Recordbezoek voor 50e VEBO-tentoonstelling ALLER LEI(DS) SUMMER JAZZ'86 DOORSLAAND SUCCES STAD OMGEVING Grote belangstelling studie gezondheidswetenschappen BURGERLIJKE /STAND Autodieven aangehouden Gemeenten: meer doen aan kleine criminaliteit - LEIDEN De 50e Paas- vee en Fokvee tentoon stelling van de VEBO heeft een recordaantal bezoekers getrokken. Di recteur A. de Jong van de Groenoordhallen schat het aantal bezoe kers op meer dan zesdui zend. „Ik heb nog nooit zo'n goed bezochte ten toonstelling meege maakt", aldus De Jong, die ook secretaris van de VEBO is. Behalve de veekeuringen was er veel belangstelling voor het raden van het ge wicht van een dikbil-koe. Dat gewicht bleek uiteinde lijk 630 kilo te ziin. De win naar zat er één kilo naast. Hij kreeg een „vleesbon" te be steden bij een keurslager. Vrijdag was er al een kaas- keuring geweest. Zaterdag waren de makers aanwezig om de bezoekers hun pro- dukten te laten proeven en een toelichting bij het kaas maken te geven. J. van Leeuwen uit Zoeterwoude scoorde met een tweede plaats weer hoge ogen in de categorie „Leidse Kaas". Bij de kaaskeuringen wordt ge let op het uiterlijk, de consis tentie, geur, smaak en door snede. „Er mogen niet teveel gaten in zetten en de gaten moeten ook goed over de kaas verdeeld zijn", aldus kaasmaker Van Leeuwen. Volgens Van Leeuwen is het soms ook voor de boer een verrassing wat de kwaliteit van de kaas zal zijn. „Je kan alleen het uiterlijk beoorde len. Het opensnijden gebeurt pas bij de keuring". De 50e VEBO moest het dit jaar zonder schapenkeurin gen doen. Omdat de VEBO- tentoonstelling. een week naar voren was geschoven wegens de Leidato, viel de tentoonstelling in Leiden sa men met een schapenkeuring elders in het land. „Volgend Nog nimmer trok de Vebo zo veel bezoekers. jaar zullen we wel schapen- keuringen hebben. Die zullen dan in een aparte tent wor den gehouden, omdat de schapen en geiten niét in één ruimte samen mogen ko men", aldus De Jong. Uitslagen Zwartbont: Beste bedrijfs groep: P.N. van Stralen, Al phen; Kampioene oudere die ren: Ingrid 18 van J.J.M. Nieuwenhuizen, Zevenho ven; Reservekampioene ou dere dieren: Elly 22 van P.N. van Stralen, Alphen; Kampi oene jongere dieren: Fokje 138 van J.J.M. Nieuwenhui zen, Zevenhoven; Koe met de beste uier jongere dieren: Valenci 2 van N.P. Kaptein, Hazerswoude; Koe met de beste uier oudere dieren: Eeke 2 van C.A.G. de Groot, Zoetermeer. Roodbont: Beste bedrijfs groep: G. de Goede, Loeners- loot; Beste uier jonge dieren: Ingrid 4 van A. van Dijk, Bergschenhoek; Beste uier oudere dieren: Margje 9 van J. Pronk, Weesp; Kampioene jongere dieren: Janneke 4, Oudekerk a/d Amstel; Reser vekampioene jongere dieren: Gretha 131 van G. Soede, Loenersloot; Kampioene ou dere dieren: 'Paula, van G. Kromwijk, Nieuwerbrug; Re servekampioene oudere die ren: Gerrie 3 van A. de Graaf, Bodegraven. Geiten: Kampioen wit: Mar- greet 2 van Th. van Vuuren, Oud Alblas; Reservekampi oen wit: Sonja 1 van Th. van Vuuren, Oud Alblas; Kam pioen Toggenburger: Cora 3 van P. van der Meer, Schie dam; Reservekampioen Tog genburger: Janny, van P. van der Meer, Schiedam; Kampioen bont; De Bonte van C.D. Voorhorst, Leiden; Reservekampioen bont: Kniertje van C.D. Voorhorst, Leiden. Jongvee: Algemeen kam pioen vrouwelijk vee: P. Broos, Breda; Algemeen kampioen manlijk vee; Bas Jordens, Heemskerk; Kam pioen vrouwelijk vee voor de slacht: C. Uit den Boogaard, Warmond; Kampioen man lijk vee voor de slacht: A. Voets, Best; Jeugdkampioen vrouwelijk vee: A. Uugs, Berkel Enschot; Jeugdkampi oen manlijk vee; G. van Leeuwen, Oud-Ade; Kam pioen groepen vrouwelijk vee: Chr. van der Bruggen, Diessen; 2e prijs groepen vrouwelijk vee: Piet Roos Gzn., Abbenes; 3e prijs groe pen vrouwelijk vee: G. de Koning, Berkel; Kampioen groepen mannelijk vee: P. Roos, Ter Aar; 2e prijs groe pen manlijk vee: M.M.C. Koot, Hoogmade. Kaaskeuringen: Leidse Kaas: P.H. van der Hulst Voorhout en J.F.M. van Leeuwen, Zoeterwoude 95 pnt.; Baby Goudse: Ellen van der Poel, Oude Ade 89 pun ten; Goudse tot 12 kilo: C. Kelder, Hoogmade 92 pun ten; Goudse boven 12 kili: C.J. Duivenvoorden, Rijpwe- tering 94 pnt.; Dorpenwed strijd: J.T.H. van der Geest, Oude Ade 95 pnt. De bokkenwagen was weer eens van stal gehaald. Wethouder Peters (midden) opent de jazz-manifestatie. LEIDEN - Dat Summer Jazz '86 gevolgd wordt door Summer Jazz '87 stond voor de organisato ren van deze jazzmanifes- tatie in de Leidse binnen stad zaterdagnacht na af loop als een paal boven water. Vele duizenden be zoekers en een grote om zet bij de betrokken hore cabedrijven gaven de Stichting Summer Jazz alle reden tot tevreden heid. Bij een openluchtmanifesta tie is het altijd een zaak van afwachten. Vooral het 'sum- mer'-weer vormt een onze kere factor waarvan het suc cesvolle verloop in hoge mate afhankelijk is. Geluk kig waren de weergoden royaal bereid met dé Stich ting Summer Jazz samen te werken, 's Middags vanaf twaalf toen het officieuzt startschot werd gegeven, zorgden zij voor een koel windje en een schuchter zon netje en 's avonds voor wind stilte, een heldere lucht en een stijgende temperatuur die voor een optimale sfeer buiten zorgden. Het was dan ook aangenaam toeven langs het Rapenburg, de Kaiser- straat, Boisotkade en Doeza- straat, waar de manifestatie was gesitueerd. Overigens werden de organi satoren ook voor eigen werk beloond. Summer Jazz dat om vier uur 'smiddags offi ciéél door wethouder Peters werd geopend, was veel se rieuzer voorbereid dan vorig jaar, toen de manifestatie als grap werd gelanceerd en een nogal geïmproviseerd karak ter droeg. Dit weerspiegelde zich vooral in het muzikale aanbod dat een hoge en ge varieerde kwaliteit bezat. Naast luchtige dixielandmu- ziek was er geavanceerde jazz te beluisteren uit de school van De Volharding en andere minder duidelijk te plaatsen modere 'swing'. De bezoeker hoefde niet ver baasd te zijn wanneer hij of zij tussen minder bekende bandjes de befaamde Rob Agerbeek combinatie aan trof of een formatie als het DSB-orchestra. Verder was er een keten ge vormd van terrasjes, barbe cues, barretjes en winkeltjes met tweedehands muzikale goederen waar het jazz min nende publiek kon neerstrij ken. Dit alles onder tentzeil voor als het weer zou om- j slaan en badend in het licht van de vele lampjes die de Stichting Summer Jazz langs de hele route had aange bracht en die 's nachts voor een feestelijk aanzien zorgde. Henny Rits en Judith Dick- hoff verzorgden modeshows, er werden demonstraties ge geven met de oude brand weerwagen van Heineken en wie om wat voor reden dan ook de benenwagen niet meer wenste te gebruiken, hees zich in de paardetram die, evenals vorig jaar, zich moeizaam een weg baande door de opeengepakte jazz liefhebbers. Tot twee 's nachts bood Summer Jazz '86 een dergelijk bruisende indruk. DIRK VOOREN LEIDEN De belangstelling voor de nieuwe studierichting gezondheidswetenschappen van de Leidse faculteit der ge neeskunde is bijzonder groot. Voor het nieuwe studiejaar hebben zich 115 studenten !e aangemeld, terwijl er slechts 80 plaatsen beschikbaar zijn. Door het bedrijfsleven is al be getoond voor be paalde vormen' van contract- d onderwijs, waarbij werkne- u] mers van bedrijven voor be- ac paalde onderdelen van de stu dierichting gezondheidsweten- r0 schappen in Leidén cursussen kunnen volgen. Ook vanuit het buitenland is er interesse. Een aantal gerenommeerde onderzoekscentra heeft stage- plaatsen ter beschikking ge steld voor vierdejaars-studen ten gezondheidswetenschap pen. Daartoe behoren onder meer instituten in Stockholm, Londen en Heidelberg. Uit een' marktonderzoek is ge bleken dat de kansen voor af gestudeerden in deze nieuwe richting gunstig zijn. De eerste afgestudeerden worden ver wacht in 1988. Zij kunnen te recht op de 540 arbeidsplaat sen op dit terrein waarvan er vele nog niet bezet zijn. Bin nen vijf jaar komen er nog mi nimaal 700 en maximaal 1600 arbeidsplaatsen bij. De studierichting gezondheids wetenschappen is in '84 van start gegaan. Het is een vierja- rige eerste fase opleiding met de nadruk op medisch-weten- schappelijk onderzoek. De stu die voorziet in een behoefte, omdat de opleiding tot arts vooral is gericht op de medi sche beroepsuitoefening en in mindere mate op onderzoek. SUSKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER "i| Hoe komt htt I 0. die blijft in de U1J| dit onze BHimo-m blokm'oli contot- :el| vriend met mee-1 man, Uiske. Ut <ell fat. professor? 1 zullen tut vel dl- e knp^l«/i afkunnen, hè' □«A ifnen ff Je wonlt moen mu| niet, prvfenor Ja, neem tij het stuur maar over. Het is een heel karwei en de ve$ is haast niet te zien met al die sneeuw, j y-iiii Volksdansen Tarantella begint binnenkort weer met cursussen volks dansen. Er zijn drie groepen: een beginnersgroep, een mid dengroep en een gevorder- dengroep. Cursusleidster is Yvonne Knijnenburg. De cursussen worden gehouden in het LVC aan de Breestraat en beginnen op 3 september. Inlichtingen en opgave: 215650 en 123377. Jazz De Jazzformatie Rhythm Brass plus One treedt zater dag op, op het pleintje voor sociëteit de Burcht aan de Burgsteeg 14. Het optreden begint om vijf uur 'smiddags en is georganiseerd door Stichting de Burcht en CAC Audio aan de Nieuwe Rijn 17. 'sAvonds is deze jazz- groep ook te beluisteren tij dens het donateursfeest van de Burcht. Aanvang 22.30 uur. Onderzoek Het onderzoek naar baar moederhalskanker is van daag begonnen in het Ge zondheidscentrum aan de Bernhardkade. Alle dames geboren in de jaren 1933, '36, '39, '42. '45, '48, '51, '54, '57 en '60 zullen in de komende maanden een uitnodiging tot deelname ontvangen. Na de Bernhardkade gaat het on derzoeksteam naar Zuid- West, vervolgens naar de Meren wijk, dan de GG en GD en tot slot de Stevenshof. Tuinen Voor bewoners van Gardeni adal, Giliadal, Gloxiniadal, Freesiadal, Hortensiadal, Forsitiadal, Cliviadal en Be goniadal wordt vanavond een informatieve bijeen komst gehouden over het openbaar groen. Op 1 sep tember worden bewoners van de andere dalen inge licht over kopen of huren van stukjes groen van de ge meente. De bijeenkomst be- gint maandag om 20.00 uur in het kerkelijk centrum De Re genboog aan de Watermolen 1. Diabetes De Diabetes Vereniging Ne derland houdt maandag 1 september een voorlichtings avond over oogcomplicaties bij diabeten. Oogarts Hoge- weg houdt een lezing; daarna is er gelegenheid tot het stel led van vragen. De bijeen komst wordt gehouden in de aula van gebouw 50 van het Academisch Ziekenhuis Lei den aan de Wassenaarseweg 6. Russisch De dag- en avondscholenge meenschap Boerhaave voor volwassenenonderwijs biedt avondcursussen Russisch. In de lessen komen lezen, luiste ren en spreken aan bod, evenals informatie over Rus land. Vanavond 19.00 uur wordt een voorlichtingsbij eenkomst gehouden aan de Kagerstraat 7. Meer informa tie: tel. 140043 en 760551. LEIDEN Ondertrouwd: P. Beij en M. M. van Loe; A. P. C. C. Nonkes en M. A. J. de Vink; E. J. Evelo en J. M. van Zijp; G. M. Seijn en J. A. Snelle- man; J. J. Blok en C. P. Langerak; W. F. Devilee en M. van Westrienen; J. de Vriend en G. Hijzelendoorn; R. Barendse en C. M. Laterveer; B. G. Goulooze en I. W. Lamboo; I. Schreurs en C. Zitman; F. E. Dreef en M. P. F. van der Plas; A. C. E. M. ...Hoogeveen en S. M. van der Zwart; C. J. J. Wendt en H. C. F. de Greef; R. F. Ouwerkerk en J. C. Kientz; R. H. J. de Jong en C. W. Zandvliet Geboren: Shao Xin zv. D. Hu en G. Wu; Hendrik Frederik zv. H. W. van Slingerland en A. M. Hollerman; Matthijs Gijsbert Paul zv. P. F. van Zomeren; Loes Brigitte dv, C. G. J. van Honk en J. Euwema; Niesje dv. C. Hogewoning en W. Barnhoorn; Eric Robbert zv. P. R.-Bax en M. G. A. Weijers; Niels Marnix zv. H. E. Krommenhoek en C. van Es; Wimar Daniël zv. E. A. Bolhuis en D. E. Al- dershoff; Danielle Mariëtte dv. E. Krak en M. Mouw; Wesley Francis zv. A. Koolmoes en J. Calkhoven; Leonarda Gerarda Maria dv. P. N. van der Plas en G. R. Hoogeveen; Liesbeth dv. H. H. J. de Bruijn en C. M. van der Salm; Catharina Elisabeth Maria dv. A. G. P. Moot en E. M. van Houten; Duco Willem Peter zv. S. S. Vollebregt en A. C. E. Neeleman; Dirk Constantijn zv. G. M. C. Jans sen en I. J. M. Megens; Julie Anne dv. T. C. de Graaf en M. W. van der Have; Najoua dv. E. M. Laaribi en Z. Amajid; Tjeerd zv. J. A. C. van der Veer en J. van Esveld; Ramzi zv. C. J. A. de Groot; Jolanda Irene dv. P van der Meij en A. B. de Vries; Arendje dv. A. Guijt en A. van Leeu wen; Cornelia dv. A. Guijt en A. van Leeuwen; Tim zv. D. J. J. Janssen en C. E. den Boer; Ann-Sophie Cristine dv. R. S. C. van der Meer en G. M. Schankweiler; Rutger Cornelis Pieter zv. M. C. Goudriaan en G. Katten- berg; Lilian dv. G. W. P. Diesveld en T. J. Kamp; Sanne dv. A. Boom- gaardt en P. M. Zaalberg; Margot Dv. J. P. W. van der Veen en M. W. Kle ver; Wendy dv. W. A. M. van Berge Henegouwen en T. Fallaux-; Ignace Anne Maarten zv. C. P. c. Breemer ter Stege en A, M. van der Helm; Al- bertus zv. A. Geskus en W. J. B. Overdijk; Ronald Theodorus GeraT- dus zv. R. T. J. Schroder en M. H. J. Pieterse; Klaas Rilbert Tijme zv. H. J. van Gijssel en H. J. van Groo theest; Nicolaas Jan zv. N. H. Haas noot en E. van der Marei; Arend Jan zv. P. van der Plas en N. A. van der Bent. LEIDEN Twee jongens (19 en 20 jaar) zijn in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden omdat zij zich in hun auto niet geheel aan de verkeersregels hielden. Na onderzoek bleek de auto waarin zij reden even daarvoor vanaf de Mors- weg gestolen te zijn. LEIDEN Gemeenten moeten steeds meer gaan doen aan het voorkomen van kleine criminaliteit. Het voorkomen van dit soort misdrijven is niet alleen een taak van politie en justitie, maar ook van bestuurlijke organen, maatschappelijke instellin gen en „de burger" zelf. De laatste jaren komt er een zwaarder accent te liggen op de preventie. Dat blijkt uit onder meer het beleidsplan Samenleving en Criminaliteit van de regering, dat weer nauw verweven is met elementen uit de rapportage van de commissie-Roethof. In het beleidsplan gaat het kabinet ervan uit dat de. gemeenten primair verantwoordelijk zijn voor preventie en bestrijding van kleine criminaliteit. In het kader van Samenleving en Criminaliteit trekt de rege ring 45 miljoen gulden uit voor experimenten op het gebied van preventie van kleine criminaliteit door lagere overheden. On langs werd bekend dat 32 gemeenten en een provincie in aan merking komen voor een subsidie die moet worden gezien als een stimulans voor het ontwikkelen van een preventief beleid. De eerste subsidie - vijf miljoen gulden in het eerste jaar - is niet overal onverdeeld gunstig ontvangen. Zowel uit gemeentelijke als uit politiekringen werden kritische geluiden gehoord. Voor zitter L. van der Linden van de Nederlandse Politie Bond vroeg zich onder meer af of bij het subsidiëren van projecten met ex tra of gerichte politiesurveillance niet het paard achter de wa gen werd gespannen. Volgens hem zijn op dat terrein juist pro blemen ontstaan, doordat in het verleden gesneden is in over werk van de politie. Hoofddirecteur E.L. Berg van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten constateerde al in april van dit jaar dat die 45 miljoen gulden subsidie veel te weinig is. Hij vond daarbij voorzitter mevrouw drs. M.W.M. Vos van de com missie criminaliteit van de VNG en burgemeester van Utrecht aan zijn zijde. Kleine criminaliteit richt in onze samenleving jaarlijks voor om streeks drie miljard gulden schade aan. De schade aan gemeen telijke eigendommen als gevolg van vandalisme vormt daar maar een klein deel van: naar schatting van de VNG honderd miljoen gulden. MAANDAG 25 AUGUSTUS 1986 PAGINA 5 t. Vriendin vindt gewurgde bejaarde in huiskamer (Vervolg van voorpagina) •t( EIDSCHENDAM Het stoffelijk overschot van obejaarde Leidschendamse vrouw werd vrijdaga- nj md omstreeks kwart over zeven door een Haagse iendin in de woonkamer gevonden. Deze vrouw e( yam elke vrijdag bij mevrouw A.M. Kolstee - Slui- el r op bezoek. Zo ook afgelopen vrijdag. De vrouw n Jde altijd even op, voordat zij de reis naar het be- e, ardencomplex Duivenvoorde ondernam. Ditmaal it, erd tot tweemaal toe niet opgenomen. Toen zij d ior de derde keer het nummer draaide hoorde de innis een in-gesprek-toon. Die toon hield wel heel 0 ng aan en de vrouw vertrouwde de situatie niet b eer. Zij is naar de woning van de weduwe gegaan le i daar zag zij haar vriendin niet op het vertrouwde aatsje voor net raam zitten. Zii is vervolgens met huismeester, die een moedersleutel van de voor- lur heeft, de woning binnen gegaan en trof de ouw levenloos op de grond in de kamer aan. De telefoon was van de haak. Vervolgens is de politie gealarmeerd. In de woning trof de politie geen sporen van braak of een vechtpartij aan. Ook lijkt het erop dat niets uit de woning is gestolen. De politie staat voor een raadsel. De bejaarde vrouw woonde sinds juli 1979 in het complex Duivenvoorde. Zij is afkomstig uit Amsterdam en heeft geen kinderen. In 1981 is zii weduwe geworden. Omdat haar man daarvoor al een aantal jaren in een verzorgingstehuis werd ver pleegd, heeft mevrouw Kolstee altijd alleen in Dui venvoorde gewoond. Volgens de politie had zij wei nig contact met haar buren. In het complex Duiven voorde wonen de bejaarden zelfstandig. Mevrouw Kolstee bewoonde een twee-kamerflat. Het enige verschil met een normale flat is dat alle woningen zijn aangesloten op een alarmsysteem. De bejaarde weduwe heeft daarvan vrijdagavond geen gebruik kunnen maken. Kettingbotsing op Hoge Rijndijk LEIDEN Vijf auto's waren gistermiddag betrokken bij een kettingbotsing op de Hoge Rijndijk waarbij zich geen per soonlijke ongelukken voorde den. De blikschade was enorm. Het ongeluk gebeurde rond half zeven 's avonds. Twee auto's stonden voor een stoplicht te wachten toen een derde met hoge snelheid op hen inreed. Een vierde har drijder dacht een aanrijding te kunnen vermijden door om de kettingbotsing heen te rijden maar reed daarbij frontaal op een tegenligger. Een aantal in zittenden klaagde over pijn in de nek. Overlast van jazzfestival LEIDEN Omwonenden hebben zaterdaga vond geklaagd over de herrie die een bandje op de Kaiserstraat zou veroorzaaken. Daar werd zaterdag het jazzfestival Summer Jazz gehou den waarbij diverse bandjes op straat speelden. De organisatoren hadden vergunning om tot tien uur 's avonds buiten muziek te maken maar lang daarvoor hadden de omwonenden er al genoeg van. Toen de politie de muzikanten verzocht het volume wat te minderen, werd het optreden subiet gestaakt. Toen de organisatoren zich later beklaagden over het naar hun me ning wat al te doortastend optreden van de po litie, kon het misverstand worden uitgepraat. Vólgens de politie was het niet de bedoeling ge weest een einde aan het optreden te maken. Later in de nacht (rond 00.30 uur) trad de poli tie op tegen een bandje dat op het Rapenbrug stond te spelen. Dat optreden werd wél door de politie beëindigd. Dronken man ongemerkt bestolen LEIDEN Een 33-jarige Leidenaar heeft gisterochtend bij de politie aan gifte gedaan van een beroving. De man was zaterdagavond wezen stappen om diep in de nacht in beschonken toe stand huiswaarts te keren. Toen hij zondagochtend wakker werd bemerkte hij dat zijn portemonnee, zijn bril en enkele kledingstukken waren verdwe nen. Bovendien had hij een wond aan zijn hoofd. Toen hij zich op het politie bureau meldde, bleek dat de kleding eerder die ochtend op het Van der Sterrepad was gevonden. De man kon zich van het gebeurde niets herinneren maar beloofde voortaan wat minder te zullen drinken. Huisraad gestolen LEIDEN Onbekenden heb ben in de nacht van zaterdag op zondag een grote hoeveel heid kostbaarheden gestolen uit een woning aan de Rijns- burgerweg. Ontvreemd wer den ondermeer een videore corder, fotoapparatuur, betaal kaarten en andere waardevol le spullen. De bewoners lagen tijdens de inbraak te slapen. Zij hadden het de dieven bij zonder makkelijk gemaakt om binnen te komen. De sleutels van het huis zaten aan het slot van een fiets die in een niet- afgesloten schuur stond.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5