Paardenmarkt Valkenburg noet blijven meetellen Wat is er huiselijker dan samen je potje koken I Bernhardsdag Minister Brinkman opent Noordwijks podi umseizoen JEIDEN OMGEVING „Abbenes en Lisse krijgen lijdelijke straalverbinding LISSE Het telefoonverkeer tussen Lisse En Abbenes zal binnenkort tijdelijk via een traalverbinding worden geleid. Dit in ver band met werkzaamheden aan één van de ~wee interlokale telefoonkabels van Lisse „Jaar Abbenes. De straalverbinding moet van de andere kabel voorko ken. De straalverbindingsmasten, elk 30 .heter hoog, worden geplaatst bij de tele- aan de Haven 5 in Lisse en bij 3 °je centrale aan de Hoofdweg in Buiten- Jaag. De werkzaamheden aan de kabel be dlinnen omstreeks 1 september en zullen Jrie maanden duren. De PTT wil mogelijk ^aken dat meerdere gesprekken tegelijk U- (ver één kabelader kunnen worden ge- 1 Jjoerd. Zo wordt een uitbreiding van de ca bereikt zonder dat extra kabels te worden gelegd. Gemeente helpt 't Steuntje N.OORDWIJK De gemeente is bereid het exploitatietekort over het jaar '85 van bijna 4,5 mille van de Stichting Mensen zonder Baan ,,'t Steuntje" te dekken. Ook de begroting voor '86 is goedgekeurd met daarin een maximale garantiesubsidie van ƒ5000. Het tekort van 't Steuntje is een gevolg van de sterke daling van de papierprijs en het wegvallen van het schillenprojekt. Maandelijks werd door de medewerkers van 't Steuntje ruim 9600 kilo oud papier opgehaald en dan maakt het groot verschil of men 14 cent per kilo betaald krijgt, zoals in het begin van 1985, of de 5 cent van eind '85. In het gemeenteraad bestond veel begrip voor de problemen van 't Steuntje. Men opperde het idee om, naast de reeds be staande vergoeding van 5 cent voor elke in Noordwijk opge haalde kilo oud papier nog eens 5 cent uit te keren, zodat het totaal op een dubbeltje zou komen. Wethouder Bedijn vond deze gedachte wel sympathiek, maar wees er op, dat de ge meentelijke toeslag ook werd uitgekeerd toen de oud-papier- prijs erg hoog lag. Zijn collega Admiraal, die de afvoer van huisvuil beheert, deelde deze mening. tteidóaOowiarit Warenmarkt in Valkenburg VALKENBURG De gemeente Valkenburg gaat toch onderzoeken of er wekelijks een wa renmarkt in de gemeente kan worden gehou den. Het Hoofdbedrijfschap detailhandel had hier een negatief advies over uitgebracht omdat Valkenburg te klein zou zijn voor een levens vatbare markt. De commissie economische aan gelegenheden oordeelde echter, dat er wel mo gelijkheden zijn en werd hierin bijgevallen door wethouder mevrouw J. Vos. De midden stand zou vooralsnog verdeeld zijn over de kan sen van een bescheiden markt. De Nationale Woningraad brengt binnen twee weken een advies uit over de kwaliteit van het gemeentelijk woningbezit. Dit maakte wethou der Vos bekend. Uit het onderzoek zou nu al gebleken zijn, dat alle schoorstenen dienen te worden vervangen. Tevens was men niet tevre den met de dubbele beglazing. Met de schrik vrij NOORDWIJKERHOUT Een 55-jarige Noordwijkerhou- ter is met de schrik vrijgeko men toen hij gistermiddag op de kruising 's Gravendamse- weg/Maandagsewetering met zijn wagen tegen een vracht wagen botste. De man reed rond drie uur vanaf de Maan- dagsewetering rechtsaf de 's Gravendamseweg op. De vrachtwagen, bestuurd door een 60-jarige Katwijker, haal de op dat moment een tractor in en bevond zich op de rech- terrijstrook. De 's Gravendam seweg is een voorrangsweg en inhalen is toegestaan. De per sonenauto werd totaal ver nield. DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1986 PAGINA 15 Engelse koukleumen in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Twee Engelsen, van 20 en 21 jaar oud, zijn gisteravond rond tien uur in een schuurtje aan het Westeinde aangehou den. Het tweetal verklaarde dat zij daar de nacht wil den doorbrengen omdat het in hun tentje op de camping te koud zou zijn. De Engelsen zijn na ver hoor weer vrijgelaten. Of er iets uit het schuur tje is gestolen, is niet be kend. Vuilstort in Papenwegse polder niet legaliseren VOORSCHOTEN De vuilstort van het transport- en aannemingsbedrijf De Groot B.V. aan de Dobbeweg in de Pa penwegse polder in Voorschoten mag niet worden gelegaliseerd. Dit schrijft de werkgroep Milieubeheer Leiden aan de provincie Zuid-Holland. De werk groep heeft ernstige bezwaren tegen het voornemen van Gedeputeerde Staten om De Groot vergunning te geven voor het bewaren en bewerken van sloopaf val. Volgens de milieubeschermers heeft het bedrijf aan de Dobbeweg welbewust een illegale afvalstort tot stand ge bracht. De werkgroep zegt dat de huidi ge stort juist moet verdwijnen; het afval ligt een gebied met een puur agrarische bestemming, zo menen de milieube schermers. ORGANISATOR JAN VAN DER NAGEL: ALKENBURG „Ze er zes weken voor de aardenmarkt wordt hier Valkenburg al over dit ebeuren gesproken. Er jn onderwijzers die be- reren dat de kinderen >eds geruime tijd van te- oren onrustig zijn". Dit egt Jan van der Nagel sr. ver de paardenmarkt die woensdag 10 september rordt gehouden. De heer an der Nagel kan het reten, al 40 jaar maakt hij eel uit van het paarden- larktcomité. alkenburg staat op de twee woensdag van september aditiegetrouw in het teken an de paardenmarkt. Dit lar staat de 1042ste editie an deze oudste paarden- larkt van Nederland op het rogramma. Zoals bekend jn de paardenmarkt en de ranjefeesten onafscheidelijk iet elkaar verbonden. Deze ■esten worden gevierd op e dag na de paardenmarkt. Oranjevereniging Wilhelmi- |a en het comité werken bij |e organisatie van de markt n de oranjefeesten zeer lauw samen. De organisato ren hoeven zich over één ling nooit zorgen te maken: de bevolking van Valken- urg kan steevast worden Brekend. an van der Nagel en een Jan der Nagel: „Ik hoop dat we 150 paarden op de markt krij gen". aantal andere Valkenburgers staken na de oorlogsjaren de koppen bij elkaar. In 1946 moest de aloude paarden markt van voor de oorlog in oude glorie terugkeren, zo .meenden zij. Êr was echter geen cent om reclame te ma ken. Valkenburg's Harmonie bracht uitkomst. Het muziek korps ging de straat op en haalde op één avond 4*70 gul den op. Van dit geld lieten de organisatoren reclamebil jetten drukken om die overal zelfs in Utrecht onder de aandacht van boeren en paardenhandelaren te bren gen. Van der Nagel weet nog dat in de eerste jaren veel door particulieren werd bijge sprongen om reclame te ma ken. In 1952 was er voor eerst door toedoen van het comité een kleine kermis in het Rijndorp. Van het geld dat deze kermis opbracht konden de onkosten worden betaald. „Er waren wel twee raadsvergaderingen nodig voordat de draaimolen op de markt stond", zegt de jubila ris grinnikend. „Maar goed, het kwam voor elkaar. Een jaar later ging de gemeente zelf de kermis exploiteren en ontvingen we subsidie", al dus Van der Nagel. De aanvoer van paarden was in 1946 zeer goed. In dat na oorlogse jaren stonden er 200 edele viervoeters op de markt. Daarna ging het ech ter sterk achteruit met de aanvoer. In 1957 stonden er welgeteld 40 paarden en veu lens rondom de Hervormde Kerk. „Op die dag liep alles mis", zegt tuinder Van der Nagel. „En dat nog wel bij het bezoek van de commissa ris van de Koningin mr. J. Klaasses en zijn echtgenote. Regen en nog eens regen, de. hele dag door. Je zag geen hond op straat. Gelukkig heeft het echtpaar zich nogal in het Wapen van Valken burg kunnen vermaken met de paardenkooplui". Na 1958 kwam er meer leven in de brouwerij en tegenwoordig schommelt de aanvoer rond de 100 paarden. Het comité gaf in 1971 te kennen dat het de pijp aan Maarten gaf; men wilde de jongeren met het organiseren van de markt belasten. Al leen Jan van der Nagel bleef zitten waar hij zat. „Ik heb er nog steeds geen spijt van", zegt hij over zijn beslissing om te blijven. „Want het zijn voor mij de mooiste dagen van het jaar. Ik hoop nog steeds dat we zo'n 150 paar den op de markt krijgen". Van der Nagel voegt eraan toe dat dit wel zou kunnen. „Maar dan moet het comité wel over een ruimere beurs beschikken". Volgens de tuinder vragen de paardenhandelaren tegen woordig een hoge aanvoer- premie en liefst nog een on kostenvergoeding. „Dat kun nen wij als kleine gemeente niet opbrengen. Toch zullen we ons best blijven doen om als oudste paardenmarkt van Nederland mee te blijven tel len. Als het weer ons op de 10e september maar gunstig gezind is. Bij slecht weer zeg gen de paardenhandelaars al gauw: laten we Valkenburg maar eens een jaartje over slaan. Dat hebben we in Val kenburg toch zeker niet ver diend?" JOH. IMTHORN De traditionele „Ber nhardsdag" werd gis teren feestelijk gevierd door de bewoners met personeel van beide bejaardentehuizen uit Sassenheim. 's Mor gens was er in de tuln- zaal een oecumenische viering met als voor gangers ds. D. Keuning en pastoor Ruigrok. In een openingswoord zei de pastoor onder meer dat de jaarlijkse Ber- nardusdag een feest dag van een grote fa milie is. Daarom was het thema „solidariteit" gekozen. 's Middags werd door het perso neel een cabaretpro gramma gepresenteerd (foto). Nieuw gezinsvervangend tehuis in Oosthout draait op volle toeren /OORHOUT Het I v ïieuwe gezinsvervangen- v<ie tehuis aan de Speen- sc kruidhof in de nieuwe vijk Oosthout draait op 'olie toeren. Het huis is én van de inmiddels zes gezinsvervangende tehui- en van de Stichting Bol lenstreek voor Dagver blijven en Tehuizen. Op 2 at uni jongstleden opende ziet moderne, witte huis ognet het rode dak .zijn leur voor 15 geestelijk gehandicapten tussen de 0 en 55 jaar oud, die er 'piu al enkele maanden in k en gezellige huiselijke arfeer wonen, eu )e leiding van het tehuis is in >sl anden van Iris Cobben. Sa- ïen met nog zes medewer- ers vormt zij de groepslei- ei ing waartoe nog een invals- E ;racht en 3 parttimers beho- eren. Huisarts en tevens m team-arts" is dokter G. Duy- ep er, die ook in Oosfhout »n<iroont. „De meeste bewoners kian ons huis kpmen uit de nran den Berghstichting in loordwijk", vertelt mevrouw H< lobben. „Daar werken zij ook og overdag. Met veel en- housiasme zijn ze naar Oost- 'n out gekomen en ik moet zeg- e'en: het werkt prima. Alle- 'n' laai hebben ze een eigen ka- ier die ze ook naar hun ei- smaak hebben mogen in- ichten. We hebben drie groe ien en ook drie gezamenlijke uiskamers. Aan twee zit een 'fraaie open keuken waar de groepsleiding elke dag in sa- d' ïenwerking met de bewoners e maaltijd bereidt. Eén be schilt zelfs iedere dag ene aardappels. Dat vindt ze 3/3 :uk", aldus mevrouw Cob- '5ijen. atEn wat is er huiselijker dan 'n imen je potje koken" is de 'a'tellige overtuiging van Ad Hestra Hoekzema, directeur 13 an de Stichting Bollenstreek 'e' oor Dagverblijven en Tehui- en. „Onze voornaamste doel- telling is de zelfstandigheid an onze bewoners te bevor deren. Door deze huiselijke samenlevingsvorm voeden de bewoners elkaar op. En met vallen en opstaan wordt uit eindelijk een goed resultaat bereikt. Natuurlijk heeft dat begeleiding nodig en daarom zijn wij er", vertelt de direc teur. „Maar het gaat duidelijk an ders als in een inrichting", vult mevrouw Cobben aan. „Wii zijn er als men ons nodig heeft. Maar om in een gezins vervangend tehuis te worden geplaatst, moeten bij de gees telijk gehandicapte bewoner een aantal basisvoorwaarden aanwezig zijn. Men*moet zich zelfstandig kunnen wassen, eten, het dorp in kunnen en zij moeten kunnen communi ceren. Dat vergt best aanpas sing van de bewoners van wie de meesten jaren lang binnen de muren van een inrichting hebben gewoond". Winkeliers Waar zowel de heer Westra Hoekzema als mevrouw Cob ben erg blij mee zijn, is de po sitieve houding van de Voor- houtse winkeliers. „In de winkels worden de mensen beleefd en als volwaardigen behandeld. Dat doet de bewo ners goed. Uiteindelijk is het voor Voorhout ook een beetje nieuw, in tegenstelling tot an dere dorpen in de streek waar inrichtingen en gezinsvervan gende tehuizen al waren", vertelt mevrouw Cobben. Ook de bewoners in de om ringende particuliere huizen hebben volgens hen beiden zeer positief gereageerd op de aanwezigheid van het gezins vervangend tehuis. „Eind augustus willen wij een open dag organiseren voor buren en genodigden om eens een kijkje te kunnen nemen in ons huis en te zien hoe wij hier wonen en leven", zegt mevrouw Cobben enthousiast. „Wat wel belangrijk is voor buitenstaanders om te weten, is dat het goed is om onze be woners niet te kinderlijk te benaderen. Zij weten vaak maar al te goed dat zij geeste lijk gehandicapt zijn en erva ren een dergelijke behande ling als pijnlijk". vervangende Speen- Het eerste gezinsvervangend tehuis in de Bollenstreek werd in 1970 geopend. Dat was „Somaio" te Lisse. Negen jaar later werd dit tehuis op geheven omdat het niet meer voldeed aan de thans gelden de eisen. In 1972 werden Hui ze Rutsbo, ook in Lisse en een jaar later „Dalrust" in Noord- wijk in gebruik genomen. De Stichting, met als werkgebied de gemeenten Warmond, Voorhout, Noordwijk, Noord wijkerhout, Hillegom, Lisse, Sassenheim en aangrenzende gebieden, heeft in de beginja ren van 1970 heel wat tot stand gebracht. Ook werd het kinderdagverblijf „De Ho ningraat" met een capaciteit van inmiddels 36 kinderen geopend, plus nog een dagver blijf vooi ouderen „De Oude Post" te Sassenheim, waar 48 deelnemers resideren. Intus sen bleef de wachtlijst groeien en er werd achter de scher men hard gewerkt om te ko men tot nog meer gezinsver vangend tehuisplaatsen. En het werk van de Stichting had succes. Want in 1979 kon den de deuren worden geo pend voor de eerste bewoners van het gezingsvervangend tehuis Vredesteyn en in 1983 voor „Saksenheim" beiden in Sassenheim. Maar liefst 26 be woners vonden hier een hui selijk onderkomen. Een geheel nieuwe ontwikke ling binnen de gezinsvervan gende tehuizen - zo vertelt de heer Westra Hoekzema - is de dependance. „Een dependan ce is een woonvorm van 3 tot 5 bewoners die in een gezins vervangend tehuis wonen, maar in de loop der jaren een dusdanig zelfredzaamheid en zelfstandigheid hebben ont wikkeld, dat zij de intensieve begeleiding en/of verzorging die in het gezinsvervangend tehuis wordt gegeven, zijn ontgroeid en dus niet meer nodig hebben. Deze bewoners zijn meer gebaat bij een woonvorm, waarin tegemoet kan worden gekomen aan de behoefte aan grotere zelfstan digheid". Twee jaar geleden kwam in Sassenheim een pastorie leeg en daar wonen nu twee da mes en drie heren die na een inloopperiode van een jaar, haast geheel zelfstandig het huishouden voeren, naast hun dagelijkse werkzaamheden op de Sociale Werkplaats of op andere plaatsen. Deze bewo ners koken, wassen en doen alle huishoudelijke werk zaamheden zelfstandig, inclu sief de inkopen. Driemaal twee uur per week wordt er begeleiding gegeven vanuit „Vredensteyn" waaraan deze dependance gekoppeld is. „Dit is een prachtige woon vorm" vindt directeur Westra Hoekzema. „Waarvan wij er in de toekomst zeker nog een paar zullen proberen te reali seren, maar dan gekoppeld aan een ander gezinsvervan gend tehuis in de streek". Misschien wel in Voorhout, wie weet". Plannen voor een nieuwe gezinsvervangend te huis in Hillegom zijn al in een vergevorderd stadium. In dat tehuis, lijkend op het Voor- houtse huis, zullen nog eens 15 bewoners een plaatsje krij gen, terwijl op 1 oktober het totaal verbouwde „Sonne- vanck" het tweede dagverblijf voor ouderen gaat vormen van de Bollenstreek. FESTIVITEITEN IN GAT VAN PALACE NOORDWIJK De Stichting Kulturele Akti- viteiten Noordwijk (beter bekend als SKAN) opent komende zondag het podi umseizoen 1986-1987. De openingshandeling wordt verricht door cultuur-mi nister L.C. Brinkman. Deze laat omstreeks kwart voor één een hete-lucht- ballon op. De festiviteiten vinden plaats in het Gat van Palace. Bij slecht weer wordt echter uitge weken naar het Lido-the- ater aan de Bernhard- straat. Wie het meeste geld biedt, mag met de ballon mee. Tot elf uur kan men zondag bij de centrale post van SKAN in het Gat van Palace een bod uit brengen. Voor zondag kan men ook telefonisch bieden: 01719-12689 of 11104. Het geld zal worden gebruikt voor een gezellig uitje voor de ouderen. De ballon zal, als het weer het toelaat, al rond twaalf uur op stijgen, maar pas drie kwartier later door toedoen van de mi nister definitief het luchtruim kiezen. Het oplaten van de ballon wordt gevolgd door een pro gramma met theater, muziek en dans. Zo zijn er diverse „straatincidenten" van de stichting Oebra, straattheater door de Gebroeders Flint (om één uur) en om half drie klas sieke muziek door het Trio So nate. Om half vier volgt mu ziek en dans door Pandora en om half vijf treedt de kinder theatergroep De Narcis op met het programma „Ponia Peper munt". De feestmiddag wordt besloten door de groep John and the Gellers die authentie ke rock and roll speelt. Dit concert begint om half zes en is omstreeks kwart voor zeven afgelopen. Alle voorstellingen zijn gratis toegankelijk. Deze feestelijke middag is een voorproefje op het nieuwe po diumseizoen, dat ook dit jaar zal bestaan uit ruim 40 cultu rele programma's. Veertig 50 vrijwilligers zijn met de orga nisatie daarvan in de weer. SKAN kan overigens nog nieuwe medewerkers gebrui ken. Er zijn diverse werk zaamheden, zoals het bekijken van nieuwe voorstellingen, public relations, opvang arties ten en publiek, inrichten en opruimen van de zaal, toneel- opbouw en het maken van het programma. Het nieuwe SKAN-program- ma bestaat, voor zover bekend, uit kinder Jtheater/cabaret, klassieke muziek, films, optre dens van schrijvers en dich- ters, popmuziek, dans en een theatercursus. Zo komen Peter Faber en Olga Zuiderhoek (19 september) naar Noordwijk, op 15 oktober Hans Liberg en op 15 november Brigitte Kaan dorp. Klassieke muziek wordt verzorgd door het koor van Sancta Maria en het Leids Ka merorkest (26 september), Marco Bakker en de Seaside Singers (8 november), de Pool se Nachtegaaltjes (16 decem ber) en het Nederlands Ka merkoor (16 januari, 10 maart en 29 april). Op het gebied van pop zijn optredens van Candy Dulfer Funky Stuff, Claw boys Claw, I've Got The Bul lets, Ivy Green en Fatal Flo wers gepland. Niet alleen theater kijken be hoort tot de mogelijkheden, ook het zelf theater maken staat op het programma. In september gaat een 24 weken durende cursus „theater ma ken" van start. De cursus wordt geleid door een studente van de Akademie voor Ex pressie door Woord en Gebaar uit Utrecht. Zij heeft gekozen voor het stuk „Rhinoceros" van dfe Franse schrijver Eugè- ne Ionesco. Deelname kost 25 gulden, opgave bij Karin Am- meraal: 01719-14401, -11529, of -12689. irio sonate neemt het klassieke gedeelte van de feestmiddag voor zijn rekening. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15