Massale vluchtelingenstroom dreigt voor Zuidelijk Afrika Paniek na aardbeving in Roemenië Marokko pakt terroristen Contra's willen leger uitbreiden Khadaffy waarschuwt VS voor nieuwe aanval Weinig kans op nieuwe ruimtereis Wubbo Ockels China klaar voor bemande ruimtevaart Kekkonen toonbeeld Finse neutraliteit Extra veiligheden in kerncentrales Doel Witte Huis woedend na uitlekken wapenvoorstel BUITENLAND CeidaeSou/imit MAANDAG 1 SEPTEMBER 1986 PAGINA 4 Irak wil met Iran niet-aanvalsverdrag MANAMA Irak is bereid een onder inter nationale garanties overeen te komen niet- aanvalsverdrag met Iran te sluiten in de hoop een eind te maken aan de zes jaar oude oorlog tussen beide landen, zo heeft de voor zitter van het Iraakse parlement gisteren be kendgemaakt. De uitspraak van voorzitter Saadoun Hamadi werd door de Arabische radiostations in het gebied rond de Perzische Golf uitgezonden en beschreven als een nieuw Iraaks standpunt in de kwestie. „Wij zijn bereid garanties van de supermachten en de vijf permanente leden van de VN Veilig heidsraad te aanvaarden voor een wederzijds niet-aanvalsverdrag tussen Irak en Iran", al dus Hamadi. RABAT In Marokko zijn vorige week vier internationale terroristen aangehouden. Dat heeft het ministe rie van voorlichting gisteren bekend gemaakt. Volgens Marokko waren de vier bezig met de voorbereidingen voor een bomaanslag. De arrestaties vonden op 22 en 27 augustus plaats. De vier zouden inmiddels bekend heb ben dat zij lid zijn van een professio nele internationale terroristenorgani satie die al vele aanslagen heeft ge pleegd in Europa en het Midden-Oos ten. Het zou gaan om twee Tunesiërs. een Palestijn uit Libanon en nog een andere Palestijn. CONCURRENTIE VOOR KANAALTUNNEL LONDEN Het Britse bedrijf Port Ramsgate Ltd heeft een overeenkomst gesloten met de Franse spoorwegen voor een veerdienst tussen Groot-Brit- tannië en Frankrijk, die moet kunnen concurreren met de Kanaaltunnel. Port Ramsgate gaat haven faciliteiten bouwen voor een speciaal schip, dat treinstellen moet kunnen transporteren over het Kanaal. Het project gaat ongeveer 20 miljoen pond sterling (68,4 miljoen gulden) kosten. Het door de SNCF ontworpen schip zal in de herfst van 1987 in gebruik genomen worden en is in staat om 600 me ter aan treinstellen en auto's te vervoeren. Het is de bedoeling dat de veerdient vier maal per dag het Kanaal oversteekt. Het Kanaaltunnelproject, waarvoor een Brits-Frans consortium in januari van dit jaar de opdracht heeft gekregen, zal resul teren in een pendeldienst met autotreinen. De eer ste trein moet in 1993 gaan rijden. Voorkeur Fransen voor socialisten PARIJS De Franse kiezers geven de voorkeur aan een socialistische president boven een rechts staatshoofd. Een opi niepeiling wijst uit dat de huidige presi dent, Francois Mitterrand, of zijn partij genoot Michel Rocard het ruim zou win nen van rechts als er nu presidentsver kiezingen zouden worden gehouden. Van de 934 ondervraagde mensen kiest 55 procent Mitterrand en 46 procent de rechtse premier Jacques Chirac. Als het de rechtse ex-premier Raymond Barre zou zijn, kreeg Mitterrand 54 procent en Barre 46 procent. Als Rocard het dan zou moeten opnemen tegen Chirac, zou hij 53 procent van de stemmen winnen tegen Chirac 47 procent. Rocard zou ook Barre verslaan, met 52 tegen 48 procent. Bomaanslagen op vakantiedorpen in de Algarve FARO Aan de kust van de Portu gese Algarve zijn vanmorgen bij drie luxe-vakantiecomplexen bommen ontploft. De bommen veroorzaakten schade aan receptiekantoren, maar eisten geen persoonlijke slachtoffers, aldus de politie. Een van de bommen beschadigde de kantoren van een toeristencomplex bij Praia de Vau. De andere bommen ontploften bij het vakantiedorp Aldeia do Golfe bij Vi- lamoura en het vakantiecomplex Vale do Lobo. Niemand heeft nog de verantwoordelijkheid voor de aansla gen opgeëist. Acht doden bij NAVO-oefening OSLO Een Amerikaanse mili taire helikopter is tijdens de NAVO-oefening „Northern Wed ding 1986" ter hoogte van de kust van Noorwegen na een botsing met een andere helikopter in zee gestort. Acht van de 21 inzitten den, allen Amerikanen, kwamen daarbij om. Het ongeluk gebeur de op het platform van het vlieg- dekschip USS Saipan. „Ondanks het tragische ongeluk gaat de oe fening door", verklaarde NAVO- admiraal Henry Mustin. Aan de drie weken durende NAVO-oefe ning nemen circa 35.000 militai ren en 150 schepen uit tien NAVO-landen deel. Nicholas Daniloff KGB beschuldigt journalist van spionage MOSKOU De Russische ge heime dienst KGB heeft de Amerikaanse journalist Nicho las Daniloff beschuldigd van spionage. Daniloff, correspon dent voor de US News and World Report in Moskou, werd aangehouden toen hij van een kennis een pakket in ontvangst nam, dat documen ten bleek te bevatten die als topgeheim waren aangemerkt. De vrouw van Daniloff ver klaarde tegenover westerse journalisten dat de arrestatie van haar man in elkaar is ge zet als represaille is voor de arrestatie van een Sovjetfunc tionaris bij het secretariaat van de Verenigde Naties, Gennadi Zacharov. Deze werd vorige week in de metro van New York aangehouden toen hij zich schuldig maakte aan spio nage. De 52-jarige Daniloff zou binnenkort na vijf en een half jaar dienst in Moskou worden overgeplaatst. TEGUCIGALPA Met de 100 miljoen dollar aan toege zegde Amerikaanse hulp heb ben de tegen de Sandinistische regering van Nicaragua strij dende Contra's besloten hun strijdkrachten in aantal vrij wel te verdubbelen en hun guerrilla-oorlog tot drie-derde van het Nicaraguaanse grond gebied uit te breiden. Dat heb ben zij in Honduras bekend gemaakt. Leiders van de Contra's heb ben laten weten geen prijs te stellen op Amerikaanse solda ten om de strijd tegen de San dinisten, die door de Ameri kaanse regering als een gevaar voor de democratie in de om ringende landen worden ge zien, gezamenlijk te voeren. Alleen Nicaraguanen zullen vechten, aldus de Nicara guaanse Democratische Strijd krachten (FDN). De FDN, de grootste Contra-groepering, beweert over 18.000 guerrilla strijders te beschikken, van wie zo'n 40 procent binnen Ni caragua opereert en de rest zich in naar schatting acht clandestiene bases in Hondu ras bevindt. Volgens militaire experts zou dit aantal lager lig gen. Volgens de Sandinistische regering hebben de Contra's in de afgelopen acht maanden bij gevechten 2.800 man verloren. HARARE Honderddui zenden zwarte migranten uit de omliggende landen van Zuid-Afrika dreigen vluchteling te worden als Pretoria zijn dreigement uitvoert om hen het land uit te zetten als vergelding voor strafmaatregelen van de beweging van niet-ge- bonden landen. Zuidelijk Afrika wordt dan ge confronteerd met een groot scheeps vluchtelingenpro bleem, zo zei de Hoge Com missaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties, Jean-Pierre Hocké, gisteren. Er zijn al 250.000 vluchtelin gen in het gebied, met name Angolezen die voor de burger oorlog in hun land op de vlucht zijn. Afrika herbergt al bijna de helft van het totaal aantal van tien miljoen vluch telingen ter wereld. Het belangrijkste probleemge bied van het zwarte continent is de Hoorn van Afrika Etiopië, Soedan en Somalië waar vier miljoen mensen van huis en haard zijn verdreven door burgeroorlogen en na tuurrampen. „Maar als Pretoria zijn dreige ment uitvoert wordt Zuidelijk Afrika geconfronteerd met een enorm vluchtelingenpro bleem". De situatie kan nog rampzaliger worden als de naar schatting twee miljoen il legale migranten ook worden gedeporteerd. Bisschop Desmond Tutu heeft gisteren zichtbaar geroerd zijn afscheidspreek gehouden als bisschop van Johannesburg. Tutu zal in Kaapstad worden geïnstalleerd als aartsbisschop en leider van de anglikaanse Kerk in Zuid-Afrika. Tutu was geëmotioneerd en somber en zijn stem zakte soms tot gefluister. „Er zijn af schuwelijke dingen gebeurd in dit land. Maar", zo zei de bis schop, „ik ben gekomen om u te vertellen dat God met ons is. Ondanks alles wat de mach ten ter wereld ook zullen doen, wij zullen vrij zijn". Gisteren werden begrafenis sen gehouden voor zwarten die vorige week zijn omgeko men bij rellen in Soweto, een zwarte voorstad van Johan nesburg. Bovendien wordt donderdag opnieuw een begra fenisplechtigheid gehouden voor de 21 zwarten die vorige week bij gewelddadigheden om het leven kwamen. Voor die begrafenis zal geen toe stemming worden gevraagd aan de autoriteiten in Pretoria. Ministers van buitenlandse za ken van de organisatie van niet-gebonden landen hebben een „speciale verklaring over zuidelijk Afrika!' aangenomen, waarin wordt opgeroepen tot sancties tegen Pretoria. Verder is de vorming van een „solidariteitsfonds" voorge steld voor hulp aan de zes Frontlijnstaten, die naar ver wachting worden getroffen door Zuidafrikaanse vergel dingsmaatregelen. TRIPOLI De Libische leider Khadaffy heeft de VS gewaarschuwd voor de gevolgen van een eventuele nieuwe Amerikaanse aanval. De Libische leider hield gisteren een televisietoespraak ter herdenking van zijn machtsovername zeventien jaar geleden. Hij beschuldigde de VS ervan, dat zij een invasie in zijn land beramen. Het Libische volk zal „huis voor huis en loopgraaf voor loopgraaf" vechten als de Amerikanen hun plan uitvoeren. Hij noemde president Reagan van de VS „geestesziek" en zei dat de Sovjet-Unie aan de zijde van Libië staat bij een nieuwe aan val door de Verenigde Staten. Opvallend was dat Khadaffy's toon veel scherper was dan die welke zijn plaatsvervanger, Ab- del-Salam Jalloud, zaterdag had aangeslagen. Jalloud had tegen journalisten gezegd dat Libië bereid is met de Verenigde Staten samen te werken bij het opsporen van terroristen. Khadaffy sprak voor een menigte van enige duizenden aanhangers. Het was voor het eerst sinds de Amerikanse luchtaanval van 15 april dat hij in het openbaar verscheen. Bloedbad in Indiase deelstaat NEW DELHI Guerrillastrijders hebben in de deelstaat Tripu- ra in het noordoosten van India veertien personen doodgescho ten en zijn daarna over de grens naar het buurland Bangladesh gevlucht. Dat heeft het Indische persbureau PTI gemeld. De da ders behoren volgens PTI tot de verboden organisatie „Nationa le Vrijwilligers van Tripura", die streeft naar een onafhankelij ke staat voor de plaatselijke stammen en zich keert tegen de aanwezigheid van bewoners uit omringende streken. Eerste vlucht van lelijke eend Dat eenden kunnen vliegen is bekend. Maar lelijke eenden beperken zich doorgaans tot de auto weg. Die van de Fransman Claude Lecerf echter niet. Deze tot ultra-licht vliegtuig omgebouwde lelijke eend maakte gisteren namelijk zijn eerste vlucht op het vliegveld van Pouance. BOEKAREST Roeme nië is gistermorgen door een zware aardbeving ge troffen, die ook werd ge voeld in Italië, Grieken land, Joegoslavië, Bulga rije en delen van de Sov jet-Unie. Deskundigen houden rekening met de mogelijkheid dat er aan zienlijke schade of slacht offers gevallen zijn. Het Roemeense persbureau Agerpes maakte bekend dat het epicentrum van de beving in het Vrancea gebied, zo'n 150 kilometer ten noorden van Boekarest, lag. De beving, die 28 minuten na middernacht optrad, had een kracht van 6.5 op de schaal van Richter, aldus het persbu reau. Een aantal mensen is hun huizen in Boekarest uitge vlucht uit angst voor instor ting. De elektriciteit in delen van de stad zou zijn uitgevallen. Volgens het Japanse Centrale Meteorologische Bureau be vond had de beving zelfs een kracht van 7.2 op de schaal van Richter. Vanuit de Bulgaarse hoofdstad Sofia werd bericht dat hier eveneens mensen hun huizen waren uitgevlucht. Het Joego slavische persbureau Tanjug maakte bekend dat een aantal gebouwen in de stad Zajecar scheuren opliep. Het Italiaanse ministerie van burgerbescherming liet weten dat bewoners van Napels, 1.300 kilometer verwijderd van het epicentrum, in paniek de straten op waren gerend. Het Amerikaanse geologische instituut heeft verklaard dat er sprake is van de krachtigste aardbeving in Roemenië sinds 1977. Op 4 maart van dat jaar kwamen zo'n 1.500 mensen om het leven en raakten meer dan ,10.000 mensen gewond bij een aardschok met een kracht van 7.2 op de schaal van Richter. SMIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 32) „Zó is het, mevrouw de heksdame," ant woordde Kareltje *en hij slaakte een zucht van verlichting, omdat Sybila van Sorcieren hem zo goed begreep. „Hm...," mompelde Sybila een tikje onwillig. „Het is jammer, maar belofte maakt schuld. Zo staat het in de regelen en voorwaarden van de vakbond van erkende hek sen." Toen richtte ze zich met duidelijke woorden tot de kleine Karei en zei: „Vervulde wensen, scheppen slechts nijd en afgunst, baasje. Een vervulde wens stelt namelijk de ene persoon boven de andere. En als die andere dat ziet, dan wil hij weer méér hebben dan die ene. En zo blijft er altijd wat te wensen en nijd en afgunst verdwijnen niet. Onthoud dat. Geen wonder, dat het mensdom zijn leven niet in vreugde slijten kan..." „Ik begrijp niet goed, wat u daarmee bedoelt, mevrouw de heks," antwoordde Kareltje. „Het klinkt allemaal zo wijsgerig. En wat ik wil heeft eigenlijk niks met de wijsgeerderij te maken, ziet u. Het heeft al leen maar te maken met de sport. En in de sport steekt toch geen nijd of afgunst?,, „Kortzichtige!" antwoordde Sybila sarcastisch. „Je zult het waarschijnlijk gauwer merken dan je lief is! Maar goed, het gaat mij niet aan. Vraag maar wat je wilt." „Ik zou graag willen, dat ik in alle sporten even goed was als tien we reldkampioenen bij elkaar," bracht Kareltje er met moeite uit. „Je zult je zin hebben, baas je," zei Sybila en ze ontstak een tovervuur in een soort komfoor. „Maar je zult er spijt van krijgen óók! Haha! Maar goed, het gaat mij niet aan! Vraag jij maar wat je wilt!" Toen joeg ze een van de tovervlammen in de richting van Ka- reltje's hoofdje, een knetterende vonk sprong over en een gruwelijke pijn sneed het kereltje door al zijn spieren. Hij slaakte een gil en ver loor het bewustzijn CAPE CANAVERAL De kans datde Neder landse astronaut Wubbo Ockels voor een tweede maal een ruimtereis gaat maken lijkt uiterst klein geworden. Volgens het blad Aviation Week and Space Technology zal de NASA achttien vluch ten schrappen van het Euro pese ruimtelaboratorium Spacelab, die in de komende vijf jaar zouden worden uit gevoerd met Amerikaanse ruimteveren. Als direct gevolg van de ramp met het ruimteveer Challenger zal de NASA vol gens Aviation Week het aan tal Spacelab-missies tot 1990 waarschijnlijk tot drie beper ken. Ockels ging met een Spacelab-missie de ruimte in. Spacelab-missies kunnen be mande zijn, waarbij het be woonbare ruimtelaboratori um'zich bevindt in de laad ruimte van een veer, of on bemande, waarbij alleen in strumenten worden meege nomen om proeven te doen. Tot dusverre zijn in totaal vier missies uitgevoerd, waarvan.drie met het lab en één met alleen een pakket instrumenten. Bij de drie missies die er voor de perio de tot 1990 overblijven gaat het volgens Aviation Week om één bemande en twee waarbij alleen instrumenten worden meegenomen. PEKING China staat voor het begin van zijn bemande ruimtevaart,- Het heeft een eigen ruimteveer ontwikkeld en een ploeg ruimte vaarders samengesteld. „Het tijdstip van de eer ste bemande ruimtevlucht door China is niet ver meer af", zo schreef de buitenlandse editie van het Chinese Volksdagblad gisteren. Maar volgens westelijke diplomaten die gespeciali seerd zijn op het gebied van ruimtevaart zal het zeker nog wel enige jaren duren voordat China werkelijk met de bemande ruimtevaart kan be ginnen. China is inmiddels wel druk bezig op de lucratieve commerciële markt voor het lan ceren van satellieten. Het heeft tot dusverre al contracten voor het lanceren van satellieten ge sloten met drie landen, Zweden, Brazilië en niet in de laatste plaats de VS. Urho Kekkonen HELSINKI De gistermorgen op 85-jarige leeftijd overleden Urho Kekkonen, die 25 jaar president van Finland geweest is en mede hierdoor de „vader des vaderlands" van het Noordeuropese land ge noemd werd, heeft van de nood een deugd weten te maken. Tijdens zijn langdurige presidentschap buit te hij naar vermogen de mogelijkheden uit, naast de grote oosterbuur de Sovjet-Unie een zo onafhanke lijk mogelijke koers uit te zetten. Finland heeft een 1.269 kilometer lange ononderbroken grens met de Sovjet-Unie en de landen hebben in het verle den vaak strijd gevoerd. Kekkonen zag als president van Finland (1956-1981) alleen maar heil in een goede verstand houding met de grote buur. In de loop der jaren slaagde Kekkonen, die in zijn jonge jaren sterk anti-Russissch inge steld was, er in de ongemakkelijke verhouding met de Sov jet-Unie in het voordeel van Finland bij te stellen. Tegen standers van Kekkonen's politiek spraken echter van Fin- landisering, omdat zij vonden dat het land zich veel te af hankelijk van de Sovjet-Unie opstelde. Kekkonens politie carrière kwam vijf jaar voor zijn dood plotseling ten einde nadat artsen hadden vastgesteld dat hij niet meer in staat was zijn verplichtingen als president na te komen. Aderverkalking en geestelijke aftakeling zouden hem op den duur ongeschikt maken. Voor de Finnen was Kekkonen, of Urkki, zoals hij werd genoemd, een vaderfi guur die tijdens zijn langdurige bewind regelmatig terugtrok in zijn huis aan een meer bij Helsinki. Deze, oorpsronkelijk presidentiële, residentie bleef ook na zijn aftreden zijn huis. De huidige president van Finland, Mauno Koivisto, her dacht Kekkonen in een toespraak als een „groot man" en een „internationaal gerespecteerd staatsman". Koivisto sprak vooral zijn waardering uit voor Kekkonens buiten landse politiek. In Helsinki doet overigens het verhaal de ronde dat Kekkonen de plichten van staatshoofd vervelend vond. Mensen die hem goed kennen, geloven dat hij zijn vele buitenlandse reizen uit louter verveling maakte. Ver der stond hij bekend om zijn gevoel voor humor en geestige opmerkingen. DOEL In verband met de catastrofale ramp in de Tsjernobyl- reactor, heeft de Belgische kernfysische dienst besloten extra veiligheden in te bouwen in de kerncentrales Doel 1 en 2. Voor enkele miljoenen guldens wordt apparatuur aangesloten die het risico van een waterstofexplosie, zoals die zich in de Russische centrale heeft voorgedaan, moet beperken. Uit veiligheidsrapporten is gebleken dat bij oververhitting van de reactorkern een chemische reactie kan plaatsvinden tussen het zirkonium van de splijtstofstaven en het water in het pri maire circuit. Het daarbij vrijkomende waterstof kan zich in een bepaalde concentratie explosief verbinden met zuurstof uit de lucht. Hoewel de veiligheidsomhullingen van westerse reactoren tegen deze mogelijke explosies bestand zijn, is besloten in Doel een zo geheten waterstofrecombinator in te bouwen. Dit apparaat zuigt in noodsituaties het waterstofgas af, en verbindt het in een apart gebouw gecontroleerd met zuurstof tot water. De Nederlandse kerncentrales in Dodewaard en Borssele houden al jaren een verplaatsbare waterstofrecombinator achter de hand. SANTA BARBARA Het Witte Huis heeft gisteren scherp uit gehaald naar regeringsfunctionarissen die hebben gezegd dat de regering op het punt staat haar standpunt te verzachten in het wapenbeheersingsoverleg met de Sovjet-Unie. De verklaring werd uitgegeven nadat de New York Times had gemeld dat de VS bereid waren hun beleid te wijzigen om dichter bij de voor stellen van de Sovjet-Unie te komen. De VS zouden de Russen willen toestaan meer kernkoppen te hebben. De juistheid van het bericht van de Times werd niet aangevochten, maar er werd gesteld dat de president nog geen beslissing had genomen. Nieuw VS-voorstel voor strategische kernkoppen WASHINGTON De Amerikaanse regering overweegt vol gens de New York Times een nieuw voorstel aan de Sovjet-Unie te doen voor het maximaal toegestane aantal strategische kern koppen aan beide zijden. Washington stelde tot dusverre een plafond aan beide zijden voor van 6.000 strategische kernkoppen koppen van ballistische landraketten en in kruisraketten aan boord van vliegtuigen. Het wil dit aantal nu met een kwart ver hogen tot 7.500 om dichter komen bij het plafond dat de Russen in juni hebben voorgesteld, 8.000 koppen, aldus het blad.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4