Oostduitse damesploeg troeft VS af Coach Beele aan schandpaal Gerrie Knetemann gek van rondjes CeidócSouocint Zwemrecord op valreep MAANDAG 25 AUGUSTUS 1986 PAGINA 14 MADRID De eindelijk weer eens op het allerhoogste niveau uitgevochten machtsstrijd tussen de naar goed gebruik toonaange vende zwemploegen van Oost- Duitsland en de Verenigde Sta ten is bij het WK in Madrid dui delijk in het voordeel van eerst genoemde beslist. Vooral bij de dames was de over macht van de DDR welhaast be angstigend. Bij de zestien ver schillende onderdelen weerklonk niet minder dan dertien keer het Oostduitse volkslied door het Centro de Natacion in Madrid. De overgebleven kruimeltjes werd twee keer door Amerikaan se zwemsters (Mitchell 100 rug, Meagher 200 vlinder) opgepeu zeld, terwijl de Roemeense Costa- che zaterdag met een wereldre cord van 25,28 seconden de 50 meter vrije slag voor zich opeiste. Bij de heren bleef Oost-Duitsland (alleen winst op de 4x200 meter vrije slag-estafette) ook al tradi tioneel wat meer op de achter grond, maar de Amerikanen konden met een tegenvallende score van vijf keer goud de bij de dames opgelopen achterstand geenszins uitwissen. West-Duits- land (tweemaal Gross, tweemaal Henkei) was met vier eerste plaatsen overigens een goede tweede, terwijl Hongarije (twee maal Darnyi, eenmaal Szabo) toch ook nog altijd het respecta bele aantal van drie gouden me dailles verzamelde. In tegenstelling tot de meeste overige landen arriveerde de Oostduitse equipe pas heel laat (vier dagen voor het begin van het toernooi) in Madrid. In de DDR groeit het geld allerminst aan de bomen en de bezuini gingsmaatregelen hebben ook de zwemmers niet ongemoeid gela ten. „Maar gelukkig was het thuis ook al een tijdje warm voordat we vertrokken zodat we eigenlijk nauwelijks aanpassings moeilijkheden hebben gekend", aldus Kristin Otto die met vier overwinningen (tweemaal indivi dueel, tweemaal in groepsver band) de meest succesvolle zwemster in het gezelschap van bondscoach Wolfgang Richter was. Heel simpel Astrid Strauss, goud op de 800 en zilver op de 400 meter vrije slag, had een wel heel simpele, maar desalniettemin logische verkla ring voor het Oostduitse succes in Madrid. „Waarom het gat met de overige landen zo groot is gewor den. Nou, ik denk gewoon omdat wij zo goed zijn", aldus Strauss die evenmin als haar landgenotes op insinuerende vragen over eventueel dopinggebruik (vooral door de chauvinistische en dus met een gekrenkte trots rondlo pende Amerikaanse journalisten gestelde) vragen wenste in te gaan. De Oostduitse verklaring voor het feit dat de zwemsters stuk voor stuk flink uit de klui ten gewassen zijn en vaak een opvallend laag stemgeluid produ ceren, komt dan ook immer op hetzelfde (een zorgvuldige selec tie van jongs af aan) neer. Een cliché-matig antwoord waarmee men het dus maar weer moest doen. De Amerikaanse nederlaag in de rechtstreekse confrontatie viel voor een niet onbelangrijk deel te verklaren door de vele ziektever schijnselen in de ploeg van bondscoach Richard Quick. De hitte, het maar beter niet uit de kraan te drinken water en het meestal in de olijfolie gedrenkte eten deden de aan de hamburgers gewende magen geen goed. De toiletten werden een week lang met een hoge frekwentie met een bezoek(je) vereerd en de presta ties leden aanzienlijk onder al die doorgestane ellende. De Oostduitse equipe had ook deze problematiek wat slimmer aangepakt. Van thuis werd eten meegesleept, de flessen mineraal water vlogen er doorheen en de hoogtestage, die begin juli in de Kaukasus was gevolgd, zal ook best hebben bijgedragen in de soepele acclimatisering van de quipe van de DDR. „Nee, we hebben geen noemenswaardige zieken", luidde vrijwel dagelijks de stand van zaken uit het Oost duitse kamp. „Al hebben de laat ste drie dagen ook niets anders f dan spaghetti gegeten", lachte Birte Weigang. Reden tot lachen 1 hadden de dames uit de Duitse 1 Democratische Republiek de af- i gelopen dagen dan ool^ voldoen- de. Mary T. Meagher, die de Ameri kaanse pijn zaterdag op de slot dag nog enigszins verlichtte door i een overwinning op de 200 meter I vlinderslag, weet de mindere prestaties ook voornamelijk aan de reeds bovengenoemde neven verschijnselen. „Anders waren de 1 verschillen heus niet zo groot ge- weest, want de Oostduitsen zijn i heus geen supermensen, hebben heus niets bovenmenselijks", sprak ze haar landgenoten alvast moed in voor de volgende con frontaties in Seoel (Olympisch Spelen 1988) en Perth (WK 1990). DICK KIERS MADRID Op de laatste af stand van de wereldkampioen schappen in Madrid, had de Nederlandse herenploeg op de 4x100 meter wisselslag-estafet te zaterdag toch nog een posi tieve verrassing in petto. In de finale kwam het natio nale kwartet weliswaar niet verder dan een zevende plaats, maar het Nederlands record werd wel degelijk scherper ge steld. De oude toptijd van de EK 1985 in Sofia (3.49,69) werd in de series nog ternau wernood (3.49,94) maar einde lijk werd nu eens in de finale sneller gezwommen dan in de ochtenduren en ging het re cord er alsnog aan: 3.49,05. Edsard Schlingemann (rug, 59.18), Ron Dekker (school, 1.04.35), Frank Drost (vlinder, 54,88) en Patrick Dybiona (vrij, 50,61) vonden de nieuwe toptijd dan ook best nog een felicitatie waard. Na goud Oscar doel Louganis MADRID De Amerikaanse schoonspringer Greg Louganis heeft zich bij het wereldkam pioenschap in Madrid, waar hij eerste werd op de 3-meter- plank en de 10-metertoren, een nieuw doel gesteld. Omdat hij zaterdag in de finale van het torenspringen niet aan de 700 plinten toekwam, zet hij zijn sportloopbaan opnieuw voort, zoals ook de Olympische Spelen van Los Angeles niet het einde waren. De jacht op meer goud is voor de verlegen Amerikaan in de toekomst nog even interessant gebleven als het behalen van een Oscar. In het najaar neemt hij zijn eerste speelfilm op. „Het is maar een bijrol in een film over een blinde lange-af- standsloper. Ik speel een soort 'strandbink'. Ik ben er speciaal voor gaan hardlopen". Op de vraag waarvoor hij zou kiezen over twee jaar: Olympi sche titels of een Oscar-nomi natie, antwoordt Louganis: „Beide dan maar". Legende is ontluisterd MADRID Legendes zijn goed om te koesteren, maar ze kunnen zich beter niet te wa ter begeven. Op de laatste dag van de wereldtitelstrijd zwem men vond de ontluistering plaats van Vladimir Salnikov, de Rus, die zich al lang een plaats heeft verworven in het pantheon van de grote sport sterren. Vier wereldtitels, drie olympische gouden plakken en een menigte Europese on derscheidingen vielen hem in zijn lange carrière ten deel. Acht jaar was hij op de 1500 meter vrije slag ongeslagen ge bleven, maaf toen ^et Zdl' terdag na een afwezigheid van bijna een jaar weer eens wilde proberen, werd hij eruit ge zwommen door een Italiaans jochie van amper zestien Ste- fano Battistelli, tien jaar jonger dan hij. Dat deed meer pijn dan dat de Westduitser Rainer Henkei na de 400 meter met groot machtsvertoon ook de ti tel op de 1500 meter binnen haalde. Het met stierenge vechten vertrouwde Spaanse punliek, zag Salnikov wanke len en moedigde de torero aan de beslissende stoot te plaat sen. Die kwam dan ook 111 MADRID Met vier (bronzen) medailles werd de Nederlandse zwem ploeg tijdens de afgelopen wereldkampioenschappen in Madrid karig bedeeld. Een zonder meer tegen vallende oogst, die na af loop door de direkt be trokkenen op twee totaal verschillende manieren werd uitgelegd. Repte Ruud Beele tijdens zijn te rugblik op een weinig succesvolle week over een tekort aan verantwoorde lijkheidsbesef bij de reeds gearriveerde „vedetten", de bedoelde laatste cate gorie schoof de schuld vraag linea recta terug en nagelde de bondscoach tenslotte zelfs openlijk aan de schandpaal. Zoals zo vaak zal de waarheid ook in dit geval wel weer in het midden liggen. De al sinds de Europese titelstrijd van 1981 in Split vrijwel ongewij zigde groep, die intussen toch wel over de nodige routine mag beschikken, beriep zich er reeds meermalen op nu heus wel het stadium van de vol wassenheid te hebben bereikt en wel degelijk voor de eigen rechten op te kunnen komen. Hoe het echter met de nu een maal meteen daaropvolgende plichten zit, is bij menigeen de vraag. Prachtig, een in elk ge val in vocaal opzicht zelfverze kerde zwemmer. Maar wan neer dan de prestaties tegen vallen, wordt meteen om hulp geroepen en lijkt de wils kracht om de problemen nu eens zelf öp te lossen maar al te vaak te ontbreken. Niet vrij Aan de andere kant is Ruud Beele ook beslist niet vrij te Uithuilen pleiten voor de malaise waarin het Nederlandse zwemmen in de Spaanse hoofdstad ontegen zeggelijk verkeerde. De sport leraar uit Alphen aan den Rijn men en toen vergeefs een schouder om eens flink op uit te huilen zocht: „De sfeer in de ploeg was gewoon niet goed, niet zoals het zijn moet. Na een paar dagen kwam een aantal zaken naar boven, veel te laat natuurlijk, dat had veel eerder, voor het toernooi, moeten gebeuren. Dat is mis schien onze eigen fout ge- President Antonio Samaranch van het IOC overhandigt Tamara Costache de gouden medaille voor haar wereldtitel op de 50 me- Rainer Henkei heft uitgeput de arm na zijn zege op de 1500 nu ter vrije slag. Praat vooraf tegen je aan, maar achteraf zie je hem niet meer. We hebben gewoon be- ESPAfiA is al vaker aangevallen op een ontoereikende communicatie met zijn pupillen. Beele vindt het namelijk niet nodig om overdreven veel aandacht aan de sporters te besteden. „Hij zegt alleen dat het slecht ge gaan is en dat we het morgen maar beter moeten zien te doen. Nou, dat weten wij dus ook wel, dat heeft totaal geen zin", aldus Annemarie Ver stappen die zaterdag samen met Frank Drost de onvrede in de nationale selectie onder woorden bracht. Eerst echter aandacht voor de conclusie van Beele. „De zoge naamde vedetten hebben het de afgelopen week behoorlijk laten afweten. Gelukkig kwam er dank zij een aantal nieuwelingen, de zusjes Muis en Erik Ran bijvoorbeeld, toch nog een aantal lichtpuntjes bo ven drijven. Niet gehinderd door enige ervaring hebben zij uitstekend gepresteerd. Maar adel verplicht, de, nogmaals zogenaamde, vedetten hebben het niet waar kunnen maken. En tja, wat nu? Mij persoonlijk hebben nog geen berichten be reikt van mensen die nu stop pen". Verstappen, die tijdens het be gin van het toernooi in Madrid tot tweemaal toe met een acht ste plaats genoegen moest ne ons eigen plezier zeggen. Mis schien stoppen we wel, hoeven we nooit meer met dit-stelletje mee. Maar hopelijk kunnen de jongeren, de volgende genera tie, er hun voordeel mee doen. Want als die in dezelfde sfeer terecht komen, nee, dat gun ik ze beslist niet, dat kun je ze niet aandoen. Ook Frank Drost, die in Ma drid eveneens een aantal forse teleurstellingen te verwerken kreeg, kondigt aan het „in elk geval een half jaartje wat rus tiger aan te gaan doen". De Amersfoorter: „Mijn toernooi is de mist ingegaan, daar heb je dan een heel jaar naar toe- geleefd. Dat is heel vervelend geweest. Ik weet nu ook wat dit betekent. Vorig jaar, bij de EK in Sofia, heb ik me niet zo veel met de heersende proble men bemoeid. Ik presteerde toen goed en ging een beetje mijn eigen gangetje. Dacht toen ook dat de kritiek op de ploegleiding werd ingegeven door de teleurstelling omtrent de eigen prestaties". „Ik heb nog steeds een best goed contact met Beele", aldus Drost die desondanks ook zelf een aantal negatieve punten is opgevallen. „We zijn natuur lijk vooral zelf debet aan de niet zo fijne sfeer, dat is door de ploegleiding heus niet ver minderd. Maar in de ploeg heerst wel een stuk onvrede. De ouderen, de groep van Split, zijn het daar unaniem over eens. Ach, iedereen heeft ,z'n eigen manieren. En, tel- kens als we wat met Beele hebben gehad, werd hij ver volgens wel wat toegeeflijker". „Maar we moeten toch oppas sen met wat we hier allemaal zeggen. Je blijft immers toch van ze afhankelijk, van die ploegleiding, bedoel ik. Een spreekverbod is er niet, nee, Mary Meagher is opgetogen over haar zege op de 200 meter daar hoeven ze bij ons ook niet vlinderslag. mee aan te komen, maar mis- weest, maar het ligt er natuur- hoefte aan iemand die ons be lijk ook aan hoe je door de grijpt", ploegleiding wordt opgevan- ]yjager Eigenlijk wil Verstappen de In de gebruikelijke voorbe- vuile was nog enigszins binnen schouwingen op de Mundial in houden totdat (binnenkort) de Spaanse hoofdstad, liet An- een bespreking tussen de nemarie Verstappen duidelijk zwemmers („Een gedeelte van weten zich op haar laatste gro- de ploeg, zeg maar de ouderen, te toernooi voor te bereiden, ja") en Beele c.s. volgt. „Ik wil Maar, wellicht in de hand ge- me er nu nog niet te veel over werkt door de magere verrich- uitlaten", klinkt het aanvan- tingen in Madrid, nu zijn er kelijk voorzichtig, maar even toch weer twijfels ontstaan, later komt het hoge woord er „Onder bepaalde voorwaar- dan toch nog uit. „Het is toch den", klinkt het uit haar eigen wel heel zielig dat ze niet eens mond, „ben ik bereid er over doorhebben hoe ze bezig zijn. na te denken of ik misschien Kijk, als alles goed gaat, wil ie- toch nog door wil gaan. Maar dereen graag je vriendje zijn. dan wel op een heel andere Maar zodra het even wat min- manier dan nu het geval is ge- der gaat, geeft men niet thuis, weest. Ik heb zo hard getraind. Vroeger, met Bert Sitters ging dat kan ik echt geen tweede dat veel beter, die sloeg een keer opbrengen. Ik zeg nu niet arm om je heen, of er nou dat ik niet naar Seoel wil, journalisten bij stonden of niet maar ik zeg ook niet van wel. Maar Beele niet, o nee, die kan Er moeten eerst enkele zaken dat niet. Hij roept alleen even op een rijtje worden gezet", wat in het voorbijgaan en kijkt „En laat alsjeblieft duidelijk je vervolgens niet meer aan. zijn dat we dit niet alleen voor schien wel een moreel spreek verbod. Wat je zegt, kan toch tegen je gebruikt worden. De ploegleiding doet z'n best om naar buiten toe als een geslo ten geheel over te komen. Moet ook, want als het daar ook nog eens aan zou manke ren, is het einde zoek", zegt Drost met een gezicht alsof hij zelf wel twijfelt aan die laatste woorden. Kritiek uit Frank Drost voor namelijk op het beleid van de KNZB, die de zwemmers soms nauwelijks serieus pleegt te nemen. Misschien logisch met het oog op de mindere presta ties, maar waarom dan wel geld voor de waterpoloers die nog veel minder van het toer nooi in Madrid terecht brach ten? Drost: „Die gaan volgend jaar weer een trip door het Ca- ribisch gebied maken. Zijn vo rig jaar al naar China geweest, terwijl wij niet veel verder meer komen dan Engeland of België. Geen leuke uitstapjes meer, er blijft zo weinig over. En als je dan toch weet wat wij trainen en wat de waterpo loers trainen, wat wij preste ren en wat de waterpoloers presteren, dan vraag ik je". Het trainingskamp in Kortrijk, de laatste aanloop naar Ma drid, bracht enkele zaken aan het licht die Frank Drosts wenkbrauwen deden krullen van ergernis. „We moeten be zuinigen, roept de zwembond. Dus kregen we geen cent zak geld en de ene dag geen toetje, de andere dag geen voorafje. Er is ook een dag geweest dat we keihard hadden getraind en vervolgens te weinig te eten was. Waar ben je dan toch eigenlijk mee bezig? Zo gaat alle room er heel snel van af, hoor. Als ik dat hier tegen andere zwemmers zeg, komen ze niet meer bij van het la chen". DICK KIERS Polo-arbiters steken spelers f de loef af MADRID De Nederlands* waterpolo-arbiters Fred vaf Dorp en Peter Bookelmaj3 hebben er bij het wereldkant pioenschap in Madrid mea van terecht gebracht dan dfj spelers. Voor een deel lag d£ misschien aan het falen van <r waterpoloploeg, waardoor <r Nederlandse arbiters al snr als onpartijdigen in de hoofd3 groep terecht kwamen, maaP toch vooral ook aan hun m/ nier van optreden aan de drand. Het tweetal kreeg grote regelmaat interessant partijen toegewezen en de rap portcijfers waren van die aard, dat alleen tevredenhei past Van Dorp had volgens de oi ganisatie dankzij het lot, zeil de eer met de Spanjaard Aser cio de finale tussen Joegosl; vië en Italië te fluiten in h( centrale zwembad. En hij zi hem niet licht vergeten. Lief! vier verlengingen van twe keer drie minuten, bijna ee complete extra wedstrijd, kwi men er aan te pas om de b€ slissing vlak voor middernach in het voordeel van de Joego slaven te laten uitvallen. Loterij De opmerkelijke eindstrij van het WK waterpolo kend qua sensatie zijn gelijke nie maar door de vele extra mint ten werd het steeds meer ee loterij. Links en rechts vloge spelers het water uit, vaak oo voor de derde keer, waardoo niet het beste polo succes zoi brengen, maar de beste bezet ting van de bank en het groot ste geluk. GULPEN De 29e editie van de Ronde van Nederland voor beroepswielrenners kreeg een einde, dat iedereen had ge wild, maar niemand had ver wacht: de beslissing viel pas in de slotetappe met Gerrie Kne temann als winnaar. De zes daagse etappekoers werd pas zo laat interessant, doordat de organisatoren vooral met spor tieve problemen te kampen hadden. Financieel gezien was veel, wielertechnisch gezien weinig mogelijk. Enerzijds kwam dat door het parkoers, dat in Nederland nu eenmaal vlak is. Anderzijds door het ontbreken van vele binnen- en buitenlandse top- renners, die om uiteenlopende redenen voor andere wedstrij den hadden gekozen. Maar ook door het logischerwijs risi coloze rijden van degenen die 6 september om de wereldtitel strijden. Voorts door de inde ling van de doorgaans lange ritten. In elke etappeplaats moesten de coureurs immers meer ronden afleggen. Dat hadden de plaatselijke comi- té's, met een hoofdknikje naar de sponsors, nu eenmaal ge wild. „Die rondjes zijn zo geestdodend, dat een kopgroep al snel wordt ingehaald'zei winnaar Knetemann. „Je wordt er gek van steeds die fi nish te passeren. Alleen door het peloton tijdens de koers op grote achterstand te zetten Door het hoge tempo was het meestal onmogelijk flinke voorsprong te nemen. In dezé sfeer kwamen renners naar voren, die zich dit seizoen niet optimaal hadden laten zien. De ploeg van Raas behaalde drie ritzeges: Nijdam won de proloog, Poels de eerste en Wijnands de derde rit Schui ten zag, buiten de eindzege van Knetemann, de Belgische sprinter Arras de tweede rit winnen. Knetemann legde de tijdrit bovendien als snelste af. Troostprijzen waren er voor de formaties van Post - Vande- Wielrenster gebruikt dope DENVER De Ameri kaanse Leslee Schenk, die vorige week donderdag de zevende etappe van de Coors Classic voor dames in de Verenigde Staten won, is gediskwalificeerd wegens het gebruik van verboden stimulerende middelen. De Amerikaan se moest woensdagavond een dopingcontrole onder gaan en reageerde daarop positief. Ook de contra-ex pertise had een positief re sultaat. Zij werd als gevolg daarvan uit de wedstrijd verwijderd. raerden in de vierde etappe - en Swerts - Van Poppel in de slotrit. Positief Ondanks de betrekkelijkheid van het sportieve belang heeft de ronde een positieve ontwik keling ondergaan. De indivi duele tijdrit, als vervanging van de ploegenrace, en de slo trit over de Zuidlimburgse heuvels brachten spanning. Gert Jakobs kon daar niet goed tegen. De doorgaans nuchtere tempobeul van Swerts nam donderdag de oranje trui over van Vande- raerden, doordat hij met de kopgroep vijf minuten won op het peloton. Met een ongeken de inspanning verdedigde hij het tricot. In de bijna vijftien kilometer lange tijdrit ver speelde hij minder dan een se conde aan Knetemann. Op de laatste dag zat hij, toch ge plaagd door nervositeit, in te genstelling tot de Kneet stuk. Jakobs bleef wél in de koers. Dat gold niet voor 44 van de 97 gestarte coureurs. Voor hen was de Ronde van Nederland te zwaar. Dit feit is tegenstrij dig aan het voornemen van voorzitter Wim Breukink van de organiserende stichting de ronde uit te breiden tot tien etappes. Door de belangstelling van de sponsors is er geld ge- interessant deelnemersveld is samen te stellen. De interna tionale kalender is echter overvol. Bovendien - en dat is een nog grotere handicap - kan de ronde dan worden be dreigd door nog meer saaie rit ten. Classic Bernard Hinault en Greg Le- mond hebben de voorlaatste etappe van de Coors Classic naar hun hand gezet. Door weinig te ondernemen voor kwam het duo dat Phil Ander son, derde in het klassement achter de twee ploegmaten, zijn positie kon verbeteren. Hinault, Lemond en hun ploeggenoten hadden er alle vrede mee dat anderen actief waren in de rit over 169 kilo meter in de buurt van Boul der. De Zweed Stefan Brykt trok er het meeste profijt van. Twintig kilometer voor de fi nish van de zware etappe ont snapte hij uit het kopgroepje van acht man waarin Neder land was vertegenwoordigd met de actieve Adri van der Poel en top-amateur John Ta len. Voor het klassement had de zestiende en voorlaatste rit nauwelijks betekenis. Jeannie Longo, tweede giste ren in de afsluitende etappe, heeft voor het tweedy achter eenvolgende jaar de Coors riacclr voor «wWinon Van Poppel lastig parket GULPEN De Nederlands wielerploeg Skala onder lei ding van de Vlaming Roge Swerts onderhandelt vandaa met de Belgische bedrijf Fan gio over een samengaan voo het volgende seizoen. Swert vertelde zaterdag in Gulpe na afloop van de Ronde va Nederland, dat mogelijk oo de firma Roland gesproke wordt. Sprinter Jean-Paul van Pop pel, die overeenstemmin heeft bereikt met' ploegleide Jan Raas, heeft voor volgen seizoen nog een contract b Skala. Van Poppel, die juridi sche bijstand neeft, wil voo eind augustus weten wat e met zijn huidige ploeg gebeur Zijn huidige ploeggenoot Ger Jakobs heeft het gemakkeli ker. Ook hij is rond met Raai Maar de uit Drente komend renner, in de Nederlands ronde twee dagen 1 mentsleider, heeft volgen jaar geen contractuele vel plichtingen bij Swerts. In d winter schaatst hij marathon in de Kwantum-ploeg, de hui Hipp ppldsrhieter van Raas.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14