3 SoUACMlt Aantal parkeerbonnen in binnenstad verviervoudigd Handig 'miniburo' STAD OMGEVING Leiden raakt Reinwardt Academie nu echt kwijt Keet voor 'lastige' jeugd wordt wellicht verplaatst ALLER LEI(DS) I Prinses Margriet bij opening symposium klinisch onderwijs Qc 'O DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1986 PAGINA 13 lEIDEN VRAAGT DEETMAN fOORSTEL IN TE TREKKEN !IDEN De gemeente Leiden heeft in een brief aan ifinister Deetman bezwaar gemaakt tegen diens voor- '1 om 4-jarigen slechts aan het begin van het school- ir op de basisschool toe te laten. De minister van on- irwijs wordt verzocht de maatregel in te trekken, iméns het Overlegorgaan Schoolbesturen Leiden, larin de besturen van openbaar en bijzonder basison- •rwijs zijn vertegenwoordigd, noemt onderwijswet- tuder mevr. H. van Dongen verschillende bezwaren ;en het voorstel. Het ernstigste nadeel is, zo schrijft wethouder, dat de kinderen niet naar school kunnen het moment dat ze daar aan toe zijn. Vooral voor [nderen in achterstandsituaties is dat niet goed. Daar- last meent de wethouder dat de maatregel negatieve volgen heeft voor de werkgelegenheid, voor de ou- irs (vooral de moeders) en voor de kinderopvang. Van jngen schrijft dat de voorgestelde maatregel in strijd met het beleid van de regering om de werkgelegen- •id vooral voor vrouwen, te bevorderen. Mgr. Bar in Hartebrugkerk LEIDEN Bisschop Mgr. Ph. Bar van Rot terdam celebreert op zondag 28 september om half elf de pontifi cale hoogmis in de Hartebrugkerk. Dat gebeurt ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan van de Leidse kerk van de parochie Onze Lieve Vrouwe Onbevlekt Ontvangen. Na de H.Mis wordt tot 15.30 uur een receptie gehouden in het Anto- nius Clubhuis aan de Lange Mare. Benoeming Halberstadt ATHENE/LEIDEN Victor Halberstadt, hoogleraar open bare financiën aan de Leidse universiteit, is dinsdag tijdens het jaarlijkse congres te Athe ne gekozen tot president van het International Institute of Public Finance. Deze weten schappelijke organisatie, ge sticht in 1937, verenigt beoefe naren van theorie en praktijk van de overheidsfinanciën. De circa achthonderd leden zijn afkomstig uit 65 landen, waar onder alle westerse staten, Ja pan, Korea, India, communis tische staten en ontwikke lingslanden. Polstasjes ontvreemd LEIDEN Bij een bedrijf aan de Morsweg is gisteren het polstasje van een Leidse werk nemer ontvreemd. Het tasje bevatte onder meer vijftien honderd gulden, een kente kenbewijs en twee rijbewijzen. Ook een 40-jarige brandweer man uit Zoeterwoude raakte gisteren zijn polstasje kwijt. Het tasje werd gestolen in de kazerne aan de Langebrug. Van een spaarbankboekje, dat in het tasje zat, is inmiddels vijfhonderd gulden afgeschre ven. Uit een verlichtingzaak aan de Steenstraat werd twaalfhonderd gulden gesto len. Ook namen de inbrekers enige scheerapparaten mee. Geen tweede christelijke basisschool in Stevenshof LEIDEN Er komt per 1 augustus 1988 een tweede openbare basis school in de Stevenshof. Bovendien wordt in deze wijk niet nog een christelijke maar wel een intercon fessionele school gesticht. De raads commissie voor onderwijs ging gis teravond unaniem akkoord-met dit voorstel. Er zijn momenteel drie basisscholen in de Stevenshof: een christelijke, rooms-kathólieke en een openbare. De Protenstants- Christelijke Schoolvereniging had gevraagd om een tweede christelij ke basisschool in de wijk. Het colle ge van burgemeester en wethou ders acht dat niet haalbaar, omdat een tweede basisschool voor protes tants-christelijk onderwijs volgens de prognoses geen 200 leerlingen kan tellen. Dat is het aantal dat no dig is om een school te kunnen stichten. Volgens het college kan de norm wel worden gehaald, als het aantal leerlingen voor christe lijk en rooms-katholiek onderwijs bij elkaar wordt opgeteld. Ook de Raadsherenbuurt krijgt een open bare basisschool. Ouders uit de wij ken Boerhaavekwartier, Raadsher enbuurt en Vogelwijk verzamelden vorig jaar handtekeningen voor een openbare basisschool bij hen in de buurt. Dit schooljaar is in het gebouw van de Mytylschool al be gonnen met het onderwijs aan groep een tot en met drie. Per 1 au gustus 1987 kan de school over een eigen onderkomen beschikken. Freewave weer uit de lucht LEIDEN De radiopiraat Freewave is gisteren en vanmorgen opnieuw uit de ether gehaald. Vanmorgen om tien uur werd de apparatuur in beslag genomen bij een pand aan de Boerhaavelaan. Gistermiddag om vier uur werd inge grepen aan de Jan Luykenlaan. De po litie brengt hiermee de score op 32 keer. Volgens de radiopiraat is de zend- installatie in totaal 27 keer verwijderd. Invalidewagen uitgebrand LEIDEN Een invalidewagen van een 20-jarige Leidenaar is gisteren vol ledig uitgebrand. De wagen, die gepar keerd was aan de Valkenhorst, raakte vermoedelijk in brand doordat benzine op de electrische ontsteking lekte. De brandweer moest er aan te pas komen om het vuur te doven. WETHOUDER PETERS: „PARKEERBELEID ONTZETTEND GESLAAGD" LEIDEN „Ontzettend geslaagd". Dat is de in druk die wethouder J. Peters van verkeerszaken heeft over het nieuwe Leidse parkeerbeleid. Sinds 1 januari van dit jaar is een strenge par- keercontrole in de bin nenstad ingevoerd. In de Pieterswijk en Pancras- West is het mogelijk dat bedrijven en bewoners een parkEervergunning kopen. Peters deelde mee dat door de intensieve controle de opbrengst van de meters dit jaar nu al hoger is dan de totale op brengst van 1985. Commissaris van de politie H. Mostert deelde mee dat in het eerste halfjaar van 1986 gemiddeld 26.000 gulden per week aan parkeergeld is op gehaald. „In juli was de op brengst van de meters 35.500 gulden per week. In deze maand werd 3700 maal een geeltje achter de ruitenwisser gestopt. Een jaar geleden was dat aantal slechts 900", aldus Mostert. „Het parkeren moet kosten dekkend zijn", zei Peters: „Dat betekent dat de par keerwachters zichzelf moe ten bekostigen, maar ook dat de apparaten en het onder houd kunnen worden be taald. Het mag niet zo zijn, dat mensen die geen auto rij den, opdraaien voor de kos ten die automobilisten ma ken". De opbrengst van 1,6 miljoen gulden die dit jaar uit de parkeermeters wordt ver wacht, is volgens korpschef Mostert echter niet voldoen de om de kosten van de par keerpolitie te dekken. Vol gens een woordvoerder van de directie Verkeer moet het met de opbrengsten van de parkeerontheffingen echter mogelijk zijn dit jaar quitte te spelen. Niet alleen de gemeente is te- De dames Van der Gugten, Van Rooijen, Van der Goot, Van der Zeeuw en de heren Arbouw en Verhoeven werden gisteren beëdigd als parkeercontroleurs. vreden over het beleid, ook van bewonerszijde zouden veel positieve reacties zijn vernomen. Met name vanuit Pancras-Oost is verzocht het systeem versneld in dc wijk in te voeren. Volgend jaar is in elk geval de wijk De Camp aan de beurt. Peters verklaarde dat in de toe komst in bepaalde wijken het parkeersysteem vervroegd kan worden ingevoerd. De wethouder pleitte ook voor een meer flexibel par keersysteem. „In navolging van Amsterdam, moeten er meer meters in Leiden ko men. In een straat als het Ra penburg moeten meters wor den geplaatst, zodat daar ook ruimte is voor kort-parkeer- ders". De wethouder zei te vens dat hij de parkeerover- treding uit het strafrecht wil halen, zodat de opbrengst van de bekeuringen ten goe de komt aan de gemeente. Peters zei dit alles gisteroch tend tijdens de beëdiging van een zestal parkeerwachters. Vier vrouwen en twee man nen legden gisteren de eed af tegenover commissaris Mos tert. Hiermee is het totaal aantal parkeerwachters in Leiden op twintig (16 forma tieplaatsen) gekomen'. In 1965 kwamen de eerste twee par keerwachters in dienst. Het aantal nam in de loop der ja ren toe, maar is vooral groter geworden met de invoering van het nieuwe parkeerbe leid. Het is de bedoeling dat het aantal parkeerwachters uiteindelijk op 23 (formatie plaatsen) wordt gebracht. De parkeerpolitie verhuist in no vember naar het oude poli tiebureau aan de Zonneveld straat. Een onderonsje in de Pieterskerk aan de voet van het gerestaureerde Boerhaave-monument, v.l.n.r. mevrouw Luyendijk, prinses Margriet, mr. Cath van de universiteit en burgemeester Goe- koop. LEIDEN In aanwezig heid van prinses Margriet, werd gistermiddag in de Pieterskerk het symposi um over 350 jaar klinisch onderwijs in Leiden offi cieel geopend. De ope ningsrede werd uitgespro ken door mevrouw prof.dr. A.M. Luyendijk- Elshout, hoogleraar in de geschiedenis van de ge neeskunde aan de Leidse universiteit en tevens pre-' sident van het het comité dat het symposium heeft georganiseerd. In haar rede schetste zij de ontwikkelingen van het kli nisch onderwijs door de ge schiedenis heen. De Leidse emiritus hoogleraar in de kunstgeschiedenis, prof.dr. Th. H. Lunsingh Scheurleer, hield een lezing over het Boerhaa ve-monument, dat sinds 1762 in de Pieterskerk staat en on langs vakkundig is gerestau reerd door de Utrechtse beeld houwer D. Reinhard. Prof. dr. Lunsingh Scheurleer vertelde dat het Boerhaave-monument een ontwerp is van de acht tiende eeuwse fylosoof/kun- stenaar Frans Hemsterhuis. Deze Leidenaar las de oude Grieken en moderne Franse schrijvers alsof het pockets waren en onderhield zich met onder anderen Goethe. In op dracht van de dochter van Boerhaave ontwierp Hemster huis ongeveer 20 jaar na diens dood een grafmonument. Het werd een marmeren vaas, ver sierd met vier manne- en vrouwehoofden. De kopjes symboliseren de dank van de jonge en oude patiënten van Boerhaave. Het monument werd destijds vervaardigd door de Haagse beeldhouwers Ludovicus de Grave, Anthonie Lannoy en Aanthony Wappe- ron. Toen het monument in 1762 in de Pieterskerk werd geplaatst gebeurde dit onder landelijke belangstelling. Ter gelegenheid van de vie ring van 350 jaar klinisch on derwijs in Leiden is in het Ste delijk Museum De Lakenhal tot en met 7 september de ten toonstelling „Aan bed geleerd" te zien. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. EIDEN De Reinwardt Academie is definitief or Leiden verloren. Dat e<en gevolg van het be- luit van de meerderheid an de raadsfracties om 'ast te houden aan de be- lissing, dat deze academie iet beste kan fuseren met indere HBO-opleidingen n de kunst-sector. Door lat dergelijke HBO-oplei- lingen in Leiden ontbre- cen, zal de Reinwardt wel noeten uitwijken naar Amsterdam. Dit bleek gis teravond tijdens de verga dering van de raadscom missie voor onderwijs, so ciaal cultureel werk en emancipatie. In deze vergadering stemden CDA, PvdA en Links Leiden voor het voorstel van het college om de Reinwardt te laten fuseren met de Amster damse kunstencluster, zodat het voortbestaan van de op leiding kan worden gewaar borgd. De VVD en D66 stem den tegen. Het was op 28 november 1985 toen de hele gemeente raad zich voorstander toonde van een fusie met een kun stencluster. Dit ondanks het feit dat een deel van de VVD en de PVDA zich tegen die fusie hadden gekeerd. Bij die beslissing werd aangetekend dat de Reinwardt wel in Lei den moest blijven en als een soort dependance van Am sterdam gezien moest wor den. In de raadsvergadering van 16 juli liet de raad ook deze voorwaarde vallen. Di recteur en onderwijskrach ten van de Reinwardt had den zich altijd al voorstander getoond van aansluiting met de scholen in Amsterdam en stonden ook niet onwelwil lend tegenover een verhui zing. De gemeente wilde de school echter voor museum- stad Leiden behouden en bleef naar mogelijkheden zoeken, hoewel de kansen nagenoeg verkeken leken te zijn. Eind juni kwam er echter van het ministerie van WVC een brief naar het college waarin gesteld werd dat de Reinwardt Academie moge lijk onder de vlag van WVC als zelfstandige opleiding in Leiden zou kunnen voortbe staan. De gemeente vroeg uitstel van de fusiedatum van 15 september om wat meer tijd te hebben om dit nieuwe idee uit te werken. De hoop om de Reinwardt voor Leiden te kunnen be houden was weer hoog opge laaid en de teleurstelling was des te groter toen twee we ken later, op 15 juli, het mi nisterie van onderwijs be richtte dat van uitstel geen sprake kon zijn. Het college is nu van mening dat alle pogingen om de op leiding in Leiden te houden zijn mislukt en dat niets an ders overblijft dan de school te laten vertrekken naar Amsterdam. .EIDEN De keet voor lastige" jongeren uit de lerenwijk wordt wellicht erplaatst. Onlangs is het onk neergezet bij de ooimeerlaan, maar door imwonenden zijn al voor e openstelling klachten igediend. Binnenkost Tien alternateve plaat- in in diverse commissies •esproken worden. jjéns wethouder mevr. H. tan Dongen is het plan om habij de Gooimeerlaan in de lerenwijk een keet voor ongeren uit die buurt neer e zetten, met vele instanties loorgesproken, voordat tot Ie plaatsing werd overge- ;aan. Tegen de plaatsing van le keet kwamen afgelopen rrijdag vele buurtbewoners n protest. Zij willen dat de [emeente de keet ergens an ders neerzet. Dit vertelde de wethouder gisteravond tij dens de vergadering van de raadscommissie voor onder wijs, sociaal cultureel werk en emancipatie. Zij zei dit naar aanleiding van schrifte lijke vragen van het D66 raadslid. J. Th. Hoekema Hoekema vroeg de wethou der waarom de bewoners bij de Gooimeerlaan geen in spraak hebben gekregen, voordat de gemeente de keet voor „moeilijke" jongeren wilde plaatsen. „Waarom wordt er al een keet ge plaatst van 10.000 gulden, terwijl bekend is dat een dergelijk plan zo gevoelig ligt in de buurt en waarom moet het aan de Gooimeer- laan komen en kan het niet wat verder de polder in", al dus Hoekema in zijn brief. Zoals bekend wilde de ge meente een soort „nissenhut" beschikbaar stellen voor jon geren, die zich doorgaans in de omgeving van de school de Meerpaal en het Broek plein ophouden. De jongeren zouden daar met hun brom mers voor lawaai zorgen en ook zou er wel eens iets ver nield worden. De jongeren wilden graag een eigen club huis, waar zij op alle mogelij ke tijden terecht zouden kunnen. Het college van B en W besloot toen een oude keet, die zij voor 10.000 gul den op de kop kon tikken, beschikbaar te stellen. Het experiment zou begeleid worden door de gemeente, de Halt-organisatie, de wijk agent en mensen van het buurthuis. De voorziening in de Merenwijk zou deel gaan uitmaken van een anti-van- dalisme project dat al enige tijd in Leiden plaats heeft. Rommelmarkt- Sport Inn De tiende Rommelmarkt- Sport Inn wordt vrijdag, za terdag en zondag gehouden in de IJshal aan de Vondel laan. Vrijdag van 19.00 tot 23.00, zaterdag van 13.00 tot 17.00 en zondag van 11.00 tot 17.00 kan iedereen rond wandelen over de braderie. Er zijn veel attracties. De toegangsprijs is drie gulden, de opbrengst komt ten goe de aan de Stichting Sport hal voor Gehandicapten. Vlooienmarkt De Zuid-Hollandse Vlooien markt in de Leidse Groe- noordhallen heeft zaterdag weer plaats. Andere data zijn: 20 september en 4 ok tober en met ingang van 1 november elke le en 3e za terdag van de maand. De markten voor tweedehands goederen zijn geopend van 10 tot 16 uur tegen betaling van drie gulden. Voor deel name aan de markt kan men bellen 01718-24503, kinderen tot 12 jaar gratis. Concert Ben Fey, organist van de Marekerk, bespeelt morgen het orgel van de Pieters kerk. Hij brengt composi ties van onder anderen Couperin, Bach en Zwart ten gehore. Het concert be gint om 20.15 uur. Toe gangskaarten zijn verkrijg baar bij K&O aan de Oude Vest 45 en vrijdag vanaf 19.30 uur in de Pieterskerk. Open dag De Leidse volksuniversiteit K&O houdt zaterdag 30 au gustus en zaterdag 6 sep tember open huis in het ge bouw aan de Oude Vest 45. Van 10.00 tot 15.00 uur kan iedereen terecht voor infor matie over de ruim 200 cur sussen van K&O. Dat kan ook maandag 1 september tussen 19.00 en 21.00 uur. Play backshow Onder leiding van presen tator George Julien wordt zondag 31 augustus een play-backshow gehouden in speeltuin Merendroom aan de Leidse Milanenhorst. Het festijn begint om 13 uur. De jury wordt ge vormd door de Leads Bro thers en Jan Beij, die ook zelf optreden. Volkshuis In het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a gaat op 8 september weer een groot aantal cursussen van start. Inschrijving is mogelijk op maandag 1 september van 14 tot 16 uur en van 19 tot 21 uur. Er zijn cursussen in diverse talen, politiek, we reldoriëntatie, maar ook tal van creatieve bezigheden, jazzgymnastiek, conditie training en dergelijke. Voor vrouwen zijn er enkele spe cifieke cursussen Oudheden verwacht honderduizendste LEIDEN - De tentoonstelling Schatten uit Turkije in het Rijks museum van Oudheden in Leiden verwacht rond 1 september de honderdduizendste bezoeker. De expositie die ruim 400 top stukken uit 22 Turkse musea omvat, begon op 22 juni. In twee maanden heeft het museum méér bezoekers gehad dan anders in een heel jaar. De tentoonstelling is nog tot 22 september te Uit een publieksonderzoek blijkt dat de helft van de bezoekers nog nooit eerder in het Leids museum van oudheden is geweest. De museumdirectie verwacht dat dit nieuwe publiek na deze eerste kennismaking terug zal komen. Dat is dan volgens de di rectie ook het nut van grote op een groot publiek gerichte ten toonstellingen. De expositie biedt een kijkje (de organisatoren wilden met opzet niet volledig zijn) in de Anatolische geschiedenis vanaf de vroegste tijden tot aan Atatürk. De 350 bladzijden tellende cata logus (oplaag 18.000) was binnen de eerste drie weken van de expositie uitverkocht. Een tweede oplaag is zojuist van de persen gerold. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande^ Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld 998, 2500 Vd Den evuld aan dc Leidse Courant, Antwoordnummer I Haag (postzegel betalen wij). f^jT\ jnz| AsSv J CeidóeSouoont

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13