Organisatie zoekt andere plaats Sydneycongres Gevolg overlevenden vulkaangas valt mee Russen geven in Wenen onvoldoende informatie over ramp Tsjernobyl CDU'ER DEED GREEP IN PARTIJKAS Huurboycot vergroot tweespalt [bij zwarten Sovjet-Unie loopt achterstand marine in Surinaamse leger lijkt niet opgewassen tegen Brunswijk r BUITENLAND CeidaeSoivumt DONDERDAG 28 AUGUSTUS i986 PAGINA 5 Moskou wil SDI te lijf 1 net „ruimtemijnen I JOSKOU De Sovjet-Unie is van lan „ruimtemijnen" te stationeren m een eventueel toekomstig Ameri- aans SDI-defensiesysteem tegen ijandelijke kernraketten te onder lijnen. Volgens een hoge Russische ernwapendeskundige zijn ruimte- teldde dat de ontwikkeling van een Dl-systeem kostbaarder is dan het ïgebruiknemen van middelen om o'n raketdefensie te neutraliseren, lij wordt door westerse diplomaten leschouwd als een van belangrijkste ;ernwapendeskundigen in de Sov- >t-Unie. Wapenopslagplaats in Kaboel ontploft ISLAMABAD In het noordoos telijk deel van Kaboel heeft dins dagavond een krachtige ontploffing plaatsgehad. Dit heeft de officiële Afghaanse radio omgeroepen in een bericht dat in het Pakistaanse Islamabad is opgevangen. Naar ra- dio-Kaboel zei ging het om een on geluk. Uit westerse diplomatieke bron in Islamabad verluidt dat er sprake was van een reeks ontplof fingen, die zich vermoedelijk heb ben voorgedaan in een wapenop slagplaats. De autoriteiten hebben het gebied van de explosies over een afstand van drie kilometer her metisch afgesloten. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De 26-jarige Thomas Hupka, bestuurslid van de CDU in Bonn, ex-voorzitter van de Junge Union en zoon van het Bondsdaglid Herbert Hupka, is gearresteerd op ver denking van oplichting. Hij wordt ervan beschuldigd 120.000 mark uit de kas van de landelijke CDU naar een rekening te hebben gesluisd waar hij toegang toe had. Ver volgens zou hij het geld hebben opgenomen. Vermoedelijk heeft Hupka gebruik gemaakt van een brief met het brief hoofd van de CDU, waarop hij de handtekening van de se cretaris van die partij, Peter Radunski, had nagemaakt. Het CDU-bestuur heeft aangifte gedaan. Hupka junior is al va ker wegens oneerlijkheid in de openbaarheid gekomen. Hij werd ooit als scholier door de rechter schuldig bevonden aan diefstal van de redactiekas van het schoolblad „Ak- zent". Toen hij rechten studeerde verweet de CDU hem manipulatie met de verkiezingsuitslag in de Junge Union. „Afslankkuur" spekte portemonnee oplichters (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Meer dan 250 mannen en vooral vróuwen uit de hele Bondsrepubliek, die zich te dik vonden, zijn de laatste vier jaren in het ootje genomen. Niet de mensen slankten af, maar hun portemonnees. Veel vetter werd de bankrekening van een 42-jarige secretaresse en haar 36-jarige man. Ze hebben hun „patiënten" honderd duizenden marken afhandig weten te ma ken. Het echtpaar had een „Instituut voor Voedingsadviezen" gesticht, dat zich dank zij een intensieve advertentiecampagne in de kranten in een omvangrijke clientèle mocht verheugen. In de advertenties werd een vermageringsmethode aangeprezen, die zonder dieet tot de gewenste gewichtsafna me zou leiden. NAVO-chef wil Europese kernkoppen herverdelen HAMBURG De opperbevel hebber van de NAVO-strijd- krachten in Europa, de Ameri kaanse generaal Bernard Ro gers, vindt dat er teveel kern koppen zijn gestationeerd op het grondgebied van de Duitse Bondsrepubliek en te weinig in de zuidelijke NAVO-landen Italië, Griekenland en Turkije. Rogers zei dat het aantal op Westduitse bodem gestatio neerde kernkoppen gehal veerd moet worden. Volgens Rogers moeten, los van het NAVO-besluit uit 1983 om de aantallen taktische kernwa pens in Europa te verminde ren, de overblijvende raketten eerlijker verdeeld worden. PECHHUWELIJK GRAND RAPIDS De trouwklokken moeten John en Jimmie Sue Owen in Grand Rapids in Michigan in het week einde meer als rouwklokken in de oren geklonken hebben. Eerst moest de bruids jurk ijlings terug naar de kleermaker om dat wat er kort aan had moeten zijn lang was. Daarna werd haar 6-jarige zoontje op zijn fiets aangereden door een auto. Op weg van het ziekenhuis naar de trouwre- petitie zag zij de rode sportauto van haar aanstaande, alleen zat niet hij achter het stuur, maar de man die 'm had gestolen. En de twee hadden er de sleutel van de Union Hall, waar de receptie zou worden gegeven, en de vliegtickets voor de huwe lijksreis in laten liggen. Het paar slaagde er in de deur van de Union Hall open te krijgen voor het begin van de plechtig heid. ZUTPHEN BOYCOT ZUID-AFRIKA, MAAR WEERT TEGENSTANDER APARTHEID: ZUTPHEN Hoewel hij al vierhonderd jaar dood is, heeft de Britse edel man, dichter en onderbe velhebber Sir Philip Sid ney opnieuw slag om Zutphen geleverd. Hij lijkt te hebben verloren. In Zutphen zou volgende week worden herdacht dat Sydney vier eeuwen geleden nabij de IJselstad aan een schotwond over leed. In samenwerking met de Rijksuniversiteit in Leiden werd een con gres georgansieerd waar aan vele internationaal beroemde letterkundigen zouden deelnemen, maar door een beslissing van Zutphense gemeenteraad gaat het hele feest niet door. Onder de genodigden was na melijk ook de hoogleraar J. Gouws uit Zuid-Afrika, een Sidney-kenner bij uitstek. De Zutphense gemeenteraad vond echter bij meerderheid dat Gouws in elk geval niet in Zutphen aanwezig mocht zijn, omdat in zijn land de apart heid heerst. De organisatie van de herdenking weigerde vervolgens de verantwoor ding voor het congres nog te dragen. John Gouws, die als professor verbonden is aan de Rhodes University in Grahamstown reageerde woedend: „Waar het hier nu werkelijk om gaat is niet apartheid, maar acade mische vrijheid. Worden mensen nu beoordeeld naar het werk wat ze doen of naar de politieke activiteiten van hun regering, waarvoor ze waarschijnlijk niet eens ge stemd hebben?" Gouws is een expert op het gebied van het leven en de werken van de Engelse dich ter en edelman Sir Philip Sid ney, die beschouwd wordt als de vader van de moderne En gelse literatuur. „Ik ben do cent aan de universiteit die de apartheid al veertig jaar be strijdt. Het is bespottelijk dat ik en met mij de universiteit met hetzelfde sop worden overgoten als de regering". Ook de penningmeester van Stichting Herdenking Sir Phi lip Sidney, mevrouw D.S. van Dorsten-Timmerman uit Lei den is zeer boos. Wijlen haar echtgenoot prof. Van Dorsten was ^en groot Sidneykenner en hij wilde altijd al een con gres over diens werk en le gendevorming in ons land houden. Zutphen leek de aan gewezen stad. De organsiatie gaat er nog hoopvol van uit dat opkorte termijn het con gres alsnog wordt gehouden, in een ander stad weliswaar. Belachelijk Mevrouw Van Dorsten: „Na tuurlijk is iedereen is tegen die afschuwelijke apartheid in Zuid-Afrika. Maar door pro fessor J. Gouws uit Zuid-Afri ka de toegang tot Zutphen te weigeren, richt men zich pre cies tegen de verkeerde man. Gouws is nota bene een zeer kritisch man ten opzichte van het apartheidsregime en hij heeft daarom in zijn land een heel moeizaam leven. Door hem te weigeren, wordt de Zuid-Afrikaanse regering al leen maar in het gelijk ge steld. Zutphen maakt zich nu op deze manier publiekelijk belachelijk". Gemeen te voorlichter en te vens secretaris van de stich ting G. Schiphorst: „Pas op 1 juli dit jaar hoorden we dat Gouws uit Zuid-Afrika komt. In maart had de raad al beslo ten Zuid-Afrika te boycotten en deze week besloot de raad dat die beslissing ook gold voor Gouws". Mevrouw Van Dorsten: „Over Gouws was, toen dat besluit werd geno men, geen enkele informatie bekend of hij vóór- of tegen stander van de apartheid was. Intussen blijkt dat hij zich nota bene sterk tegen apart heid verzet. De Britten waren boos dat Gouws werd uitge sloten. Zij vinden dat de aca demische vrijheid buiten elke verdenking moet staan. Ze stelden dat als Gouws niet kwam, zij ook niet zouden ko men". Mevrouw Van Dorsten ver volgt: „Er vielen dus grote ga ten in het programma. Het gevolg was dat ook Amerika nen afzeiden. Er kwamen in gezonden brieven in de Lon- dense Times dat het geen pas gaf om een persoon als Gouws te weren. Ook de Britse am bassadeur in Den Haag ging zich er mee bemoeien. Hij vreesde dat de culturele be trekkingen tussen Groot-Brit- tannië en ons land ernstig werden beschadigd. Zutphen werd over de wereld negatief bekend". Recentelijk organiseerden verscheidene universiteiten, waaronder ook Rhodes Uni versity, speciale bijeenkom sten waarin ze verklaarden dat ze het apartheidsregime in Zuid Afrika verwierpen. Gouws en een aantal Zuida- frikaanse academici zijn ver bitterd dat de wereld zich steeds vijandelijker opstelt te genover alle Zuidafrikanen, zonder rekening te houden met hun standpunt ten op zichte van apartheid. „Wij zijn docenten en weten schappelijk onderzoekers", zei een academicus van Cape town University gisteren „wat wordt er van ons verwacht? Moeten we ons in de gewa pende strijd werpen en ook mensen gaan vermoorden? Of kunnen we beter doorgaan met ons onderzoek en met lesgeven tegen «apartheid?". Prof. Gouws voelt zich der halve persoonlijk gekrenkt. Want juist van wie hij steun verwachtte, krijgt hij een ge voelige opdoffer. Hij voelt zich in de steek gelaten door mensen van wie hij meende dat zij aan zijn kant zouden staan. Schiphorst: „We bereikten een patstelling. Het congres is al beschadigd en uitgekleed. Mogelijk dat er schadeclaims komen. Ach ja, ik heb wel respect voor mensen die zeg gen dat hun principes niet met geld te koop zijn, maar ik vind het gesol met Gouws niet fatsoenlijk. Het was een dramatische beslissing, waar van we de reikwijdte nog lang niet kunnen overzien. Moge lijk is een andere stad op zo'n korte termijn nog bereid het congres te houden". En vervolgens: „Wij hebben in elk geval meer dan een jaar voor nop zitten werken. Dat is uiterst onbevredigend, dit te meer omdat op Gouws in feite niets is aan te merken. Het beeld van Zutphen, dat we bezig zijn op te poetsen, is ernstig beschadigd. Het bedrijfsleven, de midden stand, alle belangstellenden uit binnen- en buitenland (van wie sommigen reeds hebben betaald) en vooral de Britten en Amerikanen heb ben een wel heel vreemde in druk van Zutphen gekregen". Het ziet er overigens niet naar uit dat de perikelen rond het congres nadelige gevolgen heeft voor de Sidney-tentoon- stelling die aanstaande dins dag in het Stedelijk Museum van Zutphen wordt geopend. BOB BIRZA MARGARETH JACOBSOHN JOHANNESBURG Het aantal doden en gewonden ia de bloedige botsing tussen bewoners van wijken in iet Zuidafrikaanse Soweto en het leger, ligt volgens de ictiviste Winnie Mandela en de Raad van Kerken veel ïoger dan de regering in Pretoria zegt. Volgens niet of- liciële bronnen zouden zeker twintig mensen zijn ge lood. De rellen onstonden na een vergadering over de luurboycot. Aan die boycot doen verspreid over het and zo'n 300.000 mensen die een gemeentewoning hu- en, mee. )e opbrengst van huren vormt vrijwel de enige bron van in- tomsten voor de gemeenteraden van de zwarte woonoorden, /laar raadsleden van de woonoorden worden door de bewoners, net name militante jongeren, van corruptie en collaboratie met le blanke regering beschuldigd. Radicale leiders van de boycot :etten bewoners veelal hardhandig onder druk om niet te beta- en. Deze bewoners worden vervolgens door de gemeenteraad >edreigd met huisuitzetting. Gevreesd wordt dat deze patstelling de spanningen tussen zwarten onderling nog verder zal doen Hijgen. Familieleden knielen bij een van de slachtoffers, die bij rellen In het Zuidafrikaanse Soweto om het leven kwam. YAOUNDE Overleven den van de gasramp in Kameroen waarbij ruim vijftienhonderd mensen om het leven zijn geko men, zijn gisteren huisr waarts gekeerd ondanks waarschuwingen dat wa ter en voedsel in het ge troffen gebied nog steeds giftige stoffen bevatten. De dorpsbewoners willen ïun eigendommen be schermen of de eigendom- t men van overleden fami lieleden opeisen. Volgens het Israëlische medische team, dat het eerst ter plaatse was, zijn de meeste slachtoffers onmiddellijk waren gestorven en lijken de overlevenden voorals nog minimale gevolgen te hebben van het gas. Bienvenu Fouda, secretaris-ge neraal van het ministerie van mijnbouw heeft verklaard in heel Kameroen een studie te laten verrichten naar gebieden met verhoogd risico, en ver volgens mensen ertoe over te halen te verhuizen uit die ge bieden waar veelvuldige vul kanische activiteit plaatsvindt. De Europese Gemeenschap heeft inmiddels gehoor gege ven aan het Kameroense ver zoek voor rijst, water en melk, alsmede tenten, kampeerbed- den, dekens, antibiotica, ont smettingsmiddelen en nood rantsoenen voor twee weken voor ongeveer vijfduizend mensen. De waarde van de hulp bedraagt ruim 350.000 gulden. Geleerden gaan er vooralsnog vanuit dat een vulkaanbeving onder het meer een giftige gasbel heeft losgemaakt die zich donderdagavond over het omliggende gebied heeft ver spreid. De bel bestond uit een mengsel van verschillende vulkanische gassen. Een aantal lichamen van slachtoffers is naar Yaounde overgebracht om door middel van sectie de precieze doodsoorzaak vast te stellen. SMID JE VERHOLEN—KARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL 29) Sliep uut!" treiterde Krelisje. „Dat durft die slome tóch niet!" En onder dekking van zijn be- a Schermer stak Krelisje dapper de tong tegen .Kareltje uit. Krelisje vertoonde dus duidelijk alle kwalijke kenmerken van een oorlogsophitser, r hetwelk een treffend licht werpt op de kwaliteit van zijn karakter. Maar de edele Egerick had in ,zijn ijver niets bemerkt van Krelisjes nare han delwijze. Hij zag slechts de sombere gloed die in Kareltje's oogjes glom en hij hoorde slechts het dreigende tandenknarsen, dat aan diens mondje ontsnapte. „Kalm aan, prolleke!" zei Egerick streng en bevelend. Maar dat had hij beter niet kunnen zeggen, want toen werd Ka- j reltje eerst recht woest. Met een vertwijfelde gil vloog de kleine leerling-smid zijn opponent aan. Maar deze zette zich meteen in positie, en mompelde: „Jammer voor u, prolleke, dat ik niet alleen een uitnemend schaatser, maar ook een geoefend bokser ben." En ondanks zijn schaatsen, toonde Egerick héél eventjes wat licht voetenwerk, om de kleine Kareltje vervol gens „op een klap te laten lopen", hetwelk een geliefde tactiek is in bokskringen. De houding van Egerick toonde dan ook duidelijk aan, dat- ie zijn linkse dirécte goed beheerste. Het mag dan ook niemand verbazen, dat Kareltje even later ten derde male op het ijs lag. Toen 't vent je weer in staat was zijn ogen op te slaan, had den Krelisje en de jonkman hem verlaten. Voor zichtig betastte hij zijn pijnlijke kaak LONDEN Te lage defensie-uitgaven in de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, twee belangrijke NAVO-landen wat hun marines betreft, stellen de Sovjet-Unie in staat haar achter stand op het gebied van de marine in te lo pen. Dit meldt het Britse defensieblad „Jane's Fighting Ships". Volgens Jane's bestaat er in tegenstelling tot on der de eerste ambtstermijn van president Ronald Reagan in het Ameri kaanse Congres een duide lijke neiging tot het snoei en in de defensie-uitga- ven. „Gevoegd bij de mogelijke gevolgen van de Gramm- Rudmann-wet, die tot doel heeft het begrotingstekort te beperken, vormt deze toenemende oppositie een ernstige bedreiging voor de plannen nieuwe sche pen te bouwen". Volgens Jane's zullen de Amerikaanse defensiebe stedingen in de nabije toe komst niet met drie pro cent per jaar stijgen. Deze toename is nodig om het defensieprogramma tot in de jaren '90 volgens sche ma uit te voeren. Het blad is bang dat zij op hun hoogst gelijk blijven en misschien zelfs achteruit gaan. Het blad komt tot de uit spraak dat in een demo cratie „geld en stemmen vóórgaan boven wat voor de veiligheid nodig wordt geacht door diegenen die het Congres moeten advi seren bij één van zijn be langrijkste grondwettelijke plichten". WENEN Deskundigen op het gebied van kern energie hebben gisteren geklaagd dat de Sovjet unie onvoldoende infor matie geeft over het onge luk met de kerncentrale in Tsjernobyl. Zij drongen aan op meer technische bijzonderheden. De Sovjet-Unie presenteerde deze week een rapport over de ramp op een bijeenkomst van 500 technische en medische experts uit 50 landen, onder auspiciën van het Internatio nale Bureau voor Atoomener gie in Wenen. Het rapport blijkt echter vele belangrijke zaken onbeant woord te laten, reden voor an dere delegaties om een stort vloed van vragen te ontkete nen. Bij de voorzitter van de bijeenkomst ligt een lijst met 600 vragen. Honderden Esten hebben be gin deze maand gedemon streerd tegen de gedwongen deelname van militaire reser visten aan de schoonm&ak- werkzaamheden rond de kerncentrale van Tsjernobyl. Dit hebben emigranten uit Estland gisteren in Zweden gezegd. Volgens de directeur van het in Stockholm gevestigde Hulp centrum voor Politieke Ge vangenen in Estland, Ants Kippar, hebben de Sovjet-au toriteiten arrestaties verricht na betogingen in Tallinn, de hoofdstad van Estland. Kippar verklaarde dat de Sov jet-autoriteiten zo'n 1.000 Es- ten, vooral technici en vracht wagenchauffeurs, hebben ge- recruteerd voor de schoon- maakwerkzaamheden in het door straling besmette gebied rond de centrale. „De mensen zijn erg ongerust. Zij weten dat zij risico's lopen en dat er on voldoende beschermende kle ding is". Gestapo- cellen In West-Berlijn zijn onlangs de fundamenten van cellen van voormalige Ge- stapo- hoofdkwartieren bij opgravingen blootgelegd. In deze cellen zijn vele gevangenen gefolterd en ver moord. DEN HAAG/PARAMA RIBO Uit de recente botsingen tussen het Suri naamse leger en de groep- Brunswijk begint duide lijk te worden dat de strijdkrachten niet zijn op gewassen tegen de in het Marowijne-gebied opere rende opstandelingen. De militairen lieten zich herhaaldelijk verrassen door de mannen van Brunswijk, waarna de aanvallers zich ongestraft en met gijzelaars in het oerwoud konden terug trekken. Het leger heeft geen antwoord op de „laf fe aanvallen van de bende criminelen", zoals de ac ties van Brunswijks „Jun gle Commando" door de Surinaamse autoriteiten worden genoemd. Volgens een militaire zegs man, die anoniem wenst te blijven, is het uitblijven van resultaten bij de jacht op Brunswijk te wijten aan het lage moreel van de manschap pen, gebrekkige bevelvoering en het ontbreken van voldoen de materieel voor guerrilla-be- strijding in de jungle. „Ik heb de indruk dat het mo reel van het nationale leger, voor zover het al bestond, in middels tot ver beneden nul gedaald is. Binnen het leger is sprake van deserties, onwillig heid en dienstweigering". Het lage moreel van de man schappen heeft volgens hem niet alleen een economische of politieke achtergrond. Ook de bovennatuurlijke krachten in het oerwoud, de „Winti", spe len een belangrijke rol. Zij boezemen vooral de creool se militairen uit de stad angst in en geven de bosneger Brunswijk een aureool van on kwetsbaarheid. Creolen en bosnegers geloven dat de go den met hun voorouders zijn meegereisd naar Suriname. De kans dat het leger erin slaagt Brunswijk uit te schake len wordt klein geacht. Maar al kan Brunswijk het lang uit houden, hij zal volgens waar nemers pas een echte bedrei ging voor het bewind-Bouterse vormen als ook op andere plaatsen in het land verzets groepen de kop opsteken. De twee kinderen van bevel hebber Bouterse zouden van wege de gespannen situatie in Suriname overigens al het land uit gevlucht zijn. Bouter se heeft Nederland ervan be schuldigd het democratise ringsproces in Suriname tegen te houden. Volgens hem wor den er in Nederland „onder mijnende activiteiten" tegen zijn bewind georganiseerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5