Autokrakers en drugsdealers sneller in cel succes voor verdediging ABP-zaak Van Zon Hoe breng je een kind, zo licht als een brood je, onder narcose? £eidóc@otmmt VAN THUN EN KORTHALS ALTES ZUN HET EENS Afhaal-nasi vaak bedorven Eerste centrum voor opsporen borstkanker CNV- -Ot Postale recherche kan werk niet aan INNENLAND DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1986 PAGINA 3 ukman geeft unctie EVP op >EN HAAG Minister ukman (Ontwikkelingssa- enwerking) geeft het voor- tterschap van de Europese olkspartij (EVP), een bun- ort?ling van christen-demo tan atische partijen in West- uropa, op. Formeel zal dat iterlijk eind februari zijn ?slag krijgen, maar tot die itum zullen de vice-voor- tters van de EVP Bukmans iar ken al overnemen. Deze e apeft zijn besluit genomen in et kader van de regeling aarbij ministers betaalde evenfuncties opgeven. Dode door storm BERGEN Een verkeerson geval als gevolg van de storm heeft gisteren tussen Bergen en Alkmaar het leven gekost aan een 25-jarige inwoonster van Parijs. Zij maakte met een vriendin per fiets een trek tocht door Nederland. De rijkspolitie te water heeft een zoekactie naar twee ver miste surfers in de omgeving van Marken beëindigd. Het onderzoek heeft aangetoond dat niemand wordt vermist. Nabij Nulde Werd een vermis te windsurfer slapend aange troffen onder zijn surfzeil. Een derde zoekactie op het Uitgeestermeer gaat nog voort. DEN HAAG De „afhaalchinees" verkoopt vrij slechte nasi. Bij na 77 procent van de door Konsumenten Kontakt in 22 Chinese restaurants onderzochte porties kwamen meer bacteriën voor dan wettelijk is toegestaan. Een kwart van alle porties bleek zelfs be dorven. Konsumenten Kontakt meldt in het septembernummer van het maandblad Koopkracht dat de lichtste portie nasi 700 gram weegt en de zwaarste 1,3 kilo. Tachtig procent is goedkope rijst, groente maakt twee procent van het geheel uit en vlees acht pro cent. Gemiddeld bevat een portie nasi acht gram zout en vijf gram ve-tsin, de smaakversterker die hartkloppingen, misselijkheid en een branderig gevoel kan veroorzaken. Een portie nasi kost gemiddeld bijna zeven gulden, maar KK kwam ook prijzen tegen van tussen de 4,50 (in Zeist) en 10 gulden (in Den Haag). Daarbij bleek dat prijs niets zegt over kwaliteit: de duurste Chinees leverde één van de slechtste kwaliteiten. De in Den Haag onderzochte Chinese restaurants kwamen trouwens he lemaal slecht uit het onderzoek tevoorschijn. Verbouwing school nog niet af: drie weken langer vrij BREDA De vijfhonderd leerlingen van de lagere en middelbare beroepsop leiding Boeimeer voor Mode en Kleding in Breda hebben drie weken extra va kantie. Ze gingen vandaag weliswaar weer naar school, maar daar was een verbouwing in volle gang. Normaal had die al lang klaar moeten zijn, maar vol gens schoolhoofd Mentzel heeft het mi nisterie van ondewijs te lang gewacht met het afgeven van de vergunning. Omdat het ministerie in juni al wel de toestemming had gegeven, besloot Ment zel nu op eigen risico opdracht tot de verbouwing te geven. Mocht het mini- strie de kosten niet willen betalen, dan zal het schoolhoofd de ongeveer ander halve ton uit eigen zak moeten betalen. Geen vervolging IRA-leden wegens verboden wapenbezit AMSTERDAM De IRA-leden McFarlane en Kelly, die op 10 september door de Hoge Raad worden gehoord in hun uitleveringszaak, zullen in Nederland niet worden vervolgd wegens verboden wapenbezit. De twee IRA-leden wer den op 16 januari dit jaar samen met een ander IRA-lid gearresteerd in Amsterdam op grond van een internationaal verspreid uitleverings verzoek. Gelijktijdig met de arrestatie van de drie werd door de politie een container vol wa pens in beslag genomen. De container stond op een heel andere plaats dan de plek waar de IRA-leden werden gearresteerd, waardoor te gen hen niets te bewizjen valt. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De 250 xafcellen die Amsterdam komende maanden ex- tot zijn beschikking rijgt, zullen voor een root deel worden gere- rveerd voor autokrakers i personen uit de drugs- c iirereld die de Zeedijk en mgeving onveilig maken, leze toezegging heeft mi- ister Korthals Altes (Jus- tie) gisteren gedaan aan Amsterdamse burge- ndjieester Van Thijn. Het veetal voerde op het mi- isterie van justitie gerui- 'erAie tijd overleg over de de »roblemen rond de be strijding van de criminali teit in de hoofdstad. Zoals bekend komen er eind dit jaar in de Bijlmerbajes vijf tig nieuwe cellen bij en zal be gin volgend jaar het gereno veerde Huis van bewaring aan de Amstelveenseweg nog eens tweehonderd cellen extra op leveren. Tot nu toe moet de Amsterdamse politie herhaal delijk allerlei bedrijvers van „kleine criminaliteit' na arres tatie weer wegsturen, omdat er geen celruimte voor hen is. De cellen die eventueel be schikbaar zijn moeten altijd gereserveerd blijven voor de zware criminelen. Minister Korthals Altes deelde na het gesprek met Van Thijn mee, dat de criteria die Justitie hanteert bij het al dan niet op sluiten van arrestanten zullen worden herzien. Tot nu toe geldt er een verdeling in drie categorieën arrestanten: zware criminelen (A), middelzware criminelen (B) en lichte crimi nelen (C). In de praktijk be landen personen uit de groe pen B en C vrijwel nooit in een cel. Korthals Altes: „Het is de be doeling de opsluitingscriteria zodanig te herzien, dat bijvoor beeld autokrakers in de grote steden na een herhaalde arres tatie ook moeten worden vast gehouden. Want wij praten in verband met dit soort praktij ken weliswaar over kleine cri minaliteit, maar in feite is het door de massaliteit van het verschijnsel en door de last die burgers ervan ondervinden een vorm van grote criminali teit geworden". De minister deed burgemees ter Van Thijn ook de toezeg ging, dat Justitie zal meewer ken aan een beleidsplan dat het gemeentebestuur van Am sterdam gaat opstellen ten be hoeve van de bestrijding van criminaliteit. Van Thijn toon de zich na afloop van het overleg zeer ingenomen met de toezeggingen van Korthals Altes. De afgelopen weken was er over en weer enige irri tatie ontstaan doordat Van Thijn in een ochtendblad de minister had beschuldigd van een lakse houding jegens het criminaliteitsprobleem en het cellentekort in de hoofdstad. Volgens beiden heeft het ge sprek van gistermiddag de verstandhouding weer verbe terd. ^)e Spin in Haarlem jejie Spin, het toestel waarmee de grondlegger van het huidige okker-concern. Anthony H.G. Fokkër, 75 jaar geleden rond de int Bavo in Haarlem vloog, is vanaf morgen te zien in de Haar- mi imse Vleeshal. De historische tentoonstelling duurt tot en met 9 eptember. D 1AASTRICHT De behandeling van de geldstromen in de [jtrafzaak tegen ir. J. van Zon, één van de twee hoofdverdachten j i de ABP-affiare, door de Maastrichtse rechtbank, heeft giste- en geleid tot meerdere aanvaringen tussen de officier van justi- _s ie, mr. J. Laumen, en de verdachte plus zijn verdediger, mr. F. ,n luynstee. De verdediging boekte aan het eind van de urenlange _u itting, onderbroken door meerdere schorsingen voor nader be- jeiaad, een succes. )e rechtbank kwam namelijk tegemoet aan de bezwaren van de erdediging tegen het horen van een deskundige. De officier an justitie had voorgesteld de komende week maandag een ooraanstaand accountant van het Britse kanaaleiland Jersey als eskundige te horen. De rechtbank stond dat in dit stadium niet ïeer toe. De officier van justitie hechtte daaraan grote waarde' m mogelijke twijfels weg te nemen over bepaalde fiscaal aan- he rekkelijke praktijken op dit eiland. - Ir kwamen gisteren ook bankrekeningen in Liechtenstein, Zwitserland, Luxemburg, Nederland en West-Duitsland ter jrake. Met behulp van een prikbord waarop overzichten van e geldstromen in de ABP-affaire werden aangebracht, probeer sel e de rechtbank het doorschuiven van gelden te verduidelijken, (let gaat in de zaak-Van Zon om 1,6 miljoen gulden, die hij vol- ens zijn zeggen als provisie heeft ontvangen onder meer van 3 touwbedrijf Nelissen in Haarlem voor bemiddeling bij bouwpro- :cten. Van deze bemiddelingsgelden maakte Van Zon bijna vier on over aan de Jerseymaatschappij van Masson, Wilford, die op aar beurt ruim 180.000 gulden doorsluisde naar de privéreke- o.2 ling van Masson bij de Duitse bank in Aken. Volgens de officier /aren dit steekpenningen voor de geschorste ABP-directeur Be- eggingen, Masson, die eind oktober moet terechtstaan. Van Zon lield het op leningen voor een financieringsbedrijf dat Masson irilde exploiteren zodra hij bij het ABP gebruik zou maken van vut-regeling. Daarom had de Jersey maatschappij van Masson ok rente rond 17.000 gulden betaald aan de maatschappij van e verdachte, Yanwood. Die rente werd echter pas betaald nadat lasson was gearresteerd. Komende maandag wordt de zaak fan Zon voortgezet. EUROPESE ANESTHESISTEN WISSELEN KENNIS UIT IN ROTTERDAM ROTTERDAM Anneke Meursing, anesthesiste in het Rotterdamse Sophia-kinder- ziekenhuis, neemt een hap van een fors broodje kaas. „We opereren steeds meer kinderen van amper vijfhon derd gram", zegt ze. „Onge veer zo groot als dit broodje". Ze maakt er direct duidelijk mee dat het onder narcose brengen van dergelijke kin deren meer is dan een kwes tie van kennis. „Als je een operatie aan de luchtpijp moet uitvoeren, als gevolg van bijvoorbeeld een aange boren afwijking, is er gewoon geen ruimte meer voor een beademingsslang". Steeds vaker worden er grote operaties uitgevoerd bij steeds jongere kinderen. Dat komt vooral omdat baby's van even in de twintig we ken tegenwoordig geboren kunnen worden. Maar die baby's zijn nog niet volgroeid en kunnen vaak slechts ge red worden door een ingreep. Die wordt meestal alleen uit gevoerd als het kind reële le venskansen heeft en uitzicht op een leven zonder zeer ernstige handicaps. De dis cussie over wanneer artsen deze vroeggeborenen nu wel en niet (kunstmatig) in leven moeten houden, woedt mo menteel in alle hevigheid. In geval artsen proberen het leven van zo'n superkleine baby te redden, zijn zelfg her- sen- en open-hartoperaties geen uitzondering. Óm die met succes uit te voeren is niet alleen specialistische kennis nodig van chirurgen, maar tevens van anesthesis ten. Zij zijn verantwoordelijk voor het functioneren van alle vitale levensfuncties. In het streven de zogenoemde perinatale sterfte (d.w.z. rond de geboorte) zo veel mogelijk te beperken, nemen de kin deranesthesisten derhalve Een kind onder narcose. Anesthesiste Anneke Meursing daar over: „We zijn wel zo ver dat we een klein kind veilig onder narcose kunnen brengen". ook een essentiële plaats in. Anneke Meursing vindt het daarom ook belangrijk dat deze groep zijn kennis uitwis selt. In de kleine twintig jaar dat het specialisme bestaat, is dat nog niet gebeurd. Van daar dat het Europese con gres dat tot en met zaterdag in de Rotterdamse Doelen wordt gehouden, uniek is. Anneke Meursing nam het initiatief en organiseerde het. Ze verwacht dat de ontmoe ting van 350 topdeskundigen een creatieve uitwerking op het vak zal hebben. „We zijn wel zo ver dat een klein kind veilig onder narcose is te brengen", zegt ze, „Maar de moeilijkheden liggen bij de hele kleine baby's, waar het probleem vooral technisch is, en bij de wat grotere kinde ren, waar het probleem psy chisch is. Uitwisseling van ervaringen op die terreinen is daarom van groot belang". Ouders er bij Zelf is ze in het Sophia-kin- derziekenhuis een jaar gele den begonnen met het voor anesthesisten ongewone ex periment één ouder bij hun kind te laten als het onder narcose wordt gebracht. An neke Meursing: „Dat is een succes geworden, maar onge veer de helft van de Neder landse kinder-anesthesisten wil de ouders er nog altijd niet bij hebben. In Engeland en de Verenigde Staten staat slechts een enkeling dat toe en in Australië zeggen ze zelfs: de ouders eruit of wij eruit". Het probleem is dat sommige anesthesisten regelrecht slechter werken als de ouders erbij zijn. Dat kan levensge vaarlijk zijn. Het Sophia-zie- kenhuis spreekt daarom dui delijk met de ouder of ver zorger af wanneer hij of zij weg moet uit de operatie-ka mer: als hun kind in slaap is gebracht, als de anesthesist daarom vraagt of als de ou der onwel wordt. Anneke Meursing („Als een piloot landt en stijgt, mag je ook niet in de cockpit") laat de ouders die voorwaarden zelfs op een briefje ondertekenen. „Niet alleen omdat het zie kenhuis dan niet aansprake lijk is als de ouder iets over komt en zich verwondt, maar omdat het prettig is die voor waarden nog eens op papier te zien. Mensen zijn meestal heel zenuwachtig als je het ze uitlegt, waardoor ze later vaak het meeste niet meer weten. Bovendien staan ze ker kleuters onder invloed van hun ouders. Als die ner veus zijn, is het kind dat ge garandeerd ook. Als wij dat merken, is het beter dat de ouder de kamer verlaat en dat moet dan ook zonder pro blemen kunnen. Dat heeft niets te maken met geheim zinnig willen doen, want in z'n algemeenheid ben ik er voorstander van om ouders erbij te hebben, omdat de meeste kinderen er rustiger door worden". Niet te veel Anneke Meursing meent overigens dat er in Neder land niet te veel kinder-anes thesisten bij moeten komen. Nu zijn er twaalf en als dat er pakweg zestig worden, is ze bang dat er te weinig werk is. „Niet vanwege ons salaris, want dat blijft toch hetzelfde omdat we door de overheid worden betaald, maar omdat de anesthesist dan te weinig met kinderen werkt om zijn vaardigheid te behouden. Liever tien kin der-anesthesisten die vijftig ingrepen doen dan honderd die er vijf doen. In Neder land heb je momenteel vier kinderziekenhuizen en drie academische centra die aan een universiteit zijn verbon den. Jaarlijks worden daar vele duizenden kinderen van nul tot zestien jaar geope reerd. Dat zijn er te weinig voor de kinder-anaesthesis- ten om op niveau te kunnen blijven werken, om de vaar digheid te behouden. Vijf centra voor kinderchirurgie en -anesthesie zou, denk ik, genoeg zijn". Ze kreeg daarin gisteren op de openingsdag steun van de hoofddirecteur gezondheid van het ministerie van wvc, Roscam-Abbing. Die zei dat er een concentratie noodza kelijk is van kinderchirurgi- sche centra, omdat zowel op leiding als patiëntenzorg daar zeer bij gebaat zijn. Roscam- Abbing kondigde alvast aan dat er in de toekomst een rapport over deze kwestie zal verschijnen. Zijn woorden zouden kunnen betekenen dat er te zijner tijd enkele centra zouden moeten verdwijnen. Het zal niet een voudig zijn die aan te wijzen. In het Sophia-kinderzieken- huis (Rotterdam) worden jaarlijks vijfduizend kinderen geopereerd, in het Wilhelmi- na-kinderziekenhuis (Utrecht) tweeduizend en in zowel Emma (Amsterdam) als Juliana (Den Haag) een kleine vijftienhonderd. De academische centra zitten in Groningen, Nijmegen en Amsterdam (Vrije Universi teit), waarvan de eerste twee een onmisbare regionale functie hebben. Tot slot is ook het pas geopende Acade misch Ziekenhuis in Maas tricht, eveneens van regio naal belang, bezig een specia le kinderafdeling op poten te zétten. DICK HOFLAND ROTTERDAM Een natio naal bevolkingsonderzoek Oj. borstkanker laat zo lang op zich wachten, dat het Integraal Kankercentrum in Rotterdam zelf maar vast een onderzoeks centrum heeft geopend. Vrou wen van boven de veertig jaar, die geen klachten hebben, kunnen daar vrijwillig een röntgenfoto laten maken van hun borsten (mammogram). Binnen enkele dagen weten ze dan of er afwijkingen zijn ge vonden. Is dat het geval dan worden ze doorverwezen naar een chirurg, want het centrum werkt alleen preventief. Borstkanker is in Nederland de meest voorkomende vorm van kanker bij vrouwen. Elk jaar overlijden er ongeveer drieduizend vrouwen aan. De overlevingskans is het grootst als de tumor zo vroeg mogelijk wordt ontdekt. Volgens diver se onderzoeken zou een lande lijk bevolkingsonderzoek op borstkanker ongeveer 1500 vrouwen per jaar het leven kunnen redden. Prof. dr. D.W. van Bekkum, voorzitter van het directorium, uitte bij de opening van het Rotterdamse onderzoekscen trum ook forse kritiek op de politieke besluitvorming. „In wezen is er nog niets veran derd sinds de toenmalige staatssecretaris voor volksge zondheid twee jaar geleden de Tweede Kamer heeft toege zegd dat er een bevolkingson derzoek komt", zei hij. Van Bekkum vreest dat gezien de bezuinigingen die de regering voor volksgezondheid in petto heeft, het nog lang kan duren voor een landelijk bevolkings onderzoek naar borstkanker, dat jaarlijks 150 tot 200 miljoen gulden gaat kosten, op gang komt. In Rotterdam moeten de vrouwen er veertig gulden voor betalen. In noodgevallen kunnen ze een beroep doen op een speciaal fonds. jongeren willen 20 uur werkgarantie met 12 uur scholing UTRECHT De jongerenor ganisatie WJ-CNV heeft het jeugdwerkgarantieplan van minister De Koning concreet ingevuld. Jongeren zouden werkgarantieplaatsen moeten krijgen van 20 uur, gekoppeld aan 12 uur scholing. Het plan zou niet alleen in de collectie ve sector (overheid en trend volgers), maar ook in de mark tsector moeten worden toege past, aldus WJ-CNV. Het ,,Brugproject voor jonge ren" mikt op jongeren tussen de 16 en 27 jaar. WJ-CNV denkt dat jongeren met het project in de praktijk hun toe komstmogelijkheden kunnen verkennen. Daartoe zouden de deelnemers de beschikking moeten krijgen over één of meer werkervaringsplaatsen in een bedrijf of instelling. Het plan van minister De Ko ning wil 50.000 jongeren onder de 21 jaar aan werk te helpen. Naar de mening van het CNV is daarin te weinig sprake van een koppeling tussen onder wijs en werk, terwijl het me rendeel van de betrokken jon geren juist geen voltooide vooropleiding heeft. Het CNV wil dat werkgevers, werkne mers en overheid hierover een centraal akkoord afsluiten. Zesde dode treinongeluk BRUMMEN In streekzie kenhuis het Nieuwe Spittaal is gistermiddag de 30-jarige J. Liefting overleden aan de ge volgen van het treinongeluk op 22 juli in Brummen. Daar mee is het totaal aantal slacht offers van het treinongeluk op zes gekomen. Liefting zat 22 juli in een busje met personeel en pupillen van Huize Rhien- derstein dat door een trein ge schept. :RIEMELS /NS IK MET 062e HUIDSKLOlfi. (SrflAfö v/EEC in MJ|W PoMKSlöfcliKie VAFÉ (COM MAC IK \JEL CppKSEU CfV2£, \ne N/er v/cce'T MBUSIIAIR PAN2IEW- Nog onzekerheid over uitlevering ontvoerders Heineken AMSTERDAM Hoewel de Franse minister van justitie Chalandon en premier Chirac deze week hebben besloten dat de twee verdachten van de ontvoering van biermagnaat Heineken en zijn chauffeur Doderer aan Nederland mogen worden uitgeleverd, valt de feitelijke uitlevering niet di rect te verwachten. De ver dachten Van H. en H. mogen binnen twee maanden de be slissing van Chalandon en Chirac toetsen bij de Franse Raad van State. Officieel zou den zij binnen de komende dertig dagen uitgeleverd mo gen worden, maar zoiets is in afwachtingvan een mogelijk hpger beroep niet gebruikelijk. Auto doelwit inbrekers HAZERSWOUDE-RIJNDIJK De auto van een 23-jarige Fransman is in de nacht van dinsdag op woensdag het doel wit van autokrakers geweest. De achterruit van het voertuig werd ingeslagen en de autora dio ontvreemd. Waar de auto stond geparkeerd is niet be kend. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI] UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Braderie in de regen LEIDSCHENDAM „Dam- maar-an", de braderie van de winkeliersvereniging Damcen- trum in Leidschendam, is gis teren door het slechte weer een beetje in het water geval len. Niettemin kwamen tussen de buien door toch nog de no dige bezoekers naar de Sluis- kant om een poging te wagen de rodeostier te berijden. Of op de bowlingbaan zijn geluk te beproeven. Voor de jeugd was er een treintje, een draaimolen en kraampjes voor de snuffel- markt. De terrasjes in de tot Smulsteeg omgetoverde Kerk straat werden door het slechte weer echter niet of nauwelijks bezocht. DEN HAAG De postale recherche kan het werk niet aan. In 1985 kwamen voor het eerst meer dan 10.000 aangiften binnen (10.144). In 9248 gevallen ging het om fraude met girobetaal kaarten, betaalpasjes en kascheques. Dit blijkt uit het jaarverslag 1985 van de recherche die bestaat uit 116 mensen werkzaam bij de rijkspolitie en de PTT. Door de gro.te werkdruk kan vaak maar summiere aandacht worden besteed aan de aangiften. Veel aangiften worden schrif telijk afgedaan waarbij geen nader onderzoek is ingesteld. Het aantal nog niet behandelde aangiften stond eind 1985 op 4371. Commissaris J. Guijt van de rijkspolitie en J. Kwakkenbos, ad viseur bedrijfsbeveiliging post bij de PTT, wijzen er als landelij ke coördinatoren postale recherche op dat er minstens 41 men sen extra bij de dienst moeten komen, gelijk verdeeld over rijks- politiè en PTT. Zij gaan daarbij uit van een door het ministerie van justitie gehanteerde norm waarbij iedere rechercheur per jaar 150 zaken zijn toebedeeld. Vanuit Justitie is echter te ken nen gegeven dat er geen ruimte is om de recherche uit te brei den, zo blijkt uit het jaarverslag. Guijt en Kwakkenbos kondigen nieuw overleg aan met alle betrokkenen over de girale fraude. De PTT'ers krijgen overigens dit jaar een opsporingsbevoegd heid om hun taak in het kader van de recherche-werkzaamhe- defi beter te kunnen uitvoeren.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3