Braziliaanse politie bestrijdt misdaad met moord Fraaie reiswekker Moskou verwacht duizenden doden na Tsjernobyl Oppositie: Duizenden vermisten in Zuid-Afrika Chemische wapens van Sovjet-makelij in Angola gebruikt JITENLAND Onderzoekers maken „foto's" van atomen Zimbabwe verklaart Amnesty tot vijand 13de KUNST ANTIEKBEURS Pravda twijfelt aan zin top Reagan-Gorbatsjov ftAdóe Gomant ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1986 PAGINA 5 JLP VOOR STRUD ÏGEN SPRINKHANEN ^USSEL De Europese Gemeenschap en de Ver- Ie Staten hebben samen zeven miljoen gulden beschikbaar gesteld voor het bestrijden van inkhanenplagen die de oogsten in Afrikaanse lan- i bedreigen. De EG geeft tweederde van dit be- ig voor de aankoop van insecticiden voor Tsjaad, ili, Burkina Faso, Mauretanië, Senegal, Niger, jmbia en Guinee Bissao. De Verenigde Staten be- stigen het materieel voor bespuitingen. Er zijn al [vliegtuigen en helikopters ter plaatse om tegen de latzuchtige insekten te worden ingezet. Het pro- [mma wordt gecoördineerd door de FAO, de voed- L en landbouworganisatie van de Verenigde Na- t. De bestrijdingscampagne, waarbij een miljoen btare in de Sahellanden onder handen wordt ge- men, begint in de eerst» helft van september, [nneer het gevaar het grootst is. Moskou verlaagt olie-export om prijs op te drijven MOSKOU De Sovjet-Unie zal de ex port van olie naar het Westen met 100.000 vaten per dag verminderen om de OPEC-landen te helpen in hun po gingen de prijzen voor ruwe olie weer op te drijven. Woordvoerder Gennady Gerasimov zei dat het Kremlin tot de maatregel had besloten op verzoek van Iran, een van de lidstaten van OPEC. Gerasimov zei niet te weten hoeveel olie de Sovjet-Unie exporteert en in hoeverre de maatregel invloed zal heb ben op de inkomsten van het land uit de oliehandel. De Sovjet-Unie is de groot ste olieproducent ter wereld en pompte vorig jaar in totaal 595 miljoen ton op. Hoeveel daarvan werd geëxporteerd is niet bekend. NEW YORK Onderzoekers in de VS hebben met behulp van een nieuwe microscoop-tech- niek afbeeldingen gemaakt van atomen en de elektronenwolken die atomen met elkaar ver binden. Volgens een deskundige kunnen de af beeldingen helpen om een beter begrip te krij gen van de „interactie" van atomen. De nieuwe techniek is ontwikkeld door onderzoekers van het computerbedrijf IBM. De manier waarop de onderzoekers de elektronenwolken zichtbaar hebben gemaakt geeft veel informatie over de manier waarop atomen met elkaar verbonden zijn, zei Calvin Quate, professor in de toegepas te natuurkunde en elektronica aan de universi teit van Stanford. Op de opnamen zien de ato men eruit als donzige witte balletjes. De verbin dingen zien eruit als donzige witte plekken. Overstromingen in India: 150 doden NEW DELHI Het dodental als gevolg van de overstromin gen in de zuid-Indiase deel staat Andhra Pradesh is opge lopen naar 150. Zeker 350 dor pen staan nog onder water. De buiten zijn oevers getreden ri vier Godavari heeft op tal van plaatsen wegen en bruggen weggespoeld. Zo'n drie miljoen mensen hebben hun huizen moeten verlaten. De regering heeft 300 vluchtelingenkam pen ingericht. In de kampen zijn tekorten aan voedsel en drinkwater. De oogsten in het gebied zijn grotendeels verlo ren gegaan. HARARE Amnesty International is uitgeroepen tot „vijand van Zimbabwe" omdat het zich in dienst stelt van onder mijnende elementen in Zimbabwe, zo heeft minister van veiligheid Munangag- wa verklaard. Minister van binnenlandse zaken Nkala waarschuwde dat Zimbab- wanen die inlichtingen verschaffen aan Amnesty gearresteerd zullen worden. „En dan zullen we zien wat Amnesty zal doen". Volgens Nkala beweert Amnesty onpartijdig te zijn, maar geeft de organisa tie rapporten uit die zijn gebaseerd op de „leugens, verdraaingen en verzinsels die in omloop worden gebracht door ZAPU- ontevredenen". ZAPU is de oppositiepartij van Joshua Nkomo. Weer branden gesticht in klooster Montserrat BARCELONA In het histo rische klooster van Montserrat bij Barcelona zijn gisteren weer branden uitgebroken. Volgens de Spaanse televisie zijn er twee opzettelijk ge sticht. De branden begonnen een dag nadat brandweerlie den een reeks vuurhaarden hadden gedoofd die zo'n 8.000 hectare pijnbos rondom het Maria-heiligdom in de as heb ben gelegd. De kerk in Barce lona heeft opgeroepen tot een bedevaart van eerherstel naar de Zwarte Onze Lieve Vrouw van Montserrat, de patrones van Catalonië. gent schiet lensen dood „marathon- jegentocht" ifcVan onze correspondent It Aad Jongbloed) ■JUSSEL Na een kroegen- tit van acht uur heeft een che agent gisteren in een bar drie schoten gelost, hij twee mensen De dronken politie- was in uniform en het en dat hij hanteerde was I dienstpistool. man was na zijn dienst met broer een glas gaan drin- Tegen een uur 's nachts erde het tweetal in ken- Jce staat in een bar, waar politieman het al snel aan Ij stok kreeg met een andere jklant, een zeeman. Plotse- trok de agent zijn pistool loste drie schoten; door daarvan werden de zee- i en een serveerster op slag jod. De enige verklaring, de politieman voor zijn nkemansdaad opgaf was l de zeeman zijn broer lastig België gaat er nauwelijks i week voorbij of een poli- an komt in het nieuws r gedragingen, die niet cor- met zijn taak. I als gevolg van drank- uik. De Belgische agen- zouden niet tegen hun opgewassen zijn. i2iS melden 'JjJccesvolle test ™fiti-satelliet wapen nifcSHINGTON De Ameri- «lanse luchtmacht heeft giste- j^h melding gemaakt van een geslaagde test van een anti-sa- 24j|lietwapen (ASAT). Omdat oitt wapen gericht was op een U2tr en niet op een satelliet ïlideed de test aan de letter jJn de beperkingen die het Ingres oplegde aan het testen in dergelijke wapens. Het )ngres heeft het testen van ipens tegen een doel in de iimte verboden, tot groot on- poegen van president iagan en het militaire appa- at. Het was de vierde keer jt het systeem werd getest. galeen in september vorig jaar Iftrd er daadwerkelijk een |l|de satelliet mee vernield. In MB4 werd het systeem twee- tal gericht op een vast punt de ruimte. sntagon zwijgt over ille vliegtuigen (Washington Het Ame- Hcaanse ministerie van defen- B heeft gisteren commentaar ^vveigerd op een bericht in de jashington Post dat de Ame- 0 -kaanse luchtmacht zo'n 50 Ille gevechtsvliegtuigen heeft _Jbouwd en 's nachts met het JHheime wapen proeven Hjemt in de woestijn van (fcst-Nevada. Aan de ontwik- 34^1ing van de stilte-technolo- wordt al tien jaar gewerkt, r de technologie wordt gé- k gemaakt van exotische iterialen en vormen om de illen zo onzichtbaar mo te maken voor vijande radar. De luchtmacht iwt ook een stille of heime- „Stealth-bommen werper" gebruikt- stilte-technologie een nieuwe generatie vliegende kruisraketten. „IN EEN GUERRILLA OORLOG NEEM JE GEEN MENSEN GEVANGEN" SAO PAULO In de Braziliaanse hoofdstad Sao Paulo, waar vorig jaar zo'n 4000 mensen vermoord werden, is de bestrijding van geweld een belangrijk element in de verkiezingscampag nes geworden. Politici proberen elkaar de loef af te steken met beloftes over meer gezag en orde, meer politie, meer ge vangenissen. Een kandi daat, een voormalige po- litiecomissaris, is zelfs met de suggestie geko men om concentratie kampen voor misdadi gers op te richten. Het geweld in de grote Brazi liaanse steden is voor een deel te wijten aan sociale problemen. Miljoenen men sen leven in armoede, zijn werkloos en dakloos. Hun le vensstandaard vormt een schril contrast met de kleine minderheid, die haar overda dige rijkdom ongegeneerd ten toon spreidt. De politie is onderbezet, de rechtbanken kunnen het werk niet aan en ook de overvolle gevangenissen dra gen bij tot een idee dat bij veel Brazilianen post heeft gevat: dat de meeste misda den ongestraft blijven. Geen wonder, dat een ge welddadige bestrijding van het geweld door velen als het antwoord wordt gezien. De bevolking roept om de terug keer van de doodstraf en de politie onvangt brieven, waarin ze verzocht wordt „alle misdadigers te doden". In feite bestaat er al een on officiële uitvoering van de doodstraf. Vorig jaar schoot de militaire politie van Sao Paulo 529 mensen dood „uit zelfverdediging of tijdens vuurgevechten". In dezelfde periode vonden 33 agenten de dood en raak ten er 150 gewond. Dergelij ke cijfers worden door de po litie als „normaal" be schouwd en er is niemand die er vragen over stelt. Over de mogelijkheid dat veel van de slachtoffers waarschijnlijk slechts „verdacht" waren en dat ben je als arme zwarte in Brazilië al gauw wordt niet eens nagedacht. Naar schatting is één op de drie mensen die door de poli tie gedood wordt minderjarig, dat wil zeggen jonger dan achttien jaar. De straatjeugd weet dat zij gevaar loopt. Men zegt hier niet: „wanneer ik later groot ben", maar „als ik groot word". Elite-corps De 17-jarige Teodoro Hoff man was niet eens een echte straatjongen. Hij woonde nog thuis bij zijn moeder Barbara en had een baantje in een meubelfabriek. Teodoro was een opgewekte, populaire jongeman met een aansteke lijke lach. Op een avond in februari ging hij zijn haar la ten knippen en kwam hij niet meer terug. Onderweg had hij wat vrien den ontmoet en met hen een spelletje voetbal gespeeld. Ze namen de kortste weg terug naar huis door een sloppen wijk, Heliopolis, waar ze aan gehouden werden door agen ten van een elite-corps, dat speciaal getraind is om groe pen gevaarlijke misdadigers te bestrijden. Teodoro kwam niet meer naar huis. De politie ontken de dat ze de jongens vast had gehouden en zijn moeder be gon aan een vermoeiende gang langs politiebureaus en ziekenhuizen. Andere fami lieleden liepen de lijkenhui zen af. „Ik weigerde te geloven dat hij dood was", zegt zijn moe der. „Er was geen enkele re den. Hij had z'n papieren bij zich, hij had werk. hij was minderjarig. Ik dacht dat ze hem in elkaar hadden gesla gen, dat hij ergens in een zie kenhuis lag", voegt ze er aan toe. Uiteindelijk werd ze ontvan gen door een hoge politie-of- ficier, die haar beloofde de zaak te onderzoeken. In maart bekende de chauffeur, die de politie-officieren die bewuste avond vervoerd had, dat er toen twee jongens ver moord waren. Twee maan den later werden de licha men van Teodore en zijn vriend gevonden. Ze waren doodgeschoten en op een braakliggend terreintje ach tergelaten. Een tv-ploeg die de plek be zocht, sprak met twee vissers uit de buurt. Volgens hen komt hier bijna elke nacht een politie-auto langs. „Dan horen we schoten. Ik heb al meer dan dertig lijken ge vonden. Wanneer dat ge beurt, bel ik de politie, die de lijken ophaalt". De politiechauffeur, die be weerde dat hij geen aandeel in de moord had gehad, gaf een beschrijving van de atmosfeer in de auto die nacht. „Ze hadden gewoon zin om iemand te vermoor den. Ze wilden de moord op een collega wreken". „Plicht" De inzittenden van politie auto 9105 kregen 32 jaar we gens moord. De hoogste in rang, sergeant Roberto Marti nez, was tien jaar eerder al voor de rechtbank versche nen, wegens het in koelen bloede neerschieten van drie ongewapende jongeren. Hij werd toen vrijgesproken, om dat „hij alleen zijn plicht had gedaan". Toendertijd werd er tijdens het proces opgemerkt: „In een guerrilla-oorlog neem je nou eenmaal geen mensen gevangen". Deze opmerking is tekenend voor het gedrag van de Braziliaanse militaire agenten. Hun strijd tegen de misdaad is een echte oorlog. De vijand moet worden uit geroeid. Ze gaan uit van het principe dat de enige goede misdadiger een dode misda diger is. JAN ROCHA Copyright The Guardian NEW YORK De Russische autoriteiten verwach ten dat het dodental als gevolg van de kernramp in Tsjernobyl in de komende 70 jaar kan oplopen tot 6.250. In een rapport, waaruit de New York Times gisteren citeer de, staat dat 4.750 mensen zullen overlijden als gevolg van de over grote gebieden verspreide radio-activiteit en 1.500 aan schildklierkanker wegens het nuttigen van besmette melk en Voedsel. In de directe omgeving van de kerncentrale in de Oekraïne zouden 280 mensen aan kanker sterven. Het officiële doden tal van de kernramp van eind april staat op 31. Volgens de New York Times is het rapport bedoeld voor het Internatio nale Bureau voor Kernenergie (IAEA) in Wenen. In het rapport staat dat er veel meer radio-activiteit over een veel groter gebied is verspreid dan eerder wred bekend gemaakt. De geëvacueerde bewoners zouden wellicht pas over vier jaar naar hun huizen kunnen terugkeren. In die zone, met een omtrek van 2.600 kilometer, wordt de toplaag van de bodem afgegraven en die grond wordt elders begraven. Besmette gebouwen moeten worden gewassen en de met dat water besmette grond moet ook worden verwij derd. Volgens het rapport is 3,4 procent van de radio-activiteit in de atmosfeer opgenomen. Dit wijst er volgens westerse des kundigen op, aldus de Times, dat bij de kernramp meer ra dio-activiteit is vrijgekomen dat bij de Amerikaanse atoom- aanvallen op Hiroshima en Nagasaki. Het rapport zegt dat nog drie tot vier jaar sprake zal zijn van verhoogde straling in de bossen. Binnen de zone, waaruit de bevolking is geëvacueerd, zal tot twee jaar verhoogde stra ling aanwezig zijn. IDJE VERHOLENKARELTJE KNETTER EN DE TOVERBUBBEL Egerick van Ysselsteyn van Wellemonde was n knap schaatser. Met een achteloos gebaar gr eed hij een aantal pijlsnelle cirkels en ellipsen het harde ijs. Toen danste hij als het ware D« n aantal zwierige figuren en hij liet ze samen- leien tot een werveling van beheerste li- ijaamsbewegingen. Toen dat gebeurd was liet sellj ook nog eens even zien, dat-ie héél goed nast wat hardrijden was. Met de vaart van een zi (stroomlijnde bliksemtrein gleed hij over het •t;, enkele malen de vijver rond. Daarna remde t vlak voor Kareltje's verbouwereerde neusje id sterk af, dat de afgeslepen ijskristallen weg- hi etterden als gensters onder de smidhamer, s i liezo. prolleke," zei Egerick tevreden. „Aerdig, h< Héél aerdig. Ja, ja, wij zijn het nog niet ver- noerd sinds vorig jaar. En de as is niet eens van onze sigaret gevallen, wat bewijst, dat onze slag nog niets heeft ingeboet aan soepelheid en be heerste techniek. Toen keek hij Kareltje Knetter eens goed aan. „Parbleu!" riep hij uit. „Ons prolleke staat zowaar nog op dezelfde plaats als straks! En zijn houding toont ons dui delijk aan, dat hij van het schaatsenrijden nog geen flitterke kaas gegeten heeft. Komaan, ventje! Wij zullen u de eerste beginselen van deze mooie sport wel even bijbrengen." Energiek greep Egerick de kleine Kareltje beet, zette hem in positie en gaf hem toen een ferme duw. En nu is het aan twijfel onderhevig of dit wel de juiste methode is om iemand schaatsen te leren, want eventjes later bonkte Kareltje al op pijnlijke wijjze tegen het ijs. Paalzitten: protest tegen Sovjets Voorzitter Hartog van het Israël Comité Nederland startte giste ren met een toespraak voor de Russische ambassade in Den Haag een paalzitactie, die tot morgenmiddag gaat duren. De ac tie is bedoeld als steun aan de joden in de Sovjet-Unie. In het kader van de „marathon-protestmanifestatie" is een groot aantal activiteiten georganiseerd. mppctp hlankpn 7Ïrh nift r«=>: KAAPSTAD Blanke oppo sitionele politici hebben de Zuidafrikaanse regering ervan beschuldigd de ware omvang te verbergen van het aantal detenties in het kader van de noodtoestand. Volgens de par lementariër Helen Suzman worden duizenden gevange nen vermist. Suzman verklaarde in een bit ter debat met de minister van Wet en Orde, Le Grange, dat de minister „slechts de top van de ijsberg" heeft onthuld, toen hij eerder deze week bekend maakte dat 8500 mensen zon der vorm van proces worden vastgehouden onder de bepa lingen van de noodtoestand. Suzman noemde een aantal van 12.000. „Niet gepubliceerd zijn de namen van duizenden andere ongelukkige mensen". Volgens het parlementslid van de Progressieve Federale Par tij is Zuid-Afrika toegetreden tot de „rijen van Derde We reldlanden waar mensen ver dwijnen en waar hun familie leden in doodsangst achterblij ven". Bisschop Desmond Tutu heeft gisteren verklaard dat rege ringsfunctionarissen bezig zijn met een spelletje Tutu pesten om de gunst van de blanke minderheid te winnen en dat zij proberen hem daarbij de schuld te geven voor de pro blemen in Zuid-Afrika. Hij zal zich ook niet laten af schrikken door de dreigende beschuldiging van hoogver raad Daarmee doelde Tutu op uitlatingen van minister van arbeidszaken Du Plessis, die zei dat Tutu's pleidooien voor sancties grenzen aan hoogver raad. Tutu was ziedend over Du Plessis' opmerking dat de bisschop zich niets aantrok van de mogelijke gevolgen die sancties hebben voor de zwar te bevolking. De leider van de Progressieve Federale Partij, Eglin, heeft het kabinet intussen opgeroe pen tot aftreden en gezegd dat de Nasionale Partij en de meeste blanken zich niet reali seren dat de eliminatie van apartheid uitgebreide sociale, economische en politieke her vormingen vereisen. Zijn mo tie van wantrouwen werd ver worpen door de Nasionale Party. Leiders van negen landen in het zuiden van Afrika hebben zich gisteren opnieuw ver plicht tot sancties tegen Zuid- Afrika, maar hebben een be kendmaking over het soort maatregelen dat zij zouden willen nemen, uitgesteld. Revolutionaire straalmotor De eerste proefvlucht met een nieuwe re volutionaire straalmotor met schoepen bladen aan de achterkant is vlekkeloos ver lopen, zo heeft de Amerikaan se vliegtuigfa brikant Boeing gisteren be kendgemaakt. Voor de motor is een totaal nieuwe voort stuwingstech nologie ge bruikt. Ook het uiterlijk ver schilt sterk van de huidige straalmotoren. (ADVERTENTIE) I.S.M. HET "NEDERLANDS ANTIQUAIRS GENOOTSCHAP" DE DOELEN ROTTERDAM ZA. 23 AUGUSTUS T/M ZO. 31 AUGUSTUS 1986 JAMBA De Angolese rebellenleider Jonas Savimbi heeft het Angolese regeringsleger beschuldigd van het gebruik van che mische wapens van Sovjet-makelij. Tegenover journalisten zei Savimbi in Jamba, het hoofdkwartier van zijn rebellenbeweging UNITA, dat een aantal van zijn manschappen is gedood of blind geworden door chemische wapens. Savimbi zei ook over recente berichten te beschikken dat de Zambiaanse president Kenneth Kaunda Luanda toestemming had gegeven om Zambiaans grondgebied te gebruiken bij opera ties tegen de UNITA-guerrilleros. Hij waarschuwde dat zijn strijders terughouden kunnen slaan op Zambiaans grondgebied. De UNITA-leider prees de Amerikaanse president Ronald Reagan voor de levering van wapens aan zijn beweging. Volgens krantenberichten levert Washington onder meer Stinger-raket- ten en anti-tank geschut. Hij noemde beweringen van de Angolese regering dat regerings troepen 95 Zuidafrikaanse soldaten hadden gedood en vier ge vangengenomen die aan de zijde van UNITA vochten een ver keerde voorstelling van zaken. Hij zei dat de aanval was uitge voerd door UNITA en dat de vier gevangenen leden waren van UNITA. MOSKOU Het Sovjet-partijblad Pravda heeft gisteren twijfel geuit over de zin van een topbijeenkomst van partijleider Gor- batsjov en president Reagan omdat de VS weigeren hun kern proeven te staken, niet over het voorkomen van een militarising van de ruimte willen praten en doorgaan „moorddadige" kern wapens te maken. Uit de eerste Amerikaanse reacties op het verlengen van het moratorium voor kernproeven door de Sov jet-Unie bleek al dat Washington niets van zijn „oude militaristi sche denken" heeft verloren. De Sovjet-Unie is voor een top, maar de vraag rijst hoe de VS zich die eigenlijk voorstellen. „Moet daar alleen over het weer worden gesproken?" vraagt de Pravda zich af. deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam Adres: Postcode/plaats: TeleJoon:( voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand per automatische afschrijving ad f23,04 0 kwartaal per acccept-giro ad f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: jVaam:_ Adres:— Voorletters: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). I Ceidóc SouAtmt I

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5