Haagse ziekenhuizen werven in het Noorden 600,- minder betalen en toch veel extra's. Grote steden: bezuinigingen ouderenzorg van Rijk nekken f Auteur A. Alberts meester in het bijna-zwijgen EG en YS onder druk wegens steun export Nissan. Je blijft erin rijden. BINNENLAND £eidóc Commit DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1986 PAGINA^ VOORLICHTINGSDAG ASSEN SLAAT AAN: VIJFTIEN SOLLICITANTEN ASSEN/DEN HAAG Zoals bekend is er in Den Haag en omgeving een schrik barend tekort aan leerling-zie- Vijftien jonge mensen uit ken verzorgers en ander perso- Drenthe en Groningen neel 'n de gezondheidszorg. gezondheidszorg, samenwerkingsverband hebben serieuze belang- ™en „egen^leef- en ver- stelling voor een baan in zorgingstehuizen in de regio de ziekenverzorging in de Den Haag probeert daarom in regio Den Haag. Zij zijn andere delen van het land pe eventueel ook bereid naar soneel te werven. Men ka eventueel ook bereid naar het Westen te verhuizen. Vijftig mensen bezochten in het Gewestelijk Ar- honderd leerlingen en gediplo meerden gebruiken. Tevreden beidsbureau in Assen een Personeelsfunctionarissen van voorlichtingsbijeenkomst, de KVV zün uitermate tevre- die georganiseerd werd den ?v" de resultaten van de door de Katholieke Stich- ting voor Verzorging en bijvoorbeeld het plaatsen van Verpleging (KW) in de advertenties in een landelijk regio Den Haag. dagblad", zeggen Marion Roe- leveld en Donald van Reeven, medewerkster personeelsza ken en personeelsfunctionaris van de KVV. „Voor ons is het een nieuwe methode van werving. We zijn nu ook van plan voorlichtings dagen in andere provincies te houden, bijvoorbeeld in Zee land en Noord-Brabant". De verzorgingstehuizen maak ten vorige week in regionale dagbladen reclame voor de voorlichtingsdag in Assen. Men hoopte in het Noorden jonge mensen te vinden die in Den Haag in de ziekenverzor ging willen gaan werken of daarvoor een opleiding willen volgen. De vijftien serieuze sollicitanten beschikken allen over de gevraagde vooroplei ding. Volgens de medewerkers van de KVV is het wel opval lend dat gediplomeerde zie kenverzorgers op de voorlich tingsdag bijna niet reageerden. Bijna alle serieuze sollicitanten moeten nog een opleiding in de ziekenverzorging volgen. De sollicitanten komen onder .noordelijke leerlingen, meer uit Groningen, Winscho ten, Haren, De Groeve, Wes- terbork, Assen en Bovensmil- de. Volgens Roeleveld en Van Reeven toonden ook andere jongeren wel belangstelling, maar bleek hier vooral de eventuele verhuizing naar Den Haag grote problemen op te leveren. „We hebben ge merkt dat dat voor veel men sen toch wel een erg grote stap is. We vinden ook dat men een gaan volgen en dat ze na vier maanden heimwee krijgen". Om heimwee te voorkomen willen de verzorgingstehuizen vrij veel tiid en energie stop pen in de begeleiding van de De Haagse verzorgingstehui zen hebben tot nu allerlei maatregelen genomen om leerlingziekenverzorgers en gediplomeerde zieken- en be en. Een cursus, in samenwer king met arbeidsbureaus, om kandidaten die niet genoeg vooropleiding hebben bij te scholen leverde onvoldoende resultaat op. Ook de belang stelling van .herintredende goede keus moet maken. We vrouwen' voor werk in de ge- hebben er niets aan dat jonge- ren in Den Haag een opleiding BRANDBRIEF NAAR MINISTER BRINKMAN DEN HAAG Als het Rijk volhardt in zijn be zuinigingsplannen loopt de zorg voor bejaarden in de vier grote steden ern stig gevaar. Er moet onder meer gelet op de toene mende vergrijzing op kor te termijn juist extra geld op tafel komen, anders leidt dat de komende ja ren onvermijdelijk tot de sluiting van verzorgings huizen in deze steden. De gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht schrijven dit in een „brandbrief" aan minis ter Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC). In een toelichting op de brief gaven vertegenwoor digers van de „Grote Vier" gisteren te kennen „geen zin" te hebben het beleid van de minister uit te voeren, omdat het te veel nadelige gevolgen zou hebben voor de bejaarde burgers. Volgens de grote steden heb ben de financiële problemen drie oorzaken: het verschil tussen de geraamde en de ei gen bijdragen van de gemeen ten aan ouderenzorg, de verla ging van de doeluitkering van het Rijk, die erop gericht is elke grote stad en provincie een gelijk bedrag per 65-plus- ser te geven (ook wel „vereve- ning" genoemd) en door de grote steden niet te beïnvloe den kostenfactoren. Doordat de door de minister geraamde eigen bijdragen van de grote steden veel hoger uit kwamen dan de werkelijke ei gen bijdragen, is een tekort ontstaan van 16,4 miljoen gul den. Het Rijk zou dat verschil moeten wegnemen. De „verevening" heeft voor de vier grote steden, aldus de brief, tot gevolg dat het aantal bedden in verzorgingshuizen tot en met het jaar 2001 met in totaal 7813 afneemt. Dit komt neer op 32 procent van de to tale capaciteit. De Grote Vier kunnen zich in principe vin den in het systeem van ver evening, maar de voorgestelde uitvoering keuren ze af. Ze vinden dat het Rijk van de 65- jaarnorm moet afstappen, om dat daarbij veel te weinig re kening wordt gehouden met de specifieke situatie in de grote steden. Hier daalt bij voorbeeld het aantal ouderen tussen 65 en 80 jaar en neemt het aantal 80-plussers toe. Een verschijnsel dat zich elders in het land niet of in mindere mate zou voordoen. Dit zou onder meer te maken hebben met de trek van veel stedelin gen, jonger dan tachtig jaar, naar de randgemeenten. In principe staan de steden ook achter het kabinetsbeleid om bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen, maar dan moet het Rijk wèl met het benodigde geld over de brug komen om thuiszorg mogelijk te maken. Gebeurt •dat niet, dan is dit beleid naar hun mening tot mislukken ge doemd. Den Haag De Haagse wethouder C. Mar tini (maatschappelijke dienst verlening en gezondheidszorg) wees gisteren op prognoses, waaruit blijkt dat het aantal 65-plussers in deze stad tot het jaar 2000 weliswaar met dertig procent afneemt, maar de ca tegorie 80-plussers met tien procent stijgt. En juist die groep bewoont de verzorgings huizen. Volgens Martini leidt de verevening ertoe dat De wethouders van de grote steden presenteren tijdens een persconferentie de „brandbrief" aan minister Brinkman over de bejaardenzorg. Van links naar rechts W. Velders (Utrecht), A. Wilde- kamp (Amsterdam), C. Martini (Amsterdam) en de heer Bos, ambtenaar uit Rotterdam. mits er niets verandert in de Residentie tot de eeuwwis seling 16 a 17 van 41 verzor gingshuizen moeten sluiten (2500 van 5500 verzorgings plaatsen). In Amsterdam dreigt het bud get tot het jaar 2001 nagenoeg gehalveerd te worden. Hier zou naar schatting de helft van de ongeveer 8000 plaatsen in verzorgingshuizen verdwijnen. Stormloop op baan herder HA VELTE Dwalen over de grote Drentse Ha vel ter heide blijkt het ideaal van erg veel mensen: ten minste 170 men sen hebben gesolliciteerd naar de baan van schaapsherder die nog dit jaar met een kleine kudde over de hei moet trek ken. Dat grote aantal heeft het stichtingsbestuur van de Hol- tinger schaapskudde verrast. Een selectieprocedure slankt het leger „schaapsherders" af tot tien, waarna een nieuwe selectie volgt. Binnen enkele jaren moeten enkele honder den schapen op de Havelter heide grazen. INLEIDING TOT DE KENNIS VAN DE AMBTENAAR" DEN HAAG Opmerke lijk weinig moeite had mi nister Van Dijk van Bin nenlandse Zaken er mee om de 75-jarige schrijver A. Alberts, die „Inleiding tot de kennis van de amb tenaar" schreef, licht iro nisch van repliek te die nen. Hij kweet zich aardig van zijn taak Alberts met zijn nieuwste boek, dat een wonderschone typering van de ambtenaar door de eeuwen heen geeft, te complimenteren, want de situ atie was onwennig. Immers, „de hoogste baas van alle amb tenaren" stond tegenover een scherpzinnig, fijnbesnaard oud-ambtenaar die, zoals uit gever Van Oorschot vond, tot „de beste schrijvers van het land" gerekend mocht wor den. Het gebeurde in perscentrum Nieuwspoort waar Van Oor schot het eerste exemplaar van het boek aan Alberts overhan digde en een warme speech af stak voor „zijn vriend", die al direct in zijn debuut 35 jaar geleden liet merken haar scherp in te zien „waar de grens ligt tussen proza en de literaire humbug van gewich tigdoenerij". Dat eerste boek, „De Eilanden" was, zo vertel de Van Oorschot, direct al „rijp en voldragen", wars van alle kenmerken die debutan- tervproza dikwijls zo ontsieren. Alberts zelf kenschetste zijn werk ooit als „mager", maar dat kan. vervolgde Van Oir- schot hooguit op het subtiele en onnavolgbare woordge bruik slaan en onmogelijk op de omvang van zijn oeuvre dat bestaat uit twaalf veelgelezen en veelgeroemde boeken en talloze andere publicaties. Bijna-zwijgen Alberts is, zoals minister Van Dijk het uitdrukte, „de mees ter van de reductie, van het bijna-zwijgen", het weglaten van elk woord dat ook maar even overtollig lijkt. Hij heeft daardoor een taalgebruik ont wikkeld dat ooit door critici een „Ot-en-Sien-stijl" werd gedoopt, waarbij zij eraan voorbij gingen dat juist deze stijl door de eenvoud zo aan sprak. Critici die dit schrijven zijn er dan ook niet meer. Al berts is een meesterverteller, die het dichterschap en ambte naar-zijn in zich heeft ver eend. Als er volgens hem meer naar de muze geluisterd zou worden, zou de gespannen re latie tussen het afslankende overheidsapparaat en de amb tenaar zeker kunnen opklaren. Van Dijk erkende hoe delicaat die relatie is en hij wilde Al berts dan ook wel nageven dat zijn suggestie „de muze toe te laten" het opvullen van vaca tures zou kunnen versoepelen. Maar dichter-ambtenaren zijn dun gezaaid... Nooit ruw „Inleiding tot de kennis van de ambtenaar" is een uitge sproken Alberts-boek: eenvou dig van opzet, meesterlijk in het taalgebruik, subtiel vertel lend, laconiek, bijna kortaf maar nooit ruw of rauw. Vol gens sommigen emotieloos, maar volgens anderen juist niet, omdat Alberts, die zijn boeken zo nu en dan lardeert met autobiografisch materiaal, zijn emoties vlak onder de op pervlakte verstopt waar ze voelbaar aanwezig zijn. Alle ambtelijke stukken zouden zo geschreven moeten zijn, om- I tl wille van de duidelijkheid! berts zelf schrijft daarovefi' zijn nieuwste boek: telijke taal is ontstaan behoefte van de overheid duidelijk en voor iedereei grijpelijk uit te drukken toch, zo zal men zeggen, een ambtelijk geschrift, doeld om een grote m; en voor te lichten, een ze| mate van duisterheid worden ontzegd". Hij geel vertellend een paar heerj voorbeelden. A. Alberts („mijn voornaaj niet belangrijk'indolooj gepromoveerd op Thorl grondwetsherziening uit voor wat betreft het koloi bestuur, was van '53 tot '6! dacteur van De Groene sterdammer. Hij werkte de oorlog (als ambtenaar! het Franse ministerie vai loniën in Parijs en later bij binnenlands bestuur van derlands-Indie in Djakart; laatste jaren voor zijn pei nering werkte hij op het nisterie van buitenlandse ken in Den Haag. Zijn bo£r vertellen over zijn levenk( ambtenaar. Of over zijn lt^ als dichter? Bij Alberts vaj zoals Van Dijk terecht merkte, die twee dinger!)! een bijzondere manier sanK „gezeten op de treden vatc troon van de heersende m£ met het gezicht van iem die er niets mee te maf heeft". I A. Alberts: „Inleiding totic kennis van de ambtena^. Uitgave: G.A. van Oorst. in Amsterdam. Prijs 2J.' inclusief (zolang de vp raad strekt) een boekje leiding tot de kennis vai Alberts" geschreven Van Oorschot zelf, J. lef, Kees Fens en K. pers. CAIRNS Veertien landen, die samen goed zijn voor bijna een kwart van de wereldexport van landbouwprodukten, hebben tij dens een driedaagse bijeenkomst in Australië besloten hun krachten te bundelen in de strijd tegen de handelspraktijken van de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten. De alliantie van veertien, onder aanvoering van Australië, Ca nada en Argentinië, zal in de eerste plaats proberen de land- bouwkwesties hoog op de agenda van de internationale handels besprekingen (in het kader van de GATT, de Algemene Over eenkomt inzake Tarieven en Handel)) geplaatst te krijgen. De veertien landen hebben zich verenigd uit groeiende irritatie over de subsidiëring van landbouwexport in de EG en de VS. De druppel die de emmer deed overlopen was het nieuws dat de EG en de VS forse bedragen hebben uitgetrokken om miljoenen tonnen graan uit hun overschotten te kunnen verkopen tegen gereduceerde prijzen. Naast Australië, Canada en Argentinië zijn onder meer Brazilië, Chili, Hongarije, Indonesië, Thailand, de Filippijnen en Nieuw-Zeeland bij het overleg betrokken. Vol gens de voorzitter van de bijeenkomst, de Australische minister van handel Dawkins, zullen de landen zich voorlopig nog geen officiële organisatie vormen. De veertien lijden ernstige economische schade van het van de EG en de VS en laten in de slotverklaring van C« doorschemeren te vrezen voor politieke consequenties in lai die de hardste klappen krijgen. Op 15 september komen de ministers van de bij de GATT t gesloten landen in Uruguay bijeen om een agenda voorP nieuwe ronde van internationaal handelsoverleg op te step De „Groep van Cairns" wil nog vóór die datum opnieuw vd'1 deren en zal ook tijdens het overleg in Uruguay regelmatig f)l tact houden. De EG-landen, in het bijzonder Frankrijk, zullen zich ongef41 feld sterk verzetten tegen het plaatsen van landbouwkwesti«F de agenda van het GATT-overleg. EG-afgevaardigde Jorgei|n verklaarde gisteren niet gelukkig te zijn met de slotverkl»] van de veertien. De Amerikaanse waarnemer Forbord, kree* Cairns enige lof toegezwaaid voor ziin verklaring dat Wash) ton er tijdens de GATT-onderhandelingen naar zal strevenr exportsubsidies en andere belemmeringen voor vrije handel" leidelijk af te schaffen. De Amerikaanse regering heeft 1( weten de steunprogramma's voor de landbouwsector te wi, laten vallen als de EG hetzelfde doet. Nissan Micra DX14.795,- Schoon zonder katalysator*. tapijt tunnclbakje sigarette- op de vloer aansteker De Nissan Micra* is met 600,- in prijs verlaagd door een korting op de BVB. (Bijzondere Verbruiks Belasting). Omdat de Micra met gemak voldoet aan de nieuwste uitlaatgasnormen voor schone auto's. En dat zonder katalysator, dus overal in Europa probleemloos tanken. Dat is mooi meegenomen. Zeker naast alle luxe extra's waarmee de Micra standaard is uitgerust Ook de prestaties van de Micra zijn opvallend. Met zh moderne, lichtmetalen •Heeft bedekking op alle Micra's met 4- of 5-versnelüngsbak en ge Afgebeeld Micra GU prijs en genoemde specificaties gelden voor d Nu 6 jaar carrosserie-garantie. iet geel kenteki 4-cilinder 1 liter motor is de Micra pittig èn zuinig. Bovendien valt de Micra in een gunstige klasse van de wegenbelasting en zijn de rijkosten laag (grote beurt: 1 x pier jaar of elke 20.000 km). En ook dat levert u een aardige besparing op. Bent u van plan een nieuwe auto aan te schaffen? Denk dan eens aan de schone Nissan Micra. Dat komt èn de natuur èn uw piortemonnee ten goede. P3 NISSAN ig Prijzen incLBTW.excL aflei jebird. Laurel Silvia. 300 ZX. PatroL King Cab. Vinettê. Urv I Alphen a/d Rijn, Autobedrijf Van Leijden B.V., Frederik Hendrikstraat 2, tel. 01720-91344. Leiden, Auto Heemskerk B.V., Lammenschansweg 128, tel. 071-310811. Lisse, Autobedrijf Broertjes B.V., Oranjelaan 74, tel. 02521-17550. Noordwijk, Garage Abswoude B.V., Nieuwe Offemweg 2, tel. 01719-13150. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1, tel. 01713-2866. Sassenheim, Autobedrijf Beugelsdijk (servicedealer), Hoofdstraat 158, tel. 02522-31020

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8