(Sowuvnt Bonden maken vuist tegen bezuiniging op onderwijs Freek de Jonge Meer werk Ontsnapping a la „Hugo de Groot" Cloof gereduceerd tussen Oost en West bemhsdih Moedermelk zuiverder LANDELIJKE ACTIES WORDEN VOORBEREID Babies verwisseld: ouders ruilen niet Gezellig £eidóG(8ouAa/rit Zijn fans missen hem al een tijdje op het podium en zullen ook nog geruime tijd moeten wachten op een weerzien in het theater. Want Freek de Jonge heeft zich voorlopig vastge prikt op de film. Momenteel vertoeft hij aan de andere kant van de Oceaan om zijn film „De Komediant" („The Perfor mer" voor de Amerikanen) te promoten en om nieuwe con tacten te leggen. Verslaggever Ton Oliemuller had vlak voor zijn vertrek een interview met deze komediant die zijn talent ziet als een gave Gods die je niet moet exploiteren, maar evenmin onder de korenmaat mag steken. L'filfl-r.T.M=IPI DEZEXRANT INKLEUR VERDER IN FINALE Een gesprek met Bruno Ninaber van Eyben, de ontwerper van de nieuwe Nederlandse munten. Bosbranden in Zuid- Frankrijk. De toeristen krijgen vaak de schuld, maar de Fransen gaan ook niet al te voorzichtig met hun natuurgebieden om. Han Peekei, de man achter het succesvolle te- kenfilmprogramma Wordt Vervolgd. Keramiek, niet die uit het oventje van de Volkshogeschool, maar voor industriële toepassingen gaat een grote toekomst tegemoet. Nederland loopt echter achter. Architect Koelewijn is er niet op uit via zijn bouwwerken een monument voor zich op te richten. Hij is er vooral op uit huizen te bouwen waarin mensen zich lekker kunnen voelen. Vroeger was vakantie houden een prettige bezigheid. Maar hoe staat het nu, na de Bom? De beleidsmakers die ervoor moeten zorgen dat buitenlan ders hun vakantie in Nederland doorbrengen, proberen het hoofd te bieden aan de internationale concurrentieslag. Trainer zijn is leuk, zeker als je pupillen Nelli Cooman en Arjen Visserman succes boeken. Maar het is ook armoe. Nog een keer mocht John Talen vlaggedrager zijn van de Nederlandse amateur-wielerploeg. Na het wereldkampioen schap stapt hij over naar de profs. Buys: het dwangbuis. ENEVE De Geneefse Intwapeningsconferentie eeft gisteren haar zomer- itting afgerond met een ersconferentie van oofdwoordvoerder Mil- m Komatina uit Joego- avië. Deze verklaarde at Oost en West op het Trein van de chemische rapens nader tot elkaar jn gebracht en dat de eer waarin de bespre- ingen worden gehouden, verbeterd. De Sovjet-Unie toont bereid heid om te komen tot een compromis ten aanzien van de produktie en de opslag van chemische wapens, aldus Ko matina. Andere zaken, zoals besprekingen over een kern- stopakkoord, blijken echter nog steeds niet rijp voor echte onderhandelingen. Komatina verklaarde dat de meeste delegaties van mening zijn dat de controlekwestie voor een eventueel verbod op de produktie en de opslag van chemische wapens kan wor den geregeld. Hij benadrukte dat een ontwerpverdrag vol gend jaar gereed kan zijn, als de politieke kloof tussen Oost en West wordt overbrugd. De Sovjet-Unie deelde mee dat zij akkoord gaat met inspecties ter plaatse onder bepaalde voorwaarden. Komatina noemde het ook bemoedigend dat de Russen een Brits com promis-voorstel in juli niet hadden afgewezen. De conferentie houdt zich ook bezig met andere problemen, .zoals de voorkoming van een wapenwedloop in de ruimte en de beveiliging van nucleaire faciliteiten. In februari komen de delegaties opnieuw bijeen. (ADVERTENTIE) Autokrakers zeer actief ALPHEN AAN DEN RIJN Autokrakers hebben in de nacht van donderdag op vrij dag toegeslagen in de wijk Arenaplan. In totaal werden 11 auto's opengebroken. De dieven hadden het op de ra dio's voorzien. Gebroken pols maakt eind aan reis om wereld FALMOUTH Geoff Cooper heeft zijn plan om in drie jaar tijd 62.700 kilometer rond de wereld te roeien gisteren na 36 uur en 75 kilometer moeten opgeven toen hij zijn pols brak. De 35-jari- ge Britse oud-militair was met zijn 4,8 meter lange roeiboot „Waterrat" vanuit de haven van Coverack in Cornwall op weg gegaan. Zijn pols brak toen er een generator op viel. (ADVERTENTIE) DE NIEUWE WOONINFO UIT Neem mee uit de wooriinfo- CS box naast de huizenetalage fST bij ons kantoor of bel even. S* Van Beukering "^Makelaardij Zonnebloem 72 BI0 Leiden NVM 071-21.45.21 Zaterdag 30 augustus 1986 77e jaargang no. 23591 Uitgave Westeroers, behorende tot Sijlhofi Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 122244. Voor abonnementen, tel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: l.I.Hallewas.Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers I. 1,10. Wisselend bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur omstreeks 16 graden. Wind, uit westelijke richtingen, matig tot vrij krachtig, kracht 4 tot 5. Zon op: 6.49 uur, onder: 20.30 uur. Hoogwater Scheveningen: 0.15 en 13.07 uur, laagwater: 6.50 en 19.08 uur. Elfstedenkaarten weer verkrijgbaar LEEUWARDEN Er zit weer wat ruimte in het ledenbestand van de na de twee laatste schaats tochten razend populaire Elfste- denvereniging. Het bestuur heeft besloten tweeduizend nieuwe le den in te schrijven, omdat een on verwachte geringe terugloop van het aantal leden heeft plaatsge vonden. Goed nieuws voor wie mogelijk komende winter aan de Elfstedentocht mee wil doen. Het doorverkopen van kaarten is dan echter niet meer mogelijk. Zowel bij aankoop als gebruik van de kaart zal de adspirant schaat ser zich moeten legitimeren. DEN HAAG De gemiddelde concentratie chemische gifstoffen' in moedermelk is sinds 1973 flink afgenomen. Blijkens een onder zoek van het Rijksinstituut voor de volksgezondheid en milieuhy giëne (RIVM) onder driehonderd moeders is de chemische belas ting van moedermelk met ruw weg vijftig procent verminderd. De grootste daling werd gecon stateerd bij hexachloorbenzeen, HCH, dieldrin en DDT. Volgens het RIVM is deze gunstige ont wikkeling te danken aan nieuwe strengere milieuwetten. Gandhi stuurt ministers weer naar school terug NEW DELHI Premier Rajiv Gandhi van India wil een aantal ministers terugsturen naar de schoolbanken. Naar het dagblaa „Statesman" gisteren berichtte moeten de ministers en hoge ambtenaren zich op het bestuurscollege van Hyderabad in het zui den van het land vertrouwd maken met modern management en bedrijfskunde. „Nu wordt ons eindelijk bijgebracht hoe je regeert" was het sarcastische commentaar van een niet nader genoemd minister op de richtlijn van Gandhi. De premier laat het niet bij leden van zijn eigen Congrespartij; meer dan dertig jonge afgevaardigden moe ten begin volgende week meedoen aan een cursus waarop, behalve voordrachten over problemen van de binnenlandse politiek, aan jogging en gymnastiek wordt gedaan. DEN HAAG Er ko men landelijke acties te gen de aangekondigde bezuinigingen in het ba sisonderwijs. Zeven on derwijsorganisaties be sloten gistermiddag na twee uur vergaderen één front te vormen om het „snijplan" van mi nister Deetman (onder- van tafel te krij gen. Organisaties als de ABOP (Algemene Bond van Onder wijzend Personeel), KOV (Katholieke Onderwijs Vak organisatie) en PCO (Protes tants Christelijke Onderwijs Vakorganisatie), denken on der meer aan een landelijke handtekeningenactie, het thuishouden van de kinde ren op de derde dinsdag in september (prinsjesdag) en demonstratieve ouderavon den. Volgens H. Mulders van de ABOP, die sprak namens de vier onderwijsvakorganisa ties, zal dit nieuwe protest tegen de bezuinigingen een veel breder draagvlak heb ben dan eerdere acties tegen bijvoorbeeld de salariskor tingen. De onderwijsbegro ting is naar zijn mening al zover uitgekleed dat er nu maatregelen worden geno men die de toegankelijkheid van het onderwijs belemme ren. Hij doelde daarbij met name op de leerlingenstop in het speciaal onderwijs en de maatregel dat kleuters aan het begin van het schooljaar vier jaar moeten zijn. In een open brief aan minis ter Deetman en staatssecre taris Ginjaar-Maas noemen totaal elf onderwijsorganisa ties de voorgestelde bezuini gingen „onaanvaardbaar". De vierjarigen-maatregel zal volgens de organisaties grote consequenties hebben voor de ontwikkeling van het kind (dat pas later naar school kan) en betekent een breuk in het onderwijsbe leid. Een leerlingenstop in het speciaal onderwijs zal volgens de organisaties bete kenen dat de boventallige leerlingen in het reguliere onderwijs geplaatst worden, en daar de opvang zullen ontberen die ze nodig heb ben. Ook het minder snel vervangen van zieke leer krachten zal tot een onac ceptabele verslechtering van het onderwijsniveau leiden, aldus de brief. Bovendien worden grote vraagtekens geplaatst bij het beoogde be zuinigingsbedrag (350 mil joen gulden) omdat naar schatting 4000 leerkrachten op wachtgeld geplaatst zul len moeten worden. Stopera geopend De jaarlijkse UlT-markt van Amsterdam stond nu in het teken van de opening van de Stopera, het om streden muziek theater. Duizen den toeschou wers passeerden gisteren de spe ciaal voor deze gelegenheid ge bouwde brug om niets van het spektakel te missen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel C i \\A/ opsturen naar: de Leidse Courant, I VU/ Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Gratia etarlcnr»ct 6ratis besteld- De Stadspost Tl cl Lis atdUojJUSl heeft wel als voorwaarde voor 17* Jl de gratis service gesteld dat II rjinanoven het drukwerk wordt bezorgd tegen het (hogere) PTT-tarief. IINDHOVEN De Eindho- Klanten die niet op het aanbod ense Stadspost heeft een nog- ingaan, kunnen gebruik blij- i originele manier gevonden ven maken van het goedkope- m onder het PTT-monopolie re tarief voor drukwerk, oor het bezorgen van brieven waarvoor immers geen PTT- :gen betaling uit te komen: monopolie geldt. Zij mogen rieven van grote klanten van dan echter geen brieven meer Stadspost worden voortaan, aanbieden. Werkgever mag roken verbieden )EN HAAG Het is helemaal niet nodig een aparte wettelijke egeling te ontwerpen voor de bescherming van niet-rokers op un werkplek. Werkgevers kunnen het hun personeel simpel weg verbieden op bepaalde tijden of in bepaalde ruimtes te ro- en. Ook is het mogelijk zo'n verbod in de cao op te nemen, zo :hrijft arbeidsdeskundige A. Geers in het blad voor onderne- ïingsraden OR-informatie. Volgens Geers is de aanstaande be- andeling in de Tweede Kamer van een anti-rooknotitie ronduit itzln. „Het civiel recht biedt nu al voldoende mogelijkheden iet-rokers te beschermen. Wie zich niet aan een rookverbod an zijn werkgever houdt, kan zelfs worden ontslagen", aldus leers. HAARLEM Een 27-ja- rige Indiër is gisteren uit het huis van bewaring in Haarlem ontsnapt via de oer-Hollandse methode „Hugo de Groot". De poli tie heeft in elk geval het sterke vermoeden dat de man is verdwenen in een grote gereedschapskist, die door een firma ge bruikt werd bij verbou wingswerkzaamheden aan het huis van bewaring. Volgens een woordvoerder van de gevangenis moet de ontsnapping (de zevende deze week) tussen acht en negen uur 's ochtends hebben plaats gevonden. „Het is voor vijfen negentig procent zeker dat de Indiër via de gereedschapskist het complex heeft verlaten", aldus de woordvoerder. Zoe kacties op en buiten het ter rein hebben nog niets opgele verd. De man zat een gevange nisstraf van zes jaar uit we gens drugssmokkel. Pag 3: Beveiliging gevange nis Alkmaar moet beter Er is de laatste tijd weer duidelijk meer werk aan de winkel. Dat merk je ook aan de personeelsad vertenties in de Leidse Courant. De vraag naar systeembeheerders, creatieve tekenaars, medewer kers reproduktie, bedrijfsleiders, verkopers en afde lingshoofden neemt weer toe. Ook de Rijksoverheid vraagt weer meer personeel. Een gelukkige ontwik keling. Reden voor veel mensen om speciaal op za terdag de Leidse Courant los te kopen. En wat valt er dan beter te wensen dan dat zij er inderdaad in slagen een goede baan te verwetven? Een (proef abonnement op de Leidse Courant geeft daar wel licht nog meer kans op. U kunt er hieronder werk van maken. DUBLIN Een ziekenhuis in Ierland heeft per ongeluk twee pasgeboren babies aan de verkeerde ouders meegege ven. En een van de ouderparen heeft inmiddels laten weten niet bereid te zijn „hun kind in te ruilen. Het andere ou derpaar heeft uit vrees dat hun kind mogelijk door de pseu- do-ouders het land uit zou worden gesmokkeld bij het hoog gerechtshof een verzoek ingediend om een uitreisbevel uit te vaardigen. Het hof heeft dit verzoek ingewilligd. Gisteren werd dat kind echter met geelzucht weer in het ziekenhuis opgenomen. „Ik geef hem niet af. Hij is van, mij", riep de vrouw die ervan overtuigd is de moeder van het kind te zijn vertwijfeld uit. „Hij heeft de neus van mijn man en lijkt als twee druppels water op andere familieleden. Hoe kan dat als hij niet van ons is?" Er worden nu bloedproeven genomen om uitsluitsel te krijgen. ïïMeer geld voor ruimtevaart Ooi i* ,<j )EN HAAG De rijksover- leid zal het bedrag dat jaar- ijks voor de ontwikkeling van ruimtevaart wordt uitge- Vaijrokken aanzienlijk verhogen 'an 115 naar 187 miljoen gul len in 1990, zo is gisteren he loten. Het besluit om het bud- et te verruimen werd geno ten naar aanleiding van een conferentie in april over de neveneffecten van ;~ite- vaartprojecten voor d lus- triële en economische 'ik- kelirig. Met de verhog...0 /an het ruimtevaartbudget sluit het kabinet bovendien aan bij het lange-termijn-programma van het Europese Space Agen cy (ESA) dat januari 1985 in Rome is aangenomen. Samen 200 jaar oud en ze hebben het nog heel gezellig. De Engelse tweelingzusjes Marjorie (I) en May Chavasse vierden gisteren hun 100e verjaardag. De gezondheid van deze ongetrouwde doch ters van een vroegere bisschop van Liverpool is nog goed.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1