Onderzoek naar bommen niet meer noodzakelijk 1£eidóc Somciiit^ De Leidse Courant is een bijzondere plaatselijke kiant STAD OMGEVING WEEK EINDE ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1986 PAGINA 11 Werkgroep Meteoren bestaat 40 jaar jEIDEN De werkgroep Meteoren viert vandaag iet 40-jarig bestaan in de Leidse Sterrenwacht aan de Caiserstraat. De werkgroep Meteoren is een onder- ieel van de in 1901 opgerichte Nederlandse Vereni- ing voor Weer- en Sterrenkunde (NVWS). 'n de werkgroep zijn mensen verenigd die zich voor al bezighouden met de meteoren, de zogenaamde val- ende sterren. Men wil een beter inzicht krijgen in de lorsprong en opbouw van meteoren en van de zwer- nen waarin ze vaak voorkomen en daarmee in de torsprong en structuur van het gehele planetenstel- el. De werkgroep heeft in de loop der jaren ook in- ernationaal een goede naam verworven. Tijdens de 'ijeenkomst in de Sterrenwacht zal dr. F.P. Israël een tzing houden en de Leidse sterrenkundige B. Apel doorn toont een film over meteorenwaarnemers. Voorts is er een rondleiding langs het instrumentari- an de sterrenwacht. Gouden speld voor journalist Wethouder D. Tesselaar reikte gistermiddag de gouden gedenk- speld van de gemeente Leiden uit aan Ruud Pauw die zijn 25-jarig jubileum als journalist vierde. Pauw heeft in die periode niet al leen in het Leidsch Dagblad ge schreven over tal van zaken maar zich ook actief met de Leidse sa menleving bemoeid. Hij was bij voorbeeld bestuurslid van de Stichting „Leiden helpt Polen" en betrokken bij de burgerraadslie den. Ruud Pauw was de afgelo pen jaren veelvuldig in allerhande forums terug te vinden, vooral wanneer er sportieve danwel poli tieke zaken ter discussie stonden. Faber en Strikwerda op vredesmanifestatie LEIDEN Mient-Jan Faber, secretaris van het Interkerkelijk Vredesberaad en Sienie Strikwer da, voorzitter van het Komitée Kruisraketten Nee! houden een toespraak op een manifestatie van de vredeswerkgroepen uit de regio Leiden. Ook C.J. de Ronde, burgemeester van Den Briel, spreekt op de bijeenkomst die wordt gehouden op zaterdag 27 september om 14.00 uur in het Visser-'t Hooft Ly ceum aan de Kagerstraat 1. Het thema van de ma nifestatie is „Toekomstperspectief". De toespraken worden afgewisseld met muziek, vragen- en ge spreksrondes en een forumdiscussie. In de hal van de school staan organisaties als Amnesty Interna tional en de Wereldwinkel met een kraampje. Voor de allerkleinsten is er een crèche, de wat ou dere jeugd kan kijken naar een film of vliegers maken. LEIDEN Toen bijna twee jaar geleden de Ex plosieven Opruimings dienst (EOD) op een ter rein aan de Morsweg een zware vliegtuigbom on schadelijk maakte, sta ken in Leiden onmidde- lijk wilde geruchten de kop op over andere bom men die nog in de bodem verborgen zouden zitten. Een onderzoek dat in op dracht van de gemeente is uitgevoerd naar het waarheidsgehalte van deze verhalen, is inmid dels afgesloten. Er is geen reden om op zoek te gaan naar bommen in de bodem, is de conclu sie. De aanwezigheid van explosief materiaal wordt niet voor honderd procent uitgesloten, maar het onderzoek heeft te weinig gegevens opgele verd voor een speuractie die enige kans van sla gen heeft. 19 december 1984 werd voor een aantal Leidenaa'-s een dag die niet licht vergeten zal worden. De EOD was in de stad om een door de Engel sen in de tweede wereldoor log afgeworpen duizend-pon der te demonteren. Ruim 4000 mensen in de binnen stad moesten het huis verla ten. Het veldje aan de Mors weg werd omgeven met drie lagen scheepscontainers. Na een paar uur sleutelen kon het sein veilig worden gege ven. De spanning maakte veel herinneringen los bij de Leidse bevolking. Tal van ouderen wisten te vertellen dat acht Engelse aanvallen op het overslagstation van Duitse V2's nabij het station nog veel meer oorlogstuig hadden achtergelaten. In verband met deze geruch ten werd bodemonderzoek in de Morsstraat verricht. Het leverde niet meer dan een staartstuk van een vliegtuig bom op. Het gemeentebe stuur gaf de politie opdracht te onderzoeken of andere ge ruchten op fantasiën danwel realiteit berustten. Gesprekken met enige tien tallen bewoners leidden naar een tweede vermeende blind ganger in de buurt van de Morsweg. Op grond van ge tuigenverklaringen wordt echter aangenomen dat deze bom in de oorlog door de Duitsers is geruimd. Ook rond de Stationsweg zouden blindgangers zijn ingeslagen. Maar ook hiervan wordt aan genomen dat deze al eerder onschadelijk werden ge maakt. Daarnaast kwamen verhalen naar boven rond inslagen bij - de voormalige Spoorwegha ven en in de Rijn rond de Vinkbrug. Deze aanwijzingen hebben te weinig informatie opgeleverd om de bommen te lokaliseren. De gemeente heeft de EOD van de resulta ten op de hoogte gesteld. Deze heeft laten weten zoe- Volgens burgemeester C. Goekoop is het wel de bedoe ling dat bij nieuwbouw op lo caties waar mogelijkerwijs explosieven in de bodem be vinden, tevoren onderzoek wordt gedaan. Dat zou dan bijvoorbeeld gebeuren bij de ondertunneling van het Sta tionsplein omdat dit gebied door de Engelsen 'zwaar' ge bombardeerd is. Freedom op buurtfeest LEIDEN De Engelse groep Freedom Foundation is morgen de hoofd-act tijdens een buurtfeest in de Rembrandtstaat, dat wordt gehouden naar aanleiding van het twee-jarig bestaan van café de Grote Beer. Vanaf twee uur treedt voor de deur van het café Giacometti's Walking en Cadillac Walk op. Daarna om streeks half zes zal Freedom Foundation optreden. Er zullen verder kraampjes met lekkere hapjes zijn. Ziekenhuisdak mogelijk landingsbaan LEIDEN Er bestaan plannen om een landingsbaan voor heli copters te maken op het dak van het nieuwe academisch zieken huis. De oude helihaven van het AZL is al een jaar niet meer in gebruik. In juli werd op het ziekenhuisdak een aantal proeflan- dingen gemaakt door een helicopter van de KLM. Onder meer de bereikbaarheid, geluidsoverlast en veiligheid werden getest. Als het dak landingsplaats wordt, moet in elk geval verlichting worden aangebracht. Helicopters kunnen worden ingezet bij het transport van donor-organen en bij het vervoer van patiënten die dringend hulp nodig hebben. VLOK drukt Rijnland van de kabel LEIDEN/KATWIJK De Vereniging Lokale Omroep Katwijk (VLOK) zal de radio-uitzendingen van omroep Rijnland twee keer per maand van de kabel drukken. Dit gebeurt voor het eerst op 3 september. Rijnland hoeft overigens alleen op de Kat- wijkse kabel te wijken voor het programma van de VLOK. VLOK-Voorziter J. van Beek zegt dit te betreuren, maar ont kent dat er sprake is van onenigheid tussen VLOK en Rijnland. De VLOK heeft zendvergunning voor het via de kabel uitzen den van radioprogramma's. Dit is echter alleen toegestaan op de frequentie die ook bij Rijnland in gebruik is. Op 31 januari van dit jaar heeft de VLOK omroep Rijnland van deze plannen op de hoogte gesteld, maar pas op 30 juli werd door Rijnland gerea geerd, zo zegt Van Beek. Volgens Van Beek wil Rijnland dat wordt gezocht naar een andere frequentie voor de VLOK. Dat moet echter worden geregeld door de Gemeenschappelijke Re geling. Omroep Rijnland-voorzitter J. Walenkamp was gisteravond niet bereikbaar voor commentaar. Schaatsbaan weer open LEIDEN De IJsbaan Leiden opent 29 september weer haar poorten voor schaatsliefhebbers. Doordeweeks kan men terecht van negen uur tot half vijf overdag en van acht tot tien uur 's a- vonds. Vrijdags sluit de baan reeds om vier uur 's middags. Za terdagmiddag is de baan geopend van twee uur tot half vijf, 's a- vonds van acht tot half elf. De openingstijden op zondag zijn van negen tot half twaalf en van half drie tot half vijf. De toegang sprijs overdag bedraagt vier gulden, 's avonds betaalt men vijftig cent meer. Een seizoens-abonnement kost honderdvijftig gulden. Protest tegen aanwezigheid Zuid-Afrikaan op congres LEIDEN Links-Leiden raadslid R. van Lint heeft bij het col lege van bestuur van de Leidse universiteit geprotesteerd tegen de aanwezigheid van de Zuid-Afrikaanse wetenschapper J. Gouws op een congres dat volgende week in Leiden wordt ge houden. Van Lint heeft er op aangedrongen prof. Gouws als spreker van het programma te schrappen. Hij heeft de universi teitsraad verzocht zijn protest te steunen. Deze sprak al eerder uit dat wetenschappelijkë instanties in Zuid-Afrika door de Leidse universiteit geboycot zouden moeten worden. Van Lint heeft ook het college van B en W gevraagd om adhesie aan zijn verzoek verzocht. Hij wijst er in schriftelijke vragen op dat de gemeenteraad vorig jaar een motie heeft aangenomen waarin om een boycot van Zuid-Afrika wordt gevraagd. Dins dag heeft er een lunch plaats van beide colleges. Met bijdragen van Willem Buijteweg, Willem Spierdijk, Ellen Verhaar en Gert Visser. Foto: Wim van Noort. Notaris (1) Plotseling blijkt dat ook een notaris een mens van vlees en bloed is. Geen stoffige figuur [die vanachter een eikenhou ten bureau zich alleen maar buigt over de kleine lettertjes in ellenlange contracten. Maar iemand die zelfs boos kan worden. Die openbaring had deze week plaats in Alkemade. Daar schreef notaris Mous sault een brief op poten naar de gemeenteraadsleden. Een geheime brief, dat wel, want een notaris is nu eenmaal niét de eerste die de openbaarheid zoekt. De inhoud van die brief werd door de Leidse Courant geopenbaard en daarmee is Alkemade een nieuwe dorpsrel rijker. Want wat is er aan de hand: De notaris in Roelofarends- veen blijkt op voet van oorlog te leven met het gemeentebe stuur. Hij beschuldigt de ge meente van frauduleus han delen en pogingen om de wet te ontduiken. Van onfrisse praktijken derhalve. Notaris (2) We proberen een tipje van de sluier op te lichten. Notaris Moussault staat algemeen be kend als een hulpvaardig en minzaam mens. Uiterst nauw gezet. Hij zou maar twee vij- landen hebben: twee belangrij ke ambtenaren van de ge meente Alkemade van wie de meest prominente bekend staat om zijn nauwgezetheid. De kiem van de problemen zou in die nauwgezetheid schuilen, want de ambtenaar kon het maar moeilijk ver kroppen als zijn werk voor verbeteringen vatbaar bleek. De eerste heftige botsing had te maken met het vervalsen |van foto-copiën door één van de twee ambtenaren, de minst nauwgezette overigens. Dat [ebeurde toen burgemeester k>lten nog de scepter zwaaide in Alkemadè. Doel was een schadeclaim van zestigdui zend gulden te ontlopen of ge deeltelijk op de daarvoor verzekerde notaris af te wentelen. De notaris kwam achter de truc, die vervolgens niet door ging. De affaire be landde in de doofpot. Notaris (3) De verstandhouding tussen de gemeente en de plaatselijke notaris werd er door deze af faire uiteraard niet beter op. En de relatie was al niet zo best. Daar kwam dan nog bij, dat de notaris in de tijd dat hij voor de gemeente werkte, veelvuldig de kant van de te genpartij opzocht. Dat gebeurde bijvoorbeeld bij de verkoop van bouwgrond. De notaris ontdekte, dat als een kavel grond voor woning bouw nog niet bouwrijp was gemaakt de koper heel wat minder belasting behoefde te betalen. Hij stelde dus voor om grond eerst te - verkopen en pas later bouwrijp te ma ken, want dat scheelde de ko pers ettelijke duizenden gul dens. De gemeente weigerde zijn advies. De notaris adviseerde de ko pers van premiewoningen al tijd om een vereniging op te richten om gezamenlijk sterk te staan. Ook dit advies werd door de gemeente niet ge waardeerd. De definitieve breuk tussen de gemeente Alkemade en de notaris ontstond anderhalf jaar geleden. Oorzaak was het bouwplan 'Fransche Brug' van de Ripse aannemer Jos Jansen. De rente steeg en om de te bouwen huizen zo snel en daarmee zo goedkoop mo gelijk te kunnen verkopen, waren paperassen nodig van de provincie. Het lukte de ge meente niet om dat snel voor elkaar te krijgen. Maar Mous sault wel. In plaats van complimenten oogstte hij echter een woeden de reactie. En werd uiteinde lijk door de gemeente min of meer de laan uitgestuurd. Al kemade ging voortaan in zee met een notaris uit Aarlan- derveen, een man die al wel meer op het gemeentehuis kwam door zijn activiteiten voor Stiveen. Notaris (4) Het verdwijnen van de op drachten van de gemeente is notaris Moussault niet ramp zalig geworden. Integendeel. Hij laat weten, dat zijn be drijfje floreert als nooit te vo ren. Waarom hij dan toch die boze brief heeft geschreven? De PTT neemt al jaren proeven om te komen tot meer privacy voor de klanten. Vorige week vrijdag is er een streep op de grond aangebracht in het postkantoor aan de Schipholweg om klanten te bewegen hun voorganger in alle rust een transactie te laten afhandelen. Lang niet alle PTT-klanten houden zich echter aan het verzoek om achter de streep te blijven. De oplossing is echter simpel: geen volgnummers, geen poortjes, maar een levensgroot stopbord. De aanleiding was een uit spraak van één van de twee eerder genoemde ambtenaren tijdens een voorlichtingsbij eenkomst voor aspirant hui zenkopers. De ménsen zouden het goedkoopst („met kor ting") uit zijn als ze gebruik maakten van de diensten van de notaris uit Aarlanderveen. En dat was de alom bekende druppel voor de Veense nota ris. Bij wie de telefoon rood gloeiend zou staan, sinds de publicatie van de brief in onze krant. Niet met kritiek, maar met adhesiebetuigingen. En dat had de Veense notaris niet verwacht, toen hij zijn geheime brief verstuurde. Futiliteit (1) De gemeente Leiden en het provinciaal bestuur bekvech ten over de plaatsing van stadsplattegronden langs Leidse aanvoerwegen. Een ogenschijnlijk simpel conflict dat door bureaucratische hals starrigheid inmiddels is uitge groeid tot een beroepszaak bij de provinciale Arob-commis- sie als ware de telefoon nog niet uitgevonden om dit soort zaken fatsoenlijk in overleg te regelen. Wat is er mis In een poging Leiden toegankelijker te ma ken voor bezoekers van bui ten de stad, heeft de gemeente stadsplattegronden geplaatst langs de buitenwegen. Daar dit soort wegen veelal in be heer zijn bij het provinciaal bestuur, is van hogerhand toestemming vereist. En die blijkt niet altijd even eenvou dig verkrijgbaar. Langs de Voorschoterweg bij voorbeeld, is de stadsplatte grond (zonder toestemming overigens) gesitueerd bij een bushalte. En dat mag van de provincie niet. Want volgens de letter van de wet is een bushalte verboden terrein voor automobilisten. Of de ge meente de bushalte maar even in oorspronkelijke staat wil herstellen Opmerkelijk is dat de NZH geen enkel probleem heeft met de aanwezigheid van de plattegrond. Op Leids grond gebied staan dit soort borden dan ook gewoon wél bij bus halten. Futiliteit (2) Nu is het niet de eerste keer dat gemeente en provincie ru zie maken over dergelijke fu tiliteiten. De bewegwijzering naar de Groenoordhallen bij voorbeeld, schijnt ook een ernstige bron van ergenis over en weer te zijn. Binnen de gemeentegrenzen zijn in middels een aantal borden aangebracht die verwijzen naar de Groenoordhallen. Er is zelfs een route uitgedacht om de bezoekers er zonder al te veel oponthoud te laten ko men. Helaas loopt deze route ge deeltelijk over provinciaal grondgebied (Lammenschans- plein). Waar de provincie de door de gemeente aange brachte borden in ijltempo heeft laten verwijderen omdat deze niet passen in het pro vinciaal beleid. Zo wordt de bezoeker van de Groenoord hallen op het pas gerecon strueerde plein tot staan ge bracht. Gelukkig kon het probleem van de stadsplattegrond bij de bushalte deze week uit de we reld worden geholpen. Al moest daar wel een Arobcom- missie met maar liefst vijf (ze ker niet de goedkoopste) amb tenaren en drie statenleden aan te pas komen. Die in lut tele minuten vaststelde dat het probleem zou zijn opgelost als de bushalte langs de Voor schoterweg een vijftal meters verlengd wordt. Ook de paal van de bushalte een tiental meters verplaatsen, zou vol doen. Zij het dat onmiddellijk een nieuw probleem kwam bovendrijven: wie gaat het nodige spitwerk betalen, de provincie of de gemeente. Geen van de aanwezigen vroeg zich af wie er voor de kosten van dit soort kinde rachtige en geldverslindende bijeenkomsten opdraait. Ge lukkig behoeft er geen Arob- commissie aan te pas te ko men om vast te stellen dat de rekening uiteindelijk bij de Succes (1) Het nieuwe parkeersysteem (de toevoeging regiem is van hogerhand geschrapt, dat klinkt zo negatief) in de Leid se binnenstad werpt zijn vruchten af, concludeerde wethouder Jit Peters van Verkeer deze week. Het aan tal bonnen is verviervoudigd en de opbrengst van de par- keermeters is fors gestegen. Het fout-parkeren in de Leid se binnenstad is tot een mini mum teruggebracht. En dat terwijl bewoners makkelijker dan vroeger een parkeer- plaatsje kunnen vinden en de gemeentekas er wel bij vaart. Het ambitieuze plan van Pe ters om het gebruik van de fiets te stimuleren mag, na vele twijfels, een succes ge noemd worden. De leden van de commissie verkeer hebben het succes van het parkeersysteem aan den lijve kunnen ondervin den. Deze commissie verga derde tot voorkort op woens dagavond. En dat bood alle gelegenheid voor de raadsle den die dat wensten om per automobiel naar de vergade ring te gaan. De wagen werd dan (evenals bij raadsvergade ringen) geparkeerd op de in- validenplaatsen tegenover het stadhuis, s' Avonds wordt er immers toch niet gecontro leerd. Succes (2) Wat de reden er van is, is niet bekend maar sinds kort ver gadert de commissie verkeer op donderdagavond, de koop avond dus. En dat betekent dat iedereen zich heeft moe ten voegen naar Peters' beleid en te fiets naar de vergade ring komt. Een enkel raadslid dat zich een taxi kan permit teren, daargelaten. Want wee degene die het toch met de auto probeert. Het VVD-raadlid Laila Driessen ondervond dat deze week. Haar poging liep op niets uit. Een legale parkeerplaats bleek niet voorhanden en het risico om fout te parkeren en de auto de volgende dag bij het politiebureau terug te vin den, gaat ook een VVD-raads- lid te ver. Driessen restte wei nig anders dan de auto maar weer naar huis te brengen en zich op andere wijze naar haar vergadering te begeven. Waar zij een half uur te laat arriveerde. „Zie je wel, het werkt", stelde Peters glimla chend vast. Laila Driessen kon er niet om lachen. Dat vindt Ton Pieters (van de Stadsredactie) van 'zijn' krant. Elke dag werkt hij met veel plezier aan het nieuws uit uw directe omgeving, dat zo'n belangrijk onderdeel uitmaakt van de Leidse Courant. Een regionale krant met een duidelijke signatuur: gemaakt vanuit een christelijke levensvisie. Nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11