Kabinet wil prijs aardgas in '87 met twaalf cent verlagen Kamervragen over blote militaire oefening Tweelingen sluiten in hun schrift de wereld buiten ^hloorwolk mtsnapt nj)i j Akzo Delfzijl )AF moet praten met BLHPover rooster- mje dagen Vrouw komt in bedrijf zeer moeilijk hogerop Havenoverleg over ontslagen mislukt Minister Korthals Altes: geen klachten over Bonk T 3INNENLAND £cidóe 6ou*a/nt ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1986 PAGINA 3_ Iourplan verliest geding tegen ABN MSTERDAM Vergeefs heeft ie in financiële problemen ge raakte Nederlandse touroperator ^ourplan uit Rijsenhout gisteren oor de president van de recht- mk in Amsterdam, mr. B.J. As- her, geprobeerd zijn leven te rkken. Tourplan vroeg de recht- ink van zijn huisbankier ABN eisen tot december nog kredie- rn te leveren. Mr. Asscher wei- .erde dat echter. De ABN heeft e>oensdag met onmiddellijke in- 00tang de rekening-courant van refourplan opgezegd. De gedupeer- liije reisorganisatie overweegt nu n nieuwe geldschieter te zoe- Sociale problemen bij Rijks Inkoopbureau ZWOLLE Het Rijks Inkoopbureau (RIB) in Zwolle kampt met „sociale" problemen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van financiën, waar onder het RIB' valt, zijn de de proble men onder meer een gevolg van de verhuizing van Den Haag naar Zwolle. Nogal wat oudere medewerkers zijn niet meeverhuisd, waardoor het bureau ervaren krachten kwijtraakte. Boven dien kreeg het bureau nogal wat forse kritiek van Nederlandse leveranciers die zich benadeeld voelden door het in- koopbeleid van de overheid. „In zo'n sitiuatie raken er natuurlijk wel eens mensen over de toeren," aldus een woordvoerder van het ministerie. FNV: melkfabrieken hoeven niet dicht ASSEN De voedingsbond van de FNV vindt de voorgenomen sluiting van zeven melkfabrieken in noord- Nederland niet nodig. Volgens FNV- districtsbestuurder Heinen komt de bond volgende week met alternatie ven voor het plan van de problemen verkerende Coöperatieve Melkpro- duktenbedrijven Noord-Nederland. Deze coöperatie wil zeven fabrieken sluiten om de „marketing te verbete ren". Volgens Heinen gaan er bij sluiting „tientallen arbeidsplaatsen meer" verloren dan de directie zegt. De FNV zal volgende week naast reddings-voorstellen ook nadere ei sen over arbeidstijdverkorting bij de directie op tafel leggen. Ifran onze parlementaire re- Jactie) Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Na een hngdurige discussie over Je vraag of er al dan niet len tijdelijke verhoging Van de aardgas-accijns zou Moeten komen, heeft het labinet voor de begroting JB7 in principe besloten "hiervan af te zien. Voor waarde is dat Gasunie en Vegin, producent en dis tributiebedrijven, bereid zijn te praten over een ge ringere daling van de aardgasprijs per 1 januari 1987. Tot voor kort meen de de regering dat zo'n tij delijke verhoging noodza kelijk zou zijn om een te genvaller in de aardgas inkomsten op te vangen. Die tegenvaller had te maken met de reeds overeengekomen verhoging van de accijns op olieprodukten per 1 november. Vanwege de koppeling tussen de prijzen van olie en aardgas zou na verhoging van de olie prijs vanzelf ook het gas iets duurder worden, waardoor de staat meer aan gas-accijns zou ontvangen. De doorwerking daarvan zou echter niet eerder dan 1 juli volgend jaar kunnen worden gerealiseerd. Tot die tijd gelden namelijk vaste prijsafspraken tussen de Gasu nie (leverancier van het gas) en de Vegin (de verenigde gas- distributiebedrijven). Die af spraken voorzien in een verla ging van de basisprijs van aardgas op I januari met 18 cent per m3. Daarom wilde het kabinet tus sen januari en juli door middel van een tijdelijk wetje extra belasting heffen over het aard gas. Geschatte opbrengst: ruim 650 miljoen gulden. In juli zou dat wetje weer kunnen verval len omdat dan de aardgasprijs automatisch zou stijgen, van wege de eerder genoemde koppeling met de verhoogde olieprijs. Mede onder druk van de vele protesten tegen de tijdelijke accijnsverhoging op aardgas heeft het kabinet een alterna tief bedacht. Lubbers: „We zullen nu de Gasunie en de Vegin vragen of ze de aardgas prijs op 1 januari niet met 18 cent willen verlagen maar met 12 cent. Daardoor krijgt de staat toch nog 350 miljoen ex tra binnen. Gaan Gasunie en Vegin hier niet mee akkoord, dan zullen we alsnog de tijde lijke accijnsverhoging toepas- ^ELFZIJL Bij het starten lan het diafragma electrolyse- )V(edrijf van de Akzo-vestiging enp Delfzijl is, naar gisteren pas gdekend is geworden, donder slag een chloorwolk ontsnapt. Jet electrolysebedrijf had eni- je tijd stil gelegen voor een 'Onderhoudsbeurt. Bij het star- isjen bleef een klep steken, levaardoor het chloor kon ont- tyiappen. De ontsnapte chloor- yolk dreef weg in de richting jan de Eems. Volgens een •oordvoerder van het bedrijf de wolk de Noordzee op ge- 'aaid. „Daar wordt het chloor iel geneutraliseerd. Met dit ort dingen moet je blij zijn it de wind zeewaarts is", al- lus de woordvoerder. Twee •eken geleden gebeurde er ik al een ongeluk bij Akzo in elfzijl. Bij één van de Akzo- ki(abrieken daar richtte een im- etjlosie (een naar binnen ge- ichte ontploffing) een schade in van „enige miljoenen gul- )EN BOSCH DAF Trucks v in Eindhoven moet samen iet de Unie BLHP gaan on- erzoeken of het administra- eve personeel van DAF meer oostervrije dagen kan krijgen. )at heeft de vice-president an de rechtbank in Den ösch gisteren bepaald in kort eding dat- de vakbond voor oger personeel tegen DAF ad aangespannen. De bond erweet DAF dat ze zich niet an afspraken uit 1983 hield, 'oen werd bij DAF een 36- rige werkweek ingesteld. Het ersoneel leverde loon in voor e belofte van DAF dat de tijd zoveel mogelijk in ken van vier uur opgeno men zou kunnen worden. )AF wilde de atv dit jaar ech- t alleen verwezenlijken door et personeel per dag een half ur vrij te geven. De rechter eeft nu bepaald dat DAF, op e iraffe van een dwangsom van 0.000 gulden per dag, binnen ijf dagen overleg moet star en met de Unie BLHP over t oostervrije dagen. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vrouwen hebben in het bedrijfsleven maar bitter weinig kansen om door te stromen naar hogere func ties. Zij zijn vaak werkzaam in functies die maar weinig mo gelijkheden tot bevordering kennen en zij worden, als die mogelijkheden er wél zijn, bij promoties vaak over het hoofd gezien. Bovendien willen vrouwen vaker dan mannen in deeltijd werken en dat is volgens het bedrijfsleven in de meeste hogere functies niet mogelijk. Dit blijkt uit een onderzoek dat op de Leidse universiteit is verricht in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Uit het onderzoek is gebleken dat vrouwen in het algemeen zwaar ondervertegenwoordigd zijn in hogere functies en oververtegenwoordigd in lage functies. Vrouwen die bewust een loopbaan in het bedrijfs- leven^ambiëren moeten voortdurend bewijzen dat zij daar voor geschikt zijn. Ze moeten veel initiatieven ontplooien, bewijzen dat ze over leidinggevende capaciteitefi beschik ken, niet teveel emoties tonen en duidelijk laten merken dat hun „thuissituatie" geen belemmering vormt voor een goede vervulling van hun functie. De onderzoekers doen een aantal aanbevelingen om de posi tie van vrouwen in bedrijven te verbeteren. Zo zou ook in de hogere functies deeltijdarbeid mogelijk moeten zijn en de kinderopvang uitgebreid moeten worden. Rotterdam weigert vergunning aan nieuwe taxicentrale ROTTERDAM Burgemees- wordt genegeerd zal de ge- ter en wethouders van Rotter- meente juridische stappen ne- dam weigeren de Vereniging men. St. Job is echter al aan Taxi St. Job een vergunning het werk en zal zeker niet voor een nieuwe taxicentrale stoppen. „We zijn al begonnen in Rotterdam. Als het verbod en gaan gewoon door. Van daag hebben we ons openings- feestje. De 83 chauffeurs zijn zo gemotiveerd dat ze van het woord „stop" niks willen ho ren, aldus St. Jobs-bestuurder Van Eisden. Het college van B en W heeft de vergunning geweigerd om dat een tweede taxicentrale in strijd zou zijn met de gemeen telijke taxiverordening. Daar in is vastgelegd dat er maar één centrale in de Maasstad mag zijn. De tientallen taxi chauffeurs die hun overeen komst met de „eerste" centra le, de TTC, al hebben opge zegd om te gaan werken met St. Job zijn er door de gemeen te in een brief op gewezen dat ze hun werk alleen mogen doen bij TTC. Doen ze dat niet, dan dreigt hun vergun ning te worden ingetrokken. UTRECHT Het PvdA-ka- merlid Van den Bergh zal de minister van defensie vragen een sergeant van de land macht te. straffen omdat hij twee soldaten „onaanvaard baar en mensontwaardig" ver nederd heeft. De sergeant van het twaalfde infanterie-batal- jon in Schaarsbergen stuurde afgelopen dinsdag twee dienst plichtig soldaten tijdens een oefening naakt op verkenning. Het voorval kwam gisteren in Utrecht aan het licht tijdens een forumdiscussie over de rechten van dienstplichtigen, georganiseerd door de solda- tenvakbond VVDM. Twee dienstplichtigen vertelden daar dat twee andere soldaten van hun peleton dinsdagavond in het donker naakt, alleen ge tooid met een koppelriem, op verkenning moesten om te kij ken of de eenheid naar het bi vak terug kon keren. De naaktloperij was de sergeant nodig om „herkenbaar te zijn voor de eigen eenheid". Het hoofd van de atdelmg per soneel van de landmacht, drs. Tromp, die als forumlid in Utrecht aanwezig was, beloof de er op toe te zullen zien dat de zaak uitgezocht zal worden. „Ik ga er vanuit dat wat de twee getuigen hier vertellen klopt. Als dit gebeurd is moe ten de betrokkenen in beklag gaan, dan kunnen we er iets mee doen. Als iedereen z'n kop houdt schieten we niets op aldus Tromp. De getuigen vertelden dat de „naakte ver kenners" niet van plan waren een klacht in te dienen, omdat ze niet zagen wat ze daar mee opschoten. Het PvdA-Kamer lid Van den Bergh stelde daar op met stilzwijgende instem ming van zijn collega's Van Heemskerck (VVD), De Kok (CDA) en Engwirda (D66) dat zij over dit incident de minis ter van defensie aan de tand zouden voelen, of er nu een beklag zou worden ingediend of niet. P J ROTTERDAM De werkgevers en werknemers in de Rotter damse haven hebben gistermiddag geen overeenstemming be reikt over een aanpassing van het zogeheten Van der Louw-ak koord. De vervoersbond FNV heeft het bemiddelingsvoorstel van het gemeentelijk Havenbedrijf afgewezen. In dat voorstel werd voorzien in ontslag van werknemers uit de stukgoedsector, als zij tot tweemaal toe een aangeboden baan in een andere ha vensector weigeren. Ontslag is echter in strijd met het een jaar geleden gesloten Van der Louw-akkoord, dat garandeert dat tot 1991 niemand gedwongen op straat komt te staan in de haven. De werkgevers zijn hier al enige tijd ongelukkig meq, terwijl de vervoersbond er onverkort aan vast houdt. „Het kan wel verve lend zijn, maar ontslag kan gewoon niet", aldus FN V-bestuurder Rosemöller. Pag. 4: Fusie stukgoedbedrijven kost achthonderd banen. DEN HAAG Bij de Amsterdamse politie zijn geen meldingen binnengekomen van bedrijven die bedreigd zouden zijn door Bonk, de actiegroep Burgerlijke Ongehoorzaamheid en Non- Koöperatie. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) heeft de minister niet verzocht om tegen Bonk op te tre den. Dat antwoordt minister Korthals Altes van justitie op vra gen van de Kamerleden Wiebenga en Korthals (VVD). RIEMELS liter Be2ocK pm oe ^HBACHTBUlkE HflUD- »>€ve»j kohv]d£ns wer jjttgTCtofflg mefflooRc/yw m had tb rm&J «er een stwomstvrw, AtDUf De ReiSLElDE*- 2rt1 l PTT zet sekslijnen over naar nieuwe nummerreeks DEN HAAG De telefoni sche sekslijnen zijn gistermid dag van de 06-9-koopnummers van de PTT overgestapt niaar een andere nummerreeks. De nieuwe nummers zijn met spoed geschikt gemaakt voor extreem druk verkeer. De sekslijnen zijn nu weer 24 uur per dag te biereiken, maar per „informatie" is slechts beperk te tijd beschikbaar. Dat hééft de PTT gisteren met de 'ex ploitanten van de sekslijnen afgesproken. Het extreem drukke verkeer op deze lijnen veroorzaakte zoveel overlast dat de PTT ze deze week al leen nog 's avonds openstelde. De PTT verwacht dat de over last voor de andere 06-num- mers met de maatregel van gisteren tot het verleden be hoort. GRAFOLOGE BESTUDEERDE HANDSCHRIFTEN: IwXQZwfi ±4*^00* op LJtfM RAVENSTEIN Eénei- ige tweelingen laten in hun handschrift zien dat ze zo op elkaar zijn inge steld dat ze zich min of meer afsluiten voor de buitenwereld. Dat zegt de handschriftkundige (beter gezegd: grafologe) mevrouw L. van Mourik- Tjen uit Ravenstein naar aanleiding van een stu die die zij met haar colle ga A. Verlinden verrich te naar het handschrift van dertig identieke tweelingen. Dat zijn tweelingen die sterk op elkaar lijken en van het zelfde geslacht zijn. Zij spreekt morgen over dit onderwerp op een con gres van de Nederlandse Vereniging van Tweelin gen ten dienste van We tenschap en Volksge zondheid in Zeist. Iedereen maakt in z'n hand schrift bewegingen die schriftkundigen „bogen en welven" noemen. Alle letters hebben die bewegingen in zich. „Veel ééneiige tweelin gen blijken die welven hele maal niet te maken, dat is heel gek. Die schrijven een letter die van boven erg afge sloten is, die als het ware de buitenwereld buitensluit. Ne gentig procent van de door ons onderzochte handschrif ten van identieke tweelingen bleek deze vreemde eigen schap te hebben. Het zegt ons veel over de persoonlijkheid van deze tweelingen". Handschriftkundigen vragen zich al lang af hoe het kan dat de handschriften van eeneiige tweelingen zo van elkaar verschillen, terwijl de oorspronkelijke karakteraan- leg dezelfde is. Want volgens de grafologie is het toch het handschrift dat het karakter van de persoon weerspiegelt. Men zou mogen verwachten dat tussen de handschriften van tweelingen meer over eenkomsten dan verschillen zouden zijn. „Het is precies andersom", zegt mevrouw Van Mourik. Stroef Identieke tweelingen zijn in het algemeen emotioneel vrij afhankelijk van elkaar, ze zoeken elkaar altijd op. „Ze zijn eikaars complement, zo gezegd. Vaak zie je dan aan het handschrift dat tenminste één van de twee moeite heeft om contact te maken met de buitenwereld. Dat contact loopt soms stroef en niet erg spontaan, zeker als de meest dominante van de twee trouwt en de ander zich meer op zichzelf voelt aangewe zen", zegt mevrouw Van Mourik. Zij vond in de on derzochte handschriften aan wijzingen voor deze „stagna tie in de persoonlijkheidsont wikkeling" waardoor veel identieke tweelingen elkaar in feite „in de weg zitten". Ze keek onder meer naar de mate waarin de schrijver lan ge uithalen aan letters maakt. „Deze mensen maken een „n" of een „m" zonder de beweging af te maken naar rechts, ze aarzelen als het ware halverwege. De uitloop ontbreekt. Het is ons opge vallen dat dat bij onze zestig handschriften heel vaak voorkomt. Het zegt erg veel over de persoonlijkheid van tweelingen". Nog een opval lende constatering: veel tweelingen maken extreem weinig neerwaartse bogen, ook wel kommetjes of guir landes genoemd, maar ma ken in plaats daarvan juist veel arcades (dakjes). „Dat betekent dat ze een hoogje om zichzelf heen trekken. Men sluit zichzelf een beetje af van de buitenwereld. Het is een wat in zichzelf gekeerd handschrift". Haantje Mevrouw Van Mourik haalt enkele handschriftonderzoe ken aan die hebben bewezen dat bij de meeste identieke tweelingen de ene helft zich onderscheidt door bij alles het voortouw te neemt. „Wij kunnen aan het handschrift zien dat de één altijd haantje de voorste lijkt, maar dat de ander veel rationeler en kri tischer te werk gaat en in fei te de denker van de twee is. „Het brein" heeft echter niet zoveel behoefte om z'n idee ën naar buiten te brengen, dat doet de ander meer. Maar qua rijpheid ligt deze denker vaak wel voor op z'n domi nante broer of zus. Als je de handschriften van de beide helften van de tweeling naast elkaar legt, ïie je duidelijk de unieke wisselwerking, ken merkend voor de eéneiige tweelingen. Bij heel veel tweelingen kon ik het zien: er is een impulsieve helft en er is een rationele helft". Die afhankelijker opstelling van de ene helft van de tweeling is vaak nog jaren na de scheiding van de twee zichtbaar. „Dat is bijvoor beeld zichtbaar aan de wijze waarop iemand het schrijf blad heeft opgevuld. De ruimte tussen de regels geeft aan hoe iemand zichzelf ziet. Anders gezegd, wie in z'n re gels lange lussen naar boven maakt, maar daarentegen on derlussen vermijdt, kan veel aspiraties hebben zonder dat er een basis voor is. En hoe breder iemand z'n schrijfre gels maakt, hoe meer zelfver trouwen die uitstraalt naar de buitenwereld. In de prak tijk blijkt dat iemand die wat dat betreft een bescheiden schrijfbeeld heeft, z'n hele le ven al de bedachtzame tegen pool is geweest van de extro- verte, dynamische tweeling broer of zus". ARJEN VAN DER SAR

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3