Opel Omega terecht nieuwe typenaam AUTO LIAM BV BIJNA 25 MINDER WINST VOOR TOYOTA Mitsubishi verandert zonder inhaalmanoeuvre BMW TEST Z1 ROADSTER ROBGORRIS. fieidacSouocmt DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1986 PAGINA 1 VOLKSWAGEN EVENAART Vondellaan 45, Leiden, 071-769303 Zoals bekend heeft Opel in de Omega de opvolger gevonden voor de Re kord, waarmee een type- naam met meer dan der tig jaar traditie verdwijnt. Alleen het Rekord-eon- cept blijft behouden, want ook de Omega zal als carrosserievarianten een vierdeurs sedan of vijfdeurs stationcar ken nen. Daardoor blijft er ruimte voor een nieuwe vijfdeurs Ascona, hoewel Opel er ook niet voor staat om binnen het eigen gamma bijna direct con currerende modellen te voeren. Maar goed, voor lopig heet het nieuws Omega, een auto die bij nadere beschouwing zo veel vernieuwing in zich bergt dat de nieuwe type- naam ergens wel terecht Opel Omega GLS. Voor de hand ligt dat andere moderne modellen een goede basis konden leveren voor de nieuwe Omega-elementen, maar rechtstreeks overnemen was er toch vrijwel niet bij. We herkennen in het moto rengamma de 2,3 liter diesels (met of zonder turbo); de mo derne vierversnellingsauto- maat die al in de Senator ver krijgbaar is, duikt eveneens ongewijzigd op. We herken nen natuurlijk ook de pro gramma-indeling, met de uit- Toyota Motor Corporation, de grootste autofa brikant van Japan, heeft in het op 30 juni afge sloten boekjaar een winst behaald van 448,38 miljard yen, ongeveer 6,73 miljard gulden. Dat is bijna 25 procent minder dan in het boekjaar ervoor. Het is de eerste keer dat er sprake is van een winstdaling sinds Toyota zijn verkoop organisatie Toyota Motor Sales in 1983 volledig inlijfde. De omzet van het autoconcern nam toe met vier procent tot 5,3 biljoen yen, ongeveer 79,5 miljard gulden. rustingsvarianten LS, GL en GLS. De overgang naar de Senator wordt verkleind door de Omega CD. Als apart mo del is er dan verder een lu xueuze en sportieve Omega 3000. Die laatste komt pas het volgend voorjaar; de rest is vanaf november leverbaar. Op het moment kennen we de Omega alleen nog van papier. Over enkele weken gaan we vaststellen hoe het allemaal in de praktijk werkt. Dat zal ons zeer benieuwen na de infor matie over de geboden tech niek. We beginnen maar bij de aandrijving, die nog het minst vernieuwd is. Maar zelfs zelfs de 1,8 liter basismo tor is al niet gelijk aan het huidige exemplaar, toch ook al afgeleid van de Corsa/Ka dett/Ascona- motorengeneratie. Met carbu rateur levert de nieuwe 1,8 60 kW/82 pk; met inspuiting is hij goed voor 85 kW/115 pk. Dan krijgen we een geheel nieuwe, van de 1,8 afgeleide 2,0 liter die dus niets meer te maken heeft met de huidige Rekord 2,0 liter. Ook deze heeft inspuiting, zelfs een Bosch Motronic-systeem dat inspuiting en ontsteking tege lijk regelt. Het levert 90 kW/122 pk op. Rekening hou dend met de ontwikkelingen op het gebied van schone uit laatgassen zijn de 1,8 en 2,0 li ter er ook met katalysator, maar zelfs op de normale ver sies heeft het invloed. Zij heb ben namelijk een dubbel ont stekingsprogramma, met een knopje omschakelbaar, waar door ze op loodhoudende su- perbenzine of loodvrije Euro- super kunnen lopen. Met het zelfde systeem kunnen de ka talysatormodellen loodvrije Eurosuper óf normaal gebrui ken. Dan hebben we zoals ge zegd de twee bekende varian ten van de diesel, terwijl men voor de Omega 30QO eens ex tra uitpakt: die kreeg de 3,0 li ter zescilinder uit de Senator (126 kW/177 pk). Alle model len hebben standaard een nieuw ontwikkelde vijfbak en achterwielaandrijving. Het onderstel is geheel nieuw, met rondom onafhankelijke wie lophanging en schijfremmen, plus een nieuwe besturing. Overduidelijk is de carrosse rie van binnen en van buiten al even nieuw, zij het heel herkenbaar. Het dashboard doet erg aan die van de Asco na denken; de buitenkant is RECORD 1979 Het Volkswagenconcern denkt dit jaar 2,52 mil joen auto's te kunnen verkopen, waarmee het record van 1979 vrijwel wordt geëvenaard. Ten opzichte van 1985 zal de verkoop dit jaar vier pro cent groter zijn. In de eerste zeven maanden van dit jaar verkocht het concern anderhalf mil joen wagens, 7,4 procent meer dan in dezelfde pe riode van vorig jaar. een bagageruimte van 1200 dnM. Toch maakt de concurrentie zich hier nog het minste druk om. Want wat biedt Alfa nog meer? Elke Alfa wordt gemaakt volgens dezelfde strenge carrosserie-eisen die in Duitsland gelden. Dus een compleet dompelbad, 6 laklagen, een speciale waslaagen een supercoating voorde onderkant Het resultaat: een degelijke auto die zich in alle opzichten kan meten met de concurrentie. Vanwaar dan die prijs? Dat is iets wat de Oosterburen misschien van Alfa kun nen leren. U bent van harte uitgenodigd om de Alfa 33 eens uitgebreid aan de tand te voelen. Alfa33v.af 19.990-incl.BTW. Lease prijzen v.af 650,-excl. BTW. Prijzen af importeur. In de 33-serie zijn verder leverbaar: 1.3 S Boxer 4C, 1.5 Boxer 4C en de speciale "105 Veloce". Op het gebied van studies of protypen heeft BMW zich al tijd zeer terughoudend ge toond, met als argument dat men zich als niet-zo-grote fa briek eigenlijk de kosten van dat soort „Spielerei" niet kon veroorloven. Maar af en toe moet je toch iets speciaals kunnen laten zien, zeker als je de techniek zo hoog in het vaandel voert als BMW. Het werd een echt fabriekje op zich toen de Motorsport GmbH zich ging gedragen als opvoerbedrijf voor BMW-pro- dukten, met modellen als de M635 of M535, gevolgd door M5 en M3. De afdeling Tech- nik kwam nog niet zo duide lijk naar buiten. Maar nu kon Techniek dan toch eens zijn visitekaartje afgeven met de Z Alfa komt met een aanbod waarde concurrentie niet zo één, twee, drie een antwoord op heeft. Geen wonder. Want voor nog geen 20 mille rijdt u al een echte Alfa. We hebben het over de Alfa 33. Een comfortabele gezins wagen met een heerlijk Italiaans temperament Daar staat de 75-jarige ervaring van Alfa wel achter. Maar de 33 heeft van huis uit gelukkig meer meegekregen dan alleen een pittige 1.3 boxermotor met een top van 165 km/h. Zo zorgt een bijzonder sportieve vormgeving voor een CW-waarde van amper 0.36. Hetgeen hem tot een matig benzineverbruiker maakt Daarnaast heeft hij standaard een 5de deur. En hoe compact hij ervan buiten ook uitziet, hij is lekker ruim en comfortabel van binnen. Aan alles is gedacht We noemen een verstelbaar stuur, stoffen bekleding en een neerklapbare achterbank voor (ADVERTENTIE) Uw MITSUBISHI dealer voor Leiden en omgeving. Automobielbedrijf natuurlijk geïnspireerd op de Kadett. De stroomlijn is ech ter nog beter, met een record- Cw voor deze klasse van 0,28. Opgewaardeerd Tegenover de vierbak, starre achteras en trommels op de achterwielen van de Rekord biedt de Omega dus wel wat meer. De onafhankelijke ach terwielophanging zal wel op die van de Senator lijken, maar moet bij de Omega een meesturend effect hebben om de stabiliteit (nog eens) te ver beteren. De uitrusting van de diverse typen zal eveneens meer bieden dan bij de Re kord. Er is sprake van „zeer vooruitstrevende details", waarbij we dan minstens ABS-remmen mogen ver wachten (als extra dan). In het verlengde van deze pre sentatie werd ook de Kadett op enkele punten opgewaar deerd. Daarin vinden we be 2,0 liter terug die toch al voor de Omega werd ontwikkeld, namelijk in de GSi die zelfs nog een schepje extra vermo gen krijgt. Hier wordt de 2,0 liter opgegeven voor 95 kW/130 pk, en de Kadett GSi was al zo snel. Tevens kan do GSi met een katalysatorversie worden geleverd, die dan 85 kW/115 pk levert zoals de huidige 1,8 injektiemotor. De ontstekingsomschakeling vin den we hier terug, evenals bij de vernieuwde 1,6 liter motor. Die onderging dezelfde be werking als de 1,8 van de Omega en levert zelfs het ge lijke vermogen van 60 kW/82 pk. Dat is wat minder dan de huidige 1,6, doch daar staat een hoger koppel bij veel la ger toerental tegenover, zodat de prestaties er eerder beter dan slechter op zullen wor den. Standaard wordt die 1,6 gekoppeld aan een vijfbak, die tot nu toe voorbehouden bleef aan de GT-versie. Zowel de 1,6 als de nieuwe GSi moet duidelijk zuiniger zijn dan zijn voorganger. De genoemde GT-Kadett kreeg een gewij zigde uitrusting: nieuwe be- kledingsstoffen en meer spoi- lerwerk aan de buitenkant. Tot slot werd de 1,6 liter die sel nog inwendig gewijzigd, hetgeen een lager verbruik en niet nader gespecificeerde be tere prestaties mee moet bren gen. PETER FOKKER In vergelijking met veel Japanse collega's timmert Mitsubishi niet zo heel erg aan de weg met ge heel nieuwe modellen. De laatste keer dat zoiets voorkwam was eigenlijk met de Tredia en Cordia, eind 1982, middenklasse series die de traditionele modellen als Colt en Ga lant bepaald niet in de schaduw hebben kunnen stellen. Mitsubishi gaat eerder geleidelijk met zijn tijd mee dan dat er af en toe spectaculaire in haalmanoeuvres optre den. Dat geldt zeker voor de her zieningen in het 1987-gamma ten opzichte van de huidige modellen. Er zijn heel wat wijzigingen, maar je moet al aardig in het Mitsubishi-ge- beuren zijn ingevoerd om het meteen te kunnen zien. Onge wijzigd blijven in elk geval de exclusieve Starion coupé en de Cordia coupé-serie; de Tre dia wordt helemaal niet meer genoemd; die kun je toch wel heel zachtjes een mislukking noemen. Maar er blijft nog ge noeg over. Over de gehele lijn wordt de garantie uitgebreid. Op een aantal onderdelen, waarbij men met name de aandrijforganen noemt, wordt voortaan drie jaar of 100.000 km garantie gegegen. Daar naast zijn er wijzigingen van cosmetische aard; een aantal vernieuwde motoren, in de meeste series meer varianten en ook nog accessoirepakket- ten. Nieuw zijn ook katalysa torversies. Colt en Lancer De sterk verwante Colt-serie en Lancer-serie ondergingen een facelift die met name aan de neus nog wel te zien is. Die doet wat strakker aan nu de richtingaanwijzers in de bum per zitten in plaats van onder de koplampen en op de flan ken. Colt en Lancer werden er iets langer mee, zonder dat dit uiteraard iets oplevert voor de binnenruimte. Bin nenin zien we wel nieuwe be- kledingsstoffen en een ander middenconsole, waarin veel heel kleine vakjes met deksel tjes zitten, waardoor het nogal even duurt voor je daartussen de asbak weer hebt gevonden. Interessanter is dat de vijfbak, 1,2 benzine en 1,8 diesel, is verbeterd. De kleinste benzi nemotor won aan vermogen. nu 44 kW/60 pk in plaats van 40 kW; de diesel won ook één kilowattje - de motorwijzigin gen richtten zich natuurlijk in eerste instantie op soepeler en zuiniger lopen. De 1,5 liter benzinemotor is niet gewij zigd, maar nu ook in combi natie met GL-uitvoering te koop (voorheen alleen GLX) of als GLX met katalysator. Op de GLX is een accessoire- pakket leverbaar met elektri sche raambediening, stuurbe krachtiging en centrale deur vergrendeling, samen voor 2.500,- en dat is niet duur. De Lancer kent overigens niet de genoemde nieuwe 1,5 GL-versie, doch wel alle an dere genoemde nieuwighe den. Als voorheen is wel de Lancer stationcar leverbaar als 1,5 GL (of 1,8 GL diesel). Galant en Spacewagon De ruime Spacewagon is wel iswaar eerder op de Colt/Lan- cer gebaseerd dan op de Ga lant, maar wordt voortaan ook met een motor uit de Ga lant-serie geleverd, dus zetten we hem hierbij. De Galant zelf krijgt een heel licht ge wijzigde achtersteven en iets gewijzigde 1,6 en 2,0 liter ben zinemotoren. Ook hier zien we weer een verbeterde vijf bak en als nieuwe variant de 2000 met GL-uitrusting. De Spacewagons kregen een an der tweede achterbankje dat nu geheel weggeklapt kan worden om wat meer bagage ruimte te scheppen. Voorts krijgt de achterruitwisser een intervalschakelaar. Hier zien we het accessoirepakket als bij de Colt/Lancer bij de GLX-versie weer opduiken. Alle Spacewagons (dus ook de 1,8 turbodiesel) hebben GLX- uitrusting, eventueel uitge breid met het E-pakket dat naast de bij Colt/Lancer ge noemde elementen ook nog elektrische spiegelbediening omvat. De 2,0 liter en diesel krijgen altijd stuurbekrachti ging mee. Helemaal nieuw is een Space wagon met (uitschakelbare) vierwielaandrijving in combi natie met de 2,0 liter motor. Hier bevat het E-pakket nog extra lichtmetalen wielen en kan er nog een beperkte-slip- differentieel worden bijbe steld voor wie serieus wil ter reinrijden. De eenvoudigste vierwielaangedreven versie kost nagenoeg 46 mille, ruw weg 12 mille meer dan een voorwielaangedreven model. Pajero De zeer gewaardeerde ter reinauto van Mitsubishi krijgt een vergrote motor, die uit 200 cm3 extra niet meer ver mogen levert, maar wel een circa 10 procent hoger koppel. Traag was het ding toch al niet; de nieuwe versie kom» nog wat vlotter met het keer mee bij een heel accep. bel geluidsniveau. De ver lengde en verhoogde Wagon-> versie is voortaan niet alleen met vijfbak, maar ook met vierversnellingsautomaat te leveren. Daarnaast krijgt hij gezelschap van een verlengde, doch niet verhoogde versie die met Long Body wordt aangeduid. Het scheelt slechts driehonderd gulden met de wél verhoogde Wagon, maar als die nou net niet in je gara ge past... De uitrusting van de Pajero's is verder nog wat uit gebreid. De levering van al dit moois begint op 3 septem ber, waarbij alleen de kataly satorversies niet uit voorraad leverbaar zullen zijn. De Spa cewagon 4WD laat nog op zich wachten tot oktober of november. PETER FOKKER 1, een auto waarin „Freiheit auf vier Radern" centraal moest staan. Het heeft vaag iets weg van Volkswagen's Scooter-project: een voertuig voor jongeren, die rijprestaties veel belangrijker vinden dan comfort of ruimte. Het werd dus een compacte roadster, dat wil zeggen een open auto met een geheel los dak dat min of meer als noodvoorzie ning geldt. Het ding is geen vier meter lang en heeft een wielbasis van 2,40 meter, een stuk compacter dan een 3-se- rie model en dan ook een heel pure tweezitter. Technisch greep men wel naar de 3-se- rie: de aandrijving komt van de 325i. U kunt zich dus voorstellen dat de „fahrdynamik" prima in orde is, met 126 kW/171 pk in een autootje van net 1000 kg. Men noemt een accelera tie tot 100 km/h in zeven se- éonden en betitelt de topsnel heid gewoon als „ausrei- chend". Als we een gokje mo gen wagen zeker 220 km/h. Waar het vooral om ging was een zo optimaal mogelijk weg gedrag en dan niet door mid del van exotische wielophan gingen. Het geheim zit meer in de chassis/carrosseriecon ceptie, te beginnen met een achter de vooras geplaatste motor die samen met de korte wielbasis zorgt voor een idea le 50/50 gewichtsverdeling. Het chassis wordt zeer stijf door de zeer hoge kokers langs de passagierscel en de dikke pijp die transmissie en achterasdifferentieel ver bindt. Nu is nog sprake van achterwielaandrijving, maar vierwielaandrijving is er makkelijk van te maken. Een hele dikke beugel langs de voorruit draagt ook aan de stijfheid en de passagiersbe scherming bij, een rolbeugel achter de zitplaatsen is er dus niet. Voor de portieren be dacht men iets heel zeld zaams: het zijn schuifdeuren, die naar beneden zakken in de chassiskokers. Ze hoeven tijdens het rijden niet dicht, waardoor je erg „vrij" zit, en bovendien kom je helemaal niet in de problemen met neerdraaibare zijruiten die in elke andere dan de conventio nele deurvorm nogal eens moeten vervallen. De aërodynamica moet even eens helpen aan een uiterst dynamisch rijgedrag. In ieder geval wil men enig „grondef- fect" bereiken, dus toenemen de neerwaartse druk bij oplo pende snelheid. We zien dan ook een achterspoiler onder de auto met daarboven een soort afzuigopening. Het chas sis is van roestvast staal, de carrosserie bestaat uit kunst stof waarbij men denkt aan gelaagd materiaal of elasti sche en herwinbare materia- It len. Vastgesteld is in elk geval ll al dat enorme dwarsversnel- fe lingen van 0,92 g in de bocht r haalbaar zijn; ter vergelijking: j»1 bij 0,30 g voelen we ons al P' niet meer zo comfortabel. Wat er verder van de Z 1 zal wor- P den is nog niet duidelijk, P' maar waarom zou Technik a niet net als Motorsport een ei- gen winkeltje kunnen begin- le PETER FOKKER [c (ADVERTENTIE) L Al 20 jaar een dijk i van een dealer. Hoge Rijndijk 278 P 2314 AL Leiden tel.:071-896000 -

Leidse Courant | 1986 | | pagina 10