Geld voor armen niet meer veilig in de kerk Doorbraak in Wereld raad-denken over aids aan tafel beroepingen Kerkschatten in de computer kerk wereld Gesprek brengt vleugels r.k.kerk niet nader bijeen £eidóc@CHiAants' Magere toezegging weer ACHTERGROND ^idóaQowumt DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1986 PAGINA 2 Evangelische zakenmensen in actie tegen casino's Een evangelische organisatie van zakenmensen die gokken zondig vindt, opent in oktober de strijd tegen de goklust in de staat New Jersey aan de Amerikaanse Oostkust. In oktober houden ze een driedaags congres in de badplaats Atlantic City, waar de omzet van de 11 casino's ongeveer 2 miljard dollar (ruim 5 miljard gulden) per jaar bedraagt. De „Full Gospel Business Men's Fellowship International" (volle evangelie za kenlieden) is van plan drie dagen lang een permanente gebeds wake te houden, „niet om het gokken te veroordelen, maar om de gokkers te bekeren". De kruistocht van de christelijke za kenmensen in New Jersey valt samen met pogingen in andere staten om casino's toe te laten. De gouverneur van Louisiana wil drie casino's in New Orleans openen om de schatkist van de staat te spekken. Valse kaartjes in omloop voor pausbezoek aan Singapore Straathandelaren in Singapore trachten een slaatje te slaan uit het komende pausbezoek van vijf uur aan Singapore. Voor om gerekend een kleine honderd gulden verkopen ze toegangs kaartjes voor het stadion waar paus Johannes Paulus in no vember een mis zal opdragen. Organisator Robert Balhetchet verklaarde in een plaatselijke krant dat de toegangsbewijzen gratis via de parochies worden verdeeld. De straatverkopers zoeken hun klanten vooral onder Rooms-Katholieken uit de buurlanden. Voor hen zijn er echter in voldoende plaatsen het stadion gereserveerd, aldus Balhetchet. De paus maakt in no vember een reis door Australië, Nieuw-Zeeland, Bangladesh, de Seychellen, de Fiji-eilanden en Singapore. ONGERUSTE VRAGEN OVER GEBRUIK DIAKONAALGELD Het gebruik van diako- naal geld, door kerkle den bijeengebracht voor sociale en maatschappe lijke noden in binnen- en buitenland, ten be hoeve van de plaatselijke gemeente neemt toe. On der Friese hervormde di akenen is hierover onge rustheid gerezen, volgens de Provinciale Diakonale Commissie (PDC) in de Hervormde Kerk in Friesland. De PDC schrijft dit bij het verschijnen van een discus siebrochure over dit onder werp, getiteld „Kiezen voor delen". Er is ook een toena me van het aantal verzoeken om toestemming voor dit soort bestemmingswijzigin gen van diakonie-gelden. Daarom heeft de PDC een beleidsplan om het oneigen lijk gebruik van dit geld te gen te gaan. Behalve rechtstreekse steun aan de kerkvoogdij spelen ook andere verschijnselen een rol, zoals: leningen aan de kerkvoogdij tegen een lage rente, vermindering van het aantal diakoniecollecten ten gunste van een kerk-' voogdij-collecte en verschui ving van posten uit de kerk voogdijbegroting naar de be groting van de diakonie. De brochure is een beknopte weergave van een discussie nota van de PDC, waarin deze een voorlopig standpunt heeft bepaald. In de nota wordt er op gewezen dat de Hervormde Kerk twee kas sen onderscheidt: één voor de kerk en één voor de diako nie. Die horen in principe streng gescheiden te worden, aldus de nota. „Het griezelige nu is, dat het geld van de ar men binnen de kerkelijke ge meenschap niet meer veilig is". Het gaat om ettelijke mil joenen guldens per jaar, die de armen nooit zullen berei ken „en dat is eeuwig zonde". De PDC noemt overhevelen onaanvaardbaar. Tevens wordt gepleit voor delen van ONTWERP- DOCUMENT Begin september buigt het uit voerend comité van de We reldraad van Kerken zich in Geneve over een ontwerp-do- cument betreffende een zeer gevoelige kwestie: de dodelij ke immuniteitsziekte aids en zijn gevolgen. Ter tafel ligt dan een tamelijk vooruitstre vend getint stuk dat recent werd voorbereid door de christelijk-medisch commissie van de Wereldraad. Volgens een van de Nederlandse mede-opstellers van dit stuk, de Haagse theologe Ria Hart- mann kan het ontwerp gezien de politieke verhoudingen in de Wereldraad misschien wel als baanbrekend worden aan geduid. In het ontwerp-document wordt scherp stelling geno men tegen elke vorm van dis criminatie van mensen met aids en hen die blijkens een test met het virus in aanra king zijn geweest, de zoge naamde seropositieven. Ver der worden in het document homosexuelen niet als de grootste risikogroep gestigma tiseerd en worden mensen met aids en aan deze ziekte verwante verschijnselen op gelijke manier behandeld. Over mensen met aids wordt niét belerend of moralistisch gesproken. De machteloosheid en de vraag „waarom?" komt in het document aan de orde ten volle gedeeld. Kerk en overheid worden in de hele Jan Trossèl overleden In Den Haag is dinsdag plot seling op 66-jarige leeftijd overleden Jan Trossèl, secre taris van het Nederlands Beauraing Comité. Meer dan veertig jaar was Jan Trossèl actief voor het werk van de bedevaarten vanuit Neder land naar Onze Lieve Vrouw van Beauraing in België. De uitvaart zal zaterdag om elf uur worden gehouden vanuit de parochiekerk van de O.L. Vrouw van Altijddu rende Bijstand aan de Gouds- midgaarde in Den Haag, waarna de begrafenis plaats heeft op de R.K.begraafplaats St.Jozef aan de Kapelaan Meereboerweg in Den Haag. Nederlandse Hervormde Kerk: Beroepen te Ede W. Westland te Putten. Beroepen te Middelharnis K. ten Klooster te Lunteren. Beroe pen te Hoevelaken G.D. Kamphuis te Stolwijk. Gereformeerde Gemeenten: Aangenomen naar Veen T.M. van Dijk te Rotterdam-Alexanderpolder. Baptistengemeenten: Beroepen te Westerhaar D.M. Stich ter te Stavoren. Beroepen te Am sterdam-W. J.L. Post te IJmuiden, die1 dit beroep heeft aangenomen. wereld opgeroepen de handen ineen te slaan om de aids en zijn verwoestende medische en sociaal-maatschappelijke gevolgen krachtig te bestrij den. Het was met name de machti ge Amerikaanse Raad van Kerken die herhaaldelijk op het dagelijks bestuur van de Wereldraad in Geneve heeft aangedrongen op een helder herderlijk standpunt inzake aids. Gezien de inmense pro blemen die deze tragische ziekte in Amerika (met ruim 23.000 ziektegevallen van aids en een kwart miljoen mensen met verwante verschijnselen) veroorzaakt is dat verklaar baar. „Zonder die Amerikaan se druk zou de Wereldraad er vermoedelijk nog jaren het zwijgen toe hebben gedaan", zegt mevrouw Hartmann, „want aids, dat aanvankelijk toch vooral homosexuelen trof, is voor de sterke en rijke conservatieve vleugel van de Wereldraad vrijwel een ta boe". Dat hebben de 14 deskundi gen (ethici, medici en theolo gen) en de vier stafmedewer kers die een standpunt voor bereidden blijkens het ver haal van mevrouw Hartmann haast aan den lijve ondervon den. In volstrekte afzondering moesten zij in Zwitserland in een paar dagen een uitgewo gen document produceren. „Het was aan de grote betrok kenheid van een aantal deel nemers en het goede werk vanuit de staf te danken dat deze voorbereiding in de christelijk medische commis sie niet op een totale misluk king uitliep", zegt de Haagse theologe terugblikkend op dat inspannende weekend. Conservatief „Het was een hard gevecht van vooral medici tegen de theologen en de ethici. Het grootste deel van de medici was erg conservatief en bleek er steeds op uit zogenaamde risicogroepen te lokaliseren en verstrekkende aanbevelin gen te doen, zoals geen sexueel kontakt meer hebben en seropositieven en mensen met aids te isoleren. Daar hebben wij ons sterk tegen verzet. Je begeeft je anders op een hellend vlak naar een concentratiekamp voor mén sen met aids", zegt Ria Hart mann. „Alle pogingen om aids te benaderen vanuit de sfeer van „de straffe Gods" en daarmee homosexualiteit af te doen als een ziekte of op z'n minst een afwijking liepen ge lukkig op niets uit. Niets in het document ademt dan ook de geest van 'eigen schuld, dikke bult', die in de streng conservatieve vleugel van de Wereldraad aanhang heeft", zegt de afgevaardigde van de Nederlandse Raad van Ker ken opgelucht. Zij prijst zich gelukkig dat deze Raad het ontwerp-document inmiddels volledig heeft overgenomen. „In feite gaat onze stellingna- me tegen discriminatie nu verder dan die in het toch al vooruitstrevende eigen stand punt van de Amerikaanse Raad van Kerken. Dat is op een moment waarop ook Ne derlandse verzekeraars zich lijken schuldig te gaan maken aan discriminatie bijzonder belangrijk". De secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Emilio Castro, heeft het docu ment gekwalificeerd als „ui terst belangrijk". Hij heeft duidelijk gemaakt niet te zul len berusten in het eventueel afzwakken of verwerpen van dit stuk. „Door hun zwijgen zijn vele kerken mede-ver antwoordelijk voor de angst die nog sneller door de wereld is gegaan dan het aidsvirus zelf", staat er in het docu ment. Die stelling is al over genomen door het dagelijks bestuur van het uitvoerend comité van de Wereldraad van Kerken. Dat feit en de steun van de secretaris-gene raal maakt pastor Ria Hart mann optimistisch over de be sluitvorming door de Wereld raad van volgende maand. ARJEN BROEKHUIZEN 'Alleen geharde communisten geschikt voor dialoog christenen' Alleen standvastige commu nisten kunnen aan de dialoog tussen marxisten en christe nen meedoen. Dit schrijven twee leden van het Instituut voor marxisme-leninisme van de communistische partij in Tsjechoslowakije, Jan Kot- lan en Karei Hruza, in het maandblad „Nova Mysl". Zonder de christelijk-marxis- tische dialoog, die begin okto ber in Boedapest onder auspi ciën van de Pauselijke Gre- goriana-universiteit en de Hongaarse Akademie van Wetenschappen wordt ge houden, te noemen, waar schuwen zij tégen „gesprek ken met speciaal daarvoor opgeleide priesters". Zij ver wijzen naar „de gevaren van de reformistische periode" aan het eind van de jaren '60, toen „zonder marxistische standvastigheid" met verte genwoordigers van de kerk gesproken werd. Daarbij doelen de auteurs op de christelijk-marxistische dialoog die onder auspiciën van de internaionale Paulus- gesellschaft in 1967 te Ma- riënbad werd gevoerd. Later heeft het regime toegegeven dat daaruit impulsen voor de „Praagse lente" zijn voortge komen. De drie marxisten die aan deze gesprekken heb ben deelgenomen (de Pool Adam Schaff, de Oostduitser Robert Havemann en de Tsjechische Erika Kadle- kow), zijn allen op een zij spoor geraakt. Kotlan en Hruza geven ook aan waarover naar hun me ning gesproken moet wor den. „Volgens marxistische opvattingen en overeen komstig de besluiten van de communistische arbeider spartijen" moeten onder meer aan de orde komen: de vragen van oorlog en vrede, de opheffing van alle vormen van kolonialisme en tenslotte een grotere welvaart voor de ontwikkelingslanden. Einde dienst geestelijk leven 271552 aug 86 Het Italiaanse ministerie van Cultuur gaat rond 37 miljoen gulden investeren in een pro ject, dat slechts door de komst van de computer kan worden uitgevoerd: inventa risatie van het hele bezit aan cultuurgoederen van het christendom uit de 1300 ker ken van Rome. Alle kunst schatten tot en met de laatste kandelaar op een altaar zul len worden beschreven en gecatalogiseerd, waarna de hele historisch-culturele ge gevensverzameling wordt op geslagen in computergeheu gens. Daarmee zal een compleet overzicht tot stand komen van alles wat in het stadsge bied van Rome iets voorstelt op kunstzinnig gebied, van de pre-christelijke tijd tot he den. Daarbij gaat het om ge gevens over architectuur en stedebouw, schilderkunst, beeldhouwkunst en het kunsthandwerk. Bovendien worden hiermee twee vlie gen in één klap geslagen onder leiding van deskundi gen hebben afgestudeerden uit allerlei studierichtingen, die tot dusver geen baan heb ben kunnen vinden, nu de kans te worden ingeschakeld bij het in de computer op slaan van de gegevens. Daar bij zullen 250 jeugdige werk lozen worden betrokken. Een interdepartementale commis sie van de ministeries van Cultuur en van Arbeid be kijkt thans de door de onder scheiden computerfirma's in gediende voorstellen om deze onderneming tot een goed einde te brengen. Er wordt al gedroomd over uitbreiding van het project tot heel Italië, waardoor 5.000 jongeren aan een bestaan kunnen worden geholpen. De haat die wij jegens een vijand hebben schaadt minder zijn geluk dan het onze. John Petit-Senn Mevr. Wies Stael-Merckx Communicatie zonder ver kettering tussen de linker vleugel en de orthodoxe rechterflank van de Neder landse katholieke kerk, is dat mogelijk? Jazeker, het komt voor. Begin deze week trof fen mevrouw W. Stael- Merckx en professor ft. >G root Wassink elkaar v*>or het eerst persoonlijk. Mevrouw Stael-Merckx is voorzitter van de Acht-Mei-beweging, prof. Groot Wassink van de Stichting Bevordering Kon- takt Rooms-Katholieken die op 7 juni een open dag in Nij megen organiseerde. Het ge sprek had plaats in Enschede op de Technische Hogeschool Twente onder auspiciën van de KRO die het gesprek van middag uitzond in het pro gramma Kruispunt. Daarmee is een voorzichtige en uiterst behoedzame dia loog op gang gekomen. De voorzitters spraken maandag af volgend jaar op eikaars bijeenkomsten aanwezig te zullen zijn. "Achteraf bezien had ik er in Nijmegen best bij willen zijn. Daar was ook een deel van de katholieke kerk bijeen. Het is belangrijk' om bij eikaars bijeenkomsten aanwezig te zijn. Al is het al leen maar om aan te voelen wat ieder bezielt", zei mevr. Stael-Merckx. Dat vond prof. Groot Wassink ook. „Als je het contact tussen rooms-ka- tholieken voorstaat, moet je ook kijken naar degenen die anders denken." Beiden be nadrukten dat het geen en kele zin heeft elkaar te ver ketteren en dat het goed was eens met elkaar van gedach ten gewisseld te hebben. Maar of de Acht-Mei-Bewe- ging en de Zeven-Juni-Bewe- ging in de toekomst ook naar elkaar toegroeien? Dat is nog maar de vraag. Aan het eind van de uitzending erkenden mevr. Stael-Merckx en prof. Groot Wassink niet veel na der tot elkaar gekomen te zijn. De Twentse hoogleraar sprak over de kerk als het door God gewilde mystieke lichaam van Christus, terwijl Stael-Merckx de kerk ziet als een beweging van mensen onderop, die steeds ver nieuwd moet worden, een kerk als Gods volk onder weg. Tegenover het belang van de menselijke geloofser varing, stelde Groot Wassink onmiddellijk het belang van de traditie, hét leergezag, en het contact met paus en bis schoppen in het geding. Vol gens professor Groot Was sink is de Acht-Mei-bewe ging op de verkeerde weg door het contact met de bis schoppen te verliezen. Zijn mensen zijn "verontrust", "verdrietig" en voelen zich "onderdrukt" door de Acht- Mei-beweging. Door priesters en religieuzen die daar aan deelnemen, voelen ze "zich in de kou gezet". Groot Was sink kon zich ook wel vinden in de uitspraken van bis schop Gijsen, die de Neder landse katholieke kerk "doodziek" heeft genoemd, terwijl mevr. Stael-Merckx daarentegen juist verbijsterd was geweest door Gijsens uit spraak. "Ik had toen sterk het gevoel dat grote groepen mensen die zeer loyaal bezig zijn een kerk op te bouwen wordt daarmee onrecht wordt aangedaan. Dat heeft mij zeer verdriet." Symposium Prof. J. Groot Wassink In het najaar organiseert de Stichting Bevordering Kon- takt Rooms-Katholieken een symposium van beperkte om vang over christelijke spiri tualiteit. Professor Groot Wassink maakte voor de K.R.O.-radio als een soort verzoenend gebaar bekend daarvoor ook de Mariënburg- vereniging uitgenodigd te hebben. De Mariënbürggroep is een van de bijna honderd participanten aan de Acht- Mei-Beweging. Deze week is die uitnodiging uitvoerig be sproken in het dagelijks be stuur van de Mariën burgver eniging. De voorzitter, pro fessor G.E.J. Staal, gevraagd om een reactie, liet weten als Mariënburgvereniging niet officieel op de uitnodiging in te gaan. "We houden de boot op dit moment af, omdat de kerkvisies en de standpunten zover uiteenliggen. Dat blijkt wel uit het radiogesprek tus sen Wies Stael-Merckx en professor Groot Wassink." Professor Staal zei niet uit te sluiten dat individuele leden van de Mariënburgvereni ging aan het symposium deelnemen. Gebakken scholfilet met spinazie en aardappelen -bitterkoekjesvla met perziken Als u met zijn tweeën bent dan heeft u het volgende no dig: peterselie, 2 scholfilets a circa 150 g, zout, bloem, 35 g margarine, 1 lepel citroensap, halve citroen; 750 g spinazie, zout, 5 g margarine, beschuit, 1 hardge kookt ei; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 4 dl gele vla (of 4 dl melk, 20 g custard, 24 g suiker), 5 bitterkoekjes, 3 lepels melk, 2 perziken, 1 lepel citroen sap, 1 lepel basterdsuiker. Was de peterselie en laat haar uitlekken. Spoel de scholfilets af met koud water, laat ze uitlekken en strooi er zout over. Haal de vis na vijf minuten door bloem en bak hem in war me margarine in vier a vijf minuten bruin en gaar. Houd de vis op een bord warm. Temper het vuur onder het overge bleven vet en bak er de grofgeknipte peterselie een paar mi nuten in. Voeg het citroensap toe en schenk het sausje over de vis. Garneer met parten of plakken citroen. Zoek onkruid en zaadjes uit de spinazie. Was de groente tot het water schoon blijft. Zet de uitgelekte spinazie op met het aanhangende water, laat haar slinken en vervolgens in een paar minuten gaar koken. Zet de spinazie op een vergiet om uit te lekken en snijd haar na een paar minuten kleiner. Warm de groente op met zout en margarine en doe er zo veel fijngewreven beschuit bij dat het weer loskomende vocht meteen gebonden is. Garneer de spinazie met het in parten gesneden ei. Kook desgewenst zelf de gele vla en laat haar koud worden. Zet de kleingesneden bitterkoekjes weg met melk. Dompel de perziken in kokend water, ontvel ze en snijd ze in stukjes. Meng de vruchten direct met citroensap en basterdsuiker. Schep de geweekte bitterkoekjes door de vla en leg er de perziken op. JEANNE iei l ie/ es - AFGAANDE op de hartelijkheid waarmee minister Kort°j hals van justitie en burgemeester Van Thijn van Amsterdan'a gisteren van elkaar afscheid namen, na een gesprek over ex ui tra maatregelen voor de hoofdstad bij de bestrijding van on it der meer de drugs-criminaliteit, zou je bijna veronderstellei^ dat de heren heel wat bereikt hebben. De minister heeft d burgemeester echter uiterst magere toezeggingen gedaan^ Amsterdam krijgt er niet meer cellen bij dan de 250 die aee waren beloofd. Er komt wel een verschuiving bij de indeling van arrestan ten in de gebruikelijke A-,B- of C-klasse. Tot nu toe moestei verdachten van zogeheten B- en C-delicten bij gebrek aai cellen plaats maken voor die van zware A-delicten. Da had tot gevolg dat drugscriminelen vrijwel onmiddellijk n hun aanhouding weer op straat stonden. De voorgenomei verschuiving kan alleen maar tot gevolg hebben, dat voor dere drugscrimineel die wél wordt opgesloten nu een arre: tant, die voor een ander delict in de kraag is gepakt, wordf» vrijgelaten. Daar zullen de Amsterdammers blij mee zijn! De handel in drugs vormt een wereldwijd probleem. Nie alleen in de grote steden maar ook daarbuiten tfeft men al eerste slachtoffers drugsverslaafden aan, die op hun beur vaak de overige burgers het leven zuur maken. In de Sovjet Unie, waar het drugsprobleem lange tijd is onderschat, wor den nu krachtiger maatregelen getroffen. In Amerika, dat a' veel langer gebukt gaat onder de gevolgen van de drugshan del, wordt geen middel onbeproefd gelaten om het kwaad t bestrijden. Vergeleken met die inspanningen maakt de aanpak i|i ons land een uiterst povere indruk. Een harde kern van on geveer honderd drugscriminelen kan in de hoofdstad onbe kommerd de dienst uitmaken, hoewel deze lieden met naan en toenaam en foto moeiteloos zijn terug te vinden in de poli tiedossiers. Menigeen die voor de zoveelste maal het slachtof fer is geworden van drugsverslaafden, is inmiddels ten eindi \e raad. Steeds sterker klinkt de roep desnoods het recht in ei y, gen hand te nemen door middel van burgerwachten of knok ploegen. Zo ver mag het in ons land uiteraard niet komenn( Maar daarom moet een einde komen aan de huidige situatie>r, want een land dat zich onvoldoende krachtig opstelt tegen over de drugscriminaliteit, oefent daarop een magische aan trekkingskracht uit. De voorzitter van de afdeling Amsterdam van de politie bond heeft onlangs een ggdachte geopperd waar nauwelijk aandacht aan is besteed. Hij is er voorstander van de crimi nele drugsverslaafden verplicht te laten afkicken. Er zijl kennelijk geen andere mogelijkheden om de problemen on der de knie te krijgen, aldus de bestuurder van de politie bond, laten we dit in hemelsnaam proberen. Er zijn weinig deskundigen die iets zien in verplicht afkic ken. Tegenstanders stellen dat je gemotiveerd moet zijn on met succes een ontwenningskuur te kunnen ondergaan Maar misschien dat de motivatie ontstaat als de betrokkenei onder de door Korthals Altes toegezegde verscherpte bepa lingen voor de keus worden gesteld: zonder drugs een flink gevangenisstraf uit te zitten of een kuur te ondergaan. Er zijn nog meer argumenten aan te voeren tegen gedNvonl gen afkicken. De resultaten ervan in het buitenland zijn nieh( hoopgevend en zo'n maatregel is strijdig met de persoonlijke vrijheid. Maar moet blijvend de persoonlijke vrijheid wordeir beschermd van lieden die met de vrijheid van anderen spotje ten, het klimaat in tal van steden verpesten, burgers intimiL^ deren, beroven en lichamelijk letsel toebrengen? De verslaving neemt toe onder jongeren, die er veelal hun leven door verwoesten. In de VS wordt gesproken van éefl nationale ziekte en er gaan nu stemmen op werkkampen o^ te richten voor drugscriminelen. Het zal niet lang duren ook in ons land zal op dergelijke oplossingen worden aangej drongen. Het drugsprobleem kent letterlijk geen grenzen Gaandeweg zal men zich genoodzaakt zien maatregelen treffen waar men nu nog voor terugschrikt. Herfstweer DE BILT (KNMI) De de pressie die ons gisteren storm bracht, blijft het weer de ko mende dagen bepalen. Morgen is het wisselend bewolkt en er vallen opnieuw regenbuien. In het noorden van het land zijn deze talrijker dan in -het zui den. Vannacht ligt de mini mumtemperatuur bij circa 10 graden. De maximumtempera tuur in de middag wordt onge veer 16 graden, zo'n 5 graden te koud voor eind augustus. In het binnenland staat een mati ge wind, aan de kust is de wind krachtig. Hij waait uit richtingen tussen zuidwest en west. Het herfstachtige weer houdt ook na morgen aan, al wordt het vanaf zondag waar schijnlijk iets minder koud. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Scandinavië: Half tot zwaar bewolkt en in Zweden buien. Middagtemperatuur tussen 15 en 18 graden. Britse Eilanden: Perioden met zon, maar in Oost-Engeland nog kans op een bui. Middag- temperatuur van 14 graden in het noorden tot 18 graden in het zuiden. Benelux: Af en toe zon, maar ook enkele buien. Middagtem peratuur rond 17 graden. Duitsland: Half tot zwaar be wolkt en van tijd tot tijd re gen, zaterdag vanuit het wes ten meer opklaringen. Mid dagtemperatuur rond 17 gra den. Frankrijk: Perioden met zon, maar vooral in het noorden ook kans op een bui. Middag- temperatuur van 16 graden in het noordwesten tot 25 graden aan de Rivièra. Spanje en Portugal: Zonnig maar in het noorden meer be wolking en kans op een bui Middagtemperatuur van graden in het noorden tot 3( in het midden en zuiden. Italië en Joegoslavische kust Zonnige perioden, maar vrijn dag in Noordoost-Italie ei e langs de Joegoslavische kus'1 nog kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuu kt van 22 graden in het noordeij^3 tot 32 in het zuiden. Alpenlanden: In de noordelij'a ke delen half tot zwaar be 0 wolkt en van tijd tot tijd re es gen. Aan de de zuidkant pério ir den met zon. Middagtemperain tuur van 15 graden in hejel noorden tot 20 graden aan d <r zuidkant 'w pr, 'ei regenbui 18 9 :Q 3, IOU 14 8 2 on Frankfort zw.bew. 18 10 0 Genève zw.bew. 19 7 0 Helsinki regen 12 6 0 1' Innsbruck regen 17 10 - 3 Klagcnfuri onweer 21 14 21 Kopenhagen h.bew. 17 12 "0.7 sr„. 29 18 0.8 Las Palmas onbew AA $1

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2