CciciócQowumt Minderhedenheleid op de tocht Kruiwagen vol Haagse procureur: geestelijk lijden, rechtvaardiging voor euthanasie Vrijdag 29 augustus 1986 77e jaargang no. 23590 DAGBLAD VGOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthotf Pers. Apothekersdi|k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: [J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui|ieweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien. Vannacht rond 10 gra den, middagtemperatuur onge veer 16 graden. Matige wind, kracht 4, uit zuidwest tot west, aan de kust af en toe krachtige wind, kracht 6. Zon op: 06.47; onder: 20.32; Schev. hoog water: 11.56; laag water: 6.19 en 18.59 uur Ontsnapte gevangene gedood in vuurgevecht >EN HAAG Van de ier gedetineerden die vo- jge week vrijdag uit de cheveningse strafgevan- enis ontsnapten, is er nu og één voortvluchtig. De 5-jarige Algerijn A.H. ladiri is gisternacht oodgeschoten tijdens een uurgevecht met de Bel- ische douane bij de renspost Hazeldonk. nige tijd voor deze schietpar- werd bij een toevallige con- ole op de snelweg Utrecht- -Breda de 32-jarige voort- luchtige Joegoslaaf gearres- erd. Alleen de 37-jarige Ita- aan Franco Cat Berro, één an de ontvoerders van me- rouw T. van der Valk, is nog vrije voeten. Via de televi- e is gisteravond om zijn op- Ie Algerijn zat met een met ezel, mogelijk de voortvluch- ge Italiaan, in een Renault Jpine, die werd bestuurd oor een man, die inmiddels oor de rijkswacht is aange- ouden. Hij beweert dat hij de wee mannen als lifters had neegenomen. De auto met het rietal werd bij de grens aan- ehouden voor een routine- ontrole. Bij fouillering op het ouanekantoor werd in het be- it van de bestuurder van de uto een kleine hoeveelheid rugs gevonden. dat moment begonnen de jerijn en zijn metgezel, mo- elijk dus de Italiaan, in de rote hal van het douanekan- >or te vechten met twee dou- niers. Eén van de mannen rok een pistool en schoot laarmee op een douanier. Het luo rende vervolgens naar luiten. Daar volgde een scho enwisseling tussen hen en [ouaniers. Een douanebeamb- e werd in een been getroffen. Dp hun beurt schoten de doua niers op de vluchtauto en trof fen één van de vluchters. De vluchtauto wist niettemin te ontkomen. Het lijk van de Al gerijn is later in de nacht door Ie rijkswacht gevonden op een silometer van de grensover gang. De vluchtauto werd gis- eren leeg aangetroffen in Sundert. De wagen staat op ïaam van de vriendin van de jestuurder. De bestuurder en le voortvluchtige waren in het >ezit van valse Turkse en Ita- iaanSe paspoorten. De rijks wacht sluit niet uit dat de voortvluchtige ook is gewond. Pag. 14: Agenten houden bij ïoeval voortvluchtige Joe goslaaf aan. Twee gedetineerden gevlucht uit Alkmaarse gevangenis ALKMAAR Uit de Alkmaarse gevangenis „Schut- terswei" zijn vanmorgen twee gedetineerden ontsnapt. De gevluchten zijn de 38-jarige H.T. en de 23-jarige E.E., van respectievelijk de Engelse en de Turkse natio naliteit. Het tweetal verdween uit een handarbeidruimte, die door een raam van lexaan en chroomstalen tralies van de buitenwereld is gescheiden. Volgens een woordvoer ster van Justitie zijn de tralies van buitenaf doorge zaagd. E. kreeg in juni 1985 een straf van twee jaar op gelegd wegens diefstal met braak, T. zat een straf van drie en een half jaar uit wegens overtreding van de opi um- en de vuurwapenwet. Hij zou aanstaande dinsdag vrijkomen en waarschijnlijk worden uitgewezen. Het is de vijfde maal binnen een jaar dat gedetineerden een geslaagde vluchtpoging uit „Schutterswei" onderna- T-Shirt Daley Thompson, winnaar van de tien kamp, had een iro nisch antwoord op het vele gefluit van het Duitse publiek. In een t-shirt met Duitse tekst liet hij tijdens zijn ereronde weten zichzelf tot de drie meest geliefde zonen van Duitsland te rekenen: met Bo ris (Becker) en Bernhard (Langer). Pag.7: Druppers blij met vierde plaats Geruchtmakend congres volgende week in Leiden LEIDEN Het omstreden historisch congres over de Engelse dichter Philip Sidney heeft vanaf volgen de week dinsdag in de Leidse Lokhorstkerk plaats. Het congres zou aanvankelijk in Zutphen worden ge houden, maar gaat in die plaats niet door omdat de Zutphense gemeenteraad zich verzette tegen de komst van één der belangrijkste sprekers, de Zuid- Afrikaan John Gouws. Zijn optreden op de bijeen komst strookt volgens de gemeenteraad niet met een culturele boycot van Zuid-Afrika, die Zutphen in maart van dit jaar heeft uitgesproken. Het Thomas- Browninstituut van de Leidse universtiteit is één van de mede-organisatoren van het congres. De Zuidafrikaanse hoogleraar is wel een visum ver strekt op grond van een eigen verklaring dat hij te gen apartheid is. Actiegroepen twijfelen echter aan het verzet van Gouws tegen het apartheidsregime. Pag.9: Mogelijk acties tegen komst Zuidafrikaan. ONRUST OP BINNENLANDSE ZAKEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) overweegt zijn directie Coördinatie Minderhedenbeleid op te heffen en onder te brengen bij een ander nog op te richten geheel nieuw directoraat-gene raal. Hierover is op het departement nogal wat onrust ontstaan. Het plan zóu in concreto be tekenen dat het minder hedenbeleid aanzienlijk minder gewicht krijgt dan het tot nu toe heeft gehad. Het geschuif met het min derhedenbeleid is een on derdeel van een op handen zijnde, ingrijpende reorgani satie op Binnenlandse Za ken. Volgens ingewijden op het departement is een eventuele opheffing van de directie minderhedenbeleid niet in strijd met het regeer akkoord. Daarin wordt wel iswaar gesteld dat „de nood zaak onverkort aanwezig is om in de komende kabinets periode het minderhedenbe leid met kracht voort te zet ten", maar dat zou, aldus deze ingewijden, ook kun nen als onderdeel van het algemeen beleid, zoals dat voor elke Nederlander geldt. Directeur drs. H.A.A. Molle- man, nog niet zo lang gele den benoemd tot plv-direc- teur-generaal binnenlands bestuur als erkenning voor het belang van het minder hedenbeleid, geeft toe dat er plannen bestaan zijn directie een andere status te geven maar wil er vooralsnog niet op ingaan „omdat alle opties nog open zijn". Een woord voerder verklaart dat niet van „een echte opheffing" gesproken kan worden als de activiteiten van de direc tie („die niet gemist kunnen worden") elders worden on dergebracht. De reorganisatie op Binnen landse Zaken is nog door Van Dijks voorganger De Korte op gang gebracht. Achtergrond is de wens te komen tot een stroomlijning van het ambtenarenappa raat, waarin meer ruimte vrijkomt voor efficiency zo dat het contact met de bur ger beter tot zijn recht kan komen". Antilliaanse studenten voor beurs naar Nederland WILLEMSTAD De Antilliaanse minister van onder wijs en cultuur, Badejo-Richardson, komt op 15 sep tember naar Nederland voor overleg met minister Deetman. Zij wil een oplossing zoeken voor de zuig kracht die de nieuwe wet op de studie-financiering uit oefent op Antilliaanse studenten. Minister Badejo-Richardson zegt zich in verband hiermee „bezorgd'' te maken over de toekomst van de Universiteit van de Nederlandse Antillen, de UNA. De nieuwe, wet voorziet in een studie-financiering voor alle Nederlanders tussen 18 en 30 jaar. Omdat Antillianen ook Nederlanders zijn, kunnen ze gebruik maken van de nieuwe regelingen. De nieuwe studie-financieringswet in Nederland doorkruist het Antilliaanse beurzensysteem. „We denken dat de nieuwe wet in Nederland een zuigkracht zal hebben op Antilliaanse studenten die in ons beurzensys teem worden geweigerd. Door naar Nederland te gaan ko men ze wél in aanmerking voor studie-financiering". Ravage na bomaanslagen Een politieman bekijkt de enorme ravage die gisteren in het Noordierse Newry ontstond na een bomaanslag door het Ierse Republikeinse Leger (IRA). In totaal werden gisteren vier bomaanslagen gepleegd op politiebureau's, een spoorwegstation en een verlaten fabriek. De politie maakte drie (lommen onschadelijk. Alcoholverbod bij FC Utrecht-FC Den Haag UTRECHT Burgemeester Vos van Utrecht heeft een verbod uitgevaardigd op de verkoop van alcohol tijdens de voetbalwedstrijd FC Utrecht- FC Den Haag, komende zon dag. De KNVB verwacht in Utrecht namelijk een wed- - ttrijd met een „verhoogd risi co". Het verbod gaat een uur vóór de wedstrijd in en loopt een half uur na de wedstrijd af. Evenals de andere gemeen ten waar betaald voetbal wordt gespeeld is Utrecht te gen een landelijk alcoholver bod. Wel wil men de verkoop van alcohol in het stadion zo nodig via de plaatselijke alge mene politieverordening (apv) aan banden leggen. Zolang die apv nog met is aangepast, kan de burgemeester de verkoop van alcoholhoudende drank op grond van de Gemeentewet verbieden. - Vlucht met vrachtauto naar West-Berlijn BERLIJN Drie Oostduitsers zijn er vanmorgen vroeg in ge- deerd. De wagen ontweek de grensovergang door op de verkeer- slaagd met een vrachtwagen van Oost- naar West-Berlijn te de weghelft te gaan rijden, waar juist een andere auto was ge- vluchten. De drie, een man, een vrouw en een kind, werden be- passeerd en de automatische poort nog half geopend was. De schoten door Oostduitse grenswachten toen zij dwars door de auto kwam pas een kilometer verder tot stilstand, overgang reden. De drie bereikten het westelijke stadsdeel onge- DEN HAAG Niet alleen ondraaglijk lichamelijk lij den, ook geestelijk lijden kan euthanasie rechtvaardi gen. Op grond van deze overweging heeft de procu reur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. H.R.G. Feber, ontslag van rechtsvervolging gevorderd tegen een arts uit Purmerend. Feber noemde het aannemelijk dat de arts in 1982 „in een nood toestand naar medisch objectief inzicht" een 95-jarige vrouw uit haar lijden heeft geholpen. De zaak wordt in medische en juridi sche kringen beschouwd als het proefproces over euthanasie we gens ondraaglijk geestelijk lijden. Deze dokter maakte een einde aan het leven van vrouw, die geestelijk zwaar leed onder haar lichamelijke aftakeling. Zij raakte daarvan zelfs buiten bewustzijn. Zij wilde op een waardi ge manier sterven en vroeg de dokter haar te helpen. De Hoge Raad vernietigde in 1984 het vonnis van de rechtbank in Alkmaar, dat op een formele veroordeling neerkwam, en ver wees de zaak naar het Haags gerechtshof. De Hoge Raad oor deelde dat niet voldoende duidelijk was geworden of het psy chisch lijden van de vcouw euthanasie rechtvaardigde en of geestelijk lijden naar objectief medisch inzicht een reden voor euthanasie kan zijn. Het hof in Den Haag besloot dit aspect te laten onderzoeken door een speciale commissie van deskundigen. Het advies van deze commissie leidde gisteren tot de conclusie van de procu reur-generaal dat de dokter zich met recht op handelen in een noodstituatie beroept. Uitspraak donderdag 11 september. POLITIEHOND BIJT WIELRENNER COLORADO SPRINGS De Engelse wielrenner Tony Doyle, wereldkampioen achtervolging in 1980, is gisteren tijdens de openingsceremonie van de wereldkampioenschappen in Colora do Springs in zijn kuit gebeten door een politiehond. Doyle moest zich onder doktersbehandeling stellen. Hij hoopte niette min aan het wereldkampioenschap te kunnen deelnemen. (ADVERTENTIES) GEOPEND VAN 10-17 EN 19-22 UUR, ZATERDAG EN ZONDAG VAN 10-17 UUR. TOEGANG F 12,SO, 'S AVONDS F10,-. AMSTERDAM rai TREIN-TOEGANG-BILJETTEN BIJ NS-STATIONS AUTOVERHUUR F.PRANGEÜH Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. Fietster gewond SASSENHEIM Een fietster uit Sassenheim is gistermorgen met onbekend letsel overge bracht naar het AZL. De vrouw was omstreeks elf uur in de Hoofdstraat ten val ge komen, toen ze een geparkeer de auto wilde inhalen. Op dat moment werd ze zelf inge haald door een 20-jarige auto mobilist uit het Limburgse Heel en Paneel. Superspion krijgt 365 jaar cel SAN FRANCISCO De Amerikaan Jerry Whitworth is gisteren tot 365 jaar gevan genisstraf en 410.000 dollar boete veroordeeld voor zijn aandeel in een spionagenet- werk dat NAVO-geheimen naar de Sovjet-Unie heeft doorgespeeld. „Een van de meest spectaculaire spionnen van deze eeuw die de Sovjet- Unie een complete blauwdruk heeft bezorgd van onze meest geheime en bewaakte commu nicatiesystemen", noemde de rechter de vroegere radio-tele grafist, die schuldig is ver klaard aan zeven gevallen van spionage. De langdurige straf brengt mee dat de 47-jarige With worth zeker 60 jaar van zijn straf zal moeten uitzitten. Treinverkeer gestremd door blikseminslag UTRECHT Het treinver- keer tussen Zoetermeer-Oost en Gouda is tussen vanmorgen zeven uur en elf uur door een blikseminslag gestremd ge weest. De NS moest bussen in zetten om het reizigersverkeer op dit traject op gang te hou den. Tussen Den Haag CS en Zoetermeer-Oost pendelden treinen. Door de blikseminslag was de beveiliging van zeven spoorwegovergangen onklaar geraakt, evenals een aantal seinen en wissels. Pas rond het middaguur reden de treinen weer normaal. Soms gebeuren er wonderlijke dingen in de wereld. Zoals nu in Arlington in Texas. De elfjarige Men- die Purdum, dochter van een - sinds 14 augustus - werkloze werknemer van een zuivelfabriek, kreeg volkomen onverwacht een kruiwagen vol splinter nieuwe bankbiljetten van één dollar aangeboden. Tekenfilmfiguur Bugs Bunny overhandigde haar dit geschenk, nadat zij in een lunapark een kaart in haar handen gedrukt had gekregen - één van 700.000 exemplaren - waarop een prijs was geval len. Zo'n prijs krijgt niet iedereen. Wat iedereen wel kan krijgen? Dat merken ze de komende veer tien dagen als ze onderstaande bon invullen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Ccidóc SouAcmt e^fi

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1