FC Den Haag afgestraft „Titel met fair hockey Tenniszeges Graf en Wilander g SPORTTRIBUME CeidaeGou/uuit WEEDE PLAATS VOOR TMISCHE GYMNASTIEK Geslaagde primeur in zee Medaille voor Jos Compaan na tien jaar wachten Positief saldo volley balteam MAANDAG 25 AUGUSTUS 1986 PAGINA 11 |ri 27-aGORSSEL De Nederlandse ploeg heeft bij het internationale oernooi moderne ritmische gymnastiek in Gorssel de tweede P jlaats veroverd. Het achttal Jolande van Dongen, Maija den 3reejen, Annemiek van Riet, Jolanda Heemskerk, Renata van Ier Veld, Desiree Kersten, Francis van Rossum en Marjan Bou- 3me na kwam in de groepsoefening tot een totaal van 38,575 punten. p Julgarije kwam 1,1 punten hoger uit. Het brons in de groepsoe- ening was voor de Oostduitse ploeg met een totaal van 37,975 - Hinten. Julia Mumdjieva en Albena Dimitrova, die zaterdag het ndividuele toernooi op hun naam hadden gebracht met een to- aal van 39,30 punten, beheersten gisteren ook de onderdeel fi- ïales. Dimitrova veroverde driemaal goud op de onderdelen roejouw» bal en lint, haar Bulgaarse landgenote Mumdjieva werd op Inii le drie nummers tweede. Mumdjieva zegevierde echter bij het inderdeel knots, waarop Dimitrova genoegen moest nemen met iet zilver. De Nederlandse Nastascha Vervoort veroverde op J2-3int en knotsen het brons. MAHWAH De Westduitse tiener Steffi Graf heeft de finale van het tennistoernooi voor da mes in Mahwah in de Amerikaanse staat New Jersey gewonnen. In de eindstrijd versloeg zij de Amerikaanse Molly van Nostrand met 7-5 en 6-1. Het was de vijfde Grand-Prixoverwin- ning van Graf in 1986. Mats Wilander heeft op gemakkelijke wijze het grand-prixtoernooi van Cincinnati gewonnen. De als eerste geplaatste Zweed versloeg Jimmy Connors, de als tweede ingeschatte tennisser in de strijd om de hoofd moot van het prijzengeld van negen ton, in twee sets: 6-4, 6-1. De Tsjechoslowaakse num mer één van de wereld, Ivan Lendl, heeft giste ren geen moeite gehad met de aan zijn terug keer werkende ex-nummer één, John McEn roe. De Amerikaan kreeg in de finale van het demonstratietoernooi van Jericho geen voet aan de grond. Lendl, als eerste geplaatst voor de Amerikaanse open titelstrijd op Flushing Meadow, die morgen begint, serveerde beter en retourneerde scherper en gewaagder dan McEnroe. De score van 6-2, 6-4 kwam in 1 uur en 20 minuten tot stand. Vijfde plaats van kanodames MONTREAL De Neder- landse kanoploeg met Anne miek Derckx en Annemarie Cox heeft de strijd om de we reldkampioenschappen in Montreal afgesloten met een vijfde plaats in de finale K2 500 meter. De nummers drie van de vorige wereldtitelstrijd hadden bijna drie seconden achterstand op de Hongaarse winnaressen Tovazcan en Meszaros. Annemiek Derckx eindigde in de finale KI 500 meter als zes de. Wereldkampioene Vania Gesjeva uit Hongarije was drie seconden sneller. KATWIJK De eerste, recreatieve, triathlon in Katwijk is een groot spektakel geworden. Or ganisator Renee van der Harst had 's ochtends in alle vroegte een primeur voor de drieënzestig aan de start verschenen deel nemers. Voor het eerst in de nog jonge Nederland se triathlongeschiedenis moesten de deelnemers hun zwemkunsten in de Noordzee vertonen. Het bleek een groot succes, al was het geen gemakkelij ke opgave, zoals op de kant kon worden gecon stateerd. Hebben veel at leten in een zwembad al moeite om één kilometer af te leggen, in zee bleek het dubbel zo zwaar. Een woeste branding en een stuk van 400 meter tegen de stroom in dwongen de zwemmers tot uiterste in spanning. De „snelste" zwem tijd bleek hiervan het bewijs. Ruim twintig minuten had de Leidse wedstrijdzwemmer Hans Bouwmeester nodig om weer met beide voeten op de grond te staan. Hij werd op de voet gevolgd door de Noordwijker Thomas Steenvoorden en Ronald Warmerdam uit Voorhout. Dit drietal be sloot in het vervolg bij elkaar te blijven en de wedstrijd ook op die ma nier te beëindigen. Corry Heemskerk (Oud Ade) heeft in Spijkenisse het dames- klassement in de triathlon over 1500 meter zwemmen, 60 kilo meter fietsen en 12 kilo meter hardlopen gewon nen. De anderhalve kilo meter zwemmen werd in open water afgewerkt. Heemskerk had daar 31.25 minuten voor no dig. De 60 kilometer fiet sen ging in 1.50 uur en de afsluitende 12 kilome ter klopen werd door het lid van De Bataven in de snelle tijd van 59.21 mi nuten afgelegd. Haar to- taaltijd van 3 uur 24 mi nuten en 11 seconden was goed voor een ze vende plaats in het to taalklassement. Heems kerk bleef de tweede dame 36 minuten voor. DEN HAAG FC Den Haag heeft het geweten, dat het voor het eerst in competitieverband tegen Fortuna Sittard speelde. Vriendschappelijke par tijtjes verloor de Haagse formatie nooit, maar nu het gisteren in het Zui derpark om het „echie" ging haalde de Limburg se club meedogenloos uit: 0-4. Voor FC Den Haag wès de realiteit (in de eerste eerste divisie) mooi, de realiteit is nu (in de eredivisie) kei hard. FC Den Haag beleefde inder daad een regelrechte afgang, hoewel het openingskwartier toch uitermate moedgevend was. De thuisclub begon ac tief, aanvallend en Marco van Alphen en Ron de Roode manoeuvreerden Remco Boe- re in perspectiefrijke positie. De spits trok beide malen stereotiep naar binnen en knalde het leer regelrecht op de daarop al ingestelde doel man Anaré van Gerven. De derde keer, dat Boere zich nadrukkelijk kon onder scheiden, zocht hij het in een variatie. Dribbelend van de linker- naar de rechterkant van het Limburgse straf schopgebied, waarna Van Gerven met een lob werd verrast. Het leer belandde op de lat en voorkwam een Haagse voorsprong. „Wie weet was het allemaal anders gelopen, als er toen was ge scoord", mijmerde Van de Meent na afloop. De pechduivel liet het daar overigens niet bij. De knie van-Cor Lems begint zich zo langzamerhand te ontwikke len tot een drama. De voor het eerst na een kleine ope- ratievje ingreep acterende middenvelder stortte na een run plotseling kermend van pijn ter aarde, werd naar de kant gedragen, deed na twee minuten weer enkele stappen op het veld om zich vervol gens te laten vervangen door René van der Berg. Deze tegenvaller stond wel licht op zich zelf, maar chro nologisch leidde deze voor FC Den Haag tot een verve lend, droevig stemmend mid dagje. Toen Jos Mordang uit een hoekschop van Frans Thijssen over de Haagse doelman René Stam had ge- Groenendijk hervat training DEN HAAG Alfons Groenendijk hervat van daag de training. De rossi ge middenvelder van FC Den Haag, die woensdag in de wedstrijd tegen Go Ahead Eagles zijn enkel banden verrekte en een forse bloeduitstorting op liep, hoopt zelfs komende woensdag in het Olym pisch Stadion in Amster dam van de partij te zijn tegen Ajax. Hij laat zich kopt voorkwam Edwin Pur vis een Limburgse voor sprong door op zijn beurt de bal over de lat te koppen. Het bleek slechts een kort uitstel van executie, want vijf minu ten later joeg Bert van Mar wijk de bal uit een vrije trap als een streep tégen het net. Het was met FC Den Haag daarna snel gebeurd. Vier minuten na de openingstref fer verdubbelde Wout Hol- verda de bal lobbend over Stam de marge na een pass van Mordang. Anne Evèrs tekende op slag van rust met een fraaie kopbal na een voorzet van John Linford voor 0-3. De Haagse voornemens in de tweede helft waren duidelijk: zo snel mogelijk een doelpunt maken met een dusdanige mentale waarde, dat er ver volgens nog iets van de te verdelen buit zou worden ge red. Het feit, dat de enige doelpogingen van enig for maat afkomstig waren van de verdedigers Martin Jol en Joop Lankhaar, typeerde de Haagse machteloosheid. Opvallend was, dat Tony Morley - ook al stond hij vrij en bood hij zich aan - bijzon der weinig in het spel werd betrokken. Alleen de jarige Heini Otto (32) vond hem een keer, hetgeen tot een op Van Gerven gestrande kans leid de. Aan de andere kant leed Morley een keer balverlies, waardoor Maessen kon op rukken en Linford met zijn pass niet zag doen. Kort daarvoor had invaller Roger Reijners (voor Holverda) in alle vrijheid de score kunnen opvoeren naar 0-4. FRANS LEERMAKERS Martin Jol doet een vertwijfelde poging het doel van Fortuna Sittard koppend onder vuur te nemen. De aanvoerder van FC Den Haag, wordt omringd door de Fortunezen Willy Boessen (5), Bert van Marwijk en Anne Evers (rechts). FC Den Haag-Fortuna Sittard 0-4 (0-3): 32. Van Marwijk 0-1, 36. Hol verda 0-2, 45. Evers 0-3, 86. Reijners 0-4. Scheidsrechtèn Verhoef. Toe schouwers: 7.500. FC Den Haag: Stam; Jol; De Vos Fortuna Sittard: Van Gerven; van Steenwijk, Lankhaar; Van Al- Maessen, Van Marwijk, Koever- phen, Otto, Lems (Van der Berg), mans, Boessén; Mordang, Thijssen, Purvis; De Roode (Bouwens), Boe- Evers, Janssen; Holverda (Reijners), re, Morley. Linford. De ongestuurde Nederlandse vier is blij verrast met de bronzen medaille behaald in Nottingham. Van links naar rechts vieren Marijke Zeekant, Marjan Pentenga, Letty Wessel en Jos Com paan een feestje. NOTTINGHAM Eindelijk heeft Jos Compaan haar medaille. Tien jaar heeft de „veterane" van de Neder landse roeiploeg er op moeten wachten. Slechts in 1981, in München, was zij niet geselecteerd. Op alle an dere wereldkampioenschappen sedert 1977 maakte de nu 27-jarige skiffeuse van Willem III deel uit van de Nederlandse équipe. In Nottingham werd zij beloond voor haar vasthoudendheid. Nog wel in een ploeg, die niet dan na veel moeite tot stand was gekomen. Moest Nederland een dubbel-twee afvaardigen naar de titelstrijd of de twee top dubbel-sculls formeren tot een dub bel vier? Die op zich simpele vraag was oorzaak van problemen. Het bleek niet zo eenvoudig Jos Compaan en Marijke Zeekant te koppelen aan de jeugdige Maijan Pentenga en Letty Wessel. Er was meer dan één gesprek voor nodig om die binding toch nog tot stand te brengen. Uitgerekend die combinatie leverde de opvallendste Nederland se prestatie tijdens de strijd om de wereldtitels. Een plaats in de eindstrijd werd bereikt. Maar ervaren tegenstanders als Oost- Duitsland, Roemenië, Bulgarije en de Sovjet-Unie stonden, zo scheen het, elk verder succes in de weg. Dat leek zaterdag aan vankelijk ook zo. De tactische opzet was: behoudend beginnen en toeslaan in de laatste fase van de race. In zesde en laatste positie voeren de Nederlandse dames dan ook de eerste kilome ter. In de tweede helft van de race werden eerst de Sovjet-Unie en Frankrijk gepasseerd. Het brons kwam binnen bereik. De slotaanval op Bulgarije slaagde. Ruim achter de Oostduitse en de Roemeense dames, maar aanmerkelijk voor de Bulgaarsen ging de Nederlandse boot over de streep. De Nederlandse roeisuccessén kwamen het afgelopen weekeinde trouwens helemaal van de dames. Behalve brons voor de dub- bel-vier was er zilver voor de lichtgewicht dames dubbel-twee. In een enerverend gevecht grepen Karin Hommers en Ellen Meliesie de tweede plaats. De 't Spaarne/De Zwolsche-combina- tie zorgde met de Britse lichte dubbel-twee voor een unicum in de geschiedenis van de internationale roeifederatie. De finishfo- to kon geen uitsluitsel brengen over de bezetting van de tweede en derde plaats. Voor beide boten was een tijd van 7 minuten en 19,12 seconden geregistreerd. Voor het eerst in een wereldkam pioenschap, waarin de tijden in honderdsten van seconden wer den opgenomen, was sprake van een „onbeslist" en dus twee maal zilver. Lex Bos toch bij hockeyselectie DEN HAAG Lex Bos (HCKZ) is door coach Frans Spits aangewezen als tweede doelman voor de nationale hockeyselectie (heren), die in oktober in Londen deelneemt aan de strijd om de wereldti tel. Egon Jesse van Amster dam is afgevallen. Eerder had de technische staf al Frank Leistra (Tilburg) als eerste doelman aangewezen. Ronald Jan Heijn zal tot het toernooi om het wereldkampi oenschap hockey voor heren in Londen (4 tot en met 19 ok tober) toch in de hoofdmacht van landskampioen Bloemen- daal spelen. Vorige week zag het er naar uit, dat Heijn, die na Londen zijn hockeyloop- baan beëindigt, uitsluitend nog in Bloemendaal 2 zou mee draaien. Op uitdrukkelijk ver zoek van de begeleiding van het Nederlands elftal maakt Heijn nu toch de eerste wed strijden van Bloemendaal in de hoofdklasse mee. peeNEDERLANDSE HOCKEYDAMES WERPEN OOK FYSIEKE KRACHT IN STRIJD Tu e. MSTELVEEN Onder lieer Gijs van Heumen f racht afgelopen week slissen discussie op gang be- reffende de hardheid in iet dameshockey. Met iame het onbesuisde op-, reden van Canada en lieuw-Zeeland had de i lederiandse bondscoach erontrust. Een paar da- en later zou zijn eigen loeg de Westduitse da- efa( les in de met 3-0 gewon- sci en finale ook niet zacht- ïoedig tegemoet treden, üant Nederland, dat in e halve finale tegen Ca- ada ook al de nodige gressie aan de dag had elegd, speelde rondom e grens van het toelaat bare. Waarmee was bewe- dat Van Heumen en hockeysters snelle eerlingen zijn. 0-0): e v en iden ij] Fair Play Cup voor Australië AMSTELVEEN Na afloop van een belangrijk hockey- toernooi worden altijd allerlei prijzen uitgedeeld. De orga nisatie verzoekt dan de aanwezige pers de verschillende voorkeuren uit te spreken en omdat zulks voor aanvang van de belangrijkste wedstrijd dient te~ gebeuren, boycot een deel van de journalisten deze verkiezing. Die overigens ooit is uitgevonden om de sponsors te plezieren aangezien zij hun naam mogen verbinden aan de beker. De Heine- ken-trofee - die stond voor Fair Play - ging gisteren naar het team van Australië. Dat bracht een aantal mensen tot lachen, aangezien dit land met drie gele en vijf groene kaarten nou niet de meest sportieve natie was geweest. Ne derland was met zeven groene en twee gele prenten overi gens ook niet altijd lief geweest. Ierland, dat niet eenmaal een kaart zag, moet zich dan ook groen en geel hebben ge ërgerd over zoveel onbenul. IWij hebben klasse hockey ge- peeld", orakelde de bonds- oach na afloop van het toer- looi, dat de hockeybond met en opkomst van 35.000 kij- ;rs ruim een ton rijker heeft maakt. „Vandaag telde maar én ding en dat was de we- eldtitel. We moesten even la- en zien wie de baas was. Ik ind zeker niet dat w$ te hard lebben gespeeld. Ik noem het ever gewoon fair hockey", 'fcen kwartiertje later, nadat de londscoach een frisdrankje poor de keel had laten glijden, as - even apart genomen -_hij als iedereen er bij staat, ga "ik niet roepen dat we keihard hebben gespeeld. Want dan krijg je al die verhalen over hardheid. Ik moet toegeven: we zaten er wel flink op". Van Heumen doelde op de verdedigende speelsters aan de linkerkant. Vleugelverdediger Laurien Willemse maakte een bijna bezeten indruk al had beter Marjolein Eijsvogel geel kunnen krijgen na een te har de charge. Ook Sandra le Poole gooide haar hele li chaam in de strijd, terwijl zij met succes vedette Gaby Ap pel in toom hield. Met haar uitspraak „We speelden hard, maar niet smerig" gaf zij al aan dat Oranje toch wel erg fel had gespeeld. En de verliezen de Gaby Appel: „Dit was veel Strödter wenste niet in te gaan op deze beschuldiging. „We moeten gewoon nog meer trai nen. Want met name de straf- corner liep niet goed". Strafcorner West-Duitsland kreeg in het duel met Nederland inderdaad een rits kansen. Van de liefst tien strafcorners benutte Christina Moser er echter niet één. Mede trouwens doordat Det de Beus een zeer sterke indruk in het doel maakte. Daar tegenover stond dat Ne derland juist bij de strafcor ners - die zaterdag in een ex tra training nog even waren doorgenomen - attent was. hoekslag en Lejeune ranselde zelf in de zestiende minulit nummer twee achter doel- vrouwe Susi Wollschlager. Nederland beperkte zich in de wetenschap dat de Westduit sers nu eenmaal meesters zijn in het ongedaan maken van een achterstand vervolgens tot een meer verdedigende hou ding. Waardoor met name cen trumverdedigster Anneloes Nieuwenhuizen kon uitblin ken. De Brabantse speelster van MOP had geen kind aan de zo gevreesde spits Susi Schmid, die ooit furore maakte als keepster. „Ik kijk met heel veel plezier op dit toernooi te rug. Ik heb eindelijk eens alle wedstrijden in de basis gestaan en mijn waarde ook kunnen bewijzen". Zoals wel meer speelsters van Oranje terug konden kijken op een goed toernooi. Aletta van Gijs van Heumen lijkt in gepeins verzonken bij het bekijken van de glanzend opgepoetste wereld beker, die zijn speelsters even tevoren hadden veroverd. speelden weliswaar beneden hun gebruikelijke niveau, maar een andere speelster van HGC - Marieke van Doorn - groeide uit tot de uitblinkster op het middenveld, dat met Le Poole (nuttig) en Hillen (rus tig) twee redelijk tot goed functionerende factoren telde. Onsterfelijk Het spel van de aanvalsters was veel grilliger. Martine Ohr blonk vrijdag tegen Cana da nog uit, maar beperkte haar soli gisteren drastisch. Sophie von Weiier maakte 'zich na „onsterfelijk" en Van Heumen zal in de toekomst nog wel eens aan haar terug denken. In het centrum offerde aan voerster Marjolein Eijsvogel zich vooral op voor haar team genoten, waardoor ze zelf min der opviel met verrassende ac ties. „Ik denk dat de nederlaag te gen Canada voor ons heel goed is geweest", genoot de captain met volle teugen van het suc ces. „Want dat hadden we ei genlijk gewoon nodig. Het is natuurlijk wel leuk om alleen maar te winnen. Maar na 32 keer zou je in slaap kunnen we juist op tijd zijn wakker ge worden. Waardoor we ook deze titel hebben kunnen be halen". En bondscoach Gijs van Heumen logenstrafte nog zijn eigen sterk overdreven loftuitingen tijdens de eerste dagen: „We zijn in dit toernooi heel erg goed gegroeid". DENNIS MULKENS Nederland - West-Duitsland 3-0 (2-0). 10. Marjolein Eijsvogel 1-0, 16. Lisan- ne Lejeune (strafcorner) 2-0, 66. San dra le Poole 3-0. Scheidsrechters: Jean Robertson (Sch) en Margaret Lanning (Can). Toeschouwers: 8.500. Nederland: De Beus; Lejeune; Van Manen, Nieuwenhuizen, Willemse; Van Doorn, Hillen, Le Poole (De Leeuw); Ohr, Eijsvogel, Von Weiier ALMELO Met een overwinning van 3-0 op het B-team van de Sovjet- Unie heeft het Nederland se heren volleybalteam de eerste trainingsperiode onder Arie Selinger afge sloten. Een tijd waarin er niet alleen dageljks vier uur werd getraind, maar die ook benut werd voor het spelen van wedstrij den. Na vier duels tegen Brazilië werd de laatste week van de stage gebruikt voor duels te gen de Sovjet-Unie, Grieken land en Finland. Na het op maken van de sportieve bar lans restte een positief saldo. Zowel Brazilië als de Sovjet- Unie werd voor het eerst in de historie van de volleybal- bond verslagen. Door de triomf op de Russen, werd ook het vierlanden-toernooi in Almelo gewonnen. Behalve de sportieve balans, kon Selinger na de twee maanden nog een andere re kening opmaken. Hoe zijn selectie de vele trainingsuren en de wedstrijden zowel fy siek als psychisch kan ver werken. Na het evalueren van die gegevens, bleef een wat minder rooskleurig beeld over. De mentale druk, die er vooral door de buiten wereld op het team wordt gelegd, is gigantisch. „Het blijkt dat men in Nederland niet weet wat het van een team vergt, voor het aan de top komt te staan. Hoeveel er moet worden geinvesteerd. Er worden nu al van mijn se lectie wonderen verwacht. Dat is onmogelijk", ver woordde Selinger de moei lijkheden waarin zijn spelers verkeren. De Nederlandse junioren- ploeg heeft in Bulgarije de laatste wedstrijd in de finale- groep verloren. Door de ne derlaag met 2-3 (9-15, 16-14, 15-4, 12-15, 8-15) tegen West- Duitsland eindigde het Ne derlandse jeugdteam op de vierde nlaats.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11