samenleving le veren", aldus bisschop Har- Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Elburg B.H. Weegink te Heerde. Aangenomen naar Hilver sum (part-time) (nieuwe predikants plaats) mevr. M E van Asbeck-van Leeuwen, kandidaat te Tienhoven. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Staphorst-Rou- veen drs. A.B. Wolters te Boornber- gum. Christelijke Gereformeerde Ker- GROEIEND ONBEGRIP BIJ PUBLIEK De geestelijke verzorging van het leger gaat meer aan de weg timmeren. Een public relation com missie is ingesteld om de vooroordelen onder het grote publiek weg te ne men. De commissie wil paal en perk stellen aan gedachten als zou het ministerie van defensie alleen voor het zieleheil van de militairen moeten zorgen en als zou de ver zuiling van de geestelijke verzorging in het leger achterhaald zijn. Dat bracht de voorzitter van de P.R.-commissie, ds. A. Karreman, gisteren in Assen naar voren ter gelegenheid van de jaarlijkse PIT-collecte die komende week zal wor den gehouden. Het PIT (Pro testants Interkerkelijk Thuis front) is het samenwerkings verband van allen die zich inzetten voor de begeleiding en opvang van de Neder landse militairen in protes tants christelijke zin. Ieder jaar gaan duizenden vrijwilli gers voor hen huis-aan-huis met de collectebus. „Maar", zo zei ds. Karreman, Het PIT heeft een promotiefilm gemaakt waarin ds. L. J. Posthumus uitlegt wat de geestelijke verzorging in het leger betekent: „Ik probeer de zorgen met hun te delen". „de mannen en vrouwen die jaarlijks op pad gaan ervaren een groeiende onbekendheid. Soms zelfs groeiend onbe grip". Steeds meer mensen blijken de geestelijke zorg „Terwijl de overheid juist de dienstplicht heeft gehand haafd", aldus ds. Karreman, "om er voor te zorgen dat de krijgsmacht door de héle sa menleving wordt gedragen". Het PIT heeft ook te maken met een groeiend onbegrip over de gescheiden fondsen werving van rooms-katholie- ke, protestantse en humanis tische instellingen. Zeker waar in de praktijk van de geestelijke verzorging de drie organisaties collegiaal naast elkaar optrekken. wordt meer en meer de vraag ge steld of ook de geldwerving niet gezamenlijk kan worden geregeld. Ds. Karreman voelt daar niet voor vanwege de herkenbaarheid tegenover de achterban. Het PIT hoopt op een grotere opbrengst van de collecte. De afgelopen jaren zat de op brengst onder de één miljoen gulden. En dat is een kriti sche grens wil men ook voor de toekomst toestemming krijgen voor een huis-aan- -huis-kollekté van de Stich ting Centraal Archief voor het Kollektewezen - de stich ting verantwoordelijk voor de opstelling van het lande lijk openbaar kollekteplan. In mei is er in Amsterdam een gesprek geweest en voor het komende jaar is het PIT nogmaals toestemming ver leend voor een landelijke huis-aan-huis-aktie. Beieren wil optreden tegen godslastering De regering van de Westduit se deelstaat Beieren wil strenger optreden tegen gods lastering in de Bondsrepu bliek. In het wetboek van Strafrecht komt een in 1969 aangepaste bepaling voor, waarin staat dat openbare ui tingen met betrekking tot re ligie en wereldbeschouwing juridisch gezien alleen voor vervolging in aanmerking komen als deze de openbare orde verstoren. De regering van Beieren wil daarvan ma ken :„Inbreuk maken op godsdienstige gevoelens". De formulering is in de vorm van een wetsontwerp gego ten en geplaatst op de agenda van 26 september, wanneer het parlement van de deel staat voor het eerst na het zo merreces bijeenkomt. Beie ren verwijst naar recente ge beurtenissen die er op kun nen wijzen, dat aanvallen op wat christenen geloven in scherpte en intensiteit zijn toegenomen. Als voorbeelden noemt Beieren enige speel films en toneelstukken, „waarin elke grens van tole rantie en respect voor de re ligieuze overtuiging van an deren wordt overschreden". Ook merkt de regering van Beieren op. dat in woord en geschrift grondslagen van het geloof worden beschimpt, terwijl op zogenaamd grappi ge manier bijbelse gegevens op obscene wijze zijn mis bruikt. Wel wijst de Beierse deelre- gering er nog op dat het niet haar bedoeling is op enigerlei wijze in aanvaring te komen met de in <je grondwet gega randeerde vrijheid van me ningsuiting. kunstuitingen daarbij inbegrepen.. Een bestuurslid van de Italiaanse vereniging voor dierenbe scherming heeft aan de paus gevraagd de duivel niet meer in één adem te noemen met een dier. In augustus had de paus er op een algemene ontvangst aan herinnerd dat de Heilige Schrift de duivel aanduidt met leeuw, draak en slang. In een verklaring tegenover het Italiaanse persagentschap^ AGI zei Silvano Traisci. vice-voorzitter van de Landelijke Vereniging voor de Bescherming van Dieren, dat zijn organisatie dergelij ke vergelijkingen afwees. Hij vroeg de paus "geen weerloze soorten dieren te betrekken in uw theologische bespiegelin gen" en zich daarentegen te keren tegen wreedheid tegen over het dier. Meer kerkelijke betrokkenheid bij milieu Volgend jaar april wil de groep theologen, die op Kerk en Wereld in Drie bergen voor een eerste be raad bijeen is geweest, met concrete plannen komen om de betrokkenheid van de Kerken bij milieuproble men te vergroten. Daartoe zullen twee werkgroepen uit haar midden studie ma ken van respectievelijk de theologische en ethische vragen met betrekking tot milieubeheer en praktische vragen als. Het beraad is georganiseerd door de sectie Sociale Vragen van de Raad van Kerken, het Her vormd Werkverband voor Maatschappelijke Active ring en de Vereniging Goed Rentmeesterschap uit Mid delburg. Er namen zo'n 25 Nederlandse deskundigen aan deel. Uitgangspunt van hun besprekingen vormde het vorig jaar uitgegeven Duitse manifest over de verzoening met de natuur. KLINIEK VAN BEVINDELIJKE CHRISTENEN IN ZWITSERLAND: Volgende zomer zal in het dorp Langenthal langs de rijksweg Zürich - Bern een particuliere kliniek waar en kele tientallen patiënten worden behandeld naar bij belse voorschriften. De kli niek is de vrucht van de ster ke groei van de bevindelijke vroomheid in Zwitserland, wel aangeduid piëtistisch. De bouw is geen probleem geweest: Uit giften werd tien miljoen gulden bijeen ge bracht, daarnaast een aan merkelijk saldo voor' de ex ploitatie. Voor artsen, verplegend per soneel en patiënten zal de bij bel richtsnoer zijn voor alle handelen, het medische daar bij inbegrepen, verklaart chi rurg Kurt Blatter. Naar zijn mening is ook op psychia trisch gebied de bijbel het beste leerboek. „Heel zijn is meer dan alleen maar gezond zijn: bij echte genezing horen boete en bekering", is zijn principe. Verplegend personeel, dat bekeerd en wedergeboren dient te zijn. heeft zich al in voldoende mate aangemeld, evenals patiënten die sinds het leggen van de eerste steen aan de bel zijn gaan trekken bij de noodkliniek. De met warm hout betim merde kliniek krijgt archi tectonisch gezien als middel punt niet een operatiekamer maar een zielzorgkamer. De tot de Vrije Evangelische Ge meente behorende arts Blat ter wil als grondslag voor zijn medische arbeid bij het stel len van een diagnose de ziel als uitgangspunt nemen. Naar zijn overtuiging moet dan bijvoorbeeld bij hart klachten de oorzaak worden gezocht in de levenswandel van de patiënt en moet gene-, zing worden ingeluid door de kracht van het geloof. Elke ochtend voordat met het werk wordt begonnen bidden hij en zijn staf of de Heer alleen patiënten wil sturen die Hij zou willen zien behandeld. In zijn publikatie „Genees kunde en bijbel" verklaart Blatter dat de moderne medi sche wetenschap aan hetzelf de euvel mank gaat als som mige moderne theologieën: ze richt zich uitsluitend en al leen op het aardse bestaan en op het menselijk vernuft. God wordt terzijde gescho ven en vervangen door de wetenschap die verder bepa lend is voor het menselijk lot. De geloofshouding heeft con sequenties voor de salarissen van werkers en patiënten. De chef-arts genoegen neemt met een salaris van 5.500 gul den genoegen en de ver- pleegprijs is voor een Zwit serse particuliere kliniek sen sationeel laag: Rond de twee honderdgulden per dag. Op de vraag wat Blatter en zijn staf nog kunnen doen als een patiënt in het laatste sta dium van een ongeneeslijke ziekte wordt binnengebracht luidt zijn antwoord: „Een sta tionschef moet erop letten dat de trein niet in een ver keerde richting vertrekt; evenzo moet een gelovige arts ervoor zorgen dat men sen de weg naar de hemel vinden". Indische gehaktballetjes met gebakken eieren, sajoer van snijbonen en rijst - bananenvla Voor twee: 125 g gehakt. 1 gekookte aardappel, zout, pe per, nootmuskaat, selderij, ui, losgeklopt ei, 2 lepels olie; 2 eieren; 10 g margarine, sambal, 2 theelepels ketjap; 500 g snijbonen, zout, ui, knoflook, sambal, laos, 1 lepel olie, 1 lepel santen of gemalen kokos, bruine basterdsui- ir 250 g droogkokende rijst; 0.7 HU 'c vin of 0,5 liter melk met 25 g custard en 30 g snii.cr, J :r..iar, 1 lepel marasquin of 1 lepel limonade siroop. Ki. ed hc t 'i. kt met geprakte aardappel, zout. l-r; .-sk.uv. lijmici:nipte selderij, kleingesneden ui ei! zo el lo x .ilopt ei dat de massa soepel wordt en toch stevig blijft. I 'orm per persoon drie balletjes van het meng sel Leg de gehaktballen enige uren koel weg en bak ze dan in de olie regelmatig kerend in tien minuten bruin en gaar. Bak de eieren aan één of twee kanten en leg ze op een warm hnrd. Roer een mespumie sambal en de ketjap door het Over gebleven vet en verdeel het mengseltje over de eieren. Kook de afgehaalde, gewassen en gesnipperde snijbonen in weinig water met zout niet te gaar in twaalf a vijftien minu ten. Fruit de kleingesneden ui met de geperste knoflook, sambal en laos goudbruin in de olie. Voeg de gare snijbonen met het kooknat en de santen of gemalen kokos toe. Breng het gerecht op smaak met bruine basterdsuiker, ketjap en zout. Zorg dat de sajoer vochtig genoeg is om de witte rijst voldoende smaak te kunnen geven. Verdeel de banaan in halve plakken en meng daar direkt de marasquin of limonadesiroop door. Meng de helft van de vla met de banaan en leg er de rest zo op. SOEPEL BELEID VOLKSHUISVESTING Staatssecretaris Brokx. nog maar net vertrokken voor een ongetwijfeld welverdiende vakantie in Frankrijk, heeft maar kort van zijn rust kunnen genieten. Recente publica ties. waarbij lustig werd geciteerd uit het geheime onder zoeksrapport van het Openbaar ministerie, maakten dat de bewindsman niet langer kon wachten met althans gedeelte lijke beantwoording van schriftelijke vragen omtrent de ABP-kwestie rond het gesjoemel met stichtingskosten, die onlangs door kamerleden van PvdA, CDA en VVD waren gesteld. Tijdens zijn afwezigheid moesten de voorlichters van het departement zich in onmogelijke bochten wringen, om zich de steeds ongeduldiger wordende journalisten van het lijf te houden. Terwijl het departement vorige week alleen maar „nee" en „wij wachten ons eigen en het justitieel onderzoek af" kon verkopen, begonnen de dagelijks verschijnende publicaties steeds meer in de richting van een nieuwe ABP-affaire te wijzen. Bovendien wezen bepaalde feiten beschuldigend in de richting van de top van het ministerie van volkshuisves ting (Brokx incluis), die bij deze zaak niet geheel vrijuit zou gaan. Hier en daar werd al geschreven, dat de ambtelijke top van Volkshuisvesting in '82 moet hebben geweten van de „verschrijvingen" in de subsidie-aanvragen van het ABP als belegger in huurwoningen. Ofschoon de fatale bosbranden in Frankrijk reeds waren ge blust werd Brokx de grond aldaar toch te heet onder de voe ten, want gisteren keerde hij weer op zijn departement te rug. De ambtelijke top van Volkshuisvesting moet hem met rode loper hebben binnengehaald, want deze zware klus kon onmogelijk door nieuwkomer-minister Nijpels worden ge klaard. Als je aan Volkshuisvesting komt, kom je aan Brokx en dus besloot de staatssecretaris onverwijld terug te keren. Inmiddels dreigt het zo keurige departement steeds meer deuken op te lopen, zeker als het Brokx niet spoedig lukt aan te tonen dat de controle van Volkshuisvesting op subsi die-aanvragen van beleggers naar maat is geweest. Want uit de brief die hij gisteren naar de Tweede Kamer zond, is dat nog niet af te lezen. Waarschijnlijk zal het nog enkele we ken in beslag nemen alvorens duidelijk wordt of de (toch al slechts globale) controle op subsidie-aanvragen in het geval van het ABP wel voldoende is geweest. Minimale controle In een bijlage bij zijn uitgebreid antwoord aan de vragen stellers geeft de bewindsman met zoveel woorden toe dat van een strenge controle op aanvragen voor premiehuurwo ningen eigenlijk nimmer sprake is geweest. De zogeheten plantoetsing voor woningwetwoningen, de controle op „so berheid en doelmatigheid" werd nimmer op de premiesector van toepassing verklaard. De keuze van het kwaliteits- en prijsniveau werd binnen vrij ruime grenzen overgelaten aan de beleggers zelf en de toetsing beperkte zich slechts tot het checken van de vereis ten voor subsidieverlening, op basis van globale gegevens. Alleen aan de hand van evidente afwijkingen in enerzijds het totaalbedrag aan grondkosten en bouwkosten en ander zijds de opgave van aftrekposten (kosten voor in eigendom krijgen van de woning) kon de hoofdingenieur-directeur (de vooruitgeschoven provinciale post van het ministerie) on raad ruiken. Kort gezegd: de stichtingskosten van premie- beleggerswoningen (op basis waarvan de subsidie wordt vastgesteld) werden en worden niet getoetst. Zo ook gebeurde het met het ABP-project, naar aanleiding waarvan de inmiddels befaamde nota-Post werd geschreven. Uit die nota, die als vingerwijzing was bedoeld, bleek dat er eenvoudig gesjoemeld kon worden met stichtingskosten. Ho gere stichtingskosten betekent niet alleen dat door VROM meer subsidie moet worden betaald, maar tevens dat daar mee de huur werd opgedreven. En in tweede instantie neemt met hogere huur het beroep op de individuele huur subsidie toe. Rechtvaardiging Staatssecretaris Brokx zou nu maar al te graag een ruime blik werpen in het onderzoeksrapport van het speciale team dat de ABP-affaire onderzoekt. Dit rapport is nog niet door het Openbaar ministerie vrijgegeven in het belang van het onderzoek van de rijksrecherche. Voor Brokx wordt het po litiek van belang of sprake zal zijn van incidentele fraudu leuze handelingen, of van een lange reeks onrechtmatighe den. In dat laatste geval zal de Tweede Kamer van hem ei sen dat de controle op premiewoningen vergaand wordt ver scherpt. Iets dat hem vervolgens door de bouwwereld be paald niet in dank zal worden afgenomen. Bovendien zal het nog moeilijker worden om het jaarlijkse nieuwbouwpro- gramma van rond de 100.000 woningen te halen. Een kritische toon naar het gedrag van de beleggers toe ont breekt vrijwel geheel in de brief aan de Kamer. Het waarom daarvan blijkt uit zijn uitgebreide verhandeling over „zijn" beleid vanaf de jaren zeventig, toen Nederland werd gecon- fonteerd met een sterke terugval in de bouw. Door onzeker heden over subsidieverlening trokken veel beleggers zich terug uit de particuliere woningbouw en de ambitieuze niéuw-bouwprogramma's konden jaar na jaar niet worden gehaald. „In deze omstandigheden lag het niet voor de hand een toetsing op de verhouding tussen prijs en kwaliteit van de beleggersplannen te introduceren", schrijft Brokx. Met andere woorden: beleggers mochten niet worden afgeschrikt door vergaande eisen. Zelfs de inmiddels door de nota-Post achterhaalde onjuiste verklaring omtrent de gemaakte stich tingskosten werd niet zwaar genoeg geacht om de controle te verscherpen. De staatssecretaris geeft nu alle schuld aan de „negatieve Kubliciteit" rond het ABP, die „schadelijk is voor de volks- uisvesting". Zijn besluit om de controle nu toch maar te verscherpen, kan niet verhelen dat het imago van zijn de partement ook enige schade oploopt. Zelfs als over enige we ken zal blijken dat het departement formeel niets te verwij ten valt. blijft overeind dat het soepele subsidiebeleid van Brokx wellicht ten nadele van vele huurders is uitgevoerd. FRANS WEERTS Na regen opklaringen DE BILT (KNMI) Een sto- ring afkomstig van zuid- Groenland die naar noord- Duitsland trekt, brengt ons vrij veel wind en regen. Ach ter deze storing breidt een ge bied met hoge luchtdruk op de Oceaan zich uit naar onze om geving. Dit zal tot gevolg heb ben dat het morgen na het voorbijtrekken van het regen- gebied gaat opklaren. De eer ste dagen na woensdag is het weer dan duidelijk beter ge worden: Droog, perioden met zon en iets hogere temperatu ren. Helaas ziet het er niet naar uit dat deze periode met goed weer van lange duur zal zijn. Tijdens het weekeinde zijn de regenkansen weer ho ger en de temperatuur gaat wat omlaag. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Verander lijke bewolking en enkele bui en. Middagtemperatuur van 12 tot 16 graden. Benelux. noord-Frankrijk: Wisselend bewolkt en woens dag plaatselijk regen. Middag- temperatuur omstreeks 19 gra den. Duitsland: half tot zwaar be wolkt en vooral woensdag en kele buien. Middagtempera tuur van 16 graden in hel noorden tot 22 in het zuiden Britse Eilanden: Flinke perio den met zon en bijna overal droog. Middagtemperatuur van 14 tot 21 graden. Midden- en zuid-Frankrijk: Zonnige perioden en droog Middagtemperatuur van 22 tol 28 graden. Alpengebied: Veranderlijke bewolking en bijna overal droog. Middagtemperatuur ie de dalen 20 tot 25 graden. Nul fradenniveau tussen 3000 en 500 m. Spanje, Portugal: Zonnig en droog. Middagtemperatuur 25 tot 32 graden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2