Toerisme het toneel van internationale concurrentieslag 1 £eicUe Qowuvnt' „ALS JE NIKS DOET, LIG JE ZO ONDER" DEN HAAG - De allereerste va kantie, twee weken naar Callants- oog. In een gehuurde auto, pa ach ter het stuur, ma overstuur. Jaren later eindelijk naar het buitenland, op de bonnefooi naar Spanje. Pa en ma in een nog niet afbetaalde auto, één tent achterin, vier kinde ren daar bovenop. Geen tolwegen, wel files in alle Franse steden, en na drie dagen als beloning een plaatsje op een willekeurige cam ping aan de Costa Brava. In volle dige onwetendheid werden alle problemen onbevangen tegemoet getreden. Wat je van tevoren niet verwachtte was ook niet van tevo ren al een probleem. Vrijheid en blijheid kenmerkten het toen nog ombudsmanloze tijdperk. Tegenwoordig moet de toerist zoveel re gelen en zijn er zoveel mogelijkheden, bepalingen en onderkende gevaren dat het runnen van een multinational kin derspel is vergeleken bij vakantie hou den. De bijna verstreken zomervakantie heeft opnieuw aangetoond dat overdaad aan informatie je bijna zou doen beslui ten thuis te blijven. En dat in een tijd waarin je voor betrekkelijk weinig geld over de hele aardbol kunt rollen. En je in geval van nood door onder meer de ANWB weer kunt laten terugbrengen. De zomertoerist van tegenwoordig legt zorgvuldig alle krantebenchten klaar, zet de tv aan voor het NOS-journaal en consumentenprogramma's, bekijkt het lijstje voordelige geldkoersen, benzine bonnen, talen en vakantiepieken en be gint voorzichtig zijn huiskamerglobe rond te draaien. Rode strepen haalt hij door het Oostblok (radioactief), Joego slavië (vier toeristen door plotselinge kou bevangen). Frankrijk (hevige bos branden en een tornado), de Verenigde Staten (de Amerikanen komen niet hier heen,-dan hij niet daarheen), Italië (Na pels zien en sterven werd ooit bijna wer kelijkheid), Engeland (voetbalsupporters vernielen veerboten), Scandinavië (drank onbetaalbaar), België en Duits land (te dichtbij), Portugal (moeilijke taal en slecht zeewater bij Costa do Esto- ril), Griekenland (verhoogt prijzen te veel) en Oostenrijk en Zwitserland (be waren voor de winter). Zijn vinger prikt ten slotte in Spanje, een automatische voorkeur die het grootste percentage Nederlanders nog al tijd heeft. Aanslagen van de ETA, bos branden, overboekte hotels, volle stran ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1986 De vele Bom-meldingen hebben vooral de goede reisorganisatoren niet lekker gezeten. Toch hebben ook deze onderne mingen tijdens de recente presentaties van hun winter- en zomerprogramma's extra maatregelen aangekondigd om de steeds kritischer reiziger meer vertrou wen en service te geven. De in een popu lair jasje gestoken programma's van Frits Bom mogen dan veel gerechtvaar digde kritiek hebben ontvangen, naast onnodige onrust hebben ze ook zeker ef fect gesorteerd. En dat allemaal in het voordeel van de consument, die alleen dreigde te komen staan door de geschil len tussen de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) en de Consumentenbond, de twee hoofdpo- ten van de gestruikelde Geschillencom missie Reizen die te veel uiteenliepen. Zoals bekend was een en ander voor touroperators als Hotelplan en Arke Reizen aanleiding een eigen, snelle klachtenafwikkeling in het leven te roe pen. Reisleidsters ter plaatse en - bij Hotelplan ook vijftig reisagenten in Ne derland - krijgen nu toestemming naar eigen inzicht direct schadevergoeding toe, te kennen aan gedupeerde reizigers. Verder heeft zowel Hotelplan als Frits Bom gezegd hoe nuttig de instelling van een Ombudsman Reizen zou zijn. Bom heeft laten weten niet zelf voor die func tie in aanmerking te willen komen. Consument De consument is als mogelijk schuldige partij nog niet ter sprake gekomen. Deze gaat natuurlijk niet altijd vrijuit. Riskant boekingsgedrag, onvoorzichtigheid, veel eisendheid of onwillendheid zijn hem niet altijd vreemd. Waarbij, aldus heb ben psychiaters onlangs verklaard, het heel belangrijk is zonder stress met va kantie te gaan. Kortom, eerst rustig de problemen thuis oplossen alvorens af te reizen. En je op de vakantiebestemming proberen aan tc passen aan het andere levensritme. Makkelijker gezegd dan ge daan, maar zeker het proberen waard. En de ANWB zou de ANWB niet zijn als ze daarvoor ook niet een psychiater in het service-pakket had gestopt. Stress treedt zeker op als je een keus wilt maken uit de nieuwe vakantiegidsen. Deze zijn dikker, gevarieerder, avon tuurlijker. De slag om de gunst van de consument is weer in alle hevigheid los gebarsten. Alle mooie beloften zullen moeten worden nagekomen, want stel je voor dat Frits Bom ook tijdens de win tersport opduikt, met een Consumen tenslee. HERMAN JANSEN Velen hebben hun vakantie er weer opzitten en zijn wellicht bijna vergeten dat ze „ooit" een paar weken geleden nog in zachte sferen van „zalig niets doen" vertoefden. De een kiest voor een stil en ver strand onder ritselende palmen, een ander fietst in eigen land rond waar voor het eerst sinds lange tijd van een regenloze zomer te genieten viel. Dit ver haal gaat over de keuze: gaan we de grens over of niet? Maar ook over dezelfde keuze van de buitenlander: gaan we naar „Holland", naar een ander land of blijven we thuis? Voor de nationale beleidsmakers die Nederland in toeris tisch opzicht onder de aandacht van de buitenlander maar ook van landgenoten willen brengen, is die vraag uiteraard snel beantwoord. Maar hoe bereik je die situatie met een minimum aan geld? Alles wat je wilt, kost geld dat er in steeds mindere mate is, terwijl Nederland moet meeknokken in een geweldige inter nationale concurrentieslag, wil het tenminste niet verzuipen in de folders over de bollenvelden. Want tulpen, molens en klompen zijn al lang niet meer voldoende om de toerist hier te krijgen, laat staan de Nederlander zover te krijgen ook eens in eigen land vakantie te vieren. De strijd is nog niet beslecht, maar Nederland moet wel oppassen. DEN HAAG - „Om het toeristisch pro- dukt dat Nederland heet te verbeteren zijn twee belangrijke dingen nodig. Je moet datgene wat je de toerist te bieden hebt, heel goed onder zijn aandacht brengen en tegelijk ervoor zorgen dat het aanbod in elk opzicht bereikbaar is; je moet de beschikking hebben over uitste kende auto- en bootverbindingen en noem maar op. Dat proberen we op twee manieren te bereiken. Om te begin nen door tot en met 1989 op jaarbasis in totaal zestien miljoen uit te trekken voor projecten, die tot doel hebben het toeris me te stimuleren en particuliere inves teerders naar de toeristische sector te lokken. Verder door onze bijdrage ter ondersteuning van het Nederlands Bu reau voor Toerisme in Leidschendam te verhogen, oplopend tot uiteindelijk zes endertig miljoen in 1989. Toegegeven: in procenten daalt ons aandeel van ze ventig naar vijftig procent, omdat we vinden dat het bedrijfsleven zelf een gro ter aandeel moet nemen. Wij vinden dat de rijksoverheid alleen aanvullend be hoort op te treden, maar in absolute be dragen trekken we er meer voor uit". Hier ligt, verwoord door drs. René J. Glaser, hoofd van de hoofdafdeling toe risme van het ministerie van economi sche zaken, in een notedop de kern van de filosofie die zijn departement op het terrein van het toerisme aanhangt en die Nederland in de vaart van de internatio nale concurrentieslag moet houden. Promotie Gekeken naar de aantallen te vergeven guldens ligt het accent op de promotie van Nederland als toeristisch produkt. Daar is op zich niets tegen. Maar wie zich realiseert dat van het budget voor het NBT ongeveer tachtig procent be steed wordt aan wervingsactiviteiten voor de buitenlandse toerist en wie zich daarnaast realiseert dat van de zeventig voor subsidie aangemelde toeristische projecten er wegens geldgebrek dit jaar maar zeven door EZ konden worden ge honoreerd (de andere gaan voorlopig in de wachtkamer), kan zich in gemoede af- knjK*'" projecten die er als een knaller uitsprin gen te stimuleren en ondertussen met duobele energie toeristen hier naar toe te halen. Daarom hebben we op jaarbasis die zestien miljoen gulden uitgetrokken: twaalf miljoen gulden via het rijk plus vier miljoen voor de provincies om zeil te besteden. Maar dat is natuurlijk niet het enige. Ook toeristische ondernemers kunnen putten uit de Investerings Pre mie Regeling voor het bedrijfsleven (we rekenen op ongeveer 12,5 miljoen) en in de regio zelf zijn ook allerlei potjes waaruit geput kan worden. Je komt in totaal wel uit op een dikke dertig mil joen. Daar is heel wat mee te doen". Casino's Behoefteonderzoek (anderhalf miljoen per jaar) en het opkrikken van het toe- risme-onderwijs („een high-light bij ons") moeten het beleid verder van de grond tillen. Anders gezegd: bekijken wélke toeristen hier komen, wat zij pre- Qies willen en tegelijk mensen opleiden die de wens van de buitenlandse bezoe ker kunnen vertalen in concreet beleid. Voorbeeld. Het welbekende item „Ne derland Congresland" (drie miljoen sub sidie per jaar) is volgens Glaser een sti mulans gebleken voor het „zakelijk toe risme" omdat Nederland op de wereld ranglijst van congreslanden van de twee ëntwintigste naar de achtste plaats kon klimmen. Nieuwste activiteit op het punt van het zakelijk toerisme is het „populariseren" van casino's. Glaser: „Het casino is ook een onderdeel van dat toeristisch produkt. Een zaken man die hier is voor een congres of iets dergelijks kan 's avonds een gokje wa gen. Maar zijn vrouw, die hij naar dat congres heeft meegenomen, zou in het zelfde gebouw misschien een modeshow willen bekijken. Ik noem maar wat. Dit soort dingen zijn we nu aan het onder zoeken. We willen als rijksoverheid het gokken niet bevorderen, maar het is er nu eenmaal en dan moet je het zo ver standig mogelijk inpassen en gebruiken". Bij uitstek Hij wijst erop dat het toerisme-beleid van Economische Zaken ondermeer ge baseerd is op de conclusies van onder meer de commissie-Wagner die het toe risme aanwees als groeisector bij uitstek. Die conclusies zijn in het zogenaamde Rijks Meeijarenprogramma Openlucht recreatie en Toerisme terug te vinden en hebben daar een financiële vertaling ge vonden. Het is op dit punt dat Economi sche Zaken andere departementen ont moet, waarvan Landbouw en Visserij, dat onlangs de nota Recreantenbeleid het licht deed zien, de belangrijkste is. Over en weer worden beleidsvisies „op elkaar afgestemd". Daar wordt ook ge den, olijfolie en her en der vervuild wa ter ten spijt. Frits bom VARA-ombudsman Frits Bom streek niet voor niets in Spanje neer met zijn Consumentenbus om toeristische mis standen aan de kaak te stellen. Het nieu we EG-land is belangrijk voor de Neder landers en er worden door de Spanjaar den en door de Nederlandse touropera tors fouten gemaakt. Die situatie moest veranderen vond Bom, die daarvoor vaak met knullige voorbeelden op de te levisie verscheen, af en toe echter ook met zeer nuttige. Vooral het probleem van het overboeken van hotelkamers - volgens Arke-Reizendirecteur Fransen in 99 procent van de gevallen de schuld van de gecontracteerde hotels - zorgde voor veel opwinding. Ook al doordat niet alle reisorganisatoren hun cliënten tijdig meldden dat ze een andere be stemming hadden gekozen dan deze had besteld. In Lloret de Mar reden enkele weken geleden bussen rond met 3700 daklozen, op zoek naar alternatieve ac commodatie. Van Nederlandse zijde bleek vooral Stella Express vaak de schuldige partij en deze organisator van busreizen hief zichzelf op. De Stichting Garantiefonds Reisgelden bood uit komst voor de anders gedupeerde reizi gers van Stella Express. Dezelfde stich ting helpt deze week ook de tweeduizend toeristen die het slachtoffer dreigden te worden van de in nood verkerende orga nisatie Tourplan uit Rijsenhout. vragen of op zijn zachtst gezegd de geld stroom voor het toerisme niet enigszins moet worden bijgebogen. Immers, steeds terugkerend element bij het stimuleren van het toerisme is de zich maar uiterst langzaam herstellende werkgelegenheid in eigen land. Voormalig staatssecretaris Van Zeil, die ook verantwoordelijk was voor het midden- en kleinbedrijf, heeft daar in het nog recente verleden meer malen op gewezen en zijn opvolger Evenhuis zal hem daarin ongetwijfeld navolgen. De gesubsidieerde projecten kunnen voor de regio een belangrijke so ciaal-economische stimulans zijn. Glaser: „We doen zowel het een als het ander, maar hebben de nadruk gelegd op de promotie van het toeristisch produkt „Nederland" omdat we met een enorm tekort zitten op de reisverkeersbalans. Met z'n allen geven we per jaar tien mil jard gulden in het buitenland uit, terwijl er maar vijf miljard terugkomt. Dat is een volkomen scheve verhouding. Wat doe je dan? Dan probeer je in Nederland sproken over de projecten waarmee pro vincies komen. „Toen recreatie nog bij het voormalige departement van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zat, was het vaak een zwart-wit discussie waarin winst al tijd slecht was en bescherming van na tuur en milieu altijd voorop stond. Nu recreatie bij Landbouw zit, zijn die dis cussies een stuk zakelijker geworden. Daar zijn we heel gelukkig mee. Wat je de afgelopen jaren bijvoorbeeld hebt zien gebeuren, is dat de provinciale rijksconsulenten van de betrokken mi nisteries elkaar hebben leren kennen en tot gezamenlijke advisering komen over projecten, die door provincies voor,sub sidie worden aangemeld. Er is een veel groter besef gegroeid van het grote be lang dat met toerisme gemoeid is. Men raakt ervan doordrongen dat toensme een zaak is van een kei- en keiharde in ternationale concurrentieslag. Als je niks doet, lig je zo onder". ED FIGEE casino's. rfKjSf -jf-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 20