grootscheeps onderzoek naar Irugsgebruik in grensstreek ft Brokx vond grote woningproduktie belangrijker dan goede controle Jent minder omlaag Nieuw offensief tegen Golden Ten DERLAND EN DUITSLAND VERGELIJKEN EFFECTEN BELEID Transa tlan tische ballonoversteek begint vanavond ,;as in januari zes eveiliging gevangenis 1 Alkmaar moet beter ilieuclubs buitenspel j evaluatie Tsjernobyl fraude met woningsubsidies: "7miin vkxjv wil rw ik mjinsnor.' jhÈ. Opnieuw aanhoudingen bomaanslag theehuis Academische ziekenhuizen woedend over bezuiniging Tegen heroïne handelaar zestien jaar geëist WNENLAND QeidóeQowuwt SATERDAG 30 AUGUSTUS 1986 PAGINA 3 zine maandag cent irder TERDAM De van benzine gaat ndag met twee cent 'Hog. Dit is gisteren i iijtotterdam bekend nn«akt. De meest [igicomende prijs aan hpplftankpomp wordt super 133,00 cent ^atyiter en voor nor- •oef benzine 144,00 ezfper liter. De prijs- Igipgingen zijn het jotjlg van de ontwik- ig van de interna- [le produktnoterin- f Heetste zomerdag viel op 1 juli DE BILT/DEN HAAG De zo- mer van 1986 werd gekenmerkt door een lange aaneengesloten periode van bijna 70 dagen met zeer droog, warm en zonnig weer. De hoogste temperatuur in De Bilt, 30,7 graden Celsius, werd op dinsdag 1 juli geregistreerd, zo blijkt uit een overzicht van het KNMI in De Bilt. Gerekend over de periode van 11 juni tot en met 10 augustus was alleen 1921 uit gesproken droger en waren 1904 en 1976 vergelijkbaar. In totaal is er 613 uren zonneschijn geweest normaal 576 uren). De hoeveel heid neerslag bedroeg ruim 140 millimeter normaal 235). Smeer'em Kort maar krachtig, deze leus op een plat bodem In de Friese wa teren: Shell, smeer 'em. De met spandoeken opgetuigde boot voer gisteren voor een ge lijknamige campagne van verschillende orga nisaties die ijveren voor de afschaffing van de apartheid in Zuid-Afri- PitbuII-terriër doodgeschoten ALKMAAR Een Alk- maarse politieman heeft gisteren een pitbull-terriër doodgeschoten toen deze zonder enige aanleiding zijn baas aanviel. De hond zette zijn tanden in de arm van de man en liet niet meer los. Met behulp van toegeschoten bouwvakkers slaagde de man er in zijn hond tot bedaren te bren gen, maar kort daarop viel de hond opnieuw aan. De toegesnelde politieman zag geen andere oplossing dan het dier met twee schoten onschadelijk te maken. u>r bëfcCHEDE De Neder- ateise en Duitse overheid va£en besloten een telptscheeps onderzoek in eejtellen naar de drug- iblematiek in het isgebied. Het onder- ieif maakt deel uit van d(l studie die de Raad j Europa laat verrich- Jnaar het drugsgebruik ,gjer Europese scholie ren. Het Nederlands-Duit se onderzoek wordt uitge voerd in het gebied van Euregio, het samenwer kingsverband van ruim tachtig gemeenten in Drenthe, Overijssel, Gel derland en het aangren zende deel van de Duitse Bondsrepubliek (BRD). De onderzoekers zullen onder meer nagaan welke omvang het gebruik van drugs in Eu regio heeft en hoe in de grens streek de effecten zijn van het drugsbeleid zoals de BRD en Nederland dat voeren. De op vattingen van beide landen lo pen zoals bekend sterk uiteen. Zo is Nederland toleranter te genover de gebruiker van soft drugs dan de BRD. Dit blijkt uit de zware straffen die zij in de BRD in vergelijking met Nederland krijgen. De Duitse rechtszaak tegen Harm Dost uit Arnhem is daar een recent voorbeeld van. Uit het onderzoek in het Eure- gio-gebied zal ook moeten blij ken in welke mate Duitse jon geren naar Nederland gaan om aan drugs te komen. Ook willen beide landen inzicht krijgen in de drugshandel langs de grens. De Duitse en Nederlandse hulpverlening aan drugsverslaafden wordt eveneens vergeleken. Het is de bedoeling dat de stu die leidt tot aanbevelingen aan de regeringen van de twee landen om dezelfde regels te laten gelden, waar het gaat om de handel en het gebruik van drugs. Woordvoerder W. van Geffen van Euregio wijst erop dat de BRD en Nederland vol gens het tussen de Benelux en de BRD gesloten verdrag ver plicht zijn hun drugsbeleid op elkaar af te stemmen. Het drugsonderzoek in de grensstreek gaat anderhalf jaar duren en kost 180.000 gul den. Het ministerie van WVC en de Westduitse overheid zul len elk de helft van de kosten betalen. De BRD wil het on derzoek overigens niet beper ken tot scholieren, maar uit breiden tot hen die 24 jaar zijn. Reden voor de Duitse wens is dat de leeftijd van de drugge bruiker zou stijgen. ST. JOHN'S Vanavond tegen elf uur Canadese tijd (half vier Nederlandse tijd) zullen Henk en Evelien Brink en Willem Hageman vrijwel zeker in St. John's opstijgen om per ballon een supersnelle oversteek over de oceaan te ma ken. De weerrapporten zijn zo gunstig dat de transatlanti sche ballonvlucht een grote kans van slagen maakt. Volgens de meteorologen die de oversteek begeleiden is het in Cana da schitterend weer en staat er op de vaarhoogte (acht kilo meter) een zeer sterke wind in de richting van Europa. De ballonvaarders denken met deze wind een goede kans te maken op het breken van enkele snelheids- en hoogtere cords op het 4200 kilometer lange traject. De streeftijd voor de oversteek, is 72 uur, waar de ballonvaarders zullen landen is nog niet berekend. Vanmorgen om acht uur en om tien uur vergaderen de meteorologen op Schiphol nogmaals over de kansen van onderneming, om uiteindelijk het groene licht te geven. De Dutch Viking is de grootste ballon die ooit is gebouwd. Het gevaarte is 46 meter hoog, heeft een diameter van 24 meter en een omtrek van 120 meter, en is qua omvang ver gelijkbaar met een flatgebouw van achttien verdiepingen. De mensen in de fabriek van de beroemde Britse ballonbou wer Cameron hebben er een half jaar aan gewerkt. Bijna twintig kilometer stiksel waren er nodig om de enorme ho pen nylon te maken tot een ballon. Het stikken van het ge vaarte vergde extreem veel aandacht, want het heliumgas waarmee de ballon wordt gevuld, dringt bijna overal door heen, waardoor het kleinste lekje in de ballon fataal kan zijn voor de luchtreis. De Dutch Viking is een zogeheten combi natieballon, met helium als basis. Als bij zonsondergang de helium afkoelt en de ballon daardoor daalt, moeten er bran ders aan te pas komen om de heliumcel weer te verwarmen. Vorig jaar strandde de expeditie (toen nog met Evert Louw man) voortijdig, toen de gasklep van de ballon niet goed functioneerde. De bemanningsleden werden vanuit een kol kende oceaan opgepikt door de mammoettanker Ever Greet en weer netjes afgeleverd op de kades van New York. „De oversteek is en blijft de droom van iedere ballonvaar- der", motiveerde captain Henk Brink onlangs nog eens het besluit om het na één mislukte poging maar weer eens te proberen. Van de in totaal twintig pogingen om de oceaan over te steken die ooit zijn ondernomen slaagden er tot nu toe twee. De overigen eindigden in de golven en kostten aan vier mannen en één vrouw het leven. ïrtf. beEN HAAG De gasprijs voor gezinnen zal op 1 januari iei^t met achttien, maar met twaalf cent omlaag gaan. Pas an|t ingang van 1 januari 1988 zal een prijsverlaging van de {terende zes cent volgen. Minister De Korte (economische ken) is één en ander achter de schermen overeengekomen """ft de Gasunie en de vereniging van gasbedrijven VEGIN. t.unie en VEGIN zijn met deze constructie akkoord ge- n, omdat De Korte de uitgestelde verlagipg met zes cent tractueel zou willen vastleggen. e'ROEP POLITIE EN BURGEMEESTER: er} 9 jvolg van de voorpagina) t&MAAR Burgemeester C.M.L. Roozemond van maar en commissaris van politie S. Molenaar zullen ïiinister Korthals Altes van Justitie en hoofdofficier ^Justitie mr. A. Josephus Jitta „een klemmend be- i3 3" doen de beveiliging van de Alkmaarse gevange- oi.Schutterswei" ingrijpend te verbeteren. lel bij de Alkmaarse politie als bij het gemeentebestuur leeft ,2 te bezorgdheid" over de vijf ontsnappingen uit „Schutters- o.i binnen één jaar, waarvan twee gistermorgen. Ook de Alk- 'jjJse gemeentepolitie heeft op maatregelen aangedrongen, 2 jat de jacht op vaak vuurwapengevaarlijke criminelen als riskant wordt ervaren. o overe beveiliging van „Schutterswei" zou opnieuw af te lei- zijn uit de ontsnapping van vrijdagmorgen. Degene die ver- ®pelijk met een diamantzaag een chroomstalen tralie heeft 2 yijderd moet daarmee geruime tijd bij de gevangenismuur in zijn geweest, zonder te zijn opgemerkt. In een interview 25 'het NOS-journaal hekelde politiecommissaris Molenaar met het personeelstekort in de gevangenis en de verouderde 0 gheidsvoorzieningen. 45 Fvd A-kamerleden Kosto en Haas-Berger hebben gisteren ge- 0 dat de doorgevoerde bezuinigingen in het gevangeniswezen 0 (daan moeten worden gemaakt. Zij willen minister Korthals s (justitie) volgende week mondelinge vragen stellen over de onte ontsnapping van vier gedetineerden uit de strafgevange- an Scheveningen. HAAG Milieuorganisaties worden ten onrechte niet be en bij de evaluatie van de kernramp in Tsjernobyl. Als mi- ubs en onafhankelijke deskundigen buitenspel blijven zal de uiteindelijke analyse van de ramp eenzijdig zijn en ekort schieten. De stichting Natuur en Milieu zegt dit in rief aan de Kamer over het werkplan van het kabinet voor boordeling van de ramp. ttichting vindt dat milieuorganisaties en onafhankelijke des- fiigen in het plan gepasseerd worden. Evenmin wordt het erlandse kernenergieprogramma opnieuw ter discussie ge- I. Ook staat volgens Natuur en Milieu in het werkplan niets f een studie naar veiliger types centrales. e brief bepleit de milieustichting verder een onafhankelijke ng van radioactieve verontreiniging en het opnieuw opstel- 'an veiligheidsnormen. De overheid zou bovendien een on- rkte aansprakelijkheid moeten garanderen bij ongelukken kerncentrales. AMSTERDAM Het open baar ministerie in Amsterdam heeft alle Golden Ten casino's in de hoofdstad laten weten dat zij „met onmiddellijke in gang" het Golden Ten-spel moeten staken. De brief is het begin van een nieuw offensief tegen het gokspel, dat tot dus verre onder de vlag van „be hendigheidsspel" buiten schot is gebleven. Volgens de Amsterdamse pers officier mr. J. Wooldrik is na enkele maanden zorgvuldige observatie van het Golden Ten-spel overduidelijk geble ken dat „het sprookje van de behendigheid" doorgeprikt kan worden en de Golden Ten-casino's aangepakt kun nen worden. Gezien de onduidelijkheid die tot nu toe over het vervol gingsbeleid bestond, heeft de officier van justitie de casino- eigenaren van te voren ge waarschuwd dat hij tegen hen zal optreden. Op zijn beurt is de Vereniging Casino „De Leidse club" in Amsterdam in middels een zogenoemde ver korte termijnprocedure begon nen. Volgens de advocaat van de vereniging moet de officier van justitie eerst het gevraag de bewijs aandragen, voordat hij naar het middel van slui ting of inbeslagname van het spel grijpt. p krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags pn 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant jlt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Brokx (Volkshuis vesting) is zich wel bewust geweest van een gebrek aan controle op subsidie aanvragen van particulie re beleggers, maar heeft daaraan tot voor kort niets willen veranderen. Hij vond een hoge wo ningproduktie belangrij ker dan een goede contro le. Dit blijkt uit een ge sprek van De Volkskrant met mr. M. van Wolferen, die tot enige maanden ge leden secretaris-generaal was van het ministerie van VROM. De gang van zaken op het de partement heeft ertoe geleid dat het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds bij 147 verschil lende bouwprojecten de bouw kosten te hoog kon voorstellen en zo frauduleus honderden miljoenen aan bouwsubsidie in de wacht kon slepen. Dergelij ke constructies, die wellicht ook door andere beleggers zijn toegepast, hadden eveneens tot gevolg dat de huren van een groot aantal woningen werden opgedreven. Voor het rijk be tekende dat nog een strop, om dat het daardoor ook meer in dividuele huursubsidie moest uitkeren. Oud-secretaris-generaal mr. Van Wolferen vertelt dat hij „eeuwig heeft lopen klagen" over de onderbezetting van de accountantsdienst van VROM, die de subsidie-aanvragen „eenvoudig niet kon bijbe nen". Maar zijn geklaag werd niet gehonoreerd met meer personeel. „De politici leggen de prioriteiten bij de verwe zenlijking van hun woning- bouwprogramma", aldus de Van Wolferen. voormalige hoogste ambtenaar van VROM. Gebrek aan con trole werd afgedaan als een Zorgen „administratief probleem", dat de secretaris-generaal zelf maar moest oplossen. Van Wolferen legt uit dat het kabinet-Van Agt I (1977 - 1981), waarin mr. G. Brokx ook al staatssecetaris was van Volkshuisvesting, besloot meer woningen te laten bouwen door particuliere beleggers. Dat lukte, en er werden veel nogal ingewikkelde plannen ingediend waarin de bouw van woningen werd gecombineerd met die van winkels. „Dat be tekende voor de betrokken ambtenaren dat ze in een ver schrikkelijk tempo moesten gaan werken. Het waren jaag- programma's; de minister of staatssecretaris kreeg op zijn mieter in de Tweede Kamer als hij het niet haalde", aldus Staatssecretaris Brokx zou zich pas begin dit jaar zorgen zijn gaan maken over het gebrek aan controle op subsidie-aan vragen. De Algemene Reken kamer had hem laten weten dat zij daarop in haar jaarver slag een vernietigend com mentaar zou leveren. Brokx stapte vervolgens naar de Raad voor Onroerende Zaken en vroeg de bij deze organisa tie aangesloten beleggers voortaan zelf een accountants verklaring bij hun subsidie aanvraag te voegen. Volgens een ambtenaar van VROM geeft die verklaring echter geen enkele garantie voor de juistheid van de gegevens om trent bouwkosten. Ex-secretaris-generaal Van Wolferen ontkent overigens dat hij geweten heeft van de frauduleuze subsidie-aanvra gen van het ABP. Een rapport daarover van ir. Post, hoofd inspecteur-directeur van Volkshuisvesting in Zuid-Hol land, zou hij nooit onder ogen gehad hebben. De oud-minis ters Nypels en Van Dam, die in 1981 en 1982 gedurende een korte periode op Volkshuis vesting gezeten hebben, zijn naar hun zeggen niet gecon fronteerd met problemen rond de controle op subsidie-verle ning. „Ik heb nooit beter ge weten dan dat die aanvragen door de regionale inspecteurs van het ministerie ook inhou delijk werden beoordeeld", al dus Van Dam. Volgens ir. Post werd zo'n controle echter ver boden door superieuren op het departement, die naar nu blijkt net als Brokx een grote woningproductie belangrijker achtten dan een goede contro le. HEMELS 1 üAai7 t Is 0*^.1 ffALI/" -—J IK W/Ittósw SNORT 16 om SCHIEDAM De Schiedam- se politie heeft opnieuw arres taties verricht in verband met de bomaanslag op een Turks theehuis in Schiedam. Donder dag zijn de 20-jarige Rotter dammer J. van H. en zijn evenoude plaatsgenoot R.A.H. aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de aan slag, zo is gisteren bekend ge worden. De nieuwe verdachten zouden de chemicaliën hebben gele verd voor de bom, die op 10 augustus in het theehuis aan de Parkweg ontplofte en daar aanzienlijke schade aanrichtte. Bij huiszoeking werden explo sieven gevonden, alsmede een geweér en munitie en kleding, foto's en vlaggen die in ver band gebracht kunnen worden met het racistische Schiedams Jongerenfront. Volgens de aanklager heeft de raadkamer van de Rotterdam se rechtbank gevangenhou ding bevolen tegen de 19-jari- ge Rotterdammer A. van B., die al sedert vorige week vast zit. Van B. heeft bekend de bom te hebben vervaardigd, maar ontkent te hebben gewe ten dat de bom voor het thee huis bestemd was. Voor de aanslag zelf zit de 18-jarige Schiedammer M. van de V. nog steeds vast. Hij werd gear resteerd op de dag van de aan slag. LEIDEN De academische ziekenhuizen zijn woedend over de door minister Deet- man (onderwijs en weten schappen) aangekondigde be zuinigingen van veertig mil joen gulden door taakverde ling en concentratie. Daar komt nog eens een bedrag van vier miljoen bij dat moet wor den opgebracht door doelma tigheidsbevordering. Boven dien worden de kredieten voor het betalen van lopende reke ningen met 150 miljoen gulden verminderd. Vooral de suggestie van Deet- man, dat de afgelopen vier jaar niet aan hun bezuinigings opdracht is voldaan, is bij de academische ziekenhuizen verkeerd gevallen. Ze bestrij den dat met klem en stellen, dat de afgelopen vier jaar juist onevenredig veel is ingele verd: totaal honderdvijftig miljoen gulden. In een brief aan Deetman eisen de zieken huizen nadere opheldering over de maatregelen die een zijdig en zonder enig overleg vooraf zouden zijn aangekon digd. DEN BOSCH De officier van justitie in Den Bosch heeft gisteren zestien jaar cel geëist tegen een 40-jarige man uit Hees die verdacht wordt van het invoeren van heroïine in Nederland. Hij zou vanaf 1982 minimaal 200 kilo hebben in gevoerd en verhandeld met een waarde van 40 miljoen gulden. De officier van justitie, mr. Kolkert, eiste de maxi mumstraf. „Als we die hier nog niet eisen, wanneer dan wel?" Volgens Kolkert stond de verdachte jarenlang aan het hoofd van een organisatie die de heroïne vanuit Zuidoost- Azië naar Nederland impor teerde, hier bewerkte en dis tribueerde. De verdachte, die in 1977 door de rechter al tot vier jaar werd veroordeeld wegens drugsdelichten, leefde als een vorst van <^e opbrengst van de handel. „Het is echter een bedrijfstak met risico's, en justitie moet zorgen dat de risi co's to groot mogelijk zijn".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3