De grote stille heide sterft „Ayatollah" verlaat de politiek en zijn gemoed schiet vol v j6 BINNENLAND/BUITENLAND £eidóc6oivtant ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1986 PAGINA 7 Het schaap speelde vroeger de hoofdrol op de heide. Ook nu nog dwaalt er op sommige velden een kudde eenzaam rond. Maar de herder staat op de loonlijst van de VVV of een andere gesubsidieerde instelling. „Beschermen Van heide is onze mondiale plicht" aan de verloedering van de heide. Bij Natuurmonumenten bijvoorbeeld worden alle be heersmaatregelen in nauwe samenhang met elkaar in stel ling gebracht. Lichthart noemt in dit verband: begrazing door schapen, pony's of runderen, alsmede kappen van bomen, afplaggen en maaien van de heide. „Die maatregelen moe ten er voor zorgen dat de hei de niet wordt overwoekerd en dat er weer voedselarmoede ontstaan". Plaggen „De afgelopen tien jaar zijn we tot het inzicht gekomen dat uitsluitend begrazen niet vol doende is. Het werkt wel structuurverbeterend, maar echte voedselarmoede en ver jonging van de heide bereik je alleen door aanvullende maat regelen als „plaggen". Daarbij wordt de bovenste laag van de heide afgestoken, zodat de verrijking van de bodem weer teniet wordt gedaan". De recente strenge winters maakten korte metten met veel bereikte resultaten. In een poging het grote sterven een halt toe te roepen grijpen de beheerders nu ook naar een paardenmiddel: het op grote schaal afmaaien. Zeker de helft tot tweederde van de Ne derlandse heide moet binnen een paar maanden onder het mes. Alleen dan kunnen strui ken waarin nog leven zit nieu we spruiten vormen. Een ander probleem is dat het terugdringen van het verbos sen van de heide wettelijk moeilijk wordt gemaakt. Lichthart: „We staan met onze rug tegen de muur. De finan ciële en wettelijke middelen ontbreken om te voorkomen dat via een achterdeur heide verloren gaat. Er zijn nog wel bossen, waar we weer heide van zouden kunnen maken, omdat de grond er nu nog arm en de begroeiing schaars is. Maar we kunnen niets doen, omdat dichtgegroeide heide automatisch onder de Boswet valt. Die dicteert dat voor elke omgehakte boom een nieuwe moet worden geplant". Na tuurmonumenten pleit nu voor ontheffing van die her plantplicht. Boomheide De tachtig jaar oude organisa tie die in ons land 50.000 ha natuurgebied bezit pleit voor een betere aaneenschake ling van bos en heide. Licht hart: „Bos en heide zijn altijd afzonderlijk beheerd. Dus bos sec en heide sec. In zo'n situa tie zijn de flora en fauna altijd armer. Wij willen proberen die isolatie op te heffen door een diffuus overgangsgebied te creëren tussen enerzijds heide gebieden van minimaal 100 hectare en aan de andere kant bos, waarin de dieren dekking kunnen zoeken en een rustge bied vinden. Zo'n geïntegreer de aanpak leidt tot een verrij king van flora en fauna". Het karakter van zo'n gebied komt uitstekend tot uitdruk king in het etiketje dat Na tuurmonumenten er op plakt: boomheide. Het Meerjarenplan Bosbouw spreekt van open bos. „Je kunt er allerlei namen voor verzinnen. We spreken ook wel eens gekscherend van een boomarm bos. Van nature is het bos geneigd de heide op te rollen. Daarom zijn beheers maatregelen nodig om die overgangsstructuur te handha ven". Het zal niet eenvoudig zijn de nieuwe geïntegreerde aanpak die Natuurmonumenten voor ogen staat, op alle fronten wortel te laten schieten. Parti culiere eigenaren kunnen re kenen op een financiële bij drage van het Rijk voor het onderhoud van bossen. Maar het deksel blijft op de subsidie- pot als het om heide gaat. Ei genaren bij wie de financiële bomen niet meer tot in de he mel groeien zijn er dus hele maal niet zo rouwig om als de grote heide met stille trom in bos verandert. Zo krijgen zij hun heideschaapjes op het dro ge. AAD STRUIJS I AMSTERDAM Bij het ifscheid ontstaat er even ^en moeilijke situatie. De Ayatollah van het Noor den, de Raspoetin van Amsterdam, de Macchia- velli van de twintigste feuw krijgt zowaar een vochtig waas in de ogen. „Het is toch een bijzonder moment", zegt hij op een wat hulpeloze manier. „Na zoveel jaar spreken we elkaar nu voor het SS laatst...". I. Omdat ook wij Max van den Berg (40) niet anders kenden dan als een koel berekenende ïy *n soms keiharde politicus, fireten we niet goed wat we te- fug moeten zeggen. „Ach, we ipreken elkaar nog weieens in Den Haag," mompelen we. t,Ja, maar dat is niet hetzelf de," antwoordt de man die na |>ijna acht jaar voorzitterschap van de PvdA met ingang van inaandag de politiek verlaat. Hij wordt directeur ontwikke lingseducatie bij de NOVIB, Ven semi-particuliere organisa tie op het gebied van ontwik kelingssamenwerking. Van kien Berg moet zich dus om- icholen van partijpoliticus tot temi-ambtenaar. En hoewel hij volledig vrede zegt te heb ben met deze overstap, schiet rijn gemoed, nu het beslissen- 1 pe moment bijna daar is, af en 0 |oe vol. Helemaal als een verrassing had dat overigens niet hoeven komen, omdat hij tijdens het J!®1 interview, dat plaats had in fijn werkkamer op de boven ste verdieping van het partij bureau in Amsterdam, al iets had laten doorschemeren. „Ik besef heel goed dat ik straks (waarschijnlijk een terugslag cal krijgen. Als je zo lang in de publiciteit hebt geleefd, kan llat bijna niet anders vorig jaar om deze tijd inter viewden wij Max van den Berg ook. Toen maakte hij rich nog sterk voor een minis terschap. Wanneer is dat ver anderd? „Rond de jaarwisse ling. Jan Pronk was terugge keerd in de Nederlandse poli tiek en dus was het niet meer dan reëel dan dat hij de PvdA- kandidaat voor Ontwikke lingssamenwerking zou wor- en Andere departementen ielden voor mij geen nieuwe uitdaging in. Na acht jaar wet houderschap van een grote stad (Groningen) en acht jaar voorzitterschap van een grote partij zou zoiets gewoon méér van hetzelfde zijn". Max van den Berg maakte zijn PvdA moet zich steeds afvra gen of de herstructurering van de overheid, van het openbaar; bestuur, van de, verzorgings staat niet te eenzijdig uitwerkt. Kijk de werkgever heeft daar allemaal groot belang bij, maar de werknemer is er ook nog. En hij is ermee gediend dat er rechtsbescherming van arbeid blijft, dat de sociale zekerheid goed blijft functioneren, dat zijn inkomenspositie verde digd wordt. Die twee dingen kunnen best samengaan. Kijk naar de Rotterdamse haven, waar werkgevers, werkne mers, locale overheid en later de rijksoverheid met elkaar om de tafel zijn gaan zitten en een akkoord hebben gesloten". Uiterste noodzaak Alles goed en wel, maar daar mee is de PvdA nog niet terug in het kabinet. Van den Berg heeft zelf gezegd dat het CDA slechts in uiterste noodzaak met de PvdA wil regeren. „Vanaf 1977 is dat zo inder daad zo. Het CDA is steeds be houdender geworden, vooral het middenkader. De leiding heeft zich daarbij aangepast. Kijk naar Lubbers, wiens uit spraken nu heel anders zijn dan als minister in het kabi net-Den Uyl. Maar die situatie kan heel goed weer verande- ,ren. Het CDA kan om practi- sche redenen ideologisch is het een CDU/CSU gewor den tot de conclusie komen' dat het nuttig is weer eens met ons in zee te gaan. In dat op- izicht zijn ook zij niet echt vrij- om te kiezen. Ze zijn afhanke lijk van de tijdgeest". Hoe moet het dan met de kruisraketten? De PvdA is toch aan zichzelf verplicht te eisen dat die na 1990 weer worden weggehaald. ..Wim Kok heeft in de Tweede Ka mer gezegd: een regering met PvdA had de kruisraketten niet geplaatst. Maar hij heeft nog geen uitspraak willen doen en ik denk dat hij daar gelijk in heeft over ons volgende verkiezingspro gram. We moeten eerst alles doen om te voorkomen dat die raketten er komen. Lukt dat niet, dan moeten we op dèt moment onze positie opnieuw bepalen. Natuurlijk zullen we ook dan graag zien dat de ra-: ketten weer worden weggge-- - haald. Dat zal zeker onze inzet worden bij de volgende ver kiezingen. Hoe dat precies wordt geformuleerd is aan het verkiezingscongres. RIK IN 'T HOUT DICK VAN RIETSCHOTEN De heide is niet alleen uit het oog punt van landschapschoon, flora en fauna van grote betekenis. Het is ook een cultuur-historisch natuur monument. Heide vormt namelijk bet oudste cultuurlandschap van~ ons land, het ontstond een paar dui zend jaar vóór Christus. In de vorige eeuw was twintig procent van ons ojland er nog mee gestoffeerd. Schapen hebben heel lang een be- langrijke rol gespeeld bij het in standhouden van de heidevelden. Ze zorgden er voor dat het bos geen kans kreeg om het verloren terrein te heroveren. Bovendien leverden de schapen onmisbare produkten als melk, wol, vlees en ook mest. In de zogenaamde „potstallenwerden de uitwerpselen vermengd met heide plaggen. Daarmee zijn eeuwenlang de landbouwgronden op de zand gronden, de essen en enken, be mest. De heide was dus de kurk waar de landbouw op dreef. De vele honderdduizenden hectares lever- 4den ook volop brandstof, honing en materiaal voor het maken van bor stels en bezems. De ommekeer kwam aan het begin van deze eeuw. Door de uitvinding van kunstmest en de import van goedkopere en vooral betere wol uit Australië nam de betekenis van de heide af. De schapenteelt vermin derde. De dagen van de heide wa ren geteld. Binnen de korste keren rukte het bos op. Bovendien werden honderdduizend hectares heide ont gonnen tot landbouwgrond. Het is te danken aan het werk van mensen als dr. Jac. P. Thijsse en van organisaties als de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten dat vóór de Tweede Wereldoorlog niet alle heide is omgespit. Van alle kanten wordt nu aangedrongen op maatregelen om de laatste stukje heide in ons land te behoeden voor de ondergang. Daarover praten hei- dedeskundigen aanstaande woens dag op een studiedag in Ede. LUCHTVERVUILING, KEVERS, KUNSTMEST EN STRENGE WINTERS VEROORZAKEN CATASTROFE MAX VAN DEN BERG WORDT SEMI-AMBTENAAR Max van den Berg: „De hele PvdA Is nu tegen kernwapens en kernenergie. Toen ik in 1979 begon had ik grote twijfels of dat zou lukken" vertrek pas bekend na 21 mei, de dag van de kamerverkie zingen. Tot dan toe had hij het zorgvuldig geheim gehouden. „Het mocht niet uitlekken, omdat de overstap dan niet meer mogelijk geweest was. De PvdA zou daar immers schade van ondervinden. Het zou geleken hebben of de voorzitter zelf niet meer ge loofde in een overwinning. Kijk maar wat er gebeurde, toen Marcel van Dam voorzit ter van de VARA werd". Als de PvdA nu nog meer suc ces had gehad en Den Uyl had gezegd: Max. je moet in het kabinet. Wat had hij dan ge daan? „Dan had ik gezegd: Sorry". Dat zei Van der Louw ook, in 1981. Maar hij werd wel ge dwongen het burgemeester schap van Rotterdam op te ge ven en op CRM te gaan zitten. „Ja, maar er is een verschil tussen je onder druk laten zet ten en dan toch overstag gaan en voor jezelf weten dat je een verplichting bent aangegaan". Buiten de boot Heeft Max van den Berg toch niet een beetje zien aankomen dat de PvdA wederom buiten de boot zou worden gehouden? „Zo kun je dat niet stellen. Ik heb altijd geloofd dat wij een kans hadden, maar dan had den we 37 of 38 procent van de stemmen moeten krijgen. Zonder dat zouden CDA en VVD met elkaar doorregeren, want dan zouden ze immers hun meerderheid behouden. Zelfs is er even sprake van ge weest dat ze iets met „klein rechts" wilden proberen". „Dat heeft vooral te maken met de CDA-visie op het te voeren sociaal-economisch be leid. Sinds het eind van de ja ren zeventig zijn wij als soci aal-democraten op dat gebied in het defensief geraakt. Dat is het punt waar de wegen van CDA en PvdA zich scheidden. Kernwapens en zo, allemaal prachtig....maar daar zat het 'm niet echt in. Het ging het CDA erom dat er meer ruimte voor de particuliere sector zou komen, grotere inkomensver schillen en dergelijke. Daarom was er voor ons maar één stra tegie mogelijk: we moesten CDA en VVD de meerderheid ontnemen. Dat dat moeilijk zou worden, heel moeilijk, hebben we ons steeds gereali seerd. Alleen.... dat het CDA groter zou worden dan de PvdA, dat hadden we écht niet verwacht". Lubbers Heeft Van den Berg al enig idee waarom grote groepen mensen op het laatste moment toch maar Lubbers stemden en niet op Den Uyl? „Mijn gevoel zegt me dat de meeste mensen in deze tijd van grote economi sche malaise op het beslissende moment aan Lubbers het voordeel van de twijfel wilden gunnen. Er was immers weer licht aan het eind van de tun nel. Daarom zat deze stembu suitslag toch ook wel een beet je in de lucht. Uit de opiniecij- fers was steeds gebleken dat het CDA op zich weliswaar weinig steun kreeg maar het beleid van Lubbers wél". Zou dat niet iets te maken hebben met het fundamentele wantrouwen van veel mensen in de PvdA? De koersen op de effectenbeurs in Amsterdam schóten omhoog nadat CDA en VVD de verkiezingen hadden gewonnen. Max van den Berg: Kijk, traditioneel is het na tuurlijk zo dat socialisten wil len ingrijpen in bestaande eco nomische machtsverhoudin gen en de manier waarop het produktieproces is georgani seerd. Natuurlijk zijn onze ideeën in de loop der jaren aanzienlijk gewijzigd, maar op het moment maakt dat voor de zakenmensen weinig verschil. „Immers, de conservatieve ideologie is in het offensief. Het vergroten van inkomens verschillen is daardoor weer acceptabel geworden, wat het tot voor kort niet was. In za- kenkringen wordt dus negatief gereageerd op een opmars van de PvdA. Overigens weten ve len daar heel goed dat wij wel degelijk oog hebben voor het bedrijfsleven. Maar sommigen hebben er belang bij die kari katuur van ons in leven te houden. Bij dit afscheidsinter- view wil ik de stelling pone ren dat er nogal wat macht scentra zijn, waar de PvdA na drukkelijk buiten wordt ge houden. Kijk naar de benoe mingen in de bankwereld- Vrijwel nooit gaat er een be langrijke post naar een socia list. Ja, we hebben Duisenberg en bij Hoogovens zit Max Al- brecht. Maar dan houdt het wel zo ongeveer op. In die cir cuits is er sprake van erfopvol ging, niet in letterlijke maar in maatschappelijke zin". Maakt de PvdA het daar zelf niet een beetje naar, door te lang vast te houden aan be paalde zaken? „Wij zijn in het defensief ge raakt door de tweede oliecrisis, eind 1979, die leidde tot onge kende economische malaise en massale werkloosheid. Vanuit conservatieve hoek is men daarop ingesprongen op een wijze die wij nog niet eerder hadden meegemaakt. Het zo centraal stellen van het ver groten van de ruimte voor het bedrijfsleven, van het terug dringen van de overheidsuit gaven en de collectieve sector, die als belemmerend werden voorgesteld..." „Voor ons was het aanvanke lijk moeilijk daarop te reage ren, omdat de toch vooral door óns opgebouwde ver zorgingsstaat zo kwetsbaar bleek. De verzorgingsstaat zijn we steeds tegen aanvallen blij ven verdedigen. Maar geleide lijk hebben wij wel ingezien dat de centrale overheid niet eindeloos kan uitdijen, omdat dan alles vastloopt in bureau cratie. Dat inzicht had eigen lijk van ons moeten komen. Nu stellen we het lokaal be stuur veel meer voorop. Al doende leert men". Opnieuw beginnen Heeft Van den Berg zelf ook veel geleerd in de afgelopen acht jaar? Is de eens zo radica le jonge man „sadder and wi ser" geworden? De scheidende voorzitter denkt vrij lang na. „Nee..., niet in die zin. Als ik iets niet voor elkaar kreeg, dan dacht ik: ik begin gewoon opnieuw. Op die manier heb ik vrij veel bereikt. Vandaag de dag is de gehele PvdA te genstander van kernenergie en nieuwe kernwapens. Toen ik in 1979 begon, had ik grote twijfels of dat zou lukken. Maar nu is het de officiële par tijlijn die alom wordt uitgedra gen: in het programma, door de lijsttrekker, door middel van moties in de Kamer... Dat dat gelukt is tegen het offen sief van het conservatisme in! Als je iets echt wilt, kan het, heeft Olof Palme (de vermoor de premier van Zweden) ge zegd". „Wat ik wel geleerd heb in die acht jaar is: het onderscheid tussen belangrijk en niet be langrijk. In de politiek heerst de waan van de dag. Deze week speelt dit en de volgende week dat. In het begin heb je het gevoel: o,o, wat is dit be langrijk, hup allemaal er te genaan. Maar de week daarop blijkt men dat punt eigenlijk al weer vergeten en speelt er weer iets anders. Hetzelfde geldt voor interne problemen. Er komt iemand naar je toe en die zegt: als niet dit of dat, dan zal ik zus of zo!! Dan ben jij nog bezig dat probleem op te lossen terwijl de betreffende man of vrouw het alweer ver geten is. Ik heb geleerd dat je je als partijvoorzitter kunt per mitteren afstand te nemen van „In tegenstelling tot de kamer leden kun je je bezig houden met de middellange en de lan ge termijn. In de tweede vier jaar ging dat beter dan in de .eerste. Die eerste periode was sterk polariserend; het ging over kernwapens en kern energie. Op sociaal-econo misch en overheidsterrein heeft het meer moeite gekost een zekere harmonie te berei ken in het leiderschap. Na 1981 is echter ook dat steeds beter geworden. Er deden zich ook geen confrontaties meer voor met Den Uyl. De partij werd weer een eenheid". Geen macht Maar ook dat heeft de partij, met uitzondering van acht maanden kabinet-Van Agt 2, niet aan de macht gebracht. Olof Palme's stelling kent dus ook uitzonderingen. „Ja, als de maatschappelijke ontwikke ling geheel anders is dan jij wilt, dan gaat dat verhaal niet op. Je kunt niet in je eentje de bedding van een rivier verleg gen". „Voor de toekomst van de PvdA is dan ook van groot be lang of zij twee dingen weet te verenigen. Het eerste is het klassieke thema van de sociale rechtvaardigheid. Daarop zul len wij altijd als eerste worden beoordeeld. Elk pleidooi in onze kring voor meer onge lijkheid, meer ruimte voor de markt etc. moet dus worden afgewezen". „Het tweede thema voor ons is: sociale vernieuwing. De die kans nu aanzienlijk klei ner. Niet alleen is de sterfte nu veel heviger dan 23 jaar gele den, maar bovendien is de conditie van de heidevelden de laatste jaren zó slecht, dat ze geen klappen meer kunnen verdragen. Symptomen van die zorgwekkende gezondheid zijn bijvoorbeeld het welig tie rende pijpestrootie en bochtige smele. Het oprukken van die verstikkende grassen heeft weer alles te maken met het heidehaantje. Dat vraatzuchti ge kevertje kraait victorie op plaatsen waar de luchtvervui ling het stikstofgehalte in de bodem omhoog jaagt. En dat is nagenoeg overal. Lichthart: „De luchtvervuiling zorgt elk jaar voor 50 tot 100 kilo zuive re stikstof per hectare. Dat is evenveel als vijf of zes zakken kunstmestOok uit de omrin gende landbouwgebieden waaien meststoffen over. De heide wordt dus voortdurend bemest. Dat is fataal, want de struiken kunnen alleen gedij en in een voedselarm milieu". Rob Lichthart. „Heide is schaars in Europa. Natte hei develden vind je vrijwel alleen in Nederland. We moeten ze beschermen. Dat is onze mon diale verantwoordelijkheid". In de wereld van de natuurbe scherming hangt de stormbal dus in top. Van alle kanten wordt bij de overheid aange drongen op maatregelen die de luchtvervuiling en de eutrofië ring (populair gezegd is dat de voortdurende bemesting van bodem en water) terugdringen door deze bij de bron aan te pakken. Dat is een zaak van lange adem die vooral ook in internationaal verband doel treffend kan worden aange pakt. Zelf laten de natuurbe schermers geen gras groeien over maatregelen die op korte termijn een halt toeroepenen de toekomst van de heide er heel somber uit", zegt Rob Lichthart, hoofd afdeling be heersplannen van Vereniging tot Behoud van Natuurmonu menten. Hij noemt een waslijst omstandigheden die de misère veroorzaken: luchtvervuiling, het onttrekken van grondwa ter, vraatzuchtige heidekevers, overwaaien en afstromen van meststoffen en het oprukken van grassen en bomen. De twee strenge Elfstedentocht- winters gaven de toch al kwakkelende heide ijskoud de genadeklap. Niet alleen de lage temperaturen, maar voor al de combinatie van zonne warmte en schrale oostenwind in februari bleken fataal. De heidestruiken verloren veel vocht. Dat werd niet aange vuld, omdat het water in de grond nog bevroren was. Ge volg: de struiken verdroogden. De rampzalige problemen in de fruitteelt voltrokken zich volgens hetzelfde gortdroge scenario. Heibel Ook de zeer strenge winter van 1963 zorgde voor heibel in de natuur. Maar de heide her stelde zich. Rob Lichthart acht DE GLANZENDE GLETSJER DEN HAAG Op de hei- de voltrekt zich een cata strofe. Het uitbundig {paars dat volgens het na tuurlijke spoorboekje in augustus de 4.0.000 hectare grote stille heide moet sie ren, heeft het veld ge ruimd voor een grauws luier. Tachtig procent van de struiken is dood. Wat nog leeft staat er misera bel bij. USKE EN WISKE-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7