Ceidóc (Ebmcwit Nu mus Universiteiten in Randstad moeten faculteiten sluiten Tarief huisartsen nog niet omhoog Firato Kohl neemt maatregelen tegen stroom asie zoekers Nelli Cooman nu ech t bij wereldtop Katwijkse vrouw voor miljoen opgelicht Vandaag extra Belasting LPG-rijdersfors omhoog Achttien Fill's in Engeland aangekomen RridóaSowiamt Donderdag 28 augustus 1986 77e jaargang no. 23589 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-BankN.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: IJ.Hallewas, Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5%BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f. 0,63 per mm, kleintjes!. 0,44permm. Losse: HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur rond 10, middagtemperatuur omstreeks 16 graden. Matige, aan de kust en op het IJssel- meer af en toe krachtige wind uit zuidwest tot west. Na zon dag iets minder koud. Zon op: 06.45, onder: 20.34; hoog water Scheveningen: 10.47 en 23.43; laag water: 05.16 en 17.55. Dinsdag 9 september /S onthullen ongeluk met waterstofbom uit 1957 LBUQUERQUE In 1957 heeft een ommenwerper van de Amerikaanse jchtmacht per ongeluk een waterstof- om laten vallen tijdens de landing op en luchtmachtbasis bij Albuquerque, zo eeft het ministerie van energiezaken isteren onthuld. De bom was honder en malen zwaarder dan de Hiroshima- om, maar richtte geen onheil aan om- at de lading niet explodeerde. De bom ^as tijdens oefeningen gevallen, omdat en veiligheidsmechanisme in een ver eerde stand stond. Volgens het minis- :rie was ontploffing van de nucleaire ading van de bom onder alle omstan- igheden uitgesloten gezien de veilig- leidsmechanismen in de wapens. Babygorilla ziek ROTTERDAM Babygorilla Xerna uit de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is ziek. Net nu haar moeder Xara begint op te knappen heeft de be smettelijke darmziekte, die al aan twee apen het leven kost te, ook haar geveld. De toe stand van het anderhalf jaar oude aapje is zeer kritiek. Alle apen waren op de ziekte onderzocht, maar volgens die renarts Nathan Lateur kan een dier drager van de para siet zijn zonder ziek te worden. Bij onderzoek van Xerna was de parasiet niet aangetroffen. Zij ligt nu samen met haar moeder in het zieke-apenver- blijf. Grootste krant Canada weigert tabaksreclame TORONTO De grootste krant van Canada, de Toronto Globe and Mail, heeft zijn lezers gisteren laten weten dat er geen tabaksadverten ties meer worden opgenomen in de krant. In een hoofdartikel wordt de regering opgeroepen om promotie van tabakswaren via advertenties, aanplakbiljetten, sport- en kunst- sponsoring te verbieden. In 1976 werd televisiereclame voor tabaks- waren verboden in Canada. Volgens de krant kost het roken de staat Ca nada 10 miljard gulden per jaar aan gezondheidszorg. De krant is de derde die vrijwillig tabaksadverten ties weigert in Canada. Politiebijstand bij amateur voetbalwedstrijd GELDROP Burgemeester M.van Ber- ckel van het Brabantse Geldrop heeft aan commissaris van de koningin mr. A. van Agt extra politiebijstand aangevraagd voor de amateur voetbalwedstrijd Geldrop-TOP. Die wedstrijd wordt zondag gespeeld. Vorig jaar deden zich tijdens een ontmoeting tus sen de Geldropse club en TOP uit Oss ern stige ongeregeldheden voor. Aanhangers van de club uit Oss vernielden toen de kan tine en mishandelden diverse personen. De politie werd daar destijds door verrast en moest in allerijl assistentie aanvragen. „Wijs geworden hebben we nu besloten die bijstand al tevoren aan te vragen. Uit pre ventief oogpunt", aldus de gemeentelijke woordvoerder. De extra politie wordt gele verd door de korpsen uit de omgeving. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Deetman heeft vanoch tend bekend gemaakt dat het wetenschappe lijk onderwijs vanaf 1987 130 miljoen zal moeten bezuinigen, on der meer door sluiting van een fors aantal fa culteiten. Daarmee wordt de komende vier jaar een bezuinigingsbe drag van 380 miljoen gehaald, een bedrag dat tot een half miljard in 1990 oploopt. Op het wetenschappelijk on derzoek zal niet worden bezuinigd. In het kort komen de maat regelen op het volgende de vijf universiteiten in de Randstad moeten bezui nigen door fusies en samen werking in de faculteiten geneeskunde, hetgeen moet leiden tot sluiting van twee faculteiten tandheelkunde; er moeten twee facultei ten sociale wetenschappen verdwijnen, evenals twee letterenfaculteiten; de komende twee jaar krijgen de academische zie kenhuizen geen kredieten meer. Zij zullen zelf moeten gaan lenen op de kapitaal markt. Met de bezuinigingen in het wetenschappelijk onderwijs heeft Deetman nagenoeg zijn bezuinigingstaak van een miljard in vier jaar in gevuld. de andere 500 mil joen wil de bewindsman, zo als bekend, weghalen bij onder meer het speciaal on derwijs en door de vervan ging van zieke leerkrachten te beperken. De bezuinigingen voor het wetenschappelijk onderwijs komen niet helemaal on- Minister Deetman verwacht. Het was al duide lijk dat de komende vier jaar op alle vormen van. on derwijs bezuinigd moest worden. Universiteitsbe stuurders reageerden deson danks geschokt. Men is van mening dat de gevolgen van de vorige bezuinigingsope ratie nog nauwelijks uitge werkt zijn. Op de universi teiten en hogescholen ren de besturen vanmorgen in spoedoverleg bijeen om de gevolgen van de bezuini gingen te bespreken. (oning Beatrix hield gisteren tijdens haar bezoek aan de conservenfabriek van tak in Woudrichem de lopende band met potten sperziebonen aandachtig in de jaten, toen directeur Van den Dool daarover tekst en uitleg gaf. De fotografen links) die het koninklijke bezoek mochten vereeuwigen, moesten volgens het hy- giëne-voorschrift een muts opzetten. Goedgemutst Nelli Cooman (links) gaat als derde over de finish achter Göhr (geheel rechts) en Nuneva, maar voor Gladisch naast haar. STUTTGART Nelli Cooman heeft bij de Europese atle- tiekkampioenschapen in Stuttgart haar ontwikkeling tot volwaardige topsprintster van wereldniveau voorlopig doorgetrokken naar een Nederlands record en Europees bronsjDe donkere Rotterdamse, die in de halve finale van de 100 meter al naar een vaderlandse toptijd snelde, rende in het spoor van de Oostduitse Göhr en de Bulgaarse Nu neva, ma?r vóór de tweede Oostduitse Gladisch naar 11,08 seconde. Het lijkt slechts een kwestie van tijd voor de Ne derlandse de magische grens van elf seconden gaat door breken. Op de tweede dag van de door scherpe beveili gingsmaatregelen getypeerde EK atletiek beleefde de tweede Nederlandse deelneemster aan de 100 meter. Els Vader, een geweldige teleurstelling. De Zeeuwse, die op grond van haar tijd de finale zou hebben bereikt, werd we gens het verlaten van haar baan op advies van een startof ficial gediskwalificeerd. Vanochtend heeft de Engelse Fatima Whitbread in Stutt gart het wereldrecord speerwerpen verbeterd tot 77,44 me ter, een verbetering van de 2.04 meter van Petra Felke (Odl). Pag.9: Brons na psychologische oorlogvoering. ANGSTWEKKEND DECOR ROND DUEL AJAX-FC DEN HAAG AMSTERDAM De eerste zege (3- 2) van een Haags profelftal sinds ADO op 22 april 1962 Ajax in De Meer met 2-1 ver sloeg dank zij twee treffers van Carol Schuurman voltrok zich giste ren tegen een bij na angstaanja gend decor. In het Olympisch Stadion waren slechts 6.000 toe schouwers aan wezig, onder wie circa 350 suppor ters van FC Den Haag. Voor die laatste categorie waren zeer uitge breide veilig heidsmaatregelen genomen. Zo wa ren er 350 politie agenten ingezet om eventuele rel schoppers in toom te houden. Hele straten in Am- De uitgevallen Alfons Groenendijk (links) omhelst na afloop van Ajax-FC Den Haag ontroerd ploeggenoot doel man Renè Stam. Foto: Tjerk Heringa. sterdam waren ontruimd en ont daan van auto's. Ondanks enige kleine vechtpar tijen en zes arres taties sprak de politie later van een redelijk rustig verlopen avond. Die evenwel ex tra lading kreeg door spandoeken en kreten van Haagse aanhan gers, waarbij dis criminerende tek sten over joden werden gebruikt. Pag.7: FC Den Haag vindt ook winnen belang rijk. KATWIJK/DEN HAAG Volgens een voorzichti ge raming van de Haagse politie heeft een 47-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats in de af gelopen maanden en jaren een aantal mensen voor in totaal meer dan twee mil joen gulden opgelicht. Zijn praktijken kwamen aan het licht toen een 35-jari- ge Haagse handelaar be gin augustus aangifte deed bij de politie, omdat hij niets meer terugzag van de half miljoen gulden die hij had geïnvesteerd in vermeende handelstran sacties van de oplichter. Uit het politieonderzoek naar de praktijken van deze man is naar voren gekomen dat een 76-jarige vrouw uit Katwijk nog zwaarder is gedupeerd. Zij moest het grenzeloze vertrou wen in de man bekopen met een financiële strop, die zeker één miljoen gulden bedraagt. Na het plaatsen van een ad vertentie, waarin de vrouw één van haar panden in Den Haag te koop aanbood, kwam zij in contact met de 47-jarige, die zich voordeed als Zwitser. Met zijn rappe tong dwong hij snel vertrouwen af bij de vrouw en kreeg hij steeds meer invloed op haar finan ciën. Hij kocht en verkocht haar aandelen en regelde haar belasting. Rond Kerst van het vorig jaar sloeg hij zijn slag met het verhaal dat de inboe del van het huis van de vrouw getaxeerd moest worden voor de belasting. De man stelde voor om het huis voor dit doel te laten verpauperen, zoals hij dat noemde. In de praktijk kwam dat erop neer dat vrij wel de hele inboedel, compleet met veel kostbare kunst en an tiek, uit het huis werd wegge haald. In diezelfde periode nam die vrouw uit Katwijk op verzoek van haar „belangen behartiger" voor in totaal een half miljoen gulden van haar bankrekening. Dat geld zou worden gebruikt voor het schoonmaken en verbouwen van haar woningbezit in Den Haag. Die werkzaamheden zijn nooit uitgevoerd. Van haar meegenomen inboedel is niets meer teruggevonden. De oplichter is op 8 augustus door de politie in Den Haag aangehouden, een week na de aangifte van de Haagse hande laar. Momenteel worden nog zeker vijf tot zes gevallen van oplichting onderzocht, die vol gens een politiewoordvoerder waarschijnlijk ook tot een aan gifte leiden. Eén van de gedu peerden is zelfs failliet ver klaard als gevolg van de han delwijze van de zogenaamde Zwitser. Het achteroverge drukte geld stelde deze man in staat om er een zeer luxe le vensstijl op na te houden. Hij kocht peperdure spullen en was bijvoorbeeld ook in het bezit van een prijzig apparte ment in Scheveningen. jBONN De Westduitse regering heeft gisteren bij monde van Bondskanse lier Helmut Kohl maatre gelen bekendgemaakt die een halt moeten toeroepen aan de vluchtelingen stroom naar de Bondsre publiek. Kohl wil zo ook een einde maken aan de groeiende onrust onder de bevolking over de asiel zoekers. De maatregelen moeten voor komen dat er nog langer mis bruik wordt gemaakt van de soepele Westduitse asielbepa lingen; volgens Kohl is het on mogelijk dat West-Duitsland toevluchtsoord wordt voor ie dereen die in materiële proble men verkeert. Hij benadrukte wel dat West-Duitsland een land zal blijven waar mensen die om politieke, religieuze of raciale redenen worden ver volgd een wijkplaats kunnen vinden. Er zijn dit jaar zo'n 52.000 asielzoekers het land zijn bin nengekomen, een aantal dat aan het eind van het jaar waarschijnlijk gestegen zal zijn tot het record van 100.000. De Duitse regering heeft be sloten luchtvaartmaatschappij en te verplichten alleen nog mensen naar de Bondsrepu bliek te vervoeren die be schikken over de vereiste pa pieren. Als ze hieraan niet vol doen, zal de reiziger op kosten van de maatschappij worden teruggestuurd. Voor een aantal probleemlan- den wordt het doorreisrecht opgeheven. Dat betekent dat personen die in West-Duits land een tussenlanding willen maken daar voortaan een vi sum voor moeten hebben. Voetbalbijlage Firato-nieuws Prijs voor Leidse sterrekundige LEIDEN De Leidse dr. Ewine van Dishoeck heeft de Pastoor Schmeitsprijs toege kend gekregen voor haar on derzoek op het terrein van de sterrenkunde. De prijs wordt driejaarlijks toegekend aan een jonge astronoom die een wetenschappelijke bijdrage van uitzonderlijk belang heeft geleverd. UTRECHT De particu liere tarieven van de huis artsen kunnen op 1 sep tember nog niet worden verhoogd van 23,70 tot 27 gulden per consult. De or ganisatie van particuliere ziektekostenverzekeraars, het KLOZ, heeft namelijk bezwaren tegen de „on derbouwing" van dat nieuwe tarief. De proce dure in het Centraal Or gaan Tarieven Gezond heidszorg (COTG) dat de tarieven officieel moet vaststellen, duurt daar door langer. Het werkelijke aantal consul ten per particulier verzekerde patiënt is van belang voor de inkomens van de huisartsen. Volgens de LHV zijn de parti culiere tarieven namelijk ten onrechte gebaseerd op gemid deld 3,5 contacten per jaar. Dat zouden er in werkelijkheid maar 2,7 zijn. De Economische Controle Dienst (ECD) onder zoekt nu hoe dat zit. Volgens LH V-voorzitter W.J. de Regt hebben de huisartsen goed meegewerkt aan dit onderzoek en schijnt het dicht in de buurt van de LH V-raming uit te ko men, namelijk gemiddeld 2,8 contacten per jaar. Een woord voerder van het ministerie van economische zaken zei gisteren dat het rapport van de ECD pas eind september klaar DEN HAAG Voor een auto van bijvoorbeeld 900 kg gaat de LPG-toeslag in de motorrij tuigenbelasting vanaf 1 no vember met 129 gulden per jaar omhoog. De benzine-ac- cijns gaat met 9 cent per liter omhoog, de accijns voor diesel olie, petroleum em huisbrand olie met 7 cent per liter. Op het tarief voor zware stookolie komt 2,5 cent per kilogram. Minister Ruding van financiën diende daarover gisteren het reeds aangekondigde wetsont werp in bij de Tweede Kamer. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BU UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LONDEN In Groot-Brittan- nië zijn gisteren achttien Ame rikaanse F-lll jachtbommen werpers gearriveerd, die vol gens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht zul len deelnemen aan routine-oe feningen van de NAVO. De woordvoerder, luitenant-kolo nel Bob Brus, wilde niet spre ken van een verband met een mogelijke nieuwe actie tegen Libië. De eerdere aanval op Libië op 15 april werd uitge voerd door achttien F-lll's, die reeds in Groot-Brittannië waren gestationeerd. De aan komst van de vliegtuigen en zo'n vijfhonderd man onder steunend technisch personeel kwam nadat de Amerikaanse regering haar ongerustheid heeft uitgesproken over moge lijke nieuwe, door Libië ge steunde terreuracties tegen Amerikaanse doelen. Vanaf morgen staat de Amsterdamse RAI weer in het teken van beeld en geluid. Dan wordt daar tien dagen lang de tweejaarlijkse Firato gehouden. Een evenement waar weer duizenden liefhebbers van ra dio, stereo, (super-groot-beeld-)televisie, audio, vi deo, grammofoonplaten, platenspelers, draaitafels, compact disc, camera's, camcorders, luidsprekers, cassettes en recorders terecht kunnen. Hoewel het gaat om dingen, die je eigenlijk niet nodig hebt om rustig de krant te kunnen lezen, ruimt vandaag de Leidse Courant er twee pagina's voor in. In de Leidse Courant lees je immers alles over van alles. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1