„Nieuwe gas- erupties Kameroen op komst" Fraaie reiswekker Limousine te klein voor 7 weduwen boer Internationaal onderzoek naar menselijke fouten in kerncentrales Iran klaar voor „laatste" aanval tegen Irak VS: Instemming Russen met luchtinspectie belangrijk Oppositie Zuid-Afrika boycot regering-Botha NAVO-chef dreigt met inzet B-52 tegen Libië -xm ^BUITENLAND CeidaeComcmt ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1986 PAGINA 5 I Marokko breekt I met Libië RABAT Koning Hassan II van Marokko heeft gis teren eenzijdig de statenu- nie met Libië verbroken. Het verdrag voor deze sa menwerking werd in 1984 getekend. In een bood schap aan de Libische lei der. kolonel Muammar Khaddafy, zegt koning Hassan II dat hij tot dit be sluit gekomen is na de ge zamenlijke verklaring van Libië en Syrië waarin het bezoek van Hassan aan de Israëlische premier Peres werd veroordeeld. Vrachtwagenchauffeur (34) bekent moorden op hoertjes TURIJN De reeks moorden op prostituées in de Italiaanse stad Turijn die sinds januari 1984 aan ne gen vrouwen het leven hebben gekost, is nagenoeg opgehelderd. Een 34-jarige vrachtwagenbestuurder, Giancarlo Giudice, heeft de moorden bekend. Hij verstrekte de politie bijzonderheden die alleen de da der kon weten. De politie is ervan overtuigd dat de goed-uitziende vrijgezel de lang gezochte vrouwen moordenaar is. Giudice was op 28 juni aangehouden na de moord op de 37-jarige Maria Rosa Paoli, een voormalige linkse terroriste die prostituée geworden was. Hij bekende dat hij haar had doodgeschoten, maar hield twee maanden vol dat hij de vijf andere moorden die de justitie hem aanwreef niet had be gaan. Hij zei dat hij niet naar de prostituées was ge gaan met de bedoeling om te doden. Zeven van de vermoorde vrouwen waren tussen de 37 en 64 jaar. Straf voor baas stelende hond MtlNCHEN De hond die het stelen was geleerd kwam er met de schrik af, maar zijn baas, een 41-jari ge man, kreeg een jaar voorwaardelijk. De man had zijn Labradorreu Klaus op het commando „Klau's tascherl!" (gap die tas!) geleerd vrouwen van hun handtas te beroven. De baas, volgens de politie te lui om te werken, moet van Klaus afstand doen en zich laten inschrijven op het gewestelijk arbeidsbu reau Lockheed berekende Pentagon 500 miljoen dollar teveel WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft het vliegtuigconcern Lockheed ervan beschuldigd het Pentagon 400 tot 500 miljoen dollar teveel in rekening te willen brengen voor de levering van 50 grote transportvliegtuigen van het type C-5B Galaxy en de oorzaken van de prijsoverschrijdingen te hebben achtergehouden. Lockheed heeft de be schuldiging van de hand gewezen. Het contract over de levering van de 50 toestellen, ter waarde van acht miljard dollar, werd in december 1982 gesloten. Vol gens het Pentagon heeft de firma na het afsluiten var het contract verzwegen dat zij met de vakbonden eer nieuwe salarisstructuur was overeengekomen. Ook zou niet zijn doorgegeven dat de kosten van bepaald* materialen en contracten met onderaannemers duur der zijn uitgevallen dan was voorzien. Daardoor ii een enorme prijsoverschrijding ontstaan. FORT WORTH De toch ruime limousine van de begrafenisonderneming voor de rouwende nabe staanden van een overleden pluimveeboer in Texas, bleek te klein om alle weduwen te bevatten. Tot op de dag van de begrafenis hadden zich zeven vrou wen aangemeld als wettige weduwe van Eddie Cooks, die vorige week op straat door een auto was gegrepen. De drie vrouwen die in het mortuarium de laatste eer kwamen bewijzen wilden geregi streerd worden als „mevrouw de weduwe Cooks". „Ik ben al 17 jaar begrafenisondernemer", zei Gre gory Spencer in Fort Worth, „en er dook in die tijd wel eens een tweede vrouw op die beweerde de we duwe te zijn, maar nooit twee, drie of vier". Spencer velde een soort Salomon's oordeel door geen enkele weduwe in de limousine mee te nemen. Fossiel bos ontdekt MONTREAL Een Canadese wetenschappelijke expeditie heeft deze zomer een fossiel bos ontdekt dat 45 miljoen jaar oud is en dat op het eiland Axel Heiber- ge op 1.100 kilometer van de Noordpool ligt. Dit is bekendge maakt door de paleontoloog en botanist James Basinger van de universiteit van Saskatchewan. Volgens hem is er sprake van het mooiste fossiele bos dat in de we reld bekend is. Het bos is niet versteend, maar zo goed bewaard dat men takjes kon afbreken en verbranden. Sommige wortels vertakken zich nog in de grond. Het bos bevat bomen van beken de rassen. CDU wint in peiling HAMBURG In de weken tussen de eerste helft van juli en de eerste helft van augustus hebben de Duitse christen-de mocraten (CDU) twee procent aan aanhang onder de kiezers gewonnen. De sociaal-demo craten (SPD) verloren twee procent. Dit blijkt uit een opi niepeiling. Zouden nu de Bondsdagverkiezingen worden gehouden (die in januari plaatshebben) dan zouden de CDU en haar Beierse zuster CSU kunnen rekenen op 45,1 procent van de stemmen. In juli was dat nog 42,8. procent. Het stemmenaandeel van de liberale FDP zou 7,7 (7,8) pro cent bedragen. De SPD zou het brengen tot 38,1 (39,9) pro cent en de Groenen op 8,5 (9,0). SDI-experiment in voorbereiding CAPE CANAVERAL Het Amerikaanse ruimtebureau NASA treft voorbereidingen om volgende week een Delta raket te lanceren voor een SDI-experiment. Dat is verno men in Amerikaanse ruimte vaartkringen. Als het experi ment doorgaat wordt het de eerste belangrijke Amerikaan se lancering sinds mei, toen een Deltaraket verloren ging. De SDI-missie van de raket wordt door de NASA strikt ge heim gehouden nadat de vori ge lancering van een Deltara ket op 3 mei mislukte en een dure weersatelliet verloren ging. Vernomen werd dat het bij de nieuwe missie gaat om een experiment op het gebied van opsporingssystemen in de ruimte. Belgen zwijgzaam over schietpartij BRUSSEL De gerechtelijke autoriteiten in het Belgische Turnhout en de rijkspolitie in het district Breda bewaren het grootst mogelijke stilzwijgen rond de schietpartij aan de Belgisch-Nederlandse grens, die woensdagavond laat het le ven kostte aan de 45-jarige Al gerijn A.H.K. De Algerijn ont snapte vorige week met drie anderen uit de gevangenis in Scheveningen. Vermoedelijk maken de politiediensten in Nederland en België nog volop jacht op een van de drie ande-. re vluchters uit Scheveningen, de 37-jarige Italiaan Franco Cat Berro. De Italiaan, die be trokken was bij de ontvoering van Toos van der Valk, is na het vuurgevecht met de Belgi sche douane ontkomen. De twee andere uitbrekers zitten inmiddels weer achter slot en grendel. 1746 SLACHTOFFERS YAOUNDE Een Franse vulkanoloog heeft giste ren gewaarschuwd dat er nog meer dodelijk gas zit onder het Nios-meer in het noordwesten van Ka meroen. Vorige week kwamen meer dan 1.500 mensen om het leven toen bij een ontploffing vul kaangas vrij kwam uit het meer. Inmiddels is de schatting van het dodental echter bijgesteld naar 1746. De Franse vulkanoloog Ha- roun Tazieff stelt een onder zoek in naar de oorzaak van de explosie van 21 augustus. Hij meldde dat de ontploffing niet al het gas onder het meer heeft vrijgemaakt en dat er voor nieuwe erupties moet worden gewaakt. De explosie werd veroorzaakt door een stoot stoom onder zeer hoge druk, zei hij. Er is nu geen stoom meer onder het meer, maar er is zonder twijfei nog wel gas. Daarom moet de terugkeer van de bevolking naar deze plaats absoluut wor den verboden. Het Franse ministerie van ont wikkelingssamenwerking heeft de eerste resultaten be kendgemaakt van een analyse van de gas- en watermonsters, die Franse geleerden hebben genomen. De resultaten geven aan dat het dodelijke gas een mengsel was van koolmonoxide en kooldioxide. Nader onderzoek van de monsters en bestude ring van de situatie ter plaatse zou moeten uitwijzen of een herhaling van de ramp moge lijk is. De grootste zorg is, de opge zwollen en rottende karkassen van zo'n 3.000" dieren op te rui men. Het heuvelachtige ter rein is echter te steil is om de karkassen te begraven. Er wordt nu overwogen ze te ver branden. Amerikaanse geleerden zijn gisteren uit Yaounde naar het rampgebied vertrokken om te proberen de oorzaken van de ontploffing te achterhalen. Voor vandaag hebben de auto riteiten in Kameroen een dag van nationale rouw afgekon digd. In totaal 10.000 mensen zijn door de ramp getroffen, en niet 20.000 zoals eerder ge meld. De regering van Kameroen deelde mee dat de situatie wat betreft de hulpverlening onder controle is. De zwaarste nood kan gelenigd worden met de buitenlandse hulpgoederen. Er is wel geld nodig om vers voedsel te kopen en drinkwa ter aan te voeren; alle water bronnen in de omgeving van het Nios-meer zijn door het vulkaangas vergiftigd. Het vervoer van hulpgoederen en hulpverleners loopt on danks de afgelegenheid van het rampgebied zonder grote problemen, aldus de autoritei ten van Kameroen. Het lokale Rode Kruis meldde echter dat het vliegveld van Bamenda totaal verstopt is ge raakt door het grote aantal vliegtuigen met hulpgoederen. Het vervoer over de weg van uit de hoofdstad Yaounde stokt door een gebrek aan voertuigen. Rode-Kruisorganisaties in an dere landen hebben intussen vrijwel alle goederen geleverd waar het internationale Rode Kruis om had gevraagd. Ook is al 266.000 Zwitserse frank binnengekomen aan geldelijke schenkingen; het Rode Kruis had om 500.000 Zwitserse frank gevraagd. WESTERSE DESKUNDIGEN PRIJZEN OPENHEID RUSSEN OVER TSJERNOBYL MOSKOU Personeel dat de schoonmaakwerk- zaamheden verricht bij de kerncentrale van Tsjerno- byl heeft opdracht gekre gen harder te werken en beter gebruik te maken van de middelen die voor de operatie zijn uitgetrok ken, zo hebben media in de Sovjet-media gisteren bekendgemaakt. Het partijblad Pravda heeft eerder deze maand gemeld dat door een tekort aan beton het omhulsel dat de vernielde vierde reactor van de buiten wereld moet afschermen niet op de vastgestelde tijd gereed zou komen. Een Russische kerngeleerde heeft gisteren gezegd dat de Sovjet-Unie veel baat kan heb ben bij de westerse expertise op het gebied van kernener gie, waardoor ongelukken met reactoren in de toekomst kun nen worden voorkomen. Valeri Legasov, ondervoorzit ter van het belangrijkste Rus sische instituut voor kernener gie, zei dit aan het eind van een vijfdaagse bijeenkomst on der auspiciën van het IAEA, het Internationale Atoomener gie Bureau in Wenen. De verdere ontwikkeling van kernenergie vereist meer in spanningen om de veiligheid standaard op een hoger peil te brengen en tot een betere in ternationale uitwisseling van informatie te komen, aldus Legasov. De Sovjet-gedelegeerde Legasov meldde op de internationale conferentie over de ramp in Tsjernobyl dat zijn land veel heeft opgestoken van westerse deskundigen. Hij verklaarde dat de Russi sche afgevaardigden eerder een gevoel van solidariteit dan van kritiek hebben gekregen. „Deze ervaring is voor ons van groot nut geweest, omdat onze aandacht gericht werd op za ken die wij over het hoofd hadden gezien". De internationale Tsjernobyl- conferentie in Wenen is giste ren geëindigd met de aanvaar ding van een programma van aanbevelingen om verdere kernrampen te voorkomen en internationale samenwerking bij de bestrijding van de gevol gen te vergroten. Een van de voornaamste aan bevelingen waartoe deskundi gen uit 45 landen en van een twintigtal internationale orga nisaties besloten is gericht op onderzoek om foutieve mense lijke beslissingen door perso neel van kerncentrales te voorkomen. Legasov gaf toe dat een ramp zoals in Tsjernobyl uniek zal blijven in de wereld. „Wat bij ons is gebeurd, kan zich ner gens in de wereld herhalen", zo zei hij, maar hij sloot toch niet helemaal uit dat er elders iets zou kunnen gebeuren. Westerse deelnemers zeggen blij verrast te zijn over de on gebruikelijke openheid, waar mee de Sovjet-Unie in Wenen tekst en uitleg heeft gegeven over het ongeluk in de kern centrale van Tsjernobyl. NICOSIA Iran heeft 1.000 gevechtsbataljons in gereed heid gebracht voor een „laat ste" offensief om de oorlog te gen Irak na zes jaar te beëindi gen. Dat hebben Iraanse lei ders gisteren gezegd. Het grote offensief van Iran tegen de „duidelijk verzwak te" Iraakse troepen is niet ver weg, verklaarde premier Mu- savi. Hij zei dat de Iraanse strijdkrachten langs het hele, 1.180 kilometer lange front ge reed zijn voor een massale aanval. De 1.000 bataljons vertegen woordigen zo'n 350.000 man schappen. Aan het front be vinden zich al 250.000 Revolu tionaire Gardisten en 400.000 man van het leger. Voor de laatste slag zouden dus een wapening is Iran erin geslaagd miljoen manschappen op de de brede waterweg Shatt al- been worden gebracht. Arab over te steken en een Het getalsmatige overwicht bruggehoofd te vestigen op het van Iran wordt teniet gedaan door de grotere vuurkracht van het Iraakse leger, dat zich gesteund weet door een supe rieure luchtmacht en langs het front omvangrijke verdedi gingswerken heeft. Maar ondanks de mindere be- Iraakse schiereiland Faw. Iran zou een militaire beslis sing willen forceren, omdat de economie ernstige schade on dervindt van de Iraakse aan vallen op zijn olie-installaties en andere economische doelen. SMIDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 31) Kareltje Knetter bedacht zich geen moment en stortte zich als het ware op de ingangsdeur van de woning van Sybila van Sorcieren, alias Ouwe Sybil, de georganiseerde toverheks uit het Kollenbos. Nu had Kareltje het echter beter kunnen nalaten, want slechts kommer en zorg zouden er uit voortspruiten. Maar ja, dat wist de kleine schelm natuurlijk nog niet en daarom zocht zijn hand onvervaard naar het drukknopje van de elektrische schel. Nauwelijks was het zoemertje overgegaan, of daar vloog de deur al open en een stem weerklonk: „Kom maar bin nen, jaloerse Kareltje Knetter...." Op zijn teentjes sloop Kareltje toen naar de salon van de heks, want diep in zijn hartje vond hij het tóch wel een beetje griezelig, dat ze zomaar wist wie er gebeld had en waarom... „Dag me vrouw de dame," groette Kareltje met een be nepen stemmetje. „Zo baasje," zei de heks en met een achteloos gebaar stak ze een siga ret aan. Die liet ze toen ongeïnteresseerd uit haar mondhoek bengelen en terwijl ze Kareltje door haar halfsamengeknepen ogen aankeek, zei ze: „Wat moet ik nou voor je doen, baasje? Heb je moeilijkheden en moet Sybila die voor je oplossen?" „Het gaat om de wens, die ik nog te goed heb," legde Kareltje uit en hij keek de heks vol verwachting aan. Sybila be schouwde de kleine kerel aandachtig en mom pelde: „Het baasje is bezorgd want hij heeft iets, dat hem jaloers stemt. En daarom wil hij een wens doen WASHINGTON Dat de Sovjet-Unie instemt met het principe van inspectie van militaire activiteit vanuit de lucht is een be langrijke stap in de richting van doeltreffende verificatie, zo heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken giste ren verklaard. De Sovjet-Unie verklaarde zich gisteren op de Europese ontwa peningsconferentie in Stockholm bereid inspectie toe te willen staan, maar alleen vanuit Sovjet-vliegtuigen met Sovjet-beman ning. Van Westduitse zijde werd daarop voorgesteld vliegtuigen en bemanningen uit neutrale landen te gebruiken. Westerse di plomaten verwelkomden de stap van het Oostblok. De Sovjets voegden er wel aan toe dat buitenlandse inspecteurs gebruik dienen te maken van door het gastland ter beschikking gestelde vliegtuigen. „We kunnen denken aan inspectie ter plaatse vanaf de grond en vanuit de lucht met dien verstande dat de inspecties worden uitgevoerd vanuit transportvoertuigen en -vliegtuigen die ter beschikking worden gesteld door de geïn specteerde staat". NAVO-diplomaten zijn van mening dat een land dat op buiten lands grondgebied troepen inspecteert zich vrij moet kunnen be wegen, wil er sprake kunnen zijn van een effectieve inspectie. Vermeend smokkel - schip Tamils aan de ketting LAS PALMAS De Spaanse autoriteiten op de Canarische eilanden hebben gisteren een onder Hondurese vlag varend schip in beslag genomen, waarvan vermoedt wordt dat het 155 Tamil-vluchtelingen uit West-Duitsland heeft ge smokkeld en hen, ruim twee weken geleden, in reddingsbo ten voor de kust van New foundland heeft achtergelaten. De vluchtelingen werden op 11 augustus door Canadese schepen voor de kust van Newfoundland opgevist. In eerste instantie beweerden de Tamils dat zij uit India kwa men. Later gaven zij toe uit West-Duitsland te zijn ver trokken met een schip dat hen tegen betaling van 3.000 dollar per persoon naar de VS zou brengen. Meisje dat voor abortus is van school gestuurd TOLEDO De 11-jarige Sa- rabeth Eason uit de Ameri kaanse stad Toledo is van de rooms-katholieke lagere school St. Agnes gestuurd omdat zij niet tegen abortus is. De pas toor liet haar moeder weten dat Sarabeth weer terug mocht komen als zij haar mening zou herroepen. Sarabeth was bij een demonstratie voor het recht op abortus door de tele visie geïnterviewd en had haar naam gezet onder een ad vertentie die de actievoerders in de krant hadden geplaatst. Sarabeths moeder is directrice geweest van een abortuskli niek in Toledo waartegen in mei een brandbom-aanslag is gepleegd. Sarabeth zit nu op een Montessori-school. NAVO start grote marine-oefening OSLO De NAVO is gisteren begonnen aan de grootste mari ne-oefening in acht jaar. Aan de manoeuvres, die de naam „Nor thern Wedding 86" (Noordelijke Bruiloft 86) dragen, wordt deel genomen door 130 schepen en 35.000 manschappen uit tien lan den, waaronder Nederland. De NAVO-oefening, die drie weken zal duren, is bedoeld om te oefenen in landingsoperaties op de kusten van Denemarken en Noorwegen. Een handelsakkoord tussen Zimbabwe en Zuid-Afrika zal als on derdeel van de Zimbabwaanse economische sancties tegen Pre toria worden geschrapt, zo heeft premier Robert Mugabe van Zimbabwe gisteren gezegd. PRETORIA Zowel de Progressieve Federale Partij van anti- apartheidsactivistè Helen Suzman als de uiterst rechtse oppositie in het Zuidafrikaanse parlement hebben hun samenwerking met de regering drastisch teruggeschroefd. De PFP gaf te kennen dat de maatregel ten dele genomen is uit protest tegen de weigering van de regerende Nasionale Parti> om een spoeddebat te houden over de recente geweldpleging in Soweto, waarbij 21 mensen de dood vonden. Twintig daarvan werden doodgeschoten door de politie. De extreem-rechtse Conservatieve en Herstigte Nasionale partij en sloten zich bij de boycot aan. Deze partijen protesteren echter niet tegen het geweld van de zijde van de politie en het beleid van de regering. Zij achten de parlementaire zitting verspilling van belastinggeld. Het protest omvat een gedeeltelijke boycot van de debatten in het parlement. Verder zullen de oppositiepartijen niet langer de Nasionale Partij raadplegen bij de vaststelling van de agenda voor de debatten en andere zaken in de blanke kamer. Aquino verontrust over gevechten MANILLA President Cora- zon Aquino van de Filipijnen heeft zich gisteren verontrust getoond over de voortdurende gevechten en schermutselin gen met de communistische rebellen. Aquino wil vaart zetten achter de vredesbesprekingen met de comministen, die onlangs door het probleem van vrijgeleide voor de onderhandelaars van de rebellen in een impasse zijn geraakt. Een paar dagen terug werden vijftien soldaten en vijf rebel len gedood bij een gevecht. Communistische opstandelin gen lokten een legerpatrouille in een hinderlaag en openden het vuur. De soldaten schoten terug. Dat er aan de kant van het leger zoveel doden vielen kwam doordat de opstandelin gen landmijnen hadden ge legd. WASHINGTON De Verenigde Staten kunnen de B-52 lange- afstandsbommenwerpers inzetten om Libië aan te vallen als dit land zich schuldig maakt aan terreuracties tegen Amerikaanse doelen. Deze waarschuwing heeft generaal Rogers, opperbevel hebber van de NAVO, gisteren in Washington gericht aan de Libische leider Khaddafy. „Wij hebben de B-52's in de Vprenigde Staten. Hij moet weten dat hem deze behandeling te wachten staat", aldus Rogers, die Khaddafy typeerde als een „schoft". Rogers, die actief was betrokken bij de voorbereidingen voor de Amerikaanse aanval tegen Libië op 15 april, zei dat hij niet sprak namens president Reagan, maar hij stelde dat het Witte Huis zijn militaire, economische en diplomatieke druk op Khad dafy moet voortzetten. Rogers stelde dat er bewijzen zijn dat Libië nieuwe terreuraan slagen voorbereidt. „Ik denk dat er geloofwaardige bewijzen zijn dat Khaddafy zich nu voor tweederde hersteld heeft van de schok en dat hij het sein heeft gegeven voor nieuwe acties en daar ook al voorbereidingen voor heeft getroffen". Premier Craxi van Italië vindt een nieuwe militaire actie tegen Libië niet gerechtvaardigd. De afgelopen maanden is er niets ge beurd dat ernstig genoeg is om een militaire actie te rechtvaar digen, zo zei Craxi. Ook Londen wil harde bewijzen over derge lijke plannen voor overwogen kan worden steun te geven aan een luchtaanval op Libië. deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd' in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande, I Saam:.Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoonjvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand per automatische afschrijving ad f23,04 0 kwartaal per acccept-giro ad f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaat s:_ Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ier I JNZl Ccklóc SouAmvt

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5