£eUUe (Sowuvnt Ballonvlucht bijna in ramp geëindigd Ballon M JA IR'86 Brokx: ambtelijke top wist niets van ABP-fraude Strengere controle in strafgevangenis Ballast- zakken met lood vallen door daken Gezonken Russisch schip had 1.230 mensen aan boord UniekCD.aanbod! TEKORT DIENSTPLICHTIGEN NOOPT TOT EERDER OPROEPEN kamsteeg Dinsdag 2 september 1986 77e jaargang no. 23593 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui|tew«g. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling).kwartaal f67,43, jaar f. 256.85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers f. 1,10. Eerst veel bewolking en perio den met regen. Later op de dag opklaringen. Vannacht omstreeks 12, morgen onge veer 18 graden. Van zuidwest naar noordwest draaiende, vrij krachtige wind. Zon op: 06.54; onder: 20.23. Schev. hoog water: 3.35 en 16.03; laag water: 11.45 en 23.51 uur. Dinsdag 9september Zuinige lamp De elektronische gloeilamp is gisteren in Nederland geïntroduceerd voor particulier gebruik. De lamp van tMjna vijftig gulden heeft een brandduur van 6000 Uur, zes keer zoveel als de traditionele gloeilamp. Uiteindelijk overwint het voordeel van het zuinige ge bruik het nadeel van de hogere aanschafprijs. Pagina 4: Elektronische gloeilamp nu geschikt voor huiskamer. SCHERPERE CONTROLE OP BELEGGERS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Brokx wijst de beschuldigingen van de hand, als zou de ambtelijke top van het departement van volkshuisvesting op de hoogte zijn geweest van die onjuiste stichtingskosten, die door het ABP zijn berekend. De bewindsman, die gisteren zijn vakantie in Frankrijk vroegtij dig heeft afgebroken vanwege de nieuwste ABP-affaire, laat dit weten in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Hum mel, Van Rey en Paulis. „Onderzoek op het departement heeft mij geleerd dat er geen spoor van frauduleuze handelingen is", aldus de bewindsman in zijn brief aan de Kamer. De staatssecretaris laat de Tweede Kamer voorts weten dat er een stringentere controle zal komen op de suosidie-aanvragen van beleggers in huurwoningen. Op de vraag of de ambtenaren van Volkshuisvesting ook geen enkele blaam treft, kon Brokx gisteren nog geen antwoord gegeven. Onderzocht wordt nog, of er destijds wel voldoende controle is geweest op de opgegeven stichtingskosten van de woningen. Brokx zal zich waarschijnlijk al vandaag moeten verantwoorden voor zijn rol in de ABP-kwestie. Het gaat daarbij om een justitieel ondèrzoek naar moge lijke fraude met hoger opgegeven stichtingskosten, op grond waarvan beleggers als het ABP mogelijk te veel subsidie hebben gekregen en huurders jaren lang te veel huur hebben betaald. De bewindsman liet gisteren weten dat, als mocht blijken dat inderdaad te hoge stichtingskosten zijn opgegeven, de te veel betaalde huur terugbetaald mCet worden als er sprake is van een voorlopige huur. Of dit ook voor de oudere complexen met een vaste huur zal kunnen gelden, liet Brokx gisteren nog in het midden. Pag. 3: Brokx overweegt verleende subsidies te rug te vorderen Legendarische Artis-kaketoe Cocky dood AMSTERDAM De legendarische naakt-oog kaketoe Cocky, die al sinds 1952 een speciale attractie in de Am sterdamse dierentuin Artis vormde, is dood. Het bijzondere aan Cocky was dat hij niet alleen kon praten, maar ook een conversatie kon voe ren. Hij nodigde zijn toehoorders uit tot het drinken van een „Koppie wa ter?" of een verzoenend „Shake hands', gevolgd door een aanstekelijk geschater. Zijn regelmatige aankondi ging „Ik ga weg" was onlangs een de finitief afscheid van Artis en van zijn „vriend", de verzorger van het vogel huis. Bloemen voor Kulker Voorzitter Jan van Zijp van atletiek vereniging De Bataven in Leiden overhandigde gisteravond een grote bos bloemen aan Han Kulker. Dat gebeurde tijdens de spontane huldi ging van de winnaar van de bronzen medaille op de Europese Kampioen schappen 1500 meter. Zijn medaille was de Leidse sporter, die slechts gehoopt had op een finaleplaats, (bijna traditiegetrouw) overigens vergeten. „Die zit in de zak van mijn trainingsbroek, zodat ik hem niet thuis kon laten liggen. Maar nu heb ik die broek niet meegenomen"... In zijn toespraak noemde Van Zijp de succesvolle atleet wederom een ge duchte kandidaat voor de titel van Leidse sportman van het jaar, een titel die hij op dit moment in zijn be zit heeft. -LiVi.iO, L>» Commissarissen LDM wisten van geknoei met water LEIDEN De Raad van Commissarissen van de Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) werd al in een zeer vroegtijdig stadium op de hoogte gebracht van het „aanpassen" van de zuivering van drinkwa ter in tijden van schaarste. De inmiddels geschorste directeur C. de Jong van de LDM heeft de commissa rissen in '77 mondeling op de hoogte gesteld van zijn plan om oppervlaktewater aan het reeds in de duinen gefiltreerde water toe te voegen. Dit blijkt uit notulen van de Raad van Commissarissen. Tot op heden heb ben de, commissarissen steeds ontkend op de hoogte te zijn geweest van het „geknoei" van de directeur. Pre sident-commissaris J. Fase herhaalde dit vanochtend nog eens. Met de zuivering van drinkwater werd ge rommeld om geen water uit Den Haag te hoeven aan kopen en de prijs zo laag mogelijk te houden. Zie verder pag. 9: Al jarenlang geknoei met wa ter. ALMERE De succes volle vlucht van de lucht ballon Dutch Viking over de Atlantische Oceaan is vanmorgen bijna een rampvlucht geworden. Kort voordat de ballon om acht minuten over acht in Flevoland landde, werden in een noodsi tuatie ballastzakken met loodkorrels over boord gezet. Een ervan ging dwars door het dak van een metaalconstruc tiebedrijf in Velsen en kwam terecht in een kleedruimte, waar op dat moment personeelsleden zich omkleedden. Wonder boven wonder werd nie mand gewond. Een twee de zak ging door het dak van een ander bedrijf in Velsen en kwam terecht op apparatuur bestemd voor de ruimtevaart. Bij de landing achter de Oost- vaarderdijk ten noordwesten van Almere ging bijna nog iets mis. Captain Brink raakte bij de landing gewond als gevolg van de „behoorlijke klap" die de capsule maakte. Voor con trole werd hij per helikopter naar het medisch centrum op Schiphol gebracht, maar korte tijd later kon hij terug naar de landingsplaats. Hij heeft ver moedelijk een gekneusde heup opgelopen. Zijn medereizigers, echtgenote Eveline Brink en luchtmachtvlieger Willem Ha- geman, bleven ongedeerd. Zij zijn de eerste Europeanen die per ballon een geslaagde Oceaanvlucht hebben ge maakt. De capsule was bij de landing hard terecht gekomen op een korenveld en daarbij over haar zijkant heengedaaid, al dus het vluchtleidingscentrum op Schiphol. Honderden be langstellenden hadden zich bij de landingsplaats verzameld. Kort na de landing begon de „ophaalploeg" met het oprui men van de ballon en de cap sule. Deze zullen worden afge voerd per dieplader. Het echtpaar Brink en Hage- man waren na de mislukte oversteek van vorig jaar die in de Oceaan eindigde in de nacht van zaterdag op zondag om zes minuten voor vijf Ne derlandse tijd van het Canade se St. John's vertrokken. De vlucht over de Oceaan verliep zo voorspoedig dat de ballon- vaarders helium lieten ont snappen om op een lagere hoogte te komen en daardoor snelheid op dat moment 124 km per uur te minderen. Anders zouden zij in het nach telijk duister hebben moeten landen. Om kwart over zeven vanmorgen werd de Neder landse kust bereikt. Vanaf IJ- muiden werd de ballon verge zeld door een politiehelikopter en vier F 16 straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht. Pag. 3: Zakken met lood gin gen overboord; Willem Ha- geman: „Het was mooi, vol gende keer weer" MOSKOU Op de Zwarte Zee voor Novorossiysk zoeken duikers, helikopters en sche pen naar overlevenden van net passagiersschip Admiraal Nachimov, dat zondag na een aanvaring met een vrachtschip is gezonken. De 61 jaar oude Admiraal Nachimov had 1.230 mensen aan boord, zo ver klaarde woordvoerder Igor Averin van het ministerie van koopvaardij vandaag. Een re geringscommissie onder lei ding van Politburo-lid en eer ste vice-premier Geidar Aliev onderzoekt de toedracht. De zwaarte van de commissie wijst er op dat er sprake is van een ramp. Het schip zonk rond midder nacht, een uur na het vertrek uit de haven van Novorossi ysk. Het officiële persbureau Tass meldde gisteren zonder nadere toelichting dat bij de botsing mensen het leven heb ben verloren en dat er hulp werd verleend aan overleven den. Averin zei nog niet te weten hoeveel mensen gedood of ge wond werden. Hij meldde dat de Admiraal Nachimov 884 passagiers en 346 bemannings leden aan boord had, allen Russen. Over het aantal opva renden van het bij de botsing betrokken vrachtschip had hij geen bijzonderheden. De bot sing gebeurde vijftien kilome ter uit de kust in kalm weer. Over de schuldvraag wilde Averin zich niet uitlaten. Geen van de stations in Tur kije die het radioverkeer in de Zwarte Zee volgen meldde noodsignalen van de Admiraal Nachimov te hebben opgevan gen. Alle stations zeiden Novo rossiysk, 100 kilometer ten zuidoosten van de Krim, te kunnen ontvangen. Een wes terse militaire attaché in Mos kou zei dat het schip in 1945 ook al was gezonken. NA UITBRAAK VIER GEVANGENEN DEN HAAG Alle gedetineer den in het B-complex van de Scheveningse strafgevangenis worden sinds kort na elk bezoek uitgebreid onderzocht op het be zit van vuurwapens. Dit is één van de maatregelen die zijn getroffen na de uitbraak van vier gevangenen op vrijdag 22 augustus, waarbij gebruik werd gemaakt van twee vuurwapens. Afgelopen zaterdag heeft een groep van 55 specialisten het cel lencomplex Voor de zwaarst ge straften uitgekamd. Over de re sultaten van dit grootscheepse onderzoek wilde een woordvoer ster van Justitie nog niets meede len. Drie bewaarders uit de Amster damse Bijlmerbajes zijn voor on bepaalde tijd overgeplaatst naar de Scheveningse strafgevangenis om de visitatie bij de gedetineer den uit te voeren. Na elk bezoek, ook dat van advocaten, moeten de gevangenen zich geheel uit kleden, waarna hun kledingstuk ken nauwkeurig worden onder zocht. Ook wordt gekeken of zij wellicht iets in een lichaamsope ning hebben verborgen. Tot dus ver gebeurde een dergelijk inten sief onderzoek steekproefsgewijs, als er tegen een bepaalde gevan gene verdenking bestond dat hij een of ander gevaarlijk voorwerp wilde wegmoffelen. De drie bewaarders en de 55 spe cialisten, die afgelopen zaterdag alle 36 cellen inspecteerden, zijn „van buiten" aangetrokken om de objectiviteit ten aanzien van dit onderzoek te bewaren, aldus de woordvoerster. Staatssecretaris mevrouw Korte- Van Hemel maakte onlangs be kend dat wordt gewerkt aan een betere beveiliging, zoals detectie- poorten waarmee alle bezoekers worden afgetast op eventuele wa pens en gereedschappen. (ADVERTENTIE) Sharp CD-speler. Gemotoriseerde lade. Uitgebreide display-informatie. Zoeken met twee snelheden. VROOIVmPREESMANN DEN HAAG In de komen de jaren komt het leger jaar lijks 8000 dienstplichtigen (achttien procent van de sterk te) tekort. Dit heeft ernstige gevolgen voor het functione ren van de krijgsmacht in vre destijd en veroorzaakt vacatu res in oorlogstijd. Staatssecre taris Van Hou welingen van defensie stelt daarom in een brief aan de Kamer de volgen de maatregelen voor: - striktere toepassing van de criteria voor uitstel of vrijstel ling van de dienstplicht. Iede re dienstplichtige die is goed gekeurd wordt opgeroepen. Uitstel of vrijstelling van dientplicht wegens studie wordt alleen toegestaan als aan alle criteria wordt vol daan. Bovendien zal de voort gang in de studie worden ge controleerd, - degene die in 1985 buitenge- 4 woon dienstplichtig zijn ver klaard wordt gevraagd vrijwil lig in dienst te komen, - dienstplichtigen moeten als zij achttien jaar zijn in dienst komen. Nu kan een dienst plichtige kiezen tussen acht tien, negentien en twintig jaar. In de praktijk blijkt negentien jaar het meest gekozen te wor den, - de mei-lichting van 1987 zal meteen na het eindexamen vrijwillig in dienst kunnen ko men. Normaal zouden zij pas in juli op moeten komen. Van Houwelingen schrijft het tekort aan dienstplichtigen toe aan twee factoren: arbeids markt en onderwijs. Jongeren blijven langer studeren om hun positie op de arbeidsmarkt te versterken. In 1980 vroegen ruim 30.000 jongens uitstel van de dienst wegens studie, in 1984 was dat aantal ruim 40.000. Een rol speelt ook het dalende aantal kinderen. (ADVERTENTIES) AUTOVERHUUR F.PRAWGE82 Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-694040 Ondernemers, denkt U aan TransportadviesdagenVolkswagen op terrein Motel Sassenheim Vrijdag 5 september 14.00-21.00 uur. Zaterdag 6 september 10.00-17.00 uur. Maandag 8 september 14.00-21.00 uur Volkswagen, beroeps in vervoer De snelste ballon aller tijden, de Dutch Viking, is vanmorgen om acht minuten over acht - na een voorspoedige reis over de Atlantische Oceaan - met een flinke klap geland in de Flevopolder bij Almere. Captain Brink raakte daarbij helaas ge wond. Heel Nederland keek vanmorgen uit het raam om een glimp van hem en de twee andere vliegende Hollanders, onze nieuwste nationale hel den, op te vangen. Lezers van de Leidse Courant natuurlijk ook. Maar zij keken tevergeefs, want de ballon passeerde op verre afstand. Vanzelfsprekend waren verslaggevers en fotografen paraat en in vliegende vaart gingen ze achter de ballon aan. Vandaag meer daarover in de Leidse Courant. Mocht u die krant nog 'niet lezen, wellicht is het nu hét moment om de komende veertien dagen een (proef-)ballonnetje op te laten. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: AdreS: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. CeidócSouAont

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1