EEN GREEP UIT DE INHOUD II11 III "r Instelling We weten het uit ervaring: als één club zich positief presenteert, dan is het zondag vierdeklasser Van Nispen wei. Zo herinneren we ons nog maar al te goed hoe voorzitter Mijland vorig jaar verzekerde dat ,.zijn" dub kampioen zou worden. Nu bleven de voetballers uit De Zilk weliswaar op de zevende plaats steken slechts zes punten achter primus Foreholte maar een kniesoor die daar op iet. Want: het gaat om de instelling, namelijk altijd naar het hoogste te streven. En wie wil zijn voorzitter dan ver wijten dat hij zijn club het hoogste toewenst en er gemakshalve vanuit gaat dat dat doel ook bereikt wordt? Daar kunnen wij in elk ge val slechts waardering voor heb ben, omdat een positieve instelling tegenwoordig zo weinig meer wordt aangetroffen. Niet alleen op het veld. waar het doemdenken ge stalten heeft gekregen in steeds meer behoudende spelconcepten en een al te aanvallend ingestelde spits er van verzekerd kan zijn dat hij het einde van de wedstrijd niet zal halen; omdat zijn trainer hem vervangt door een ..terugvallende" spits of omdat hij uit de wedstrijd wordt geschopt. Instelling (2) Maar ook buiten het veld is som berheid troef. Neem nu de reactie van bestuursleden, als hen wordt gevraagd naar de verwachtingen voor het naderende seizoen. Een plotselinge stilte treedt in. slechts een zucht en wat zenuwachtig slik ken zijn hoorbaar, gevolgd door een langgerekt ..Eeeehh". Waarna in negen van de tien gevallen ge sproken wordt over ..leuk mee draaien", ..handhaven" en, op zijn mooist. ..zoveel mogelijk punten pakken". Waarom zo behoudend? Omdat we het anders voor onze voeten geworpen krijgen dat we ons doel niet hebben bereikt". Instelling (3) Jammer, vinden wij van Hutspo(r)t. Natuurlijk vindt niemand het leuk op zijn schreden te moeten terug keren. maar we weten toch alle maal, om de bekende kreet nog maar eens van stal te halen, dat de bal rond is? Ligt het niet aan de spelers, dan kan dat mond-dode object altijd nog de schuld worden gegeven. Of vrouwe Fortuna. Schreven wij niet eiders in deze krant over de grote (alles beslis sende?) rol van de lotsgodin? Nu we de bezwaren tegen een po sitieve voorbeschouwing naar het land der fabelen hebben verwezen, stellen wij genoemde heer Mijland ten voorbeeld aan trainers, spelers en bestuursleden die zich zo graag voorzichtig opstellen. Zijn verwach ting voor dit seizoen: ,.Wij worden nu echt kampioen. Want het is toch fantastisch dat wij als klein clubje in zo'n klein dorpje twee van zulke goeie trainers in huis heb ben?" Positiever kan het niet wor den geformuleerd. En mochten die trainers Van Nispen opnieuw niet naar de derde klasse kunnen lood sen, niet getreurd. Want het gaat om de instelling. Emoties Vreugde en teleurstelling, wij schreven het al, zijn twee emoties die het gemoed van de voetballer voor een belangrijk gedeelte bepa len. Wat te denken als je als doel man een „wereldpartij" staat te keepen, maar op het beslissende moment hopeloos „de fout in gaat"? Op zo'n moment word je door slechts één gedachte ge kweld: hoe is dit mogelijk... Emoties (2) Maar het kan ook anders. Vooral ais de titel uit het zicht lijkt, maar de kansen opeens keren. Of als een „onoverbrugbare" achterstand op miraculeuze wijze ongedaan wordt gemaakt, ja zelfs wordt om gebogen in een voorsprong. De vreugde die dat teweeg brengt, leidt tot de fraaiste beelden. Zoals dat van twee Quick Boys-spelers die elkaar op wel heel bijzondere wijze omhelzen. Als dat geen vreugde is... Karakter Herhaaldelijk heeft Melbi Raboen er vorig seizoen op gehamerd bij UVS: „Ik wil mijn spelers een vech tersmentaliteit bijbrengen, tech niek alleen is niet genoeg!" Welnu, ook in dat opzicht heeft de Haagse oefenmeester beslist succes ge boekt. Zei Fred Filippo na-het be haalde kampioenschap immers niet, dat „zelfs Mario Faber en Hans van Leeuwen" tegenwoordig een sliding maken? En dat dat aan Raboen was te danken? Duidelij ker kan het toch niet worden ge zegd. Voor de twijfelaars en de mensen die dit niet met eigen ogen hebben kunnen aanschouwen, wil len we graag het bewijs bijvoegen dat de Leiden aars zich er inder daad niet makkelijk van af hebben gemaakt. Immers als je „afge stopt" moet worden zoals in het geval van Hans de Kruys, kun je niet meer spreken van een „laco nieke instelling". „Dan vecht je tot je er bij neer valt en je tegenstan der boven op jou". Gokje In de loop der jaren hebben wij er een gewoonte van gemaakt op deze pagina ook onze eigen, be scheiden, mening over wat er te komen staat op de voetbalvelden in en rond Leiden kenbaar te ma ken. En omdat wij onze lezers niet willen teleurstellen, wagen wij ons ook nu aan een prognose. Zo ver moeden wij dat bij de zaterdag eersteklassers dit maal alles an ders zal gaan dan „normaal" RCL. die moedige strijdende Racing uit Leiderdorp, zal het ditmaal niet redden en Quick Boys wordt wél kampioen. Want: Kees Ruis speelt dit seizoen niet meer in Leider dorp, maar in Katwijk En daar kunnen ze zo'n reus uitstekend ge bruiken om nu ook de „kleintjes" te verslaan. De titel belandt overi gens in Katwijk na een 5-2 over winning op Rijnsburgse Boys. Dat was nog eens een pittige inhaal wedstrijd... Rijnsburgs oefenmees ter Arie Kurver na afloop: „Kurver wil wel, maar zijn jongens niet... Maar geen paniek, want de Rijns burgers worden eervol tweede. Noordwijk komt zonder Ivan Hermans, die alsnog besluit alles op een tenniscarrière te zetten niet verder dan een matige mid- denmootpositie en nieuweling ARC ervaart dat het niet elk jaar prijs kan zijn. De pupillen van Jan Kroe- se blijven het i' voor. Gokje (2) In de eerste klasse van de zaterda gafdeling zal zich geen tweede „wonder van Meerburg" voltrek ken: niet omdat de Zoeterwoudse voetballers zoveel tekort komen, maar wel omdat zij zich na de win terstop massaal hebben aange meld bij A V Holland; de duurlopen op het industrieterrein de Grote Polder (de kwaliteit van de velden in Zoeterwoude iaat nog altijd te wensen over) en de trainingen on der leiding van voorzitter Hoge- nelst (ondanks een jarenlange er varing in het geven van trainers- cursussen) hebben de voetbalkwa liteiten van de Dijkers niet mogen baten. Hun loopvermogen wel... Colofon Tekst: Jacob Bergsma, Corlen Botman, Pieter Evelein, Jelle Raap, Tjeerd Scheffer Arie Lagendijk is terug bij UVS. Ditmaal als trainer en in die hoedanigheid wacht hem meteen een zwaar seizoen, want: UVS is weer hoofdklas- Nog voordat de competi tie is gestart, voorspelt Sjaak Rijsterborgh, de nieuwe man aan het roer bij Lugdunum, conflicten bij de Kikkers. Foreholte debuteert na zeventien jaar in de derde klasse. Trainer Hans Blom verwacht daar een aange naam verblijf. Hans Schnitker gelooft niet dat het doen van voor spellingen in de vierde klasse „natte vingerwerk" is. „Geluk" is het sleutel woord in de afdeling zondag. Toch hoopt Alkmania op de nieuwe accommodatie de ti tel in de wacht te kunnen sle pen. Terwijl de nieuwe, zelfver zekerde trainer Arie Kurver Rijnsburgse Boys vooral wil laten aanvallen, legt routinier Kees Rienks uit waarom Quick Boys nog nooit kam pioen is geworden in de eer ste klasse zaterdag. „Noordwijk wordt kam pioen", weet Ivan Hermans zeker. Terwijl Cor Prook de butant ARC een hoge positie voorspelt, betwijfelt Peter Siera of die ook voor RCL is weggelegd. De Sleutels mag dan geen onbekende meer zijn, na de tweede plaats van vorig jaar is de Vlietclub dè titelkandi daat in de zaterdagse vierde klasse. Zojuist gepromoveerd naar de eerste afdelingsklas se, zit Meerburg zonder trai ner. De dames van SJZ kun nen wellicht in het geheel niet meer aan hun competitie beginnen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 21