iPe maat is vol voor jurgemeester Van Thi jn ,Help de arme boeren iets Anders te verbouwen dan coke" V i§ innenland/buitenland" Ambtenaren blijven voorlopig in de kou BeidóaQowumt ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1986 PAGINA 7 iMSTERDAM Dat het, i z'n Mokums gezegd, •Oljn zootje is in Amster- fcm, dat kan iedereen iet de kranten in zijn n"pnd dagelijks constate- jn. Nergens is het kra- trsprobleem zo duidelijk !S-inwezig, nergens wordt jgbenlijker het illegale mfcspel balleltje-balletje nj> straat gespeeld, ner- Jns worden op één dag 5jeer auto's opengebro ken, nergens sterven meer ks op de straathoeken bijna nergens loop je r kans op klaarlichte te worden beroofd, isterdam heeft het, ze- >r weten, maar bovenal ieft Amsterdam er ge- peg van. En burgemees- r Ed van Thijn die op t eerste gezicht een dag- ik heeft aan de Olym- s van 1992, heeft te nnen gegeven dat een efbare stad vanaf nu ioriteit nummer één is. strijd tegen de crimi- liteit in de hoofdstad i Nederland woedt zo- bekend al jaren, maar Van Thijn te horen t de zwaarste slag nu echt beginnen. „Ik ge- g van die lui niks ;r. Nu is de maat vol. is het uit!", zo liet de Amsterdamse burgerva der zich vorig weekeinde in een persgesprek ontval len. Iemand moest weer eens zeggen.dat Amster dam momenteel meer dan ooit behoefte heeft aan drie dingen: centen, man kracht en cellen. „De problemen lopen in een „hete zomer als deze zó hoog op, dat het tijd wordt eens flink aan de bel te trekken", aldus gemeentewoordvoerder Van Steigeren namens zijn baas. Die haalde flink uit naar onder meer de politiek in Den Haag, die hem te weinig steun zou geven bij de bestrijding van de misdaad in Amster dam. Minister Korthals Altes voelde zich vooral aangesproken door het verwijt dat er te weinig cellen zouden zijn en dat er niet al te hard zou worden ge werkt aan de uitbreiding van de celruimte. „Ik kan geen nieuwe cellen toveren", zo liet de geërgerde minister via zijn woordvoerders weten. Boven dien kan een minister niet binnen enkele jaren een situa tie rechtbreien die in decennia is scheefgegroeid. Ook zou Van Thijn zich moeten realise ren dat per 1 januari het oude huis van bewaring aan de Am- stel veense weg (200 cellen) weer opengaat. Politiewoordvoerder Klaas Wilting betwijfelt of Amster dam met deze cellen uit de brand zal zijn. „Als we ieder een die nog celtijd te goed heeft willen opsluiten, zal de totale celruimte in de stad wel licht verdubbeld moeten wor den. Zover komt het niet. Maar, al lossen die extra cellen volgend jaar niet het hele ruimteprobleem op, ze bieden wel enige verlichting", aldus Wilting. Voorzitter Dirk Eeken van de Amsterdamse afdeling van de Nederlandse Politie Bond (NPB) vreest evenwel het ergste: „Die zitten met een week weer vol. Dan beginnen we weer van voren af aan", denkt Eeken. Bange droom In Amsterdam hebben ze da gelijks te maken met dat waarvan de rest van Neder land slechts flarden hoort: dat ie overdag niet eens meer vei lig in het stadscentrum kan lo pen, laat staan 's avonds, en dat een groot deel van de drei ging wordt veroorzaakt door de criminaliteit die gepaard gaat met een florerende drugsscene. Vooral in het bui tenland is een beeld ontstaan van een Amsterdams Sodom en Gomorra, een beeld dat door de Nederlandse overhe den in de afgelopen jaren al vaak als overdreven van de hand is gewezen. Maar nu lijkt, de bange droom echt te zijn uitgekomen en niet alleen in het hartje van de stad. Een kind kan zien hoe het er nu aan toe gaat: handelaren die min of meer openlijk hun gang kunnen gaan, verslaaf den die op hun manier aan geld proberen te komen, het publiek dat vervolgens aangif te doet van beroving dan wel diefstal uit auto's, vaak nog zeer jonge agenten die keer op keer de daders pakken en ver volgens diezelfde verdachten weer op straat zien vrijgela ten omdat er geen cellen voor handen zijn. Zo is het, als je de betrokke nen hoort, al jaren en volgens burgemeester Van Thiin is het nu erger dan ooit. Dirk Eeken van de NPB denkt dat de bur gervader zich de laatste jaren wellicht te veel heeft inge spannen voor de beeldvorming van Amsterdam en te weinig voor verbetering van de slag kracht van het justitiële appa raat. „Van alle daders van misdrijven die wij als politie „aanleveren" krijgt hoogstens tien procent z'n straf. De poli tie ziet dat en raakt ontmoe digd. De criminelen in de straat zien dat en lachen ons uit. Ze hebben eigenlijk gelijk als ze zeggen dat politie en jus titie hun weinig kunnen ma ken. Je voelt je flink voor schut staan. Zo ontstaat een gezagscrisis", aldus Eeken. Vogelvrij Van Thijn vatte met politie en justitie onlangs de koe bij de horens. Dat was kort nadat op de Zeedijk een jonge agent door een verslaafde met een mes om het leven was ge bracht. In het tripartite over leg (burgemeester, politielei ding, justitie) werd de crimine le drugsscene met onmiddellij ke ingang vogelvrij verklaard. In politiekringen kan men precies aangeven wie in harkje stad de „criminele dienst" uit maakt. Het gaat om een harde kern van ongeveer honderd mensen, allen bekenden van de politie en allemaal met naam, toenaam en foto direct oproepbaar in de politie-ar- chieven. Ze zijn meermalen opgepakt, maar werden even- zovaak weer op vrije voeten gesteld vanwege een cellente kort. Een groot deel van deze mensen heeft nog forse gevan genisstraffen te goed. De poli tie laat dit handjevol crimine len keer op keer met pijn in het hart weer gaan, in net be sef dat deze personen verant woordelijk zijn voor verreweg het grootste deel van de over last. Opsluiting van deze lieden zal Amsterdam direct een stuk rustiger maken, daarvan zijn velen overtuigd. Een oplossing voor èlle problemen is het ze ker niet. Het is wat zuur, maar een woordvoerster van de Amsterdamse politie heeft waarschijnlijk gelijk als ze zegt dat bepaalde soorten onkruid niet zijn te verdelgen. „Elke metropool heeft z'n criminali teit, zo is het ook in Amster dam". Daarom bestaat er bij de politie enige scepsis over het idee van Van Thijn dat het op sluiten van de kernfiguren van het kwaad een groot deel van de criminaliteit zou uit bannen. En telkens komt de vraag weer terug: waar laat je al die kleine en grote crimine len? Daarvoor is de hulp nodig van minister Korthals Altes van Justitie. Die zal ervoor moeten zorgen dat er cellen beschik baar komen, anders zijn alle mooie voornemens zonder be tekenis. Dirk Eeken (NPB): „De laatste jaren is verzuimd het openbaar ministerie de middelen te geven die het no dig heeft. Dat ligt niet aan de inzet van de burgemeester, want die voelt momenteel heel goed hoe beperkt zijn macht in feite is. De oorzaak ligt bij de landelijke overheid, die de touwtjes in handen heeft. Als daar de wil aanwezig is om iets goeds te doen, is er geen man overboord. Anders komt er een moment dat burgers het heft in eigen hand gaan ne men", denkt Eeken. Overwerk Een ander, minstens zo groot struikelblok op weg naar een „schoner" Amsterdam is het personeelstekort bij de politie. Uit een onafhankelijk onder zoek bleek dit jaar dat de vier grote steden in ons land samen 1600 politiemensen extra nodig hebben om de bevolking een zelfde „zorgpeil" te kunnen garanderen als elders in het Burgemeester Van Thijn draagt de zorg voor de openbare orde. Het cellenprobleem en het tekort aan manschappen bieden hem te weinig mogelijk heden die taak naar behoren te vervullen. land. Daarvan zijn er al 700 nodig voor Amsterdam, waar de toegestane sterkte 3750 man bedraagt. Die sterkte wordt momenteel niet gehaald; er zijn maar liefst 550 vacatures, zodat de extra behoefte op maar liefst 1250 man komt. Dat aantal open plaatsen bete kent een fikse verhoging van de toch al grote werkdruk die op de Amsterdamse agent ligt. De Nederlandse Politiebond vindt deze verhoogde druk re den bij de regering te gaan pleiten voor een betere belo ning voor het werk van de Amsterdamse politiemensen. Het overwerk wordt, volgens een door het ministerie vastge stelde (en zeer impopulaire) inconveniëntieregeling, alleen uitgekeerd in vrije tijd. Hier door wordt het gebrek aan mankracht alleen maar verer gerd en komt een leefbaarder Amsterdam (de directe zorg van de burgemeester) nog meer in het gedrang. Een ge sprek met minister Van Dijk van binnenlandse zaken over het personeelsprobleem lever de vorige week zoals verwacht geen concrete resultaten op, maar de stem van Amsterdam is op het ministerie in elk ge val gehoord. Het lijkt erop dat men in Am sterdam gebrek heeft aan drie zaken: geld, personeel en cel len. Van Thijn vindt dat „te simpel gezegd". „De politie heeft in feite twee bazen: enerzijds justitie die zorg draagt voor het vervolgingsbe leid en anderzijds de burge meester die de zorg heeft voor de openbare orde. Beide taken houden nauw verband met el kaar. Het cellenprobleem en het tekort aan mankracht zijn daar debet aan", aldus Van Thijn. Klaas Wilting van de Amster damse politie is vooral bang voor de desastreuze gevolgen die de rechtsstaat op langere termijn onder ogen moet zien: „Natuurlijk is het zeer onge wenst als justitie door het te kort aan celruimte iemand voortijdig moet laten gaan. Maar erger is nog dat de pre ventieve werking, de kans om opgesloten te worden voor je daden, wegvalt. Dat grijpt veel dieper in in de verhoudingen binnen onze samenleving", vindt Wilting. ARJEN VAN DER SAR Haagse lente bleek loze belofte DEN HAAG Bij de komst van de WD'er dr. Rudolf de Korte als minister van Binnenlandse Zaken haalden de centrales van overheidspersoneel opgelucht adem. Gorters dichtregel „Een nieuwe lente en een nieuw ge luid", leek eens te meer van toepassing toen de kers verse en publiciteitsbewuste VVD-bewindsman in de meidagen van dit jaar recht in de televisiecamera keek en zich opwierp ais voorvechter van de belangen van zijn ambtenaren. Na de eerste hoopvolle kennismaking met de minister werden nog meer verwachtingen gewekt, toen De Korte in de eerste ge sprekken met de bonden liet weten, dat het maar eens afgelopen moest zijn met de bevriezing van de ambtenarensalarissen. De overheid mocht geen tweederangs werkgever worden, verklaar de de bewindsman. Er zou zelfs dit jaar nog een begin moeten worden gemaakt met het inlopen van de achterstand van soms meer dan 30 procent, die de ambtenaren de laatste decennia ten opzichte van de werknemers in het bedrijfsleven hebben opgelo pen. In verschillende speeches aan de vooravond van de Tweede-Ka merverkiezingen herhaalde De Korte deze stelling. Het begon er steeds meer op te lijken dat hij in de voetsporen van zijn illuste re voorganger en partijgenoot Toxopeus wilde gaan treden. Die nam menig ambtenaar voor zichzelf en zijn VVD in door de sa larissen in de zogenaamde Toxopeus-ronde op te trekken. In de wandelgangen speculeerde De Korte vrij openlijk over de ver hoging van de vakantiestoeslag voor overheidsdienaren. Die staat al vele jaren op 7,5 procent, terwijl vrijwel elk ander wer kend mens in Nederland 8 procent of meer krijgt. Zo'n achter stand maakt de overheid als werkgever bepaald niet aantrekke lijk, terwijl daarentegen „extra's" op dit gebied een bijzonder groot psychologisch effect op de motivatie van mensen blijken te hebben. Lente Kortom, alle betrokkenen dachten, hoopten in elk geval, dat met de komst van het nieuwe geluid van Rudolf de Korte dan wellicht nog niet de lente maar toch de dooi zijn intrede had gedaan. Vóór de komst van De Korte naar Binnenlandse Zaken hadden achtereenvolgende bewindslieden immers steeds de kor- tings- of bevriezingstrompet over de ambtenarensalarissen ge blazen. „De laatste jaren hebben wij steeds moeten praten over het bevriezen van de salarissen, een activiteit die eerder als diepvriezen kon worden aangeduid. De opvattingen van de heer De Korte geven toch een ander beeld dan de verhalen die wij de laatste jaren hebben moeten aanhoren. De vraag die binnenkort zal moeten worden beantwoord is of de dooi inderdaad doorzet", verklaarde de voorzitter van de christelijke centrale van over heidspersoneel Ton de Jong, eind mei in het blad van de CFO. Dikke streep Het antwoord op de vraag kwam deze week van de nieuwe mi nister van Binnenlandse Zaken, de CDA'er drs. C. van Dijk. De strakke bewindsman maakte resoluut een einde aan alle lyriek en zette de ambtenarenbonden weer met beide benen op de grond: er is geen cent, nu niet en in 1987 niet. Daarmee is een dikke streep gehaald door de gevraagde salarisverbetering van 2,6 procent, er zal geen begin worden gemaakt met het inhalen van de achterstand die de zogenaamde pakketvergelijk zo duide lijk heeft aangetoond en de ambtenaren kunnen ook de verho ging van de vakantietoeslag tot 8 procent voorlopig vergeten. Hun salarissen blijven bevroren, wat betekent dat de kloof tus sen ambtenaren en werkers in het vrije bedrijfsleven nog groter wordt. Daarmee zijn de verwachtingen die De Korte wekte, verworden tot een goedkope verkiezingsstunt. De minister kan niet meer aan zijn beloften worden gehouden, want hij heeft zijn bureau immers verruild voor dat van Economische Zaken. Premier Lubbers en minister Ruding komt het wel goed uit dat De Korte zijn werk niet kan afmaken. Al direct na diens eerste optreden als minister van Binnenlandse Zaken had Lubbers zijn wenk brauwen gefronst. Toen De Korte in het licht van de verkiezin gen onverdroten doorging met Sinterklaas spelen heeft hij hem binnenskamers krachtig teruggefloten. „Het heeft gedonderd op het Binnenhof", weet een insider te melden. Tegen deze achtergrond wordt het eens te meer duidelijk waar om geen VVD'er en zeker niet meer Rudolf de Korte op het ministerie van Binnenlandse Zaken terug mocht keren. De fi nanciële orde op dat departement zou beter in handen zijn van een recht-door-zee-CDA'er als drs. C. van Dijk. Deze heeft bij zijn eerste confrontatie met de ambtenarenbonden wel heel dui delijk gemaakt dat dit vertrouwen niet vergeefs in hem gesteld ARJEN BROEKHUIZEN RI: VOORSPELDE COCAÏNEGOLF UIT LATIJNS-AMERIKA BLUFT UIT y EN HAAG „Cocaïne- andel in een paar jaar •eselijk geëxplodeerd". Cocaïne dé drug van de ren tachtig". „Cocaïne weg naar West-Euro- Alarmerende krante- oppen, geschraagd door ïn (vermeende) verzadi- ing. van de Amerikaanse larkt en strenge maatre ten die de VS hebben ;nomen tegen de drugs handel. Een vloedgolf van cocaïne uit landen als Peru, Bolivia, en Colom bia zou West-Europa gaan overstromen. „Hier komen we nooit uit", stelde topman Van Straten van de Centrale Recherche In formatiedienst in 1985 nog, somber pratend over de „on eindige" coke-aanplant in Peru. Maar nu kan gesteld worden dat van een vloedgolf geen sprake is geweest. Com missaris van politie Gerrit de Gooijer, hoofd van de afdeling verdovende middelen van de CRI, zit er dan ook monter bij. „Die golf is er niet gekomen, en ik verwacht hem ook niet meer", zegt De Gooijer, terwijl zijn pretoogjes oplichten. „Ik heb ook meegedaan aan die alarmerende berichtgeving", zegt hij daarna vergoeilijkend. „Het cocaïnegebruik in Neder land neemt ook wel iets toe, maar niet in de mate als voor speld". USKE EN WISKE DE GLANZENDE GLETSJER (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. De cijfers: In '83 ving Neder land nog maar 58 kilo cocaïne, en een jaar later was dat in eens 178 kilo geworden. Op grond daarvan, maar ook op grond van de strenge Ameri kaanse maatregelen, ver wachtten de autoriteiten een geweldige hausse van cocaïne naar West-Europa. Als de coke in Amerika niet meer „wel kom" is, dan wel in West-Eu ropa, was het parool. Het liep dus anders. In '85 liep de vangst terug tot 124 kilo. In de eerste zeven maanden van dit jaar is 121 kilo onderschept, toch weer relatief meer dan een jaar eerder. Maar de grote golf is nadrukkelijk uitgeble ven, in Nederland, maar ook in de rest van West-Europa. „Bovendien moet je niet ver geten dat Rotterdam de groot ste haven van de wereld is. Rotterdam is doorvoerhaven voor een deel van Europa. Wat er in Rotterdam aan drugs binnenkomt, dat kan Neder land met geen mogelijkheid consumeren. De cijfers over cocaïne in Nederland geven dus nog een vertekend beeld". En daarbij moet ook nog eens worden aangetekend dat de opsporingsmogelijkheden en methoden verbeterd zijn. „Nee, over die methodes kan ik niks zeggen", lacht De Gooijer. Dót de methodes ver beterd zijn wil bepaald nog niet zeggen dat de pakkans groot is. De Gooijer roept tien procent, maar er zijn ook schattingen die slechts vijf procent belopen. „Volslagen natte-vinger-werk overigens". De Gooijer legt uit waarom die cokegolf er niet gekomen is: „De prijzen en de winsten die de dealers in de VS kunnen maken liggen veel hoger. Bo vendien is de behoefte aan coke in West-Europa veel la ger. Ter illustratie: In '85 is in de VS 25.000 kilo coke in be slag genomen. Dat is naar schatting een vijf de van de be hoefte in de VS. In Nederland, en trouwens in heel West-Eu ropa, is die behoefte er niet". Niettemin moeten er natuur lijk wel maatregelen worden genomen om de drugsproble men te beperken. De Gooijer denkt dan niet eens zozeer aan maatregelen in Nederland, hoewel een campagne om op de gevaren van drugs te wij zen zijn steun heeft. Daarnaast moet volgens hem de controle op de toevoersystemen ver scherpt worden. „Overigens slaat Nederland helemaal geen slecht figuur bij controles Arme boeren Bepaald niet onbelangrijk is naar zijn mening echter de aanpak „bij de bron". „De rij ke landen moeten projecten in Zuid-Amerika opzetten om de arme boeren daar de kans te geven om iets anders dan co caïne te verbouwen. Nu is de coke voor hen een inkomsten bron van onschatbare waarde. Maar de rijke landen vinden 't kennelijk niet zo belangrijk om geld te geven aan de boe ren in Peru, Colombia en Boli via". „Je moet ook proberen de op- Boliviaanse boeren aan het werk op de cocaïnevelden, die voor hen van onschatbare waarde zijn. De Verenigde Staten hebben echter drastische maatregelen genomen om de invoer van cocaïne uit Latijns-Amerika terug te dringen. De laatste tijd worden regelmatig cocaïnevelden platgebrand. brengst van drugscriminaliteit te beperken. De wetgeving zo danig veranderen dat het makkelijker wordt de winsten uit drugshandel te confisceren. Je moet de drugshandelaren finaal uitkleden. Als een drugshandelaar een paar jaar in de bak zit en daarna zijn geld kan incasseren heb je er nog niks aan. En verder zijn er betere en uniforme uitleve ringsverdragen nodig". „Ik ben eigenlijk wel een beet je jaloers op de aanpak in de VS", bekent De Gooijer toch. „Alle overheidsinstanties zijn daar verplicht om samen te werken in de strijd tegen de drugs: de FBI, de marine, de luchtmacht, de NASA, enzo voorts. Bovendien hebben de Verenigde Staten veel meer geld over voor drugsbestrij ding". Maar dan relativeert de CRI- chef het drugsprobleem: „Er is in Nederland een vrijwel con stante groep van 15.000 tot 20.000 druggebruikers. De prijs is vrij stabiel en er is min of meer sprake van een even wichtige situatie. Er zijn in ons land vele malen meer alcohol verslaafden waar we niks aan keer. Het gaat erom het drug sprobleem beheersbaar te ma ken. Maar we moeten ons niet groter voordoen dan we zijn en het probleem niet groter maken dan het is". „Het is een kwestie van afwe gen: Hoe groot is het probleem en hoeveel kost het om dat Erobleem mind.er groot te ma- en. Het bekende kosten-ba- ten plaatje. Het gaat erom dat ie 't probleem binnen de per sen houdt. En het probleem is in Nederland niet zó groot dat je er met man en macht tegen in moet. De wereld zal trou wens altijd met drugs blijven zitten. En zelfs als we alle drugs vernietigen, dan is er binnen twee weken weer een nieuwe drug".' Drugsparadijs? Nu hij toch bezig is wil De Gooijer volgaarne afrekenen met een andere mythe: „Ne derland heeft de naam dat 't het paradijs is voor drugshan delaren, dat alles hier maar binnenkomt. En Amsterdam heeft de naam dat het daar al lemaal gebeurt. Maar in Lon den, Parijs of noem maar op zijn drugs net zo goed te krij gen. Al die verhalen ben ik spuugzat. Als je naar de cijfers kijkt dan zie je dat het best meevalt. Nederland is niet het Sodom en Gomorra". „Maar ja, als je eenmaal het imago hebt is het erg moeilijk om ervan af te komen. En Ne derland was dik tien jaar terug trendsettend in de heroïnesce- ne. Het buitenland denkt nu nog dat je hier maar van alles vrij kunt kopen. Als ik dan zeg dat dat niet zo is, is de ver bazing groot". MARTIN VOORN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7