Luns is optimistisch over de jongere Sovjet- leiders EPene uit de weekbladen II S*atKN CeidAcOoimant Staatsman vandaag 75 jaar Makkelijker bellen vanuit Frankrijk brieuen lezers Van Gend en Loos schept chaos in voedselhulp DE TIJD Htr BINNENLAND/BUITENLAND DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1986 PAGINA BRUSSEL Mr.dr. Jo- zef Maria Antoine Hu- bert Luns is vandaag 75 geworden. Hij viert dat rustig in familiekring in zijn Brusselse flat. Een dagje rust, een schril contrast met zijn normale doordeweekse dagen. Ook al is Luns al weer enige tijd geen secretaris generaal meer van de NAVO, hij is nog wel vaak te vinden in een kantoor op het NAVO- hoofdkwartier, van waaruit hij nog steeds in vloed uitoefent op de gang van zaken in het bondgenootschap. Al thans als hij niet in het buitenland bivakkeert, op uitnodiging van rege ringen. Onlangs nog schrok Luns niet terug voor een bezoek van een maand aan Zuid-Afrika. Dat hij het nog druk heeft staat vast. Voor zijn memoi res heeft hij dan ook geen tijd. Zoals vanouds wel voor humor. Met dat uit duizen den herkenbare hypernasale stemgeluid zegt hij: „Mij is nog steeds geen miljoen dol lar geboden, zoals voor Kis singer. en ik heb geen zes co- pyrighters". Jammer, want het zou toch aardig zijn om eens te lezen hoe Luns affai res als bijvoorbeeld de Nicuw-Guineakwestie heeft ervaren. Luns, ooit de populairste po- licitus van ons land, is anno 1986 wat minder geliefd, al was het alleen maar vanwege zijn broer, die hem zou heb ben opgegeven als NSB-lid. In elk geval heeft Luns in z'n leven heel wat (linkse) men sen met lange tenen ontmoet en hij steekt zijn mening nog steeds niet onder stoelen of banken. Maar hij is toch wel een tikje milder geworden, zoals blijkt uit een vraagge sprek dat verslaggever Mar tin Voorn met hem had aan de vooravond van zijn 75e verjaardag. De kruisraketten komen, het kabinet heeft krachtdadige plannen. Tevreden over Ne derland? Ik zou willen zeggen dat het kabinet naar mijn mening qua samenstelling iets sterker is dan het vorige. En het is natuurlijk voor Nederland, naar mijn bescheiden me ning. maar ook voor onze re laties in het buitenland, de NAVO en onze relaties met Amerika en uiteraard het probleem van de atoomwa pens, een buitengewoon goeie zaak dat de heer Lubbers zo'n overwinning heeft be haald. De vredesbeweging ligt op apegapen De vredesbeweging heeft heel veel van z'n invloed verloren. Het was dan ook een hele griezelige zaak hè, zoals die zich heeft ontwik keld. Men kan vaststellen dat bij de verkiezingen is geble ken dat het programma van de Partij van de Arbeid dat zo heeft ingehaakt op de anti-atoomwapens en de de fensie. die toch ook een veer zou moeten laten, gaat u maar door dat dat pro gramma toch niet door het Nederlandse volk gevolgd is. Dat heeft naar ik weet en naar ik heb geconstateerd in het buitenland een hele goeie indruk gemaakt. Tevreden dus? Ik ben natuurlijk tevreden. Met de ontwikkelingen en zeker met deze uitstekende minister van defensie (Van Eekelen, die volgens Luns volmaakt ten onrechte door de PvdA is afgekraakt, om dat hij verantwoordelijk zou zijn voor de te dure Walrus- duikboten). Nederland loopt nu goed in de NA VO-pas? Dat valt nog te bezien, hè, het kabinet is net aangetre den, de begroting is nog niet bekendgemaakt, maar alle voortekenen wijzen erop dat Nederland z'n plaats in de NAVO en z'n opvattingen zal afstemmen op de bondgeno ten. Maar ik heb met enige zorg gezien dat men niet uit sluit dat de defensie-uitgaven omlaag gaan. Ik vermoed dat dat de prijs is om eventueel iets af te hakken van de wer kelijk enorme hoop geld aan de Derde Wereld, waarin Ne derland de koploper is; de prijs is om er door te krijgen dat de ontwikkelingsuitgaven niet als een heilig huisje zul len blijven worden be schouwd. Op defensie-gebied Zijn we nooit koplopers ge weest, zoals u weet. In elk geval constateer ik dat Ne derland met de huidige de fensiebegroting niet de afge sproken drie procent haalt, maar slechts twee procent. Ik geloof overigens niet dat Eu ropa zo veel meer kan doen dan de Amerikanen schijnen te wensen. De Russen zijn actief met wa pen voorstellen. Zijn dat slechts schijnbaar construc tieve voorstellen? Het is me wel opgevallen dat de heer Gorbatsjov enkele malen voorstellen wereld kundig heeft gemaakt zonder enig contact met de geallieer den en Amerika. Dat is na tuurlijk niet de wijze waarop je diplomatie voert. Een deel van deze voorstellen is be doeld als propaganda. Dit ge zegd zijnde geloof ik toch dat er misschien wel een kans is om zaken te doen met de huidige regering Gorbatsjov. Gorbatsjov is constructiever? Nou, Gorbatsjov zit in een moeilijke situatie. De Sovjet economie is zwak, mede als gevolg van de daling van de olieprijzen, de te lage pro- duktie en de werkelijk im mense uitgaven voor defen sie. En vandaar dat Gorbats jov niet kan doorgaan zoals vroeger, dus niet ieder jaar grote verhogingen van de de fensie-uitgaven. Hij heeft trouwens ook beloofd dat hij het welzijn van de Russische bevolking zou verbeteren. Maar de voorstellen zijn dus beter dan vroeger? Er zijn ongetwijfeld positieve elementen. Maar ik ben ook van mening dat we niet te snel moeten zeggen: laten we het maar aannemen. De re geringen van de alliantie, en zeker Amerika, moeten eerst zien wat het allemaal voor stelt. U bent toch sceptisch? Nee, ik ben optimistischer dan ik vroeger was. Mis schien ook wel omdat er nu een jongere generatie in Rus land aan de macht is. Dat geeft enige hoop. Reagans politiek van kracht heeft geholpen? Ja, dat is een taal die de Rus sen bijzonder goed begrijpen. U herinnert zich nog wat Stalin tijdens de oorlog riep. Die zei laatdunkend: „De paus, hoeveel divisies heeft die?" U heeft die harde lijn ook voorgestaan? Nee, ik heb altijd gevonden dat je alleen als er min of meer evenwicht was zaken kon doen met de Russen. Vandaar dat de plaatsing van kruisraketten in Italië, West- Duitsland, Engeland en Bel gië, dat dat de grond is ge weest voor de concessies van de Russen. Nederland heeft een niet al te sterk standpunt ingenomen, zoals u weet. Hoe kijkt u terug op uw rela tie met Nederland? Laat ik beginnen te zeggen dat ik uitgesproken pro-Ne-, derland was en ben. Alles wat er in Nederland gebeurt blijf ik met interesse volgen. Ik kijk met bevrediging te rug op m'n 19-jarig minister schap. Ik heb in Nederland nog vrij «veel contacten. Ik spreek er dikwijls, met name voor de jeugd. En wat mij op valt is dat de studenten veel minder links zijn dan een jaar of acht tien geleden. Heel Nederland schuift naar rechts op Ja, er is een duidelijke ver schuiving van de accenten. En dat is ook wel gebleken bij de reactie van de socialis ten, die vraagtekens hebben gesteld bij de vraag of de lijn van nieuw links wel de beste U heeft goedé hoop dat die lijn wordt doorgezet? Dat. is niet uitgesloten. Ik heb natuurlijk met belangstelling gehoord wat de heer Kom brink heeft gezegd. Hij staat niet als rechts bekend in zijn partij, de PvdA. Hij heeft ge zegd dat de partij zich moet bezinnen of dit programma wel het juiste is. Of het niet moet worden herzien in het licht van de huidige opvat tingen van de Nederlandse bevolkjng. Of het niet te duur en te sin- terklazerig is? Ja, of het wel haalbaar is, niet te u..u to, te utopis... haha, te u-to-pis-tisch is. Zelfs de heer Den Uyl heeft zoiets gezegd. Minder rooie vlaggen, minder internatio nale. We zullen het allemaal zien. Ik ben geen helaas geen profeet. Achteraf toch gelijk gekre gen? Ach, gelijk hebben, gelijk krijgen. Ik ben al tevreden als ik zie dat het enigszins gaat in de richting die ik de juiste vind. U bent milder gaan oordelen over Nederland? Ik heb over Nederland nooit scherp geoordeeld. Je hebt zekere uitwassen. Die heb ik veroordeeld en dat doe ik nog. Die uitwassen worden in het buitenland trouwens ook niet begrepen. Het buiten land begrijpt bijvoorbeeld niet hoe mensen die zich ver grijpen aan het bezit van an deren ik doel op krakers worden goedgekeurd. Wat er in Amsterdam gebeurt vervult mij ook met zorg. Maar Van Thijn gaat nu op treden Ik heb het gelezen. Ik ben benieuwd hoe ie dat gaat uit voeren. U bent toch milder gewor den? Ik heb met bevrediging ge constateerd dat het politieke klimaat in Nederland, in te genstelling tot alle voorspel lingen, blijkens de verkiezin gen toch minder radicaal is dan velen hadden gevreesd. Van Turkije heeft u de Vre desprijs gekregen, maar u bent in Nederland nooit erg vereerd? Het is een feit dat men in Nederland er nooit zo vrese lijk op gebrand is om mensen te vereren. Tenzij men 100 jaar wordt. Bent u van plan 100 te wor den? Ik ben het niet van plan. Het hangt van de genen af. Ik ben inderdaad nog heel actief bezig, ja. Maar toch: een profeet in ei gen land... Ik heb gezegd, en ik herhaal, dat men er in Nederland niet op gebrand is mensen te ver heerlijken. Maar de Nederlandse politiek was toch altijd kritisch? Ach ja, de linkse partijen wa ren kritisch. Maar de Neder landse bevolking heeft mij altijd positief gewaardeerd. Premier Lubbers heeft nog niet zolang geleden, na uw frontale aanval op die „wan kelmoedige" minister De Ruiter van defensie, gezegd dat u te veel spannende films ziet Ach, die uitspraak van Lub bers, daar hecht ik niet zo veel waarde aan. Dat moet u in z'n context zien. Ik ben overigens verbaasd hoe pret tig de Nederlandse bevolking me nog steeds bejegent. Ik krijg veel fanmail, veel vriendelijke brieven. En uit nodigingen om lezingen te geven. Zijn er ooit zaken geweest waar u spijt van heeft? Ach, er zijn in al die jaren al tijd wel zaken waarvan je zegt, dat had ik beter zo en zo kunnen aanpakken. Daarover zou ik heel diep moeten nadenken... (Luns denkt na...) Nee, ik zou echt geen voorbeeld weten. U hebt onlangs gestemd? Ja, ik heb gestemd. VVD? Zeg ik niet. CDA? Zeg ik niet. Ook niet op links. Ik zeg niet op welke partij. Dat gaat u niks aan. Bovendien heb ik met een blauw potlood ge stemd, en dat is illegaal. Mijn stem was dus ongeldig. U kijkt met voldoening te rug? Ja, ik kijk met tevredenheid terug op mijn carrière. Ja, dat ben ik wel van plan. Ik voel me nog kiplekker, maar ja, je weet natuurlijk niet hoe dat over tien jaar is. MARTIN VOORN GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIILAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE, EI POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HAAG Vanaf septem ber wordt het eenvoudiger vanuit Frankrijk naar Neder land te telefoneren op kosten van degene die opgebeld wordt. Tot nog toe moest men dergelijke „BO-gesprekken" (Betaling Opgeroepene) voe ren via een telefoniste in Frankrijk. Vanaf 1 september kan worden volstaan met het draaien van een gratis ant woordnummer vergelijkbaar met onze „06-nummers", waarna door directe Neder landse tussenkomst de abon nee in ons land wordt ge vraagd de kosten van het ge sprek te dragen. Muntjes- en taalproblemen zijn dan verle den tijd. Het Franse nummer is 19-9931. SUSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER IMlmathliMKhar^k hem niet luwdenJ Nee, hlunjel. we f lijden achteruitj f wi mm hemiet i m twee icim ummhtif wricn. I [H <op dat hel luht...6aan anders allemaal naar Sint-Fitter. J (c) S'andaard Uitgeverij. Antwerpen-Woesp. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Staatsloterij Daalt de goklust van de Ne derlanders? Daar gaat de Staat wat aan doen. Dus voortaan alle prijzen belastingvrij! Je zou denken dat dit 'n meeval lertje voor de grote prijswin naars is. Maar wie betaalt de belastinggelden die nu niet in de Staatskas vloeien? Juist dat bent u zelf, lotenkopers. Er werden nu in de maand juli 9 nummers minder getrokken dan voorheen het geval was. maand juni: le trekking 11 2e trekking 16 3e trekking 23 50 maand juli: le trekking 2e trekking 3e trekking 9 verschil Aan prijzen uit te keren, maand juni: 1.061.975,-; maand juli: 993.075, f 68.900,- verschil. Dus minder kansen op een prijs en 68.900,- minder in de pot staan tegenover het belas tingvrije gedeelte voor dege nen die een grote prijs hebben gewonnen. De tijd zal het le ren of deze Staatsloterij nog een Jang leven beschoren zal blijven. (Naschrift: Volgens de Staats loterij is het nieuwe systeem budgettair neutraal: „niemand wordt er minder van". De eni ge ingevoerde wijziging is een toeneming van het aantal klei nere prijzen. Grotere prijzen worden voortaan opgedeeld in „tranches". Zo kan een prijs van vijfhonderd gulden zijn opgedeeld in vijf prijzen van honderd gulden. Toegegeven wordt overigens dat het totaal aan prijzengeld inderdaad is afgenomen, maar het gaat daarbij volgens de Staatsloterij slechts om „een te verwaarlo zen percentage, dat de mensen echt niet merken". Het feit dat het nieuwe systeem evenveel kans geeft op prijzen uit een in grootte ongeveer gelijk geble ven prijzenpot, wordt geïllu streerd met de mededeling dat de Staatsloterij net zoveel geld in de staatskas laat vloeien als voordien. De overheid ont vangt dus, ondanks het feit dat prijzen boven de duizend gul den niet worden belast, een zelfde bedrag aan kansspelbe lasting als vóór de invoering van het nieuwe systeem. Re dactie.) Onfeilbaarheid In de rubriek „Kerk en We reld" (22-8-86) las ik dat de New York Times over de kwestie-Curran, na gesprek ken met Vaticaanse functiona rissen, concludeerde dat leer stelligheden inzake de sexuele moraal, hoewel ze niet ex ca thedra zijn gedaan, nu meer en meer als onfeilbaar worden beschouwd. Dat is een vreem de conclusie van de New York Times. Nog nooit in de bijna 2000 jaar dat de rooms-katholieke kerk bestaat heeft het Magisterium een expliciete uitspraak ge daan inzake morele kwesties; dat zou ook uiterst moeilijk zijn. De paus en een oecumenisch concilie kunnen, onder strikte voorwaarden, onfeilbare uit spraken doen over zaken die het geloof en de moraal betref fen (CIC Canon 749 §§1-2). Die voorwaarden zijn nu niet ver vuld. Behalve paus en oecumenisch concilie bezitten ook de bis schoppen, verspreid over de gehele wereld, de onfeilbaar heid „wanneer ze, verenigd in communio met elkaar en sa men met de paus het eens zijn omtrent het feit dat een be paalde mening als definitief moet worden beschouwd" (CIC Canon 749 §2). Dat is nu bij lange na niet het geval in zake kwesties die in de Cur- ran-affaire aan de orde zijn. De opvatting dat de kerk on feilbare morele oordelen zou kunnen geven omtrent de glo bale goedheid of zondigheid van concrete handelingen is misplaatst en zal dat altijd zijn. De kerk kan wel universele morele principes geven (Cf Toespraak Mgr. Ernst op Vati- canum II). J.F.J. Jansen, LEIDSCHENDAM. noem maar op. De mensen zien je dan als de grootste slet van de wereld, maar dat kan me niets schelen". In Vrij Nederland het ver wijt aan het adres van „de transportjongens Van Gend en Loos" dat ze van de voed selhulp aan Soedan een cha os maken. Jack Willemsen van de Stichting Oecumeni sche Hulp: „In de haven heb ik ze aan het werk gezien bij het lossen van schepen. Een overspannen man stond iets in een portofoon te brullen, maar zijn bevelen werden niet opgevolgd. Geen won der, want de ploeg kent de mentaliteit van net land niet. Werkelijk alles liep in de soep". Elders gesprekken met veteranen die veertig jaar geleden in Indonesië hebben gevochten. „Ze heb ben Indië weggegeven. En je ziet nu hetzelfde in Zuid- Afrika, weer is er Ameri kaanse interventie, weer zijn er de Nederlanders die zich ermee bemoeien. Die blan ken daar hebben straks pre cies hetzelfde gevoel als wij: dat je als land geen klap over je eigen toekomst te zeggen hebt". Ook wordt ge praat met voetbalsponsor Han Tjan van FC Utrecht. „Ik schat de waarde van de keren dat we met shirtrecla me in een krant zijn geweest op anderhalf miljoen gulden. En de tegenwaarde van de televisie schat ik ook op an derhalf miljoen. Dat komt neer op een opbrengst van drie miljoen tegen een in vestering van twee miljoen". De schrijver-uitgever Wim Hazeu zegt in een interview: „Tijdens militaire dienst heb ik bij de contra-inlichtingen dienst gezeten. Sindsdien koester ik geen enkele illu sie omtrent de privacy van de Nederlandse staatsburger. Die bescherming bestaat eenvoudigweg niet. Van alle mensen zijn dossiers aange legd; alle gegevens zijn be kend. Iedereen kan te allen tijde worden opgepakt". Elsevier portretteert de nieuwe VVD-fractievoorzit- ter Voorhoeve. „Ik ben het met de fameuze Amerikaan se commentator eens die zei dat, als hij moest kiezen zijn leven ingericht te krijgen door tien intellectuelen of door tien willekeurige na men uit het telefoonboek, hij voor het laatste zou kiezen. Ik ben het met hem eens, al ben ik zelf ook een intellec tueel". Voorts een gesprek met advocaat Gregorius van de in Duitsland wegens hasj handel veroordeelde Harm Dost. „Wat hier gebeurt, kan niet anders gezien worden dan als een onvriendelijke daad van Duitse autoriteiten tegenover een bevriend land". Ook wordt gepraat met ambtenarenvoorzitter Van de Scheur. „Men moet niet van de toren blazen dat er te veel ambtenaren zijn. Dan heb je ook de morele plicht om te zeggen: daar, daar en daar. Weet u wat er nu gebeurt? Nu schrikken 700.000 mensen zich een on geluk". Elders zegt Fidel Ca stro in een interview: „De Cubanen vormen de enige buitenlandse machtsfactor die zich kan verzetten tegen de fascistische, racistische krachten in Zuid-Afrika. Ik ben zeer trots op de histori sche Cubaanse aanwezigheid in Afrika". In de Haagse Post praat di recteur Groenveld van het wetenschappelijk bureau van de VVD over het tech nologiebeleid. „De grond van mijn scepsis is dat de overheid veel te weinig in formatie heeft om een ade quaat beleid te kunnen voe ren. Ze is slecht geïnfor meerd en verstoort de sig naalwerking van het markt mechanisme op grond van speculatieve informatie. De echte winstmogelijkheden komen op die manier niet over het voetlicht". Voorts een portret van wereldkam pioen schaken Kasparov. Zijn mqnager: „Het grote probleem met Gary is meis jes. Hij wil dolgraag meisjes zien, maar in plaats daarvan is hij voortdurend omringd door oude schaakfanatici". Het omslagartikel gaat over het geheim van de sigaar. „De traditionele roker die de sigaar ondanks de steeds af nemende kwaliteit en de verwerking van surrogaten trouw bleef, sterft langzaam uit. Een nieuwe kwaliteits bewuste sigarenroker staat op. Het aantal sigaren die een tientje per stuk kosten is de afgelopen vier jaar met 60 procent toegenomen". Elders deze ontboezeming van Rita Reys: „Met mijn vak moet je als vrouw alles meegemaakt hebben. Dus je moet dron ken zijn geweest, stoned zijn geweest, kind hebben gehad, De Tijd stelt vast dat er van de idealen van de basis school niets terecht komt. Schooldirecteur Duin uit Rijswijk: „Als dit zo door gaat, komt er een moment dat we de kinderen weer in rijen achter elkaar gaan zet ten en klassikaal onderwijs geven. Als je ziet wat er nu weer bezuinigd wordt, moet je wel concluderen dat de in dividualisering systematisch wordt tegengewerkt". Voorts een gesprek met de vooraanstaande Amerikaan se Sowjetoloog Stefan Ko- hen. „Hoe hij het ook wendt of keert, Gorbatsjov kan slechts een doorbraak be werkstelligen als hij zaken weet te doen met de Ameri kanen. Hij moet, hij wil, en daardoor is er een histori sche gelegenheid tot een fundamentele verbetering van de betrekkingen". We reldkampioen schaken Kas parov zegt in een interview: „Vlak voor de wedstrijd kun je moeilijk een groot stuk vlees gaan zitten wegwer ken, dus neem ik maar kavi aar. Je bent al helemaal met de wedstrijd bezig en je hebt geen behoefte aan eten. Maar toch heb je iets nodig waar veel calorieën inzitten. Vandaar". Het blad heeft een special over de Amster damse Stopera die volgende maand in gebruik wordt ge nomen. Operakenner Fred Lingen: „De openingsvoor stelling wordt een stuk voor een kleine elite met muziek van Otto Ketting. Waarom geen &ïda? Die kun je twin tig keer spelen en het is twintig keer propvol". In de Groene Amsterdam mer een kritisch artikel over de falende misdaadbe strijding in Amsterdam. „Laat het Amsterdamse jus titiële apparaat allereerst maar weer eens gewoon doen waarvoor het is inge: huurd: een autokraker een maand vastzetten en een messesteker drie maanden, en bij recidive het dubbele, zoals dat in Leeuwarden en in Zierikzee gebeurt". Voorts een beschouwing over het sociaal-economisch beleid van Lubbers II. „De werkloosheid wordt terugge bracht, maar vooral statis tisch. De uitkeringen wor den gespaard, maar vooral in theorie. Essentiële func ties van de verzorgingsstaat staan op de tocht". Elders discussiëren vier kunste naars over de vraag hoe ze beïnvloed worden door hun tijd. De schrijver Oek /le Jong: „Een werkwoord dat van toepassing is op het hui dige geestelijke klimaat, is: wachten. Je voelt een heel sterke onlust overal die trouwens ook op een nega tieve manier zou kunnen worden gebruikt. 1968 heeft laten zien dat er eerst op een fundamenteel niveau in de samenleving iets moet gaan leven, en dan stromen de kunstenaars mee". Met re gisseur Pim de la Parra wordt gepraat over zijn nieuwe film. „Ik geloof dat de gemiddelde Nederlandse filmmaker bang is voor zijn acteurs. Die worden a priori niet vertrouwd. Nederlandse filmmakers moeten begrij pen dat acteurs beter wor den als je ze vertrouwt". Hervormd Nederland praat met oud-minister Winsemf- us. „De moraal voor het goe de vaderland zou moeten zijn: de wekker een kwartier [pi vrpeger laten aflopen. Dan Ir ben je een kwartier eerder wakker om allemaal net een tikje meer te doen. Een beet je wakkerder worden, iets alerter reageren". Voorts een interview met vertaler en Ruslandkenner Charles B. Timmer. „Steeds meër lijkt het besef bij de mensen te leven dat de realiteit an ders is dan wat in de kran ten wordt voorgeschoteld. Dat knaagt. Zoiets geeft de mensen een uitermate cyni sche levensopvatting en dat zie ik als het grootste gevaar voor de huidige ontwikke lingen in Rusland: het cynis-" me". Ook wordt gepraat met de ethicus dr. Koos van der ;s'° Bruggen. „Ik ben huiverig voor het taboe op kernwa- ra pens waartoe de vredesbe- weging geneigd is. Daardoor kun je als vredesbeweging in de hoek worden gedrongen I*'!' waar je niet terecht wilt ko men. Als je kernwapens zo stellig afwijst, moet je haast elk conventioneel wapen dat de rol van kernwapens kan terugdringen, wel aanvaar den". PIET SNOEREN hl he vlc

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4