Tutu daagt blanken uit met massale religieuze show CcicbcSotttant Paus plaatst duivel op voorgrond aan tafel DE KRANT. OMDAT UNIET IEDERE DAG IN HET WITTE HUIS KUNT ZIJN. kerk wereld Uit het oog ACHTERGROND ÊcidócSowuvnt ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1986 PAGINA 2 Zorgen om toenemende crematie onder joden Rabbijn H. Rodrigues de Pereira maakt zich grote zorgen om de ook in joodse kring toenemende gewoonte zich tè laten cre meren. In het Nieuw Israelietisch Weekblad schrijft hij dat het tijd wordt dat er een kerkgenootschappelijke brochure ver schijnt met als titel: „Crematie, vijand van ons jodendom". De rabbijn vraagt zich af of joden, die zich willen laten cremeren na hun dood, wel beseffen wat zij hun kinderen en familie aandoen. Na de holocaust is het zijns inziens een voorrecht bij het overlijden van ouders aanwezig te zijn en hen op een jood se begraafplaats te begraven. „Is crematie niet het duidelijkste bewijs van geen eerbied hebben voor het leven, het leven dat God ons schonk", aldus rabbijn Rodrigues Pereira. Tentoonstelling Anne Frank in Wenen In Wenen wordt donderdag september een tentoonstelling geo pend, gewijd aan het lot van Anne Frank en de joodse familie waartoe zij behoorde. De titel is :„De wereld van Anne Frank 1929 - 1945". Na ondergedoken te zijn geweest in het wereldbe roemde Achterhuis aan de Amsterdamse Prinsengracht, werd de familie Frank in 1944 gearresteerd en naar een concentra tiekamp afgevoerd, waar alleen de vader de beproevingen wist te doorstaan. De Oostenrijkse minister van Cultuur, dr. Her- bert Moritz, verricht de opening, waarna het thema van de tentoonstelling zal worden toegelicht door Dick Houwaart, sinds 1976 voorzitter van de Anne Frank Stichting. Een criticus is een man zonder benen die onderricht geeft in hardlopen. Channlng Pollock. Hij had een druk bezochte receptie. Vanuit het hele land waren er mensen ge komen. Hij was dan ook een gewaardeerd en geliefd mens. Hij had besloten om met zijn betaalde baan te stoppen. Daarmee is nog niet zijn werkend leven ge ëindigd. Hij maakt nog deel uit van diverse werkgroepen en heeft nog verschillende plannen. Al was hem voor speld dat hij in een groot gat zou vallen, hij heeft dat zelf nog niet ondervonden. Maar toch is er wel een en ander weggevallen. ,,Van al die mensen die op die re ceptie waren, heb ik bijna niemand weer terug ge zien", zegt hij. „Ik zou daar over wel eens wat willen schrijven'. Maar hij aarzelt ook bij deze gedachte. Ik wil niemand beschuldigen en ik wil ook niet zeggen dat ik het moeilijk heb, want dat is beslist niet zo. Het gaat hem niet om een klaag-verhaal, maar om die ervaring. Je hebt met zoveel mensen contact gehad. Met hen gewerkt, vergaderd. Je stond in een stroom van in formatie en ineens valt dat allemaal weg. Jij gaat naar huis. Iemand anders komt op jouw stoel te zitten en de mensen die op je receptie waren, bellen hem op, over leggen met hem, knopen banden met hem aan. Je kunt wel zorgen dat je zelf niet met lege handen komt te zitten. Je kunt wel voor nieuwe tijdsinvulling zoeken en dat is ook belangrijk. „Want als je gaat zitten suf fen, ben je zo weg...", zei mijn gesprekspartner. Veel mensen die met pensi oen zijn gegaan, zeggen zelfs: „Ik heb het nu nog drukker dan daarvoor". Maar het gaat niet alleen om nieuwe tijdsvulling. Als ik mijn gesprekspartner goed begrijp dan gaat het het hem om die mensen. Mensen die hij graag mocht en die hem graag mochten. Die mensen zie je ineens niet meer. Nooit meer....? Misschien. Ik heb dat zelf ook ervaren ondervonden, nadat ik van baan veranderde. De pijn zat niet in het veranderen van werk. Er was zo weer voldoende nieuw werk en ook nieuwe contacten, maar ik besefte dat ik sommige mensen niet meer of nog maar af en toe zou terug zien. En niet meer dagelijks of met grote regelmaat. Met het ouder worden, laat je mensen achter en je kunt ook het gevoel hebben dat mensen jou achterlaten. Ze bedoelen het niet zo. Ze denken er misschien niet eens zo over na. Daarom wil mijn gesprekspartner er misschien ook over schrij ven, om er eens bij stil te staan. In een brief schreef iemand anders me: „Verlies van baan is in zekere zin verlies van identiteit. Ik mocht 40 jaar meedoen en het mo ment van stoppen zelf kie zen. Dat maakte het gemak kelijker. Toch heb ik ook er varen, dat in de ogen van zijn omgeving een mens vaak alleen maar is, wat hij is en doet, en niet wie hij is als persoon". „Het gaat niet om een klaag-verhaal", zei mijn ge sprekspartner. Jk vond zijn verhaal en het gelijkluiden de verhaal van de brief schrijver wel de moeite waard om u door te geven. Marinus van den Berg (Van onze correspondente Margareth Jacobsohn) Volgende week zondag wordt de man waar de blanke Zuidafrikanen zo'n hekel aan hebben, bisschop Desmond Tutu, in Kaapstad geïnstal leerd als het eerste zwar te hoofd van de Angli caanse kerk van Zuid- Afrika. Meer dan twee honderd miljoen mensen in de hele wereld zullen dan voor hun televisie zitten, maar de Zuidafri- kaanse tv-schermen zul len zwart blijven. Het Zuidafrikaanse televi siestation (SATV), dat onder overheidscontröle staat, is van mening dat de installatie van bis schop Tutu als aartsbis schop niet belangrijk ge noeg is om live uitgezon den te worden. De SATV. die wèl de Britse koninklijke huwelijken live op het scherm bracht, had evenmin belangstelling toen Desmond Tutu in 1984 als eerste Zuidafrikaan de No belprijs voor de Vrede kreeg. Hoewel er kerkelijke en poli tieke leiders vanuit de hele wereld en een uitgelezen ge zelschap van vips de plech tigheid in de St. George's ka thedraal in Kaapstad zullen bijwonen, zal de Zuidafri kaanse regering schitteren door afwezigheid. De rege ring is namelijk niet uitgeno digd. Na de installatieceremonie is de onstuimige bisschop van plan de heilige communie in de openlucht uit te reiken. Het zal een uitbundige en spectaculaire religieuze shpw worden, die bestaat uit een mengeling van Westerse en Afrikaanse liturgische ele menten, waar Zuid-Afrika en misschien wel de hele wereld nog nooit eerder mee kennis hebben gemaakt. Meer dan 150 liter miswijn en 25.000 hosties zijn besteld vóór de verwachte 25.000 kerkgan gers. Er zullen negen voor gangers uit verschillende de len van de wereld de com munie uitreiken aan het vier meter lange altaar. Kerkko ren zullen begeleid worden door een Afrikaanse marim baband en een fanfarekorps. Op Tutu's lijst van genodig den staan vooraanstaande Anglicanen uit ten minste twaalf landen; diplomatieke afgevaardigden van 21 lan den, waaronder Nederland, Groot-Brittannië, de Vere nigde Staten, Frankrijk, West-Duitsland en China; Bisschop Desmond Tutu popsterren zoals Stevie Won der en Lionel Richie, een oudgediende zanger als Har ry Belafonte, tv-idool Bill Cosby; internationale sport helden, van wie de oud- Wimbledonkampioen Arthur Ashe er een is; burgemeesters van de grootste Amerikaanse steden; voormalige Nobel prijswinnaars en talrijke poli tici. Afgelopen week heeft het ministerie van Binnen landse Zaken zo'n zeventig visa-aanvragen ontvangen, maar het was nog niet be kend wie nu precies op de uitnodiging van de bisschop waren ingegaan en evenmin aan wie een visum voor Zuid-Afrika verleend zou worden. Verbolgen De regeringsgezinde krant in Kaapstad, Die Burger, schrijft dat verschillende blanke huiseigenaren in Kaapstad verbolgen zijn over het feit dat er zoveel over heidsgeld aan de installatie wordt uitgegeven en beledigd zijn omdat de regering geen uitnodiging heeft ontvangen. De gemeenteraad van Kaap stad, die Tutu en zijn gasten voor een receptie heeft uitge nodigd, trekt zich hiervan echter niets aan. In een motie afgelopen week veroordeelde de gemeenteraad eensgezind de houding van Die Burger en de raadsleden prezen bis schop Tutu als een vredesen gel die door de hele natie geëerd zou moeten worden. De show-achtige installatie en de massale Heilige Com munie zijn typerend voor de kleurrijke stijl van bisschop Desmond Tutu. Hij wordt ge zien als een controversiële publiekstrekker, die geniet van zijn Afrikaanse afkomst en die geregeld de draak steekt met het prachtvertoon van Westerse plechtigheden. Opgewekt prikt hij door elk vertoon heen en hij vertelt vaak moppen tijdens zijn diensten die orthodoxe An glicanen stijf doen staan van afschuw. Zijn prikkelbare humeur vinden de meeste Zuidafrikaanse blanken ver ontrustend net als het feit dat hij geen blad voor de mond neemt. Tutu, van wie het paspoort al twee keer is ingenomen, stelt apartheid gelijk aan nazisme: hij komt openlijk uit voor zijn sympathie voor het ver boden Afrikaans Nationaal Congres (ANC), hij zegt dat hij de voorkeur geeft aan so cialisme boven kapitalisme en hij heeft alles in het wérk gesteld om internationale sancties tegen zijn land op te roepen. Tutu daagt daardoor de Zuid afrikaanse autoriteiten als het ware uit hem gevangen te zetten. Op grond van de noodtoestand en andere be palingen in Zuid-Afrika is het verboden op te roepen tot sancties. President Botha en zijn regering waarschuwen hem knarsetandend dat zijn uitlatingen over sancties grenzen aan hoogverraad, maar laten hem verder nog met rust. De kleine priester, die in zijn jeugd golfcaddie was bij een sjieke club in Jo hannesburg en snoep ver kocht in stadstreinen om zo geld bijeen te krijgen voor zijn studie, is praktisch on aantastbaar. Het lijkt alsof hij boven de Zuidafrikaanse wet staat dank zij zijn internatio nale reputatie. Telkens als Tutu aanspoort tot sancties zet hij miljoenen banen van zwarten op het spel, zo zeg gen zijn tegenstanders. Tutu is daarentegen van mening dat de ellende waarin de zwarten nu verkeren dient om in de toekomst een gelijk waardige maatschappij op te bouwen. Verdeeld Het besluit van de gemeente raad in Kaapstad met steun van een groot aantal blanke huiseigenaren bisschop Tutu te eren, ondanks het feit dat de regering dit afkeurt, toont aan hoe verdeeld de blanke bevolking eigenlijk is. Wat de persoonlijke levenstijl van de bisschop betreft zijn sommigen van mening dat hij ver boven de meerder heid van de zwarten en een aantal blanken uitsteekt. Zijn huis in een elitewijk in Kaapstad is prachtig en luxueus ingericht. Zijn kin deren gaan naar school en studeren in een ander we relddeel ver weg van de ar moedige Zuidafrikaanse stadsdelen, waar politieko gels, zwepen, brandende bar ricades, traangas, „halsban den" en massale gewelddadi ge acties deel uitmaken van het dagelijks leven. Tutu's standpunt met betrek king tot de sancties heeft zelfs tot tweespalt geleid in de Zuidafrikaanse Angli caanse kerk. Afscheidingsbe wegingen, zoals een groep van lekenpriesters die zich willen inzetten voor waar heid en spiritualiteit, hebben zich openlijk gedistantieerd van de bisschop. Verder heb ben ze alle bisschoppen van de kerk opgeroepen om een verklaring af te leggen of ze het wel of niet met Tutu eens zijn. Maar tot op heden is het nog niet tot een schisma ge komen in de Anglicaanse kerk in Zuid- Afrika, waar van het ledental voor tachtig procent uit zwarten bestaat. MARGARETH JACOB SOHN De duivel, die in de loop der tijden in het christe lijk bewustzijn ietwat op de achtergrond was ge raakt, is de afgelopen zo mer uit die achtergrond naar voren gehaald door paus Johannes Paulus II. Satan is een kosmische leuge naar en moordenaar, zo ver klaarde de paus tegenover pelgrims terwijl hij een reeks predikaties afrondde die was begonnen met engelen en eindigde met de duivel. Een week eerder riep Johan nes Paulus bijbelse beelden voor de geest, waarin de dui vel wordt afgeschilderd als de onzuivere geest, de verlei der, het kwaad en de anti- Christ, alsmede als leeuw, draak en slang. Volgens de paus is de duivel nog steeds zeer aanwezig in »de wereld. Satan probeert de mens tot kwaad te verleiden en tracht hem van de wet van God te doen afdwalen. Italiaanse dagbladen en tijd schriften reageerden vrijwel onmiddellijk op de kanselre des met speciale artikelen en spotprenten over een grotesk schepsel voorzien van hoorns en staart, gewapend met een drietand, dat in een verwoed gevecht was gewikkeld met een in het wit geklede Jo hannes Paulus. De duivel is in de kerkelijke doctrine een engel die voor verkeerde heeft gekozen, een potentiële kracht die verwik keld is in een voortdurende strijd met het goede en die tracht om het evenwicht tus sen goed en kwaad te versto ren in zijn voordeel. De in terpretatie van Johannes Paulus week niet ver af van deze lijn. De preken van de paus haal den de voorpagina's, omdat de roomskatholieke doctrine van de duivel uit de mode was geraakt. Vandaag de dag beschouwen veel theologen de duivel als een metafoor die wordt gebruikt om de aanwezigheid van het kwaad in de mens en de wereld te verklaren. Uit onderzoeken in verscheidene Europese landen over de afgelopen 15 jaar is gebleken dat de mees te katholieken de duivel niet langer zo ernstig nemen. Johannes Paulus verklaarde dat hij de gelovigen wilde voorbereiden op het einde van de wereld, zoals dat door de bijbel wordt voorspeld en dat hij het werkelijke geloof van de kerk duidelijk wilde maken, tegenover degenen die het verdraaien door het belang van de duivel te over drijven of te ontkennen door zijn kwaadaardige vermogen te bagatelliseren. Monseigneur Corrado Bal- ducci, een vooraanstaand deskundige van het Vaticaan op het gebied van de demo nenleer, zei dat de stichtelij ke woorden van de paus be doeld waren om de kerkelij ke doctrine van de duivel te rug te brengen in het juiste perspectief. De paus citeerde passages uit de bijbel en omschreef dui vels als engelen die gezon digd hebben en dientenge volge door God zijn gewor pen in de duistere afgronden van de hel. Maar als gevolg van de zonde van onze eerste ouders, heeft deze engel tot op zekere hoogte de heer schappij over de mens ver kregen. Centraal in zijn boodschap stond dat de aanwezigheid van satan des te scherper ge voeld wordt als de mens en de gemeenschap zich verwij deren van God. Vaticaanse functionarissen interpreteer den zijn woorden als een waarschuwing tegen de op mars van het atheïsme in de moderne wereld. De paus voerde nadrukkelijk aan dat satan het vermogen bezit om mensen, in naam van het rationalisme en an der denkpatronen, zijn be staan te laten ontkennen, door op alle mogelijke manie ren zijn activiteiten te ver hullen. Tot de 18de eeuw legde de kerk wellicht te veel het ac cent op het concept van de duivel, hetgeen zelfs onder christenen leidde tot fatalis me, aldus Balducci. Maar, zo voegt hij hieraan toe, in de huidige wereld wordt de leer van de duivel in niet meer geaccepteerd en dus dient het evenwicht te worden her steld. SAMUEL KOO Meloencocktail - biefstuk met champignons sperziebonensalade en aardappelen - dame blanche De benodigdheden voor twee zijn: 1 kleine meloen, glaas je witte port of sinaasappelsap, 1 lepel koffie- of slag room; ui, 5 g boter, 100 g champignons, zout, basilicum, 2 biefs tukjes a 100 g, 25 g boter, peper; 250 g gare sperziebonen, uitje, peterselie, 1 lepel mayo naise, 1 lepel azijn, zout, peper, 2 tomaten; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 2 porties vanille-ijs, 10 g cacao, 6 g custard, 20 g suiker, 2 dl water, (1 a 2 lepels room). Snijd de schoongemaakte meloen in blokjes en zet die twee uren koel weg met port of sinaasappelsap. Verdeel de meloen over coupeglazen en schenk er het met room gemengde vocht over. Fruit de kleingesneden ui goudbruin in de eerste portie bo ter, bak de in vieren gesneden champignons mee tot hun vocht verdampt is en breng het mengseltje op smaak met zout en basilicum. Bak de biefstukjes in vier minuten bruin. L>eg het vlees op een warm bord en strooi er zout en peper over. Warm het champignonmengsel op en leg het op het vlees. Maak de biefstuk-jus af met weinig water en zout en laat hem nog even koken in de champignon"-pan Meng de afgekoelde sperziebonen met kleingesneden ui, fijn geknipte peterselie en een sausje van mayonaise, azijn, zout en peper. Garneer de salade met dunne plakjes tomaat, strooi daar weinig zout en peper over. Meng in een steelpan cacao, custard, suiker en water. Breng dit mengsel, kort voor het presenteren, al roerende aan de kook en meng het desgewenst met de room. Geef de warme chocoladesaus apart bij het ijs. Menutip voor maandag: vissticks met sla en gebakken aard appelen - mokkavla. JEANNE Risico's in Bonn In de Bondsrepubliek waar volgend jaar verkiezingen wor^,0j den gehouden, hebben kanselier Kohl en zijn CDU zich iifloi deze regeerperiode weinig populair gemaakt. Bij verkiezinial gen in enkele deelstaten leed de partij van Kohl gevoelig^® verliezen. De winst ging naar de SPD, die deze week hefg| verkiezingsprogramma heeft vastgesteld. Opmerkelijk is datfl^ naarmate de verkiezingen naderen, de CDU in de onderzoer ken beter scoort. Het is bepaald niet uitgesloten dat ook dezfpf verkiezingen het beeld zullen vertonen dat eerder in Belgipg en Nederland te zien was: een duidelijke steun voor de groot^ ste partij die nu de dienst uitmaakt. De grote concurrent van de CDU is de socialistische SPE die deze week Johannes Rau tot lijstaanvoerder koos. Raui eerste minister van Noordrijn-Westfalen, staat bekend all een gematigd man. Hij is een typische middenfiguur in de SPD. Tot deze week heeft hij geen duidelijke standpunten ingenomen over heikele onderwerpen als de plaatsing vai] nieuwe Amerikaanse kernraketten en de bouw of ontmantel ling van kerncentrales. AaN die vaagheid heeft hij deze week een eind gemaakt^- Rau verwierf binnen zijn partij ook de steun van de linker vleugel door simpelweg te stellen dat wanneer de SPD straky gaat regeren, de Amerikaanse Pershings uit de Bondsrepu» bliek moeten worden verwijderd. West-Duitsland zal daw ook niet meer meewerken aan het Amerikaanse SDI-proW gramma (Star-Wars). Het SPD-congres besloot voorts me» grote meerderheid alle kerncentrales in West-Duitsland irf de komende tien jaar te sluiten. Dat zijn heldere standpun ten. In navolging van de PvdA in ons land bij de verkiezin gen in mei voor de Tweede Kamer verwacht de SPD da^ veel kiezers na de ramp in Tsjernobyl een anti-nucleair befrC leid zullen steunen. Dat in Nederland deze verkiezingsstrateis' gie als onderdeel van het totale verkiezingsprogramma va*>< de socialisten Den Uyl aan niet het vereiste aantal zetelPb heeft kunnen helpen, vormt voor de Westduitse SPD geeft* reden voor een andere aanpak. |b t»s DEZE week heeft Johannes Rau, de verzoener, laten mei^ ken dat hij niet alleen compromissen-bouwer is. Hij en dt j SPD zijn bereid duidelijke standpunten in te nemen, die ooi bij een deel van de achterban weerstanden oproepen. De so cialistische oud-Bondskanselier Helmut Schmidt bijvoorbeelr huldigt heel andere opvattingen, evenals SPD'ers die in d£ top van de vakbeweging zitten. Het getuigt van veel zelfbewustzijn dat de Duitse socialis ten op eigen kracht weer willen gaan regeren. Zij sluiten li'l beralen en Groenen op voorhand uit van een regeringscorri*J binatie. De SPD wil een „coalitie met de kiezers". De partj: van Rau neemt met de opstelling grote risico's, maar de b«£P sluiten van het SPD-congres dragen wel bij tot duidelijkheid in de Duitse politiek. Een duidelijkheid die ook in het belang is van de bondgenoten. Koeltjes DE BILT (KNMI) Een te rugkeer van de zomer zit er de komende dagen niet in. De de pressie die nu al bijna een week ons weer in ongunstige zin beinvloedt verandert maar weinig van plaats en zorgt ook in het komende weekeinde voor veel wind en enkele bui en. De middagtemperatuur ligt rond de 16 a 17 graden. Voor zondag is de kans op opklarin gen nog het grootst. De wind waait uit west tot noordwest en is matig tot vrij krachtig, 4 a 5, aan de kust op het IJssel- meer krachtig tot hard, 6 a 7. Maandag trekt een volgende storing via de Britse Eilanden over ons land. Een mogelijke opleving van het weer op zon dag is dus van tijdelijke aard. Voor een groot deel van Euro pa geldt eveneens dit sombere beeld. De zomer handhaaft zich nog in zuid en oost Euro pa. Weersvooruitzichten geldig voor zondag en maandag: Benelux: Wisselend bewolkt en enkele buien vooral maandag. Mid dagtemperatuur 16-19 graden. West-Dui tsland: Veel bewolking met af en toe buien.Middagtemperatuur 14- 19 graden. Engeland: Zondag opklaringen en droog, maandag veel bewolking en af en toe regen.Middagtempera tuur 15-19 graden. Ierland eï Schotland: Veel bewolking e nu en dan regen. In Schotlart veel regen. Middagtemper.* tuur 14-19 graden. Spanje, Portugal, Italië en Jo( goslavische kust: Zonnige perioden met een eit kele lokale onweersbui. Mil dagtemperatuur 25-32 graden Zuid-Scandina vië: Veel bewolking en buien. Middagtemperatuur 18 graden. af en tf ratuur 1L WEERRAPPORT HEDENMORGEN Zd. Limburg zw.bew. Wj 13» 2 i m lï 'oil bew. 21 15 Frankfort Genève Helsinki Malta Moskou Munchen 19 9 2 VI

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2